'Verdere daling bijstand leidt tot ontwrichting' 'Advertentie kapper is misleidend' Identiteit van dader ij bekend 'Gemeenteraad moet alsnog praten over kernwapens' 'Als we zo naar buiten gaan komen we weer aan de dope' ÏIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDANISGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Directeur GSD in jaarverslag: j? Inwoonster Maassluis dient bezwaarschrift in rlasfalt op Van Hogen- dorplaan Ferryschip maakt te veel lawaai Reclame-Codecommissie: Permanent Motor in slip; man in sloot Schaflwagen gestolen Heterdaad in Het Packhuis Duizend gulden boete Ex-verslaaf den bezetten pand Boumanstichting Verdachte heeft niet aangezet tot ontucht Daders van wisseltruc gegrepen bmm - □WATERWEG WOENSDAG 3d MEI 19S4 Vlaardingen De politie heeft mede dankzij enkele getuigen dé steekpartij, die vorige week donderdag plaatsvond voor de rijwielhandel aan de Maassluis- sedijk in Vlaardingen, en waar bij ,de 33-jarige A. J. Brobbel om het leven kwam, opgelost. De dader is een 32-jarige man van Tórkse nationaliteit, die naar het buitenland is gevlucht. Aan het onderzoek hebben de afgelopen dagen vele recher cheurs meegewerkt Het Vlaar- dïngse korps kreeg daarbij as sistentie van het recherche-bij standsteam uit Rotterdam. Tij dens dat onderzoek bleek dat de ruzie m de njwielzaak te maken had met de reparatie van hel voorwiel van een fiets, waarvan de prijs naar het oor deel van de dader te hoog zou zijn. Waar dat wiel vandaan kwam, heeft de politie even eens kunnen achterhalen; in de woonomgeving van de man is de fiets aangetroffen, waar dat wiel uit vandaan kwam. Mede naar aanleiding van publicaties in de plaatselijke kranten over de steekpartij meldden zich ge tuigen, die een uitstekend sig nalement wisten te geven. En kele van hen, die de man van gezicht bleek te kennen, wisten hem tijdens het doornemen van een stapel foto's op het politie bureau feilloos aan te wijzen. Daarop heeft de politie in het weekend een inval gedaan in zijn woning, maar daar bleek hij inmiddels niet meer aanwe zig te zijn. De afgelopen dagen heeft de politie vele bezoeken gebracht aan in Vlaardingen wonende landgenoten. Daardoor kwam men er achter dat hij in de nachtdienst werkte bij een be drijf in Hoek van Holland. Daar heeft hij ook de nacht na de steekpartij nog dienst gedaan, maar na afloop van die dienst vertelde hij dat hij enkele maanden naar zijn land terug ging omdat zijn vader ziek was Via Rotterdam en Brussel is de man vervolgons ontkomen. Inmiddels is Interpol ingescha keld om te trachten achter de huidige verblijfplaats van de man te komen. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis moet de draad van de discussie over kernwapens, die op 7 mei door een or devoorstel van VVD en CDA werd afgekapt, weer opvatten. Dat stelt mevrouw S. E. E. Leijendekker-Wiersma, die tegen h£t raadsbesluit een Arob-be2waarschrïft heeft ingediend. Ook PPH-raadslid Jaap van der Griend komt in het blad van zijn jaartij op de affaire terug. Hij is nog steeds kwaad over de handelwijze van de meerderheid in de raad. Mevrouw Leijendekker vindt het 'besluit om geen besluit te riemen', getuigen van 'uitge sproken minachting voor al diegenen die naar de raadsver gadering waren gekomen om een duidelijk standpunt te ver nemen'. VVV, CDA, D'66 en RPF deden een ordevoorstel omheen aantal initiatiefvoor stellen van PvdA en PPR maar niet te behandelen. Vol gens de briefschrijfster zijn daarmee het reglement van orde en de gemeentewet ver keerd geïnterpreteerd. Op vdeze manier, meent me vrouw Leijendekker, „zouden in de toekomst voorstellen die politiek gevoelig liggen of niet passen in het straat van een meerderheid van de raad, reeds voordat ze aan de orde wórden gesteld van tafel kun nen. worden geveegd." In de bewuste raadsvergaderingen bleven initiatiefvoorstellen over vredesonderwijs, bordjes aan de gemeentegrenzen en een verontruste brief van de raad naar 'Den Haag' onbe sproken. „Dit is duidelijk strij dig met de gro ^«.""