Grotere Loper brengt andere winkelcentra in problemen IHSPREÊJ Kavel BV ontwikkelt bouwplan voor Seliie GRAAG .GEDAAN. bon FN\ -Schiedam begraaft pop sociale wetgeving Raad verwerpt motie over bewoners is uitgevoerd zon- Som rnels- dijkse' tl t Vluchtelingenwerk wil geld van Vlaardingen Werklozen gaan fietsen bewaken VLAARDINGS DAGBiAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Fabriplein wordt 2 miljoen duurder Gemeente niet blij met ƒ5,72- actie Wonderbaarlij ke afloop botsing DINSDAG 22 MEI 1984 'eg-Noorc damse afdeling van de FNV heeft een comité in het leven geroepen, dat de acties rond de verlaging van de uitkeringen op 1 juli moet coördineren en uitwerken. Woensdag 23 mei wordt al een eerste actie gevoerd in Den Haag. Vanuit Schiedam ver trekt een bus protesterend naar de residentie. Zij nemen dan een ingezwachtelde pop met zich mee, die volgens FNV'er Hans Coster de zieke sociale wetgeving moet voor stellen. Er worden zogenaam de medische communiqués uit gedeeld aan de deelnemers van de hoorzitting over de kortingen op de uitkeringen. Vrijdag is de tweede actiedag rond de kortingen. Dan over lijdt de sociale wetgeving. Van half twee tot vier uur staan de Schiedamse FNV'ers op de markt voor het oude stadhuis met een doodskist, waarin de sociale wetgeving ligt. Die middag kunnen belangstellen den, die niet op 29 mei naar de actiedag in Den Haag gaan het condoleanceregister tekenen. Ook worden er vrijdag in Schiedam kleine aanplakbiljet- Schiedam De renovatie van negentig woningen aan het Fabriplein blijkt liefst twee miljoen gulder duurder uit te vallen dan de stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) aanvankelijk had berekend. Hierdoor zal de renovatie moeten worden uitgevoerd op geheel andere voorwaarden dan met de bewoners was overeengekomen. Dat is de raadsleden duidelijk gewor den, die vorige week een ge sprek hebben gehad met waar nemend SSSW-directeur Kamminga. Wethouder Zijdeveld heeft de leden van zijn commissie voor ruimtelijke ordening intussen bevestigd, dat de SSSW wei gert het rapport aan B en W te overhandigen, dat de Nationa le Woningraad over het mana gement vervaardigd had. Deze kwestie, alsmede de pro blemen rond diverse renova tieprojecten van de SSSW {Fa briplein, Wattstraat, Huijs- mansstraat), was gisteravond voor CPN, PSP /PPR en D'66 aanleiding om een motie in te dienen. Hiermee wilde klein links bereiken dat de SSSW voorlopig niet mee mag draai en in de toekomstige stuur groep stadsvernieuwing, zo lang er 'gerede twijfel' bestaat over het functioneren van de SSSW. Adri Reijnhout (D'66) noemde de SSSW 'zo impo tent, dat er niets meer uit komt'. Het CDA en de VVD wilden echter geen structurele conse quenties verbinden aan een mismanagement op dit mo ment. En de PvdA zag juist voordelen in het opnemen van de SSSW in de stuurgroep, omdat er dan een forum is waar de SSSW aan zijn afspra ken kan worden herinnerd. „Stuur je ze weg, dan valt er helemaal niet meer te praten," aldus VVD-wethouder Van Tilborg. De motie werd dan ook verworpen. Het kwam tijdens de discussie geregeld tot aanvaringen tus sen CPN-raadslid Eef Collé en wethouder Van Tilborg. „Ik word een onheilsprofeet ge noemd," redeneerde Collé, „maar hoor eens, ik laat die renovatie aan het Fabriplein toch niet mislukken? Dat doet die SSSW." Van Tilborg rekent erop dat op 6 juni de opgeschorte reno vatie aan het Fabriplein een vervolg kan krijgen. ten verspreid met daarop een portret van minister De Ko ning van Sociale Zaken. Er zijn er tienduizend gemaakt. De begrafenis vindt uiteinde lijk plaats op ?9 mei op het Binnenhof, als er door het FNV landelijk actie wordt ge voerd rond de Tweede Kamer. De kist wordt dan meege voerd, evenals enkele graf kransen. De FNV'ers gaan in aangepaste kledij en met om floerste trom naar de Tweede Kamer. „Als de pop niet op het Binnenhof begraven mag worden, hebben we nog twee varianten", zegt FNV'er