Hoogste punt torenflat Westhavenkade bereikt 'Strijd kan wel j tien jaar duren' Plan winkel: rapport van gemeente is achterhaald VEAARDINGS DAGILAB SCfllf DAMGCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Raad Maasluis W "WSlill NOOI praat over V - - f i kernraketten - \'i rf! Stichting roept bevolking op Poldervaart uit de raad Jongen (16) valt van bouwstelling Sommels dijksestraat ontvangt politici Putman ;wil exposities ff w. 1DEGRAAF (PSP/PPR): HH 'De Schuurpapier' in smalle straat mtmm Maassluis De gemeenteraad van Maassluis zal maandag een extra vergadering wijden aan de kwestie van de kruisra ketten. De, fracties van PvdA en PPR/PSP hebben daartoe eni ge' tijd geleden het initiatief genomen. De linkse partijen vinden het een goede zaak dat de bevolking op zo'n manier kennis kan nemen van de standpunten die de diverse fracties over de kernbewape ning innemen, juist nu het mo ment nadert waarop regering en parlement een besluit zul len nemen over het al dan niet plaatsen van nieuwe kernwa pens. Een veraoek van de PvdA- fractie om in de hal van het stadhuis een hadtekeningenre- gister neer te leggen, waar de bevolking de leus 'Ondergete kende verklaart zich tegen de plaatsing van kernraketten in Nederland' kan onderschrij ven is door het college van burgemeester en wethouders afgewezen. Het college wijst er op dat in het verleden vaker dergelijke verzoeken zijn afge wezen en acht het niet juist daarvan van nu af te wijken. Behalve over de opstelling van de gemeente inzake de plaat sing van kernwapens, zal tij dens de vergadering die maan dag om half acht begint, wor den gesproken over initiatief voorstellen van PvdA en PPR/PSP voor een petitie aan de regering en de staten-gene- raal, het kernwapenvrij ver klaren van de gemeente en de aanschaf van lesmateriaal ten behoeve van vredesonderwijs. Vlaardingen De stichting Nationale Gedenkdagen -Vlaardingen roept de bevol king op deel te nemen aan de stille tocht, die vanavond, wordt gehouden. De tocht start om 19.40 uur vanaf de achterzijde van het stadhuis én voert naar het verzetsmo- miment op het Verplegh Chasséplein, waar de doden herdenking zal plaatsvin den. In zijn oproep aan de Vlaar dingse burgerij schrijft Wim van Pelt, voorzitter van de stichting, dat er nog steeds landen zijn waar mensen on derdrukt en vervolgd wor den. J)e geest van het verzet in de Tweede Wereldoorlog moet voortbestaan; we moe ten ons verzetten tegen on derdrukking en de schen ding van de mensenrechten." Vlaardingen Het CPN- ra^dslid Hans Poldervaart wil in juli afscheid nemen als ge meenteraadslid. In de gecom bineerde CPN/PSP-eenmans- fractie is dan de PSP aan de beurt om twee jaar een raads- zetel te bezetten. In september zal Ruud van Cortenberghe als opvolger worden geïnstalleerd. Vlaardingen Een 16-jarige Vlaardinger is gisteravond even voor tien uur van een zes meter hoge bouwstelling ge vallen. De jongen speelde op de stellage, die aan de Chur- chilhveg stond opgesteld. Hij moest naar het Holyziekenhuis worden vervoerd. Daar wordt hij verder onderzocht. Een 31-jarige Vlaardingse mis te gistermorgen na het winke len in de Vlaardingse binnen stad haar portemonnee en tiaar portefeuille. Hierin zat een bedrag van 525 gulden. Schiedam koopt internaat op Schiedam Internaat De Uit kijk aan de Hoogstraat in Schiedam gaat verhuizen. De schipperskinderen, die in het gebouw zijn gehuisvest, wor den gesplitst in vier woongroe pen van twaalf kinderen. Die gaan wonen in vier huizen op verschillende plaatsen in Schiedam. De gemeente koopt het ge bouw aan de Hoogstraat aan. Een bestemming heeft de ge meente volgens Martin Smit van de afdeling openbare wer ken niet voor het gebouw. Half