Schielandziekenhuis verbetert service Cultuur pakt uit op open dag I BE -personeel bang voor ontsl agen X 1 1 Schiedam-Oost I viert vanavond 1 problemen Fatale schietpartij schokt Oostsingel Morgen is een belangrijke dag voor Rotterdam j' IIS DAGBLAD SGMIEDAMSOHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Door automatisering meer tijd voor patiënten en bezoek Duitse patiënten voor dr. Ong Nieuwe leiding voor kerktoren ter meulen n ffla Nieuwe bezuinigingen hebben grote consequenties Vlaardinger wil blijven rijden Gemeente Rotterdam DINSDAG IS MEI 1984 Directeur Sonneveld. Economisch hoofd Van de Kracht legt samen met een medewerker het nut van het Datapoint-systeem uit. Schiedam De Schiedam- se oogarts dr. T.S. Ong. die wereldvermaardheid heeft gekregen met een specia listische behandeling van staar, kan binnenkort re kenen op meer ondersteu ning van het Schielandzie kenhuis. De praktijk is zeer druk. Veel mensen krijgen te horen, dat zij het over enkele maanden nog maar eens moeten probe ren. Onlangs meldde zich een aanzienlijk aantal Duitsers, dat aan staar lijdt, bij dr. Ong. Dat was na een programma op de Duitse televisie, dat geheel aan de unieke Ong-behan- deling was gewijd. Schiedam Zonder dat het extra geld kost, is het Schie landziekenhuis bezig zijn hele administratie te automatise ren. De aanschaf van het Datapoint-systeem (ook het Ho- lyziekenhuis in Vlaardingen begint er binnenkort mee) is voor Schieland goedkoper dan het laten verwerken van de administratie door een particulier computerbedrijf. Schiedam De elektri sche installatie van de to ren van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat móet nodig worden ver nieuwd. De klok, waarmee de verlichting van het uur werk wordt aangezet, moet geaard worden en de bedrading is ook niet meer in orde. De dienst Gemeentewerken van Schiedam heeft dat ge constateerd. Bovendien moeten de aanwezige motoren in de toren wor den voorzien van werk- schakelaars. Er is 8100 gulden nodig om de ge breken te herstellen. Daar komt nog een be drag van 2400 gulden bij om gelijktijdig op ver schillende plaatsen in de toren verlichting aan te leggen en de bestaande te verbeteren. De herstel werkzaamheden moeten voor oktober van dit jaar worden uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Andrelon shampoo. Grote gezms- flesrnh 250 ml 50 ml gratis in glans, ei. milky of dennen va nAj95 voor ■SLjy; ïjZS&Gk.: Nivea creme- dou che. inn V2 liter Van 5*55 voor Li mara parfum deospray. in 4 geuren Van4r9*r voor „Zo'n servicebureau is zo duur, dat wij nu met hetzelfde geld drie a vier jaar ons eigen compu terbestand verder kunnen ontwikkelen", aldus J.A. van de Kracht, hoofd van de economiseh- administratieve dienst (HEAD). Van de Kracht voorziet de paradoxale situatie, dat het Schielandziekenhuis juist door de auto matisering menselijker wordt en straks meer tijd zal hebben voor patiënten en bezoek. „Als je die hele papierwinkel, die de polikliniek nu nog is, kunt verhelpen, hebben wij straks meer tijd voor een persoonlijke benadering van de bezoe kers", aldus Van de Kracht. „Daarin zit de grote winst voor de toekomst." Volgens de scheidend algemeen directeur Frits Sonneveld (vrijdag neemt hij afscheid) ligt het in de bedoeling, dat ook de personeelsregistratie geautomatiseerd zal worden en dat ook de voe dingsregistratie het samenstellen van de componenten van de diverse diëten via de computer zal gaan. Voor zover hierdoor werk ver loren gaat, kan dat opgevan gen worden door arbeidstijds verkorting op verzoek van het personeel zelf, meent Sonne veld. Hij verwacht hier geen problemen mee. Er ontstaan ook nieuwe functies, zegt hij. Momenteel wordt het Data point-systeem volgestouwd met persoonlijke gegevens van de patiënten. Hier verwacht Van de Kracht grote voorde len van. Onderzoeken kunnen beter op elkaar worden afge stemd. „Nu gaat het vaak zo: een patiënt komt binnen, de ene dag heeft hij—een