Heel wat sentiment in nieuwe bar Irene NAM verhuist naar Schiedam Kunstheeft nu de ruimte VIAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedammer belaagd door buurtbewoners ïi Bijzondere bril voor 'n bijzondere prijs. Werk voor 145 mensen in flat Klaverstede Brief voor een dief... Promotieplan Vlaardingen aantrekkelijker maken Politie zoekt getuige Niet mee spelen Man bekent 20 inbraken Minderheden: schaap met vijf poten 'Museum lijkt geëmancipeerd' Werkgroep zoekt auteurs rmek brillen® MAANDAG 16 APRIL 1984 Schiedam De Neder landse Aardolie Maat schappij (NAM) verhuist op 25 mei haar gehele kantoor West-Nederland naar Schiedam. Hiermee Zijn 145 arbeidsplaatsen gemoeid. Dé_ NAM vestigt zich in liet kantoorcomplex Kla verstede aan de 's-Grave- landseweg, nabij de oprit en afslag Schiedam-Cen trum van rijksweg 20. De huidige vestiging van de NAM in het Rijswijkse in dustriegebied Plaspoelpol- der zal worden verlaten. Van het miljoenencomplex Klaverstede (vier flats met be- drijtsruimten ertussen) heeft de NAM het eerste flatgebouw gehuurd, compleet "met aan grenzende showroom en be drijfsruimte. De showroom zal voor andere doeleinden wor den gebruikt. In totaal gaat het om 5800 vierkante meter, die de NAM in gebruik zal ne men. De transactie is tot stand gebracht door het Rotterdamse makelaarskantoor Jones Lang Wootton. De NAM heeft zijn oog op het Schiedamse industriegebied 's- Graveiand laten vallen in ver band met de gunstige infra structurele voorzieningen: rijkswegen 10 en 20, en nabij de wereldhaven Rotterdam, de Botlek en de Maasvlakte. De bedoeling is, dat de verhui zing op 25 en 26 mei plaats vindt. De ruimte wordt vol gens het plan op maandag 28 mei in gebruik genomen. De verbouwing is inmiddels ge start. Het hoofdkantoor van de NAM blijft gevestigd in Assen. Bij het bedrijf werken in Ne derland 2700 mensen, Volgens Jones Lang Wootton- woordvoerder Dijksman trekt de markt ook aan voor wat be treft de andere drie flats van Klaverstede. Vorig jaar ket sten de onderhandelingen met een Haags advocatenkantoor af. Maar nu zijn er onderhan delingen gaande met enkele grote firma's, die interesse zouden hebben zich in Schie dam te vestigen. Schiedam Omdat pomp stations een gewild doel zijn van dieven had de be diende van de pomp aan het Stationsplein in Schie dam de tabakswaren zon dag in een doos onder tafel gezet. De man schreef dat netjes op een briefje, om zijn opvolger daarop op merkzaam te maken. Daarna ging hij zo holder debolder naar huis dat hij vergat de deur op slot te doen en de pompen uit te zetten. Zijn opvolger vond het briefje, maar niet de doos met tabakswaren onder de tafel. Een dief was hem voor geweest en had veel profijt gehad van het briefje. CDA: bouw handels industrie en congrescentrum Vlaardingen De CDA-werkgroep Kommunikatie heeft een ambitieus plan gepresenteerd om de werkge legenheid in en om Vlaardingen te versterken en de streekfunctie van de stad te ondersteunen. In een pro- motieplan, dat aan het begin van de middag officieel is overhandigd aan wethouder Bas Goudriaan, die de zie ke burgemeester Fred van Lier verving, wordt voorge steld het vestigingsbeleid voor ondernemers aantrek kelijker te maken, en wordt tevens een aanzet gegeven voor de realisering van een centrum voor handel, in dustrie, wetenschap en cultuur. Na de inleiding van Pierre Janssen, opende Rijnmond voorzitter André van der Louw (links) Galerie Kunst*. Vlaardingen Galerie Kunst* van Jos Noordhuizen heeft nu de ruimte om nog in teressanter te worden. Zater dag is de nieuwe huisvesting van de galerie, op het adres Hoogstraat 53, geopend. Voor Noord huizen is daarmee een wens in vervulling gegaan: vestiging van zijn troetelkind in het centrum van de stad. met méér ruimte om bezoe kers te ontvangen, en vooral meer ruimte om kunst te to nen. Kunst-plus. „omdat we méér dan alleen maar kunst willen laten zien", aldus Noordhuizen, was tot nu toe een echte huis-galerie. Jos Noordhuizen startte vier