Sociale dienst wil detective Betogers liggen 'dood' op straat ^Dit is 9n schande' Weer conflict bif nieuwbouw PJÖ|ne*tdreef Schiedam tegen kernwapens: kom naar de pleinen VLAARUiNGS DAGBLAD SCH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT En je kunt je spaargeld toch elke dag opnemen. ter meuleri moeüer Verkeersles Om fraude met uitkeringen aan te pakken Woudhoek vraagt om bevriezing erfpacht Vergunning Spring Grove BV CDA en VVD kappen discussie kruisraketten af verenigde spaarbank Surfer gered PBC-systeem afgekeurd Bibliotheek kiest voor dure automatisering Racefiets neemt bocht te ruim DINSDAG 8 MEI 1984 Vlaardingen In samenwer king met de politie geeft de raad voor het ouderenwerk morgen middag om drie uur in diensten centrum Holy (Willem de Zwij gerlaan 460) een verkeersles voor ouderen. Aan de hand van dia's zullen tips worden gegeven, waardoor ouderen zich in het verkeer veiliger kunnen gedra gen. Ook zal worden ingegaan op onveilige situaties die bezoekers naar voren brengen. De bijeen komst is gratis toegankelijk voor alle Vlaardingse 55-plussers. Vlaardingen Al bij voor baat hebben burgemeester en wethouders van Vlaardingen de commissies voor stadsont wikkeling en voor inspraak bij elkaar geroepen, om te praten over het volgende conflict in de affaire-Plata- nendreef. Van de wijzigingsvoorstellen, die omwonenden op de plan nen hebben ingediend, is na melijk nauwelijks iets over genomen. Vóór die vergade ring wordt donderdag nog een keer geprobeerd met de insprekers tot overeenstem ming te komen. Maar, zegt een woordvoerder van de af deling stadsontwikkeling nu al zeer beslist: „Dat lukt nooit." Het nieuwe contüct, dat aan de kim gloort, gaat over het draaiboek dat bij de bouwplan nen wordt gevolgd. De omwo nenden zijn het daar helemaal niet mee eens. Zij willen geen 'goedkope' premie-koopwonin gen op het terrein aan de Pla- tanendreef, njaar duurdere huizen. Die passen volgens hen beter bij de huizen die er al staan. Duurdere huizen zijn onverkoopbaar, zegt de ge meente, die vindt dat de ge plande huizen wel in de omge ving passen. „De insprekers willen het onmogelijke", aldus de woordvoerder van de ge meente. Donderdag volgt nog een laat- De algemene inspraakverorde ning schrijft dat overleg voor, maar omdat er op het stadhuis geen hoop op overeenstem ming bestaat zijn de commis sies alvast weer bij elkaar ge roepen. Vandaag over een week moeten de raadsleden zeggen wie er gelijk heeft: de ste overleg met de insprekers, gemeente of de insprekers. Schiedam. De gemeentelijke sociale dienst (GSD) in Schiedam wil een bijzonder opsporingsambtenaar bij de politie stationeren om fraude met sociale uitkerin gen te bestrijden. Zo'n detective zou op de loonlijst van de GSD moeten staan en moeten werken onder de ver antwoordelijkheid van de directeur van de sociale dienst. De sociale dienst is voorstan der van een regionale aanpak bij de opsporing van fraude met uitkeringen. Maar aange zien zo'n oplossing nog lang op zich laat wachten is in overleg met de officier van justitie en Schiedam De vereniging van huiseigenaren in Woud- hoek hoopt via overleg met de femeente Schiedam te herei- en, dat de erfpacht voor de grond onder hun woningen niet met 25 procent omhoog gaat. Volgens de vijfjaarlijkse herziening van de canon zou de gemeente de erfpacht met een kwart omhoog kunnen gooien. In de overeenkomsten met de Woudhoek-eigenaren staat echter, dat het de ge meente vrij staat de verhoging desgewenst te beperken. En daar hoopt Ben van Rooy dan ook op. Hij is voorzitter van de vereniging. Van Rooy noemt de financiële staat van de meeste huiseige naren als de keerzijde van de medaille. In de serie, die deze krant wijdt aan de stadsuit breiding onder het motto 'Woudhoek in wording', is vrijdag ingegaan op de zeer aantrekkelijke omgeving van de 'luxe jachten' van de Boten- buurt. Van Rooy beaamt dat het leefklimaat er zeer prettig is, maar hij wijst op de hoge kosten van de bewoners. „Het is hier niet alles koek en ei", zegt hij. „De erfpacht kost ons duizenden guldens per jaar, dat is behoorlijk hoog. Het zou veel mensen in problemen brengen, als het bedrag inder daad met een kwart zou wor den opgekrikt." Op pagina 17 nog een reactie uit Woudhoek. Schiedam Terwijl het cen traal milieubeheer