WATERWEG 'Men lijkt huiverig om hulp te vragen' SPORT 25 Regio herdenkt doden en viert bevrijding Excelsior'20:! Handhaven staat voorop Vakmanschap in Meubelen! Rijnmond Meubelen! Hermes DVS s telt jeugd primair VARA maakt wellicht opnamen in Schiedam VlaardingenWesthavenkade 35-39, tel.010-342239 Gezïm- refzorgbig Schiedam ziet ■têfgrijzifig toenemen* maar... In Cahoots in PeeDee Garfield Charles nog niet gearriveerd Degradatie voor Rob van Eijk en Tiny Mous Van Everdingen jeugdtrainer De Hollandiaan t nieuwe wonen blond eiken. Finale libristen in De Griffioen Schiedam De stichting Gezinsverzorging Schiedam slaakt een opmerkelijke noodkreet: zij krijgt 'te wei nig' aanvragen. Is dat dan geen goed teken? Directeur André Ver- waaijen denkt van niet. „Als het nu zo was dat ieder een gezond en wel was en dus geen hulp nodig had, dan zou het wel in orde zijn, ja. Maar dat geloof ik niet. Men lijkt wel huiverig te zijn om een beroep op ons te doen. Ik ben bang dat de gedachte leeft: je komt toch niet aan de bak, want ze hebben zoveel moeten bezuinigen, ze hebben toch geen personeel genoeg." „Begrijpelijk, maar niet waar", benadrukt Verwaaijen. „Wie hulp nodig heeft, kan bij ons terecht. Ons indicatiesysteem is- goed genoeg om te zien, of mensen, die problemen heb ben met de huishouding en de gezinszorg, inderdaad onder steuning nodig hebben. En dan geven wij die." Het is inderdaad een tijdje an- dèrs geweest. Dat was in het begin van de bezuinigingen. Toen was een vacaturestop bij de Gezinsverzorging onvermij delijk, de hulpverlening moest worden beperkt. „En dat gaat dan als een lopend vuurtje door de stad," zegt Verwaaijen.' „Het duurt daarna hee) lang vpor het beeld bij de mensen weer verandert. Het is net als met griep: je hebt het in een uurtje, maar het duurt twee wieken voor je ervan af bent. Het werkt lang door." De bezuinigingen, opgelegd door he» ministerie van WVC, zijn bij de stichting Gezinsver zorging Schiedam nog steeds voelbaar: op een jaarlijkse om- zét van 8,5 miljoen is 6,5 ton niet niks. Maar alles went. De werkwijze is wat efficiënter geworden, er wordt minder tijd besteed aan minder nood zakelijke dingen. Via natuur lijk verloop is het aantal lei dinggevende functionarissen teruggeschroefd. Op indirecte kosten kon worden besnoeid. En een heel belangrijk punt om de gezinszorg weer op peil te brengen was de invoering van de wljkbejaardenverzor- gmg in Nieuwland en Sehie- dam-West, een ontwikkeling waarin de Schiedamse stich ting landelijk voorop loopt, net als destijds het geval was met de invoering van de alpha- hulpen. Die alpha-hulp is er puur voor huishoudelijk werk. Gezinszorg als zodanig heeft ech'er meer om het lijf, er is dan ook wel eens een zekere overlapping met wat het kruiswerk allemaal doet. De wijkbejaardenverzorging is aan uitbreiding naar meer wij ken toe. „Het kenmerkende van die werksoort is, dat de hulp op maat kan worden ge sneden. De hulp kan in korte re tijd worden gegeven dan gebruikelijk wordt geacht. De norm is, dat een gezinshulp drie cliënten per ochtend bij staat. In de wijkbejaardenver zorging kan dat variëren: de ene ochtend een half uurtje, de dag erna een uur, al naar ge lang de hulp nodig is", aldus Verwaaijen. Behangetje De Gezinsverzorging Schie dam zetelt in de Korenbeurs. Een lange trap leidt naar de eerste verdieping, waar een foeilelijke wandschildering van Dick Bos uit 1966 de tele foniste een doorn in het oog is. Aan de kunstenaar is ge vraagd, of er een behangetje overheen mag. „Misschien staat hij er zelf ook niet meer achter", hoopt Verwaaijen. Vroeger zat er de de gemeen telijke woningdienst, maar toen in 1973 het stadskantoor Sob ."