WATERVÜ mma Den Bakker: 'Hoger was niet bereikbaar' SPORT 23 NOAD op drempel van de eerste divisie SVV op zoek naar twee ton 'Zijlijntje zit er niet in COMMENTAAR Zalmstraat begint actie tegen AH Schiedam schrapt verkeers lichten Leo Mous te sterk voor Ron Heusdens Plein '40-'45 Vér- strekkende gevolgen I.E. Waalring Directeur woningbedrijf neemt afscheid Gymzaal van de zomer klaar Tweede fase Verlo begint in najaar Reserves SW gelijk SFC verder in RN-Cup Schaakkampioenschap Schiedam van start Tram zal niet rijden naar Schiedam-West Schiedam Weihouder Chris Zijdeveld acht het niet waarschijnlijk, dat de tram baan binnen afzienbare tijd een vertak king krijgt naar Schiedam-West of -Zuid of naar Vlaardingen. „Wij zijn een van de laatste gemeenten in ons land geweest die zoveel geld heeft gekregen van de over heid om de trambaan aan te leggen. Het rijk neemt op een enkel miljoen na bijna alle kosten voor haar rekening." De financiële positie van het rijk laat het niet toe, Zijdeveld houdt het niet voor onmogelijk, dat het- tramwegennet in de toekomst wordt uitgebreid. „Ik hoop er wel op, maar uitbreiding vindt beslist niet volgend jaar plaats," De komst van de trambaan heeft volgens Zijdeveld een gunstige invloed op het centrum van Schiedam. Er zijn onderhandelingen gaande met grote waren huizen voor de vestigingen in de binnenstad. De aanleg van de trambaan gaat het laatste jaar in. Volgens verkeersdeskundige Hans van der Vlist worden tussen nu en volgend jaar zomer de diverse gedeelten van de trambaan naar Woudhoek-Noord bestekskiaar gemaakt en aanbesteed. Na volgend jaar zomer is het waarschijnlijk afgelopen met de aanleg van tramwegen in Schiedam. Over ongeveer twee weken zijn de twee zijtunnels onder de spoorbaan bij station Nieuwland gereed. Dan worden de auto's door die tunnels geleid en kan het werk beginnen aan de grote onderdoorgang bij het station. Als die grote tunnelbak gereed is, is vol gens wethouder Zijdeveld de hele aanleg van de trambaan ook meteen achter de rug. Binnenkort wordt ook begonnen met bet onder han den nemen van het Plein 194C-1945. Door meer op- s'celstroken voor rechtafslaand verkeer, dat vanaf het industriegebied de burgemeester Van Harenlaan wil oprijden, wordt een betere verkeerafwikkeling ge kregen. De benodigde ruimte wordt gemaakt door het huidige voet- en fietspad op te schuiven. Als de veranderingen zijn doorgevoerd en het kruis punt moet worden geasfalteerd, wordt de kruising tijdens die werkzaamheden voor het verkeer afgeslo ten. Dat hoeft volgens verkeersdeskundige Van der Vlist en wethouder Zijdeveld niet tot een chaos te leiden. Rond die tijd moet de brug over de Schie klaar zijn, zodat alsnog een goede verbinding met het industriegebied openblijft. „Door de komst van de brug, de buslijn en het verbeterde kruispunt verbe tert de infrastructuur van het industrieterrein bin nen een jaar aanmerkelijk", aldus wethouder Zijde veld. De werkzaamheden aan de 's-Gravelandseweg zijn in volle gang. Het werk op de Broersvest is bijna ge reed. Bij de Koemarkt worden door de aannemer nog drie kiosken gebouwd. Als die er in september staan, kan het Koemarktfeest worden gegeven. Het wegdek van de Koemarktbrug wordt nog een meter verbreed. Het huidige voetpad en fietspad zijn nu nog tezamen zes meter breed. Door daar een me ter af te balen wordt volgens verkeersdeskundige Hans van der Vlist de doorstroming van het verkeer