•ginselen van de demociatio." Raadslid Jaap van der Griend is ook nog altijd o? d over het gewraakte ordevoorstel. „Op deze maniet V_t een meerderheid de wil op aan een minderheid, niet op basis van argumenten, maar op basis van de macht van het getal. De inspraak is van tafel ge veegd." Mevrouw Leijendekker vindt dat de voorstellen van PvdA en PPR alsnog moeten worden behandeld. Dat zou op zeer korte termijn moeten gebeu ren 'gezien het spoedeisende karakter van de voorstellen'. Het leek er gis termiddag op dat de hoofdrijbaan van de Van Hogen- dorplaan in Vlaar dingen was voor zien van een iaagje glaslalt. Het was geen proefneming van gemeentewer ken met een nieuw soort weg bedek king, maar het was afkomstig van een glascontainerwa- gen, die 'iets' van 2ïjn lading had ver loren. Dat 'iets' ging wel om een centimeters dik glasspoor van zo'n dertig meter. De gemeentereiniging kwam er aan vankelijk met één mannetje met een bezem aan te pas om de zaak op te ruimen. Hoek van Holland Bewo ners van het Blesplan in Hoek van Holand vinden dat het nieuwe ferryschip Zee land te veel lawaai maakt. Volgens woordvoerder W. de Reus is een onhoudbare toe stand ontstaan sinds het schip begin vorige maand in de vaart is gekomen. „Iedere morgen zijn we al voor 2es uur wakker als het schip af meert. Tot de Zeeland om een uur oi twaalf weer weg vaart, horen we een akelig, monotöon en irriterend ge brom. Dat zorgt zelfs voor trillingen in huizen. Boven dien zorgt dit schip voor meer rookoverlast dan ande re schepen." Woordvoerder H. Aten van de SMZ spreekt van een mis verstand. „Rijnmond heeft geconstateerd dat we in geen enkel geval de regels van de hinderwet overtreden. Toch hebben we een nieuw onder zoek ingesteld. Ook al valt ons formeel niets te verwij len, we willen toch graag proberen om de oorzaak van de klachten op te sporen en zo mogelijk weg te nemen." Schiedam Volgens de Re clame-Codecommissie is kap salon Theo aan de Lange Kerkstraat in Schiedam zijn boekje te buiten gegaan met een advertentie voor een pemianentbehandeling. De commissie vind de adverten tie waarin een permanent, inclusief knippen voor kort haar, wordt aangeboden voor f 27,50 misleidend. De Reclame-Codecommissie boog zich over de kwestie naar aanleiding van een klacht van een Schiedamse, die 107 gul den moest betalen in plaats van de in de advertentie aan gekondigde 27,50. Behalve hpt~permanent was het wassen hièt een speciale shampoo, een crèmebehandeling en föhnen in, rekening gebracht. De re clame code commissie is echter van mening dat haar dat ge permanent wordt voorafgaand gewassen dient te worden en na afloop met crème te wor den behandeld en geföhnd. De commissie vindt dat de kapsa lon zich in het vervolg van dergelijke advertenties dient te onthouden. De eigenaar van de kapsalon laat weten het nog steeds eer lijke reclame te vinden. „In de advertentie staal duidelijk dat het om kort haar gaat. Ik meen me te herinneren dat die vrouw halflang haar had. Bo vendien is haar haar gewassen met een duurder" shampoo en heeft ze een speciale spoeling gehad, waarbij een deel van het haar wordt gekleurd. Het is toch logisch dat je voor een ames en herenkapsalon HPT TT? C\ Lange Kerkstraat 46 X XXXj itltr.'üun 733072 Aanbieding-: inklu.sief knippen De omstreden advertentie, die volgens de commissie niet meer mag. moet betalen. Ik ben zaken- man genoeg om er iets bij te uitgebreide behandeling meer krijgen. Als je schoenen koopt proberen ze je toch ook creme of een paar sokken erbij te verkopen?" Maasland Een 22-jarige motorrijder uit Vlaardingen is, gisteravond op de kruising Coldenhovenlaan-Burgerweg in Maasland in een slip ge raakt. Vermoedelijk had de Vlaardinger tevoren met zijn motor in de berm gezeten. De motor schoot door schrik draad heen en ramde een lantaarnpaal. Dér".bestuurder kwam in de stoot naast de Burgerweg te recht en is roet becnletsel in hóf Holyziekenhuis in Vlaar dingen opgenomen. Schiedam Een schafuvagen, die geparkeerd stond aan de Van Kleefstraat in Schiedam, is dezer dagen door onbeken den aangekoppeld en weggere den. De keet, die