Busbaan in huidige situatie niet open' Educatief centrum voor buitenlanders VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Opknapbeurt voor 487 woningen in de Babberspolder Stamboom terug naar gemeente Goede zaken in De Hoek Monteur door stroom gedood Patatzaak na ontploffing uitgebrand Commissies adviseren: Maassluis verplaatst gemeentelijke kwekerij Initiatief groep verwacht behoorlijk veel bezoekers Klein verbruikers krijgen niets terug □WATERWEG DONDERDAG 21 JUNI Schiedam In de voormalige Albertus Magnusschool aan de Parkweg 195 komt een sociaal- educatief centrum voor bui tenlanders. De rooms-katholie- ke onderwijsstiehting Sint Willibrordus heeft het gebouw aan de gemeente verkocht. Maandag besluit de gemeente raad over kredieten van totaal 227.700 gulden om de boel te verbouwen. Het is de bedoeling dat er huisvesting komt voor de Turkse Vereniging Schiedam, de stichting ABC, de Marok kaanse Vereniging en de op bouwwerker voor.de minder heden. Op speciaal verzoek van PvdA-raadslid Truus de Nijs wordt nagegaan, of er ook een aparte ontmoetingsruimte kan worden gecreëerd voor j buitenlandse vrouwen. 1 De Turkse vereniging is nu gehuisvest in De Bever; dit centrum zal verdwijnen we gens de stadsvernieuwing en de komst van een nieuw wijk centrum in Schiedam-West. De Marokkanen moeten ook 'wegens stadsvernieuwing het Zuiderkwartier in de Gorzen uit. De opbouwwerker verlaat zijn kantoortje in de Teerstoof. De stichting ABC verhuist van de Onder wijswinkel naar de Parkweg. De gebruikers krijgen hun pand in eigen beheer, maar moeten wel een deel van de barwinst afdragen aan de ge- Maassluis De gemeente Maassluis krijgt een zilveren stamboom met 24 peninningen van leden van het koninklijk huis terug van mevrouw J.C, Domisse uit Wassenaar. Het paneel werd in 1933 door de raad aangeboden aan de toenmalige burgemeester van Maassluis, C.P.I. Domisse, om dat hij vijfentwintig jaar bur gemeester was. Maassluis kan de schenking van eenenvijftig jaar geleden terugkrijgen, als de gemeente het paneel verze kerd en in een vitrineplaatst. De aan te schaffen vitrine kost ongeveer tweeduizend -mil Hor» Hoek van Holland Ze had den niets te klagen, de strand- expioitanten in Hoek van Hol land, tijdens de tropische dag van gisteren. Aangemoedigd door de uitstekende tempera turen en de geringe wind had den velen blijkbaar een mid dagje vrij-af genomen om te genieten van het eerste echte strandweer. Tegen de middag waren de parkeerplaatsen in Hoek van Holland al meer dan behoorlijk gevuld, en cp het strand zelf was het op sommi ge stukken zelfs zoeken naar een vrij plekje, waar nog een badhandoek tussen paste. Ook de terrassen zaten vol. Een van de mensen van het etablissement Noorderpier merkte op: „We hadden heus wel aardig wat be2oek ver wacht vandaag, maar dat het zo vol zou lopen... Het is hard werken!" Natuurlijk speelde ook de vrije woensdagmiddag een rol: vooral veel vrouwen met kinderen hadden blijk baar de auto of de trein gepakt öm naar de kust te rijden. Hoewel het met kilometerslan ge files op de beruchte dijk tussen Hoek van Holland ert Maassluis nog wel meeviel, stroopte het teruggaande ver keer aan het eind van de mid dag toch een beetje op. Velen probeerden wat sneller thuis te komen door een andere rou te door het Westiand te kiezen. Maassluis Een werknemer van het GEB in Maassluis is vanochtend geëlektroculeerd. Dat gebeurde tijdens werk zaamheden aan het Schuur- kerkje. De aard en de oorzaak van het ongeval zijn nog niet bekend. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. meente. Dit plan stuit op ver zet en geeft bijna Vlaardingse toestanden: ook daar was veel tumult over afdracht van bar winst van clubhuizen. Bij de gemeente ervaart CSJ-chef Ben Hakkenbroek een brief van de organisaties als „een beetje zuur" omdat er twaalf vergaderingen zijn geweest waar niéts van de onvrede bleek. Ook het beheer stuit op be zwaren, maar Hakkenbroek meldt dat „als men tot de laat ste snik de verantwoordelijk heid afwijst, het hele project eenvoudig op de tocht komt te staan." Dat heeft volgens hem te maken met de subsidiëring door het betrokken