WATERWEG SPORT 19 Werken met buitenlanders is breekbare bezigheid' Geuzenbuurt staat er als stevig fort Capelle bespaart Excelsior afgang' 'Wij zijn geen samenzweerders' Rotterdams Nieuwsblad Cap 1984 Slotmanifestatie Culturen als buren WOUDHOEK IN WORDING (5) ij Gerard Neesen kiest voor zakelijk opbouwwerk Nieuw subsidieverzoek voor architectuurmanifestatie Anti oorlogsfilms V FC Maluku ligt ook Zwaluwen beentje Reserves ronde verder Loting Winst voor Vlaardingen Fortuna speelt om Gouden Plak Verrassende eindstrijd Schiedam haalt in Rotterdams Nieuwsblad pw woensdag KW 9 mei 1984 Maassluis Dat het driejarig experiment met een mi grantenwerker in Maassluis op 1 mei officieel is beëin digd, hoeft volgens opbouwwerker Gérard Neesen van de stichting Samenlevingsopbouw Maassluis geen de sastreuze gevolgen te hebben. Wethouder Coener, heeft namelijk al toegezegd dat er alsnog voor 24 uur per week een nieuwe werker mag worden aangesteld. Aanvankelijk heette het dat de migrantenwerker 'om budgettaire redenen' uit de gemeentebegroting zou wor den geschrapt. Aangezien die rigoreuze ingreep door de ge meenteraad niet werd geac cepteerd, kwam de 24-uurs baan als compromis uit de bus. „Het financiële argument is niet de enige reden waarom het WVC-experiment is stop gezet Uit de evaluatie van de grote begeleidingscommis- ,*sie is gebleken dat de drie •kernpunten van het experi ment onvoldoende uit de verf zijn gekomen. Dat is niet zo vreemd als je bedenkt dat die commissie uit zo'n bont gezelschap bestond, dat het ondoenlijk was het ieder een naar de zin te, maken", schat Neesen in. Toch heeft ook hij de drie jaar niet als een onverdeeld succes ervaren. „Er is wat voor te zeggen dat die kern punten, jongeren, educatie en het openbreken van de in stellingen onvoldoende aan bod zijn gekomen. Het is dan ook verschrikkelijk moeilijk dit werk goed te doen. Een voorbeeld. Er is verschillen de malen geprobeerd een marokkaans/islamitische groep van de grond te tillen. Die zijn telkens weer snel in elkaar gestort. En dat soort ervaringen zijn zeker geen uitzonderingen". Afbakenen Wanneer de nieuwe part-time migranten werker na de zo mervakantie aan de slag gaat moet zijn of haar taak volgens Neesen heel duidelijk worden afgebakend. „We moeten het strak houden. Als instelling zijn wij toch al erg resultaat gericht. Ik moet bijvoorbeeld niets van welzijns-liflafjes Gérard Neesen: „Je moet durven zeggen: joh, vlieg op". hebben, zoals zo'n welzijns weekblad dat overal proble men van maakt. We hebben ook te weinig mensen om op allerlei attitudes in te gaan. Wat dat betreft voel ik me geen welzijnswerker in de tra ditionele zin van het woord." Werken met en voor buiten landers is volgens Neesen een 'heel breekbare bezigheid'. „Er zijn zoveel aspecten die het be moeilijken. Allereerst merk je dat buitenlanders vaak een heel sterk afhankelijkheidsge voel naar de overheid hebben. Ze durven zich meestal niet hard op te stellen. Ook het tij- deliike karakter van hun ver blijf hier, want zo ervaren de meesten het toch wel, is een factor die belemmerend kan werken. Betrekkelijk nieuw is de angst voor discriminatie. Steeds meer mensen hoor je daar over. De drang om naar het moederland terug te keren is veel groter dan pakweg een paar jaar geleden". Onbekendheid Ook de betrekkelijke onbe kendheid van buitenlanders met welzijnswerk speelt de SSM volgens hem parten. „Kijk, werken in politiek of vakbondsverband is voor de meesten wel tastbaar, maar anderssoortige belangenbehar tiging kennen ze zelfs in Bel gië en Frankrijk nauwelijks, Iaat staan in Turkije". Juist vanwege al die belemme ringen moet bet migranten- werk in Maassluis wat Gérard Neesen betreft straks erg re sultaat-gericht worden aange pakt. Het kaf van het koren scheiden, heet dat in zijn ter minologie. „Als je een paar keer je energie voor niets in een groep hebt gestoken, moet je durven zeggen: joh, vlieg op. Alleen dan kun je successen boeken". Vlaardïngen