Kabeldirecteuren zien bij ONS satelliet-tv Bonden en OR akkoord met overname HVO Wel inzicht geëist in toekomstplannen 9Opgegeven moment zijn we allemaal handlangers 'Vermeer vergelijkt onvergelijkbare zaken* De prijs van Echte Boter is nu verlaagd. Dat is lekker nieuws. Ster ker nog: dat is nieuws om van te smullen. Meteen maar doen? VLAARBINGS DAGBLAD SGfNEBANISCHE CODBANT NIEUWE WATERWEG CODRANT 'Engeland vlekkeloos te ontvangen' Hoofdstraat afgesloten Slingerende automobilist aan kant gezet College wijst voorstel CÖA'er af Bromfietser tegen auto Méér dan lekker, voor minder geld. 'ONS heeft supersnel gehandeld' Drinkwater nu schoon Sint Joris opent kliniek in september mn i ei s VRIJDAG 13 APRIL 1984 Schiedam Als zij het vooraf geweten hadden, was de jaarvergadering een dagje uitgesteld. Dan had de vereniging van di recteuren van CAI-bedrij- ven (VDCAI) vandaag in Passage gezeten. Nu vergaderden de 85 kabel- directeuren gisteren in het Schiedamse theater, onder andere over de Sky Channel, en uitgerekend 's avonds na afloop hoorden zij in Avro's Tele vizier dat door een ak koord met de Buma de satel liet-tv een duwtje in de rug had gekregen. Over die con sequenties hadden de direc teuren vandaag best willen Klapstuk praten, dan waren zij een stap verder gekomen. experimentele satelliet OTS niet van de lucht Toen was net geen verloren dag, want de technische mo- gelijkheden rond satelliet-tv ontwikkelen zich zo snel, dat er heel wat te verhapstuk ken viel. Zowel in Passage- Bio als in de foyer waren - termen "zoals Eutelsat. Euro pean Space Agency, Europe an Broadcasting Union en de Maar het klapstuk kwam 's middags om half vier. De di recteur van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, Jaap van Willigen, zelf lid van de VDCAI, had zijn col lega-kabeldirecteuren uitge nodigd in de achtertuin van de ONS de schotelantenne te komen bewonderen. Deze schotelantenne, die een in vestering vergde van 65.000 gulden, maakt het sinds de cember mogelijk dat de Schiedamse televisiekijker die aangesloten is op de ka bel de Franse zender TV5 kan ontvangen. In de toe komst zullen via de schote lantenne en de Europese Communicatie Satelliet ook allerhande andere signalen naar de huiskamer kunnen worden gestuurd. Schiedam is één van de vijf gemeenten in Nederland, die reeds zo'n schotelantenne hebben en dus tv-signalen van verre landen moet kun nen ontvangen. De andere gemeenten zijn Amsterdam, Den Haag, Gouda en Hellen- doorn. Dat de Schiedamse tv-kijker nog geen beelden uit andere landen dan België en Duitsland ontvangt, komt doordat daarvoor toestem ming vereist is van zowel het ministerie van WVC als de Buma. Primeur Daarom beleefden de kabel- directeuren bij de ONS een primeurtje. Directeur G. Hut De kabeldi recteuren bekijken schotelan tenne achtertuin van de ONS. van het bedrijf Hutronic, die Schiedam de schotelantenne leverde, had van beide in stanties toestemming gekre gen om gedurende twintig minuutjes via de satelliet beelden uit Engeland door te geven. Een promotiefilmpje en een speciale groet aan de kabeldirecteuren uit Enge land waren het resultaat. De ontvangst van die beelden was vlekkeloos. Dat betekent volgens ONS-voorlichter Mari Dingenouts dat Schie dam kan rekenen op een pri ma kwaliteit van de BBC- programma's, als voor het doorseinen daarvan eenmaal de toestemming binnen is. Technisch is satelliet-tv in Schiedam in ieder geval mo gelijk, al zou het met ingang vam morgen zijn. Vlaardingen Zowel de vakbonden als de onder nemingsraad hebben in gestemd met de verkoop van Vlaardingen Oost Be drijven (HVO) door het moederbedrijf Thyssen- Bornemisza Europe aan algemeen directeur J.H. Blok. De bedoeling is dat de feitelijke overdraeht plaatsvindt op 1 juni van dit jaar. Voor 1 miljoen gulden wordt directeur Blok eigenaar van