jaar geleden met het ambitieuze project in de garage van zijn huis aan de Johan Willem Fri- solaan in Holy. Ambitieus was het toen vooral, omdat het een waagstuk was of kunstliefheb bers zin zouden hebben ver van het centrum in. zijn garage naar kunstwerk te komen kij ken. Maar het ging; vooral door zo nu en dan eens flink aan de weg te timmeren, on der meer door werken van be kende en onbekende buiten landse kunstenaars te expose ren, slaagde Noordhuizen er in korte tijd in van Kunst* een succes te maken. Zozeer, dat het ruimteprobleem al snel bleek. Er waren nauwelijks mogelijkheden om naast de exposities, die regelmatig wer den gehouden, het een en an der v?n de vaste voorraad te laten zien. Noordhuizen keek daarom al langer uit naar een andere ruimte, bij voorkeur in het centrum van de stad. Toen de Visbank leegkwam na de verhuizing van de VVV was Noordhuizen enthousiast maar de hogf huur die voor dat historische bouwwerk werd gevraagd was niet op te brengen. Het is uiteindelijk dus een oud winkelpand in de Hoogstraat geworden, dat in enkele we ken tijd een ware metamorfose heeft ondergaan. In de nieuwe galerie, die zaterdag werd geo pend door Rijn mond-voorzit ter André van der Louw nadat de directeur van het Anrhems museum, Pierre Janssen, een inleiding had gehouden, is nu ruimte genoeg. In het nieuwe pand heeft Noordhui2en een grotere col lectie kaarten ondergebracht dan tot nu toe mogelijk was: kunstreproducties die vaak in kleine oplagen zijn vervaar digd. Daarnaast zijn in de gale rie ook lijsten en passepartouts te koop. Ten behoeve van de bezoekers is een leestafel inge richt, waarop allerlei tijd schriften en agenda's te vin den zijn die met kunst te ma ken hebben. Kunst* is vrijdagavond, zater dag en zondagmiddag open. In dat centrum zouden allerlei activiteiten op commercieel of organisatorisch gebied kunnen plaatsvinden, terwijl het te vens als congrescentrum voor wetenschappelijke bijeenkom sten zou moeten fungeren. Zo'n centrum zou gebouwd kunnen worden in de drie hoek tussen de rijksweg, de Westlandseweg en de Broek kade. In het promotieplan, dat de ti tel 'Vlaardingen vooruit* heeft gekregen, wordt gesteld dat Vlaardingen geen afwachten de houding moet aannemen wat de werkgelegenheid en de vestiging van nieuwe bedrij ven betreft. Het plan wil een aanzet geven tot 'hernieuwd denken'. De bedoeling daar van is Vlaardingen aantrekke lijker te maken als handels- en industriecentrum. Nieuwe of elders gevestigde ondernemers moeten worden gestimuleerd in Vlaardingen te starten. Grond zou daarvoor tegen lage erfpachtstarieven moeten wor den uitgegeven welke lage tarieven langzaam zouden moeten worden opgetrokken maar ook moeten de moge lijkheden tot verkoop van grond worden vergroot. Geld dat hierdoor binnen zou ko men zou moeten worden be legd. De rente die daardoor zou worden verdiend kan worden aangewend voor ande re voorzieningen in het kader van het promotieplan. Naast het bevorderen van gronduit- Schiedam De politie is nog steeds op zoek naar twee man nen, die op 10 april in de Zwartewaalsestraat in Schie dam een invalide man bij een beroving van de trap hebben" getrokken. Het slachtoffer brak daarbij zijn heup en ver wondde zijn knie en zijn ge zicht. De politie vermoedt dat de daders zich in. het adres hebben vergist, want de oude, gehandicapte man had nauwe lijks geld in huis. Het onderzoek heeft tot nog toe alleen opgeleverd, dat het om twee mannen van onge veer dertig jaar gaat, met een donkere huidskleur en krul lend haar, allebei ongeveer een meter vijfentachtig lang. De twee zijn na de beroving vermoedelijk weggereden in een zware, amerikaanse auto. De politie zoekt getuigen die de twee op de bewuste dag in de Zwartewaalsestraat hebben gezien. gute moet er volgens de werk groep ook een aantal multi functionele, betaalbare be drijfshallen worden gebouwd, die aan beginnende of andere ondernemers kunnen worden aangeboden. Ook zouden hier bij bepaalde collectieve voor zieningen