ROTTERDAM s Brochure tegen spookverhalen over de Islam f. XPOSITIES Wijkagent Pollet de beste conditie Wethouder Den Dunnen opent Deka-terminal ffi De tijd van smeken is voorbij Luis Fileer en de zotheid 'Anders Denken Samen Leven7 Jan Schut snelste Rotterdammer in Internationale Politie Marathon Veerdienst tussen Vlaardingen en Pernis vaart weer A. van Waarde nam afscheid - Platte gronden Rotterdams Nieuwsblad op uw vakantieadres? Dat kan! Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 28 april 1984 m -Rotterdam Havenwethouder drs.R. den Dunnen heeft vrij dagmiddag de nieuwe stuwadoorsterminal van Deka Transport aan de Seinehaven (Botlek) officieel geopend. Hij deed dat door via een porfotoon opdracht te geven 'de eerste container' te ver plaatsen. Deka Transport heeft ruim twintig jaar op een terrein aan de Tweede Katendrechtsehaven gezeten, maar vanwege noodzake lijke moderniseringen is het bedrijf onlangs naar het westelijk .havengebied verhuisd. De Tweede Katendrechtsehaven wordt binnenkort gedempt; in 1986 wordt op het vroegere terrein van Deka Transpoprt een begin gemaakt met de bouw van wonin- £eh- tyethouder p)en Dunnen zei gistermiddag vóór de officiële ope- jiing dat Deka Transport met deze terminal kans maakt nieuwe .markten aan te boren. „Rotterdam is een flexibele haven", aldus 'Den Dunnen. „Een haven die flexibel wil zijn voor alle klanten, ook voor de kleinere zoals Deka Transport. Deze terminal past prima in het idee dat wij over flexibiliteit hebben". Deka Transport heeft aan de Seinehaven slechts een deel van hpt beschikbare terrein in gebruik genomen; er zijn nog vol doende uitbreidingsmogelijkheden. Op de 250 meter lange kade staan twee kranen, maar deze week neeft het stuwadoorsbedrijf gen derde (40-tons) kraan besteld, die over enkele maanden in jjfebruik wordt genomen. Rotterdam 'Anders Denken Samen Leven'. Dit is de titel van een bro chure, die gisteren is uit gegeven door de Interker kelijke Werkgroep Bui- Wethouder Simons opent het Turks cultureel centrum. tenlandse Arbeiders (IWBA), in samenwerking met de Islamitische Stich ting Nederland. Wethou der Hans Simons ontving gisteren het eerste exem plaar, bij de opening van een nieuwe ruimte van de Stichting Turks-Islamiti- Rotterdam De Belg Jo sef Pollet, de Haarlemmer Cor Hordijk en Jan Schut van de Rotterdamse Poli tie Sportvereniging Her mandad waren gisteren in het Kralingse Bos de grote uitblinkers .tijdens de tweede internationale Po- litiemarathon. De enorme vlucht, die het ma rathonlopen heeft genomen. door Jan van den Bos vbnd zijn weerspiegeling in het vijfjaarlijkse Rotterdamse evenement. Liefst 198 wetsdie- naren uit acht landen namen aan het evenement deel, onder wie de 37-jarige wijkagent Pol let uit het Belgische Aalst, die na 2 uur, 24 minuten en 51 se conden practisch alleen te hebben gelopen de Europese titel greep. Cor Hordijk ver morzelde met 2.31.36 het Ne derlandse politierecord, dat De Belgische wijkagent Pol let, winnaar van de politiema- rathon. sinds april 1983 met 2.35.20 op naam van Van Aalst stond. De Haarlemmer veroverde hier mee de vijfde plaats. De 50-ja- rige Adjudant Jan Schut uit Ouderkerk aan den IJssel, die tevens de grote stimulator ach ter het evenement is, werd voor zijn knappe prestatie (2.51.09) met drie prijzen be loond. Burgemeester Bram Pe- pei reikte hem een eerste en een tweede prijs uit; hij was de beste Nederlander boven de 49 jaar en in die leeftijdscategorie öok tweede internationaal ge zien. Waarna hoofdcommissa ris Van Dorp hem als snelste Hermandad-atleet beloonde. Er ontstond