(Raad unaniem tegen 1 korten van minima vmmm Vuilnisman blijft twee keer per week komen Oppositie krij gt geheime nota niet Bewoners: 'Patrimonium laat ons links liggen' Maassluis verwerpt PvdA-motie over emancipatieraad VLAARDfNGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT EpPiÉiiÉïi P1H mÊmmÊsêiSSêi mSÊÊÊÊBÈH Schoolraad voor het laatst bijeen BROKKENMAKER RIJDT DOOR Hei-geweld doet gevels scheuren Cross-spullen gestolen Nota moet ingaan op uitbreiding De Loper Zuidbuurt dicht Vervuilde man uit woning Dieven gooien video in gras WOENSDAG 27 TONI 1984 |inmiiiiiiiiiMimmiiMiuiiiijniiiiiNMiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiffniiiiiiiiii>iiiiiiiim!iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiï Schiedam De Schiedamse gemeenteraad heelt 2 zich unaniem tegen kortingen op de minimuminko- mens uitgesproken. „Als net zo nog langer door- 2 gaat, krijgen we straks met zijn allen de rekening 2 gepresenteerd, niet alleen financieel maar ook l maatschappelijk", aldus PvdA-raadslid Wim Oo- i 2 men, die mede namens VVD en PSP/PPR een mo- tie indiende, waarin verder korten van de sociale I 2minima onaanvaardbaar wordt genoemd. 5 - Oomen trok de vergelijking met de dertiger jaren, 1 waarin eveneens sprake was van grote groepen 2 -werklozen die aan de armoede waren overgeleverd, j 2 „Die omstandigheden waren een prima voedingsbo- j 2 dem voor het opkomende fascisme en dat zie je nu s ''.weer. Kijk maar naar de uitslag van de Europese 2 verkiezingen, ook in Schiedam." Hij haalde de 2 woorden aan van de directeur van de sociale dienst g "in Rotterdam, die onlangs heeft gewaarschuwd 2* .voor grote sociale onrust zoals het Jordaan-oproer 2 in 1934 in Amsterdam. 2 Alle partijen spraken lovend over het collegevoor- 2 stel om vijftigduizend gulden in éen fonds te stor- 2 ten, waarmee de armste Schiedammers kunnen 2 worden geholpen. Het gaat daarbij om de meest 2 schrijnende gevallen, waarvoor de algemene bij- 2 standswet niet toereikend is. Crisisgevallen kunnen worden gesteund tot maximaal viilduizend gulden 2 per huishouden. Het is de bedoeling dat volgend jaar nog eens honderdduizend gulden in het crisis- i fonds wordt gestort. Bart de Leede (PPR/PSP) pleitte ervoor om het fonds tussentijds aan te vullen als voor het eind van I het jaar de gereserveerde vijftigduizend gulden is uitgekeerd- „Het mag niet zo zijn dat mensen achter 5 het net vissen, omdat de pot leeg is." In de motie, die door alle partijen werd onder- s steund, worden burgemeester en wethouders ver-1 zocht een nota met concrete mogelijkheden voor een minimabeleid samen te stellen. Wim Oomen (PvdA) gaf gisteren ook enkele suggesties, „waai? het college op kan doorfilosoferen". Zo gaf hij het voorbeeld dat veertien procent van de minima geen gebruik maakt van huursubsidie, terwijl ze daar wel voor in aanmerking komen. „Het is belangrijk dat de gemeente op dat gebied actief is. Met behulp van de computer zouden' we die mensen kunnen 1 opsporen en ze wijzen op de huursubsidie." Een andere suggesties van Oomen is om bij wo~ 1 ningtoewijzing ervoor te zorgen dat sociale minima 5 in goed geïsoleerde huizen met een lage energiere- kening terecht komen. Ook<opperde hij om mensen met een minimum-inkomen korting te geven op bijvoorbeeld zwembaden. Ulferd Bruseker (CPN) vond dat de gemeente een actieve voorlichting moet geven over de mogelijk- 5 heden om kwijtschelding van de onroerehd-goed- belasting te krijgen. i ^itiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiiHiiiitiiiifiuiiiifiifjfirfiiiiniiiiiiiiiiififiiiiiiiiiiitiiiiiifiiiiiiitiujiiiiiiiiiiiMiiiiiiJiiiiiJiiiifiiiiiiiiiuiifiifiiriiiiiiiiiiiJiiiiiifn De Gemeenschappe lijke Schoolraad voor het openbaar onderwijs in Vlaardingen is niet meer. Gisteravond heeft de raad, die het college adviseerde over allerlei onderwijs-za- ken, voor het laatst vergaderd op het stad huis. De opheffing heeft te maken met de op richting van de mede zeggenschapsraden op alie scholen. Die. raden nemen de taak van de gemeenschappelijke schoolraad over. Na af loop van de vergade ring, waarin volop werd teruggekeken op het werk van de afgelopen jaren, werd in het stad huis een afscheidsbor- rei gedronken. Schiedam Een 23-jarige Schiedammer heeft gister avond na een achtervolging een 31-jarige stadgenoot be wogen om zijn auto langs de kant van de weg te zetten. De achtervolger had gezien hoe de ander op de Nicolaas Beetsstraat tegen een stil staande auto botste en vervol gens doorreed. De politie hield de 31-jarige brokkenmaker aan en liet hem in het pijpje blazen. Toen bleek dat hij teveel had gedronken, werd zijn rijbewijs ingenomen. Een paar uur later werd op de 's Gravelandseweg een 35- jarige man uit Ouddorp aangehouden, die met een paar glaasjes teveel op achter het stuur gekropen. Om onge lukken te voorkomen werd hem een rijverbod van acht uur opgelegd, maar veel effect had die maatregel niet. Even later werd dezelfde auto nogmaals aangehouden, nu met de passagier, een 34-jarige man uit Hazerswoude achter het stuur. Ook die had teveel gedronken. Hij on derging hetzelfde lot als zijn vriend uit Ouddorp. Schiedam In de Hoofdstraat komen bij sommige panden scheuren in de muren ten gevolge van het heien bij de Buitensluis. Het is vooral het stukje tussen restaurant De Klok en 't Floddertje, waar de bewoners en winkeliers de gevolgen van het heiwerk kunnen merken. De leerlingbouwplaats ernaast heeft nergens last van. Kennelijk zorgen de aankomende bouwvakkers voor solide werk. Voordat het gedreun van de heimachine begon, zijn er foto's gemaakt van de gevels, zodat de verzekering overtuigd kan worden als straks de schade gedekt moet worden. Het bouwen, van een damwand vanaf de Hoofdstraat richting sluis gaat overigens nog wel een tijdje duren. Vlaardingen De gemeenteraads fracties die niet in de coalitie verte genwoordigd zijn krijgen de geheime nota van Bas Goudriaan over de par keergarage aan de Afrol niet toege stuurd. Zij krijgen pas in augustus of september informatie over de pro blemen rond de bouw van de garage en over het cijfermateriaal, dat in de nota is vastgelegd. Weihouder Goudriaan liet gister- avefhd tijdens de vergadering van de commissie voor stadsontwikkeling w^tën dat hij er niets voor voelde de hof a, die hij op persoonlijke titel had géschreven ten behoeve van de dis cussie onder de coalitiepartners, aan alle raadsleden te zenden. Remi Poppe, die had betoogd dat een wethouder informa tie niet mag onthouden aan enkele fracties, diende het ordevoorstel in daar direct over te discussiëren, maar hij kreeg daarbij alleen de steun yan Poldervaart (CPN). Ook de overige oppositiepartijen lieten echter blijken het een Uiterst vervelende zaak te vinden, de informatie uit de krant te hebben moeten ver nemen. Cees Bot (CDA) toonde wel begrip voor het feit dat bepaalde zaken eerst met de coalitiepartners wor den doorgesproken maar hij meende