kunnen worden ge realiseerd. Verder zou een dienstverleningsteam moeten worden ingesteld, dat Vlaar dingen in de ruimste zin van het woord zou moeten verko pen. In het plan zitten ook tal van suggesties om de positie van middenstand te versterken. De faciliteiten in de binnenstad zouden moeten worden verbe terd, onder meer door verbete ring van het wandel- en win kelgebied, en door het aan trekken van restaurants en ontspan n i ngsgelegen heden exclusieve warenhuizen en dergelijke. Ook het woning bouwprogramma dient op ver sterking van de streekfunctie te zijn afgestemd. Ambitieus In het plan voor een centrum voor handel, industrie, weten schap en cultuur wordt ook gedacht aan de tuinbouw de haven en haar bedrijven, maar ook aan de Delftse TH en het daar gevestigde TNO. In de nota wordt aangegeven dat op dit terrein Rotterdam welis waar de nodige faciliteiten heeft, maar die zijn vaak te groot en niet altijd even ge makkelijk bereikbaar. Bij het zakencentrum zou ook een centrum opgezet moeten wor den voor wetenschappelijke informatie, gekoppeld aan een centrale bibliotheek en arto theek. Er zouden ook culturele of toeristische voorzieningen moeten komen. Het CDA denkt verder aan het bouwen van een multi-functionele ruimte, die geschikt zou zijn voor radio- en TV-evenemen- ten en voor commercieel on dersteunde sporten. Op het geplande bouwterrein zouden de daar aanwezige ge bouwen, zoals het recreatiege bouw van Windmill en de boerderij van Moerman zou den moeten worden ingepast of zelfs als een 'bescheiden start' moeten functioneren. Het volkstuincomplex, dat op het stuk grond is gevestigd, zou moeten worden verplaatst. In de nota wordt tevens aan gegeven dat het in verband met de aanzuigende werking van het centrum nodig zou 2ijn, in het centrum een hotel te bouwen, dat gecombineerd kan worden met een parkeer garage die ook voor algemeen gebruik beschikbaar is. Voor die hotelvoorziening wordt ge dacht aan het terrein ten noor den of ten zuiden van het Liesveld viaduct. y »Een goed gevuld Passage theater amuseerde zich za terdagavond met een uitvoe ring van toneelgroep Othello, die Hans Nesna's 'Je moet er niet mee spelen' voor het voetlicht bracht. Een klucht, zoals er zoveel zijn, en dus zonder al te veel pretenties, maar de bezoekers hadden een plezierige avond, en daar waren ze voor gekomen. Vlaardingen Een 26-jarige Vlaardinger heeft bekend, de afgelopen maanden twintig keer een inbraak te hebben gepleegd. Het ging om dertien inbraken die voornamelijk in de industriewijk waren ge pleegd en om zeven inbraken in een schoolgebouw. Bij de inbraken werd in totaal voor een halve ton aan schade aangericht. Aan geld en goede ren werd voor twintigduizend gulden weggenomen. De man is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Schiedam Als er nooit een zaal Irene was geweest, zou dat de' Schiedamse politiek beïnvloed hebben. Dan zou hel carnaval in Schiedam er anders uit zien. Dan was het verenigingsleven nog meer uitgewaaierd over de stad dan het nu al is. En dan kwam de Kippenbrug misschien uit op een braakliggend niemandsland. Wie weet. Zaterdagmiddag ging in zaal Irene de nieuwe bar Porte Nouvelle open. ter gelegenheid van het feit dat zaaleigenaar Rob Lutz en zijn vrouw Ineke nu vijftien jaar in het complex werken en eens aan iets nieuws toe waren. In de be faamde 'kleine zaal' van Irene is een riante zithoek gekomen, compleet met bar, en die is niet alleen bestemd voor men sen die toch in Irene moeten zijn, maar ook voor buurtbe woners en andere voorbijgan gers, die er 's avonds nog even uit willen. Zaterdag bij de opening waren er heel wat bekende gezichten. Rob Lutz, ooit wegens zijn in zet voor het carnaval door de Rietzeilers bevorderd tot het Witte Schaap van Schiedam, zag veel feestneuzen en ook veel mensen, die hij doorgaans kende van meer ernstige aan gelegenheden zoals politiek. Want die 'kleine zaal', die nu dus verbouwd is, heeft ge schiedenis gemaakt. Er zijn wethouders