Hotel De Spil wordt gesloopt Enorme belangstelling voor optocht"ou wetjes* <47(1 Strijden met sportieve wapens 'Openbare scholen moeten praten over kernwapens' VlAARBfNGS DAGBLAD 'f SGHIIDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Energiebedrijven houden 4,1 miljoen 'over' Tunnel 'gedoopt Maassluis viert jbevrij dingsdag met festivals Rotterdammers aangehouden Automobilist ramt auto's Ir. Peters directeur Schieland- ziekenhuis Zeskamp voor vrede: Actieweek gestart Ballongroet burgemeester landt in Wouw Wat Is een - Maandrente-deposito/ Een Maandrente-deposito is een beleggingsvorm waar bij de rente maandelijks wordt uitgekeerd. De mini- muminleg is f 20.000,-. U kunt kiezen uit een looptijd van 5 of 10 jaar. Het huidige rentepercentage voor 5 en 10 jaar is 8/Wo Bel voor meer informatie 020-5918017 of haal de fol der op het postkantoor. Op elke spaarvraag een antwoord, t Drie jonge inbrekers aangehouden Schiedam wacht op Sky Channel Auto in tuin streekmuseum WATERWEG MAANDAG 7 MEI 1984 •Schiedam Aan de Vlaardingerdijk in Schie dam kunnen de meeste woningen, nog zeker 25 jaar mee. Wel wil de ge meente er een aantal re noveren en daartoe zullen enkele particuliere pan den worden opgekocht. Wel tegen de vlakte gaat hotel De Spil op de hoek van Vlaar dingerdijk en Fabristraat, sa men met enkele belendende percelen. De vrijgekomen ruimte wil de gemeente benut ten voor nieuwbouw en wel zo, dat er een gesloten gevel- Plan voor 87 woningen bij Vlaardingerdijk front ontstaat vanaf de Nieu we Haven tot aan de Aleida- straat. Op de plaats, waar au to's nu nog de Fabristraat in kunnen rijden, komt dus ook nieuwbouw. In de toekomst zal het alleen voor langzaam verkeer mogelijk zijn hier een poort onderdoor te gaan. De hele Fabristraat wordt vervol gens wandelroute, die dit deel van Schiedam-West doormid den snijdt en bij de dijk uit komt op het buurtpark Stric- klede. Op de Vlaardingerdijk zullen verkeersvoorzieningen worden getroffen om het over steken veiliger te maken. Sloopplannen heeft de ge meente voor korte rijen wo ningen aan de Van der Eist- straat, de Huijsmansstraat, het Fabriplein en de Gordonstraat," in totaal 54 panden. Met be hulp van speciale rijkssubsidie voor stadsvernieuwing wil de gemeente ook hier tot nieuw bouw overgaan. Het bouwplan komt uit op 87 woningen in drie bouwlagen. Maar omdat dit plan in verband met de moeizame contingentering niet in éèn bouwstroom uitgevoerd kan worden, is een overgangs plan opgesteld. Dat zal woens dagavond besproken worden in de commissie stadsvernieu wing, die om acht uur in het stadhuis op de Grote Markt begint te vergaderen. In deze vergadering komen ook andere belangrijke punten aan de orde, waaronder de toe komst van het door de bewo ners gerenoveerde hofje Som- melsdïjksestraat en het plange bied Hoofdstraat-Zuid. De in aanbouw zijnde tun nel onder de spoorbaan in Schiedam-Nieuwland is 'ge doopt'. Surveillerende agen ten ontdekten zaterdagmor gen rond negen uur dat een van de twee zïjtunnels lang zaam volliep. Het water bleek afkomstig te zijn van een ge sprongen leiding, die in de grote tunnelbak ligt. Daaraan wordt nog gewerkt. De politie leidde het verkeer daarna door de overgebleven zijtunnel, terwijl de brand weer het water uit de andere tunnel pompte. De ONS heeft de leiding afgesloten. Weer overwinst GEWB Vlaardingen De gemeentelijke energie- en waterlei dingbedrijven (GEWB) in Vlaardingen hebben over 1983 weer meer winst gemaakt dan op de begroting over dat jaar was verondersteld. Het voordelige saldo van de gemeentebedrijven blijkt volgens de jaarreke ning over 1983 niet 3,7 miljoen te zijn, zoals was be groot, maar 7,8 miljoen. Een deel van die overwinst was al bekend. Vlaardingen heeft een voordeliger elektri- eiteitscontract met Rotterdam afgesloten, wat de gemeente 1,2 miljoen gulden oplevert. Dat deel van de winst