juli moet de nieuwe be huizing in gebruik worden ge nomen. Vlaardingen De op drachtgever en bouwers van de torenflat voor ou deren aan de Westhaven kade konden gistermid dag alle kritiek vergeten, die er op het prominente bouwwerk is geweest. Het hoogste punt van de twin tig verdiepingen tellende flat, het hoogste gebouw in Vlaardingen, werd be reikt en dat was reden voor een feestje. Wethou der Mariëtte Hoogendïjk hees de rode bal in top. In december 1982, toen de eer ste paal voor de torenflat werd geslagen, spraken velen nog van een krankzinnige onder neming, nu noemde iedereen het een uniek gebouw. „Ik hoop", zei wethouder Bas Gou- driaan voldaan in de nog niet afgewerkte recreatiezaal van de toren, „dat volgende colle ges van burgemeester en wet houders net zo veel moed heb ben." De plannenmakerij voor de bouw van de torenflat is met rellen omgeven geweest. De oude detaiihandelschooi aan de Westhavenkade, die door kunstenaars was gekraakt, moest ervoor worden gesloopt en daar werden in de gemeen teraad lange en verhitte debat ten over gevoerd, waarbij zelfs de rotte eieren vanaf de pu blieke tribune de raadszaal in zeilden. Maar het toenmalige college van PvdA en CDA zette door, ondanks de kritiek dat bejaar den nooit in de torenflat zou den willen-wonen. Inmiddels is gebleken dat voor de hoog ste verdiepingen, met uitzicht over de Nieuwe Waterweg, juist de meeste belangstelling bestaai. „We hadden nog wel tien verdiepingen hoger kun nen bouwen", zei een trotse Goudrtaan. „Dit was bouwen op hoog niveau", zei aannemer Schiedam Het Vara-ra- dioprogramma De Schuur papier komt zondagmid dag opnames maken in het 'smalle stratengebied' van Schiedam-Zuid. Het pro gramma wordt verzorgd door kinderen tussen de 13 en 15 jaar; zij zullen de be woners van de Sommels- dijksestraat komen vra gen, waarom zij daar wil len blijven wonen en wat zij vinden van de plannen van de gemeente Schiedam om er de boel te slopen. Het kinderprogramma wordt die dag mogelijk Schiedam „Het gevaar is aanwezig dat, als er on voldoende tegengeluiden komen, plannen worden doorgezet die Midden- Delfland op onaanvaard bare wijze zuilen aantas ten." Dat schrijft PSP/PPR-raadslid Herman Noordegraaf in vra gen aan burgemeester en wet houders van Schiedam naar aanleiding van een rapport van rijkswaterstaat over de in passing van de geplande rijks weg 19 van Schiedam/Vlaar dingen naar Rijswijk door het stiltegebied Midden-Delfland. Noordegraaf vindt de maatre gelen, die rijkswaterstaat voor stelt om de weg in het land schap in te passen, onvoldoen de. Bovendien acht hij het een gemis dat er niet is gekeken naar de milieu-overlast die het deel van de weg tussen Schie dam en Vlaardingen zal ver oorzaken. Enkele jaren gele den sprak de gemeenteraad zich uit tegen aanleg van de rijksweg omdat het onder meer een onaanvaardbare ge luidsoverlast in Schiedam- Noord met zich mee zou bren gen. Noordegraaf vindt het dan ook noodzakelijk dat het college bij de betrokken bewindslieden, de Tweede Kamer en andere betrokken organisaties zijn verontrusting uitspreekt Henk van der Waal, die lang stilstond bij het fatale ongeluk met de bouwlift, waarbij twee bouwvakkers het leven verlo ren en een derde zwaar werd gewond. Zoals vroeger een rode bal in de top van de kerktoren op de Grote Markt werd gehesen als een schip de Vlaardingse ha ven binnenliep, zo hees wet houder Hoogendijk de rode bal tot het topje van de torenflat, nu het hoogste punt van Vlaardingen. „Ik hoop dat het voor veel ouderen, op deze unieke plek in de stad en aan hot water, na een arbeidzaam leven goed wonen is", zei zij. nische kwaliteit niet toe doen. Hieronder rekent hij schilderwerk en hang- en