eigendom was van de SSSN, had een waarde van 1000 gulden. Bij een inbiaak in het Totai- benzinestation aan de Lpnge Nieuwstraat 2ïjn shag, sigaret ten. olie en andere goederen verdwenen. De inbrekers kwamen binnen door de toe gangsdeur^, te vernielen. De waarde van het ontvreemde is nog niet bekend. Vlaardingen Dankzij het in werking treden van een stil alarm heeft de politie van nacht om even over half een" op helerdaad een 17-jarige Vlaardinger kunnen inreke nen, die aan het inbreken was in discotheek Het Packhuis aan de Koningin Wilhelm ina- haven. De jongeman had de toegangsdeur geforceerd om binnen te komen. Hij had ech ter geen tijd om iets weg te ne men, want voor die tijd was de politie al ter plaatse. Hij werd op het bureau ingesloten. Den Haag De Haagse recht bank heeft gisteren in hoger beroep een 52-jarige Vlaardin ger veroordeeld tot duizend gulden boete of twintig dagen hechtenis. De man was ten las te gelegd dat hij op 16 juli 1982 in Vlaardingen mst een perso nenauto op de Hogendorplaan had gereden, terwijl het alco holpromillage 2,35 bedroeg. De procureur-generaal, mr. H.R.G. Feber, had eveneens een geldboete van duizend gulden of twintig dagen hech tenis geelst. De politierechter in Rotterdam had eerder twee weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf plus twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid gevonnist. Vlaardingen „De vraag is of de grens niet is bereikt. Een verdere daling van de uitkering kan wel eens lei den tot een volkomen maatschappelijke ontwrichting." Die constatering met betrekking tot de bijstandsuitke ring doet Thea van Miltenburg, directeur van de ge meentelijke sociale dienst in Vlaardingen, in haar jaar verslag over 1983. Voor wie zich afvraagt of dat niet een te krasse opmerking is, voegt mevrouw Van Mil tenburg daaraan toe: „Het antwoord moet iedereen dan maar halen bij de mensen die in deze omstandigheden ver keren; de medewerkers bij de GSD worden er dagelijks mee geconfronteerd." Het is niet de enige opmer king in het jaarverslag, die een somber karakter heeft. De sociale dienst merkt op allerlei terreinen, dat de om standigheden voor veel men sen steeds slechter worden, zo blijkt uit het jaarverslag. Grote kritiek op 'Den Haag1 is er niet alleen vanwege de nog altijd voortdurende bezuini gingen op de sociale uitkerin gen, maar ook over de ondui delijkheid, die vaak over aller lei zaken heerst en over de slechte voorlichting die aan de uitkeringsgerechtigden wordt gegeven. „De regelingen wor den steeds complexer, voor medewerkers van de GSD Schiedam Acht ex-heroïneverslaafden uit de therapeuti sche gemeenschap aan de Schiedamse Nieuwe Haven hebben vanmorgen rond elf uur een pand van de Boumanstichting aan de Essenlaan in Rotterdam bezet Zij willen daarmee be reiken dat de stichting met geld over de brug komt, dat no dig is om de volgende fase van de therapie te beginnen. „Als dat niet gebeurt, is de hele therapie voor niks geweest. Dan bestaat er grote kans dat degenen die 'naar buiten gaan zo weer aan de dope zitten." Acht ex-verslaafden bezetten vanmorgen het pand van de Boumanstichting aan de Essen- laan in Rotterdam. lijntje worden gehouden'. Ze zitten al twee maanden lan ger dan nodig in de gemeen schap aan de Nieuwe Haven. „Dat is voor de volgende groepen verslaafden die hier komen ook een ongezonde situatie. Die zien dat die the rapie uitzichtloos is", zegt Hester Meier. Het pand aan de Nieuwe Haven zou over vol zitten. Bovendien kost het volgens de actievoerders veel meer geld om die acht mensen zo lang onderdak te bieden. „De Boumanstichting realiseert zich gewoon niet dat er haast bij is. We kun nen hier niet blijven zitten. Uiteindelijk gaat het niet meer om de heroine. Dan gaat het er gewoon om dat we leren om op onszelf ge lukkig te zijn." De acht hebben zes maanden therapie aan de Nieuwe Ha ven achter de rug, maar zit ten nu al twee maanden lan ger in die gemeenschap, om dat ze niet verder kunnen. Ze zouden weer naar buiten moeten, de maatschappij in, maar in hun een ge zien ze daar