verbeterd, zonder dat het meer gevaar oplevert voor het langzame verkeer. DE KOGEL IS door de kerk: de Kamerlingh On- nesschoof moet per 1 au gustus dicht. De leerlingen moeten maar naar de Van Maerlantschool, zo heeft de gemeenteraad met de kleinst mogelijke meerder heid bepaald. Een com promisvoorstel van D'66 om de sluiting een jaar uit te stellen, kreeg niet vol doende steun. En zo werd het minderheidsvoorstel van het college om de fu sie meteen door te voeren aangenomen. Een besluit met vérstrekkende gevol gen: het kan betekenen dat nu niet één, maar bei- da de scholen verdwijnen. DE OUDERS VAN de On- nesschool, die zich waar schijnlijk hadden neerge legd bij het compromis van sluiting in 1985, zullen zich nu fel blijven verzet ten. Dat betekent: een be roepsprocedure bij de Raad van State, waarbij schorsing van het besluit wordt gevraagd. De kans is groot, dat de voorzitter van de afdeling recht spraak die schorsing toe staat, omdat aannemelijk te maken is dat een fusie in drie maanden niet mo gelijk is. In dat geval zou de fusie in elk geval per 1 augustus niet doorgaan, maar voor minstens een jaar worden uitgesteld. Ook het spreidingsplan voor het openbaar basis onderwijs, dat Vlaardingen moet vaststellen, staat dan op de tocht. ALS DE TOEKOMST van de Kamerlingh Onnes- school echter moet afhan gen van juridische touwt rekkerij, in plaats van van een weloverwogen besluit, dan zal intussen geen ou der er meer aan denken een kind naar de school te sturen. Men gaat naar een andere openbare school, of desnoods naar een pro testants-christelijke. Ook de Van Maerlandtschool loopt leeg. En zo is er een beste kans dat er straks geen vier openbare scho len ïn de Westwijk meer zijn, maar nog slechts twee. Het heeft er daarom alle schijn van dat de be langen van het openbaar onderwijs met het nu ge nomen besluit nauwelijks zijn gediend. P.H. J.E. Waalring is per 1 april bij de stichting samenlevingsop bouw Maassluis werkzaam als opbouwwerker voor Surina- mers en Antillianen. Hij zal vooral aandacht besteden aan .de positie van jongeren. Waal ring (29) is aangesteld in het kader van een tweejarig pro- ject dat wordt gefinancierd door het ministerie van WVC. Vlaardingen Als hij in zijn werkkamer voor het raam gaat staan heeft bij uitzicht over de begraaf plaats Emaus. „Zo worden we elke dag weer bepaald bij het tijdelijke van het leven", zegt directeur C.den Bakker van het ge meentelijk woningbedrijf, die vrijdagmiddag af scheid neemt met een re ceptie in de burgerzaal van het stadhuis. Per 1 mei gaat hij met de VUT. Hij kan terugzien op een ge slaagde loopbaan. „Hoger was voor mij niet bereik baar." Zes jaar is hij directeur van het woningbedrijf geweest, waar hij al in 1951 als commies aan het werk ging. Hij ziet zijn afscheid met gemengde gevoe lens tegemoet. „Het is jammer dat je contacten kwijt raakt, maar je raakt ook zorgen en verantwoordelijkheden kwijt", filosofeert Den Bakker, ach teroverleunend in zijn stoel, handen ter hoogte van zijn borst en vingertoppen tegen elkaar. Hij werd in Rotterdam gebo ren. maar ontvluchtte die stad in 1943 om te ontkomen aan de 'Arbeitseinsatz' van de Duitse bezetter. Den Bakker kwam in het Overijsselse Om men terecht, bleef daar han gen, ontmoette 2ijn huidige vrouw en kreeg direct na de oorlog een baan als ambtenaar. „En ja, hoe gaat dat, je wilde vooruit, dus solliciteerde ik in een paar grotere steden. Het