HVO. Thyssen Bornemisza Europe zal daarbij meer dan de helft van een achtergestel de lening van 16 miljoen gul den, kwijtschelden. Als reden voor de overname is opgege ven dat het moederbedrijf zich wil terugtrekken uit de schecpsreparatie. Gelijk met het positieve advies hebben vakorganisaties en on dernemingsraad een aantal voorwaarden op tafel gelegd. Zo willen ze in de toekomst meer inzicht in de financiën en jaarlijks overleg over de toekomstplannen. Een andere voorwaarde is dat de arbeids voorwaarden door de overna me met nadeling worden beïn vloed. Thyssen-Bornemisza heeft een verzoek om één pro cent van de loonsom in een fonds te storten voor een eventuele toekomstige reorga nisatie afgewezen. Directeur Blok heeft laten we ten dat de enkele maanden ge leden gehouden enquête, waarin het personeel werd ge vraagd om loon in te leveren voor het behoud van arbeids plaatsen, door de overname niet van de baan is. Schiedam De Hoofdstraat in Schiedam wordt met ingang van maandag twee weken voor alle verkeer afgesloten. In het gedeelte tussen de Wil lem Brouwerstraat en de Hoofdbrug wordt het riool vernieuwd. Dit werk hangt sa men met de aanleg van de bui tenwaterkering. Tijdens de graafwerkzaamheden wordt het verkeer omgeleid over de Oranjestraat, de Nieuwe Ha ven, Schoolstraat, Willem de Zwijgerlaan, Stadhouderslaan en eventueel Willemskade. De omleidingsroute wordt met borden aangegeven. Na het leggen van de riolering wordt gestart met het heien van damwanden in de Hoofd straat tussen de Willem Brou werstraat en de Lekstraat. Die klus duurt tot oktober. Door dat de Hoofdstraat dan weer open is tussen de Willem Brouwerstraat en de Hoofd brug kan het verkeer uit Schiedam-Zuid weer via de oude route naar het centrum rijden. Er wordt dan tijdelijk eenrichtingverkeer ingesteld. Zodra de Nieuwe Haven tus sen Hoofdbrug en Hagastraat weer is opengesteld voor het verkeer, bestaat de mogelijk heid dat de Hoofdstraat weer bij de Willem Brouwerstraat wordt afgesloten. Het verkeer wordt dan omgeleid via de Dwarsstraat. Hagastraat, Nieu we *iaven Delft Een 22-jarige man uit Vlaardingen is rond midder nacht door een andere auto mobilist met lichtsignalen naar de kant van de Wateringsevest in Delft geleid. De Vlaardin- ger had eerder op de Pap- souwselaan, de Krakeelpolder- weg, het Westplantsoen en de Hof van Delfüaan slingerend over de gehele rijbaan gere den. Dat hij bijna twee fietsers raakte ontging hem blijkbaar, constateerde een andere auto mobilist. Deze leidde hem naar de kant van de weg. De politie constateerde dat de man 'stomdronken' was. Nadat zijn rijbewijs was ingenomen is de man naar het bureau aan de Westvest gebracht. Daar wees een onderzoek uit dat het rijbewijs yan de man al eerder wegens rijden onder invloed was ingenomen. De man was daartegen in beroep gegaan en had zijn rijbewijs voorlopig te ruggekregen. Kunstenaar Jan van Ree ven (rechts) en kunst commissielid Wim Bagger man tijdens de expositie bij Unilever. Socialistische kunstenaar Jan van Reeven: Vlaardingen De kunstadviescommissie van Unilever Research Laboratorium „ligt niet wakker" van de poli tieke lading, die het werk van de Vlaardingse kunste naar Jan van Reeven in zich draagt. gen: dan mogen die mensen bij Wilton-Fijenoord geen duikbo- Vlaardingen Het college van B en W heeft in de beant woording van schriftelijke vragen, die het CDA-raadslid Maarten Vermeer vorige maand heeft gesteld, zijn sug gestie om op de bungalowter reinen in Holy-Noord toch bungalows te bouwen van de hand gewezen. Volgens het college zijn de berekeningen, die Vermeer heeft gemaakt, op verkeerde gegevens gebaseerd. Het is dan ook niet waar, zo valt uit het antwoord af te le zen, dat de gemeente flink wat geld tekort komt. nu op de be treffende gronden geen bun galows, maar eengezinswonin gen gebouwd zullen