geen gat in. „Mensen van vorige groepen, die hier klaar waren met de therapie, zijn op zichzelf gaan wonen, maar een heleboel daarvan zitten al weer aan de he roïne", zegt woordvoerder Jos Larnmers, „Je komt je oude vrienden buiten weer tegen. Dan meet je wel erg sterk in je schoenen staan wil je het redden." De bezetters willen in groepsverband en onder be geleiding weer een plaats in de maatschappij zien te krij gen, „Die zogenaamde re-en- iry is broodnodig. Die hoort gewoon bij de therapie", vin den ze. „Anders is,al dat af kicken weggegooid geld," Vanochtend gingen ze met een bestelbus vol slaapzak ken en kussens naar de Es senlaan. „We hopen dat de directie onder druk van die bezetting wel de benodigde 75000 gulden geeft", zegt Lammers, In ieder geval vonden ze aan de Essenlaan voorlopig een ruimere behui zing. In dat pand in Rotter dam-Kralingen draait een re-entry programma voor ex-alcoholisten. Er zijn ech ter veel kamers leeg en die werden door de groep met een in gebruik genomen. De acht hebben het gevoel dat ze door de directie van de Boumanstichting 'aan het vaak al moeilijk te volgen en voor cliënten bijna niet meer te volgen. Op zich een slechte zaak, want daarmee wordt de afhankelijkheid van de cliënt vergroot.' De VJaardingse GSD probeert aan dat laatste probleem iets te doen door naast het foldermateriaal dat het ministerie voor sociale za ken uitgeeft ook zelf duidelijk voorlichtingsmateriaal samen te stellen.' In het jaarverslag wordt aan gegeven, hoeveel Vlaardingers van de wijzigingen die allerlei regelingen hebben ondergaan het slachtoffer zijn geworden. Zo zijn ruim honderd Vlaar- dingse jongeren buiten de boot gevallen met de nieuwe voor waarden voor hei verkrijgen van een zogenaamde school verlatersuitkering. Ook de wij zigingen bij de WVVV-uitke- ring zorgde voor Vlaardingse 'slachtoffers'. Bij 200 jongeren beneden de 23 jaar moest opnieuw bekeken worden, of ze volgens de nieu we normen nog recht hadden op hun uitkering. Het meren deel van her» viel af, hetgeen in de meeste gevallen een in komensachteruitgang van 300 gulden per maand betekende. „Met. enige verbazing moest geconstateerd worden, dat men het gelaten over zich heen liet komen. Zelfs be zwaarschriften werden nau welijks ingediend." Aardig wat bezwaarschriften kwamen er wel van mensen die in 1983 een aanvraag had den ingediend voor de eenma lige uitkering voor echte mini ma, die een afwijzing hadden ontvangen. Er kwamen 65 van die bezwaarschriften binnen, tegen slechts 21 in 1982. Vol gens mevrouw Van Milten burg is dat vermoedelijk een effect van de aandaent, die VARA's Ombudsman Frits Bom aan die eenmalige uitke ring heeft besteed. 35 van de bezwaarschriften werden uit eindelijk gegrond verklaard, meestal doordat nieuw feiten materiaal was aangedragen. De indieners van deze be zwaarschriften kregen hun eenmalige uitkering dus als nog. Uit het jaarverslag van de so ciale dienst blijkt, dat de ge meente Vlaardingen in 1983 op alle verleende uitkeringen ruim .5,6 miljoen gulden heeft moeten bijpassen, In 1982 was dat nog 'slechts' 4,8 miljoen. Rotterdam Een 64-jarige Schiedammer, die ervan werd verdacht ontucht te hebben gepleegd met min derjarige jongens, is vanmor gen door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken. De officier van justitie had drie weken gevangenisstraf tegen de man geëist. De Schiedammer zou van mei tot november van het vorig jaar herhaaldelijk on tucht hebben gepleegd met minderjarige jongens. De rechter oordeelde echter dat het initiatief van de 15-jarige jongens zelf was uitgegaan, die op een gemakkelijke ma nier geld wilden verdienen. Vlaardingen Twee mannen, die in de Hoogstraat in Vlaar dingen bij diverse winkeliers een wisseltruc hadden toege past om aan geld te komen, zijn niet ver gekomen met de opbrengst. Dankzij snel hande len na meldingen van diverse zijden konden de ma'nnen, res pectievelijk 24 en 26 jaar, door de politie in de kraag worden gevat. Ze zijn voor nader on derzoek ingesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1