'Demonstreren helpt niet meer' WOLFS HONEND OVER ZIEKENHUISCOLLEGE Schiedam: subsidie voor werkplaatsen Tante van kleuter stak school in brand VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT ^Oldtimer niet ^naar Amerika j Kinderfeest op scholen Helft Lage Weide tevreden over nieuw aanzien wijk Drie buurgemeenten komen er niet uit Vakbondsbonzen bij ongeruste WAO'ers Woonwagenkamp schuwt rol gemeente in opbouwwerk Invalide mishandeld Automobilist rijdt in op politieman Ruiten springen spontaan 'Toezeggingen zijn nooit nagekomen' □WATERWEG DONDERDAG 12 APRIL 1984 'Nichlje mg zo bleek Vlaardingen Een 24-jarige vrouw uit Rozenburg heeft zich gisteren vrijwillig aange- 1 geven bij de Vlaardïngse poli- tie. Zij heeft bekend op don derdag 29 maart in alle vroeg te de brand te hebben gesticht die de Kleuterkeet, een school aan de Hofsingel, compleet in vde as legde. De schade -was ^565000 gulden. <De vrouw, die volgens de poli ce erg in de war was, gaf als ^anbtief op, dat een dochter van zus. die op de kleuter school zat, er zo bleek uitzag. zocht vergelding. I-Om vier uur 's ochtends klom via een zijraam van de ^kleuterschool naar binnen. Zij stak het toiletpapier in brand. Onmiddellijk sloegen de vlam men uit en in een mum van tijd stond de hele Kleuterkeet in brand. Het vuur dreigde over te slaan naar het kleuter dagverblijf De Krentenmik, dat ernaast staat, maar de brandweer kon de schade hier beperken tot enige waterover last. De vrouw is ingesloten op het bureau aan het Delftseveer. -^Vlaardingen Een 'oldtimer* »^van het merk Jaguar uit 1958 •^waarde 75000 gulden) is giste ren verduisterd, vlak voordat >+dé wagen verscheept zou wor gden naar Amerika. De eige £*naar, die in Holy woont, had vjtle wagen voor het transport meegegeven aan een man, die echter een andere route moet hebben gekozen: met een al leen hem bekende bestem- ming. De politie kent zijn ^identiteit. Vlaardingen De komende weken wordt op een groot aantal Vlaardingse scholen een kinderfeest gevierd, dat zijn oorsprong heeft in Turkije. 1 In Turkije wordt het kinder- feest in het hele land op 23 april uitbundig gevierd. Die dag mogen de kinderen bij- voorbeeld parlementsleden helpen en het nieuws voorle- zen op radio en televisie. Om dat de 23e april in dc paasva- kantie valt wordt het feest ge vierd voor en na de vakantie. Er, zullen spelletjesAvorden ge daan uit verschillende landen en er worden films vertoond. Vorig jaar werd er een cen traal slotfeest gehouden, maar dat gebeurt dit jaar niet. Vlaardingen „Tsja. de men sen die graag opschieten en de autr. bij voorkeur in de gang parkeren, bij wijze van spre ken, die zijn natuurlijk niet te vreden." Zo reageert de Vlaar dingse verkeersdeskundïge Eliasberg op de uitslag van een enquête, die Peter Zondag van de Verkeersacademie in Til burg deed in de Lage Weide. Zondag vroeg de bewoners van het noordelijk deel van de West wijk naar hun mening over de herinrichting van de wijk en ontdekte dat de helft tevreden was en de andere helft niet. Drie jaar geleden werden de straten in de Lage Weide smaller gemaakt, er werden snelheïdsbeperkende maatre gelen genomen, parkeerter- reintjes werden aangelegd zo- dat de auto's niet meer op straat stonden en sommige straten werden woonerven. De afdeling verkeer van gemeen tewerken was heel benieuwd wat de bewoners daar nu van vonden. „Maar zo'n onderzoek is voor ons een luxe", aldus Eliasberg. De stagiair van de verkeersacademie bood uit komst. Geen verschil „We waren vooral benieuwd of de bewoners die nauw bij de plannen betrokken zijn ge weest het resultaat anders zou den waarderen dan de rest van de bevolking", zegt de verk eersdesk undige. Uit de enquette van Zondag, waaraan 150 bewoners meededen, blijkt dat verschil niet te bestaan. Ook