WATERWEG SPORT 15! 'Burenhulp oplossing voor problemen van ouderen' mi: Schiedam praat over opknappen van huizen EMEMM Ton van der Leije; moet omzien in wrok mm ter meuten in I jaar? te Nota over flankerend beleid: Leeg 7 visglas7 nu gevuld Nieuwe straatnamen Golf van inbraken in scholen Nieuwe hoogwerker Perspex- objecten in Zonnehuis Rolbrug gaat dicht F orumdiseussie over Europa Gratis toer door museum Vrijspraak van heling Inwonertal Schiedam daalt nog steeds 'Alternatieve' geschenken voor Rien Roozendaal Luzac College Zilveren jubileum Schiedam Noorduin verpulvert records SPORTAGENDA Afscheid Jan den Tuinder Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 5 luni 1984 RW Vlaardingen Ook als het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur niet met de gevraagde 325.000 gulden over de brug zou komen moet in Vlaardingen met flankerend ouderenbeleid worden begonnen. De problemen die ontstaan door de ver grijzing kunnen alleen worden opgelost door oude ren zo lang mogelijk zelfstandig ie laten wonen. Dat vindt de stuurgroep, die een nota over flanke rend beleid schreef. Familie, vrienden en buren moeten weer meer voor de ouderen zorgen, terwijl de professionele hulp alleen nog de zwaarste proble men zal kunnen opvangen. Het flankerend beleid is volgens de stuurgroep, waarin allerlei instellingen voor ouderenzorg zitting hebben, niet alleen ingegeven door de bezuinigingen. „Wij vinden het terecht dat bij het opvangen van de problemen niet alleen gerekend kan worden op pro fessionele hulpverleners", zegt Hans Koldenhof van de raad voor het ouderenwerk. „Te snel werd daar de verantwoordelijkheid gelegd. Die professionele organisaties moeten de ouderen meer gaan wijzen op hun eigen mogelijkheden. Als ze te snel hulp geven maken ze de ouderen afhankelijk." Alarmering De stuurgroep somt in de nota een aantal plannen op, die ervoor moeten zorgen dat ouderen langer in nun eigen huis kunnen blijven wonen. Zo moet er alarmeringssysteem komen, moet een goede en goed kope maaltijdvoorziening in het leven worden geroe pen en zouden de oudere wijkbewoners in de verzor gingstehuizen terecht moeten kunnen voor hulp. Dat Maassluis Burgemeester en wethouders zullen de gemeen teraad vanavond een voorstel doen voor straatnaamgeving in de wijk Verto II. Twee van de nieuwe straten in het nieuwbouwgedeeite krijgen bestaande namen: de Nieuwe Kerkstraat en de Marelstraat. De vier andere straten in het gebied zouden volgens het col lege de Ververij, de Kluwerij, de Scheerderij en de Touwsla- gerij moeten gaan heten. Schiedam Een reeks Schie- damse scholen is het doelwit geworden van inbrekers. Het meest gedupeerd werd de Do- minicus Savioschool, waar een stencil- en tnbrandapparaat met een gezamenlijke waarde van 3500 gulden werd meege nomen. Uit de streekschool Rijnmond-Noord \verd voor 250 gulden gereedschap gesto len. Uit de docentenkamer van De Windas werden een honk balhandschoen en een pocket calculator ontvreemd. Met een buit van postzegels en een klein geldbedrag gingen inbrekers in de Woudhoek aan de haal. In de naastgelegen Notekraker was het de bedoe ling radiotoestellen mee te ne men. De inbrekers hadden hun buit hadden al klaar ge zet, maar zijn toen kennelijk tijdens hun werk gestoord, In bijna alle gevallen kwam men binnen door een ruit te vernielen. Nog gemakkelijker werd het hen gemaakt in de On der wijs win kei. Daar stond de, achterdeur gewoon open. De buit omvatte een calculator en wat koffiegeld. Maassluis Als de gemeente raad er vanavond mee instemt zal het