afspraak met die specialist en de vol gende dag een onderzoek op een andere afdeling en soms is hij dan ai een week binnen en is er nog geen behandeling ge start. Het is de bedoeling al die onderzoeken op één dag te zet ten." Ook huisartsen zullen hun me dische gegevens snel kunnen betrekken via het Datapoint- systeem, waarvan de centrale staat in het oude zusterhuis de Louise de Coligny- De organisatoren van de open dag poseren met een affiche over de Kunst kringloop, zoals de culturele wandeling is gedoopt. Vlaardingen Een wandelin getje door de stad kan Vlaar- dingers zaterdag leren wat hun stad te bieden heeft als het om cultuur gaat. De mu sea, vier galeries, het Zonne huis, de Vrije Academie, de Stadsgehoorzaal, de streekmu- ziekschool en het gemeente archief zetten de deuren open en bieden iets extra's om het publiek te trekken. Deze week wordt Opzien, het informatiebulletin van de cul turele instellingen, in Vlaar dingen, huis aan huis ver spreid. De Kunstkringloop, zo is de culturele wandeling ge doopt. De Vrije Academie heeft al ja ren de gewoonte om het sei zoen af te sluiten met een open dag, waarop getoond wordt wat de academie het volgend seizoen van plan is. Bij het verschijnen van het tweede nummer van Opzien hebben alle andere culturele instellin gen dat initiatief overgeno men. „Kringen in het kunstle ven, mensen die enthousiast bezig zijn om het culturele ni veau van onze stad op te krik ken, zijn bij elkaar gebracht", verklaart wethouder Arij Maarleveïd tevreden. De Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg is het rustpunt in de kunstwandeling, waar het publiek in een gemakkelij ke stoel koorrepetities kan meemaken. En wie toevallig directeur Marten Putman te gen het lijf loopt kan een en thousiast verhaal verwachten over het programma voor het komende theaterseizoen. Een pakket van 75 voorstelling, waar Putman meer dan tevre den over is. „Het breedste aan bod dat we ooit in de Stadsge hoorzaal hebben gehad. Het steekt met kop en schouders uit boven wat elk willekeurig Rotterdams theater te bieden heeft", zegt hij met een nau welijks te stuiten enthousias me. Zowel in de Vrije Academie als in de streekmuziekschool zijn workshops, in het Visserij- museum treedt het Vissers vrouwenkoor op, 2ingt een duo zeemansliederen, wordt een film vertoond van cineast Jan Schaper over vlaggetjes dag 1959 in Vlaardingen en is een tekenwedstrijd voor de jeugd. In galerie Foyer in de Smalle Havenstraat kunnen mensen zich laten portretteren door schilder Chris de Goey en in galerie de Duig in de Landstraat kan het pubhek een kijkje nemen in het atelier van Dik Kats en Aad Hofman. „Ik weet zeker dat een hele boel mensen nog nooit zoiets gezien hebben", aldus Maarle veïd, die er tevreden op wijst dat het culturele aanbod, on danks de bezuinigingen, niet terugloopt. „Het trekt juist straat. Weer een ander voor deel is, dat bij de balie straks snel te zien is op welke kamer iemand ligt. Nu weet men bij de balie hooguit de etage, waarop patiënten zich bevin den en loopt het bezoek lange tijd te zoeken. Van de Kracht zegt dat de pri vacy beter beschermd zal zijn dan nu met de papieren opslag het geval is, want het zieken huis is een open instituut en in een onbewaakt ogenblik kan men bij persoonlijke gegevens komen. Patiënten kunnen op beeldschermen meelezen, wat er over hen ingetikt wordt. Ook is er in het computersys teem een alarm ingebouwd le gen telefoon inbraken. Vlaardingen Het personeel van de onderwijsbegeleidings dienst (OBD) is bijzonder bang, dal nieuwe bezuinigingsron des onvermijdelijk zullen moeten leiden tot gedwongen ont slagen. Die angst heerst al enige tijd - onlangs werd daar tijdens een vergadering van de Vlaardingse commissie voor onderwijs al uitdrukking aan gegeven maar die angst is na een brief, die het bestuur van de OBD van de drie deelne mende gemeenten, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, heeft ontvangen alleen