ROTTERMMS NIEUWSBLAD Toch rioolslib in de Oost- Abtspolder Erasmus: toch Japanstudie Opnieuw CIR-afval gevonden in Dordt <;evitom\tiseerd Dodelijk verkeersongeluk Desnoods zonder ministerie: In IJsselmonde tweede overwinning in een week Rob Sienders laat zich niet in de tang nemen VAN DER LOUW START ïlï \J)KRWETBESTAND Rotterdams drinkwater naar 'Tien Gemeenten' ZATERDAG 23 JUNI 1984 Rotterdam - De gemeente Rotterdam heeft van de betrokken autoriteiten toestemming om verontreinigd rioolslib te storten in de Oost-Abtspolder in Rotterdam-Overschie. Volgens een woordvoerder van de gemeente beschikt Rotterdam over een hinderwetver gunning en is een vergunning in het kader van de wet chemische afvalstoffen niet nodig ómdat het om een tijdelijke opslag gaat. Begin deze week kondigde de Stichting Centrum Mi lieubeheer Zuid Holland aan bij de officier van justitie in Rotterdam het verzoek te. zullen indienen om een straf vervolging in te stellen tegen Rotterdam wegens overtre ding van de wet chemische afvalstoffen. Volgens de stichting heeft de gemeente wel degelijk een vergunning «otterdam - De 55-jarige J. van der Meer uit Rotterdam is'giste renoverleden aan de verwondingen die hij eerder die dag had opgelopen bij een verkeersongeluk. Op de kruising Bredenoor- d-Rijerdijk in de Maasstad was de man met zijn fiets .tegen een tram gebotst, aldus de politie. volgens de wet chemische af valstoffen nodig, omdat het gaat om slib dat sterk ver ontreinigd is door concentra ties polycyclische aromaten en zware metalen. De stich ting vindt dat het slib beter kan worden verbrand. Voor de gemeente overging tot het storten van zuive ringsslib in de polder is daar over uitvoerig overleg ge pleegd met de Inspectie Volksgezondheid, met het ministerie van VRGM en met het Openbaar Lichaam Rijnnomd. Vastgesteld werd, aldus de woor voerder, dat de tijdelijke storting zou kun nen plaatsvinden op basis van een hinderwetvergun ning. Justitie in Rotterdam heeft nog geen beslissing genomen over het verzoek van de mili eu-stichti ng. Rotterdam De Erasinus universiteit zal zich niet zo maar laten weerhouden om met een Japanstudie te be ginnen. Nu de universiteit geen goedkeuring heeft om dit jaar met de officiële stu dierichting Japankunde te beginnen, is men op zoek haar andere mogelijkheden. Volgens de man achter Ja pankunde, professor Klein, wordt nu gedacht over twee alternatieven. Professor Klein: „De start van I de o&ficiele studierichting T moeten, we nu wel uitstellen, maar dat houdt niet in dat we bij de pakken neer gaan zitten. We overwegen nu om cursus sen Japankunde' te starten, zonder het taalelement. Want die talenkant kunnen wij als Rotterdamse universiteit niet zelf bieden. Daarvoor waren in de officiële studierichting ook een samenwerking aange gaan met de Rijksuniversiteit in Leiden." „Een andere mogelijheid is het organiseren van seminars, in samenwerking met Japan. Ik ben zojuist teruggekeerd uit dat land en daar zijn onze plannen voor een Japanstudie met groot enthousiasme ont vangen. Men is er van over tuigd dat een dergelijk studie van mondiaal belang is." Klein zegt dat de plotselinge terughoudendheid van het mi nisterie het rauw op het dak is gevallen. „Ik had er wel reke ning mee gehouden, maar niet echt verwacht dat de studie niet op 1 september zou kun nen beginnen. Officieel heeft het ministerie geen. redenen aangevoerd" voor haar beslis sing, maar mondeling heeft men ons drie oorzaken,aange wezen: er is geen geld, de stu denten zouden niet in aanmer king komen voor studiefinan ciering. en de samenwerkings overeenkomst met de univer siteit van Leiden is niet vol doende uitgerwerkt." „Die laatste twee argumenten lijken mij onzin. Het gaat om een volwaardige studie, dus studiefinanciering moet moge lijk zijn. En een uitgewerkte sa m en werkin gsovereenkom st met Leiden is nooit de af spraak geweest. Blijft over het geld..." Hoe groot de kans is dat er 1 september nu toch wordt ge start met een of andere vorm van Japankunde is onduide lijk. Zeker is yolgens Klein dat de universiteit alle pogingen in het werk stelt. „Desnoods buiten het ministerie om. Al zou dat de studie natuurlijk wel veel duurder maken..." Hoe lang geleden het ook is, velen zullen ogenblikkelijk bij deze kleurenplaat van Pleter van den Doel weten dat zij met een 'vorig leven' van Coolsingel en Coolvest te maken hebben. De situatie is bekend, de kleuren geven er een nieuwe dimensie aan. Het was, zonder meer, een schoon stadsgezicht vanaf de Binnenwegsebrug, met de molen, die in 1920 werd afgebroken, als afsluiting. Rechts op de voorgrond het Erasmiaans gymnasium. Ook op deze plaat is weer de reclame voor de onvermijdelijke cacao aanwezig, een volksdrank bij uitnemendheid. 