werd Vlaardingen, maar het had ook Hilversum of Gronin gen kunnen zijn." Goed gegokï Terugkijkend "zegt de schei dende directeur, dat hij de tij den en omstandigheden mee heeft gehad. Hij is geleidelijk opgeklommen in het bedrijf, dat aanvankelijk op het stad huis ondergebracht was, maar later een zelfstandige positie kreeg en een eigen directeur. „Achteraf blijkt datje goed ge gokt hebt. In de tijd dat ik be gon deed je nog aan carrière planning, nu kom je alleen nog met geluk hogerop." Den Bakker heeft het woning- C.den Bakker: „Je raakt zorgen kwijt' bedrijf in twee hoedanigheden gekend. Toen hij kwam was het er, om de sociale woning bouw zeker te stellen. Er moesten huizen gebouwd wor den voor de minst draagkrach- tigen, omdat de corporaties dat nauwelijks deden. Er werd een bezit opgebouwd van 9700 wo ningen en een aantal bedrijfs panden. In 1969 vond het rijk echter, dat de corporaties ge noeg deden aan sociale wo ningbouw en dat dat de voor keur had boven gemeentelijke bouw. Het woningbedrijf nad vanaf dat moment alleen nog maar te zorgen voor het on derhouden van het bezit. Dat onderhoud betekent werk genoeg voor het woningbedrijf en dus ook voor de man die met de dagelijkse leiding be last is. Den Bakker: „De ge breken in de woningen gaan zich vertonen. Wij hebben de handen vol aan onderhoud en renovatie. Kijk naar de Muwi en u ziet welke problemen dat kan geven." Daarbij is ook aan het woningbedrijf de inspraak- golf niet voorbijgegaan. „Er is meer overleg met de huurders dan zes jaar geleden", zegt de directeur, „Toen stond de in spraak nog in de kinderschoe nen." Den Bakker laat een bedrijf achter met slechte financiële vooruitzichten. De bijdragen van het rijk in renovaties en onderhoud worden lager, steeds meer kosten komen op de sehouders van de huurders. „Het is onze taak ervoor te zorgen, dat dat niet ten koste van de kwaliteit van de wo ningen gaat" Vrijdagmiddag om kwart voor vier wordt Den Bakker 'uitge zwaaid' door de gemeente, met een bijeenkomst in de burger zaal en een receptie in de oude hal van het stadhuis. Of hij in Vlaardingen blijft wonen weet hij nog niet. Den Bakker is een natuurliefhebber, Overijs sel trekt hem wel. „Maar als mijn vrouw en ik aan onze stutten trekken laten we wel veel kennissen achter." Schiedam Het gymnastiek lokaal, dat op de hoek van Aleidastraat en de Jan van Avennestraat in Schiedam- West wordt gebouwd, zal naar verwachting eind augustus van dit jaar worden opgele verd. Schiedam De bewoners van de Zalmstraat zijn een handtekeningenactie begonnen tegen de overlast, die Albert Heijn in hun straat blijkt te veroorzaken. Het winkelbedrijf pikt nogal wat ruimte in, niet alleen tijdens laden en los sen, maar ook op andere tijdstippen overdag. Stoepen zijn dan geblokkeerd en parkeerplaat sen worden niet gebruikt waarvoor zij bedoeld zijn. AH had de bewoners enige tijd geleden toege zegd dat er wat aan de klachten gedaan zou worden, maar nu er nog steeds niets gebeurd is, heeft de bewonersvereniging Schiedam-Zuid de bewoners haar hulp aangeboden bij de actie. Maassluis Komende herst zal een begin worden gemaakt met de tweede fase van de wo ningbouw op het voormalige terrein van de touwfabriek Verto in de binnenstad. Het gaai om ongeveer honderd huizen in de woningwet-, pre- miehuur- en premiekoopsec tor. Opdrachtgever is de Alge mene Woningstichting Maas sluis. De woningstichting is nu reeds