na de prijsuitrei king nogal wat hilariteit toen bleek, dat de ijzersterke win naar Pollet in België wijkagent is. Immers, de ooit door Wil lem van Hanegem na een slechte wedstrijd gebezigde uitdrukking 'ik had een condi tie als een wijkagent' (hem door vele wijkagenten niet in dank afgenomen) werd met de prestatie van Pollet definitief gelogenstraft. „Ik had alleen de eerste tien km gezelschap. De Deen Brandum was di? eni ge, die me tot dat punt kon volgen. Doordat ik het verder alleen moest opknappen, kwam er geen supertijd uit". Jan Schut, die naast zijn trai ningen van 180 km per week ook nog eens anderhalf jaar voorbereidend werk voor de wedstrijd verzette: „Je moet met die dingen je vrouw mee- hebben, anders red je het niet. In Amerika komen relatief dan ook de meeste echtschei dingen voor onder marathon-' lopers". Vooral de Engelse team-mana ger Les Barnett (ooit vijf maal Engels kampioen 400 m) was dik tevreden over de prestaties van zijn groep van 56 man en één vrouw, geselecteerd uit honderd - kandidaten. „Vijf verbeterden hun persoonlijk record. Maar de verzorging vonden we nog het beste. Vooral over het masseren door de dames voor de wedstrijd, daar waren de mannen bijzon der over te spreken". Vlaardingen Met de overhandiging van blau we ketelpakken aan vier matrozen van het motor schip Kaag door Rijn mond-voorzitter André van der Louw is gister middag de veerdienst Vlaardingen-Pernïs in of- ficiëel gebruik genomen. Hij deed dat, zoals hijzelf zei, als een soort etherpi raat, want hij noemde en kele malen de naam van de Vlaardingse firma die de overalls beschikbaar heeft gesteld. Van der Louw, die was ge vraagd voor de openingshan deling vanwege de subsidie van 30.000 gulden die Rijn mond verstrekt, benadrukte het belang van de veerdienst voor de fietsers. „Ik kan me begrijpen dat velen het frus trerend vonden dat er tussen de Maastunnel en het veer Maassluis-Rozenburg voor fiet sers helemaal geen mogelijk heden waren om het water over te steken." Met André van der Louw aan boord maakte het fietsveer Vlaardingen-Pernis gisteren de eerste overtocht. Vorig jaar probeerde reder Steinmann de veerdienst al op commerciële basis te exploiter ren, maar die poging mislukte. Behalve Rijnmond krijgt het veer een startsubsidie van tienduizend gulden van de ge meente Vlaardingen en van Schiedam en Spijkenisse elk vijfduizend gulden. De twaalf matrozen en drie stuurlieden zijn werklozen, die met be houd van hun sociale uitke ring aan de slag gaan. André van der Louw:„Je lost de werkloosheid er natuurlijk niet mee op. Maar hel neemt bij deze vijftien mensen wel de kwalijke gevolgen weg van het zonder werk zitten. Wat dat aangaat past het prima in de plannen van Rijnmond om jonge werklozen werkervaring te laten opdoen. Op 23 met gaan we naar de minister van sociale zaken en werkgelegen heid en we hopen dat 'ie het licht op groen 2et. zodat werk lozen m de overheidsfeer met behoud van uitkering voor twintig uur per week aan de slag kunnen." Voor het publiek gaat de veer dienst tussen het Vlaardingse Hoofd en Pernis (Petroieum- weg en Vondelingenplaat) pas op 1 mei varen. Een enkele reis kost ƒ1,25, een retourtje f2,25 en een tienvaarter,kaart een tientje. Er wordt dagelijks gevaren tussen 6.00 en 23.00 uur. sche Culturele Federatie, in de moskee 'Mevlana' aan de Aelbrachtskade. De brochure is geschreven door Islamieten zelf, en stelt zich ten doel de misverstan den en vooroordelen weg te nemen, die bestaan ten op zichte van Islamitische im migranten. Het is voor het eerst in Nederland, dat de Is lamitische