maakt het in de beoorde ling niet uit in welk deel van 'Je Lage Weide de ondervraag den wonen. De bewoners hebben de In druk dat automobilisten en bromfietsers sinds de verande ringen en dat was de bedoe ling inderdaad langzamer rijden. Volgens een grote "meerderheid van de geënquê teerden wordt er echter nog steeds te snel gereden. „Maar dat is voor ons geen reden tot ongerustheid", zegt Eliasberg. „Het is maar hoe mensen dat ervaren, daar kun je met ver keersmaatregelen weinig aan veranderen.' Gedeputeerde Hekkelman moet het St. Jons-bestuur 'de pin op de neus zetten Waterweg-Noord Het College voor Zieken huisvoorzieningen in Utrecht „probeert bru taalweg ons initiatief onder tafel te kaarten", aldus GGD-directeur Wolfs deze week in een vergadering van de commissie volksgezondheid in Schiedam. Hij doelde op de afwijzende houding, die dit landelijk ziekenhuiscollege aanneemt in de po gingen van de Waterweggemeenten Schiedam. Vlaardingen en Maassluis om te komen tot een psychiatrische voorziening voor deze regio. Wolfs vindt de negatieve houding nergens op gestoeld. „Het is een publiek geheim," zegt Wolfs honend, „dat het College voor Zieken huisvoorzieningen opdracht heeft gekregen van de staatssecretaris" (Van der Reijden) „om 99 procent van alle bouwinitiatieven in de zieken huiswereld terug te draaien." Om dat te bereiken stelt Eiet college in Utrecht zelfs oneigenlijke voorwaarden, aldus Wolfs. Zo wil het bestuurscollege nu al een afgerond plaatje van de financiële consequenties, die de psychiatrische plannen van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis zullen hebben. „Wij zou den nu reeds de mogelijke besparingen moeten aangeven," aldus Wolfs' kritiek. „Maar dat be hoort helemaal nog niet in dit stadium. Het is eenvoudig onmogelijk. De plannen zijn nog niet eens rond." Dat laatste heeft te maken met de moeizame onderhandeling met Sint Joris in Delft. GS te hulp geroepen in crisis met Sint Joris Waterweg-Noord De gemeenten Schiedam, Vlaardingèn en Maassluis hebben, om uit het be stuurlijke conflict met de Delftse psychiatrische inrichting Sint Joris te komen, de hulp ingeroepen van de CDA'er dr. J.W. Hekkelman, lid van gede puteerde staten (GS) van Zuid-Holland. De gedeputeerde is gevraagd te bemiddelen, maar in feite hopen de drie Waterwegge meenten dat gedeputeerde Hekkelman het Sint Joris-be- stuur „goed de pin op de neus zet", zoals GGD-directeur dr. E.H.E. Wolfs het uitdrukt. Van een goede verstandhou ding tussen de drie gemeenten en Sint Joris hangt volgens Wolfs de meerwaarde af, die een multifunctioneel centrum voor de psychiatrie (MFC) zoy kunnen krijgen. Het is de be doeling, dat het MFC geves tigd wordt in het voormalige TBC-gebouw aan de Stadhou derslaan in Schiedam, door personeel van het Schieland- ziekenhuis enigszins smalend omschreven als de 'achtertuin van het ziekenhuis'. Het bestuursconflict hoeft vol gens Wolfs de komst van een Herman Bode: „Onderhandelen met de regering is onze opdracht." Hij wordt geflankeerd door Paar- denkoper (links) en Akkerman van de WAO-groep. Uiterst links zit Mlche! Negenman. Schiedam „Het moet duide lijk tot het Nederlandse volk doordringen dat er een slag om de sociale uitkeringen aan de gang is. Jullie moeten in je omgeving uitdragen dat de re gering bezig is de verworven heden terug te draaien. Want om daartegen met succes actie te voeren hebben we duizen den en duizenden mensen no- dig." Vice-voorzitter Herman Bode van de FNV deed gistermid dag in dienstencentrum 4 Mo lens uit de doeken, dat het niet zo simpel is om de kabinets plannen met de uitkeringen door acties af te stoppen. Hij was in Schiedam op uitnodi ging van de plaatselijke WAO- groep van de FNV om te pra len over de positie van uitke ringsgerechtigden. Hoewel