sluitwerk. Dat zijn bijkom stigheden, vindt Berg. Een aantal koopwoningen in de Sommelsdijksestraat werd de laatste maanden door de bewoners voorzien van dak kapellen en ook de interieurs werden vernieuwd. Carol Berg vreest dat deze collec tieve zelfwerkzaamheid van de bewoners gefrustreerd dreigt te worden door de ge meentelijke sloopwoede op basis van een achterhaald rapport. Een delegatie van de bewo ners ontving gisteravond vier leden van de commissie stadsvernieuwing. De voor zitter van deze commissie, wethouder Van Tilborg, was niet uitgenodigd. De bewo nersvereniging Schïedam- Zuid is zeer teleurgesteld in de wethouder, omdat juist Van Tilborg altijd pleit voor inspraak en bovendien enige tijd geleden verklaarde dat de bewoners geen sloop door de strot gewurmd' zal wor den, terwijl de wethouder nu zowel de commissie stadsver nieuwing in een besloten vergadering als zijn ambte naren in het projectteam Schiedam-Zuid onder druk heeft gezet om toch vóór sloop te kiezen. In het projectteam moesten de ambtenaren een stand punt innemen, dat afweek van hun persoonlijke ideeën over het zogenaamde smalle- stratengebied in Schiedam- Zuid. De commissie stadsver nieuwing komt woensdag bijeen voor een advies aan B en W. De bewoners van twee ande re smalle straten, de Jacoba- straat en de Berendinastraat, hebben in een enquête te kennen gegeven hun huizen wel aan de gemeente te wil len verkopen. Maar de Som- melsdijksestraat is collectief tegen en pleit voor het be houd van het hofje. Zij zijn zelfs bereid het verzakte wegdek eigenhandig en zon der subsidie te willen opvij zelen, waarbij zij zo nodig zelf voor de riolering willen zorgen. Gisteravond weigerde PvdA- raadslid Wim Ooraen om de Sommelsdijksestraat los te zien van de andere straatjes. Hij vond een totaalplan noodzakelijk. Het gemeente lijk plan om na de sloop een groene strook te creëren be rust echter evenmin op een totaalplan voor het stadsver-? nieuwingsgebied, aldus Carol Berg. Beeldende en ij dramatische kunst9 ik* fjg jj&ï Vlaardingen Als het aan Marten Putman, de directeur van de Stads gehoorzaal, ligt, wor den er in de toekomst in de wandelgangen van de Stadsgehoorzaal en de Harmonie exposi ties gehouden. Hij zei dat na de opening van de expositie 'Afval, htup voor de toekomst', die twee weken in de Stadsgehoorzaal te zien In de Harmonie zou in de toekomst de moderne kunst moeten worden ge ëxposeerd, in de Stadsge hoorzaal de meer 'tradi tionele'. „Een progressief denkend college, zoals we dat in Vlaardingen kennen, kan exposities in de wandelgangen niet weigeren." Daarover zijn al contacten geweest, volgens Putman. Hij vindt dat wel dat er op gepast moet worden dat met exposities „bestaan- de instellingen als de ar- toteek niet in de wielen worden gereden." „Een vermenging van dramatische kunst met beeldende kunst is goed mogelijk. We hebben er 1 hier de ruimte voor." De te exposeren werken moeten worden aange bracht op de muur rond de theaterzaal. De foto's van artiesten verdwijnen dan. Volgens Putman hoeft er niet veel geld te worden gestoken in de exposities. „De huidige verlichting gebruikt veel stroom. Daaraan kar> iets veranderen. Met kleine spots kunnen de tentoon- gestelde werken worden uitgelicht." „Er moet worden ge- waakt voor een al te gro- te verandering van de sfeer. De Stadsgehoorzaal heeft de naam een gezel lige schouwburg te zijn en dat wil ik zou hou- den", zegt Putman. De tentoonstellingen zouden moeten worden bemand met vrijwilligers. Het ge bouw zou langer en va ker open moeten zijn dan nu het geval is. Putman denkt dat de exposities drempelverlagend wer- ken, VRIJDAG 4 MEI 1984 -.Vi M Wethouder Mariëtte Hoogendijk hijst de rode bal