dat, nu dat inmid dels gebeurd is, alle andere fracties de informatie ook zouden moeten krijgen. Hoewel op het stadhuis was getracht de nota, die al in april in de PvdA- fractie was besproken, geheim te houden had deze krant onlangs toch de hand op het stuk weten te leggen. Anderhalve week geleden publiceer den wij de belangrijkste conclusies uit de nota, waaronder het feit dat de gemeente jaarlijks een flinke som zal moeten bijpassen, wil projectont wikkelaar Van Wijnen bereid zijn de exploitatie ter hand te nemen. De oppositiepartijen wonden zich gisteravond flink op over het feit,' dat zij het stuk niet hadden gekre- Goudriaan gaf hem niet zijn zin." „In augustus of septem ber is alle informatie be schikbaar: de stukken die aan de nota ten grondslag hebben gelegen zijn dan openbaar. Dan kan er in de cqmmissie ook over gediscus sieerd worden. Maar het stuk zélf krijgt u niet: dat is een privé-verhaal van mij voor de eigen fractie geweest. Die ga ik niet openbaar maken." Commentaar op pagina 15 Ridderkerk Hit een aan de Spuistraat in Ridderkerk ge parkeerde bestelauto zijn aller lei spullen voor motorcross ge stolen. Na de achterdeur van "ie wagen te hebben gefor- j ceerd, verdwenen de inbre kers met voor 1500 gulden aan broeken, brillen, helmen en eén stuur. Zwijndrecht Uit een kan toor op de Gemeentewerf in Zwijndreeht werden teken pennen en een wereldontvau ger c^ntvreemd. Maassluis Er komt in Maassluis geen emanci patieraad, die evenveel bevoegdheden krijgt als alle andere functionele raden. De gemeente raad heeft - gisteravond een motie verwbrpen van de PvdA, waarin daar om werd gevraagd. De toekomstige emanci patieraad van Maassluis krijgt een louter advise rende functie. Wel wa ren vrijwel alle fracties het eens over de komst van een emancipatie werkster. Ook aan vaardde B en W een CDA-motie, waarin werd gesteld dat kin deropvang een wezen lijk deel van het eman cipatiebeleid is. CDA- raadslid Wim van der Spek brak een lans voor het opnemen van aparte hoofdstukken in de nota over buitenlandse vrouwen en bijstands moeders. CDA, PvdA en PPR/PSP hadden veel kritiek op de emancipa tienota. Jaap van der Griend (PPR/PSP) ver weet het college niet 'echt te willen emanci peren'. „De nota dringt de vrouw terug in de traditionele rol. Wie af wijkt wordt op z'n plaats gezet", vond hij. Manda Kapil (D'66) sprak in dit geval van een 'testcase, hoe se rieus het college het emancipatiebeleid in de gemeente neemt'. Wethouder Elly Coenen vond twee jaar voor een emancipatiewerkster nog niet 20 gek. „Zij moet gaan werken aan een verandering van de mentaliteit en dat kost jaren. Ik ben al. blij dat de raad voor twee jaar geld vrijmaakt." Dat er geen hoofdstuk is opge nomen over buitenland se vrouwen, is volgens haar met opzet gedaan. „We zijn helemaal niet tegen emancipatoir werk bij die vrouwen. Het. moet alleen gebeu ren in hun tempo en op hun niveau. We hebben niets pp papier gezet, omdat we niet willen dat het tegen de vrou wen wordt gebruikt. Je hebt in die kringen ten slotte met hele traditio nele milieu's te maken." Vlaardingen De raadscom missie voor stadson t wikkeling heeft zich gisteravond nog niet uitgesproken over het besluit van B en W het winkelcen- 1 trum De Loper in Holy met 5000 vierkante meter uit te breiden. Hoewel de meeste commissieleden lieten door schemeren het met deze keus eens te zijn wilde men een uit gebreide nota over het onder werp, waarin de zaak wat be ter wordt