Afval is wa9 EbVffi ren Van der Knaap bijt van zich af SSSN werkt hard aan beter imago Haal het A-team Sn huis PROVINCIE ZUID-HOLLAND VIAARDINGS DAGBLAD SOHIEDAMSCHE CODRANT NIEUWE WATERWEB COURANT Optredens in tent aan Hogenbanweg gestaakt ONDANKS TEKORT VAN 1,4 MILJOEN: Film Jan Schaper hele dag in Passage Gemeenteraad wil viskraam op Hoofd OGB iets lager voor eigenaren Vereniging tegen Milieubederf: GRATIS POSTER BIJ INLEVERING VAN EEN KLEURENFILM, frertoRint huurcommissie schiedam Scholier (9) geschept DONDERDAG 3 MEI 1984 Schiedam Het Passagethea ter vertoont op bevrijdingsdag doorlopend de ooit omstreden filmdocumentaire, die Jan Schaper begin jaren zestig over Schiedam maakte. Het publiek krijgt vanaf elf uur za terdagochtend gratis de gele genheid de film 'Schiedam kiest voor het water' te bekij ken. 'Passage grijpt 5 mei aan om •meer als ontmoetingscentrum voor de Schiedammers te fun- ,geren dan louter als theater. Er worden ook filmpjes ge- •draaid over de boompiantdag en over het bezoek, dat de ko ningin ooit bracht aan Wilton- 'Fijenoord. Verder is er een tentoonstelling over Schiedam. Vlaardingen Vlaardin- ger George Don, die al in 1979 toestemming vroeg voor een vis- en snack- kraam aan de Maasboule vard, kreeg vijf jaar lang te horen dat dat niet kon. Gisteravond besliste de gemeenteraad plotseling anders. „In de haringstad moet je aan het water een visje kunnen kopen", vertolkte WD'er Jan Bul va het gevoel van bij na de hele raad. Bulva vond dat het ver haal van Don en zijn po gingen om een viskraam aan de Maasboulevard te bemachtigen al bijna in de geschiedenisboekjes kon. In 1979 werd net verzoek van de visbak- ker afgewezen, omdat er in Vlaardingen geen plaats zou zijn voor nog een viskraam. Een jaar later wees de Raad van State dat argument van de hand. Vlaardingen bleef de vergunning ech ter weigeren. Voor de kraam zou het bestem mingsplan gewijzigd moeten worden en dan zouden de bezwaren van de omwonenden losko men; zij 2ouden de stank en de rommel onverteer baar vinden. „Maar het is toch te gek", vond Bulva, „als je Vlaardingers hoort zeg gen dat ze naar Hoek van Holland gaan om een ha- rinkie te pikken?" De VVD wilde per se gister avond beslissen, om een einde te maken aan 'de lijdensweg van een star tende ondernemer'. Het VVD-amendement, waarin medewerking aan het plaatsen van een vis kraam wordt toegezegd, werd nu met steun van alle partijen aangeno men. De drie PvdA-wet houders stemden tegen, maar zij maakten er geen halszaak van. 1 i Vlaardingen Het eige naren-deel van de onroe rend goedbelasting (OGB) zal in Vlaardin gen volgend jaar 5% om jaag moeten, als het rijk de gemeenten niet tege moet komt. Het maximale bedrag dat de gemeenten aan onroerend goedbelas ting mogen heffen is ge koppeld aan de uitkering, die wordt ontvangen uit het gemeentefonds. Om dat die uitkeringen de af gelopen jaren sterk rijn gekort zakt ook het pla fond van de OGB automa tisch mee. Volgend jaar ontstaat in Vlaardingen voor het eerst de situatie, dat de to- AIs rijk beleid niet bijstelt tale heffing van de OGB voor wat het eigenaren deel betreft boven dat maximale bedrag komt. Dat zou betekenen dat die belasting met 5% zal moe ten worden verlaagd. De druk vanuit de gemeenten op het rijk om het pla fond van die OGB aan te passen wordt echter steeds groter. Het is niet uitgesloten dat het maxi male bedrag wordt vrijge laten of verhoogd, zodat de verlaging van het ta rief niet toegepast hoeft te worden. Een verlaging van het ei genaren-tarief zou welis waar voor de eigenaar-be woners een voordeeltje betekenen, maar voor de gemeentelijke inkomsten betekent het een flinke strop. In 1985 zou dat voor Vlaardingen een tegenval ler van 475.000 gulden op leveren; een 'gat' dat in de jaren daarna zelfs nog flink oploopt. Eigenaar voor tienduizenden gedupeerd Een lege tent aan de Hogenbanweg. De feestweek werd een fiasco. Schiedam De optredens van artiesten in een grote tent aan de Hogenbanweg in Schiedam-Oost zijn gestaakt. Er kwamen te weinig be langstellenden af op de ze ven middagen en avonden Vlaardingen wil tarieven i Burgemeester Fred van Lier opende de expositie over afval. Vlaardingen Afval bestaat niet, is de boodschap van de tentoonstelling, die de twintig jaar oude Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied in de gangen van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal heeft inge richt. „Nuttige dingen die op een rare manier door elkaar gegooid zijn", omschreef voor zitter ingenieur Hiep Boerma (ADVERTENTIE) Big deal' Lgver bi| uw Presto Print fotovak man één vol roilet|e menu krijgt een grandioze A-team poster mee naar huis Deze Tijdelijke aktie is er weer een van Presto Print en getdi zolang de voorraad A-team posiers strekt Dus hurry, hurry tor the A-team Ongelooflik goed in kleur HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL.266720 afval. Burgemeester Fred van Lier opende gistermorgen de expositie door met een bij het huisvuil gevonden schaar een sliert vuilniszakken door te knippen. De vereniging draagt op de tentoonstelling het gescheiden inzamelen en hergebruiken van afval aan als oplossing voor veel milieuproblemen, „Als je afvalstoffen scheidt zijn ze waardevol", aldus Boer ma in zijn openingstoespraak. Met de expositie wil de vereni ging tegen milieubederf propa geren, dat de dingen die men sen weggooien opnieuw wor den gebruikt. Op de tentoon stelling zijn bekende vormen te zien van hergebruik compost uit huisvuil, kring looppapier, de kleding die wordt opgehaald door het Le ger des Heils en de statiegeld- fles maar ook minder be kende, zoals rubberen schoen zolen uit autobanden en herge bruik van plastic. Van Lier wees er op dat de laatste jaren al minder huis vuil wordt aangeboden dan door rekenmeesters was voor-' speld. Na 1986 zou dat zelfs tot een verlaging van de tarieven kunnen leiden door een gun stiger contract met de AVR, die overigens ook op de expo sitie vertegenwoordigd is. De burgemeester had zelf ook een bescheiden suggestie om de af valstroom in te dammen. „Als je je oude kranten in een plas tic tas naast de vuilniszak zet zijn ze snel verdwenen. En dat kost nog weinig moeite ook." De tentoonstelling, die 'Afval, hoop voor de toekomst' heet, is tot en met 19 mei te bezichti gen in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg. Die is alle werkdagen van half tien tot twaalf uur en van half twee tot half vijf geopend en op de avonden van 2, 11, 15 en 17 mei van zeven lot negen uur. Schiedam De stichting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN) probeert langzaam maar zeker het geschonden imago op te poetsen. Na de perikelen, die uitmondden in het ontslag van een beroepskracht, een massale uittocht uit het be stuur en een ondoorzichtige financiële positie, werd gisteren het jaarverslag behandeld. Een werkstuk, waarin angstvallig over de sores van de laatste jaren wordt gezwegen. „We wilden niet anders", verklaarde voorzitter Paul Verspeek het onvolledige beeld dat het verslag ademde. „We voelden er niets voor het gekrakeel weer op te rakelen. Hoewel de zaal er waren zo'n vijftien wijkbewoners naar de Bïauwe Brug geto gen met wat stekelige opmerkingen blijk gaf dat er nog steeds het nodige oud zeer zit, werd er toch al voorzichtig gespeculeerd om vanuit de diverse organisaties bestuursafgevaardïgden aan de SSSN te leveren. Het wijkoverleg Noord zegde zelfs concreet toe het onderwerp voor volgende week te agenderen. Veel waardering was er voor de nieuwe coordinator, die van plan is zich binnenkort bij alle organisaties in de wijk te melden voor een gesprek. „We doen echt ons best de sfeer te verbete ren", garandeerde Verspeek, „het lukt alleen nog niet altijd." Hij sprak met geen woord over het conflict, dat vorige maand ont stond met de stichting OJC Schiedam-Noord. Diverse gebeurtenissen uit het verleden werden aangedragen om dat te onderstrepen. Om de goede bedoelingen te tonen zou den zaken volgens secretaris Henk Ravensbergen niet zijn fout gegaan door onwil, maar communicatiestoringen- Het wachten is nu op de gemeente, die binnnenkort inzicht verschaft in het fi nanciële gebeuren van '81 en '82. bevriezen Vlaardingen Hoewel de meerjarenbegroting voor de komende jaren flinke tekor ten vertoont, wil het Vlaardingse college van B en W toch proberen de gemeentelij ke tarieven volgend jaar te bevriezen op het huidige peil. Of dat zal lukken is de vraag. Voor 1985 wordt ondanks de bezuinigingen waartoe eerder al is besloten nog een tekort op de begroting geraamd van 1,4 miljoen gulden. De komende maanden zal met nieuwe bezuinigingen geprobeerd moeten worden dat gat te dich ten. Het wegwerken van dat tekort wordt een moeizame operatie. De afgelopen jaren is er al zo veel bezuinigd dat er nagenoeg