in top. j égengas geven aan rijksweg 19' £iii:4iiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiii[iiiiitniiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiitiiiiiiiii[iiiiniiiniiiiiiii[iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiii!miiiimiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiimiii[niiiiii!iii£ Schiedam De kaarten lijken te zijn geschud. Van de vier aanwezige leden van de commissie stadsvernieuwing zei den Adri Reijnhout (D'66) en Els Heli- wig (CDA), dat wat hun betreft de Som melsdijksestraat kan blijven bestaan. Maar VVD-raadslid Annie Renskers en PvdA'er Wim Oomen gaven er in hun vraagstelling blijk van weinig heil te zien in handhaving van het hofje. In de gemeenteraad heeft de PvdA/WD-coali- tie een meerderheid. De raad moet op 21 mei een beslissing nemen in verband met subsidieaanvragen voor stadsver nieuwing aan de rijksoverheid. Oomen zei gisteravond in hel lokaal van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid aan de Zvvartewaalx estraat, dat „de neiging in de PvdA-fraetic meer uitgaat naar slopen dan naar laten staan", maar hij voegde eraan toe dat hij niet voor niets kwam. Hij sloot niet uit, dat de argumenten van de bewo ners hem uiteindelijk zullen overtuigen. Mevrouw Renskers liet weten, dat de 800 handtekeningen voor haar 'geen cent waar de' hebben. Zij zei dat handtekeningen 'niet moeilijk te verzamelen zijn op een vrolijke koninginnedag'. De bewoners beaamden dat de handtekeningen niet bepaald hun belangrijkste argument zijn voor handha ving van de panden, maar uit de houding varnhet VVD-raadslid sprak volgens bewo ner Theo in 't Hout wel een geringschatting van de mensen die tekenden. Na afloop van de bijeenkomst zei A. Bons van de bewonersvereniging Zuid, dat bij een negatief raadsbesluit beroepsprocedures op gang zullen komen. „Het zijn koophui zen, die onteigend zouden moeten worden. Dat is al één mogelijkheid om in beroep te gaan. De ander is dat voor een groen plein, zoals de gemeente wil, het bestemmings plan veranderd moet worden en ook dat is aanleiding tot bezwaarschriften. En ver der kan tegen een dergelijk raadsbesluit be roep worden aangetekend. De strijd kan in dat geval nog wel tien jaar duren. In die tijd is de hele straat opgeknapt en zou het dan nog weg moeten?" De Sommelsdijksestraat: vroeger stonden de schuurtjes er op instorten, nu staan er stevige bakstenen bijgebouwtjes in een fraaie pleisterlaag. Het wegdek Is nog verzakt, maar dat wil len de bewoners zeil opvijzelen. Schiedam Het nega tieve rapport van bouw en woningtoezicht over de Sommelsdijksestraat is achterhaald door de renovatie, die de bewo ners er de laatste maan den op eigen kosten heb ben uitgevoerd. Dat stelt de Planwinkel uit Delft. die zelf een onderzoek naar de bouwtechnische kwaliteit heeft gehou den. Volgens de bewonersdeskun- dige van Schiedam-Zuid, Ca rol Berg, heeft bouw- en wo ningtoezicht ook gebreken opgesomd, die er bij een be oordeling over de bouwtech- tussen één en drie uur uit gezonden. Gisteravond on dervroeg VVD-raadslid Annie Renskers de bewo ners overigens over kinde ren. „Jullie zijn nu nog jong en enthousiast om die woningen te willen op knappen, maar hoe moet dat straks als je iemand te genkomt en je wilt kinde ren? Dan worden die hui zen misschien te klein. En wat dan?" Bewoner Ab Kist noemde die vraag niet erg logisch. „Je gaat toch geen gezin stichten, terwijl je huis nog half in aanbouw is? Wij gaan gewoon door met opknappen. En als het een maal af is en er wil hier ie mand weg, dan zal het toch gemakkelijk te verkopen zijn. Als de gemeente maar uitspreekt, dat het mag blijven staan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1