24 MTTKIMF iedere millimeter heeft rottêrdamYme¥wsblad Pas eind zomer beslissing over lot Booy Clean Rotterdam en rijk niet eens over I 1 kosten berging j I havenslib I Rijnmond heeft hulp nodig naar economisch herstel i 'SVZ weigert gesprek over jeugdbanenplan' Huurwoningen in gifwijk blijven leeg OR Wilton akkoord met reddingsplan interieurverzorging speksnijder dv Crediteuren Wilton akkoord met halvering schulden Woning geweigerd aan potentiële drugshandelaar KNIJP DE KAT'NS IN HET DONKER! r- 'Groen' protest van ambtenaren Rijnmond Rotterdams Nieuwsblad woensdag 30 mei 1984 KZ/RV/RT/RW Rotterdam De Vervoers- bond FNV wil op korte ter mijn een gesprek met de werkgevers in de Rotterdamse haven over het jeugdbanen plan dat de bond heeft opge steld en waardoor mogelijk 650 jongeren aan de slag geholpen kunnen worden. In een brief aan de SVZ schrijft de Ver- voersbond FNV dinsdag het onbegrijpelijk te vinden dat de werkgevers het gesprek daar "over uit de weg gaan. -De SVZ heeft onlangs gewei -gerd het jeugdbanenplan te be spreken in de zogenaamde -werkgelegenheidseommissie voor de Rotterdamse haven, de commissie II. De werkge vers vinden dat maar een be perkt aantal zaken in die com- -missie besproken dienen te worden. De SVZ zal zich deze week be raden of ze alsnog met de bond over het jeugdbanenplan wil praten. Vooralsnog voelen de werkgevers daar weinig voor, omdat de Vervoersbond FNV onlangs een werkgevers plan voor jeugdigen van tafel heeft geveegd, omdat daarin het cao-loon werd weggelaten als basis voor de uitbetalingen. De Vervoersbond FNV Is nu bereid dat plan ook bij de be sprekingen te betrekken. Het bestuur van de stichting ha ven- en vervoersscholen, waarin ook werknemers en werkgevers vertegenwoordigd zijn, heeft ook uitgeproken dat er op korte termijn een ge sprek moet komen. Dordrecht De grootste ver huurder van de Dordtse wijk m de Merwedepolder, Aegon, heeft besloten voorlopig geen leegstaande woningen te ver- huren. De leegstand in de gif- wijk neemt momenteel veron trustende vormen aan. Van de eensgezinswoningen staat ze ventien procent leeg, van de flats ruim 32 procent, Aegon wil wachten met ver huren tot meer duidelijkheid wordt verschaft over de toe- komst van de wijk. De verze keringsmaatschappij heeft TNO ingeschakeld voor een nader onderzoek naar de in- vloed van eventueel gif onder de woningen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Dordrecht baseert Aegon zieh op het con cept-saneringsplan, dat vorig jaar door de provincie werd gepresenteerd maar inmiddels weer van tafel is verdwenen. Een werkgroep buigt zich mo menteel ever een nieuw sane ringsplan. Rotterdam Eind deze zo mer, waarschijnlijk in au gustus, zal de Rotterdamse milieu-officier mr. J. Schoonaard besluiten of hij het industriële schoonmaak bedrijf Booy Clean al of niet voor de rechtbank daagt In juni 1982 deed de Rotter damse rivierpolitie een inval bij het toen in opspraak ge komen bedrijf. Na ruim een jaar rondde het recherche team het omvangrijke on derzoek naar mogelijke mi- lïeu-overtredingen af. Daar na maakt Booy Clean ge bruik van het recht op een tegen-onderzoek. Die con tra-expertises zijn onlangs beëindigd. De rechter-commissaris ver hoort de komende maanden de laatste getuigen in deze zaak, aldus de milieu-offi cier. Volgens mr. Schoonaard neen nij een aantal moge lijkheden om de 'zaak-Booy1 verder af te handelen. Een rechtzaak, maar het kan ook zijn dat hij het gebeuren af doet met een schikking. Een 'theoretische' mogelijkheid is ook het seponeren van de zaak, aldus de milieu-of fcier. Bij zijn beslissing zal mr.Schoonaard de resultaten van het polïtïe-onderzoek, - de con tra-expertise en de ge dragingen van het bedrijf in het afgelopen jaar meewe gen. Booy Cle«,n sloot na de - politïe-inval, min of meer door de overheid gedwon gen, haar schoonmaakbedrijf voor zee- en binnenvaart- schepen. Juist rond deze af- deling concentreerde het