nog maar gegroeid. In die brief wordt van het algemeen bestuur van de onderwijsbegeleidings dienst gevraagd mee te denken over de,manier, waarop met nog minder geld gewerkt kan worden. aantal arbeidsplaatsen zou vol gens hen als uitkomst geven, dat 25 van de 49 personeelsle den zouden moeten verdwij nen, en dat de GBD op geen stukken na meer aan haar ta ken zou kunnen voldoen. Het personeel is van plan, morgen avond in groten getale naar de vergadering van het bestuur te komen. I algemeen Ook het afgelopen jaar heeft de OBD flink moeten bezuini gen. Het gemeentebestuur van Vlaardingen bijvoorbeeld stel de als eis, dat er een ton moest worden ingeleverd. Dat be drag werd niet gehaald; aan bezuinigingen werd uiteinde lijk slechts een bedrag van 66.000 gulden gevonden. Het tekort dat is ontstaan zal de komende jaren, bovenop nieu we bezuinigingen, alsnog ge vonden moeten worden, zo hebben de gemeentebesturen laten doorschemeren. In de brief die de OBD van de drie gemeenten heeft ontvan gen wordt het algemeen be stuur van de OBD gevraagd, zich te beraden over de vraag welke taken wel, en welke eventueel niet meer uitge voerd zouden hoeven worden. Het personeel van de OBD heeft daar woest op gerea geerd. Een vertaling van het te verwachten bedrag dat de komende jaren zal moeten worden bezuinigd naar het Volgens chef Piet Zoutendijk van de afdeling onderwijs 'op de Vlaardingse secretarie is die opwinding onder het per soneel wel begrijpelijk, maar er is nog geen reden voor. „Die brief is in het geheel niet taakstellend, in de zin dat er een concreet bedrag wordt ge noemd dat zou moeten worden ingeleverd. We zitten nog vol strekt in het stadium van overleg. Ik vraag me af of het personeel de inhoud van die brief kent en de bedoeling er van heeft gesnapt." Ondanks dodelijke ongeval Den Haag „Ik kan u wel vertellen dat het een hele stomme fout van me geweest is." Die bekente nis liet een 42-jarige Vlaardinger zich gisteren voor de Haagse rechtbank ontvallen. Hij stond daar voor president mr. C.N. van der Ham, omdat hij hoger beroep had aange tekend tegen het vonnis van de president van de Rotterdamse rechtbank. Die veroordeelde hem in april 1983 tot drie maan den gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Vlaardinger veroorzaakte in juli 1982 op de Rotter damse Vondelingenweg een ongeluk met dodelijke afloop. Als verdachte anderhalf jaar zijn rijbewijs kwijtraakt is hij zijn baan ook kwijt en kan hij, gezien zijn leeftijd, er nauwelijks nog op rekenen weer aan de slag te komen, zo betoogde de raadsman van de Vlaardinger, mr. E.R. Ho- née. De man had op de dag van het ongeluk na zijn werk nog wat gedronken met een paar collega's, die hij lange tijd niet had gezien. Op weg naar huis reed hij door een rood verkeerslicht en veroorzaakte een ongeluk. „Heel stom", gaf de verdach te toe, „maar als de straf zo blijft wordt ik op staande voet ontslagen." Procureur-generaal mr. H.R.G. Feber was niet erg gevoelig voor dat argument. „De feiten leveren het zwaarste misdrijf op, en daarbij past een zware straf." Uitspraak volgt over veer tien dagen. yinmiiiiifitimiifKiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuitiniiiiiiiiiiEiiifiiiiiiiiiiKiii!^ Scheeres: 'Bestaansrecht bewezen' kwijnende verenigingsle ven. maar soms rijst de vraag of dat wel zo was. Het verenigingsleven ver anderde eerder van karak ter en werd meer sociaal gericht. De bewonersvere nigingen zijn daar een be wijs van. *t Is dan ook tijd om wat te vieren. Lambert Pijpers, voorzitter in Oost, biedt de wijkbewoners een feeste lijk kopje koffie aan. Van avond, een dag voor de feitelijke verjaardag, is er een genoeglijk samenzijn In de Sint Janschool aan de Lange Singelstraat 55. De Haagse theatergroep Eigenwijks geeft er om half acht wat voorstellin gen, die ook op de proble men In Schiedam-Oost be trekking hebben. In een voorwoord in de ju bileumkrant zegt burge meester Scheeres, dat hij zelf al