elektriciteitsbedrijf bin nenkort een nieuwe hoogwer ker in gebruik nemen. Het oude werktuig is niet erg be- drijfszeker meer. De nieuwe hoogwerker vergt een investering van een kleine 240.000 gulden. Voor het oude ding denkt Maassluis nog een bedrag van 12.000 gulden te kunnen terugkrijgen. Vlaardingen Wandreliefs en objecten van perspex, ge maakt door de kunstenares Joke van der Pijl, worden lot 1 juli seexposeerd in de ontmoe tingsruimte van het Zonnehuis aan de Dilleburgsingel 5. De tentoonstelling is vanmiddag geopend. Joke van der Pijl woont in Delft, waar ze de opleiding textiele handvaardigheid en textiele vormgeving aan de nieuwe lei aren opleiding volgt. Voor haar kunstuiringen werkt ze echter meer pvt za ken als perspex en plastic* draad. In de objecten die ze maakt geeft dat draad aan de perspex dozen driedimensio nale structuren. Door zo'n ob ject vanuit een andere hoek te bekijken ontstaat een volko men ander beeld. Ook in de wandreliefs zijn verbindings- technieken toegepast, maar dan in de vorm van knopen. De expositie is dagelijks van 10 to$20 tiur te bekijken. De lege vitrine, die weken achtereen als een soort visglas in de hal van de gemeentel dingen heeft gestaan, en die al die tijd een soort kunstwerk op zichzelf leek e iesecretarie In Viaar- een soort ruimtelijk object, met in de linker-achter'noek drie kleine metalen boutjes is gevufd. In de vitrine is de gouden Dr. C.B. Tilanus Jr. medaille tentoongesteld, die de gemeente Vlaardingen onlangs toegekend gekregen, heeft door de landelijke EHÖO-vereniglng. Ook andere voorwerpen die met EHBO te maken hebben zijn in het vroegere visglas ter zien. Achtduizend woningen onder de loep genomen Schiedam - De helft van de eigenaren van panden aan de Lang Haven in Schiedam heeft, na een eerste verzoek van de afdeling bouw- en woningtoezicht, zijn huizen opgeknapt. Vorig jaar heeft de gemeente Schiedam alle panden aan de Lange Haven onder de loep ge nomen en de eigenaren een brief gestuurd, waarin werd gewezen op gebreken aan de pan den en de noodzaak die weg te werken. Met deze actie wil wethouder Chris Zijdeveld tegen gaan, dat panden in delen van de stad in. kwali teit achteruitgaan, verkrotten en tenslotte tot ISR-gebied worden verklaard. „We moeten voorkomen dat we ooit nog op zo'n grote schaal en met zo'n grote snelheid in stadsvernieuwingsgebieden bouwen", aldus de wethouder. Bouw- en woningtoezicht heeft gekeken naar de bouwkundige slaat van enkele duizenden vooroorlogse woningen in Sehiedam-Oost, - West en -Zuid en geconstateerd dat er in een aantal gevallen veel verbeterd moet worden aan de woningen. „Het beleid moet meer pre ventief zijn en meer gericht zijn op het behoud van woningen", stelde wethouder Zijdeveld gis termiddag. „Daarom zijn we van plan via een vrjendelijke brief de eigenaren op gebreken aan hun huizen te wijzen en hen te vertellen dat het veel meer gaat kosten als ze het onder houd aan hun panden verwaarlozen. We willen- in de toekomst met de eigenaren om de tafel gaan zitten om te zien wat er verbeterd moet worden en welke subsidiemogelijkheden zijn." Het is volgens Zijdeveld opvallend dat veel ei genaren nog wel geneigd zijn geld uit te geven aan het onderhoud van de voorgevel van hei pand. De achterzijde van het huis wordt nog wel eens verwaarloosd. De achtduizend 'woningen in Schiedam, die voor de Tweede Wereldoorlog zijn gebouwd zijn in drie categorieën ingedeeld. De huizen met erg veel achterstallig onderhoud zijn inge deeld m categorie I. In II en III is dat in veel mindere