po- - lïtie-onderzoek zich. De ondernemingsraad van "Wilton-Fijenoord is gisteren akkoord gegaan met het reddingsplan van Schiedam. Dat bete kent dat de raad positief oordeelt over de grond- transactie van veertig miljoen gulden met Schiedam. En over de voorwaarden die gesteld zijn aan een achterge stelde lening van 25 mil joen van de overheid. Met de ondernemings raad stemden eerder de overheid, de gemeente raad van Schiedam en, gisteren, crediteuren met het reddingsplan. Het wachten is nog op de in- stitiuonele beleggers. Rotterdam De Rotter damse wethouder Roel den Dunnen en minister Neelie Smit van verkeer en waterstaat zijn het gisteren niet eens gewor den over de verdeling van de kosten voor de berging van matig ver ontreinigd havenslib. Nader overleg bleek noodzakelijk. Wel werd in principe afge sproken dat matig veront reinigd havenslib vanaf begin 3985 tijdelijk zal worden gestort op een zandberging ten westen van de Maasvlakte. Op deze lokatie kan onge veer 18 miljoen kubieke meter havenslib gestort worden, zo heeft Rotter dam berekend. Dat is vol doende tot 1987. Het is de bedoeling dat het slib later overgebracht wordt naar een aan te leggen groot schalige lokatie (Slufter- dam), nog zuidelijker van de Maasvlakte. Rotterdam heeft het rijk een groot aantal voor waarden gesteld voordat medewerking wordt ver leend aan de tijdelijke lo katie. De belangrijkste daarvan zijn dat het rijk toezegt dat de Slufterdam er ook werkelijk komt, dat er garanties komen voor gebruikmaking van en be taling voor de tijdelijke lo katie door zowel particu lieren als Rijkswaterstaat en de afkoop van de meer kosten voor deze lokatie voor Rotterdam ten op zichte van eerdere landlo- katies. Het was aanvankelijk de bedoeling dit slib op een aantal land-lokaties zoals de Put van Heenvliet te storten, maar Rijnmond heeft de procedures daar voor onlangs stopgezet na dat de steun van het Rijk daarvoor was weggeval len. ^itiuiiiaiiiiiiuitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiaiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifTiiiiiiiitirr (ADVERTENTIE) Een keuze die tot verbeelding spreekt van ieder die moderne vormgeving op prijsstelt. Kwaliteit en komfort even belangrijk vindt als een tijd loos ontwerp. En de charme van een exclusieve smaok op waarde weet te schotten. -Plèinstroat 4, Bergambacht, - telefoon 01825-1593. Tien PvdA- burgemeesters tegen deling provincie Rotterdam Tien PvdA- burgemeesters hebben de commissie binnelandse za ken in de Tweede Kamer la ten weten geen behoefte te hebben aan splitsing van de provincie. Als argument hanteren zij het gewijzigde regeringsbeleid inzake de re organisatie van het binnen lands bestuur. Daardoor is; volgens deze burgemeesters, de basis voor een splitsing geheel weggevallen. De brief is geschreven door de burgemeesters van Briel- |e. Alblasserdam, Cromstrij- en, Gorinchem, Gouda, Heer- jansdam, Middelhamis, Oostflakkee, Oud-Beijerland en Schoonhoven. ers op initatief van Schiedam aan tafel Rotterdam Vanmiddag rond het middaguur is op een on bekende plek in Rotterdam het gesprek begonnen met de institutionele beleggers van Wilton-Fijenoord, Het onder-' houd vindt plaats op initiatief van de burgemeester van Schiedam, drs. R. Scheeres. Bewindvoerder mr. Meeter (links) leqt uit waarom ook de beieaqers een veer moeten laten. Mr. 'Ascher (rechts), vertegen woordiger van de crediteuren, luistert. Op de voorgrond" de doos waarin de machtigingen van 656 schuldeisers zaten Maar de Schiedamse burge meester betoogde gisteren di rect dat hij de beleggers Voor teen milimeter' tegemoet zal omen. Schiedam geeft hen geen extra garanties, zei hij. „Wij hebben onze nek al ver genoeg uitgestoken." De dertig institutionele beleg gers weigerden gisteren ak koord te gaan met een rege ling, waarbij zij negeneneen- half miljoen gulden in de werf laten. Daarmee is het red dingsplan van Schiedam op 'scherp' komen te staan. De