Mini-pretpark in Broekpolder Bouwen voor buurt gaat in Zuid niet op VERKEERSEXAMENS IN VOLLE GANG VLAABDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOIHANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Hafkamp schiet renners weg Schiedam taxeert onroerend goed Wielerbaan weer in gebruik 1 Vlaardingen wil Sky Channel 1 op de buis WmmSgmSËmm. Achter Heilig Hartkerk: 110 woningen en park Boeren kunnen chemisch afval kwijt bij ONS Voor velen laatste strohalm Burgerraads lieden somber over bezuinigingen WOENSDAG 9 MEI 1934 Hlavai: Vlaardingen heeft veel te bieden." In afwachting van Lickebaertcamping Vlaardingen Als het aan B. Hlavai ligt is Vlaardin gen over enkele jaren twee toeristische trekpleisters rijker. Over twee maanden kan de eerste attractie er al zijn: een midget-golfbaan aan de rand van de Broek polder. De tweede, een middelgrote camping in het Lickebaertbos, kan vanwege allerlei verordeningen en regels pas over twee jaar van de grond komen. Schiedam In opdracht van de gemeente wordt de komen de tijd al het onroerend goed in Schiedam getaxeerd. Dat is nodig voor de heffing van de onroerend-goedbelasting, die is gebaseerd op de waarde van het pand in het vrije economi sche verkeer; de prijs dus, die het pand opbrengt wanneer het leeg wordt verkocht. De waarden, waarop de aan slagen worden gebaseerd, die nen periodiek te worden her zien. De afgelopen vijf jaar zijn de aanslagen gebaseerd op het prijspeil van 1 januari 1980. De taxaties zullen worden uitge voerd door een onafhankelijke stichting. Bij de uitvoering van 'de taxatiewerkzaamheden kan het voorkomen dat een pand van binnen moet worden be keken. De taxateurs kunnen zich dan legitimeren met een door de gemeente afgegeven pasje. Schiedam - De wielerbaan van Schiedam is weer open. Acht jaar na de sluiting (1976) kon een gelukkige sportwet houder Luub Hafkamp giste ren de officiële openingshan deling verrichten. De geheel verpauperde baan werd in vier weken tiid door vijftien Luub Hafkamp schiet de renners weg die gaan strijden om het officieuze kampioen schap van de stad Schiedam. vrijwilligers weer in een uit stekende conditie terugge bracht. Juist voor die harde werkers had Klaas van der Geest, voorzitter van het wielereoroi- té Schiedam, een bloemenhul de. Hij roemde vervolgens de inzet van de mederwerkers. Luub Hafkamp kreeg uit han den van een overgelukkige Van der Geest, die zich later met de wethouder nog op de home-trainer waagde, een stuk steen van de wielerbaan van vóór de renovatie. Hafkamp zegde Van der Geest toe dat de gemeente snel met de 34.000 gulden over de brug zal komen die nodig zijn om ook het financiële plaatje rond te krijgen. Onder de talrijke toeschou wers die getuige waren van de opening en de eerste wedstrij- sn op de baan bevond zich ook ex-wethouder Truus Ver- wey (PvdA). Onder haar be wind werd in 1971 de wieler baan geopend. „Vlaardingen heeft bezoekers heel wat te bieden", meent de aspirant-ondernemer. „Het is alleen zaak om er voldoende mogelijkheden voor aan te brengen. Het is toch te gek dat er in de Broekpolder op zon dag nog geen kop koffie te krijgen is!" Hlavai is daar een paar dagen gaan zitten op zijn klapstoeltje en heeft het aantal passanten geturfd. Bezoekers genoeg in de polder, was de conclusie van Hlavai, en hij zag een toekomst voor een nieuwe attractie. Een half jaar geleden stuurde Hlavai zijn eerste camping plannen voor het Lickebaert bos aan het gemeentebestuur. Enthousiasme alom, maar er waren de nodige haken en ogen. Pas over twee jaar zou den de plannen verwezenlijkt kunnen worden. En of mijn heer Hlavai dan degene zou zijn die de exploitatie op zich zou nemen was nog de vraag. „Ik ben zeker niet iemand die twee jaar duimen gaat draai en", zegt Hlavai. „Ik diende dus meteen een aanvraag in om tot die tijd naast de ijsbaan een midgetgolfbaan te begin nen. Dan heb ik in ieder geval