Massaal op de been voor koninginnedag Afgelegen piel nekt Sehiepop I Chris Zijdeveld 1 I in de rol van I Cassius Clay I STRAKS DRIE DOKTERS IN DE WIJK VIMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CODRANT NIEUWE WATERWEG COURANT TV 5 vanavond voor "t laatst Speelgoedauto oorzaak brand in slaapkamer v y Turks kinderfeest trekt volle Ark Bewoners Maasboulevard: veerboot maakt herrie Aanhangwagen schiet los EIlffilHNfEG MAANDAG 30 APRIL 1984 Het was vanmorgen razend druk bij de Sint Jacobuskerk fn Kethel, waar Schiedam de ko ninginnedag begon met een aubade. Vlaardingse kinderen stonden in de rij om een ballon in ontvangst te nemen. Vlaardingen/Schiedam Met ballonnen in de hand dromden Vlaardingse kinderen en hun ouders vanmorgen samen op de Oude Haven- brug en de Oost- en Westhavenkade om para chutisten van de Flying Dutchman hun specta culaire sprong op een ponton in de Oude Haven te zien maken. De aubade bij de Sint Jacobus kerk in Schiedam-Kethel, beluisterd door bur gemeester Heinier Scbeeres, Jokte eveneens veel mensen vroeg uit hun huizen. Een zono vergoten begin van koninginnedag. De drie parachutisten, vertelde Vlaardinger Mathieu Smakman, zouden niet overdreven veel last hebben van de stevige oostenwind. ..Deze schermen zijn tot op de vierkante centi meter nauwkeurig te besturen." Toch ging er drie keer een luid applaus op toen de springers van hoog uit de lucht netjes midden op het pon ton in de Oude Haven landden. Sommige bal lonnen verdwenen ondertussen in de tegeno vergestelde richting.. „Dat komt omdat ze met gas gevuld zijn", vertelde een vader zijn teleur gestelde dochtertje. De ballonvaart vanaf het terrein van voetbal vereniging de Hollandiaan, vertelde iemand van het Vlaardingse comité nationale gedenk dagen, kon niet doorgaan. Burgemeester Fred van Lier zou daar een ballon de lucht in sturen met groeten uit Vlaardingen. „Maar met deze wind komen die groeten in de Noordzee te recht." Dat evenement werd verplaatst naar bevrijdingsdag. Bij de aubade in Schiedam was het zo druk, dat er zelfs mensen tot op het Noordeinde, bij de brandweerkazerne stonden. Schiedam Het Franstalig* televisieprogramma TV 5 is vanavond in Schiedam voor het laatst via de kabel te zien. Er wordt met de uitzendingen gestopt, omdat de Buma vanaf 1 mei auteursrechten bere kent. Vanaf 5 januari heeft de ONS iedere avond van 19 tot 22 uur het via de satelliet ECS ont vangen tv-programma doorge geven aan de Schïedamse abonnees. Enkele maanden ge leden zag het er al naar uit dat Schiedam zou stoppen met TV 5, toen de Buma zelfs met een kort geding dreigde. Uiteinde lijk werd overeengekomen dat in een proefperiode tot 1 mei geen auteursrechten verschul digd waren. B en W zeiden toen al dat met de uitzendin gen zouden stoppen op het mo ment dat betaald zou moeten worden. Ondanks het wegvallen van TV 5 blijft het kanaal 3 be schikbaar. De ONS blijven via dit kanaal informatie over de CAT doorgeven. Schiedam Een radiografisch bestuurbare speelgoedauto^ was er zondagmorgen om twintig over vijf de oorzaak van dat een slaapkamer van een bo venwoning aan de Galüeï- straat ?2a in Schiedam volle dig is uitgebrand. Een 14-jari- ge jongen en zijn 37-jarige moeder moesten met ademha lingsmoeilijkheden in het Scnielandziekenhuis worden behandeld. De brand is volgens de brand weer ontstaan, omdat de speel goedauto die moest worden opgeladen, kortsluiting had veroorzaakt. De woning liep veelrwaterschade op. Huisartsen werken niet met VOP mee Vlaardingen De plaatselijke huisartsen in Vlaar dingen zien niets in het plan van de wijkvereniging in de Vettenoordsepolder (VOP), om twee Amster damse artsen in de wijk in een gezamenlijke prak tijk als huisarts te laten fungeren. De plannen van de beide artsen worden door de huisartsenkring ge boycot en zelfs doorkruist. De huisartsenkring en de vestigingscommissie hebben zelf een andere kan didaat naar voren geschoven, die ook een nieuwe praktijk in de VOP gaat starten. Daardoor ziet het er naar uit dat de wijk, die momenteel geen enkele huisarts heeft, straks plotseling drie artsen zal heb ben. De wijkvereniging in de VOP is al jaren aan het proberen, in de wijk een huisarts te krijgen. Ook uit