mate het geval. Bij panden, die in ca tegorie I zijn ondergebracht wordt eerst een on derzoek ingesteld naar de technische staat. Dan wordt bekeken wat er aan verbeterd kan wor den. De gemeente heeft dwangmiddelen achter de hand als een huiseigenaar niet van opknappen wil weten. ,;Van het aanschrijven van huiseige naren of het laten opknappen van panden maakt de gemeente slechts in het laatste geval gebruik. Huiseigenaren moeten er aan wennen dat ze hun panden goed moeten onderhouden." (ADVERTENTIE) voor warme dagen... Zomers topje van 100% ka toen met kontrastbiesjes Ma ten 36 t/m 44. in wit, rood, ma rine of roze Slechts Schiedam De Rolbrug over de Schie in Schiedam gaat vol gende week enkele dagen dicht voor het verkeer. Dins dag 12 juni wordt begonnen met herstelwerkzaamheden, die naar verwachting tot en met 15 juni zullen duren. Als de weersomstandigheden te gen zitten kan het karwei wel licht wat uitlopen. Ook voetgangers en fietsers kunnen tijdens de werkzaam heden geen gebruik maken van de brug. Zij zullen via de Hulpbrug worden omgeleid. B. Gerritsen Betty Gerritsen, de vroegere opbouwwerkster voor buiten landers in Maassluis, krijgt vrijdag 15 juni van 16 tot 19 uur een afscheidsreceptie aan geboden. Betty heeft per 1 juni de stichting samenlevingsop bouw Maassluis verlaten. Van af 1 mei 1981 is zij werkzaam geweest als opbouwwerkster voor in het bijzonder Turken en Marokkanen. De reden voor haar ontslag is de beëin diging van de subsidie. I De receptie vindt plaats in het Gildehuisje aan de ZuidsJ^k 11. Vlaardingen SGP, GPV en RPF zijn vertegenwoordigd in een forum over Europa, dat dinsdag 12 juni in zaal Trian gel aan de Fransenstraat in Vlaardingen wordt gehouden. De discussie staat onder lei ding van het SGP-raadslid Rien Lensvelt. In het forum zitten ir. L. van der Waal (SGP), mevrouw R, van Dam (RPF) en E. van Middelkoop (GPV), de num mers 1, 2 en 3 op de verkie zingslijst. Zij houden een inlei ding over: 'Een Europa of al leen vriendschappelijke sa menwerking', 'Wat willen we bereiken' en 'De grenzen van het Europese beleid'. De bij eenkomt begint om acht uur. I Zwaluwen-trainer teleurgesteld in Leen Pijpers moet de druk op de wachtlijsten voor de zes Vlaar- dingse verzorgingstehuizen enigszins verlichten. Die wachttijd is al opgelopen tot tweeënhalf jaar. In Vlaardingen wonen 9500 mensen die ouder zijn dat 65 jaar. Dat is acht procent van de totale bevolking. De stuurgroep is in afwachting van de subsidie van het ministerie al begonnen bepaalde onderdelen van de nota uit te werken. Zo zullen de hulpverleners worden bijgeschoold en wordt er gewerkt aan een vrijwilligersorganisatie en aan een preventieplan om mensen te wijzen op de problemen die bij het ouder worden om de hoek komen kijken. „De professionele hulp is in de jaren zestig en zeventig enorm gegroeid. Dat moet nu teruggedraaid worden", zegt directeur F.van Dijk van de stichting gezinsverzorging. „Dat zal veel tijd kosten." Schiedam Het Stedelijk Mu seum houdt zaterdag 9 juni vanaf elf uur een ongeveer een uur durende gratis rond leiding over de tentoonstelling „De doorbraak van de moder ne kunst in Nederland". De expositie geeft een overzicht van de schilderkunst in de pe riode 1945-1951. Het gaat om kunst die niet tot de Cobra-be weging wordt gerekend. Het is juist die beweging waarop steevast de schijnwerpers wor den gericht wanneer kunst uit die periode aan de orde is. De titel van de expositie slaat op het feit dat voor velen de mo derne kunst juist in dat tijdvak ging leven. Over de