willen B en W gebruiken voor extra af schrijvingen, wat de komende .jaren een besparing in de kapï- taallasten oplevert. Voor de overige miljoenen is nog geen .bestemming. Op de begroting voor volgend jaar is echter nog een flink tekort, zodat te ver wachten valt dat de overwinst zal worden gebruikt om dat gat deels te dichten. De winst over 1983 van de GEWB is vooral tot stand ge- Komen door kostenbesparin gen bij het gas- en het water leidingbedrijf en door mint*, meet- en lekverliezen. Ook het CA I-bed rijf maakte meer winst dan was verwacht, door stijging van het aantal abonne menten. Alleen het elektrici teitsbedrijf had als het ef fect van het betere contract met Rotterdam even terzijde wordt geschoven minder inkomsten dan verwacht. Het verbruik van elektriciteit bleef beneden de begroting. Naar verwachting zal de winst van de GEWB over dit jaar iets beter kloppen met de be groting, omdat al met wat ho gere voordelige saldi rekening is gehouden. De forse winst betekenen niet dat de energie tarieven omlaag gaan. Vlaar dingen zit vast aan de voorge schreven tarieven. Maassluis Turkse, Marok kaanse, Surinaamse en Neder landse jongeren kwamen za terdag naar Coco/Ozobleu aan de Lange Boonestraat in Maas sluis. Culturen als buren, heet te het internationale festival, dat daar werd gehouden, heel toepasselijk. Het was georgani seerd door de gelijknamige werkgroep, samen met het jongerencentrum en het popo- verleg Maassluis. Het werd een gezellige dag, met exotische hapjes en drankjes, leerzame videofilms over buitenlandse jongeren in Nederland en vooral met veel muziek. Muziek waaruit bleek dat die culturen niet alleen naast elkaar staan, maar el- kaars invloed ondergaan. Een Turkse groep speelde 's mid dags westerse popmuziek, maar met opvallende, Turkse zangpartijen. Een mengsel van twee culturen, 's Avonds laat besloot de Rotterdamse band Dojoji het festival met new- wave muziek met Afrikaanse invloeden. Op het grasveld naast de Westhouder Smitsporthal werd van negen uur 's mor gens tot na zeven uur 's avonds het dertiende drum band- en majorettenfestival Maassluis gehouden. Tiental len bands uit het hele land lie ten zich steeds tien minuten van hun beste kant zien. Schiedam De Sehiedamse politie heeft zondagmorgen op rijksweg 20 drie Rotterdam mers aangehouden. Zij trokken door hun rijgedrag de aandacht van de politie. Twee van de drie bleken en kele grammen cocaïne bij zich te hebben, een aantal briefjes van een illegale lotto en een hoeveelheid geld. Die twee zijn voor nader ver hoor meegenomen naar het hoofdbureau. De derde Rotter dammer mocht naar huis. Zaterdagmiddag hield de poli tie een 22-jarige Rotterdam mer aan, nadat hij in een wo ning in de Korilandstraat had ingebroken. Hij kon worden aangehouden omdat omwo nenden zijn signalement aan de politie hadden doorgege ven. De Rotterdammer bleek ook nog enkele andere inbra ken on zijn geweten te hebben. Hij zei het geld nodig te heb ben om heroine te kopen. Schiedam Een nog onbe kende chauffeur heeft vrijdag middag drie auto's in de Sehie damse binnenstad geramd. Op de Westvest reed de man tegen een auto. Hij ging er on- middelijk vandoor en reed de Korte Haven op. In zijn haast weg te komen ramde hij ech ter een vrachtauto van ge meentewerken, die daar ge parkeerd stond. Opnieuw vond de onbekende chauffeur het maar beter er vandoor te gaan. Hij keek weer niet goed uit en reed opnieuw tegen een auto. Toen wilde echter zijn ei gen beschadigde voertuig niet meer verder. De Sehiedamse politie is nog op zoek naar de eigenaar van de auto. r.'Jmf Gevochten werd er ook op de zeskamp voor de vrede, maar dan wel met kussens. Schiedam Ir. K. G. W. Pe ters wordt de nieuwe alge meen directeur van het Schie- landziekenhuïs. Hij volgt dr, ir. F. Sonneveld, die op 18 mei afscheid neemt. Peters (59 jaar) zal op 1 juli in dienst treden. Hij