Rijnmond nog bezig is met een bodemon derzoek aan de Warande, om dat daar vorige maand een verfafbïjtmiddel in het drink water terecht was gekomen, heeft het openbaar lichaam Rijnmond een hinderwetver gunning verJeend aan de che mische wasserij Spring Grove Services BV. Dit is één van de bedrijven, waarvan Rijnmond nog niet weet welke de ver oorzaker is van de bodeirv vuiling. Een directeur Spring Grove verklaarde ge maand, dat zijn bedrijf het afbijtmiddel niet gebruikt bij het chemisch reinigen, maar dat het wel kan zitten in de stoffen die Spring Grove ter reiniging aangeboden krijgt. Rijnmond ziet de bodemver vuiling en de hinderwetver gunning los van elkaar. Vrij dag maakte het openbaar li chaam bekend, dat de vergun ning aan Spring Grove ver leend is en dat beroep bij de Kroon open staat voor de be trokken adviseurs, waaronder de gemeente Schiedam, en an-, dere belanghebbenden, voor zover zij niet in staat waren om tegen_de aanvraag te pro testeren. de commissaris van politie ge kozen voor de oplossing van een bij de politie gestationeer de opsporingsambtenaar. Momenteel zijn vier maat schappelijk werkers van de GSD part-time belast met de opsporing van fraude met uit keringen. Wanneer het ver moeden bestaat van fraude probeert de GSD eerst de zaak op te lossen in een gesprek met de cliënt. Lukt dat niet, dan wordt een van de vier me dewerkers ingeschakeld. Soms wordt het onderzoek door twee personen verricht om een sluitend bewijs té leveren. In de nota 'fraudebeieid' schrijft directeur Smits dat het werk van de GSD door frau de-onderzoeken duidelijk is verzwaard. „Vooral de bij stand-maatschappelijk werker, opgeleid tot hulp verlenen, dreigt in rolconflicten te gera ken' aldus Smits, die daaraan toevoegt dat de agressie bij fraude-onderzoeken toeneemt. De functie van hulpverlener en sociaal rechercheur is dan ook niet met elkaar te vereni gen, zo wordt in de nota ge constateerd. „Vooral omdat duidelijk bewijs geleverd moet worden dient het onderzoek soms zover te gaan dat de grenzen van wat van een soci ale dienst in deze verwacht kan worden overschreden dreigen te worden", staat in de nota. Bij de Schiedamse sociale dienst is in 1983 naar schatting drie manjaren aan fraude-on derzoek besteed. Het afgelopen jaar hield de GSD zich met 277 gevallen van mogelijke fraude bezig. In 127 gevallen leidde dat er toe dat de uitkering werd stopgezet of verlaagd. Vijf maal werd aangifte ge daan bij de politie van fraude met sociale uitkeringen. Aan de protestactie bij het stadhuis deden naar schatting zestig mensen mee. Vlaardingen Nog geen tien minuten nadat ze 'dood' op de grond waren gaan liggen, klonk gisteren opgewekt 'Lang zal ie leven' op het Westnieuwland. Zo'n zestig Vlaardingers maak ten daar gistermiddag met een 'val dood'-actie duidelijk dat zij in Nederland geen nieuwe atoomwapens willen zien. Zodra om twaalf uur een auto claxon te horen was, samen met de sirenes van de BB, vleiden de protesterenden zich voor en kele minuten op hel pleintje bij net stadhuis neer, daarbij van achter de planten begluurd door tientallen ambtenaren.' Omstanders keken wat lacherig naar de demonstratie. „De jaren zestig keren weer", oordeelde er één. Als afsluiting van het protest werden twee liederen tegen de kern oewapening ge zongen. Het meest opvallende was 'Lang zal-ie leven zonder kruisraket*. Er werden in Vlaardingen meer acties gevoerd in het ka der van de vredesweek. Rond half één arriveerde in de Vul- eaanhaven de oude stoomsleep- boot Finland. Daar werden door een achttien man sterke delegatie van het personeel van de Havenbedrijven Vlaardin gen-Oost en de Nieuwe Matex twee imitatie kruisraketjes in geladen door de sleepbootbe- manning. Even daarvoor was het bootje bij Wilton-Fijenoord vertrokken, nadat ook daar een raket was ingeladen. Vervol gens vertrok de Finland naar de Albatros. Deze actie komt voort uit een initiatief van de industriebond en de vervoers- bond van de FNV. Gedurende drie dagen vaart de Finland door het havengebied van Rot terdam om bij bedrijven raket ten in te laden. De slotmanifes tatie van de actieweek wordt vrijdag 11 mei gehouden in De Doelen in Rotterdam. (ADVERTENTIE) De Giroselect-rekeningvan de Verenigde Spaarbank geeft u maar liefst rente. Neemt u geld op dan betaalt u