wat." De stichtingskosten van een midgetgolfbaan, een mini voetbaltraject en trampolines plus een restauramje bedragen ongeveer 80.000 gulden. De bank zal eerder bereid zijn dat geld op tafel te brengen als de gemeente zijn medewerking geeft. „Als het aan mij ligt is het over twee weken al zo ver." Wethouder Quast ontving vanmorgen de aanbevelingen van de belangenvereniging, die Hlavais plannen begeleidt. naai B zijn nog drie kanalen E vrij. De gemeente zoekt op korte termijn contact met Schie- dam over de levering van het signaal. De Vlaardingse kijker kan echter pas op E Sky Channel afstellen wan- neer Schiedam definitief ja zegt. In die gemeente moe- E ten B en W en de PTT zich j= nog over deze nieuwe ont- S wikkeling in de media we- 5 reld buigen. Daarna moet Schiedam de zaak technisch 5 nog in orde maken. E Vlaardingen/Maassluis Wanneer Schiedam bereid S is Vlaardingen het signaal b door te geven van Sky Channel ziet het Vlaarding- se college van B en W geen S enkele belemmering om de H commerciële Engelse zen- 5 der op de kabel te gooien. E Gistermiddag hebben B en W zich in die zin uitgelaten, 5 Wethouder Floor Quast (mediabeleid) zegt dat het 5 college geen principiële be- 5 zwaren heeft tegen Sky E Channel, dat afgelopen b weekend voor het eerst in een klein aantal Nederland ss se ge-meenten haar pro fs gramma's op de buis bracht. b „Wat ons betreft is het nog S uitsluitend een technische b zaak", aldus Quast. „Zoals S het er nu uitziet hoeven we E er geen investeringen voor S te plegen". In zijn positieve 5 opstelling speelt verder een b belangrijke rol dat de abon- j§ nee niets extra's hoeft te be- talen, terwijl er evenmin 5 aan het pakket moet wor- den gesleuteld. Vlaardingen s werkt met het systeem van E pakketschakelaars. Op ka- De kijker in Maassluis zal nog zeker tot na de zomer vakantie op Sky Channel moeten wachten. Wethou der Izaak van der Knaap heeft de discussie over de zender tot die tijd uitge steld, omdat er momenteel toch geen ruimte is op het Maassluise kabelnet. „Eind augustus hebben we de uit- breiding van het net afge- rond. Pas dan gaat Sky Channel voor ons spelen". Vooruitlopend op die dis- i cussie zegt Van der Knaap j dat hij er veel voor voelt de i 'experimentele zender' op het net te zetten. j De uitbreiding van de I Maassluise kabel gaat circa 1 miljoen gulden kosten. Er i komen tenminste 6 pro- gramma's bij. Van de abon- nees zal een prijsverhoging van circa 35 cent per maand j worden verlangd. nliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirï Fabriplein geeft hoop op renovatie bijna op VaK.\' A* mm Het was weer een bekend beeld, gistermorgen in de West- wijk en in Holy in Vlaardingen. Tientallen scholieren, die op de fiets door de wijk trokken, keurig langs de geparkeerde auto's, netjes de hand uitstekend vóór het omgaan van de hoek. 'Verkeersexamen' heette het vroeger. Tegenwoordig noemt men het 'praktische verkeersproef. Het effect is het zelfde: begeleiders die stiekum achter een boom of gehurkt achter de heg zitten om te zien, hoe nummertje zeventien het op dit stukje straat er van afbrengt. Gistermorgen reden scholieren uit de Westwijk vanaf de Prof. Teldersschool de proef. Ook vanochtend Is men in de wijk ac tief. In de Oostwijk gaan donderdag leerlingen uit die wijk van start bij de MeidoornschooL Voor het eerst is dit jaar verder de Hugo de Grootschool in Holy als startpunt aangewezen voor scholieren uit het noordelijke deel van de stad. Ook daar werd gisteren en vanmorgen de proef afgelegd. In totaal doen deze week 44 schoten met in totaal 1129 leer lingen mee aan de praktische verkeersproef. Eén school komt later nog aan de beurt: die was net deze week op school kamp. Schiedam Het terrein tussen, de Heilig Hartkerk en de Deltadijk-in-aanleg biedt plaats voor 110 wo ningen in drie tot vijf bouwlagen, althans vol gens het plan dat de com missie stadsvernieuwing