contacten met de plaatselijke h'issartsenkring bleek dat er wijk ruimte was voor et ouisarts. Dat werd onlangs onderstreept door de uitslag van een enquê te onder de bewoners van de VOP. Onlangs kwam de wijk vereniging tot overeenstem ming met twee jonge Amster damse artsen. Dop pert en Van der Hoeven, die in de wijk een gezamenlijke praktijk gaan openen. Mei de gemeente werd overeenstemming be reikt over de huisvesting. Het hoekpand Pieter Karei Dros- saartstraat/Zomerstraat, waar in vroeger de gemeentelijke kredietbank zat, is per 1 mei gehuurd. Niet bereid De overige huisartsen in Vlaardingen voelen niets voor die gezamenlijke praktijk. De huisartsen zijn niet bereid de praktijk te ondersteunen in de vorm van het overdragen van elkaar's patiënten en het laten meedraaien In het weekend dienstensysteem. Men heeft zelf een eigen kandidaat naar voren geschoven: de huisarts Niholt, die zich ook in de VOP gaat vestigen. Deze nieuwe praktijk zal wél door de overi ge huisartsen worden onder steund. Aanvankelijk wilde Niholt zijn praktijk openen in het hoekpand Messchaertplem 1, maar de gemeente wil daar aan niet meewerken, omdat dat pand dan aan de woon ruimte zou moeten worden onttrokken. Momenteel heeft de arts een ander pand in de wijk op het oog. Luus Romney van de wijkver eniging is zeer nijdig over de opstelling van de huisartsen. „We hebben er nooit een ge heim van gemaakt dat we met die praktijk bezig waren. Toen we vorig jaar met de huisart sen spraken, gaven ze aan geen kandidaat te hebben. Wij zijn toen zelf op zoek gegaan. Nu liggen de huisartsen plotse ling dwars. Een ellendige zaak." Volgens huisarts Staringh van de huisartsen kring zijn ei twee redenen waarom de huis artsen niet de gezamenlijke praktijk van de Amsterdamse artsen wil ondersteunen, maar wél die van Niholt. „Op de eerste plaats stond Niholt als kandidaat langer op de lijst, en verder denken we dat het op bouwen van zo'n nieuwe prak tijk wat langer zal duren, om dat er immers patiënten van andere huisartsen naar moeten worden overgeschreven; dan kun je beter een praktijk van één arts ondersteunen dan een praktijk waarin er twee men werken." Staringh geeft toe dat er, als beide praktijken doorgaan, straks een teveel aan huisartsen in de wijk zal zijn. „Ik hoop dat een van bei de praktijken niet doorgaat, want dit is een zeer moeilijke situatie." Wethouder IJsbrand van der Velden (volksgezondheid) maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen in de V©P. „Het probleem is dat we als gemeente volstrekt 'niet stu rend kunnen optreden bij de vestiging van nieuwe praktij ken. We willen als gemeente ook niet gedwongen worden om een keuze tussen die twee praktijken te maken. Maar het is natuurlijk een hele gekke zaak." Flo Arnanicafia rnr in faifa la Desmond Dekker had het publiek al snel op de hand. Schiedam Sehiepop heeft dit jaar aanmerkelijk min der bezoekers getrokken dan vorig jaar. Werden er in 1983 nog drieduizend bezoekers geteld, dit jaar waren het er niet meer dan rond de acht honderd. Een teleurstelling voor de organisatoren, die gezien het grote aantal be zoekers van vorig jaar, veel verwachtten van deze loca tie en het programma. Om uit de kosten te komen had het festival, dat voor de der de keer werd gehouden, min stens duizend bezoekers moeten trekken. Dat er slechts achthonderd be zoekers kwamen wijten de or ganisatoren vooral aan de af gelegen plaats van het festival. „Veel ouders later, hun kinde ren niet 's avonds door het sportpark lopen", zei jongeren werker Kees te Gussinklo. „Misschien dat het ook aan de manier van programmeren heeft gelegen. Een groep als VOF de Kunst trad vrijdaga vond als laatste op. Ik denk dat het verstandiger was ge weest als die groep eerder op de avond op het podium had gestaan. Die band trekt een jong publiek. Die wachten niet tot twaalf lur 's avonds om de groep te zien optreden." Ook de hogere entreeprijs zeven gulden vijftig tegen een rijksdaalder vorig jaar heeft bijgedragen tot een lager be zoekersaantal. „Waarschijnlijk ligt die prijs te hoog", consta teerde Christine Pauw van clubhuis De Doele zaterdag middag al. De organisatie was in feite te laat begonnen met het promo ten van het