tentoonstelling is een boek gemaakt dat tevens als catalogus dienst doet Ook is een videoprogramma samen gesteld met delen uit Poly goonjournaals. archieffilms en gesprekken met kunstenaars. Den Haag Een 35-jarige in woner van Maassluis is door de Haagse rechtbank vrijge sproken van heling. Hem was ten laste gelegd, dat hij onder andere in Parijs gestolen schil derijen had opgekocht. Dit kon echter niet bewezen worden. Ook de drie andere verdach ten werden vrijgesproken. De officier van justitie had te- I gen de Maassluizenaar duizend I gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenis-1 straf geëist. Schiedam Het aantal inwo-1 ners van de gemeente Schie- I dam neemt nog steeds af. Ook j in april van dit jaar keerde I een grote groep Schiedammers I de stad haar rug toe. Telde de stad op 31 maart nog 69.665 inwoners, een maana later waren het er 44 minder. Er werden in april 29 huwelij-1 ken gesloten en 23 ontbonden.! Vierenzestig baby's werden I geboren en er overleden 59 Schiedammers. Honderdvij-1 fentachtig personen verhuis- f den naar Schiedam en 2341 vertrokken naar een andere gemeente. Vlaardingen Zomaar een reactie langs de kant. Als we niet degraderen en Leen Pij pers blijft, ga ik volgend sei zoen persoonlijk met een span doek langs de lijn staan. Wat daar op komt te staan? 'Pijpers go home.'', natuurlijk", Gei noordZwaluwen, het duel van de waarheid, moet dan nog beginnen. Een supporter van de Vlaardingse (toen nog) tweedeklasser heeft het er zichtbaar te kwaad mee. De rol van Leen Pijpers. Hèt gespreksonderwerp van de dag bij de mensen met een Zwaluwen-hart. Zoals bekend redt de equipe van Ton van der Leije het niet. Degradatie naar de derde klasse, Leen Pij--' pers naar Xerxes. Jammer? Ton van der Leije, die de in boedel van Zwaluwen halver wege de afgelopen jaargang van de zieke Cor Nieuwenhui- zen overnam, denkt van niet Hij nam in samenspraak met het bestuurde beslissing in het treffen tegen Geinoord geen gebruik te maken van de voetbaldiensten van de bebril de gynaecoloog. Waarom? „Donderdagochtend beweerde Pijpers tegen ieder een nog, dat hij de nieuwe voorzitter van Zwaluwen zou worden. Wat gebeurt er 's middags? We verliezen met 0- 2 van SHO en tien. minuten na de wedstrijd deelt hij mee, dat 'ie naar Xerxes vertrekt. Als je de reactie van de spelersgroep toen had gehoord, dan hoef je niet te vragen, waarom ik Leen Pijpers tegen Geinoord niet heb opgesteld. Dat hadden ze nooit gepikt. Terecht, denk ik. Iedereen vond het een heel laffe streek. Na 25 jaar Zwalu wen het zinkende schip verla ten, daar zijn geen woorden voor". Geregeld I Maar het lijkt toch sterk, dat Leen Pijpers pas na de wed strijd tegen SHO (in tien mi nuten tijd) het besluit nam naar de zaterdageditie van Ton van der Leije.„'Iedereen vond het een laffe streek'... Xerxes te verhuizen. Was die overschrijving niet allang ge regeld? Ton van der Leije: „Ja, zulke dingen ga je je natuurlijk af vragen. Ik weet het niet, al leen, dat Aad Boers (de doel man van Xerxes) de papieren heeft geregeld. Dat doet er ook weinig toe, het gaal om de wij ze, waarop Pijpers met die me dedeling kwam". Het mag dui- door Jan Dijkgraaf delijk zijn. Zwaluwen treurt er nauwelijks om, dat de 'Spie! inacher' wordt toegevoegd aan het rijtje van zogenaamde 'ge vestigde namen'dat Xerxes- trainer Leen Admiraal met sponsor Martin de Jong naar de Rotterdamse tweedeklasser heeft gehaald. Voor Ton van der Leije zit een 'rotklus' erop. Hij verlaat Zwa luwen na vier jaar om als hoofdtrainer zijn heil te zoe ken bij Hoekse Boys. „On danks het feit, dat ik pas 25 jaar ben heb ik er duidelijk be hoefte aan 'voor mezelf' te be ginnen. Ik heb bewust die keuze gemaakt. Ik heb dat ook al maanden"" geleden medegete deeld, dat heeft niets met dïC degradatie te maken". I" „Ik kan oprecht zeggen, dat,tiet blij ben met mijn vertrek bij.