Hans Koster. „Of we cremeren de pop ter plaatse, of we geven haar een zeemansgraf in de Hofvijver." Voor de actiedag op 29 mei heeft het FNV een optie geno men op tien bussen, die afrei zen naar Den Haag. In Schie dam is het Emmaplein het op stappuntDe bussen vertrek ken daar om half twaalf. Aan de reis zijn geen kosten ver bonden. Belangstellenden moeten zich aanmelden bij J. Schaap, telefoon 263571. In Vlaardingen gaan de bussen weg van het Weeshuisplein. Zij vertrekken om kwart over elf. Contactpersoon is hier B. van der Gein, telefoon 345876. In Maassluis tenslotte staan de bussen van het FNV bij De Kern. Zij vertrekken om kwart voor elf. Belangstellen den kunnen zich melden bij J. van Zaltbommel, telefoon 19107. Wethouder Van Tilborg wei gerde een tegenrapport van bewonersdeskundige Carol Berg nog serieus te nemen, als de oppositie zelf een rap port van bouw- en woning toezicht zomaar achterhaald durfde te noemen. Argument hierbij was voor Van Tilborg ook, dat de renovatie door de Bewoners van de Sommelsdijksestraat stellen zich op in de raadszaal. Het spandoek drukt hun sentiment uit. Schiedam Het omsmijten van een tafel en een stoel door een bewoner van de Sommelsdijksestraat toonde gisteravond aan hoe machte loos hij en zijn buren zich voelden tegenover het PvdA/VVD-blok dat de gro tendeels gerenoveerde wo ningen gesloopt wil zien. De gemeenteraad besloot met 15 stemmen voor en 13 stem men tegen dat de Sommels dijksestraat evenals de twee parallel lopende straatjes uit het stadsbeeld moet verdwij nen. De PvdA/VVD-meer- derheid verwierp een motie van de PSP/PPR, die onder steund werd door CPN, D'66 en het CDA, waarin ge vraagd werd om over een jaar eventueel terug te ko men op het plan met de Som- melsdijkse-, indien blijkt dat de woningen van goede bouwtechnische kwaliteit zijn. De bewoners van de Som melsdijksestraat waren de meesten in stemmig zwart gekleed naar het stadskan toor gekomen om in de raad zaal tijdens het debat een spandoek uit te rollen. 'Wij houden van onze straat' stond er met rode letters op. Met die gevoelswaarde in de leus probeerden de bewoners de PvdA en de VVD duide lijk te maken, dat de twee partijen tot een 'crime passio- nel' zouden overgaan door voor sloop te kiezen maar de coalitie Het zich niet ver murwen. der dat er bouwvergunnin gen voor waren. Strikt for meel is er voor de gemeente daarom niets veranderd na het rapport van bouw- en woningtoezicht. De wethou der ging niet in op de feitelij ke situatie in de straat. VVD-raadslid Annie Eens kers riep ongewild in herin nering, hoe wijlen Jan de Koning "(CDA) over het mo numentale Gusto-gebouw ooit zei: „Dat zijne gewone planke." Renskers redeneer de vrijwel identiek door over de renovatie in de Sommels dijksestraat te zeggen dat het 'leuke verbouwinkjes' waren: „Ze zijn heus echt goed be2ig geweest, maar het is toch maar voor de korte termijn." De bewoners vinden dat zij niet weet waar zij het over heeft; zij gaan in beroep te gen het raadsbesluit. Vlaardingen Het college van B en W van Vlaardingen is hele maal niet zo gelukkig met de ac tie van de vredesbeweging om bij wijze van protest tegen de plaat sing van nieuwe kruisvlucbtwa- pens 5,72 gulden' van de energie rekening apart over te maken aan de GEWB. In een antwoordbrief aan de stuurgroep Vlaardingen van de Beweging Weigering Defensiebe lasting schrijft het college dat zij zich niet met deze wijze van ac tievoeren kan verenigen. „Wij achten deze actie niet zinvol, mede omdat de bevoegdheid tot het plaatsen van kernwapens in Nederland tot de bevoegdheid van de centrale overheid behoort en niet tot die van de lokale overheid. Met de door u voorge stane actie treft u de eigen inwo ners." Het college deelt in de brief verder mede dat het ge meentebestuur niet het voorne men heeft een adhesiebetuiging aan de minister van financiën te zenden. Om die adhesiebetuiging had de stuurgroep gevraagd. Vlaardingen