festival. De aan plakbiljetten hingen te laat in de sleden. Daar hebben echter de moeizame onderhandelin gen met het management van Desmond Dekker sterk in meegespeeld. Pas twee weken voor het festival werden de contracten getekend. Het tekort, dat nu dreigt te ontstaan m de begroting van het festival, hoeft er volgens Frans Ekel en Kees te Gussin klo niet toe te leiden dat er volgend jaar geen popfestival wordt gehouden. Te Gussin klo: „We gaan proberen ande re wegen te bewandelen om geld bij elkaar te krijgen. Mis schien dat we het volgend jaar toch weer op een andere plek moeten proberen." Het ziet er naar uit dat de jongerenwer kers alle toegezegde garantie- subsidies moeten aanspreken. Volgend jaar wordt er weer een festival gehouden. „Maar om nu al van een faillissement van het festival te spreken is overdreven", reageert Te Gus sinklo. Het festival is dit jaar zonder ongeregeldheden verlopen. Op het terrein op het sportpark was geen telefoon aanwezig. Daarom was in overleg met verschillende instanties over eengekomen dat de festivallei ding door middel van porto foons in verbinding zou staan met de ONS. De portier van de ONS zou dan op zijn beurt in geval van nood politie of brandweer waarschuwen. Dat is niet nodig geweest. Politie, brandweer en gemeentelijke diensten waren zaterdag vol lof over de gestroomlijnde or ganisatie van dit jaar. Prestaties In muzikaal opzicht was Sehiepop 1984 zeker zo aan trekkelijk als het festival van vorig jaar. De namen van de optredende groepen mochten dan misschien niet zoveel glans hebben als die van The Timebandits en Herman Brood vorig jaar; de muzikale presta ties van de optredende groe pen en artiesten waren zeker niet minder. Het festival werd vrijdag geo pend met een optreden van Highway Chile, een hardrock band, die weinig afwijkt van het stramien van andere har- drockgroepen, en de drie tot vierhonderd aanwezigen 'warm' maakte voor een optre den van de Engelse groep The Meteors. Deze Engelse rock and rollband stal met haar wa- tervlugge gitaristje de show. Zaterdagmiddag traden voor een vrijwel lege tent bluesfor matie Tïppin' On In op en punkformaiie Des Duivels Doedelzakken op. Het avond programma was geheel gewijd aan de reggae, met als opwar mers de Rotterdamse forma ties Black Sounds en Easy. Om kwart over elf beklom onder gejuich de al oude Delroy Wil liams het podium, een kwar tier later gevolgd door Des- mond Dekker. Het program ma, dat de heren brachten, be stond naast de hits Tt Mek" en 'Israelites' hoofdzakelijk uit oude bekende covers die het publiek uit volle borst kon meezingen. De Turkse gemeenschap in Maassluis was zaterdag mas saal uitgelopen voor het middagvullende kinderfeest dat in De Ark werd gehouden. Een volle zaal liet zich een uitgebreid programma van liedjes, toneelstukjes en dansjes voorschote len, De kinderen, de meeste ruim onder tien jaar, hadden zich doorgaans goed voorbereid op hun optreden. De meeste ac- teurtjes kweten zich dan ook voortreffelijk van hun taak, ter wijl sommige kinders de plankenkoorts niet te boven kwamen en vroegtijdig moesten afhaken. Het mocht de pret niet druk ken. De vele Turkse ouders en de paar Nederlandse genoten van het gebodene. De toneelstukjes bleken verreweg het best in de smaak te vallen. ^ii!iiiiiiiniiE]iiiiiii!ifiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiit)iiiri]iiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiitiiiiiiii(iiiiiiii£ Eerste steen winkelcentrum Woudhoek-Noord i Schiedam Woon- wethouder Chris Zij develd van Schiedam had vrijdagmiddag even de neiging zich als het bestuurlijk equivalent van de ver maarde bokser Cassius Clay te profileren. Be halve om zijn harde meppen kreeg Clay vooral bekendheid om zijn niet aflatende ijver zichzelf als 'the grea test' uit te roepen. „Kijk," zei Zijdeveld een half uur nadat hij de eer ste steen had gemetseld voor het winkelcentrum in Woudhoek-Noord, „veel mensen hebben kritiek op het gemeentebestuur dat ze zo lang verstoken blij ven van winkels in Woud- hoek. Hetzelfde geldt trou wens voor wegen en open baar vervoersvoorzienin gen. Het vreemde is dat wij als Schiedam juist vroeg zijn met het treffen van die voorzieningen." Zijdeveld