De organisa toren van de Vlaardingse ar- chitectuurmanifestatie heb ben opnieuw een subsidie verzoek aan de gemeente ge- daan. Een eerder verzoek werd afgewezen. Maar, zeg gen de initiatiefnemers: de gemeente heeft de doelstel ling van de manifestatie niet begrepen. „Voor zover er sprake zal zijn van kritiek op stedebouw in Vlaardingen, moet die bedoeld zijn als opbouwend." De afwij zing zou getuigen van minach ting en onbegrip. De bewonersgroep Centrum, de Vlaardingse kunststichting en de historische vereniging laten architecten en kunste naars plannen maken voor het - 'gat' op de hoek van de Markt en de Maassluissedijk. Ze doen dat om te laten zien welke mo gelijkheden het gemeentebe stuur van Vlaardingen bij het ontwikkelen van bouwplan nen volgens hen allemaal laat liggen. De wethouders Bas Goudriaan en Arij Maarleveld hebben toegezegd aan een slot manifestatie te wilen meewer ken, maar financieel wil de gemeente niet over de brug komen. De manifestatie heeft „kenne lijk geen open karakter, maar blijkt daarentegen beperkt te zijn tot een kleine groep daar voor uitgenodigde personen", schrijven burgemeester en wethouders in hun uitnodi ging. De organisatoren weer spreken 'dat. „Geen van de drie organisaties draagt een sa menzweerderig karakter. Het zijn open organisaties waar ie der binnen kan komen zonder kloppen." Vlaardingen laat een kans op promotie van de binnenstad liggen, staat er in de brief aan B en W. Onderdeel van de manifestatie is het uitgeven van een publicatie, waarvoor al twee uitgevers belangstel ling zouden hebben. „Een flin ke afzet door heel Nederland is hierdoor gegarandeerd. De term 'beslotenheid' lijkt ons daarom misplaatst." iiiifiiiiifiijiiiiiiiiiiiFii[iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii!iuiiimmii!iiitiiiiiii!itfiiiiiiuiiiiiiiit Maassluis In gebouw de Sluis in Maassluis wordt morgen een internationale ontmoetingsdag voor vrouwen gehouden. Van half tien tot half vijf zijn er shows van kleding uit diverse lan den, videofilms over Turkse en Marokkaanse vrouwen te zien, handwerk te bewoneren en hapjes en drankjes verkrijgbaar. Al lerlei vrouwengroepen geven voorlichting over hun activiteiten en er is volop gelegenheid om met andere 'culturen' kennis te maken. Deze vrouwendag is een initiatief van de werkgroep Culturen als buren. Zaterdag 12 mei wordt de slotmanifestatie gehouden van deze actie Culturen als Buren, die de afgelopen maand zijn gehouden. In de Koningshof worden vanaf twee uur allerhande activiteiten gehouden zoals een voetbalwedstrijd, er spelen straatmuzikanten en er zijn videofilms te zien. Ook is de tentoonstelling Nederland tolerant, Culturen als buren en Met eigen ogen te zien. 's Avonds begint om half negen het program ma in de kleine zaal van de Koningshof. Burgemeester Van Es reikt de prijzen uit van de prijsvraag en de avond wordt muzi kaal opgeluisterd door de steelband Flash Tropical Steels. Zij 'spelen Caralbische muziek met een Europees tintje. iiiiiöuiHiiniiiiiiimiiinimiMiiiiHHiHKHimiiiiiiiiiniimiiiiiiniiiiiiiHiiiiiüiiaiiiiiiimniHiiiit Vlaardingen Het filmhuis van De Harmonie vertoont twee films, die duidelijk te gen oorlog gericht zijn. Don derdag draait de in 1980 ge maakte film Fontamara van Carlo Lïzzabi. De film is ge baseerd op een maatschappij kritische roman uit 1933 van de anti-fascist Ignazzio Silo- ne. De film laat de strijd zien van de boeren van Fontama- ra, een klein bergdorpje, dat lantaarn maar zeker in de wurggreep komt van het fas cisme in het begin van de ja ren dertig. Vrijdag en zaterdag is 'Krieg und Frieden' te zien in het Filmhuis. Het is een doeu- mantaïre annex speelfilm van onder andere Heinrich Böll en Volker Schlöndolf. Dit werkstuk gaat over de angst voor oorlog, vooral in het licht van de toenemende atoombewapening. De ma kers gaan er vanuit dat de massale aanpak van wapens nauwelijks opweegt tegen de gemeenschappelijke ervaring van de mensneid. Alle film voorstellingen