daarover 2% opnamekosten. Maar bijvoorbeeld bij aanschaf van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INILICHTING EN. REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM BOTER SLOOT 25. TEL .010-571911 Maassluis Nog voor de Ma as- si uisse gemeenteraad gister avond aan het gesprek over de kruisraketten, zoals gevraagd door PvdA en PPR/PSP, kon beginnen maakte een meerder heid van CDA en VVD er een einde aan. Op een manier die niet alleen het publiek en de linkse frac ties, maar ook PvdA-wethouder Mees Duimelaar falikant in het verkeerde keelgat schoot. Een geemotioneerde oude man op de tribune wees de vertrekken de raadsleden na. ,,'t Is een schande", riep hij, „een schan de!" Drie initiatiefvoorstellen wil den de linkse fractie in een ex tra vergadering van de ge meenteraad van Maassluis aan de orde stellen: een petitie san de Tweede Kamer, het verkla ren van Maassluis tot kernwa pen vrije gemeente en het sti muleren van vredesonderwijs op de scholen. Maar al zei Jaap van der Griend (PPR), dat met die voorstellen het gevoelen van de Maassluisso bevolking werd vertolkt, CDA en VVD torpedeerden ze. „Die discussie hoort hier niet thuis en een meerderheid van de raad heeft er geen behoefte aan", was de mening van VVD'er John Sc heerstra, die hij verwoordde in een motie van orde. Hij sprak zelfs van het „doordrom men van een partijpolitieke me ning." Die motie van orde, die met 13 stemmen voor en 9 legen werd aangenomen, betekende het einde van het verhaal. Een kor te schorsing en een uitvoerige stemverklaring van de nestor van de raad, PvdA-wethouder Mees Duimelaar, konden daar niets meer aan veranderen. „De Maassluisse bevolking is hier gekomen en wil vanavond we ten of de mensen, die zij op vooruitgeschoven posten heeft gekozen, een duidelijk teken aan 'Den Haag' willen geven", zei Duimelaar. „Als ik nu deze motie zie dan vraag ik mjj af: kunnen wij zo met elkaar op treden? Ik dacht van niet." Maar CDA en VVD waren niet te overtuigen en burgemeester Hans van Es informeerde, zichtbaar geergerd. oE Duime laar, „het kort wilde houden." Alle zeven verhalen die werden afgestoken in hetspreekhalfuur en een volle publiek tribune die Duimelaar beloonde mei een haast ovationeel applaus, had den CDA en VVD niet kunnen vermurwen. Een woordvoerder van het actiecomité Maassluis Kernwapenvrij zei vooraf: „U kunt een dapper en eerzaam voorbeeld geven. Als u dat doet zal ik trots op u zijn." Maar bij de actievoerders restte uiteindelijk slechts, zoals Jaap van der Griend het zei: „Een misselijke smaak in de mond om een daad die getuigt van weinig politiek fatsoen." Zijn Pvd A-collega Jaap Wustrow zei: „De gemeenteraad is mond dood gemaakt." Hellevoetsluis De Helle- voelse Reddingsbrigade heeft gisteren rond zes uur een sur fer op het Haringvliet gered en veilig aan land gebracht. De politie werd gealarmeerd door de eigenaar van een strandtent, die gezien had de watersporter geen kans zag om op eigen gelegenheid aan de wal te komen. Vlaardingen De ge meentelijke werkgroep in Vlaardingen, die een ad vies moet uitbrengen over de wijze van automatise ring van de gemeentebi bliotheek, gaat niet in zee met de Provinciale Biblio theekcentrale (PBC) in Schiedam. De werkgroep zal eind deze maand in haar advies aan het ge meentebestuur voorstellen, een eigen computersys teem voor de Vlaardingse bibliotheek op te zetten. Die keuze heeft onder an dere als voordeel dat men meer vrijheid heeft, omdat men dat systeem zelf be heert, maar de nu gekozen oplossing is wel aanzienlijk duurder. De ambtelijke werkgroep heeft lange tijd twee moge lijkheden overwogen: het bestaande systeem van de PBC in Schiedam en het systeem 'Tobias' van Data- point. Indien voor aanslui ting op de Schiedamse computer zou worden ge kozen, zou Vlaardingen per jaar zo'n 167.000 gul den kwijt zijn. 