vanaf het begin lid is geweest van de bewo nersvereniging Oost en ge volgd heeft hoe de club zich inzette voor bewoners en voor een betere .wijk. Dc jubileum krant ziet er verzorgd uit en bevat stukjes over de vrijetijdsju- rist Koos de Kapper, melkboer Gé Kerklaan en de problemen waarmee de vereniging te maken kreeg. jjs Schiedam Vraag: wat hebben de Theo Thijssen- s school, het verpauperende E Boerhaaveplein, bus 38, de renovatie in de Wattstraat, H de volkstuintjes achter de Singelkerk en de stank bij rioolgemaal Marconistraat met eikaar gemeen? Ant- H woord; de bewonersvere- 2 niging Schiedam-Oost. 3 Alweer tien jaar bestaat de s club, die ooit ontsproot uit Marina Hendriks' ouder- S brigade op de hoek van Boerhaavelaan en Lorent- 5 zlaan. Het was er zo druk. dat het tijd werd voor ac- 5 tie. Nu, na tien jaar, is het er nog druk. Voor een ju- 2 bilerende bewonersvereni- ging is dat bijna om despe- 2 raat van te worden, 2 Tien jaar lang heeft de S vereniging te maken ge il had met de meest uiteen- 2 lopende problemen in een woelig stadsvernïeuwings- gebied, dat zich ingeklemd ss ziet tussen de Schiedamse s binnenstad en de gemeen- te Rotterdam, globaal be- 2 grensd door de Rotterdam- 5 sedijk, de Hogenbanweg, de Horvathweg, de Sehte 5 en de Broersvest. S Tien iaar kopzorgen voor 2 tientallen vrijwilligers want in de loop der tijd is de vereniging steeds aetie- 2 ver geworden. Vroeger 2 hoorde men in Schiedam 2 wel eens klachten over het Vervolg van de voorpagina Schiedam De fatale schietpartij is vandaag het gesprek van de dag in de Oostslngel in Schiedam-Oost. In het huis van Jacqueline, een 37-jarige vrouw die al ja ren in de straat woonde, werd vanochtend om zes uur haar vriend doodgeschoten door haar vroegere echtge noot. Hij was overspannen. Dat had de dader enkele dagen geleden tenminste zelf ge zegd tegen een buurvrouw. De hele echtscheidingsproce dure met zijn vrouw had hem de das omgedaan. Zijn werk kon hij niet meer uit voeren. Geruime tijd hebben Jacque line en haar man in de Oost singel gewoond. Volgens de buren leefden zij 'nogal te ruggetrokken', Toen het tus sen hen niet meer boterde hadden ze echtscheiding aan gevraagd; hun 6-jarig zoontje Maarten ten spijt. Toen de bewoonster van het pand naast hun vroegere wo ning overleed, kocht Jacque line het pandje, nauwelijks drie meter van de woning van haar man. Alleen de poort scheidde de beide wo ningen. Haar man hielp zelfs bij net verbouwen van haar nieuwe onderkomen. „Ze gingen geregeld met elkaar om", vertelt een van de bu ren, „Ze gingen ook met el kaar uil." Toch leden beiden onder de situatie, maar Jaqueline knapte zienderogen op toen ze een nieuwe vriend kreeg Dat was voor haar en haar ex-man geen beletsel toch met elkaar te blijven om gaan. Totdat hij vanmorgen zijn jaloersheid niet meer de baas kon. „Hij was erg driftig", zegt een andere buurvrouw, „gis teravond hadden Jacqueline en hij nog ruzie om Maarten. Hij rukte het kind uit haar armen. Ik heb enige tijd ge leden al gedacht: een van die- twee moet hier weg. Of hij, óf zij, want anders komen er ongelukken." Vanmorgen vroeg heeft een buurtbewoonster de fatale schoten gehoord. Over het slachtoffer zegt zij: „Hij was beleefd en altijd goed gehu meurd. Hij woonde nog maar pas bij Jaqueline." (ADVERTENTIE) In een aantal Rotterdamse wijken worden morgen de nieuwe decl- gemeenteraden gekozen. Wij hopen, dat velen zullen gaan stemmen. Vooreen vrije democratie zijn verkiezingen zeer belangrijke momenten. Onze democratie laat gelukkig nagenoeg alle opvattingen toe. Opvattingen, die de een meer zullen aanspreken dan de ander, maar die ieder in zijn of haar waarde laten. Er zijn helaas ook mensen, die opvattingen verkondigen, die anderen niet in hun waarde laten, die mensen willen discrimineren. Wij vertrouwen er op. dat u - Rotterdammers - deze opvattingen geen kans zult geven in onze stad. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1