beginnen om half negen. Mm; De Geuzenbuurt heeft iets weg van een oud fort. De strakke soliditeit suggereert een onneembare vesting. Schiedam Op het opgespo ten land ten noorden van de Scheepvaartweg mocht hij nog in galop, maar eenmaal gearriveerd op de tegels van het Jacob van der Endehof drukt Joepy langzaam, één voor één, een hoef neer. Klossend stapt de welsh pony over een stenen bodem. Joe py legt zijn vaste route door Woudhoek af. Vaak leidt de 16-jarige Mari an Koitek haar pony via de noordrand van de Boien- buurt, dwars door de Geu zenbuurt, over een zandvlak te naar de nieuwbouw die dichter bij het tracé voor rijksweg 19 ligt. „Is dat ook nog Woudhoek?" vraagt Ma rian. Zelf komt zij uit Vlaar dingen. In Holy woont zij aan de Acaeiadreef, dus hoe de buurten in de Schiedamse stadsuitbreiding heten, weet zij niet zo goed. Maar het is er fijn rijden met Joepy. Er 2ijn nog weinig auto's en de bebouwing is zo afwisselend. „Die buurt daar aan de over kant vind ik leuker dan deze", zegt Marian. Zij staat middenin de Geuzenbuurt en wijst naar de Ambachten- buurt, waar veel jonge bewo ners deze lente voor het eerst hun tuinen aan het inrichten zijn. Op de zandvlakte ertussen mag Joepy altijd draven, voor zover je daar bij een achtjarige pony van kunt spreken. Het is de bedoeling, dat op die zandvlakte mid denin Woudhoek scholen worden gebouwd. Daarom heen komt een parkje te lig gen, centraal in de wijk. Met een beetje geluk komt dat net langs Joepy's vaste traject, dat leidt naar de spuitkade, die vroeger diende als afba kening van het havenslibter- rein en waarlangs nu de Ho venierstraat is aangelegd. Als het park wat groter wordt en Joepy er niet door heen mag, rest hem een klei ne omweg langs de noord- zuid-waterioop. Zo heet in ambtelijke kringen de singel, die de Geuzenbuurt begrenst. Aan de ene kant de Boten- buurt, aan de andere kant de waterloop met de Bernard us IJzcrd raatsingel erlangs. Kasicelbouw De Geuzenbuurt zelf kan de bekoring van Marian Koitek niet wegdragen. Zij haalt de schouders op en trekt een scheef neusje. Het is voor mensen, die de buurt nade ren, een zeer in het oog springend complex. Het is een Wok dat er staat, waar je niet omheen kunt. De con touren doen denken aan de onneembaarheid van een so lide burcht uit het begin van de Middeleeuwen. Meer nieuwbouw tegenwoor dig wekt de indruk dat de door Kor Kegel plannenmakers zich door kasteelbouw lieten inspire ren. Net als bij de Holysingel en de Spoorsingel in Vlaar dingen, de Steendijkpolder in Maassluis en de Schiedamse binnenstad en de West vest is de Geuzenbuurt daar een voorbeeld van. Het is een ste vig fort middenin Woud hoek, en het had niemand verbaasd, als de naar kaste len te vernoemen straatna men in Woudhoek in deze buurt waren gesitueerd. De 'kasteelstraten' worden ech ter bewaard voor andere nieuwbouw in Woudhoek en de buurt, die er als een vaste burcht staat, kreeg haar stra ten vernoemd naar verzets strijders uit de Tweede We reldoorlog. Het was een ver- Marian Koitek rijdt vaak met haar welsh pony Joepy door het Jacob van der Endehof. zetsgroep, die haar naam had ontleend aan de verzetsstrij ders tegen de Spaanse tiran nie vier eeuwen daarvoor: de Geuzen. De Geuzenbuurt werd ont worpen door Reijenga en Postma uit Voorburg. De buurt bestaat uit 209 wonin gen, waarvan 173 in de wo ning wetsector en 36 Van Dam-eenheden (officieel is tegenwoordig de term HVAT juister, het staat voor huis vesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens). Van de 173 woning wetwoningen zijn er 36 ge bouwd voor bejaarden. De woningen aan de rand wer den gestapeld, dat wil zeggen in meer dan twee bouwlagen neergezet. De bouwer was Urbibouw in Nieuwegein. De woningen werden overeen komstig het milieubeleid van B' en W extra geïsoleerd. In kasteeltermen zou je spreken van een extra vestingwal, maar in de Geuzenbuurt gaat het om dubbele beglazing en dergelijke. Wethouder Zijde veld wijst naar een