20 Krakers willen namen van agenten weten ROLLADE Gemeente voelt niets voor zondagsmarkten 'Angst voor overslaan brand was groot' SUCADE Hm «a OCH] LAPJES S5&-.JÓf11 TARTAAR Q 30 BIEFSTUK gram EH223VLEES Kort geding tegen de staat HEEL KILO 'Simons draait medezeggenschap de nek om' Kunst geroofd uit woning Brochure over ondernemingsplan Expositie in stadhuis MAGERE SPEKLAPJES VERSE BRAADWORST 0¥ GEHAKT HALF OM NU PER HEEL Kt Ui Rotterdams Nieuwsblad woensdag RZ/RV/RY/KW DjttiKvJii» 11 Rotterdam Twee krakers van de voormalige .fietsenfabriek in het Oude Noorden hebben een kort geding tegen de staat aangespannen, omdat zij de namen van een aantal politiemensen willen we- •ten, die bij de ontruiming op vier april waren be trokken. -De jongeren willen een procedure beginnen om de 'schade vergoed te krijgen, die zij door het optre den van de politie zouden hebben opgelopen. „Cm ;een dergelijke procedure te beginnen, hebben we de namen van de betrokken agenten nodig", zegt Vechtpartij ■advocate mr. Degeling, die de krakers en de sympathisanten- vertegen woordigt. De werkeloze jongeren uit het Oude Noorden kraakten vorig jaar november de leegstaande fiet- senfabriek. Zij wilden er verschillende kleine be drijfjes beginnen. Een meubelmakerij was al in toen de politie op 4 april de fabriek ontruimde. De gemeenteraad was unaniem van mening, dat de fabriek gesloopt moest worden. Op het moment dat de ontruiming begon, was maar een klpïn deel van de betrokken jongeren in het pand. De anderen stonden buiten en konden niets doen. Zij trokken daarop met ongeveer vijf tig personen naar de Gerard Scholtenstraat, waar de bewonersorganisatie is gevestigd. De krakers waren boos op het wijkorgaan, omdat het voor de sloop was. In de Gerard Scholtenstraat ontstond een vecht partij tussen de jongeren en vier agenten in bur ger. Een van de politiemannen schoot daarbij minstens tweemaal. De agent beweert dat hij in de lucht schoot. De krakers zeggen, dat er gericht en meer dan tweemaal is geschoten. Zij zouden zijn geraakt. Als bewijs daarvoor peuterden zij vervormde me talen kogels uit een lederen jas van een van de krakers en uit een hak van een schoen. De politie geloofde in eerste instantie niet, dat deze stukjes metaal van een politiekogel afkomstig waren, om dat de vuurkracht van een politie-pistool zo groot is, dat de kogels dwars door een lederen jas of een schoen heengaan. Inmiddels zijn er twijfels gerezen en hebben de rechercheurs die de zaak onderzoeken, de metalen deeltjes opgestuurd naar het gerechtelijk laborato rium. Daar wordt nu onderzocht of er toch van politiekogels sprake Is. De rechercheur, die de zaak onderzoekt spreekt over een raadselachtig gebeuren. Lange lat De officier van justitie heeft inmiddels wel de na men van de vier politiemannen bekend gemaakt, die bij het treffen in de Gerard Scholtenstraat be trokken waren, maar de krakers willen ook de personalia weten van de agenten, die de twaalf jongeren uit de fabriek haalden en met een auto afvoerden. De krakers werden naar de Noorderbocht ge bracht. Vandaar konden ze naar huis lopen. Een van de krakers, Bouke van Tongeren, beschuldigt namen weten van de agenten, die hen 's nachts arresteerden. Niet verplicht Advocaat mr. R.J.B. Boonekamp stelde namens de staat, dat de officier van justitie niet verplicht is de namen van de agenten door te geven. Hij de agenten ervan, dat hij in de politieauto met de noemde daarvoor verschillende juridische rede- lange lat in zijn gezicht is geslagen. rs~1i. Na de ontruiming is er op~10 april nog een inci dent geweest tussen twee krakers, Bouke en Onno van Tongeren, en de politie. Zij werden 's nachts aangehouden, omdat ze in een woning zouden hebben ingebroken. Al snel bleek, dat zij niets met de inbraak te maken hadden. Volgens de krakers werden zij toch gefouilleerd en naar het politiebureau meegenomen en tot half vier 's nachts vastgehouden. Zij willen nu ook de nen. De raadsman stelde onder meer dat de kra kers niet tegen de Nederlandse staat, maar tegen de gemeente Rotterdam een kort geding hadden moeten aanspannen. Ook voerde Boonekamp aan dat het onjuist is te genover de agenten om hun namen nu al bekend te maken, terwijl het onderzoek naar de gang van zaken nog niet is afgerond en de officier van justi tie nog geen inzicht heeft wat er precies is ge beurd. Rechtbankpresident mr. F.J.M. Nivard zal volgende week