wees zijn gehoor in kerkelijk centrum De Ark erop, dat Schiedam juist behept is met een voorhoedepositie. De Schiedamse groeipuist is nog maar voor de helft af gebouwd en de voorzie ningen zijn er al. „Dat is de tragiek van een ge meentebestuur dat zijn be leidsopvattingen geaccep teerd ziet door de bur gers," zei hij met gevoel voor dramatiek. Of anders gezegd: Schiedammers zouden al zo verwend zijn door de steevast voortva rende aanpak van het ge meentebestuur, dat ze al beginnen te klagen wan neer het zelfs maar een paar maanden duurt voor dat er bussen voor hun huis stoppen. „En laten we eerlijk zijn, dat er nu al bussen rijden is :«aar Nederlandse maat staven betrekkelijk onge woon, Dat het winkelcen- trum al draait voordat de wijk is voltooid, is ook een luxe." 5 Verder wees hij erop dat er volgend jaat al een trambaan langs de nog niet voltooide wijk loopt. Al die pluspunten op rij waren voor hem reden ge- noeg de vergelijking met Clay aan te stippen. In 2ijn redevoering voor bouwers en buurtbewo- ners wees hij voorts op de 5 tragiek van de zich steeds 5 wijzigende marktsituatie, waardoor het nodig is ge- weest de plannen telkens 5 weer „en vaak in een 5 zeer laat stadium" te moeten bijstellen. „Onze rj mensen hebben dan enorm veel werk verzet, 2 Dat blijken ze soms totaal voor niets te hebben ge- daan. Buitenstaanders be- grijpen dat vaak niet. Die vragen: wanneer gebeurt er nu eindelijk eens wat. Dat onbegrip steekt je wel 5 eens, maar ja. dat draag je dan met zijn allen," aldus S Zijdeveld in een tweede poging de frustraties van 2 bestuurders en ambtena- S ren in kaart te brengen. De heer Kerkhof van het Bouwfonds benaderde de eerste steenlegging voor j= de winkels en de zestig S huurwoningen van een zonniger zijde. „Alles loopt gesmeerd. De animo voor S de winkels is groot en de 5 woningen zullen, weten S we uit ervaring, ook geen probleem geven om te verhuren". Hij prees de 'niet altijd gemakkelijke, maar wel eerlijke en open- hartige manier van zaken doen' van hei Schiedamse gemeentebestuur. In soort- gelijke bewoordingen liet de heer Kooistra, directeur Wilma-West, zich uit. Hij E gaf Zijdeveld de garantie dat de winkels per 1 okto- S ber in gebruik kunnen worden genomen. Een me- dedeling die de aanwezige buurtbewoners als muziek In de oren klonk. siiiiiiiiimtiiMiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiil Vlaardingen De bewo nersvereniging van de Maas boulevard heeft zich in een brief aan de gemeenteraad kwaad gemaakt over de her opening van de veerdienst Vlaardingen-Penis. Dè Kaag, de veerboot die voor de dienst wordt ingezet, maakt volgens de bewoners teveel herrie. De vereniging eist dat aan de boot dusdani ge voorzieningen worden ge troffen, dat de overlast die men zegt te ondervinden, wordt beperkt. Ook vorig jaar klaagden de betreffende bewoners al, toen rederij Steinmann de veerdienst exploiteerde. Aan de klacht hoefde toen niets te worden gedaan omdat de veerdienst toen na een half jaar moest worden beëin digd. Nu de dienst weer is heropend hebben de bewo ners weer met het probleem bij de gemeente aangeklopt. Volgens de bewoners vereni ging zouden bepaalde voor zieningen aan het uitlaatsys teem ervoor kunnen zorgen, dat de overlast minder wordt. Verkeers- en milieuambte naar Roel Blom weet niet precies waar de geluidsover last van De Kaag vandaan komt. „Het is mogelijk dat bij een bepaalde windrich ting, en als die boot draait, de bewoners er last van heb ben: ik sluit dat niet uit." Gemeentewerken krijgt de opdracht krijgen te bekij ken of de geluidsoverlast in derdaad te groot is en wat of er aan zou kunnen worden gedaan- Vlaardingen Een losge schoten aanhangwagen heeft zaterdagmorgen rond elf uur op de Burgemeester Heus- denslaan in Vlaardingen voor een ongeluk gezorgd. De aanhanger maakte zich (door nog onbekende oorzaak los van een personenwagen en schoot door naar de zuide lijke rijbaan. Om een frontale botsing 'te voorkomen moest een tege moetkomende automobi list krachtig remmen. Het lukte hem de aanhangwagen te ontwijken. Een achter hem rijdende automobilist had minder geluk. Hij botste dan ook achterop de andere wa gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1