vanavond ter behandeling krijgt. Het is niet uitgeslo ten, dat het relatief dure woningen worden. WD-wethouder Van Tilborg is van plan te gaan bouwen buiten bet contingent om, dat het rijk Schiedam heeft toege wezen voor woningbouw in de sociale sector. Volgens die norm mag Schiedam dit jaar maar een beperkt aantal wo ningen bouwen in de premie- huur of woningwet. In het uitvoeringsplan Hoofd straat-Zuid worden argumen ten aangedragen om de keus voor duurdere woningen (dus hogere woonlasten) Ce recht vaardigen. Er wordt op gewe zen, dat in tien jaar tijd 21 pro- n De aanleg van de Deltadijk Is inmiddels opgerukt tot voorbij de hoek Rijn straat/Haven dijk. cent van de Gorzenaren uit de wijk verhuisde. Dat is twee maal zoveel als in de rest van de stad. Het zouden vooral jon ge gezinnen moeten zijn, die er nu kunnen terugkeren. Een ander argument is, dat bij een' volharden in het betaalbare 'bouwen voor de buurt' er wei nig kans cp snelle bebouwing is. omdat dan andere stadsde len voorgaan. De Gorzen heeft meer baat bij een continue bouwproduktie, aldus de nota. De woningen worden zo gesi tueerd, dat de meeste uitzicht hebben op de toekomstige Del tadijk, de Voorhaven en het Gusto-terrein en dat zij aan de andere kant een redelijke be zonning hebben. Dit is een re cente voorwaarde in Schie- damse nieuwbouw. Rond de Heilig Hartkerk wordt ruimte gemaakt voor een groen plein, dat er dankzij de hoogteverschillen tussen Lekstraat, Rijnstraat en het achterland aantrekkelijk uit kan gaan zien. Er zal aan weerszijden van de kerk ruim te vrijkomen door sloop van de panden Rijnstraat 3 tot 7 en van het blokje woningen aan de Lekstraat, waar opbouw werker Armand van Puyvelde als één der laatsten gehuisvest is. De sloop van de niet te reno veren panden aan de Rijn straat wordt begin 1986 ver wacht, nadat de gemeente de panden aangekocht zal heb ben. De werkgroep Rijnstraat gaat brainstormen over de vraag, hoe de rest van de wo ningen op te knappen is Er staan hier particuliere en ge meentelijke woningen door el kaar, die voor minstens 25 jaar gehandhaafd kunnen blijven. De dijk, die dwars door de Rijnstraat loopt, zal worden af gegraven omdat die overbodig wordt door de nieuwe Delta- dijk, De bouw van de Delta- dijk is inmiddels gevorderd tot voorbij de hoek van Rijnstraat en Havendijk. Over die dijk zal het verkeer tussen Haven- dijk en Buitensluis komen te rijden. De Lekstraat wordt hierdoor een stuk rustiger. Het bestemmingsplan zal moe ten worden herzien. In 1968 nam de Schiedamse gemeente raad dit plan aan, maar een jaar later keurden gedeputeer de staten van Zuid-Holland slechts een deel goed. De her ziening maakt een beroepspro cedure mogelijk en indien de bewoners vereniging Schie dam-Zuid goedkopere woning bouw eist, zou dat wel eens van belang kunnen worden. De historische vereniging Schiedam heeft zich intussen opvallend zwijgzaam opgesteld over de sloop van het ooit voor behoud voorgedragen wandje tussen de Willem Brouwer- straat en het stukje Groene- laan, dat doorgaans 'Poeplaarv wordt genoemd. Hier treft de gemeente momenteel voorzie ningen voor het verkeer van en naar de Buitensluis. Het 'historische' muurtje was een laatste gedenkteken uit de tijd, dat de Voorhaven en de Bui tensluis nog gekarakteriseerd werden door nijverheid en handel in de omgeving. Zo stond er vroeger de ijsfabriek en was ,er een brandweerka zerne, de havendienst had er zijn kantoor en Rinus de ijs- boer had er het meest geliefde winkeltje van de Gorzen. Dat werd bijna tien jaar geleden allemaal gesloopt. Schiedam De be wonerscommissie Fa- briplein heeft b:jna de hoop opgegeven, dat Stichting Samen werkende Schiedam se Woningcorporaties (SSSW) en de natio nale woningraad (NWR) hun uiterste best doen om de 90 huizen rond het plein alsnog gerenoveerd te krijgen. „Het lijkt, erop dat de NWR om verzekeringstech n i- sche redenen de boel maar