geen 'luxe' posten meer in de uitgaven te vinden zijn» De raadscommissies zullen bij die nieuwe bezuinigingsoperatie nauw worden betrokken. Bin nenkort krijgen de commissie leden een lijst van alle taken, die door de gemeente worden uitgevoerd en die eventueel zouden kunnen worden beëin digd of in omvang vermin derd. De vooruitzichten voor de ko mende jaren blijven onver minderd slecht. Ondanks alle snoei-operaties van de afgelo pen jaren lopen de geraamde tekorten flink op. Voor 1988 staat al een tekort van bijna 8 miljoen gulden genoteerd. Vol gens het college zal het nood zakelijk zijn, de komende tijd vooral te besparen op de per soneelslasten. „We trachten kost wat kost gedwongen ont slagen te vermijden, tenzij we nog verder door het rijk met de rug tegen de muur worden gedrukt", meent wethouder Floor Quast (personeelszaken). De komende tijd zullen tal van onderzoeken worden gedaan om te bezien, op welke manier met minder personeel gewerkt kan worden. Automatisering kan daarin een belangrijke rol spelen. Vacatures door VU- T'ers of door ambtenaren die naar elders vertrekken zullen nauwelijks meer worden opge vuld, en als dat toch noodzake lijk is zal dat moeten gebeuren door overplaatsing van men sen van andere afdelingen. De komende tijd zal hierover in tensief overlegd worden met het georganiseerd overleg en de ambtenarenbonden. Al die personele maatregelen zullen overigens pas over enkele ja ren tot concrete besparingen leiden. In het investeringsprogramma voor volgend jaar heeft het college heel wat wijzigingen aangebracht. Veel posten zijn doorgeschoven naar latere ja ren. Toch is er aan kapitaallas- ten ten behoeve van die inves teringen meer geraamd dan aanvankelijk het geval was. Dat komt vooral door een flin ke post ten behoeve van de op hoging van de Hoogkamer in de Westwijk, die noodzakelijk al in 1985 moeten worden uit gevoerd. De stijging van de kapitaallasten is nog beperkt door flinke bedragen uit het grondbedrijf weg te halen en over te hevelen naar de gewo ne dienst. durende artiestenparade. Daardoor moest organisator Theo van Elderen dinsdag avond noodgedwongen besko ten alle overige artiesten af te zeggen. Ook een inderhaast gehuurde geluidswagen, die rondreed door Schiedam, kon niet voldoende belangstellen den bewegen de tent op te zoe ken. Van Elderen lijdt hier door enkele tienduizenden guldens schade. Volgens een woordvoerder van café Why Not aan de Rot te rdamsedijk, de eerste hore- ca-onderneming van Van El deren boven de Moerdijk, zijn er verschillende oorzaken aan te geven voor het mislukken van de reeks concerten. Enke le duizenden folders, die men had laten drukken zijn slecht bezorgd. Uit steekproeven bleek de folders in delen van Rotterdam-West en Schiedam- Oos" liet of met tientallen te gelijk in brievenbussen waren gepropt. Ook zijn hele pakken niet bezorgde programma's te ruggevonden. De buurtbewoners ergerden zich aan de geluidsoverlast, die de festiviteiten met zich mee brachten. „We hadden deze week vergunning om tot 's avonds half een door te gaan, maar dat is na de eerste dag al teruggebracht tot elf uur. Al leen zondagavond heeft de muziek tot twaalf uur aange staan." Dinsdagavond zouden The Amazing Stroopwafels en Babe optreden. Voor de rest van de week stonden optre dens van Saskia en Serge, Lee Towers en Oscar Harris op het programma. „We zijn er vol enthousiasme aan begonnen, maar het is een fiasco gewor den", aldus een woordvoerder van het café. Maassluis Veel feller dan de Maassluisse raadsleden van hem gewend zijn beet wethouder Izaak van der Knaap gisteravond van zich af. Hij verdedigde de over dacht van het beheer van de Schuurkerk aan de Culture le Raad Maassluis (CRM). Van der Knaap werd fel aangevallen door VVD-frac- tieleider John Scheerstra, die de wethouder ervan be schuldigde gedane beloften niet te rijn nagekomen. „Wij betreuren het dat u geen enkele moeite heeft gedaan om aan onze verlangens tege moet te komen", hield Scheer stra de wethouder voor. Hij viel Van der Knaap aan op de in zijn ogen nog steeds scha mele exploitatie-opzet van het toekomstige mimtheatei* van Maassluis. Volgens Scheerstra heeft ook de CRM zich slecht van haar taak gekweten en niets aan de opzet toegevoegd. Scheerstra: „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat een minderheid in de raad be zig is koste wat het kost de ko gel door de kerk