'Tobias' vergt jaarlijks tien- tot twintigduizend gulden méér, maar daarnaast moet aan apparatuur ook nog eens voor een half miljoen gulden worden ge ïnvesteerd. Directeur Jan Lamens van de gemeentebibliotheek geeft ondanks dat prijsver schil de voorkeur aan het opzetten van een eigen sy steem. „Dan heb je meer zelf in de hand wat je wilt en wat niet. Als we onze bibliotheek op het PBC-sy steem zouden aansluiten, dan zouden we bijvoor beeld niet meer zelf de boete-tarieven kunnen vaststellen. Verder is Tobi as ook gebruikers-vriende lijker en de informatie op het scherm overzichtelij ker." De PBC stelt dat aansluiting op haar sy steem als groot voordeel heeft dat een gebruiker in het bestand van andere bi bliotheken kan kijken om te zien, of een niet be schikbaar zijnd boek daar wel te krijgen is. Ook de gemeentebibliotheek in Rotterdam gebruikt dezelf de computer, en ook daar mee is koppeling mogelijk. Volgens Lamens is dat voordeel maar betrekke lijk. „Daar zijn nogal wat problemen over. Veel bi bliotheken willen niet dat je in hun bestand kijkt. Dus daar heb je niet zoveel aan. Verder hebben we per jaar maar zo'n vijfhon derd aanvragen van boe ken die we van elders moeten laten komen, dus voor ons is dat maar een heel klein deel van het werk." Directeur automatisering Henk van Goor van de Provinciale Bibliotheek centrale snapt de keuze van de Vlaardingse biblio theek niet goed. „Het kost Vlaardingen in elk geval veel meer geld dan nodig is. dat is duidelijk. En wat het vaststellen van die ei gen boete-tarieven betreft: dat kan binnenkort met ons systeem ook." Voor de PBC betekent het afhaken van Vlaardingen geen ramp, al had men Vlaar dingen er wel graag bijge- had. De PBC, die momen teel 41 bibliotheken op de centrale computer heeft aangesloten, is nog in on derhandeling met enkele andere bibliotheken in de regio. De Vlaardingse gemeente bibliotheek zal de automa tisering uit eigen middelen moet financieren. Hel col lege van B en W heeft la ten weten dat er geen ex tra krediet voor komt. De ambtelijke werkgroep komt eind deze maand met zijn definitieve rapport. De .bedoeling is dat de ge meenteraad in juni een uitspraak over het automa tiseringsplan doet. Wegens de lange lever- en installa- lietijd kan het systeem pas half volgend jaar operatio neel zijn. Schiedam Het comité Schie dam tegen Kernbewapening hoopt dat de bevolking don derdag tijdens de werkonder breking tegen de plaatsing van kruisraketten massaal gehoor geeft aan de oproep om naar de pleinen te komen. „Voor veel mensen in de bedrijven zal het een probleem zijn ora in dat kwartter naar één van de pleinen te komen", zegt Pe*- ter Stadhouders. „Maar we ho pen dat de mensen, die op loopafstand van een van de pleinen werken, en de mensen die vrij of geen werk hebben massaal zullen komen." Op de volgende pleinen zullen donderdag tussen kwart voor twaalf en twaalf uur demom straties worden gehouden: Emmaplein, Rubensplein, Wi- bautplein, Wilhelminaplein en Bachplein, Op de grote lande lijke actiedag tegen de kern wapens wordt vervolgens van zeven uur tot half acht een wake in de Grote Kerk gehou den, waarna om kwart over acht in wijkcentrum Nieuw- land (Wibautplein) een anti- kruisraketten manifestatie be gint. De acties in Schiedam concen treren zich op de donderdag. Voor de rest adviseert het co mité de Schiedammers zich aan te sluiten bij de acties in Rotterdam, zoals vrijdag, wan neer in De Doelen van 's mid dags drie tot 's nachts drie de 'Nacht tegen de Kruisraketten' wordt gehouden. Zo was giste ren ook een groep Schiedamse vrouwen in de Maasstad om deel te nemen aan de actie 'vrouwen tegen kernwapens'. En morgenavond gaat een groep onderwijzers naar Woensdrecht om daar mee te doen aan een demonstralie. „Het comité heeft zich vooral bezig gehouden mei de werk onderbreking op donderdag", verklaart Jolie Hakkert. Peter Stadhouders: „Bij hoeveel be drijven in Schiedam gehoor wordt gegeven aan de oproep tot een werkonderbreking we ten we niet. We hopen dat de pleinen vol zijn. In ieder geval wordt er overal over kernwa pens gepraat. Dat zet de mensen tenminste aan het denken." (ADVERTENTIE) I Blasé eau de toilette. Van M3X Factor. In sprayflakon inh. 105 mi Van .2*^5^ voor Mary Quant lipstick. In 12 moderne k euren van ^es- voor Fenjal crème- douche. Tube tn 5 geuren Van Af95- voor Maasland Een jongeman uit Vlaardingen is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrij ding met een auto op de Nol- weg in Maasland. Hij nam met zijn racefiets de bocht te ruim en botste tegen de tegemoetko mende auto. Het slachtoffer werd met een hoofdwond en een gebroken been per ambu lance naar het Holyzïekenhuis in Vlaardingen gebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1