'Manifestatie architectuur doodgezwegen' Tweeënhalve ton voor bos in Broekpolder Totem wekt elektriciteit op in flats aan Westvest ^Schiedam creëert goedkope tuintjes Vragen in Rijnmond over Schiedamseweg VUMOINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COIfflANI NIEUWE WATERWEG COURANT Verschoven naar 21 juni Joy-rider rijdt ton haring aan duigen Woningwet woningen omgezet in premie C Postzegels ontvreemd Dieven gooien etalageruiten in DWSV exploiteert Jachthuis Maasland Countrysfeert je in park Kunst op straat Licht gewond bij aanrijding WATERWEG MAANDAG 4 JUNI 1984 •*Schiedam Schiedammers die een tuintje willen J Jcunnen m sommige delen van de stad een stukje open- baar groen in beheer gaan overnemen, i Die maatregel bespaart de gemeente Schiedam onder- houdskosten en de geïnteresseerde Schiedammers ko- men op die manier vrij voordelig aan een soort volks- tuintje. Het kost hen 75 gulden voor vijl jaar Al jaren geleden speelde wet- l houder Zijdeveld met het idee om het openbaar groen uit te l besteden. Er is sindsdien op zeer bescheiden schaal mee ge- ëxperimenteerd. Zo kreeg in- spraakambtenaar Donkers een j Strookje in bruikleen tussen i een flat aan de Nieuwe Dam- J laan en de technische school. Dat experiment werd nodig ^geacht, want je kunt wel een stuk groen weggeven, maar stel dat het verwaarloosd wordt: dan moet de plantsoe- ;n en dienst er toch weer aan te pas komen en kost het onder- fc;houd alleen maar extra geld. :y,; In de praktijk blijkt, dat het iimet die verwaarlozing all es- V zins meevalt Daarom wordt de proef uitge breid naar grotere gebieden. In de wijken Tuindorp, Groe- noord en rond het Schutters veld in Nieuwland zullen braakliggende stukjes grond verzorgd gaan worden door die Schiedammers, die zich het eerst melden bij gemeentewer ken. Er is één voorwaarde: de ge huurde groenstroken moeten wel groen blijven, dat wil zeg gen; er mogen wel groenten en bloemen geteeld en gekweekt worden, maar het is uit den boze om er een caravan te stal len of een tentje neer te zetten. Bovendien streeft de gemeente ernaar om een lap grond ge heel uit handen te geven: het is dus niet de bedoeling dat middenin een groot grasveld een klein particulier bloeme- neilandje ontstaat, want de plantsoenendienst draait dan toch nog op voor het maaien eromheen. Volgens wethouder Zijdeveld is er met de nieuwbouw in Woudhoek-Noord al rekening gehouden met het uitgeven van groenstroken aan de. be~ Wethouder Zijdeveld vertrouwt op een levendi ger stads beeld door de particulie re groenver zorging. woners. In de wijk Tuindorp zijn reeds standaardcontracten opgesteld, waarbij Teststroken groen aan bewoners werden uitgegeven. Dat lukte niet overal, maar Zijdeveld wijst op een zeer fraaie tuin bij de Po pulierenlaan, die volgens hem •eerst „een puur fantasieloze rothoek" was. Het particulier beheer kan volgens hem het stadsbeeld in goede zin verle vendigen. 'Vlaardingen Een de monstratie vork ruo krijden, die een j--j -,^e Vlaardinger zoming bid dag op het binnenterrein van haringhandel Kwak- kelstein aan de Westha- venkade aan een paar vrienden wilde geven, is jammerlijk mislukt. Niet alleen reed de joy rider een ton haring aan duigen en beschadigde hij bij een van zijn rond jes een stenen muurtje en de vorkheftruck, maar hij werd ook nog eens op heterdaad betrapt door de politie. Die was noch van zijn stuurmanskunst, noch van zijn wetskennis onder de indruk en maakte proces-verbaal tegen hem op. Vlaardingen Waarne mend hoofdingenieur-di recteur L. van Dijken van het ministerie van volks huisvesting slaat woens dag de eerste paal voor 142 premie C-woningen in Holy-Noord. De eengezinswoningen wor den gebouwd door envoor risico van Stam Bouw- en Aannemingsbedrijf uit Zwijndrecht. Het ontwerp is van architectenbureau Geluk en Treurniet uit Vlaardin gen. Oorspronkelijk was het plan bedoeld om gebouwd te wor den in de woningwetsector. Het was omwikkeld in op dracht van woningbouwver eniging Patrimonium. De