bevolking in ons land op een dergelijke wijze naar buiten treedt. „De brochure is daarom zo belangrijk, omdat de spook verhalen over de Islam weer versterkt worden, nu m drie wijken deelraadsverkiezin gen worden gehouden", al dus een woordvoerder van de IWBA. „Het is koren op de molen van de Centrum partij. En er wordt zeer ge raffineerd van alles bij ge haald. Het regime Khomeini, het ritueel slachten (dieren mishandeling zegt de CP) en het onderdrukken van de vrouw. Allemaal vooroorde len van mensen die zich niet wensen te verdiepen in de ware achtergrond.1 Welkom De brochure gaat op deze in dianenverhalen in. Een ci taat: „Toen wij hier aankwa men waren wij van harte welkom. Nu wil men de bui tenlanders ineens weer alle maal wegjagen, alsof ze geen rechten hebben. Als je gasten uitnodigt, informeer je toch ook niet, wanneer ze weer weggaan?" Vanuit de taakgroep Islam van de IWBA ontstond he? plan om meer duidelijkheid te verschaffen over de leef wijze van de Islamieten. „Waarbij wij er van uitgin gen dat het het beste was om het de betrokkenen zelf uit te laten leggen", vervolgt de woordvoerder. „Er was grote haast geboden, omdat wij die folder voor de deelraadsver kiezingen uit wilden bren gen. Binnen vijf weken is dat gebeurd." Geïsoleerd Het is voor het eerst dat de Islamitische bevolking wat meer duidelijkheid verschaft over hun wijze van leven. De woordvoerder: „Moskeen zijn in de samenleving min of meer geïsoleerd. Dat beeld is wel verklaarbaar door de houding van diezelfde sa menleving. De Islamieten kropen eigenlijk weg, vooral door al die spookverhalen die ze steeds moeten aanho ren." De brochure wordt in drie talen uitgebracht: Neder lands, Turks en Marokkaans. De verspreiding zal zich in eerste instantie richten tot de wijken Charlois, IJsselmonde en Alexariderpolder, waar binnenkort deelraadsverkie zingen worden gehouden. Daarnaast zijn ze verkrijg baar bij club- en buurthui- zon, moskeen en kerken in verschillende wijken in Rot terdam. De nieuwe ruimte in de mos kee aan de Aelbrachtskade wordt gebryikt als afdelings kantoor voor de Stichting Turks-Islamitische Culturele Federatie, de grootste Turkse organisatie in ons land. Burgemeester Peper neemt de brief in ontvangst. Rotterdamse ouderen samen in protest Rotterdam „Weten de poli tici wel waar ze mee bezig zijn?" Een veertigtal ouderen afkomstig uit negentien ver schillende Rotterdamse wijken verzamelden zich gistermid dag in vergaderzaal 113 van het Rotterdamse stadhuis, om burgemeester Bram Peper en wethouder Wim van der Have (sociale zaken) eens goed met de neus op de feiten te druk ken. Want de financiële positie van de bejaarden verslechtert snel. En een verdere korting op de AOW-uitkeringen bete kent niets minder dan 'dief stal.' De veertig bejaarden maakten gisteren duidelijk dat de lijd van smeken voorbij is. „Wij protesteren tegen de afbraak van onze wettelijke rechten", zo kreeg Peper te horen. „Va der Drees liet ons immers een deel van ons loon betalen, om ons later een onbezorgde oude dag te waarborgen. Maar de leuze 'van het wieg tot het graf verzekerd zijn', gaat al lang niet meer op." De burge meester en de wethouder moe ten volgens de ouderen maar met daden laten blijken dat zij ook voor de belangen van ou deren staan. Want ook de ge meente is de boosdoener, ge zien de hoge tarieven. Burgemeester Peper ('vergele ken met u ben ik nog maar een broekje') zei verheugd te zijn dat de ouderen zich orga niseren en in actie komen te gen misstanden. Hij benadruk te echter dat de speelruimte van de gemeente gering is en dat de lastenverzwaring