onderbouwd. Wethouder Bas Goudriaan stadsontwikkelingschetste de problemen die aan de uit breiding zitten, vooral wat be treft de grondexploitatie van het centrumgebied van Holy. Als er minder winkels bij zou den worden gebouwd, dan zouden in die exploitatie-opzet enorme gaten vallen, en dan zouden de woningen die in het centrumgebied zijn gepland veel te duur worden. Voor de winkelcentra Holiërhoek en, in mindere mate, de Winkel hoeve zal de uitbreiding van De Loper een nadelig effect hebben. Daar staat echter te genover, dat momenteel zo'n 20% van .de koopkracht in de wijk naar elders afvloeit. „Onze buurgemeenten lachen zich rot om onze jarenlange besluiteloosheid. We moeten nu echt iets gaan'doen. temeer daar het besluit in feite al ja ren geleden genomen is", be toogde Goudriaan. Volgens hem is het goed mogelijk, ge gadigden té vinden voor de öÓUÏi vierkante meter extra verkoopruimte. Albert Heijn, die in De Loper een kleinere vestiging heeft, wil verhuizen naar een complex van 2000 vierkante meter in de uitbrei ding. Daar is met AH en met belegger Amro inmiddels een gentlemen's agreement over gesloten. De uitbreiding van het win kelcentrum ligt erg gevoelig binnen het college van B en W. De PvdA is zonder meer voor uitbreiding met 5000 vierkante meter, maar de VVD zou liever een wat klei nere uitbreiding zien. In een persbericht, dat het college een dezer dagen uitgaf, was een voorzichtig compromis merk baar: daarin heette hel dat het college had besloten tot een uitbreiding met "vooralsnog maximaal" 5000 vierkante me ter. Twee uur lang is f§ gisteren de 2 Zuidbuurtseweg 2 2 tussen Vlaardingen en Maassluis gestremd geweest, nadat een oplegger 's middags om kwart over één van de weg was 2 1 geraakt. Nabij de 2 Geert Grotelaan moet fj 5 de chauffeur de berm I e uit het oog verloren s zijn. Er was weinig 2 schade. Zelfs de 5 lading betonijzer bleef I netjes op de oplegger liggen. 5 Schiedam Wethouder fi nanciën Cor van Tilborg heeft bij de afronding van de ombuigingsoperatie gis teravond enkele kleer scheuren opgelopen. Het huisvuil wordt, zeer tegen de zin van het college, ook de komende jaren tweemaal per week opgehaald. PvdA, CDA en klein links verij delden een poging om dat naar eenmaal terug te bren gen. Een structurele besparing van 130.GÖÖ gulden is daar mee niet gerealiseerd. Te vens blijft een huisvuilploeg 2,4 formatieplaats aan het werk, Verder zal ër niet worden gekort op de contro- lekosten van de accountants dienst. Voor het overige werden alle bezuinigingsvoorstellen geho noreerd, hoewel sommigen op flinke weerstand stuitten. Zo spraken klein links en het CDA het onaanvaardbaar uit over hei plan de centrale post kamer op te heffen en met de Stadspost in zee te gaan. De overige fracties lieten zich wel vermurwen, omdat Van Til borg de deur naar de PTT op een kier hield. „Ik wil met hen praten over een gunstiger tarief," Wanneer de PJT met een even aantrekkelijk voor stel komt als de Stadspost, zal de gemeente van de diensten van de PTT gebruik blijven maken. Voorlopig gaapt er een gat van 60.000 gulden per jaar tussen beide vormen van be zorgen. Kuiters Een enorme huurverhoging van de boerderij aan de Ker- kweg 105, in gebruik bij de rui tersportvereniging De Spa- land Ruiters, schoot dezelfde fracties in het verkeerde keel gat. Ulfred Bruseker (CPN) becijferde dat de leden dan met een jaarlijkse contributie verhoging van rond 250 gul den worden opgezadeld. Dit keer