worden. In zijn schriftelijke vragen had Vermeer gesteld, dat Vlaar dingen er dubbel bij inschiet, omdat er minder grond zal worden uitgegeven tegen een lagere erfpacht. Dat komt om dat de openbare gedeelten in handen van de gemeente blij ven en dus geen erfpacht zul len opleveren. Hij vroeg om een onderzoek orn te zien, of er op de betreffende terreinen tegen een lagere erfpacht toch bungalows zouden kunnen worden gebouwd. Om een aantal redenen voelt het college niets voor zo'n on derzoek. Eén van die redenen is, dat dan het toegewezen contingent voor premiewonin gen niet zou worden binnen gehaald. Daarnaast menen B en W, dat met de in ontwikke ling zijnde bouwplannen niet alleen het renteverlies op de grond kan worden terugge drongen, maar dat die bouw ook tegemoet komt aan de gro te vraag om eengezinswonin gen in de stad. In zijn antwoord geeft het col lege aan. dat Vermeer fouten in de berekeningen heeft ge maakt. Hij heeft geen reke ning gehouden met verschil in erfpacht naar gelang de be stemming en het terreinge- bruik. Daardoor worden grondprijzen met elkaar ver geleken, die niet met elkaar te vergelijken 2ijn, In het ant woord wordt gesteld dat, als locatiesubsidie van het rijk wordt verkregen voor de di verse nieuwbouwplannen, geen nadelig verschil voor de gemeente zal optreden in de inkomsten die op de uitgege ven grond worden verkregen. Volgens Wim Baggerman, mi crobiologisch assistent bij Uni lever en lid van de kunstcom missie, gaat het om de estheti sche kwaliteiten en niet om de politieke visie, die in Van Ree- vens werk besloten ligt. En daarom kon gistermiddag om vijf uur een expositie van Jan van Reeven zonder morele be zwaren worden geopend in de ontmoetingsruimte van Unile ver Research, aan de Olivier van Noortlaan in Vlaardingen. Ook van de kant van Van Reeven waren er geen proble men. Hoewel van hem bekend is dat hij een politiek aan hangt, waarin multinationals niet bepaald gezien worden als positieve bijdragen tot de maatschappij, zegt hij met een gerust gemoed bij Unilever te kunnen exposeren, want: „Bij multinationals werken ook heel gewone mensen, hoor." En voor die ménsen maakt Van Reeven kunst. Gevraagd of hij dan ook zou exposeren bij bedrijven in dic tatoriaal geregeerde landen, waar immers ook gewone mensen werken, antwoordde Van Reeven gistermiddag: „Het gaat er voor een ieder om, wéar de principes gaan tellen. Je zou ook kunnen zeg- ten meer bouwen. Op een ge geven moment zijn we alle maal handlangers,'" Baggerman opende gisteren de expositie van de Vlaardingse kunstenaar, die blijk geeft van een grote betrokkenheid bij misstanden in de maatschappij en dat in een duidelijk eigen stijl weergeeft. Het gaat Van Reeven er meer om, dat de maatschappelijke aspecten on der de aandacht komen dan dat verheven over zijn kunst technieken wordt gespreken. Op veel werken komen krnis- raket-achtige elementen voor, ook open hoofden en heisen- partijen als symbool voor hersenspoelingen? zijn te rugkerende thema's. Van Ree ven gebruikt er af en toe kranteknipsels bij, die bijvoor beeld handelen over de situa tie in Guatemala, en ook geeft hij zijn visie op Beiroet, El Sal vador en Zuidamerikaanse re gimes. Nadeel bij de expositie van olieverfdoeken en pentekenin gen was gisteren, dat zij in een fel zonlicht geëxposeerd wor den. „Nu maar hopen dat Uni lever een grote anti-vergeler uitvindt," zei iemand uit het publiek. Schiedam Een 43-jarige Schiedamse is gisteravond met een hersenschudding en zware kneuzingen aan het linker been in het Sehielandzieken- huïs opgenomen, na een bot sing met een auto. Ze reed met haar bromfiets op de Parkweg en wilde de Burgemeester van Haarenlaan oversteken. Op de kruising werd ze omver gere den door een personenwagen, bestuurd door een 41-jarige in woner van Poortugaal, die vanaf de Burgemeester