•dams Nieuwsblad donderdag KW 3 mei 1984 Schiedam Voor Herms s DVS lijkt er dit jaar in de eerste klasse weinig eer te beha len. Door het afhaken van de drie basisspe lers Jan Bart Vollebregt (naar Quick Haag), Paul ter Braak verblijft momenteel in Joe goslavië) en oud-international Henny van Wijk (gestopt) heeft de ploeg van captain John Beijer fors aan kwaliteit moeten in boeten. Daarbij komt dat andere tegenstanders (Kieviten bijvoorbeeld) zich voor dit sei zoen danig hebben versterkt, waardoor een plaats bij de eerste drie vooralsnog niet haalbaar lijkt. Beiier: „Het gaat Her mes dit seizoen puur om het consolideren van onze positie in de eerste klasse. We moeten rede lijk mee kunnen draaien, -onder ambities in de richting van een topplaats. Mèèr zit er niet in voor ons, zo realistisch moet je zijn. Op korte termijn kunnen we het verlies van die drie spelers gewoon niet opvangen. Daarom gaan we ons met verhoogde be langstelling en inzet richten op de jeugd. Het spreekt vanzelf dat Gary Langridge en Steven Brown een belangrijke rol in dat hele proces zullen gaan spelen Beide Nieuwzeelanders kwamen vorige week weer in Schiedam aan. Of Brown te- gen Excelsior zal meespelen is nog onzeker. Met een flinke griep moet hij momenteel nog bed houden, maar Beijer hoopt, dat zijn all-rounder zaterdag van de partij zal zijn. gereedkwam, mocht de Ge zinsverzorging de ruimte gaan gebruiken. De rondgang op de eerste verdieping biedt een fraai uitzicht op de vroegere beurszaal, waar tegenwoordig fanatiek getafeltennist wordt. De venvaarlbosde ramen bo venin de zaal kregen een spe ciale verfbeurt, toen er sprake van was dat minister Brink man naar de Korenbeurs zou komen, maar WVC belde af. Op 1 juli bestaat de stichting, ooit begonnen in een flatwo ning aan de Parkweg en een pand aan de Lange Haven, twaalfeneenhaif jaar. „Maar dat vieren wij niet", zegt Ver waaijen, die over enige tijd pensioneert „Onze cliënten mogen niet de indruk krijgen, dat hun geld opgaat aan over bodige luxe." Het aantal cliënten is 850. De Waterweg-Noord In de ver schillende gemeenten in het Waterweg-Noord gebied wor den 4 mei Dodenherdenkingen gehouden. In Vlaardingen leg gen delegaties van het het ver- zet om zeven uur bloemen op de begraafplaats Emaus. Om vijf over half acht start een stille tocht vanaf het stadhuis naar het Verploegh Chassé- plein. Tussen kwart voor acht en acht uur speelt het Leger des Heils daar koraalmuziek, waarna om acht uur een korte herdenkingsplechtigheid wordt gehouden. In Schiedam worden om acht uur bloemen en kransen ge legd bij het monument in de Plantage. De herdenking wordt muzikaal verzorgd door het harmonie-orkest Harpe Davids. Na afloop van de plechtigheid wordt in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat een bijeenkomst gehouden met medewerking van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus. Die bij eenkomst begint om half ne gen. In Maassluis vindt de doden herdenking plaats bij het Ver- zetsmonument in het Prinses Julianaplantsoen. Vocale en instrumentale medewerking komen respectievelijk van het Maassluis mannenkoor en mu ziekvereniging 'Kunst na Ar beid'. Mevrouw W. Alers-van der Pols spreekt een declama tie uit. Burgemeester J. van Es legt een krans aan de voet van het monument. 5 Mei-viering Zaterdag worden op verschil lende plaatsen activiteiten ge houden in het kader van be vrijdingsdag. Vanaf één uur doen drie Schiedamse muziekverenigin gen op de Grote Markt mee aan een muzikale show. Klap stuk van dat evenement is een optreden van een doedelzak korps vergezeld door een ei gen dansgroep. Tamboer- en trompetterkorps Rijnmond- band in Schiedam begint om acht uur met een laptoe waar aan diverse bands meedoen. Om acht uur vertrekt de stoet vanaf het veld van korfbal vereniging Succes. In Vlaardingen houdt de Ta felronde een bevrijdingsop tocht met oude vervoermidde len. Tussen twee en vier uur trekt de stoet door de stad. Te gelijkertijd is in het streekmu