ministerie. Ook van het interieur van de patatzaak bleef vrijwel niets bruikbaars over. Schiedam De patatzaak op de hoek van Groenelaan en Gasstraat in Schiedam-Zuïd is vannacht om drie uur vrijwel geheel door brand verwoest. De brandweer, met vier wa gens ter plekke, had ongeveer een uur nodig om de vlammen te doven, maar wist nagenoeg niets van het pand te redden. Wel bereikten de spuitgasten dat een aangrenzend pand slechts rook- en waterschade opliep, Hoe de brand is ontstaan, kon de politie vanmorgen nog niet zeggen. Nader onderzoek zou de toedracht aan het licht moeten brengen. Omwonen den meldden vannacht even wel dat zich rond drie uur een ontploffing heeft voorgedaan. De patatzaak was vannacht tot één uur open geweest. Op het moment van de brand was er niemand meer aanwezig. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vlaardingen Patri monium's Woningen heeft een verbete ringsplan opgesteld voor haar woningcomplex van. 487 wo ningen in de Babberspolder. Het complex bestrijkt de Van Hogendorplaan, Rotterdamse- ■weg, Fannius Scholtenstraat, Johan de Wittstraat. Van de Spiegelstraat, Kemperstraat, Adriaan Pauvvstraat en de Van Maanenstraat. De opknapbeurt staat voor de maanden sep tember en oktober op de rol. De opknapbeurt behelst in eerste instantie het vernieu wen van de betonnen balkon hekken, kleine reparaties aan het balkon, het vernieuwen van de gevelkozijnen bij een klein deel van de huizen, het aanbrengen van een bekle dingssysteem op de kopgeveis en bij enkele huizen langs de gevels, het opheffen van zoge naamde koudebruggen en het vernieuwen van dakbedekkin gen. Patrimonium heeft voor het verbeteringsplan bij het minis terie subsidie aangevraagd. Die kan worden gegeven in het kader van.de regeling voor het terugploegen van uitke- ringsgelden. Het rijk zal een derde deel van dc kosten, on geveer 1.800 gulden per wo ning, aan Patrimonium uitke ren. Tropisch plan Groenoord bedreigt twee zwembaden Schiedam Een onbekende projectontwikkelaar is met B en W in onderhandeling over een 'tro pisch plan' voor zwemhad Groenoord. In septem ber hoopt wethouder Hafkamp het plan te kun nen presenteren. zwembad te realiseren dan de finitief van de prioriteitenlijst kan worden geschrapt. Dat scheelt miljoenen. Juist we gens die enorm hoge kosten had de gemeente er voorlopig toch geen uitvoering aan kun nen geven. Voor een project ontwikkelaar ligt dat anders. Het ziet ernaar uit, dat bad Groenoord gedeeltelijk over dekt wordt, terwijl er aller hande attracties,bij komen die het bezoek moeten stimuleren. In de wel2ijnscommissie is reeds een toespeling gemaakt op het beroemde golfslagbad in Scheveningen, Het wordt een particuliere in vestering, die de CPN onge loofwaardig voorkomt omdat zelfs het exclusieve bad in Scheveningen met verlies draait. „Zou zoiets in ons klei ne Schiedam dan wei lonend zijn?", schamperde communist Ulferd Bruseker, Wethouder Hafkamp ziet wél mogelijkhe den. „Wij hebben toch nog al tijd een kleine -.70,000 inwo ners," zegt hij. Voordeel voor de gemeente is, dat het 'eigen' plan om in Schiedam-Noord een overdekt Knuffelmuur Er zijn echter hoge risico's aan verbonden voor zwembad Zuid en het Sportfondsenbad. Hei is vooral PvdA-raadslid Truus de Nijs, die in het tro pisch plan voor Groenoord een bedreiging ziet voor de twee baden in Schiedam-Zuïd en - West. Zij wenst dan ook een totaalplaatje te zien van Haf kamps zwembadplannen, alvo rens zij wil instemmen met de Truus de Nijs (legen modernisering nu) met achter haar oud-PvdA- raadslid Krikke-- Hein, die in 1967 één van de initiatief neemsters van zwembad Zuid was- modernisering van zwemhad Zuid a 575.000 gulden, die maandagavond in de gemeen teraad aan de orde komt. „Want het kan wel eens zijn, dat dat weggegooid geld is", denkt Truus de Nijs. Hel be zoek aan zwembad Zuid loopt terug, daarom moeten er pu- bliekslokkertjes kamen zoals een sauna, een glijbaan en een 'knuffelmuur'. En daarvan verwacht wethouder Hafkamp een toename van minstens vyt procent aan publiek. De soort- felijke modernisering van het portfondsenbad heeft ge leerd, dat het bezoek zelfs kan verdubbelen, Truus de Nijs vraagt zich ech ter af, of die verwachtingen niet te hoog gespannen zijn, als inderdaad de projectontwikke laar in Groenoord aan de sïag ga.