vrijdag uitspraak doen. De olietanks werden de hele nacht natgehouden. ORIGINELE MALSE RUNOER HEERLIJK VERSE RUNDER 1 HEEL KIL01&0&- WM FIJN GEKRUID - LICHT GEZOUTEN Onder wijsbon d woeden d Rotterdam „Wethouder Hans Simons is bezig de medezeggenschap in het Rotterdam se openbaar onderwijs de nek om te draaien." Met die reactie heeft de Rotterdamse afdeling van de onderwijsvakbond Abop afstand geno men van de .plannen die 'als een donderslag bij heldere hemel' uit de la van wethouder Simons zijn gekomen. „Het komt erop neer dat de nieuwe medezeggenschapsraden op de scholen alleen maar mogen adviseren. Elke verdergaande bevoegdheid wordt afgepakt. Elk instemmingsrecht wordt geschrapt", al dus de Abop. Simons passeert met zijn plotselinge omme zwaai zijn eigen ambtenaren, die samen met het onderwijsveld een model voor medezeg genschap hadden opgesteld. In dat model was wèl uitgegaan voor instemmingsrecht voor de scholen. De wethouder gaat ook volledig voorbij aan het voorlopige reglement voor medezeggen schap, dat door de gemeenteraad is goedge keurd. In dat reglement werd eveneens uit gegaan van mstemnmngsreent in een aantal gevallen. Volgens de Rotterdamse Abop wordt de in spraak slechts een formaliteit, wanneer Si mons zijn zin krijgt. Bij instemmingsrecht be slissen immers de scholen, terwijl bij advies recht het bevoegd gezag fde gemeente) be slist. ..Wanneer de wethoudei een ambtenaar oen kwartiertje aan het schrijven zet, kan al tijd de indruk worden gewekt dat het advies serieus is genomen, maar helaas niet is opge volgd", aldus Hans Kramer van de onderwij zersbond. Volgens de wethouder beslaat er in de prak rijk weinig verschil tussen adviesrecht en in stemmingsrecht. Simons wijst op de goede wijze waarop scholen en bevoegd gezag met elkaar omgaan. „Belangrijk is niet het forme le onderscheid tussen instemming en advies, ma ar een gezond overleg waarbij we tot over eenstemming komen", aldus de wethouder. Aan de andere kant geeft Simons toe dat hij zijn greep op het gemeentelijk onderwijsbe leid met de nieuwe plannen wil vergroten en noemt als voorbeeld de invoering van de om streden middenschool. „Een school die grote bezwaren heeft tegen een meeijarige brugperiode kan bij instem mingsrecht zélf de beslissing nemen en het dus tegenhouden. Als gemeente kun je op die manier nauwelijks beleid voeren. Het enige wat ons dan rest is het geschil voorleggen aan de geschillencommissie, een stel anonieme heren in Den Haag, die uiteindelijk een be slissing nemen. Een beslissing waarop dan geen politieke controle mogelijk is." zodanig veranderd dat er naast de tot dan toe toegestane twee zondagsmarkten nog twee ge houden zouden kunnen wor den. In Rotterdam weiden de twee marktdagen de afgelopen jaren gebruikt op koninginne dag en het weekend Maritiem Historisch Delfshaven. Voor een uitbreiding met nog twee dagen ziet men in Rotterdam echter geen mogelijkheden van bestaansrecht. Rotterdam Burgemeester en wethouders voelen niets voor het instellen van wekelijkse zondagsmarkten, omdat bin- jien de winkelsluitingswet de wettelijke mogelijkheden Haartoe ontbreken. Bovendien meent de directeur economische zaken van de ge meente dat een zondagsmarkt zo weinig bezoekers zou trek ken dat een dergelijke markt weinig kans op succes zou heb ben. Weliswaar heeft het parlement onlangs de winkelsluitingswet 1 Rotterdam Uit een woning in de Heer Vrankestraat is gis ternacht voor honderdduizend gulden aan schilderijen en an tieke voorwerpen gestolen. Men kwam de woning met een valse sleutel binnen. 1 esprek over Wilton uitgesteld ROTTERDAM: GroeneHiltedljk 195 - SHnge 175- Splnoziweg <03 - GoucUepteln 261 - Schieweg 142 - Nieüwe Binnenweg 430 - Argcn«utenweg 13 - Kleiweg 16 (AldltnorM) - IJSSËLMONDE: Winkelcentrum Groot I J*4elmarde, Kelzei*wa«rd 71 - HOOGVLIET: ZeeUplein 11.