plannen waren al in juni 1982 bij het ministerie inge diend, maar door het ontbre ken van voldoende contin gent konden ze niet uitge voerd worden. Uiteindelijk heeft Patrimonium In over leg met Stam en het archi tectenbureau besloten, er koopwoningen van te ma ken. Patrimonium blijft de bouw begeleiden en bemid delt bij de verkoop. De bouwprijs van de huizen ligt beneden de 90.000 gul den. Daar komen echter de grond kosten nog bij, en die kunnen per woning flink verschillen. Naar verwach ting komt de totale verkoop prijs, inclusief afkoop van de erfpacht, gemiddeld in de buurt van de 115.000 gulden. Schiedam Bij een inbraak ih een woning aan de Laan van Spieringshoek is de post zegel verzameling van een Schiedammer gestolen. De waarde van de omvangrijke collectie bedraagt 40.000 gul den. De dieven zijn vermoe delijk binnengekomen met een valse sleutel. Ook gingen zij er vandoor met geld, een kleurentelevisie, een video recorder en videobanden. De waarde hiervan bedraagt 8500 gulden. Vlaardingen De initiatiefnemers van de manifestatie over architectuur in Vlaardingen krijgen steeds meer de indruk, dat burgemeester en wethouders hun plan nen willen torpederen. Het gemeentebestuur bepaalt niet alleen het gezicht van de stad, zeggen ze, maar maakt ook uit wie daar in het openbaar over mogen praten. Ze voelen zich doodgezwegen en geïsoleerd. Een forumbijeenkomst over de welstandscommissie op 24 mei moest op het laatste moment worden afgelast, omdat B en W niet tijdig beslisten over een uitnodiging aan wethouder Schiedam Bij enkele win kels in Schiedam zijn dit weekeinde de etalageruiten vernield met bakstenen en te gels. Steeds gebruikten onbe kenden deze methode om de in de etalage uitgestalde goe deren mee te nemen. Bij een drankenhandel aan de Westerkade gingen onbeken den, nadat de ruit was inge gooid, aan de haal met elf fles sen sterke drank. De waarde bedraagt 200 gulden. Bij een sportzaak aan de Monseigneur Nolenslaan werden op eenzelf de wijze twee trainigspakken en een leren bal meegenomen. Een fotohandel in. het winkel centrum Hof van Spaland in Schiedam-Noord moest het eveneens ontgelden. Er werd voor 1500 gulden aan foto-ap- paratuur meegenomen. Bas Goudriaan. En omdat de wethouder niet ging, kwamen ook andere genodigden van de welstandscommissie en de commissie stedebouw niet. Die hadden hun deelname afhan kelijk gesteld van de goedkeu ring van het college. „Er zou veel vaker over stede- bouw en architectuur gepraat moeten worden", was de eer ste reactie van Goudriaan op het initiatief van kunststich- ting, historische vereniging en bewonersgroep Centrum. „Maar die hoerastemming sloeg al snel om in het 'tegen deel toen een bijdrage werd gevraagd", zegt de teleurge stelde initiatiefgroep. Subsidie werd, ondanks positief advies van de culturele raad, gewei gerd. Deelname van wethou ders en ambtenaren aan de eerste forumbijeenkomst werd onmogelijk toen B en W beslo ten, dat zij daar eerst in hun vergadering over moesten pra ten. Dat betekende dat er voor 24 mei, de dag van de bijeen komst, geen beslissing kon worden genomen. De bijeenkomst is nu verscho ven naar 21 juni en opnieuw zijn dezelfde mensen uitgeno digd. „Maar dit keer gaat het door,'desnoods zonder bijdrage van de gemeente", aldus de inititatiefgroep. „Al we heb ben goede hoop dat het ge meentebestuur tot inkeer komt." Maasland De Delftse Wa tersportvereniging DWSV wordt de nieuwe exploitant van het Jachthuis. Maasland. Dit watersportcentrum ligt aan het eind van de Foppenpolder tussen de Trekvlietffen Booner- vliet, vlakbij het Bommeer. Het Jachthuis werd vele tien tallen jaren beheerd door Cor- nelis van Dijk. Met het van de grond komen van de recon structiewet Midden-Delfland is het beheer van het Jacht huis enkele jaren terug door de Stichting Beheer Land bouwgronden (SBL) overgeno men. Nu gaat het over in han den van het recreatieschap. Volgens de Delftse wethouder. Jan Bart Mandos is de officiële overdracht nog slechts