-t. Bad Groenoord zou dan zo aantrekkelijk kunnen wor den, dat er een zuigende wer king van uitgaat en Zuid 'lee gloopt'. Want in de vergelij king van Truus de Nijs is zwembad Zuid er dan een 'muizenbadje' bij. Hetzelfde gaat op voor het Sportfondsenbad. Hier zal over niet al te lange tijd een grondige, dus dure renovatie nodig zijn. Truus de Nijs vindt het echter de vraag, of dat verantwoord is gezien de ont wikkelingen in Noord. Maar zij heeft haar voorkeur nog niet bepaald. Als gekozen wordt voor Zuid en het Sport fondsenbad, zal dat voor Groe noord gevolgen hebben. Min der luxe dus, minder tropisch. Tenslotte moei het ook in Groenoord mogelijk blijven om gewoon een baantje te trekken, zonder allerlei rari teiten, vindt het PvdA-raads lid. De PvdA-fractie vergadert hier vanavond over. De me ningen zullen overzwembad Zuid verdeeld zijn, want in ie der geval is Kees Huisman vóór de modernisering van Zuid op dit moment, zonder dat er een totaalplaaije is. Huisman zit in de stichting Zwembaden Schiedam, even als VVD-raadslid André Klug, en daar is hel plan bekok stoofd. Klug: „De PvdA moet zich re aliseren wat het alternatief is. Als je nu geer» voorzieningen treft, komt zwembad Zuid in de min." Hafkamp: „Dan ver drinkt hel kalf in zwembad Zuid en moet je die put dem pen." De Nijs: „Toch blijf ik dit een hapsnap-besluitvor ming vinden." Dc welzijnscommissie ging on danks een positieve beoorde ling met het voorbehoud van Truus de Nijs mee. ■„MUI,„„HU,JIIIIINIHI1MIIIIHWIHUI VlaardHQen Ondanks hartstochtelijke pleidooien van de winkeliers in Holiërhoek blijft de busbaan aan de Kor- hoenlaan in Holy afgesloten voor het normale verkeer. De raadscommissies voor verkeer en vervoer en voor economi sche aangelegenheden hebben dat deze week duidelijk ge maakt. De commissieleden zwakten een ontwerp-brief van het college van B en W echter in die zin wel wat af, dat het gesloten houden uit sluitend geldt 'in de huidige si tuatie'. Daarmee is de moge lijkheid, dat de busbaan in de toekomst alsnog voor het ver keer wordt opengesteld, niet afgesneden. Zowel tijdens de veikeerscom- mlssie van dinsdagavond als tijdens de commissie voor eco nomische aangelegenheden, gisteravond, werd uitgebreid stilgestaan bij de aspecten, die met het openstellen van de busbaan te maken hebben. Om verkeerstechnische en vooral milieutechnische redenen is die openstelling op dit moment onmogelijk, vooral vanwege de geluidsoverlast die omwo nenden dan zouden ondervin- den. Zoals verkeersambtenaar Koel Blom dinsdagavond duidelijk uw teas*.:-?; openstelling van de route ogenblikkelijk de inspecteur van de volksgezondheid op haar nek krijgen. Daarnaast voelt het gemeentebestuur niets voor de openstelling, om dat er sluiproutes en —wat nog erger is— een nieuwe noord-zuid route in Holy zou ontstaan. Gisteravond kwamen vooral de economische aspecten aan de orde. Volgens de winkeliers in Holiërhoek is de openstel ling voor hen van levensbe lang. Sinds het afsluiten van de route zou de omzet in het winkelcentrum zo'n 25% zijn gedaald, ook al meende de PvdA'er Kwakkelstein dins- De busbaan aan de Korhoan- laan moet 'in de huidige situatie' dichtblijven, zo adviseerden de commissies voor economische aangelegenheden en voor ver keer. dagavond nog, dat dat niet aan te tonen is. Vanwege die economische as pecten menen de fracties van het CDA en de SGP, dat wèl een oplossing gevonden zou moeten worden om de route open te kunnen stellen. In de beidé commissievergaderingen is overigens afgesproken, dat het economisch functioneren van Holiërhoek én de proble men met de busbaan uitge breid bekeken moet worden als de uitbreiding van De Lo per aan de orde komt. De VVD-leden in de commis sies werden door de oppositie fel aangevallen vanwege hun opstelling. De VVD heeft ja renlang strijd gevoerd om de busbaan oper. te krijgen, en heeft dat zelfs in haar campag ne voor de laatste gemeente raadsverkiezingen tot uitdruk king gebracht. Wethouder