begonnen met een inventarisa tie van belangstellenden voor een premiekoopwoning. De definitieve aanwijzing van de kopers volgt later. Schiedam De gemeente Schiedam over weegt drie tot vier verkeerslichten in de gemeente weg te halen en enkele andere alleen tijdens spitsuren te laten functio neren. Dat heeft wethouder Chris Zijde veld gisteren gezegd. Het aantal verkeers lichten moet tot een minimum worden te ruggebracht. „Een natuurlijke verkeersafwikkeling is het beste verkeerslicht", aldus wethouder Zijde veld. „Van verkeerslichten moet alleen, gebruik worden gemaakt in conflictsituaties." Op welke plaatsen de verkeerslichten kunnen worden verwijderd, wordt nog bekeken. De vrijgekomen lichten zouden op andere plaatsen kunnen worden ingezet. Daardoor kan de ge meente Schiedam veel geld besparen. Met het plaatsen van verkeerslichten is een investering gemoeid van ongeveer 300.000 gulden. „De paal en de lampen zijn nïet het duurst", zegt wethouder Zijdeveld, „de programmering en de apparatuur zijn het duurst." Een ver keerslicht kost de gemeente op dit moment glo baal gezien 40.000 gulden per jaar. Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 5 apnl 1984 Tilburg De reserves van SVV speelden met 0- 0 gelijk tegen het scha- duwteam van Willem 2. Het was in Tilburg een uiterst boeiend treffen tussen twee aanvallend ingestelde ploegen. Wil lem 2 had de gehele wed strijd een klein over wicht, maar het waren de Schiedammers die in de slotfase van de wed strijd nog gevaarlijk kwam opzetten. Twee minuten voor tijd was het Johan Wouters, die een ideale mogelijkheid kreeg, maar hij zag zijn schot gestopt door de uit stekende reagerende Til- burgse keeper. Schiedam SFC plaat ste zich via een 2-0 zege op stadgenoot DHS voor de achtste finales van de Rotterdams Nieuwsblad Cup 1984. De Thurlede-verenïging zorgde dus voor een da verende verrassing door de compleet aantredende zondag tweedeklasser van het veld te spélen. De afdeiingsclub had ge durende de gehele wed strijd dan wel geen groot overwicht, in de counter was het elftal levensge vaarlijk. Via tweemaal Andre Oosterwaal stelde SFC de zege veilig. Schiedam Ron Heusdens, de gedoodverfde favoriet in de strijd om het Schiedams dam kampioenschap in de hoofd klasse, moest in zijn partij te gen Leo Mous het eerste ver lies incasseren. Leo Mous, na ziin degradatie uit de hoofd klasse twee jaar geleden bezig aan een enorme come-back, verloor nog geen partij en is koploper Heusens nu tot op twee punten genaderd. Minder goed gaat het met Tiny Mous, die weliswaar een puntje veroverde in de partij tegen Piet Bastiaanse, maar toch nog de voorlaatste plaats op de ranglijst inneemt. Rob van Eijck staat nog steeds op de laatste plaats, maar hij heeft nog twee inhaalwedstrij den voor de boeg. In de eerste klasse is Jan Ber gen aan een imposante opmars bezig. Cees Suyker was geen partij voor hem en Bergen staat nu op de tweede plaats. De koppositie van Swami Prem Sidhamo is evenwel on aantastbaar. Nu versloeg hij Gerrie Tegelaar. Hij staat nu drie punten voor op de naaste concurrentie. In de tweede klasse baarde Os car Holterman opzien. Na zes verloren partijen op rij, vero verde hij in zijn partij tegen Gerard Kouwenhoven zijn eerste wedstrijdpunt. Bart Quist is het damspel nog steeds niet verleerd en dat bewees hij met winst op Matthieu Smit. Met elf punten staat hij op de tweede plaats. De koppositie wordt ingenomen