vier grote beleggers —de Rijkspostspaarbank en giro dienst, Algemeen Burgelijk Pensioenfonds en de levens verzekeringsmaatschappijen Ennia en Nationale Nederlan denzouden Wilton-Fije noord één miljoen gulden moeten lenen. Voor de over blijvende zesentwintig gaat het ieder om één tot drie ton. De beleggers willen echter hun geld (17 miljoen gulden) terug. Tegen de Rotterdamse recht- bank zei bewindvoerder mr. F. Meeter gistermiddag dat de beleggers een bijdrage aan het reddingsplan moeten geven. „Andere preferente crediteu ren hebben dat ook gedaan", hield rechter-commissaris, mr. Boot, voor. De Nationale Investerings bank ging eerder akkoord met het voorstel om een lening om terzetten in een achtergestelde lening. En de belastingdienst Rotterdam Verbreding van bedrijfsactiviteiten zien de economen van het openbaar li chaam Rijnmond als de moge lijkheid om het herstel van de groei en van de werkgelegen heid in deze regio te bevorde ren, In de nota 'Op (onder)zoek naar economisch herstel' geeft de afdeling economische aan gelegenheden van Rijnmond een analyse van de ontwikke ling van de Rijnmondecono mie in de afgelopen jaren en doet zij voorstellen tot nader onderzoek. Het economisch herstel moet komen van: stimulering van de haven en aan de haven gebonden ac tiviteiten; het aantrekken van aan havenactiviteiten gelieerde kantoorfuncties en hoogwaar dige dienstverlening; verbreding van de industrie- Ie structuur en hervestiging van in de loop van de jaren naar andere regio's wegge vloeide activiteiten. Achterland In de haven zal rekening moe ten worden gehouden met de invloed van het vervoer van kleinere eenheden en de oriëntatie op het achterland. Door specialisatie zijn er mo gelijkheden de distributiefunc tie te versterken. Zeer welkom is de vestiging van een bewer kende en verwerkende indus trie voor de in de haven aan gevoerde goederen, zoals as semblage en de verwerking van fruit en dergelijke. Het beleid van de overheid zal er op gericht moeten zijn de aantrekkingskracht van Rijn mond als vestigingsplaats voor kantooractiviteiten te vergro ten. Daartoe dienen hoogwaar dige kantoorlokaties beschik baar te zijn en zuilen woon- en leefklimaat moeten worden verbeterd. Dordrecht Het weigeren van een woning aan iemand van wie verwacht wordt dat hij in de toekomst gaat hande len in verdovende middelen, is onredelijk en onbillijk. Het be lang van een woningzoekende dient zwaarder te wegen dan de eventuele overlast voor buurtbewoners. Dat zei de Dordtse advocaat mr.A.A.J. Fraanje gisteren tijdens een kort geding dat diende voor de president van de rechtbank in Dordrecht Fraanje had het geding aange spannen voor een 30-jarige Dordtse vrouw die van het Gemeentelijk Woning Bedrijf in haar woonplaats geen huur- Kort geding woning krijgt toegewezen, om dat het bedrijf vermoedt^ dat J~ U!j haar inwonende vriend aandelen in heroïne. Het agbedrijf baseert zich op een uitspraak van het Consul tatiebureau voor Alcohol en de bi; gaat Drugs. De man en de vrouw zijn beiden verslaafd; de man zou vroeger al eens in verdo vende middelen gehandeld hebben. Bovendien zou hij re gelmatig wegens vermogens delicten in contact zijn geko men met justitie. Volgens de directeur van het woningbedrijf, ir.E. Nagelsmit, heeft een woningbedrijf niet alleen de taak woningzoeken den aan huisvesting te helpen, maar ook de opdracht een zo gunstig mogelijk woonklimaat voor de buurtbewoners in stand te houden. Rechtbankpresident mr.A.D. Mijs doet op 7 juni uitspraak. Uit een analyse van de ont wikkeling in de afgelopen ja ren blijkt, dat deze een weinig opwekkend beeld oplevert. Terwijl het bruto nationaal in komen in ons land vrijwel constant bleef, daalde het bru to regionaal inkomen in Rijn mond met een half tot een neel procent per jaar. Tussen 1977 en 1983 daalde het aantal werkzame personen in deze regio met 34.000 (acht pro cent). Landelijk bedroeg deze daling maar drie procent. Teruggang