van de woningen. Hij heeft er ken nissen wonen en weet dat die 'zeer tevreden zijn over de besparing op de stookkosten. Eddy van de Roer duikt vergeefs naar de bal. John van Diggele heeft Capelle's eerste treffer al binnen geschoten. Schiedam Het gesjouw met een overdaad aan lege cham pagneflessen was rneer dan symbolisch voor de ronduit be droevende prestatie, waarop Excelsior'20 gisteravond de ei gen aanhang onthaalde. De kersverse tweedeklasser, die vooral in de tweede rondgang met geen stal trekpaarden vooruit was te krijgen, ging tegen Capelle op een te gevoeli ge wijze tegen de vlakte. Nul-drie wees het scorebord na negentig minuten opper vlakkig voetbal aan, waardoor dus niet de gedoodverfde favo riet, maar Capelle. dat nu vol gende week op haar beurt in de finale van de Nieuwsblad Cup als grootste 'aas' van start gaat legen plaatsgenoot FC Maluku. „Hoe graag ik die cup ook had willen winnen", sprak Excelsior-trainer Eric Gudde later, „het zat er niet in. Na zondag was de druk er hele maal af". Al met al kwamen de Schie dammers, die Ton de Leede al aan de cricketafdeling hadden uitgeleend en wellicht binnen kort SVV'er Rob Kiebert kun nen verwelkomen, er nog bij zonder goed van af. In de slot fase van het pittige duel, waarin de Vlaardingse fluitist Arie Lansbergen zich kenne lijk liet meesiepen door warrig te handelen, verzuimden ach tereenvolgens John van Dig- door Donald Bax gele, de opportuun spelende li bero Jacques Peeters en Capel le's gevaarlijkste angel Huib Moerman de thuisclub met een nog grotere kater op te zade len. Excelsior'20 kon' daar niets, maar dan ook helemaal niets tegenover stellen. Of het moet de knal van Wilco Berenschot zijn geweest, voor rust, die eindigde op de vuisten van De Keijzer's vervanger Eric Drooge. Uitvallen Toch had Excelsior'20 in de eerste vijfenveertig minuten nog iets te bieden, maar had Capelle aan twee uitvallen voldoende om het toegangsbe wijs voor de finale af te halen. Junior Ray Irvine bereikte de net wel of net niet buitenspel staande John van Diggele: !0-L Ging de Schiedamse verdedi ging bij die treffer al niet .vrij uit, bij nummer twee was "het mogelijk nog erger. Een diqp- tepass werd door Arie Rook langs Eddy van de Roer getijet, John Kloppers vergat op >te ruimen, waardoor Moerman even slim als simpel de beslis sing forceerde (0-2). In de rust mocht bij Excel sior'20 Remeo Schlarmann »het burgertenue aantrekken ten faveure van Matthieu Schef- fers. Ook deze injectie bracht geen inspiratie. Sterker nog, Capelle benutte de eerste 'de beste tegenstoot om zich naar 3-0 en nog grotere zekerheid te spelen. Paul van Stralen en Van de Roer begrepen elkaar niet, grepen geen van beiden in en dat zijn nu net de kansjes die een 'koele kikker' als Van Diggele zich niet lat ontne men. Capelle-goalie Eric Drooge kreeg vervolgens niet eens de kans in de wedstrijd te komen, zo pover was de da dendrang van de na de titel blijkbaar-blasé geworden Gud- de-ba bi es... Vlaardingen Waar een bij na volledig Zwaluwen Vlaar dingen zeven dagen eerder nog over de Krimpense eerste klasser DCV heenwalste {6-2 met Leen Pijpers in de absolu te hoofdrol) had een gelegen heidsformatie onder leiding van Ton van der Leije grote moeite met hel speelse FC Ma luku. De virtuoze equipe uit Capelle aan den IJssel kreeg zelfs de gelegenheid voor de zoveelste verrassing in hel toernooi om de Rotterdams door Jan Dijkgraaf Nieuwsblad Cup in district 2 te zorgen. Na Excelsior Maassluis (1-2) slachtofferde de elf van coach Henk Latuheru gisteren Zwaluwen even voor tijd, 2-3. Het was tekenend, dat Zwalu wen Maluku slechts gedurende het eerste kwartier van beide delen de wil kon opleggen. Maar ellenlange combinaties verzandden allen op de rand van het strafschopgebied. Ook achterin rommelde Zwaluwen teveel. De beslissende treffer van Willem Payer was er direct het gevolg van, Henk de Bruin speelde op aanwijzingen van Onck terug, maar zag Glen Voorneman tussenbeide