vooral door het rijk wordt veroor zaakt. We doen echter wat wij kunnen; we onderzoeken of het mogelijk is ons eigen tarie- venbeleid aan te passen." Wethouder Van der Have (so ciale zaken) vond dat de actie net op tijd was gekomen. ,,Wsj proberen als gemeente bij het rijk duidelijk maken dat het huidige beleid niet deugt. Aan de ene kant wordt bezuinigd op de beiaarden tehuizen en aan de andere kant wordt ook het zelfstandig wonen door be zuinigingen op voorzieningen bemoeilijkt. Wij vragen ons ais gemeente af of wij nog wei mederwerking moeten verle nen aan zo'n beleid. Deze actie van u betekent een steun in die strijd." De actie van de ouderen ging gisteren gepaard met dicht werk ('met uw steun en mede werken, blijven ouderen de sterken') en gezang ('Handen af, handen af; dit kan niet zon der straf, wij hebben rechten, ja rechten, wij strijden dooh- oohoohoor...'), en een beleefd applaus, omdat de burgemees ter en de wethouder toch maar de moeite hadden genomen om de grieven der ouderen aan te horen. Al hopen de ac tievoerders dat hun protest niet in een of ander laatje blijft liggen. Rotterdam Na een carrière van bijna 37 jaar heeft hoofd directeur A. van Waarde (55) van de Anthony Veder Group wegens gezondheidsredenen zijn functie neergelegd. Gister middag nam hij met een re ceptie in het Hulstkamp-ge bouw aan de Maaskade af scheid van zijn veie relaties. Eerder op de dag was de heer Van Waarde onderscheiden met het Offieierschap in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Waarde begon als lfi-jarige als kantoorbe diende op de afdeling geregel de lijnen van Anthony Veder. Hij was 37 jaar toen hij tot hoofddirecteur werd benoemd. De heer Van Waarde blijft in functie als honorair-consul van Zuid-Korea. door Rob vermeuien 'Zottin en Erasmus', aquarel van Luis Fileer in de Gemeentebibliotheek. Gemeentebibliotheek, Hoog straat 110, Rotterdam: Lui* Fileer, schilderijen en grafiek. I.6jn. Galerie Aelbrecht. Geo pend: ma. 14.00 17.00, di. t/m vr. 10.0013.00 en 14.00 17.00 uur. T/m 10 mei. Zelden zal het werk van een kunstenaar buiten een museum zo goed beveiligd zijn tegen onheil als dat van Luis Fileer in de Gemeente bibliotheek. De afdeling Zeldzame Werken op de derde verdieping van het nog steeds nieuw ruikende- gebouw aan de Hoogstraat wordt in geval van brand hermetisch van de buiten wereld afgesloten, terwijl blusgas (géén water!) geruis loos het vuur dooft zonder de eeuwenoude en kostbare boekwerken te beschadigen. Een onverwachte plaats voor een expositie van een hedendaagse kunstenaar, die bibliotheekafdeling. De aanleiding ligt in het feit, dat hier 's werelds grootste verzameling oude drukken van Erasmus wordt be waard, en dat de exposant. Luis Fileer, een reeks schil derijen en grafiek heeft ge maakt op het thema 'Lof der zotheid', één van Eras mus' bekendste werken. Hij is daarmee niet de eer ste. De 16e-eeuwse schilder Hans Holbein de Jonge, die ook in 1523 een beroemd portret van de grote huma nist schilderde (het hangt in het Louvre in Parijs), was de eerste die 'Moriae enco mium' van illustraties voor zag. Vele andere kunste naars hebben zich daarna laten inspireren door de in telligente spot en ironie van Erasmus, wiens werk zich inderdaad uitstekend leent voor verzinnebeeldingen als 'wulpsheid', 'vergetelheid' en 'vleierij'. Fileer, in 1927 in de Sovjet- Unie geboren en in Mexico opgegroeid, heeft zich na vele omzwervingen zestien jaar geleden in Nederland gevestigd. Hij schildert krachtig en direct, met veelzeggende kleuren, zijn soms door Goya geïnspi reerd lijkende beelden