Het verlies aan werkgelegen heid werd voor 85 procent veroorzaakt door de teruggang in de metaalnijverheid en de handel, horeca en reparatiebe drijven. De werkloosheid ligt sinds 1983 constant op 70.000 personen. De grootschalige havengebon den bedrijvigheid (energie) heeft zijn expansieve groei duidelijk achter de rug. De re gionaal verzorgende bedrijvig heid lijdt onder de dalende koopkracht en de stabilisatie van de bevolkingsomvang. Daardoor ontbreken groei-im- puisen. Bij niet aan deze. regio gebon den bedrijven is een trek naar de omliggende regio's waar neembaar, die mede veroor zaakt is door congestiever schijnselen in het verstedelijkt gebied en de concurrerende vestigingscondities. De economen van Rijnmond vrezen, dat van de flink afge slankte bedrijvigheid geen Im pulsen kunnen uitgaan, die herstel en groei op termijn aanzienlijk doen toenemen. T) eze bijzonder practische knijpkat, handig in huis of in de auto, wordt uw eigendom als u de (kleine) moeite doet een vriend of kennis te interesseren voor onze krant en hem of haar opgeeft als abonnee. Altijd licht bij de hand. Nooit batterijen nodig! Noteer mi.v. het Rotterdams Nieuwsblad: 1 naam: als abonnee van postcode/ woonplaats: I telefoon: Deze abonnee ontvangt de krant de eerste 14 I dagen gratis j Stuur als dank voor de moeite een knijpkat naar: jj I naam: I I adres: postcode/woonplaats: I telefoon: I Stuur deze bon in open envelop, geen postzegel plakken, naar: Antwoordnummer 834, 3000 VB f, Rotterdam ^Jj schold Wilton-Fijenoord vier miljoen aan boetes kwijt, aldus de bewindvoerder. Directeur ir. B. Sluis zei giste ren iet te verwachten dat de institutionele beleggers het reddingsplan ongedaan zullen maken. „Ook deze laatste hob bel zullen we overwinnen", zei hij hoopvol. 'Gewone' crediteuren Dc 'gewone' crediteuren van de Schiedamse werf gingen gisteren akkoord met de rege ling die voor hen getroffen »s. Zij krijgen de helft van hun aanvankelijke vordering. Van de 733 krediteuren hadden 655 een machtiging ter goedkeu ring gegeven aan hun advo caat, mr.A. L. Ascher. Volgens de raadsman was de regeling de best denkbare. „In welke ander situatie ook hadden zij minder gekregen", merkte Ascher op, daarbij doelend op de overnameplannen van de Gorkumse werf Damen en waarbij niets overbleef voor de- schuldeisers. Ook de dwarsliggende institu tionele beleggers weerhielden Ascher niet van positief oor deel. „Ik heb er vertrouwen in dat men het eens wordt en zó' niet, dan dien ik door nu in stemmen zeker ook het belang van de crediteuren. Bij een. faillissement komen ze er zeer slecht af." Opmerkelijk was gisteren dat* één grote crediteur zich afzij^ dig hield: de Nederlandse* Spoorwegen. De NS zegt een- vordering van 10 miljoen op,' Wilton-Fijenoord te hebben. Die claim dateert uit 1977 na-' dat een schip van de Nedd- Loydd de Spoorbrug ramde. Dat schip werd getrokken door sleepboten van Wilton,, maar volgens bewindvoerder" mr. Meeter kan de claim de. tienduizend gulden per sleep-", boot niet ten boven gaan. „Dat. is het maximum voor de wet-j telijke aansprakelijkheid", al-. dns Mr. Mee ter j Rotterdam Dertig ambtenar ren van het openbaar lichaam Rijnmond hebben vanmiddag rond het middaguur de vaste kamercommissie van binnen landse zaken honderdvijftig jonge bomen aangeboden. Met dit gebaar maakten .de Rijnmond-ambtenaren de Tweede Kamerleden duidelijk dat het openbaar lichaam de afgelopen jaren zijn mannetje heeft gestaan bij de aanpak van recreatie, milieu en ruim telijke ordening. In een aangeboden petitie hielden de ambtenaren uiter aard een pleidooi om het open; baar lichaam de status van provincie te geven en niet op te doeken, zoals minister Riet kerk dat wil. De bomen zijn inmiddels terug in het Rijnmond-gebied. Voor-; zitter Faber van de vaste ka-, mercommissie schonk de jonge- aanplant aan het Bernissege- bied. De petitie hield hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3