Nieuw alarmeringssysteem voor Maassluise bejaarden m Inspraak buitenlanders staat niet zwart op wit Rijksweg tijdelijk afgesloten Niet meer wachten voor spoorbomen MSSBBHÜ V1AAR0INGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOUBANT MEUWE WATERWEG COURANT ter meulen Unilever wil meer met kunst I Drie kwartier had men nodig om de chauffeur van de gekantelde wagen uit zijn benarde positie te bevrijden. Schiedam rekent op begrip Rietkerk yiaardinger aangehouden Zijdeveld stuurt door piepschuim PvdA'er heeft geen vertrouwen in privacy- verordening Commissies buigen zich over actie tegen kernwapens Werkgroep Woningen gaat samenwerken met huurdersraad v°or L waterweg DINSDAG 17 APRIL 1984 Vlaard .gen De kunsteom- missie van Unilever Research Laboratorium in Vlaardingen vf*il streven naar samenwer king met andere adviescom missies voor kunst, zoals die bestaan bij de Amrobank in Rotterdam en de sigarenfabri kant Turmac in Zevenaar. Kunstenaars zouden hierdoor een betere kans krijgen hun werk te laten rouleren op di verse exposities. Dat deelt Wim Baggerman, kunstadviseur bij Unilever, mee. De bedoeling van de kunstadviescommissie bij Uni lever in Vlaardingen blijft overigens in de eerste plaats ora kunstenaars uit de eigen regio gelegenheid tot- expose ren te geven. Momenteel expo seert de Vlaardïnger Jan van Ree ven er gedurende drie we ken. De kunstcommissie van Ujiilever begon zijn werk in 1,981. lllllllllllllllllllNIIIIIIIIini!lllllllllllllllllllllllllllllllllllll!illlllIllllllllillllllll!llHIIIIUUItlllllllIllllllHII!lllllHlllll!ll!HIIII!l!llllllllllllllllinilllllllllll!llllllllinillllllMIII1imillllll>: Maassluis Wethouder Elly Coenen heeft gistermid dag in het Maassluise dienstencentrum De Vloot een alarmerings- en communicatiesysteem voor bejaarden in gebruik gesteld. Op het systeem zijn de Maas sluise "bejaardencentra over gegaan, nadat gebleken was dat met vrijwilligers de be staande hulpdiensten niet meer te bemannen waren. De nieuwe voorziening kost Wethouder Coenen stelt het alarmeringssysteem in werking. het gemeentelijk woningbe drijf van Maassluis 295.000. gulden. De bejaarden betalen voor hun aansluiting een vergoeding van vier gulden per maand. Van de 313 be jaardenwoningen r die in de directe omgeving staan van de dienstencentra De Vloot en De Vliet zijn er 300 aan gesloten op het systeem. Slechts in dertien gevallen voelden de bewoners zich volgens wethouder Kily Coe nen „nog fit genoeg", en vond men aansluiting niet nodig. In de toekomst worden ook alle woningen van bejaarden, die verspreid door de ge meente wonen, aangesloten op het alarmeringssysteem. Dat levert volgens de Maas sluise wethouder geen pro blemen op. De alarmcentrale in Vlaardingen, waarop 'het systeem is aangesloten, heeft nog ruimte voor 10.000 nieu we 'abonnee's'. In de woonkamers van de bejaardenflats is het hoofd toestel aangebracht, dat oofd door de drukknoppen in de, slaapkamer en doucheruimte in werking kan worden ge-' steld. Elke bewoner kan dan' bij de melding met de centra list in Vlaardingen een ge sprek voeren. Hierdoor is het mogelijk dat foutieve mel dingen onmiddellijk worden afgehandeld. Alleen de opj roepen om hulp blijven over. De alarmcentrale neemt dan weer contact op met familie van de aanvrager. De alarm centrale in Vlaardingen is zeven dagen per week be man^. - IIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIlllilllllllllllIlllllllllillllllIIllSIIIIIIKIIIIillIIIIllillIllltllKllllIIIIIItllllllllIlllllltltlllIlllltllllElllïlllllllllIllllIiltllllllIllllllllllllMllllllflIltlllJllllliïSlItllUIIIIIlllllMlItll