laat afbranden, onder het motto: be ter opnieuw bouwen dan lapwerk", zegt de commissie. Als er niet snel duidelijkheid komt, moeten de be woners naar de rech ter om de verhuurder te dwingen zich aan het renovatiecontract te houden, vindt de bewonerscommissie. Volgens de bewoners geeft de NWR in het cri sisteam, dat zes weken geleden werd ingesteld toen bleek dat de reno vatie op een andere leest geschoeid moest worden, bijna geen informatie. „We hebben steeds weer achter de benodigde ge gevens en inzichten van de NWR aan moeten hol len," De renovatie werd twee maanden geleden stilge legd omdat allerlei man kementen niet in de plannen waren voorzien. Na de paasdagen zou het werk weer beginnen, maar die datum werd niet gehaald. „Het is ons gebleken dat ook de di recteur van de SSSW er niet in geslaagd is de NWR in een strak sche ma te plaatsen." De onwil van SSSW en NWR om de bewoners op de hoogte te houden duidt er volgens de bewonerscommis sie op, dat die instanties niet meer geloven in de renova tie. „We ontkomen niet aan de indruk dat er een spel wordt gespeeld over de hoof den van de bewoners." De bewonerscommissie spreekt van een 'opeenstapeling van wanprestaties'. Zij vindt dat renovatie van de 90 huizen in het belang van de volkshuisvesting is, maar gelooft nauwelijks meer in een positief resul taat. Nog deze week wil de bewonerscommissie duide lijkheid van SSSW en NWR en die zou donderdagavond kunnen worden gegeven. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam houden woensdag 23 mei een inzamelingsactie van restan ten van landbouwbestrij- dingsmiddeïen en dierge neesmiddelen. Schiedam sluit daarmee aan bij een landelijke actie van de stich ting tot uitvoering van land- bouwmaatregelen die op 24 april is begonnen en duurt tot 31 mei. De actie richt zich vooral op agrariërs die met restanten chemisch afval in de maag zitten en loopt vooruit op een permanente regeling voor het op legale wijze inleveren van bestrijdingsmiddelen en geneesmiddelen die niet meer (mogen) worden ge bruikt. Iedere agrariër in de gemeente wordt van de actie schriftelijk op de hoogte ge bracht. Het ïnzamelingspunt bij de hoofdvestiging van de ONS is op 23 mei geopend van 8.00 tot 16.30 uur. De ingeleverde middelen zullen bij de AVR in Rozen burg worden vernietigd. Vlaardingen Met een sombere blik op de toe komst doet de Stichting Instituut Burgerraadslie den in haar jaarverslag 1983 uit de doeken waar om het voor de Vlaar dingse instelling fnuikend is, als de bezuinigingen op het maatschappelijk werk doorgaan. De extra kor ting in die sector van an derhalve ton kan volgens 'insiders' maar op twee manieren worden gereali seerd: integratie van in stellingen voor maat schappelijke dienstverle ning of inkrimping van formatieplaatsen. Beide toekomstbeelden bete kenen een gevoelige klap voor het burgerraadslieden- werk, meent het stichtings bestuur. „Het instituut is door de toch al geringe for matie bijzonder kwetsbaar", heet het in het verslag. Daar naast worden onafhankelijk heid en een zelfstandige po sitie als absoluut noodzake lijk voor een goede hulpver lening gekenschetst. Het geheim achter 'het suc ces' van het instituut is vol gens het bestuur 'de combi natie van laagdrempeligheid met een nuchtere, zakelijke en betrekkelijk goedkope wijze van hulpverlening*. „Voor velen de laatste stro halm", meent het instituut. De meer dan 3100 hulpvra gen in '83 ruim 50 meer dan in '82 tonen aan hoe groot de behoefte is aan het burgerraadsliedenwerk. Enkele cijfers springen dui delijk in het oog. Zo is hét aantal mannelijke 'klanten' sterk toegenomen, terwijl juist veel minder vrouwelij ke bezoekers werden gere gistreerd. Verder was er een duidelijk verschuiving naar de wat oudere leeftijdscate gorie tussen 50 en 64 jaar. De groep bezoekers zonder be roep nam eveneens sterk toe.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1