seum de tentoonstelling 'Van Trekschuit tot Strippenkaart' te bezichtigen. Verder op het programma in Vlaardingen staan: 9.30 - 11.30 uur: feestmuziek van 'De Pij pers' en 'Thalia' door de stad- 10.00 - 12.00: fietspuzzelrit vanaf de oude lijnbaan; 10.00 - 17.00 uur: filmvoorstelling in en huifkarrondrit vanaf Tri angel; 11.00 - 17.30: bevrij- dings-wielerronde door de stad; 14.30 - 16.00 uur: optre den 'Sursum Corda' en 'Voor waarts' op het Liesveld; 15.00 uur: Aad Zoutendijk concer teert in de Grote Kerk; 16.15 uur: ballonvaart vanaf het ter rein van de Hollandiaan in bet park Nieuwlant, Deze activi teit stond oorspronkelijk voor koninginnedag op het pro gramma. 20.00 - 22.30 uur: rau- ziekshow met diverse drum bands op het Veerplein. Sociëteit De Stoof aan de Cal- lenburgstraat begint om acht uur met een bevrijdingsdisco. In Maassluis wordt in de Grote Kerk een kwartier later be gonnen met een bevrijdings concert, verzorgd door Feike Asma. Rommelmarkt In de Koningshof in Maassluis wordt vrijdag van twee lot negen en zater dag van negen toi twaalf uur een rommelmarkt gehouden. De op brengst komt ten goede aan diverse doelen in derde wereldlanden. De Fakkel Toneelgroep De Fakkel speelt zater dagavond in de Stadsgehoorzaal 'De nacht van de Rattenkoning'. Het stuk begint om 20.35 uur. Hargahoeve De Hargahoeve houdt zaterdag vanaf half elf een open dag. Die dag kun nen niet alleen de dieren worden be keken, maar ook een bezoek worden gebracht aan de rommelmarkt en de diverse demonstraties die dan wor den gehouden. Festival In de Wethouder Smit sporthal in Maassluis wordt zaterdag het 13e drumband en Majoreuen festival ge houden. De organisatie is in handen van drum- en twirlgroep Melody. De wedstrijden vinden plaats tussen ne gen uur 's morgens en zeven uur *s avonds. Er hebben zich maar liefst 58 drumbands en majoreltenkorpsen in geschreven. Internationaal In het Maassluise jongerencentrum aan de Lange Boonestraat 33 wordt zaterdag een internationaal jongeren- festival gehouden. Vanaf 's middags twee uur is er muziek, een demon stratie breakdancin/: en worden vide ofilms vertoond rond het thema bui tenlandse jongeren in Nederland. Schiedam Het gemeentebe stuur van Schiedam is na de TROS nu ook met VARA in de slag over het verzorgen van een tv-programma vanaf een Schiedamse locatie. De VARA heeft 80 Nederlandse gemeen ten aangeschreven met het verzoek, of zij in principe ge negen 2ijn de omroep onder dak te verschaffen voor een wekelijks terugkerend spel- programma. De benaderde ge meenten is gevraagd of zij over geschikte openlucht-loca ties beschikken. De socialist!- sche omroep wil daar dan een grote circustent opzetten, van v/aaruit het door Willem Ruis te presenteren programma moet worden uitgezonden. B en W hebben de VARA in middels laten weten alle me dewerking te willen verlenen. Uitgangspunt van Schiedam is wel dat het de gemeente geen geld mag kosten. „We zijn be reid in de marge wat te rege len, maar daarbij moet het dan wel bij blijven", stelt Jan van den Hof van de afdeling alge mene zaken. „Als het een dure grap wordt, weten we wel be tere bestemmingen voor dat geld." i Schiedam wil het liefst het eerste van de serie program ma's binnenhalen. Dat staat voor 29 september gepland. „Een prima datum," aldus Van den Hof, „want juist dat week end hebben wij ook het hoog tepunt van onze eigen feest- week gepland". Overigens heeft de gemeente de VARA laten weten ook voor een late re datum in te zijn. Of de uit zending doorgaat, hangt van de VARA af. Reeds 60 ge meenten hebben positief gere ageerd, maar de omroep zal slechts in 20 neerstrijken. Vlaardingen De Engelse groep In Cahoots speelt van avond in discotheek PeeDee aan de Oostha venkade in Vlaardingen. De centrale man. in de groep is de saxofonist El- ton Dean, een van de