Kantelende vrachtauto: chaos uien om Schiedam Vervolg van de voorpagina Schiedam De vrachtwagencombinatie, die vanmor gen op rijksweg 20 kantelde en het verkeer in en rond Schiedam ontwrichtte, kwam met zo'n klap tegen de vangrail terecht, dat die afbrak. De trekker met opleg ger bleef op zijn kant op het talud langs de rijksweg liggen. De brandweer, die vrij snel ter plaatse was, schoorde de vrachtwagen met staalkabels om te voor komen die van het talud naar beneden zou glijden. Een chirurgisch noodteam moest er aan te pas komen om de ingeklemde chauffeur eerste hulp te verlenen. Van de Wa gen wacht- auto bleef al leen een wrak over. Toch klauter de de be stuurder er ongedeerd uit. Bij het ongeval waren diverse andere auto's betrokken. Eén daarvan was het Renaultje van de Wegenwacht, dat door de aanrijding volkomen werd verwoest. De wegenwachter zelf liep geen letsel- op. Door de ravage, die op de rijksweg was ontstaan, werden diverse rijbanen volkomen versperd. Rond tien voor acht liet de politie automobilisten, die vanuit de Beneluxtunnel kwamen, door Radio Rijn mond adviseren een andere route te kiezen, maar al snel bleek dat de chaos zo groot was dat het beter was de rijks- weg tijdelijk voor alle verkeer te sluiten. Dat was ook noodzakelijk om de omgeslagen vrachtcombina tie met kraanwagens weer overeind te zetten. Het ver keer op de beide rijkswegen moest via ae üargaiaan, de Van Haarenlaan en de Nieuwe Damlaan in Schiedam worden omgeleid, hetgeen ook in de stad zelf tot enorme files en opstoppingen leidde. De Vlaar dingse politie had intussen haar handen' vol "aan* "hél be waken van de file, die op haar grondgebied was ontstaan en die- op een gegeven moment zelfs bijna tot aan de gemeen tegrens met Maasland reikte. Intussen werd door de brand weer en het chirurgisch nood team van het ziekenhuis Dijk- zigt gewerkt aan de bevrijding van de chauffeur van de ge kantelde vrachtwagen. Pas na ruim drie kwartier kon het slachtoffer naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij was bij kennis en verkeerde niet in le vensgevaar. Tegen half tien vanmorgen waren twee van de drie rijba nen op de rijksweg weer voor het verkeer vrijgegeven. Toen begon ook de doorstroming van het verkeer weer behoor lijk op gang te komen. Schiedam De inspraakverordening is in Schiedam nog geen enkele keer gebruikt. De gemeente houdt zich niet aan de formele regelgeving, maar probeert de verordening wel „naar de geest" na te leven. Gister avond betoogde wethouder Hafkamp, dat het tenslotte gaat om de mentaliteit. JSn omdat het om de mentali teit gaat en een stuk zwart jpp wit op zichzelf geen garan ties biedt ziet de gemeente Schiedam af van een aparte inspraak regeling voor buiten landers. in de praktijk hoeft dat vol gens Hafkamp geen proble men op te leveren. De ge meente onderhoudt «ameiiik -Vlaardingen Een 26-jarige Vlaardinger is gisteren in Brielle aangehouden op ver denking van verduistering van een Jaguar oldtimer. De auto, 75000 gulden waard en eveneens 26 jaren oud, ver dween woensdag vlak voordat hij verscheept zou worden naar Amerika- De Vlaardingse eigenaar had de auto vorige week woensdag aan een kennis meegegeven voor transport, maar die chauffeur verdween met de auto. De chauffeur is nu aan gehouden, de auto is nog niet opgespoord. ai contact met diverse organi saties van minderheden. Maar de PSP/PPR-fractie vreest, dat als de gemeente niets op papier zet. minister Rietkerk er een reden in kan vinden om subsidie over 1984 terug te schroeven. De chef van de directie coördi natie