door On no Hemminga met 14 punten. t Jan Landsbergen Is voor NOAD nog nooit zo sterk op dreef ge weest in de competitie. Zaterdag kan het trio Simons, Landsber gen en Van der Wijk de kroon op het werk zetten door het kampi oenschap in de tweede divisie veilig te stellen. Schiedam Na de degradatie uit de eerste divisie, leek NOAD toch even aangeslagen. De Schiedammers begonnen de competitie immers met twee opeenvolgende nederlagen. Daarna echter stelden Jan Simons, Jan Landsbergen en Ron van der Wijk orde op zaken. Met een indrukwekkende reeks overwinningen, waardoor NOAD de terugkeer naar de één na hoogste tafeltennisafdeüng voor het grijpen heeft. Na de degradatie van het eer ste team en de promotie van het tweede speelde NOAD dit seizoen met twee teams op tweede divisie niveau. Het aanvankelijke uitgangspunt is bijna weer hersteld, want het tweede is inmiddels alweer ge degradeerd en het eerste is bij na kampioen. Met een plaats in de eerste en een plaats in de derde divisie stelt NOAD zijn kracht In de breedte ander maal duidelijk. Drie weken geleden deelde NOAD samen met Blue Star en Maastricht de top van de ranglijst. Maastricht werd door NOAD zelf met 4-6 terugge wezen, waarna afgelopen za terdag Blue Star bij SM Zwolle een punt inleverde. Vooral dit laatste was voor NOAD erg belangrijk, omdat bij gelijk eindigen het gamevoordeel aan Blue Star was. Aldus kwam NOAD alleen aan de leiding, en kan zaterdag de vlag in top. Dan moet er ech ter wel van datzelfde Zwolle worden gewonnen, waartegen Blue Star zo in de fout is ge gaan. NOAD speelt thuis (aan vang 18.00 uur), zodat de Schiedamse aanhang getuige kan zijn van het binnenhalen van de titel. Vertrouwen Captain Jan Simons heeft er het volste vertrouwen in, dat het zal lukken. „Al was die 8-2 overwinning in de uitwed strijd wel wat geflatteerd", waarschuwt hij voor eventuele onderschatting. Simons be hoeft zijn teammakkers Jan Landsbergen en Ron van der Wijk die motivatie echter niet voor te houden. „We weten wat er op het spel staat", aldus Simons. „Het is toch leuk om na één seizoen alweer terug te zijn". Daar zag het door de nederla gen tegen Odion (8-2) en Blue Star (4-6) aanvankelijk niet naar uit. Maar daarna verloor NOAD geen wedstrijd meer, en werden alle tegenstanders aan de zegekar gebonden. „Dan merk je dat een seizoen eerste divisie toch zijn gevol- ten heeft gehad", onderschrijft imons die ervaring, „We zijn gewend aan een hoger tempo. Daarnaast zijn we wat vaster geworden, waardoor je ont- spannender gaat spelen". Simons ziet net heroptreden in de eerste divisie dan ook met vertrouwen tegemoet. Temeer daar het nu 2onder de naar Alkmaar vertrokken Hans van den Broek is gelukt. Met het hoogste percentage van de gehele tweede divisie stond Van den Broek nadrukkelijk aan de basis van de promotie. „We 2ijn nu als team sterker geworden", ziet Simons als be langrijkste voor het bijna her haalde succes. „Jan en Ron hebben op dit niveau nog nooit zo'n hoge score van boven de 60 procent behaald". Met rond de 70 procent is Simons hen niet ver voor gebleven. Schiedam Het bestuur van SVV is van plan volgend seizoen de interne structuur te reorganiseren. Cor de Vries, de voorzitter van de Schiedamse eerste divisieclub, is naarstig op zoek naar een aantal capabele mensen uit het zakenleven, dat een nieuw management op poten moet zetten. Deze 'raad van commissaris sen', zoals De Vries hen