was het VVD-wethouder Hafkamp, die zijn morrende partijgenoot Verhulsdonk over de streep trok. Hij zegde toe, dat wanneer die huurverho ging niet kan worden opge hoest, de zaak opnieuw wordt bekeken. Bovendien reikte hij de mogelijkheid aan dat ook de ruiters van de Hoefslag van het pand aan de Kerkweg ge bruik gaan maken. Op die ma nier worden de lasten over meer sportieve Schiedammers verdeeld. De Spaland Ruiters hebben al gezegd, dat dat niet kan. Sptjkenisse De politie van Spijkenisse heeft in samen werking met de GGD en het RIAG een ernstig vervuilde* en verwaarloosde man van zijn woning in het Sterren kwartier overgebracht naar een psychiatrische inrichting. Dinsdag trof de politie naar haar zeggen 'zo'n vieze smeer boel' aan dat men het niet lan ger verantwoord vond de man in de woning te laten. De 50-jarige Spijkenisser is daarop op vrijwillige basis overgebracht naar de Bloe- mendaal kliniek in Loosdui nen. In de tussentijd zal de woning door de GGD worden ontsmet en gereinigd. Na be handeling za! de man weer naar zijn woning terugkeren. Maatschappelijke en medische begeleiding moeten dan voor komen dat de man zichzelf en zijn huis opnieuw vervuilt. Maassluis De politie in Maassluis heeft gistermiddag twee Rotterdammers aange houden, nadat zij uit een wo ning aan de Drijver een vi deo-recorder hadden gesto len. De inbrekers gooiden de vi deo in een plantsoen en na men de benen, toen zij be merkten Hat He door een huurtbewoner gealarmeerde politie hen op Je hielen zat. Maar even later kon het duo 22 en 28 jaar worden ingerekend. Zij bleken te rij den tn een in Rotterdam ge-, stolen bestelauto. Vlaardingen De bewoners commissie van complex 9 van Patrimonium's Woningen (PW) is hevig verontwaardigd, nu een verbeteringsplan voor de huizen tussen Van Hogen- dorplaan en Fannius Scholten- scraat buiten hen om is gepre senteerd. De commissie besloot gisteravond brieven op poten naar PW en de gemeente te sturen. „Ronduit schandalig", noemde de commissie de manier waar op. de plannen haar ter ore kwamen. Wil van Leerdam van de bewonerscommissie: ,,We hebben jarenlang samen gewerkt met PW, we hebben geholpen bij de voorbereiding van de plannen, een enquête gehouden onder de bewoners. Nu het erop aankomt laat Pa trimonium ons links liggen. We hebben uit de kranten moeten vernemen, dat de plannen door het ministerie zijn goedgekeurd." De Vlaardingse woningbouw corporatie heeft met de pre sentatie van de plannen de be wonerscommissie lelijk voor het hoofd gestoten. Mevrouw Van Leerdam: „We hebben een keer met PW vergaderd over de plannen, vervolgens zijn ze ingediend bij het minis terie en hebben we er nooit meer iets over gehoord, on danks verschillende telefoon tjes van onze kant. Plotseling zijn ze nu goedgekeurd." Over de noodzaak van de op knapbeurt kan volgens me vrouw Van Leerdam geen misverstand bestaan. „Het zijn net gevangemsblokken", oor deelt zij over de woningen die in het begin van de jaren vijf tig zijn gebouwd. Er zijn legio gebreken aan de huizen. De Rozijnen zijn verrot en volgens de bewoners ontslaan er le vensgevaarlijke toestanden, doordat het beton van de bal kons afbrokkelt, De bewonerscommissie hoopt door Patrimonium alsnog op korte termijn te worden uitge nodigd voor een gesprek over de plannen. De commissie stadsontwikkeling ging gister avond akkoord met het verle nen van een krediet aan PW ■voor de opknapbeurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1