ko men. De frêle techneut legde terug op Nico Pieterson, die verlengde op de geheel vrij staande Willem Payer. Zwaluwen kwam in het eerste bedrijf overigens wel op voor sprong. Klaas Kornaat passte na een prima passeerbeweging op Jan Molenaar, die de bal di rect achter Martin Latukolan knalde, 1-0, Dat gebeurde al na negen minuten. Het ant woord van Maluku liet niet lang op zich wachten, want na vier rondgangen van de secon dewijzer op het horloge van de autoritair fluitende scheids rechter Wim 't Hart was het al 1-1, toen Janus Kolanus een voorzet van Ron Roos verleng de. Maluku kwam juist voor de jauze zelfs op voorsprong. Willem Payer, speciaal door voorzitter Wim Hetharia be werkt om voor deze gelegen heid acte de presence te geven, mocht vrij soleren, passeerde achtereenvolgens drie verde digers en bracht het leer pan klaar op het hoofd van Ron Roos. In deel twee mocht Zwaluwen (na een treffer van Martin van der Kooij) nog even aan een verlenging ruiken, maar Henk de Bruin hielp de Capelse Mo- lukkers een handje dat te voorkomen. Bij Maluku moest Larry Wol- terbeek geblesseerd (enkel) af haken, terwijl Vlaardinger Klaas Komaat (vermoedelijk met een gebroken jukbeen) naar het ziekenhuis werd ver voerd. Schiedam De reserves van SVV wonnen de eerder dit sei zoen uitgestelde bekerwed strijd tegen Nieuwenhoorn met 3-1. Een verdiende over winning voor de Scheidam mers, die het geen moment moeilijk hadden met de gasten uit Hellevoetsluis. Voor de rust opende Marcel Oosterdijk namens SVV de score, waarna Michael van Al phen er uit een strafschop 2-0 van maakte. Na de rust kwam Nieuwen hoorn nog even opzetten, maar de defensie van SVV gaf geen krimp. UEFA-internatïonal Johan Wouters bracht zijn ploeg vervolgens in veilige ha ven door 3-0 te scoren. Karei de Blok was het die de eer voor zijn team redde: 3-1. De ploeg van Aad Putters speelt nu tegen NSW. Schiedam In de kanti ne van de Schiedamse voetbalvereniging SFC zal morgen de loting worden verricht voor het zaalvoetbaltoernooi dat door de Schiedamse scheidsrech tersvereni ging is georganiseerd. Het toernooi, dat wordt afgewerkt in de Mar griethal, start op 28 au gustus en heeft verder 5, 11,18 en 25 september als speeldata. Vlaardingen Vlaardingen won de competitiewedstrijd te gen FC Rijnmond met 1-0. De Vlaardïngers openden voor de rust de score toen Danny Mo lendijk een voorzet op maat van Jan Hofman perfect met het hoofd inkopte. Vlaardin gen had gedurende de gehele wedstrijd een groot overwicht, maar wist de score ondanks enkele opgelegde kansen toch niet uit te bouwen. Vlaardingen Het dames team van voetbalvereniging Fortuna Vlaardingen speelt vanavond op het terrein van DRZ in Schiedam de wedstrijd om de Gouden Plak van de af deling Rotterdam. Tegenstan der is de kampioen van de za terdagafdeling LMO uit Rot terdam. De wedstrijd begint m 19.00 uur. Vlaardingen Capelle en FC Maluku plaatsten zich verras send voor de finale van de Rotterdams Nieuwshlad Cup 1984. Capelle elimineerde het zondag kampioen geworden Excelsior '20 met de alleszeg gende score van 0-3. Zwalu wen liet zich ir^ gigen omge ving verrassen dooi' het tech nisch begaafde FC Maluku: 2- 3. De finale wordt volgende week, dinsdag 15 mei, afge werkt op het terrein van. DCV in Krimpen aan den IJssel. De eindstrijd aan het Waalplant soen begint om 19.00 uur. Van den Bergh: gekneusde enkels Maassluis Dick van den Bergh lijkt dit seizoen piet meer uit te kunnen komen voor Excelsior M. De spitsspe- ler heeft last van twee ge kneusde enkels. Peter van der Waal van Excel sior M wordt deze week aan zijn lies geopereerd. De blessure van Henk Boortis- ma ontwikkelt zich redelijk positief. Het is echter vrijwel uitgesloten dat ook hij deze competitie nog in actie komt. Schiedam Schiedam speelt de zondag van het programma afgevoerde wedstrijd tegen St. Lode wijk nu morgenavond. Jn Rotterdam wordt om 19.00 uur begonnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2