betitelt, gaat de komende maanden de boer op om minimaal 200.000 te vergaren, die het voortbestaan van SVV als betaald voetbal organisatie moeten garanderen. In de loop van deze week heeft het bestuur van SVV een circulaire laten rondgaan in. het Schiedamse bedrijfsleven, waarin De Vries exact om schrijft waar het zijn club om is te doen. De Vries hoopt bin nenkort een speciale commis sie te installeren, die de taak krijgt de binnenkomende gel den te beheren èn die op ver antwoorde wijze zakelijk en verantwoord de betaalde tak gaat runnen. „Het wordt nu de hoogste tijd de noodklok te lui den", aldus De Vries, die voor al via die twee ton een finan ciële basis wil realiseren, waardoor de continuïteit is verzekerd. De Vries en dus ook SVV, dat zich dertig jaar lang op basis van self-supporting m het be taald voetbal heeft gehand haafd, willen voor 15 mei we ten waar ze aan toe zijn. „Het Schiedam De 4le editie van het Open Schaak Kampioen schap van de stad Schiedam gaat dit jaar op 12 april van start. Het toernooi is ook dit jaar weer op poten gezet door de drie Schiedamse verenigingen Groenoord, Het Zwarte Paard en Schiedam. Gespeeld wordt op donderdagavond in boerderij 'Landvreugd' aan de Sweelïnckstraat 7 in Schiedam. De speeldata zijn 12, 19 en 26 april, 3, 30, 17 en 24 mei. Op de laatste speelavond zal te vens de prijsuitreiking plaatsvinden. Het speeltempo is bepaald op 40 zetten in twee uur en vervol gens 15 minuten om de partij uit te spelen. Iedere ronde start om 19.45 uur. Er wordt gespeeld in de hoofkiasse, de eerste, tweede en derde klasse. De spelers zullen dan ook naar sterkte worden ingedeeld. Bij voldoende belangstelling zal er ook een part? groep voor huisschakers worden gevormd. Het inschrijfgeld bedraagt 15 gulden voor het spelen in de hoofdklasse en 10 gulden voor het meedoen in de overige klas sen. Inschrijven kan bij Mario van Kleef, Johan Straussplein 82 in Schiedam. Telefoon: 0l0-70.7fl.93, allerlaatste reddingsplan", beaamt De Vries, zelf al 52 jaar lid van SVV. „Ik voel me moreel verantwoord, vooral ten opzichte van de leden. Het is nu tijd om het roer om te gooien bij SVV". De Vries wil er evenwel nadrukkelijk voor waken, dat de Schiedamse dub ten prooi zal vallen aan het nemen van onverantwoor de risico's. „Want", weet hij door Donald Bax ook, „als ik alle uitkeringen over dit seizoen binnen heb, dan sluit ik de zaak af met een positief saldo". Begroting De totale begroting van SVV omvat een bedrag van een kleine 600.000 gulden, waar van circa drie ton door exter ne geldgevers wordt aangedra gen. Tot nu toe heeft De Vries hiervan pas 75,000 gulden ont vangen, hetgeen tot flinke li- quidïteits problemen (achter stand in uitbetalen spelerssal- rissen) heeft geleid. Het is dan ook niet gezegd, dat SVV de 200.000 gulden die het wil bin nenhalen, uitsluitend zal in vesteren in de spelersgroep. „Dat geld", zegt De Vries met klem, „is bestemd voor de hele sectie betaald voetbal". Al weet ook De Vries, zeker door de ervaringen van dit seizoen, dat de prestaties op het veld moeten worden geleverd, dat daar het publiek op afkomt, dat daardoor nog meer geld binnenkomt en en dat SVV dan dus nog meer mogelijkhe den heeft. „Het zou een verar ming voor Schiedam en de Ne derlandse sportwereld zijn, als SVV uit het betaald voetbal verdwijnt", rammelt De Vries nogmaals aan de noodklok.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2