er bijna honderd aanwezigen wa ren, vond vice-voorzitter Jo Akkerman van de WAO- groep de opkomst niet vol doende, ..Als we werkelijk willen dat de korting van drie procent die ons in juli weer te wachten staat van tafel gaat, dan hebben we veel meer mensen nodig," Ook het verhaal van de vak bondsvertegenwoordigers kwam daar op neer. FNV-be- stuurder Michel Negenman, die Herman Bode het grootste deel van de bijeenkomst ver ving, omdat die pas later kwam vanwege een vergade ring in Amsterdam en de cha os op de rijkswegen, zei dat demonstraties niet voldoende zijn. „Ik zeg u, dat demonstre ren alleen niet meer helpt. Willen we het kabinet werke lijk dwingen dan moeten we actiemiddeien inzetten die de economie ontwrichten. Maar een staking is niet een kwestie van op een knop drukken." Herman Bode verklaarde dat het FNV-bestuur bereid is ie dere actie te ondersteunen, maar dat het dan wel zeker moet weten dat er massa's mensen op de been komen. „Waarom bent u dan een te genstander van burgerlijke on gehoorzaamheid?", werd uit de zaal gevraagd. Bode: „Zolang we de effecten niet kennen moet je verdomd voorzichtig zijn met nieuwe dingen." Bij veel aanwezigen heerste onbegrip over de opstelling van de vakbond om met het kabinet te blijven overleggen. „Wat heeft het voor zin om te blijven praten met een stelletje dieven. De sociale uitkeringen worden uitgekleed. Zijn de stoelen in de Sociaal Economi sche Raad soms zo behage- lijk?" Bode kaatste de bal te rug met de opmerking dat de FNV vorig jaar tijdens de ambtenarenacties had ver wacht veel meer uitkeringsge rechtigden op de been te krij gen. Schiedam Burgemeester en wethouders willen een dui delijke vinger in de pap heb ben bij het op bouwwerk in het woonwa genkamp aan de Schiekade. De stichting Sa menlevingsop bouw Woonwa genkamp Schiedam is daar echter te gen. Besprelcin- §en hierover ebben nog niet geleid tot een compromis. Volgens wet houder Haf kamp stelt niet de gemeente zich overheer send op in het conflict, maar houdt de stich ting de poot stijf. De gemeente laat in haar standpunt mee wegen, dat men in het opbouw werk in de oude wijken te weinig invloed heeft gehad, wat zich wreekt nu er een impasse is. De opbouw- werkstichting SSWO bereidt namelijk be roepsprocedu res voor tegen het gemeente lijk besluit om arbeidsplaatsen te schrappen, waardoor met name Schie- dam-West ge dupeerd wordt. Hoewel de op bouwwerker, die op het kamp komt te werken, be taald wordt door de hogere overheid, wil de gemeente zitting nemen in de begelei dingscommis sie. In de ogen van PSP/PPR- raadslid Bart de Leede dringt de gemeente zich op die manier te veel op. Aanvraag ingediend bij provincie Schiedam De gemeente Schiedam gaat een subsi die-aanvraag indienen bij het ministerie van WVC voor drie werkervaringsprojecten. Het recycling- project van geisers van De Dijk, het bussen ombou wen bij Aladdin en het bouwen van kano's bij club huis De Doele zijn voorgedragen. Het gaat om een totaal bedrag van 75.000 gulden. Het aanvragen van subsidie is mogelijk door een wij ziging in het bestaande beleid van het ministerie. De nadruk wordt gelegd op initiatieven die de werkloze en kansarme jongeren zelf nemen. Er is niet gekozen voor één groot werkervaringprojeet, maar voor ver schillende kleinere. „Juist omdat wordt gewerkt met groepen jongeren, die weinig gemotiveerd zijn om deel te nemen aan reguliere scholingsactiviteiten, zal veel energie moeten worden gestoken in het aanle ren van diverse voor een beroepscarrière benodigde vaardigheden, het aanleren van een zeker arbeidsrit me en het afwennen van het dominante leven bij de dag", schrijft de afdeling CSJ aan het ministerie. Het bouwen van de kano's bij de Sint Joris Doele ge beurt in samenwerking met de Streekschool