minderhedenbeleid van het ministerie van binnen landse zaken, het oud-P vdA- kamerlüd Henk Mohetnan, heeft Schiedam namelijk laten weten dat de gemeente n,et aan alle eisen voldoet om een bijdrage te krijgen in de extia bestuurskosten voor minder heden. Eén van die eisen is nu eenmaa'l een inspraakregehng. Als Rietkerk zich strak opstelt, kan dat Schiedam een halve ton aan subsidie kosten. Blunder Wethouder Hafkamp gokt erop, dat Rietkerk begrijpt dat Schiedam welwillend staat te genover inspraak. „Maar pikt het ministerie dat?" vroeg PSP P PR-raad slid Herman Noordegraaf zich gisteravond af. Hij bracht de recente blun der van gemeentewerken Schiedam in herinnering. In de commissie stadsvernieu wing had de chef stedebouw beweerd, dat er in Schiedam helemaal geen inspraakveror dening bestaat. Om die reden zag de bewonersvereniging Schiedam-Zuid een aantal in spraak wensen niet gehono reerd. De ambtenaren hadden er zeer van opgekeken, toen de commissieleden, van wie een aantal zelf ook twijfelde, stelden dat er wel degelijk in spraakvoorschriften zijn. Noordegraaf vroeg zich af, wat het nut nu is van de inspraak verordening. Wethouder Hal- kamp antwoordde, dat juist daarom een nieuwe papieren regelmg geen garanties biedt en alleen maar tijd kost. Zuid heeft echter niet kunnen mer ken, dat inspraak „naar de geest" wordt nageleefd. Slilie De vergadering van de ge meenteraad was in drie kwar tier afgelopen. Bij aanvang had de raad enkele ogenblik ken stille in acht genomen ter nagedachtenis aan Jan de Ko ning, de CDA'er die nestor van de gemeenteraad was en vorige maand in het harnas stierf, tijdens een werkbezoek in de Sommelsdijksestraat. Burgemeester Scheeres noem de De Koning „geen man van grote lijnen en complexe za ken, maar iemand die zich vastbeet in kleine aspecten en deze kende tot in alle details". De Koning was een nvchtere man, serieus, met een eigen stijl en gesterkt door zijn vaste geloofsovertuiging, aldus bur gemeester Scheeres. Schiedam Vanaf vandaag behoort het wachten voor de spoorbomen op de Nieuwe Damlaan tot het verleden. In de loop van de dag is voor het autoverkeer de tunnel nder de spoorlijn Schiedam Hoek van Holland opengesteld. Fiet sers moeten voorlopig nog om rijden. Wethouder Chris Zijdeveld was gistermiddag de eerste au tomobilist die gebruik maakte van de twee tunnels aan weerszijden van de hoofdbuis. Met als passagiers de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening stuurde hij een bestelbusje door een piepschuimen schutting, waar mee de officiële opening een feit was. Vanwege de verkeersveilig heid mogen alleen auto's door de tunnel. De kans, dat fietsers en bromfietsers in de tunnel worden klemgereden, vindt de politie voorlopig nog te groot. Als .over enkele weken blijkt dat het de verkeersafwikke ling niet nadelig beïnvloedt, zullen de beide tunnelbuizen ook voor fietsers en bromfiet sers worden opengesteld. Tussen de geopende tunnels, op de plaats van de spoorweg overgang, wordt een bredere tunnel aangelegd. Die moet in de loop van het volgende jaar klaar zijn, waarna de tram naar Schiedam-Noord kan gaan rijden. Ook het autover keer zal dan door de hoofdbuis gaan. De nu opengestelde zij tunnels staan dan uitsluitend ter beschikking van langzaam verkeer en voetgangers. Spe ciaal voor fietsers zal de hel ling in de zijbuizen dan min der steil worden gemaakt door de vloer onder de spoorbaan te verhogen. Dat wordt pas later gedaan, zodat vrachtverkeer er nu ook gebruik van kan maken. Wethouder Zijdeveld zei dat het jammer genoeg voorlopig nog schipperen blijft voor fiet