Floor Quast (VVD) verwees dinsdagavond wat dat betreft naar het contract, dat sindsdien met de PvdA is ge sloten. „Als je wilt meerege- ren, dan moet je bepaalde con cessies doen. Aan aat contract houden we ons. Daarnaast wa ren de milieutechnische, be zwaren van die openstelling ten tijde van die verkiezings campagne nog niet zo groot. Nu hebben we te maken met de nieuwe wet op de geluid hinder", zo verdedigde Quast de ommezwaai van zijn fractie. maakte zou de gemeente bij uimi Maassluis De gemeen telijke kwekerij van Maas sluis wordt verplaatst en ingekrompen. Nu kweekt de plantsoenendienst nog eenjarige planten op het terrein aan de Weverska de in Maasland. Het colle ge wil de kwekerij ver plaatsen naar het Sparren dal in Maassluis en de op pervlakte van de kwekerij met 63 procent verklei nen. Het terrein in Maasland kan in principe nog tot 31 decem ber 1986 worden gebruikt. B en W van Maassluis hebben gezocht naar een nieuwe ves tigingsplaats en kwamen tot de conclusie dat de kwekerij, mede om financiële, redenen, in de huidige vorm niet moet worden gehandhaafd. „Wel zal er altijd over een ver warmde kas en een opslag terrein moeten worden be schikt. Van het kweken van eenjarige planten zal derhal ve in de nieuwe situatie geen sprake meer zijn", schrijft het college aan de raad. Op de "nieuwe vestigings plaats van de kwekerij aan het Sparrendal is nu nog een tuincentrum gevestigd. Noordwestelijk daarvan ligt nog een braakliggend terrein dat eveneens door de kweke rij kan worden gebruikt. Na. onderhandelingen zijn de ge meente en de eigenaar van de grond overeengekomen, dat deze de grond na aan koop van de gemeente huurt, zodat in feite alleen de ge bouwen op het terrein aan de gemeente worden verkocht. Gemeente afwezig op avond over welstand Vlaardingen De initiatief groep steaebouw/architectuur, bestaande uit de bewoners- groep centrum, de Historische Vereniging en dc Vlaardingse Kunststichting, heeft er goede hoop op dat net aardig druk zal worden tijdens de thema- avond over welstandstoezicht en stedebouwbeleid, die van avond in Triangel wordt ge houden. Reacties wijzen er op, dat heel wat mensen van plan zijn de discussie bij te wonen. Dat zou de teleurstelling van de orga nisatoren over de officiële af wezigheid van het gemeente bestuur wat goed maken. Zo wel de wethouders Guudriaan (stadsontwikkeling) als Maar- levcld (cultuur) hebben we gens andere werkzaamheden afgezegd. De initiatiefgroep heeft ook om andere redenen sterk het gevoel, dat de gemeente zich bewust afzijdig houdt. Tot nu toe heeft dc groep mei haar activiteiten, die moeten uitlo pen op een manifestatie in het najaar over het siadsontwikkc- Jingsbeleid in Vlaardingen, weinig concrete belangstelling van de zijde van het gemeen tebestuur ondervonden. Vanavond zal vooral aan de orde kornen wat dc normstel ling in Vlaardingen is bij het beoordelen van stedebouw- kundige en architectonische plannen. Ook wordt in de dis cussie betrokken, of het Vlaar dingse beoordelingsmodel aan herziening toe is. De discussie in Triangel aan de Fransen- straat 14 beaini *»1 Vlaardïrigèn Het gemeen tebestuur van Vlaardingen is niet van plan in te -gaan op cte suggestie van de Social is- tiese Partij om kleinverbrui kers geld terug te betalen voor electriciteit. Remi Pop- pe rekende vorige maand voor, dat die groep tenminste dertien gulden per jaar re tour behoort te krijgen. Op basis van de exploitatie resultaten van 1981 komen B en W echter tot heel andere getallen. Het kleinverbrui kerstarief zou dat jaar zelfs 4.06 gulden te laag zijn ge weest en dat van de huishou delijke kleinverbruikers maar liefst 29,45 gulden. De situatie in '82 en 'S3 zou vrij wel identiek zijn, hoewel kil le cijfers nog ontbreken. Van de door de SP geconstateerde 'scheefgroei' met de groot verbruikerstarieven is vol gens B en W dan ook 'geen sprake. Overigens zal Vlaardingen de electriciteitstarieven te rugbrengen naar het niveau '83, wanneer ook de Rotter damse gemeenteraad daar voor kiest. Een voorstel in die richting wordt daar bin nenkort behandeld. T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1