voor be roepsbegeleidend onderwijs Rotterdam-Noord. De ondersteuning van de projecten sluit aan bij de on dersteuning, die de jongerenwerkers nu geven aan de projecten. Hoe die ondersteuning aan de projecten wordt gegeven is bij Schiedam nog in onderzoek. De bijdrage die wordt gevraagd voor het project bij Aladdin bedraagt 12.373 gulden. Dat bedrag is nodig voor de bouw en inrichting van de werkplaats. Het grootste gedeelte van de subsidie is nodig voor de aanschaf van de gereedschappen waarmee het ver bouwen van de busjes tot campers mogelijk moet worden. Bij dat totale bedrag moet nog eens 5340 gulden worden opgeteld aan te verbruiken materi- irc aal. Er wordt verwacht dat er tussen de twintig en vijfentwintig jongeren deelnemen. Bij De Dijk is geld nodig voor de bouw van een sleu tel werkplaats. Hierin kunnen dan ongeveer 6 jonge ren 'aan het werk'. Het totaal benodigde bedrag is 21.963 gulden. Voor het plaatsen van de nissenhut, die als werkplaats gaat dienen is 7250 gulden uitge trokken. De rest van het geld is nodig voor de aan schaf van gereedschaj5feÉn. ,„„oe Voor het project van de Sint Joris Doele moet 19.925 gulden worden uitgetrokken. Geld voor huisvesting hoeft niet te worden uitgetrokken. Dat kan binnen het clubhuis. In het bedrag is echter voor ruim 11.000 gulden aan materialen uitgetrokken. Nadat de kano's zijn gemaakt en in de vakantie zijn gebruikt is het de bedoeling met de gereedschappen eenvou dig meubilair te gaan maken, dat kan worden ver kocht of gebruikt in het clubhuis. MFC niet te vertragen, maar kan wel bepalend zijn voor de kwaliteit ervan. Het MFC is van belang, omdat er in Schie dam verpleegbedden voor psy chiatrische patiënten op het spel staan. Het Schielandzie- kenhuis beschikt over 54 bed den voor psychiatrie. Als er geen MFC komt, is het onver mijdelijk dat. Sehieland moet inleveren en dat er slechts 20 bedden overblijven. Komt het MFC er wel, dan levert Sehie land feitelijk ook in, maar met dien verstande dat de bedden dan kunnen worden overgehe veld naar het MFC. De kwan titatieve zorg blijft dan op het huidige niveau. Minister Brinkman heeft Sint Joris de status gegeven van hèt instituut, dat in het Water weggebied een polikliniek en dagverblijf voor psychiatrische patiënten mag oprichten. Hier over bestaat geen conflict tus sen Sint Joris en de drie ge meenten, hoewel het de on derhandelingspositie van het Delftse gasthuis versterkt Sint Joris is bereid haar toekomsti ge polikliniek en dagverblijf om te zetten in een MFC met steun van de gemeenten. Het is vervolgens de bedoeling, dat het MFC in de jaren negentig uitgroeit tot een zelfstandig psychiatrisch ziekenhuis. De Schiedamse wethouder voor volksgezondheid Luub Haf kamp: „Sint Joris werkt niet enthousiast mee en dan druk ik het voorzichtig uit." Het probleem is namelijk de invloed die de gemeenten wil len, ondanks de status die Sint Joris van minister Brinkman kreeg. Wordt het MFC een 'sa telliet' van Sint Joris, zoals Hafkamp het noemt, dan wil len de drie gemeenten langs de Waterweg een zeer sterke afvaardiging krijgen in het Sint Joris-bestuur. Wordt het MFC echter zelfstandig, dus losgekoppeld van Sint Joris, dan willen de Waterwegge meenten in principe wel ge noegen nemen met minder in vloed in het SintJoris-bestuur, aldus Hafkamp., Sint Joris lijkt echter niet van plan die in vloed uit handen te geven en daarom hebben de drie ge meenten de hulp van Hekkel man ingeroepen. Schiedam De politie heeft geen idee van de identiteit van de man, die maandag een in valide in zijn woning in de Zwartewaalsestraat heeft mis handeld. De man is met een heup- en een kniefractuur, een gekneusde enkel en kneu zingen in het gezicht opgeno men in het Schielandzieken- buis. De onbekende drong de wo ning van de invalide