1 De smaak veranderde net. zo drastisch als het stadsbeeld... Rotterdam Rob Sienders bewees gister avond in de wielerronde van IJsselmonde, dat de overwinning enkele dagen eerder in Smitshoek geen uitschieter was. De snelle coureur uit Zwijndrecht (21) lijkt momen teel moeilijk te verslaan, ondanks zoals er in IJsselmonde gebeurde, de concurentie de handen in elkaar slaat. Óm beurten tracht- door Hans van Houdt ten Wil van Montfoort en Jan Hogervorst in de finale Rob Slenders te verschalken. Tervergeefs, want iedere ontsnapping werd door hem te niet gedaan, waarna in de eindsprint met gemak te eerste plaats werd behaald. Bewust heeft Rob Sienders er na gestreefd, om juist in deze periode, waarin bijna wel iedere dag kan worden gekoerst, in vorm te zijn. Sienders, die verleden jaar door twee handbreuken een verloren seizoen kende, heeft ook zijn manier van koersen aange past. Te boek staand als een renner met een sterk eindschot, die je beter maar niet in een ontsnapping kan hebben, neemt Rob Sienders nu zelf initatief en schuwt daarbij niet het nodige kopwerk voor zijn rekening te nemen. In IJsselmonde was hij een van de zeven renners, die nadat er een aantal ontsnap pingen te niet waren gedaan, halfkoers ont snapten, waarbij verder Ton Griep, Jaap van Bregge, Wil van Montfoort, Toine den Braber, Jan Hogervorst en Arie Lugten- burg. Omdat het peloton onder leiding van Arie Versluis en Leen den Hartigh in de slotfase angstig dichterbij kwam, demareer- de Wil van Montfoort nog eens, onmidde- lijk achtervolgt door Rob Sienders terwijl even later ook Jan Hogervorst aansloot. Een snelle man als Sienders wilde Hoger vorst en van Montfoort wel kwijtraken, maar zonder probleem hield Rob Sienders sland. De uitslag: 1. Rob Sienders (Zwijndreefttj 80 km In 1.53.13 uur 2. J.Hogervorst (Pijnacker) 3. W.v.Mont- toort (Lopik) 4. J.v.Bregge (Berkelj 5. T.Griep (Spijke- nisse) 6. T.de Braber (Fijnaart) 7. A.Lugtenburg (ZuId- land) 8. N.Touissant (Naaldwijk) 9. P.Boscfi (Gorln- chem) 10. A. Versluis (AmekJe). Nieuwelingen-dames: 1. Linda van de borg (Amsterdam) 2. C.SIpholt Lutke 3. A.Hakkerl (Geiderroalsen). Van der Louw 2et het systeem in werking. De registratie van hinderwet vergunningen is nu geauto matiseerd Schiedam Rijnmond-voorzitter André van der Louw heeft gistermiddag bij de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) de com puter in werking gesteld, die gebruikt wordt voor de automatisering van het bestand van hinderwetvergunningen. Het via de computer verwerken van. alle mutaties is veel efficiönter, zowel wat betreft het afgeven van nieuwe ver gunningen als het toezicht houden op de nale ving van de bepalingen. In het Rijnmondgebied draaien ruim II.000 be drijven met een hinderwetvergunning. De ge gevens van al die bedrijven zijn met gebruik making van de computer nu veel toegankelij ker geworden, en ook kunnen vanuit diverse invalshoeken kruisverbanden worden gelegd in het materiaal, dat is opgeslagen, Met het nieuwe systeem, dat werkt via de Pri me-computer van Rijnmond zelf, en waarmee een in- en uitvoerstation is verbonden dat bij de DCMR in Schiedam is opgesteld, kunnen ook andere toepassingen worden verkregen. Het is bijvoorbeeld mogelijk om bij een brand in een industriegebied met enkele handelingen een compleet overzicht te verkrijgen van alle gevaarlijke stoffen, die in de directe omgeving van die brand zijn opgeslagen. Ook het opspo ren van vervuilers van de bodem kan met het systeem gemakkelijker gebeuren. Als ergens in het Rijnmondgebied aantasting van de drink waterleidingen wordt geconstateerd, dan kan de DCMR-computer binnen enkele seconden een lijst ophoesten van bedrijven in de omge ving, die met de aangetroffen stoffen werken, en waaronder zich dus de schuldige zou kun nen bevinden. Zevenhuizen /Nieuwerkerk aan den IJssel Het bestuur van het drink waterleiding be drijf De Tien Gemeenten gaat water inkopen bij het Rotter damse waterleidingbedrijf. Dit om te kunnen voldoen aan de groetende behoefte van de 1200 tuinbouwbedrijven in de zogenoemde 'Kring' (hei ge bied tussen Rotterdam, Delft, Den Haag en Gouda), dat tot