van de menselijke waanzin. In zijn grafiek paart hij een stevige, dikke lijn aan zwa re schaduwen en een per fecte beheersing van de toonschaal. Het meest opvallende werk in de bibliotheek is een groot schilderij, "Paus en Christus' getiteld, dat een vlammende figuur toont in een indrukwekkende pose. Het a moeilijk te analyse ren hoe Fileer hier de iro nie heeft ingebracht, maar de figuur op hel doek is wel degelijk knap voor schut gezet. Hetzelfde geldt voor het kleinere schilderij 'Priester', waar de kleinzie lige domheid van af straalt. Kostelijk is ook de aquarel 'Zottin en Erasmus', waarop de schrijver met één van zijn zinnebeelden is afge beeld, alsof ze samen gezel lig aan de bar zaten te kou ten. In de etsen, waar het typi sche kleurengamma ont breekt en de middelen om Erasmus' abstracties over te brengen nog beperkter zijn, komen de bijzondere capa citeiten van Fileer nog ster ker tot uiting. Ze zouden zich uitstekend lenen als il lustraties in een hedendaag se bibliofiele uitgave van 'Lof der zotheid', een on derneming waaraan zich helaas nog niemand heeft gewaagd. AMRO Bank, Cool*inge) 119, Rotterdam: Rob Leenders, ge mengde technieken en zeef drukken. Geopend: ma, t/m vr. 9.00 17.00 uur. T/m 21 mei. Het tekenen van platte gronden van denkbeeldige steden ts een fascinerende liefhebberij. Hel kan leiden tot het creeren van een niet-bestaande wereld, die uit veel meer dan alleen plattegronden bestaat (zoals de afgelopen winter op de tentoonstelling 'Imaginaire landen' in het Lijnbaancen- trum te zien was). Maar het kan ook een andere kant op gaan: de plattegrond ver liest zijn concrete functie en wordt, in handen van een kunstenaar, een middel om het zoeken naar een betere wereld te verbeelden. Dat is het geval bij de Rot terdammer Rob Leenders, die al enige tijd de platte grond als motief gebruikt in zijn werken De recente ge mengde technieken en zeef drukken zijn in dat opzicht wat minder concreet gewor den de voim is vrijer en de kleuren minder functio neel maar aan zeggings kracht hebben ze niet inge boet. Vooral de wand-objec ten, bestaande uit beschil derd hout en golfkarton, fascineren door de aanwe zigheid van omkaderde lege vlakken, die een grote ruimtelijke spanning oproe pen. ADVERTENTIE Gaat u mat vakantie naar da camping of volkstuin? Op 150 bekende vakantieadressen in de provincies Zuid-Holland. Zeeland en Brabant is het Rotterdams Nieuwsblad actueel verkrijg baar bij de wederverkoper. Als u langer dan twee weken met vakantie gaat, en u vult de bon in dan verrekenen we na uw thuiskomst automatisch het betreffende abonnementsgeld. (Tijdens uw afwezigheid onderbreken we tijdelijk de bezorging van het Rotterdams Nieuwsblad op uw huisadres). Het aloude bonnensysteem is met ingang van dit seizoen vervallen. Voor 'verre' vakantiegangers fs er de mogelijkheid om per post de krant toegesiuurd te krijgen. U betaalt daarvoor uitsluitend de extra kosten die de PTT daarvoor In rekening brengt. De koaten zijn: A buitenland binnen Europa f3,- per dag ir buiten Europa volgens PTT-tarief verzending binnen Nederland en België fï 70 Houdt u er rekening mee dat post in het buitenland dikwijls vertraging heeft. Stuur de Ingevulde bon uiterlijk drie weken voordai u met vakantie gaat naar: Rotierdams Nieuwsblad, Vakantieadressen, Witte de Wlthstraat 25, 3012 BL Rotterdam. Wilt u deze bon niet aan de bezorger meegeven. Naam: Straat: Voorl.: Postcode: Huisnummer: Plaats: Vakantieadres: Naam Hotel/Camping: Straat: Postcode: Land: Nr.: Plaats: Thuiskomst: t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1