binnen, nadat hij eerst had aangebeld. Hij eiste geld. Toen de man zei dat hij dat niet had, trok de onbekende hem onderuit met alle gevolgen vandien. Tegen de politie verklaarde de man dat hn in februari al was bedreigd. Ér werd 's avonds aangebeld. Nog voordat hij de deur kon open doen, zei een onbekende dat er rare dingen zouden gebeuren als hij geen geld zou krijgen. Schiedam Nadat hij na een wilde achtervolging tot stop pen was gedwongen, is een 24- larige automobilist uit Schie dam gisteravond op een poli tieman ingereden. De agent kon op het nippertje wegsprin gen. In de Piersonstraat wilde de bemanning van een surveil lancewagen voer een routine controle een Ford Capri aan houden, De bestuurder rea geerde niet op een stopteken en ging er vandoor. Hij kon pas op de Kerkweg worden aangehouden, nadat hij in een slip was geraakt en in de berm tot stilstand was gekomen. Toen de agent voor de waged langs liep om de bestuurder te arresteren, gaf de man gas. De agent sprong net op tijd weg. De vluchtpoging van de auto mobilist mislukte, want hij raakte opnieuw in een slip en belandde in de sloot. De politic kon vanmorgen nog niet ver tellen, waarom de automobilist probeerde te ontkomen. Hij wordt vastgehouden voor po ging tot doodslag. Schiedam Met enige re gelmaat springen er ruiten in de huizen aan de Nieuwe Maasstraat in Schiedam- Zuid. De reden hiervoor is volgens de SSSW dat de be- vestigingspennen roesten, hoewel ze daartegen behan deld zijn. Als de ramen gesprongen zijn worden ze vervanger, door ramen met hardhouten kozijnen. Half december werd bouw- en woningtoe zicht door de bewonersvere niging Schiedam-Zuid geat tendeerd op de breuken in het glas. Uit een onderzoek bleek dat aan de Havendijk vier en in de Nieuwe Maas straat twee ramen kapot wa ren. De openingen waren tij delijk geblindeerd. In een aantal gevallen bleken de ra men al vervangen door hardhouten kozijnen. Volgens de SSSW breken de ruiten spontaan, ook als ze gesloten zijn. Het gebeurt vooral als het vochtig weer is en er veel wind staat. Deze winter hebben in totaal acht ruiten het begeven. Liefde en Vrede in jaarverslag: Vlaardingen CJV Liefde en Vrede klaagt in het jaarverslag over 1983 haar nood over toe zeggingen van de gemeente, die nooit zijn nagekomen. Vo rig jaar heeft de jeugdvereni ging de bezwaarschriften, die men had ingediend tegen de bouw van kleine woningen op het terrein aan de Bonnweg waar Liefde en Vrede een jeugdhonk wilde bouwen ingetrokken. Dat gebeurde mede omdat de toezegging was gedaan dat de gemeente alle mogelijke me dewerking zou geven bij het vinden van een ander ge schikt terrein in Holy-Noord voor dat nieuwe CJV-ge bouw. Wethouder Bas Gou- driaan zou ook zorgen dat de vereniging de nodige gege vens kreeg over de ontwik keling in het centrumgebied van Holy-Noord. „Door wethouder Goudriaan toegezegde gegevens hebben wij, ondanks herhaalde ver? zoeken onzerzijds, nooit ont vangen en over de ontwik kelingen rond het centrum gebied is nog steeds geen duidelijkheid", aldus Liefde en Vrede. Uit het verslag blijkt dat de jeugdvereniging een actief maar niet in alle opzichten even goed jaar achter de rug heeft. De sectie clubwei-k zag het aantal bezoekers aan de jeugdclubs in vrijwel alle wijken van de stad gelijk blijven, maar binnen het open jongerenwerk, en met name binnen de jeugdsocie- teiten, liep het aantal bezoe kers wat terug. Een oude wens is in het open jongeren werk wel in vervulling ge gaan: de start van een scho- lierenhonk in de ruimte van sociëteit In the Mood. Bron van zorg blijft voor Liefde en Vrede de exploita tie van jeugdcentrum Trian gel in de Fransenstraat. De inkomsten uit verhuringen en de baropbrengst blijven teruglopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1