-, Zwaluwen. Toen ik de zaak» van Cor Nïeuwehuizen moesB overnemen, trof ik een groep" aan, die was verzadigd. Een5- stel ongemotiveerde speler$s dat niet meer luisterde, géén;' geloof had in de trainer. Toeiv> kwamen daar ook nog eenS* blessures overheen. Begrijp me- goed, ik heb er geen spijt van£ hoor. Maar als je nu vraagt' naar de prestatielijst van Ton' van der Leije, dan valt er rréfi-i tuurlijk nauwelijks te pror»-; ken. Het tweede heeft zicHT weten te handhaven, maar pas3 wanneer het eerste tweedp-.; klasser was gebleven, had enigzins tevreden kunnen zijn". Verplicht Maar de sympathieke Capelle^ naar was toch niet verplicht! de klus van Cor Nieuwenhui^ zen (die naar Gouda vertrekt)-! af te maken? „Nee", weet hij*, ook wel, „natuurlijk niet. Ma£rj als je voor die job wordt gër' vraagd, denk je niet na over1 eventuele degiadatie. Dat doé" je gewoon, dat is je morelëj plicht als hulptrainer. Dat het-* een ondankbare taak is, zal ,ik, zeker niet ontkennen. Dat iS' gev/oon zo". ZZ Met name de rol, waarin Leep. Pijpers de laatste dagen acteei*-1» de, deed Van der Leije pijft^ Hij had toch niet verwachte? dat juist deze routinier Zwaluw- wen in de belangrijkste fasê* van de competitie zo in de; steek liet. „Ik heb het in diel vier jaar dat ik nu hier zit 2es keer meegemaakt, dat* Leen Pijpers zijn spullen- kwam inleveren. Telkens kwam hij drie weken later weer terug. Maar dat het juist in deze fase, waarin iedereen hardstikke gespannen is,, moest gebeuren. Dat. echt, cfat; had ik nooit verwacht. Dat'.IS! niet goed te praten...". Rien Roozendaal keert niet meer terug in het keurkorps van Viaardïngen. Na de zwaar bevoch ten 7-6 overwinning op Zwervers maakte de 38-ja- rige korfballer voor het laatst de gang naar de kleedkamer. Medespelers en bestuur vonden dlb terecht de gelegenheid om Roozendaal te bedank ken voor het plezier, dat hij hen vijftien seizoenërr lang had geboden. Na terugkeer in het clubge bouw aan de Willem de Zwijgerlaan volgde een on gedwongen samenzijn, waarbij Roozendaal, echt genote Ineke en de kinderen Claudia en Marfcó' meer dan slechts in de bloemetjes werden gezet-* Van de selectie kreeg hij een campingstoel om hu" eens goed te kunnen uitrusten van al die vermog^; enissen van de vereniging ontving hij naast cfe bloemenruiker een doos sigaren en een pijl en' boogspel om het schieten niet te verleren... (ADVERTENTIE) staatsexamen. Vraag fie brochure aan A.nsttxdüm Amiiem DenHaag Eindwcr. He&ric-n Rotto'Cam. Uireenl Zwoi*' Telefoon 070- 'j* 7y oO Orgelconcert EwaJd Kooiman, de vaste organist van de Vnte Universiteit in Amster dam. bespeelt dinsdag 5 juni het orgel van de Grote Kerk m Schiedam. Kooiman geldt als een van de be langrijkste organisten van deze tijd. Hij is al enige jaren bezig met het op plaat vastleggen van alle orgelcompo- sittes van Johann Sebastian Bach. Aanvang 20.15 uur. Dauwzweramen Na het succes van vorige maand (130 zwemmers) is er woensdagmorgen vanaf zeven uur weer dauwzwem- mcu in het Maassluise zwembad Dol- Fijn. Ook de volgende data zijn al ge- j prikt: 4 juli en 1 augustus Koffieconcert De pianiste Ineke Kok geeft woens dag 6 jun> een koffieconcert in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam. Tussen half een en een uur speelt zij werken van Beethoven, Brahms en Chopin. De toegang is gratis. 