is sinds 1981 algemeen directeur van het streekziekenhuis Coevorden- Hardenberg. Daarvoor was hij werkzaam in het bedrijfsleven. Na zijn opleiding aan de TH in Delft is hij tien jaar econo misch adjunct-directeur van het ziekenhuis Zonnestraal in Hilversum geweest. Het Schielandziekenhuis is er nog niet in geslaagd een opvol ger te vinden voor medisch di recteur C. J. M. Vlootman die per 1 juli weggaat. Schiedam De wind was even een spelbreker bij het begin van de zeskamp voor de vrede, die voor de twee de keer werd georganiseerd door het clubhuiswerk in Schiedam-Zuid. Strijdperk was het grasveld bij club huis de Dijk aan de Westfrankelandsedijk. Tientallen vliegers hadden bij wijze van opening de lucht in moe ten gaan, maar bij gebrek aan wind keken de aanwezi gen omhoog naar een lichtbewolkte, vliegerloze lucht. de viering van bevrijdings dag", noemde Armand van Puyvelde de zeskamp. „De be ëindiging van de Tweede We reldoorlog moet levend blijven als waarschuwing tegen drei gend, nieuw oorlogsgevaar." Het anti-discriminatie en anti fascisme comité (ADAF) hield een markt op de Hoogstraat en op de Grote Markt in Schie dam werd 5 mei gevierd met een drum corpsfestival, waai" het doedelzakcorps de Haagse Hooglanders een Schots tintje aart gaf. De Rijnmondband vierde 's avonds op hel veld van korfbalvereniging Succes aan de Mgr. Nolenslaan met een grootse taptoe het 55-jarig bestaan. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben er in een brief aan de hoofden van de openbare scholen voor lager en voortgezet on- derwijs op aangedrongen, dat op die scholen aandacht wordt besteed aan vraagstukken van vrede en veilig heid en de kernwapens. In de brief staat ook dat dat niet op een eenzijdige manier mag gebeuren. Woordvoerder A.M. Ruisaard van de afde ling onderwijs benadrukt dat uit de brief niet mag worden afgeleid dat B en W verwach ten dat de voorlichting eenzij dig zal zijn. „We wilden de scholen in de eerste plaats ver tellen: Loop er niet aan voor bij, het is belangrijk." Het gemeentebetuur van Vlaardingen volgt met de brief staatssecretaris Ginjaar-Maas, die een brief schreef aan de rijksscholen. Mei is de actie- maand tegen de kernwapens, de definitieve beslissing van de Tweede Kamer over de kruisraketten zou voor de deur staan. Met de brief wil het college het belang van de zaak onderstrepen. „Het was zeker niet de bedoeling", zegt Ruisaard, „om nog eens de puntjes op de 'i' te zetten." Gisteren is in Vlaardingen ook de Actieweek tegen de kruis raketten gestart, die het Vre- desplatform houdt in aanslui ting op de landelijke Actie week van het KKN. In diverse kerken is gisteren in een voor bede aandacht aan de vrede- sproblematiek gevraagd. De gereformeerde predikanten baden daarin „voor allen die moeten regeren. Voor allen van wier besluiten zoveel voor zovelen afhangt. Dat zij be dacht zullen zijn niet op macht of techniek, niet op invloed en aanzien maar op menselijk heid en liefde, op dat wat de" vrede dient. Wij bidden u dat zij open zullen staan voor sig nalen van mensen uit de sa menleving, en die zullen we gen en toetsen, opdat wij onze toekomst niet verspelen aan bewapeningswedloop en on controleerbare machten en krachten." Om twaalf uur is door het Vredesplatform bij het Vlaar- dingse stadhuis op de Markt een zogenaamde 'doodval-ac- tie' gehouden. Vlaardingen Tienduizenden Vlaardingers stonden zaterdag langs het parcours, waar de bevrijdingsop tocht met oude voertuigen zaterdag voorbij kwam. Van de Westwijk gingen de oude beestjes naar het centrum en weer terug. De belangstelling voor de bal- lonvaarders, die uit park Nieuwlant vertrokken met een groet van de burgemees ter^.. was aanzienlijk minder dan verwacht Het pakket met typisch Vlaardingse artikelen, dat Van Lier met de ballon- vaarders meegaf, kwam te recht bij zijn collega in Wouw. op het Veerplein. Tot