De fietsenstalling op het Veerplein wordt, als het aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen ligt, binnen afzienbare tijd bewaakt. Het idee om bij fiet senstallingen een oogje in het zeil te houden, is afkomstig van twee werkloze "VLaardingers, die dat werk met behoud van uitkering willen doen. Voorlopig gaat het om een proef. Later zouden ook andere stallingen er wordt gedacht aan die voor .het Kolpabad bewaakt kunnen 'worden. Het werkgelegenheidsproject werd al vele maanden geleden ingediend, maar stuitte eerst op verzet van de Vlaardingse fietsenmakers. Er zou den in de stalling ook kleine reparaties worden uitgevoerd en dat zagen de handelaren als oneerlijke concurrentie. Dat onderdeel werd daarom uit het plan geschrapt. De plannen zijn nog niet helemaal rond. Weliswaar staan de fietsklemmen er al, maar voor onderdak voor de bewa kers moet nog gezorgd worden. „Zinvolle bezigheden voor mensen zonder baars", noemt de gemeente het project. (m WITTE DE WITHSTRAAT 25 \V" Tel. 010- 149544 Dagelijks geopend van 09.00-17.00 uur. Zaterdag van 9.00-13.00 uur. Bespreekkostan par plaats 1.50. Dlrekte kaartverkoop van onderstaande voorstelling en wedstrijden. Reserveringen van theaters ook per theatercheque. SPECTACULAIRE JAPANSE SLAGWERKMANIFESTATIE donderdag 24 mei 1984 In Hal 4 van UTOPIA Toegangsprijs: Honingerdijk 245 - aanvang 20.30 uur. 15.00 p.p. Hert CIRCLE ENSEMBLE zal tezamen met de KODO GROEP uit Japan een programma brengen mat Japanse slagwerkmuziek. Het accent ligt op de traditionale Japanse Oalko's. een serie trommels van heel klein tol heel groot. De reusachtige Okedo-O-Daiko heeft een doorsnede van 1.85 meter. Het resultaat Is oen uniek geluid en het meemaken van een concert wordt daardoor een bijzondere belevenis. Hal 4 is Ie bereiken met tramlijn 1,7 en 9 en met We«tNederland butaan 92.98,194 en 196 Tevens zijn kaarten verkrijgbaar In InfomobieE. ons rijdende servicekantoor met wekelijkse standplaats In Capelle. Krimpen, Spijkenisse, Vlaardingen. Ridderkerk, Dordrecht, Schiedam, alsmede Beverwaard. Zuid plein. Om- oord, iJssel monde. Alexanderpolder en Schiebroek (bel voor standplaats en tijd 010-147400, tst. 161 of 291). Vlaardingen Uitbreiding van winkelcentrum De Loper in Vlaardingen-Holy met 5000 vierkante me ter vloeroppervlak, zoals het gemeentebestuur wil, zal de kleinere Holiërhoek en de Winkelhoeve op enorme verliezen komen te staan. Dat staat in een rapport dat het Nederlands Economisch Instituut (NEI) uit Rotterdam maakte in. opdracht van de ge meente. Vlaardingen wil nog voor de zomervakantie een be sluit nemen over de uitbrei ding. Het NEI heeft de gevolgen van de uitbreiding van De Lo per voor de andere winkelcen tra berekend. Voor de winkels in het Centrum en de West- wijk heeft de uitbreiding nau welijks gevolgen. De winke liers aan de Van Hogendor- plaan zullen' hun omzet iets meer zien dalen. De middenstanders van Win kelhoeve en Holierhoek zullen van dê grotere Loper gevoeli ge klappen krijgen. De Loper trekt door de gunstige ligging toch al meer klanten dan de andere twee. Na de uitbreiding wordt de situatie voor Holiër hoek en Win kei hoeve alleen maar ongunstiger. Van de da gelijkse boodschappen zullen ze zo'n dertig procent minder verkopen, in de sector van de meer duurzame goederen staat ze een omzetverlies van elf procent te wachten. „Gevoeli ge verliezen", aldus het NEI, dat erop wijst dat de twee an dere winkelcentra in de wijk Holy in de gevarenzone zullen komen. Na adviezen van de commis sies voor stadsontwikkeling en economische aangelegenheden nemen burgemeester en wet houders in juni een besluit over uitbreiding van De Lo per. Delft Als door een wonder heeft een frontale botsing op rijksweg 13 onder Delft gister middag slechts geleid tot een snijwond aan het been van één van de betrokkenen. Het on geluk gebeurde toen een 34-ja- rige vrouw uit Vlaardingen remde voor een auto die