het verzorgingsgebied van De Tien Gemeenten behoort. De tuinbouwbedrijven zijn de laatste jaren overgeschakeld op nieuwe teeluechnieken, waarvoor water .van hoge kwaliteit nodig is. Óppervlak tewater is voor de nieuwe teelttechnieken niet geschikt. Het bedrijf heeft aan die vraag steeds kunnen voldoen. Ver wacht wordt echter dat de vraag in de toekomende jaren sterk zal toenemer Als alles van de huidige leverancier, de Duinwaterleiding van Den Haag, zou worden betrokken, zouden daarmee grote investe ringen in leidingen zijn ge moeid. Het tuinbouwgebied ligt echter dichter bij Rotter dam dan bij Den Haag. Boven dien kent het Rotterdamse wa terleidingbedrijf een grote overcapaciteit. Bij levering door Rotterdam behoeft 'De Tien Gemeenten* aanmerke lijk minder te investeren.' De onderhandelingen met Rotterdam lopen reeds enige tijd. Verwacht wordt dat bin nenkort overeenstemming wordt bereikt. 'De Tien Ge meenten' levert aan Benthui zen, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswjjk, Moerka- pelle, Nieuwerkerk aan den IJssel, Nootdorp, Pijnacker, Zevenhuizen, Zoetermeer en een deel van Leidschendam. Dordrecht Grondboringen in wijkge- deelte 4 van de gifwijk in de Dordtse Merwedepolder hebben andermaal een hoeveelheid CIR-afval 'opgeleverd'. De door de Grontmïj genomen monsters worden momenteel door mensen van het Kiwa-laboratorium in Dordrecht onder zocht. Het afval, afkomstig van de Chemische Industrie Rijnmond, werd gevonden op een openbaar speelterrein. Volgens een woordvoerster van de Vereniging Aktie- comité Vervuiling Merwedepolder (VAVM) klaagden mensen, die bij de bo ringen aanwezig waren, na afloop over flinke hoofdpijn. „Het is de zoveelste keer dat is aange toond dat de gemeente veel meer borin gen in de wijk moet verrichten", aldus de VAVM. „Zoals het er nu naar uitziet zal het boren incidenteel blijven gebeuren. Wij overwegen dan ook zelf maar weer aan de slag te gaan. Wij hebben dat al eerder gedaan." Volgens een woordvoerder van het pro jectbureau van de provincie valt het alle maal wel mee. „Hoewel het resultaat van het onderzoek nog niet bekend is hebben wij wel vernomen dat het zo op het eer ste gezicht gaat om een niet bijzondere verontreiniging", aldus de woordvoerder. De VAVM heeft verontwaardigd gerea geerd op de voorstellen van de gemeente betreffende de tijdelijke herinrichting van deelgebied 1. Het deel, waar 106 hui zen zijn gesloopt vanwege een te hoge concentratie chemisch afval, wordt tijde lijk omgetoverd tot recreatiepark. vragen wij ons af hoe men dan bomen en heesters wil planten. Wij nemen aan dat daarvoor wel een dieper gat noodzakelijk zal zijn." De VAVM zet vraagtekens achter de uit slag van een gemeentelijke enquête on der de bewoners. Men kon zich hierin uitspreken over de voorkeuren bij de tij delijke herinrichting. Volgens de ge meente heeft zeventig procent van de be woners positief gereageerd op de plan nen. „Daar klopt niets van", aldus de VAVM. „De gemeente heeft 1500 formulieren uitgezet. Daarvan zijn 300 teruggekomen. De uitslag moet dan ook zijn dat slechts zeventien procent van de bewoners en thousiast is over de gemeentelijke plan nen." Gevaarlijk „Wij blijven het onverantwoord en ge vaarlijk vinden", aldus de VAVM. „Ze ker nu het bij de jeugd erg populair aan het worden is om gif te gaan graven. De gemeente stelt, dat het afdekken van de verontreinigde grond met een kleilaag van 20 centimeter afdoende is. Alleen Acties De bewonersvereniging zal komende maandag beslissen of alsnog acties onder nomen zullen worden. De VAVM zal in ieder geval aanwezig zijn bij de commis sievergadering, de gemeenteraad en de provincie-vergadering waarin de tijdelij ke herindeling ter discussie wordt ge steld. Inmiddels heeft de 'werkgroep vervui ling* een besluit genomen omtrent de kruipruimten van 87 bejaardenwoningen in de wijk. De bewoners klaagden vele malen over stankoverlast. Hoewel, men het er over eens wat dat de klacht ge grond was heeft de overheid ruim twee jaar gedaan om tot een definitief besluit te komen, Ook in dit geval gaat het om een tijdelij ke maatregel. De kruipruimten zullen extra geventileerd worden. Daarnaast zal de onderkant van de vloeren geïsoleerd worden. De maatregel zal eventueel bij het definitieve saneringsplan voor de wijk herzien worden. Volgens de provin cie kan binnen enkele weken met de uit voering begonnen worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1