- Binnenbin 184-186. Commandant Vossenaar: Vervolg van voorpagina Rotterdam De brand in de opslagloods van de farmaceuti sche groothandel Interpharm aan de Delftweg in Overschie Rotterdam De beginnende ondernemer die vooraf alles goed op een rijtje zet, heeft meer kans van slagen. Dat is het devies van de Federatie ve vereniging Vrijbaan, die de brochure 'Het maken van je eigen ondernemingsplan1 heeft uitgebracht. Hierin staan praktische tips voor mensen die vanuit een uitkeringssituatie een eigen bedrijf willen beginnen en waarbij een ondernemings plan onontbeerlijk is. De bro chure zet al die zaken die bij een beginnend bedrijf om de hoek komen kijken, kort en duidelijk op een rijtje en ver meldt adressen van betrok ken instanties. De brochure is aan te vragen door overmaking van ƒ3,50 op girorekening 1879724 ten name van de Federatieve Vereniging Vrijbaan in Den Haag onder vermelding van brochure nummer 2. was volgens de Rotterdamse brandweercommandant B. Vossenaar 'moeilijk te bestrij den'. Volgens hem is de situa tie geruime tijd precair ge weest. Vossenaar, die ter plekke het commando voerde: „Wij heb ben echt grote angst gehad, dat het vuur zou overslaan naar de olietanks van Speelman." Het grootste gevaar van de brand, die rond middernacht door onbekende oorzaak In het magazijn van Interpharm uit brak, was rond drie uur gewe ken. De loods van Interpharm, die als het ware ligt ingeklemd tussen het bedrijf in plantaar dige oliën Speelman en de le vensmiddelenfirma Zegro Centrum, ging volledig in as op. De vuurzee sloeg over naar Zegro Centrum van welk pand het middendeel in vlammen opging. De achterkant was be veiligd met brandmuren. Van ochtend werd bij Zegro ge sproken van een 'ramp voor het bedrijf'. De schade bij Speelman besperkte zich tot de buitenkant van de ketels. De brandweer, die groot alarm maakte, zette vannacht 102 man in, zeventien voertuigen en een blusboot. Verder waren de GG en GD. de havendienst, een cobrdinatieteam en de po litie met veel manschappen ter plaatse. Rond half twee was het ont ploffingsgevaar geweken. Het gevaar voor overslaan duurde nog iets langer. Even na drie uur werd het sein brand mees ter gegeven. Rotterdam Het mi nisterie van economi sche zaken heeft het ge sprek over de Sctue- damse werf Wilton-Fije- noord uitgesteld tot vrijdag. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn de.amb tenaren in tijdproble- men gekomen. „Daar door waren de voorbe reidingen van onze kant onvoldoende, zodat ver der overieg zinloos is. Iets anders dan dit moet er achter dit ge beuren niet worden ge zocht", aldus deze woordvoerder. De afspraak tussen economi sche zaken en Wilton-Fije- noord was eerst, dat gisteren de voorwaarden voor re-finan ciering van 25 miljoen gulden bekend zouden worden en dat daarover vandaag onderhan deld zou worden. Verontrust De ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord zegt veront rust te zijn over het uitstel. ..Het gaat allemaal zeer lang duren, terwijl alle gegevens toch uit en te na bekend zijn", aldus vice-voorzitter Wim van Schellebeek. De directie van Wilton-Fije- noord heeft gisteren een me morandum gepresenteerd, waarin men ingaat op de ver mindering van het personeels bestand sinds 1982. „Dat in verband met de mythevor ming dat er bij Wilton-Fije- noord niets gebeurt", zei ir. B. Sluis gisteravond. Duizend arbeidsplaatsen In het memorandum, dat gea dresseerd is aan bewindvoer ders en'raad van bestuur van RSV rekent de directie voor dat in twee jaar lijd duizend arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. Van 2707 in 1982 naar 3755 werknemers na de ont slagprocedure die nu loopt. De reparatiewerf gaat terug van 1261 naar 852 werkne mers, de nieuwbouw werf van 693 naar 516 en de sector alge meen van 753 naar 383, Het aantal ingeleenden is gedaald naar het ideale cijfer van 25 procent. Volgens Van Schellebeek is het memorandum het ant woord van de directie op criti ci, waaronder de Gorkumse scheepsbouwer Damen, dat het Wilton-Fijenoord aan moed ontbreekt om onaangename maatregelen te treffen. Ir. Sluis zei gisteravond dat hij van economische zaken nog niet te horen heeft gekregen dat er meer mensen uit moe ten dan de nu geplande 147. „Maar we willen voorkomen dat dat alsnog op papier gezet wordt", aldus Sluis. Rotterdam Acht kunste naars uit de Dominicaanse Re publiek exposeren vanaf vrij dag 10 mei in de benedenhal van het Rotterdamse stadhuis. Een dag eerder vindt de offi ciële opening van de schilde rijententoonstelling plaats door wethouder Linthorst van kunstzaken. De schilderijen van de kunste naars, die tot en met 30 mei te zien zijn, zijn voornamelijk ex pressionistisch, waarbij van felle kleuren gebruik wordt gemaakt. Getracht is thema's in de werken tot uitdrukking te brengen, die karakteristiek zijn voor de Dominicaanse Re- pubhek. ZUIG MALSE PAARDE éP% QQ NATUREL OF GEPANEERD KILÜ20.0Ü WIE VAN OEDRIE?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3