vlak voor haar invoegde. De vrouw raakte in de stromende regen in een slip. De auto belandde op de linker rijstrook, ramde de vangrail en kwam op de linker rijstrook stil te staan. Op die rijbaan reden op dat moment twee auto's. De eerste automobilist wist uit te wijken, maar een 23-jarige inwoner van Dordrecht kon een fronta- Ie botsing niet meer vermij den. Beide wagens raakten on herstelbaar verwoest. Vanaf de Beursbrug kijkt men precies aan tegen de panden aan de Scftie, waar Kavel BV nieuwbouw wil plegen. Schiedam De Haagse pro jectontwikkelaar Kavel BV heeft een bouwplan ontwik keld voor vijftig woningen aan de Schie. De bebouwing, die er nu staat, moet daarvoor wor den gesloopt. In het stadskantoor staat het voornemen van Kavel BV be kend als het Sherry de Terry- plan, wegens de kapitale naamsaanduiding op de gevel. Het gaat hier om verouderde reclame. Vroeger werd er in Spanje gebottelde sherry ge produceerd door de Holland- sche Wijnhandel Maatschappij. Dat was in de tijd, dat Schie dam om zijn jenever bekend stond. Ondanks dit drankverleden wordt aan het te slopen com plex geen geschiedkundige waarde toegekend. Het spreekt voor zich, dat de historische vereniging Schiedam de pan den niet opnam in haar inven tarisatie 'Bouwkundig bezit van dé stad Schiedam'. Het is wel de bedoeling dat de belen dende percelen Schie 98 en Schie UU behouden blijven; dit zijn dan ook monumenten. Kavel BV presenteert binnen kort nader uitgewerkte plan nen. Voorwaarde is, dat de voorgevel past in het karakter van het gebied tussen het Zak kendragershuisje en de Raam. Kavel is geen onbekende naam in de Schiedamse bin nenstad. Het was eveneens deze projectontwikkelaar, dio de aanzet gaf tot de nieuw- bouw op de hoek Korte Have- n/Elzenstceg, waarvan de ver dere realisatie later onder ver antwoordelijkheid van bouw vereniging Eendracht kwam te liggen. Spottend spreken de Korte Haven-bewoners nog steeds van hel piojeet De Ont heffing, daar de gemeente de bouw- en bestemmingsbepa lingen nogal ruim interpre teerde. Ook Eendracht noemt zijn complex tegenwoordig De Ontheffing. Vlaardingen De Vlaarding se afdeling van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN) vindt dat zij een deel van de 75.000 gulden moet krijgen die de gemeente van het ministerie van WVC ont vangt voor de eerste opvang van vluchtelingen. Dat schrijft de VVN in haar jaarverslag. De vereniging acht dat billijk, omdat zij in de meeste geval len zowel de eerste opvang als de voortgaande begeleiding verzorgt. Uit het jaarverslag blijkt dat de VVN het geld goed kan ge bruiken. Ondanks een bedrag van ruim 2800 gulden aan gif ten is 1983 toch met een nade lig saldo van 2000 gulden afge sloten. Het verslag wordt donderdag in de jaarvergadering met de leden besproken. Dat gebeurt in de kerkzaal van de Ooster- kerk aan de Schiedamseweg 95 om acht uur. Die avond is tevens de heer J. Willemse van de Stichting Oe cumenische Hulp aanwezig om te praten over de zorgelijke si tuatie (oorlogsgeweld, honger en droogte) in Eritrea. In Vlaardingen wonen mo menteel 34 vluchtelingen. Het merendeel daarvan is afkom stig uit Eritrea. Over de wijze waarop vluchtelingen in ons land worden behandeld is de Vlaardingse afdeling slecht te spreken. „Ze worden op z'n gunstigst gedoogd", vindt afde lingssecretaris Chris van der Heijden. Aan de hand van een reeks voorbeelden concludeert hij dat de economische crisis Nederland steeds minder gast vrij maakt. Het zou met name vaak een lijdensweg zijn voor vluchtelingen om als zodanig erkend te worden. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. ^dres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p0st en goed beloond! Want voor die kleine* py moeite krijgt u een verzilverd f i miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. No*, a n als f «en de noej|e ^°sfcocfe- efefooD:I m S/üyrcfe k - I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1