gesneuveld, er zijn wethouders benoemd; ooit kwam de Vara er de race tus sen Herman Posthoorn en Joop de Jong filmen, het leek wel een broeikas. Als hot ooit nog eens zover komt. staat nu het pilsje daar binnen handbe reik. Het adres van Porte Nouvelle mag duidelijk zijn: het bete kent Nieuwe Haven, Het is ge vestigd vlak tegenover de Pont des Poules. Na half vijf 's middags (behalve zondag en maandag) kan men terecht 'chez maïtre de carnaval Ro- bèrt Luuts'. Schiedam De aan te stellen coördinator voor alfabetisering en educatieve activiteiten voor minderheden zal een schaap met vijf poten moeten worden, meent wethouder Hafkamp. Hij is het in principe eens met PSP/PPR-raadslid Bart de Leede, dat de nieuwe coordi nator een wel zeer zwaar ta kenpakket krijgt voor de vijf tien uur per week, waarvoor het arbeidscontract geldt. Hafkamp hoopt dat het taken pakket enigszins verlicht wordt, doordat de coordinator zal kunnen rekenen op hulp van anderen. Daarmee doelde de wethouder onder andere op ambtelijke ondersteuning. De Leede vroeg, waar de be leidsnota over minderheden blijft Volgens Hafkamp is het concept bijna bespreekbaar. Schiedam De politie moest zaterdagavond in de Goeman Borgesiuslaan een 34-jarige Schiedammer ontzetten, die door buurtbewoners in elkaar werd geslagen. De man had bij verschillende mensen in het trappenhuis aangebeld en hen er luidkeels van beschuldigd, dat zij hem hadden beschul digd van brandstichting. Op 5 april was er brand in de keuken van de Schiedammer ontstaan, toen de vlam in een pan met kippepootjes sloeg. Buurtbewoners hadden de politie moeten waarschuwen, om dat de man zelf van de brand niets had gemerkt. De man had zaterdagavond opnieuw iets te veel gedronken en viel zijn buren lastig met beschuldigingen. Die mensen hadden daar na een tijdje genoeg van en legden hem hard handig het zwijgen op. De politie haalde de vechtende klu wen uit elkaar en borg de 34-jarige man voor zijn eigen vei ligheid een nachtje op aan het bureau. Schiedam „Het lijkt wel als of het museum helemaal op de emancipatorische toer is, maar dat is niet het geval: het is ge woon een leuke combinatie." Dat zei museumdirecteur Hans Paalman in zijn openingswoor den van enkele nieuwe ten toonstellingen in Schiedams stedelijk museum exposities, die alle met vrouwen te ma ken hebben. Vanuit het emancipatie-oog punt is de expositie 'Een eeuw sinds Aletta' het meest belang wekkend. Deze is tot stand ge komen samen met de Amster damse stichting Amazone en handelt over Aleua Jacobs, die in 1878 afstudeerde als de eer ste vrouwelijke arts in Neder- land. Vanuit een ander educatief as pect is de tentoonstelling van Angela de Vreede het meest de moeite waard. Zij schildert en tekent talloze kruiden. Aan de hand van haar werk zou de afdeling onderwijs best een natuurproject kunnen samen stellen. Scholieren zouden er heel wat van kunnen opste ken, volwassenen overigens ook. De andere exposanten zijn eveneens vrouwen. Er is ove rigens tijdelijk een expositie zaal minder, omdat vorige week de verbouwing begon ten behoeve van een open de pot van de museumcollectie. Maassluis De werkgroep theater van de culturele raad Maassluis is op zoek naar ama teur-auteurs die willen voorle zen uit eigen werk op een schrijversavond, waaraan wordt meegewerkt door Her man Pieter de Boer, Cees Bud- dingh' en een nog onbekende schrijfster. De schrijversavond wordt gehouden op vrijdag 18 mei. Urn in aanmerking te komen kunnen amateur-schrijvers van proza en poëzie hun werk opsturen naar de werkgroep theater, stadhuis Koningshoek. 3141 AA Maassluis. De inzen dingen moeten voor 27 april in hei bezit van de werkgroep zijn. Naast een riant prijsvoor deel krijgt u ook nog GRATIS: •ogentest - quick- service, een brilienleven lang -schriftelijke garantie een etui fi 65+ korting. fi fjjj M ROTTERDAM, HOOGVLIET, BRIELLE, VLAARDINGEN, RIDDERKERK. Rinck houdtde prijzen ekstra scherp in net oog.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1