'Laat leven' De Vlaardingse werkgroep 'Laat le ven' van de Vereniging ter Bescher- ming van het Ongeboren Kmd houdt j woensdag 6 juni een vergadering in 1 gebouw De Triangel in de Fransen- straat. Vanaf 8 uur wordt een film J over het werk van de VBOK draaid. Midden-Amerika De socialistische arbeiderspartij (SAP) belegt woensdagavond 6 juni j een politiek café in de Cornells Hout- manstraat 2a in Vlaardingen. Er wordt die avond gesproken over de situatie in Midden-A men ka. Gast sprekers zijn Jaap van de Bcrgh van het Nicaragua-komitee en Ernst Lo- huizen van Rebel. De bijeenkomst begint om acht uur. Schiedam De softbalafde- ling van de omruvereniging Schiedam viert op eerste en tweede pinksterdag het zil veren jubileum. Op het gezelli ge sportcomplex Harga wor den door de 25-jarige sporttak tal van activiteiten afgewerkt. Zondag is er een toernooi voor het eerste en tweede dames team, 'veterinnen' en recrean ten. In het tot tentoonstellingscom plex omgebouwde clubgebouw, waar veel attributen uit de voorgaande 25 jaren zijn ver zameld, volgt aansluitend een grote feestavond. Een dag la ter, tweede pinksterdag, komt de jeugd uitgebreid aan bod. Dat geldt voor peanuts, aspi ranten en junioren. Tevens heeft de actieve soft- balcommisssie, onder leiding van Kees Bol, een toernooi voor tis-teams uitgeschreven. Die afkorting staat voor 'tus sen tafellaken en servet', een speciaal in het leven geroepen categorie voor junioren en se nioren gezamenlijk, die in nor male gevallen niet aan de bak komen. j Zwolle Willem Noorduin heeft zich tijdens de Neder landse atletiek kampioen schappen voor gehandicapten van zijn beste kant laten zien. De voor het Schiedamse Ooie vaars uitkomende Noorduin verbeterde in de klasse CP5 bij het kogelstoten het al op zijn- naam staande Nederlands re cord. Hij stootte nu naar 9.26 meter, hetgeen 66 centimeter verder was dan zijn vorige beste prestatie. Op de 200 meter ging een re cordpoging bijna de mist in. Ondanks een valpartij liet hij de klokken stilstaan op 38.5 se conden, eveneens een nieuw record. Bij het discuswerpen overbrugde hij 22.08 meter, terwijl hij de speer na 14.10 meter liet neerkomen. Als in valler behaalde hij ook nog een gouden plak op de 4 x 100 meter estafette. Dinsdag 5 juni: Voetbal: 19.00 Af- schcidswedstrijd Jan den Tuinder op terrein Hermes DVS; Honkbal: 19.00 Vlaardingen HolyEuro Stars (ne- derlaagserie). Woensdag 6 junk Softbal: 19.30 SpartaSchiedam (dames). -mJ Schiedam Op initiatief val> Fred Meerhof, die een kleiho vijftien jaar heeft samenge speeld mei de nu definitief af hakende Jan den Tuinder, wordt de geblokte verdediger vanavond een afsebeidswech strijd aangeboden. Op het rein van Hertnes DVS wordt dan om 19,00 uur afgetrapt voor een 'ercduel' lussen het huidige eerste elftal van Hel mes DVS en een uit otfd-, SVV'ers bestaande selectie, met wie Den Tuinder in dé loop der jaren heeft gevoet bald. ~p- De mengelmoes van oud-s SVV'ers bestaat uit: John Cör* ver. Ruud van Dijk, Leen Warnaar. Wim de Haan, WUn Mulder, Aad van der Vlist, Jos Zoetmulder, Danny Molendijk, Bart Kreft, Ed van der Most, Co Goudriaan, Cor Huigen, Rob de Nijs en Peter Jeup, Coach is Henk Konemann, elf talleider is Rinus Steenbergen (kan door een blessure zelf niet meedoen) en Jan ya« Heyningen treedt op als ver; zorger. Het is de bedoeling om Den Tuinder vooraf in de bic* metjes te zetten. j.L

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2