mensen uit de legendarische groep Soft Machine. Het optreden begint om tien uur en de toegang is gratis. h stichting heeft 500 mensen in dienst, het merendeel part time. Daarnaast bemiddelt de stichting voor 300 alpha-hul- pen: deze huishoudsters berei ken zo'n 450 gezinnen. „Het vreemde is", zegt Verwaaijen, ,,dat de stichting niet eens zo gek veel kleiner begon dan zij nu is. Nu ligt een groei ook niet voor de hand, want Schie dam nam qua aantal inwoners af. Maar Schiedam vergrijst. Op grond van CBS-statistieken mogen wij aannemen, dat er over vijf jaar een sterke toena me zal zijn van de hulpvraag door Kor Kegel in de bejaardensector." De stichting wil de tussenlig gende periode zien te over bruggen zonder personeel te moeten inleveren. „Wij heb ben weliswaar een jaarlijks budget, maar als wij daar structureel onder komen om dat de hulpvraag enige tijd af neemt... dat laat ik mijn opvol ger liever niet na", zegt Ver waaijen. Directeur A. Verwaaijen en stafmedewerkster A. H. van den Berg van de stichting Gezinsver zorging Schiedam: „De hulp moet op maat gesneden wor den." Volgens de stafmedewerkster van de stichting, A.H. van den Berg, wordt het accent in de opleiding van het personeel steeds meer gelegd op pro bleemsituaties, die als gevolg van de vergrijzing kunnen ontstaan: de zorgen die men sen zich daarover maken, de ziektebeelden die als ouder- domsverschijnsel optreden. In deze deskundigheidsbevorde ring van het personeel wordt informatie gegeven over ader verkalking, multiple sclerose en andere vaak voorkomende verschijnselen. Juist met het oog op de voort-' gaande vergrijzing in Schie dam hoopt de stichting Gezins verzorging op sterkte te blij ven. Daarom hoeft niemand schroom te hebben zich als cliënt le melden. Verkeersmaatregelen in Kethel-Noord Schiedam In verband met de aanleg van de nutsvoorzie ningen voor Kethel-Noord, waarmee deze week is begon nen, moeten bewoners en be zoekers van Kethel-Noord re kening houden met diverse verkeersmaatregelen. Tot en met 21 juli zal de Joppelaan, de Kerklaan en de Polderweg voor doorgaand verkeer met uitzondering van fietsers zijn afgesloten. De eerste weken zal de Polderweg via de Rolbrug en via de Van Vlissingenstraat niet te berei ken zijn. Voor bestemmingsverkeer zijn alternatieve routes ingesteld. Het meespelen van Steven Brown (Jinks) is nog onzeker. De Hermes DVS-speler heeft griep. Garfield Charles fs nog niet In Nederland, maar captain Koos Gouka verwacht dat hij zeker op tijd is voor de wedstrijd tegen Hermes DVS. Schiedam - Pas in de laatste ronde van het damkampioenschap van de stad Scheidam zijn alle beslissingen gevallen. Alleen in de hoofdklasse was de kampioen al bekend. Ron Hcusdens won daar met overmacht en hoefde slechts één keer het hoofd te bui gen tegen Leo Mous, die beslag legde op de tweede plaats. Wim Vrijland, die eerder dit jaar het clubkampioenschap op zijn naam schreef, noteerde een derde plaats. Twee ex-kampioenen moesten degraderen. Rob van Eijk en Tiny Mous spelen volgend jaar een niveau lager. Tiny Mous redde dé eer nog in zijn partij tegen Aad Prins, die 20 de derde degradant werd. Kampioen in de derde klasse werd Peter Lansbergen, die in een directe confrontatie de gedoodverfde favoriet Swami Prem Sid- hamo versloeg en hem naar de derde plaats verwees. Jan Ber gen eiste na een matige start en een formidabele tweede helft de tweede plaats op. Henk Autar, Jan Lucassen en Cees Suyker de graderen. Schiedams hoop voor de toekomst, Onno Hemminga, overtuigde door in de tweede klasse de titel te grijpen. Hij won al zijn partij en. Tweede werd Bart Quist, die drie punten achter bleef op de kampioen. Vlaardingen Ook De Hol landiaan is er zich van bewust, dat de jeugd een goede oplei ding behoeit om later de stap naar het eerste elftal te kun nen maken. De