laat in de avond klonken trommels en trompetten. Er waren twee jongerenteams, een ploeg van de kerk en een ploeg vrouwen van de VOS- eursus, een speciaal team uit de Gorzense Steenstraat en een ploeg van ambtenaren, die om het hardst zeephellingen oprenden, bommen demon teerden en elkaar met sportie ve wapenen bestreden. Met kussens bij voorbeeld, gezeten op een paal boven een bak met water. Bij aanvang van de wedstrijd hingen aan het sco rebord allemaal koppen van kernraketten die, naarmate de teams punten verzamelden, een voor een werden vervan gen door vredesduiven. De zeskamp stond in het teken van de vrede en de vrijwilli gers, die dagen bezig waren geweest met de voorbereiding, hadden van alles bedacht om dat tot uitdrukking te laten komen. Het meest treffend was wel een hindernisbaan waarover een auto moest wor den voortgeduwd tussen bor den en kernraketten. De auto verdween met .dozen, waarop Amerikaanse en Russische vlaggen geschilderd waren, door een poort waarop met grote letters Genève stond en kwam terug met een grote vredesduif. „Een geheel eigen bijdrage aan Een grote taptoe op het Veer plein betekende het einde van bevrijdingsdag in Vlaardingen, Als een lang lint trok de op tocht van oude auto's, aan de voor- en achterkant begeleid door een drumcorps, langzaam door de stad. Langs het hele parcours hadden mensen zich opgesteld, om de stoet die door de Tafelronde Vlaardingen 56 was samengesteld, te bekijken en te kieken. Op de Zomer straat ontstond enige vertra ging, toen een oude brand weerauto niet meer zo vief bleek en het liet afweten. De twee gasballons, die op Ko ninginnedag al de lucht in zouden gaan, maar vanwege de wind aan de grond werden gehouden, hadden ook nu hel weer niet mee- De een kwam, met een klein lek in de ballon, in de mist en laaghangende bewolking terecht en durfde het Haringvliet niet over te steken. De andere ballon, met mensen van de Haagse ballon- vaardersclub in de mand, bleef twee uur in de lucht en landde in het Brabantse Wouw. Er kwamen slechts duizend men sen naar park Nieuwlant om het opstijgen te zien. Het be vrijdingsfeest in Vlaardingen werd besloten met een taptoe De stoet van oude voertuigen, die overal veel publiek trok, stopte evsn op het Liesveld viaduct. (ADVERTENTIE) (effectief 8.57%). postgiro W,' rijkspostspaarbank Vlaardingen Twee 14-jarige Vlaardingertjes werden zon dag worden aangehouden, na dat zij in kinderdagverblijf De Zonnehof aan de Marnixlaan hadden ingebroken. Een 15-ja- rige jongen, die met een gesto len versterker onder zijn jas aan de wandel was, werd aan gehouden op straat. Waar hij het apparaat had gestolen, werd de politie niet duidelijk. De twee inbrekers, die de Zon nehof met een bezoekje ver eerden, ontvreemdden geld en gebruiksvoorwerpen. De eer ste boosdoener werd na een tip aangehouden, zijn kameraad werd later door de politie van huis gehaald. Schiedam Sky Channel is dit weekend toch niet te zien geweest in de Sehiedamse huiskamers. Vrijdag werd aan gekondigd dat de op voorhand al populaire engelstalige zen der dit weekend door Schie dam zou worden doorgegeven. Omdat er technisch nog één en ander moet worden gere geld, kon dat niet doorgaan. Maar er zijn volgens ONS- voorlichter Mari Dingenouts meer problemen. „De formele kant van de zaak is ook nog niet rond. Het wachten is ver der op toestemming van PTT en het college van B en W"^ Wanneer Sky Channel in Schiedam op de kabel komt, zal het zeer waarschijnlijk via kanaal 3 worden doorgegeven. Vlaardingen Een Vlaardin- ger is zondagmiddag met zijn auto geslipt en in de tuin van het streekmuseum Jan Ander son tot stilstand gekomen. Door de gladheid en te hard rijden raakte hij op de krui sing van Verkadesingel en Ke- thelweg in een slip. Er ont stond slechts materiele schade aan tuin en auto.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1