een kwestie van tijd. De DWSV regelt nu ook het overzetten tussen Trekkade en het Jachthuis. Vooral door het symbolische bedrag van één dubbeltje genoot oude veer man Van Dijk grote bekend heid. De DWSV heeft geen vaste veerman, maar biedt de bezoekers de gelegenheid zelf naar het Jachthuis te roeien. Hoewel er niet meer dan 250 mensen waren afgeko men op de Country Park show, die de TROS samen met de Schiedamse VVV za terdagavond in hel Juliana- park hield, heerste er toch dat speciale country-sfeertje. Presentator Gerard (cowboy) de Vries en de vijf groepen 2orgden ervoor dat het pu bliek ruimschoots aan zijn trekken kwam. In ieder geval zat ook het weer mee Van de show zijn radio-opna men gemaakt, die maandag 9 juli om 19.00 uur vla Hilver sum 1 worden uitgezonden.. Vlaardingen De ge meenteraad moet deze week zijn goedkeuring hechten aan een krediet van ruim 250.000 gulden voor bebossing van een nieuw stuk van de Broek polder. Het gaat om een gedeelte van enkele los- wallen, waarvan de raad vorig jaar al tot bebossing had besloten. Dat besluit werd in augustus echter afgewezen door het provinciebestuur, omdat Rijnmond voor een deel van het gebied geen verklaring van geen bezwaar had afge geven. Dat deel viel in hét centrale deel van de Broek polder, waarvan Rijnmond nog steeds vindt dat het be bouwd moet worden. Het nieuwe bebossingsplan heeft betrekking op delen van de polder, waarover geen problemen met Rijn mond zijn. Het dagelijks be stuur van het openbaar li chaam heeft daarom nu de verklaring van geen bezwaar niet kunnen weigeren. Hoe de bebossing van het ber treffende deel gaat plaatsvin den is nog niet helemaal dui delijk. In het deel van de polder dat Vlaardingen tv; wil aanpakken wil de NAM proefboringen naar olie en gas doen. Omdat nog geen overeenstemming is bereikt over de exacte plaats van die proefboringen -ook in deze zaak ligt Rijnmond dwars In het kader van de bebouwing van het centrale deel zijn twee varianten voor het nieuwe bebossingsplan ont wikkeld.. Voor het aanvankelijke be bossingsplan in dit deel van de polder had Vlaardingen vorig jaar ruim 300.000 gul den uitgetrokken. Nu voorlo pig dus slechts een kleiner gedeelte kan worden aange pakt is de gemeente iets goedkoper uit. Vlaardingen rekent er verder op dat bijna 60.000 gulden door de pro vincie 2al worden bijgepast.. Vlaardingen/Rotterdam Het WD-Rijnmondraads- lid mevrouw H.A. Bleeker-Van Styrum heeft schrifte lijke vragen gesteld aan het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam over de problemen rond de nieuw bouw op de Van Kinsbergenplaats in Vlaardingen. Zo als bekend ziet het er naar uit, dat de nabijgelegen Schiedamseweg gedeeltelijk voor doorgaand verkeer moet worden afgesloten, omdat anders de geluidsdruk op een deel van de nieuwbouwwoningen te groot zou worden. Mevrouw Bleeker, die spreekt van 'enige overschrijding van na te streven grenswaarden',' wil onder meer weten waarom de bebouwing van de Van Kinsbergenplaats in het kader van de wet geluidshinder wordt beschouwd als een nieu we situatie, zodat er strengere normen ten aanzien van de ge luidsbelasting worden aange legd dan wanneer van een oude situatie zou worden uit gegaan. Ook vraagt zij rich af of bij het beoordelen van het bouwplan een afweging plaats vindt, waarbij groot gewicht wordt toegekend aan 'belan gen van andere aard', zoals on der meer het bouwen in een stadsvernieuwingsgebied, het voorkomen van een sociaal isolement en een goede ver keersafwikkeling. Naast enke le andere antwoorden die ze wil krijgen wil mevrouw Blee ker na afronding van de pro cedure inzage in alle ambtelij ke adviezen van de verschil lende afdelingen, en ook in de verslagen van gevoerd overleg over deze zaak. Alsof het een tweede Place du Tetre was, dit weekeinde in Maassluis. Op en rond het Bloemhof was vrijdagavond en zaterdag een kunstmarkt ingericht, die in de verte wel wat weghad van het gebeu ren op dat beroemde plein in Montmartre, Paris. Maas- sluisse