vierdeklasser, die dit seizoen qua koppositie volledig werd afgetroefd door Swift Boys, heeft voor volgend seizoen in de persoon van de in Holland iaan-kringen niet onbekende Joop van Everdin gen een specifieke jeugdtrai ner aangetrokken. (ADVERTENTIE) De nieuwe trend in smaakvol wonen is blond eiken. Dit licht gekleurde eikehout staat borg voor een fris, en karaktervol interieur. U vindt dit blonde meubelmoois bij eikespecralist Rijnmond en voordelig op de koop toe. Kom uzelf verbazen bij Rijnmond in Vlaardingen. Op de Westhavenkade. Tot ziens. Schiedam Met de onver-! valste derby Hermes DVS— Excelsior'20 gaat zaterdag om 12.09 uur het cricketsei zoen officieel van start. In zet is de weer opgepoetste. Amsiel-bokaal, die vorig jaar door de mannen van Koos Gouka werd gewon nen. Hoewel de gezonde ri-, valiteit tussen beide vereni gingen nog steeds erg groot! is, staat toch meer het pro- paganda-aspect van de cric-! ketsport op de voorgrond, dan het pure winnen. Dat! neemt overigens niet weg, dat Excelsior'20 het als hoofdklasser aan de stand verplicht is om eersteklas ser H-rmes DVS met een ne-1 derlaag te confronteren. Hoe Gouka en zijn spelers dit (derde) seizoen op het hoogste niveau zullen doorkomen is in grote mate afhankelijk van de inbreng van de beide Westin- diers Rupert Gomes (voor het; zevende seizoen speler/trai- ner/coach) en Garfield Char- les (voor het tweede jaar door Norbert Kleinheren brink jeugdtrainer, maar in eerste instantie aangetrokken als pure versterking). Gomes is sinds maart al in het* land, maar van Charles is nog niets vernomen. Gouka: „Hij zou zaterdag in Londen aanko-1 men, maar we hebben nog niets van hem gehoord. Wel vreemd natuurlijk, maar ik. ben ervan overtuigd dat hij za- - terdag tegen Hermes mee speelt. De verbindingen zijn nu eenmaal niet optimaal. Als je één vliegtuig mist, moet je soms een paar dagen wachten voor een nieuwe aansluiting". - Afhaken Door hei definitieve afhaken van Rob Koevermans en Ed- win van der Hoeven zuilen twee talentvolle jongeren, Ruud Bakker en Dennis Gou-; ka (zoon van Koos), min of. meer vast in de basis begin nen. „Dit seizoen staat in het teken van de verjonging", al dus Gouka. „F°ns zal de jeugd het toch van ons moeten gaan* overnemen, maar we moeten- afwachten of ze er al aan toel zijn. Misschien is het beter ontrt ze in het tweede team eerst- voldoende zelfvertrouwen op* te laten doen, maar Ruperjt- denkt dat ze het hoge niveau* in de hoofdklasse nu al aan kunnen. In ieder geval gaan', we op zoek naar sen openings*-;" bat, want Wim Sehewe zaK- toch een goede opvolger moe-;- ten krijgen. Misschien daLl Henny van Gelderen, die vo-; rig jaar in het tweede prima op* dreef was, een alternatief is". L Door het inpassen van een; aantal nieuwe, jongere spelers- lijkt de fraaie vierde plaal»; van vorig jaar niet meer haal*-; baar en dat realiseert Gouka! zich terdege. „Handhaven;! staat voorop, hoewel ik er opr; vertrouw, dat we ook dit sei~; zoen een goede plaats in de.' middenmoot kunnen opeisen.; We zijn aan onze supporters;, verplicht om onze plaats in de.; hoofdklasse nooit meer af tejl staan. Daar zullen we met zijh allen keihard voor knokken",;- klinkt het strijdbaar, i* Rotterdam Zaterdag en zon-. dag wordt in biljartcentrum*.' De Griffioen gespeeld om ge-» westelijke biliarttitels voor li-,.; bre-teams in klas C3. j". Inzet bij de wedstrijden vormt! een plaats in de nationale fina-p le, die 16 en 17 juni in Amers-j; foort wordt gespeeld. Deelnemende teams in De-; Griffioen: Papendrecht (dia-«. trict Dordrecht), SDH (Gouda), Entre Nous (Den Haag), StoC-;-i wijk (Krimpenerwaard),* Pleinzicbt (Rotterdam, Mono-7.: pole (Veen en Rijnstreek) ep-j de plaatselijke favoriet DVK.^ De aanvang op beide speeldag-;! gen is 10.00 uur. v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2