te jagen." Scheerstra vindt dat de raad alleen hel beheer van de Schuurkerk mag 'weggeven' aan de CRM, als ze precies weet wat ze weggeeft. „Als er eenmaal personeel loopt en er zijn evenementen gehouden en de exploitatietekorten zijn groter dan verwacht, kun je de zaak niet meer stil leggen zon der je geloofwaardigheid te verhezen", zei hij. Scheerstra werd gesteund door Jaap van der Griend (PPR/PSP). Die sprak van een schamel onderbouwd voorstel en noemde het een molensteen om de hals van de CRM. „Deze onzekerheid gaat ten koste van de Culturele Raad", hield hij het college voor. Woorden waar CDA'er Wil van Dinter zich als enige van de CDA-fractie bij aansloot. (ADVERTENTIE) De huurcommissie in het ressort Schiedam bestaat uit vijf huurders- en vijf verhuurdersleden. De zittingen van deze huurcommissie - meestal in Schiedam - worden voorgezeten door een voorzitter die door de Kroon is benoemd. Een secretaris staat de huurcommissie bij. Gedeputeerde slaten van Zuid-Holland vragen voor de vacature in de huur commissie in het ressort Schiedam een vertegenwoordiger van de verhuurders van woningen Leden van een huurcommissie dienen; - de Nederlandse nationaliteit te bezitten; - ten minste 21, doch jonger dan 70 jaar te zijn (bij eerste benoeming hanteert de provincie een leeftijdsgrens van 66 jaar); - woonachtig te zijn in het ressort van de huurcommissie. Om tot lid van een huurcommissie te worden benoemd dient men verder. - m staat te zijn op objectieve en actieve wijze bij te dragen aan de besluitvorming van de huurcommissie; - voldoende kritisch te zijn om "raar recht en billijkheid" een eigen standpunt Ie vormen; - voldoende inzicht te hebben inde beginsel em en de praktijk van woningexploitatie; - beschikbaar te zijn om ten minste een maal per maand - tijdens kantooruren - een zitting van de huurcommissie bij te wonen. Voor het bijwonen van zittingen ontvangen de leden van een huurcommissie vacatie gelden, Daarnaast genieten de leden een vergoeding voor rets- en verblijfkosten. Bij gelijkwaardigheid van kandidaten wordt aan de benoeming van een vrouw de voorkeur gegeven. Nadere inlichtingen over deze functie kan men verkrijgen bïjdevoorzittér otdesecre- tans van de huurcommissie Schiedam, telefoon 010-119250. Het ressort Schiedam omvat de volgende gemeenten: Maasland, Maassluis. Schiedam en Vlaardingen. B ela ngstetienden wordt verzocht h un sollicitatie b inn en 30 dagen na hei verschij nen van dit blad te zenden aan gedeputeerde stoten van Zuid-Holland, Konings kade 1r 2596 AA 's-Gravenhage. Manda Kapil (D'66) vond ech ter dat de raad wel ja moest zeggen op het voorstel, omdat zij ook met de verbouwing en inrichting van do Schuurkerk had ingestemd. Zij werd hierin gesteund door de overige le den van de CDA-fractie, die bij monde van Joke van Rest stelden 'noodgedwongen ak koord te gaan', maar teleurge; steld te zijn over de voorge stelde opzet. Het ergerde '"in der Knaap dat er weer over de Schuur kerk moest worden gepraat. „We hebben er al zeven uur over gediscussieerd", zei hij. Volgens Van der Knaap viel aan overdracht niet te ontko men. Bij de aankoop van de kerk was bedongen dat het kerkje voor culturele doelein den moest worden gebruikt pn niet voor de horeca bestemd was. „Een theater met honderdvijf- tig zitplaatsen commercieel fa- ten draaien, kan niet", vond Van der Knaap. „Dan moet er heel wat gebeuren en is de kans aanwezig dat het wél een horecagelegenheid wordt." Hij werd daarin gesteund door ide PvdA, die geen fiasco voor het mimlheater vreest. „Wordt h^t tekort te groot dan kan d°e raad door tegen het sociaal- cultureel plan te stemmen nog altijd een spaak in het wiel steken", aldus PvdA'er Pieter Hoogenraad. Negen raadsleden stemden tegen de overdracht van de Schuurkerk, twaalf waren voor. Delft Een 9-iarige fietser is gisteravond op het Abtswoude in Delft aangereden door een 40-jarige automobilist uit Schiedam. De man reed op het Abtswoude uit de richting van Schiedam toen hij een fietsend tweetal naderde. Eén van hen week uit naar links, net voor dat de Schiedammer zou pas seren. De automobilist kon niet meer remmen en schepte de jongen, die in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Bij de blaasproef bleek dat de auto mobilist te veel gedronken had. Hij kreeg een rij-ontzeg ging en een proces-verbaal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1