kunstenaars hadden hun ezels of andere werktui gen buiten gezet om model len, passanten, of gewoon maar de omgeving vast te leggen. De kunstmarkt, die het vooral zaterdag goed deed vanwege het behoorlijke weer, werd vorig jaar voor het eerst ge houden ter gelegenheid van het jubileum, dat het Ge meentemuseum toen vierde. Het werd zo'n succes, dat het museum in samenwerking met de afdeling voorlich ting/VVV van de gemeente het nog eens over deed. Schiedam De 53 wonin gen van de Amfas aan de Westvest in Schiedam hebben hun eigen 'elek triciteitscentrale'. Onder in het gebouw is een ener giebesparend apparaat ge ïnstalleerd dat als naam Totem heeft gekregen. Totem zorgt niet alleen voor het opwekken van elektriciteit, maar ook voor het verwarmen van het water. Volgens wethouder Chris Zijdeveld zijn er aan het ge bruik van warmtekrachtkop peling, de officiële benaming van het systeem, verschillen de voordelen verbonden. Er wordt niet alleen minder ruwe brandstof gebruikt bij het opwekken van d c. stroom, maar de consument betaalt zeven procent minder dan voor electrieiteit die op de normale wijze wordt op gewekt. Zijdeveld betitelde de instal latie, die 60,000 gulden heeft gekost, als een handig appa raat, dat kan worden gezien als een variant op de Rotter damse stadsverwarming. „Warmte is moeilijk te trans porteren. Daarom is het ver standig om de vrijkomende warmte ook te gebruiken op de plaats waar het nodig is: bij ue woningen. Transporte ren over grotere afstanden zoals bij stadsverwarming, gebeurt hierbij niet", ver klaarde hij. Eenvoudig „Het apparaat werkt heel eenvoudig", stelde de Schie damse wethouder bij de in stallatie. „Je neemt de motor van een Fiat 127. Op de plaats waar normaal de aan drijving op de assen is beves tigd wordt nu een dynamo geplaatst. De warme lucht, die gebruikt wordt voor de kachel van de auto; wordt vervangen door centrale ver warming. Als dan de uitlaat ook nog wordt gekoeld en die warmte gebruikt, heb je in principe Totem nage maakt." Het is overigens niet de eer ste keer dat in Schiedam éer dergelijke installatie wordi geplaatst. Drie jaar geleder werd er al een geïnstalleerd bij een bedrijf. Toch is vol gens wethouder Zijdeveld hier sprake van een andere situatie. De levering van elektriciteit is namelijk voor behouden aan de electrici- teitsmaatsehappijen en de Nutsbedrijven. Particulieren mogen wel stroom opwekken voor Igen gebruik, maar die niet ,.«in anderen leveren. De installatie is daarom ge plaatst in een ruimte van dé Amfas, maar het beheer van de installatie xs in handen van de ONS. De installatie is aangesloten op het elektriciteitsnet van de ONS. Volgens de bereke ningen levert de installatie voldoende stroom om het flatgebouw 's nachts van stroom te voorzien. „In elk geval voldoende om 's nacht de portiekverlichting van de flat te laten branden en de pomp van het aquarium te laten werken", aldus Zijde veld. Overdag moet er elek triciteit worden afgenomen van het net van de ONS. Mocht dc nstallatie 's nachts te veel stroom produceren, die kan die worden terugge leverd aan de ONS, maar er wordt niet verwacht dat van die mogelijkheid gebruik wordt gemaakt. Schiedam Een 31-jarige ScïLcdammer is zaterdagmor gen om half een gewond ge raakt bij een aanrijding op het Nieuwlandplein. Hij kon na behandeling in het Schieiand- riekfc,%uis naar huis. De scha de aai. ijn voertuig was groot. Een >jarige stadgenoot kwam uit de richting Schie- dam-Noord en moest wachten voor het verkeerslichten op het Nieuwlandplein. De ver keerslichten waren ontregeld en bleven langer dan normaal op rood staan. Enkele automo bilisten werden ongeduldig en reden door het rode licht het Nieuwlandplein op. Toen de 26-jarige Schiedammer daartoe ook besloot merkte hij de auto van de 31-Schiedammer, die op de burgemeester Van Haar- enlaan reed, te laat op. De 31-jarige Schiedammer remde, raakte in de slip en werd uit zijn auto geslingerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1