Van Haarenlaan de Parkweg wilde inrijden. Beiden verklaarden tegenover de politie dat de verkeerslichten op groen ston den. ADVERTENTIE LIKKERMEEGENOMEN! HU NEDERLANDS ZUIVELBUREAil TE RQSW1JK. Hafkamp en Zijdeveld: Schiedam Ook de Schiedamse wethouder voor volksgezondheid Luub Hafkamp is van me- rïing, dat het zeer moeilijk zal zijn om te achterhalen of de gezondheid van be woners van de Warande en de Schoolstraat ge schaad is door de chemi caliën in het drinkwater. Het was een pure noodzaak voor de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS) om snél in te grijpen. De Warande-be woners konden onmogelijk langer aan verontreinigd drinkwater worden blootge steld. De klachten noopten de ONS tot snel ingrijpen „su persnel", aldus de wethouders Hafkamp en Zijdeveld Nu de kwaliteit van het drink water weer in orde is, weet de regionale inspectie voor volks gezondheid en milieuhygiëne alleen uiteraard niet hoe men moet meten, welke schade de omwonenden hebben onder vonden voor hun gezondheid. Metingen naar monsters in het lichaam kunnen in de huidige stand van zaken in het milieu ook door andere factoren wor den beïnvloed, geeft wethou der Hafkamp toe. „Dat maakt inderdaad een on derzoek moeilijk", zegt de wet houder in navolging van de regionale inspectie. Dat de wethouder voor volks gezondheid van het milieu schandaal aan de Warande nog niet op de hoogte was, toen CPN-fractieleider Ulferd Bruseker daar dinsdagavond na lezing van het Rotterdams Nieuwsblad naar vroeg, ver klaart Hafkamp uit het feit dat het drinkwatcrleidingbedrijf van de ONS een directe lijn heeft met de regionale inspec tie in Den Haag. Zeker waar chemicaliën in dit geval tetrachloorethaan (CI2.CH.CH.C12) in het drinkwater terecht komen, is snelheid geboden. De ingreep van de ONS moest nu zelfs zo snel gebeuren, dat wethouder Hafkamp nog nauwelijks op de hoogte kon worden ge bracht. Wethouder Zijdeveld bleek alleen door de attentie van ONS-direeteur Jaap van Willigen te zijn ingelicht. Vol gens Zijdeveld is de directe lijn tussen de ONS en inspecteur dr. Molekamp van de regiona le volksgezondheid van groot belang gebleken. Zowel Zijdeveld als Hafkamp is uitermate benieuwd naar het definitieve onderzoek door de dienst centraal milieube heer Rijnmond (DCMR) naar de bodemvervuiling bij het be drijf Spring Grove Services BV tussen de Nieuwe Haven en de Warande. Zijdeveld zal vanwege het ruimtelijke orde ningsaspect hierbij betrokken zijn. Hij vraagt zich af, of af graving van de grond zoals bij het GTB-teirein en, Tan- kercleaning in Schiedam noodzakelijk is. Het drinkwater aan de Waran de is nu schoon. De kunststoT- buizen, die een grote door dringbaarheid hadden, doordat de moleculen van het che misch afbijtmiddel kleiner wa ren, zijn vervangen door kope ren leidingen. Deze zullen over enige tijd vervangen worden door nog betere meta len: leidingen, aldus ONS-voor- lichter Mari Dingenouts. Schiedam Het in Delft ge vestigde psychiatrisch zieken huis Sint Joris hoopt in sep tember de polikliniek en het dagverblijf te kunnen openen in het voormalige TBC-ge bouwtje aan de Stadhouders laan in Schiedam. Sint Joris heeft het TBC-ge- bouw gekocht voor 450.000 gulden. De verbouwing en in richting zal 550.000 gulden gaan kosten. Een schetsont werp is reeds door het ministe rie goedgekeurd. Het benodig de miljoen haalt Sint Joris uit de opbrengst van grond, die aan de gemeente Delft is ver- kocht. In een gesprek met de Deut sche Courant heeft Sint Joris- directeur drs. C. van Huyge- voort laten weten, dal de ope ning van polikliniek en dag verblijf een eerste stap moet zijn op weg naar een algemeen psychiatrisch ziekenhuis in het Waterweggebied. Over de manier waarop ver schillen de Waterweggemeen ten en Sint Joris nog van me ning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1