sers en bromfietsers. „De tram door de stad leiden gaat nu eenmaal gepaard met flink wat problemen." Hij bena drukte dat de tunnel er in de eerste plaats komt voor de tram en niet voor auto's, 2oals de laatste tijd veel wordt ge klaagd door vooral fietsers. „We voeren hier een fietsers- en voetgangers-vriendelijk be leid. Maar we zijn genoodzaakt de tunnel voorlopig alleen voor auto's open te stpll*»" John Ranshuijsen: 'Inbreken op computer altijd mogelijk' Vlaardingen De Vlaarding se PvdA'er John Ranshuijsen heeft weinig vertrouwen in de privacy-verordening, die een door burgemeester en wethou ders ingestelde werkgroep maakt voor de geautomatiseer de bevolkingsadministratie in de computer. Die verordening moet voor I januari 1985 klaar zijn. Hoe zorg je ervoor dat onbe voegden geen toegang kunnen hebben tot de computer, is de grote zorg van Ranshuijen. „Wsnt zo'n privacy-verorde ning kan er op papier mooi uit zien, maar we weten allemaal dat inbreken op de computer altijd mogelijk is. Daar gaan de meest fantastische verhalen over." Hij wil daar, als de ver ordening klaar is, nog uitge breid over praten. Van de geautomatiseerde be volkingsadministratie zullen verschillende gemeentelijke diensten gescheiden gebruik kunnen maken. Politie en jus titie, zo stelde directeur Vink van het automatiseringscen- trum de commissie algemene zaken gerust, zullen geen toe gang hebben tot de bestanden. De werkgroep die de privacy- verordening maakt blijft ook na 1985 bestaan, om te bepalen wie wel en wie geen toegang hebben tot de informatie in de computer. Vlaardingen De raadscom missies voor algemene zaken en voor fiancien en bedrijven zijn door B en W om advies fevraagd over de acties om 5,72 gulden van de energie rekening niet via de accept-gi rokaart te voldoen maar apart Met de actie wil de steungroep Vlaardingse beweging weige ring defensiebelasting protes teren tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens in Neder land. In een brief aan de ge meenteraad heeft de bewering de actie aangekondigd. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat een goede samen werking op gang kan komen tussen de werkgroep Wonin gen van de wijkvereniging in de Hoevenbuurt en de huur dersraad, die werkt voor de bewoners van onder andere de Bonnweg, de Wenenweg en de Brusselweg. De werkgroep en de huurdersraad, die in. princi pe dezelfde doelstellingen heb ben, hebben door onderlinge conflicten jarenlang naast el kaar geopereerd, maar door het aantreden van wat nieuwe mensen is het onderlinge con tact sterk verbeterd. Volgens Ans de Braijn van de werkgroep woningen van de Hoofdsteden-vereniging kan die samenwerking alleen maar erg nuttig zijn. „De wethouder zou zelfs het liefste zien, dat wij ook een officiële huurders raad zouden worden. Wellicht komt het daar nog van. Het is echter wel nodig, dat de werk groep wat wordt uitgebreid. Het loopt allemaal wel, maar zeker in verband met die sa menwerking zijn meer mensen hard nodig." De werkgroep zoekt met name vanuit de flats aan de Madridweg en de Lon- denweg mensen, die in de werkgroep actief willen wor den. Tot nu toe is het niet gelukt de groep door middel van oproe pen in het Hoofd steden-Jour naal uit te breiden. Gedacht wordt nu aan de persoonlijke benadering van enkele men sen uit de flats, om te zien of zo iemand voor het werk te in teresseren is. ADVERTENTIt 2 Tubes aqua fresh fluoride tandpasta, van 5-,35 voor Kotex maxi verband. inhoud 20 stuks anti-slio ver band van-3r9S Cream ofoïls. VanS^BS CREAM OFOILS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1