19 FÖKR m. Projecten lopen stuk op ongemotiveerdheid Smit Tak sleept sloop- tankers naar Taiwan 'B en W moeten pleiten voor lage gasprijs' 499,- OLYMPUS®M 339," WARENHUIS"00 GRATIS m s-r> Koninginnedag film voor thuisblijvers Midzomerfeest volgende maand PPR/PSP wil ander woning bouwbeleid Beursbrug afgesloten OLYMPUS TRIP AF OLYMPUS OLYMPUS OLYMPUS OLYMPUS PORTABLE VIDEOSET ELEKTRONISCH Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 28 juni 1984 Bij het bijvullen van de at- lesbrander komt er vuur bo ven het deurtje uit. Mevrouw Verhaat kreeg vonken op haar jurk. j1 met argusogen Vervolg van pagina 17 Schiedam Op papier zien de plannen voor allesbran- ders in de minimura-energiewoningen in Woudhoek- Noord er prachtig uit Door een uitgekiend ventilatiesys teem met de hitte van de schoorsteen wordt lucht op gewarmd die de kamer wordt ingeblazen hebben de kachels een enorm hoog rendement. Maar in de praktijk kleven daar veel problemen aan. Experts hebben de no dige kritiek en ook de brandweer bekijkt de allesbran ders, die in samenwerking met TNO zijn ontwikkeld, Volle laae met argusogen. 6 „Zo'n dubbelwandige schoor steenpijp is vragen om proble men. Doordat er lucht mee wordt opgewarmd, koelt de pijp te snel af en wordt de trek minder. Bovendien krijg je roetaanslag." Mevrouw J, Verhaal is een van de bewoners van de ze ventien minimum-energiehuï- zen, die worden verwarmd met een alles brander. Sinds ze in december met haar gezin de eengezinswoning aan de Wa genmakerhof betrok heeft ze klachten over de verwarming. Na enkele maanden was het behang boven de allesbrander roetzwart. Als de kachel enke le uren had gebrand stond de kamer blauw van de rook en hadden de gezinsleden last van oog-, keel- en hoofdpijn. Ze klaagde herhaalde malen, maar kreeg slechts een nieuw rolletje behang met de mede deling dat ze het zelf maar moest opplakken. Aan de li chamelijke klachten werd aan vankelijk nauwelijks aandacht besteed want, zo kreeg me vrouw Verhaal te horen „u bent de enige die klaagt". Ook het bijvullen van de bran dende kachel via het luik aan de bovenkant gaat met proble men gepaard. „Ik heb meerde re malen mijn handen ge- 'ka gaardingen De Stichting Nationale Gedenkdagen Vlaardingen heeft het initia tief genomen om de Koningin nedag-activiteiten van dit jaar ook bij mensen die daaraan niet hebben kunnen meedoen onder de aandacht te brengen. Speciaal voor hen Is de stich ting 'Mensen zonder werk' op dracht gegeven een videofilm over Koninginnedag te ma ken. iD'e 25-minuten durende film is grooral bedoeld voor bewoners y^n tehuizen, gehandicapten enleden van de ouderen-so- Jeieteiten. Mensen zonder rWerk heeft de film, die een goed overzicht biedt van de •feestelijkheden in de stad, gra tis* ter beschikking gesteld. De film is verkrijgbaar in sy steem Betamax en VHS. Geïn teresseerden kunnen contact opnemen met Klaas van Vliet, Voorstraat 50, tel, 347512. Voor afspeelapparatuur moet men zelf zorgen. Schiedam Niet vanavond, 28 juni, maar volgende maand op 28 juli wordt het grote mid zomerfeest gehouden bij pan- ürïekoekhuis De Vijver in het JPrinses Beatrixpark. De aan kondiging in onze krant van gisteren bevatte door een mis verstand de verkeerde datum. 'Hans Visser van het panne nkoekhuis is met diverse arties ten in onderhandeling; bin- Irienkort kan hij meer kwijt :over het programma. brand, omdat de vlammen er uitslaan", vertelt mevrouw Verhaal. „Een keer kreeg ik zelfs vonken op mijn jurk." De buurvrouw van mevrouw Verhaal vertelt, dat ze door de hitte een blok hout uit haar handen liet vallen. Het blok viel tegen het ruitje aan de voorkant van de kachel en dat brak, „Stel je voor dat het ruit je eruit was gevallen. Dan had de kamer binnen de kortste keren in brand gestaan." Voor de aanschaf van een brandplaatje voor de kachel door Hans van Reeuwijk •Ti vonken op te vangen be- andde ze bij Jan van Suijle- kom, een Schiedamse fabri kant van allesbranders. Hij concludeert dat de klachten van mevrouw Verhaal wel de gelijk serieus waren. ,,Er klopt niet veel aan die kachel", zegt Van Suijlekom. „Op papier misschien wel, maar hier is een stelletje mensen bezig ge weest zonder praktijkerva ring." Maassluis Hoewel Maassluis kan bogen op een ruime ervaring met projecten voor alfabetisering en educatieve activiteiten voor minderheden, worden daarmee nog jaarlijks slechte ervaringen opgedaan. De meeste buitenlandse mannen zijn onvol doende gemotiveerd en vrouwen krijgen veelal geen toestemming aan dergelijke ac tiviteiten mee te doen. Tot die conclusie ko men B en W in een voortgangsrapportage. Vorig jaar werden de projecten voor culturele minderheden voor de vierde keer uitgevoerd. Lichtpuntjes worden in de rapportage ook ge noemd. "Alfabetisering in de eigen taal kan zich verheugen in een nog steeds groeiende belang stelling Ook naailessen worden goed bezocht. Zeker met alfabetisering moet worden doorge gaan, is de conclusie in het rapport. Het weg wijs maken in de eigen taal blijkt een groot uit stralingseffect te hebben. Vóoral vrouwen zou den meer zelfvertrouwen hebben nu zij kunnen lezen en schrijven. Verschillende vrouwen zijn er daardoor ook toe gekomen voorlichtings- en feestelijke bijeenkomsten te bezoeken. De cursus Nederlands voor buitenlandse vrou wen is het hele seizoen slecht bezocht. Als re den daarvoor wordt genoemd het ongelukkige tijdstip, de vrijdagmiddag. Dan is er tevens markt in Maassluis. Een tweede reden zou zijn dat veel echtgenoten het als een bedreiging er varen als hun vrouw steeds in contact komt met Nederlanders. Een praat- en doegroep voor Turkse meisjes van 14 tot 18 jaar is niet van de grond gekomen. Voorlichtingsmiddagen over gezondheidszorg werden wel goed bezocht. Maassluis Er moeten in Maassluis woningen worden gebouwd aan de hand van de inschrijflijst voor woning zoekenden. Daarbij moet worden gelet op de verhou ding tussen de prijs en de kwaliteit, het maximum van de woonlasten en de wensen van de bewoner. De raadsfractie van de PPR/PSP in Maassluis zegt dat in de notitie 'Wonen in't slop', die aan B en W is aange boden om in de commissies en de raad te worden aangebo den, Volgens de fractie zijn de uitgangdpunten, die nu voor het gemeentelijk woningbouw beleid worden gehanteerd, achterhaald. Ook de vaak aan geprezen doorstroming naar andere woningenis volgens de PPR /PSP geen oplossing voor de woningzoekenden. Het be nadrukt de sociaal-maatschap pelijke standen, bovendien vergroot het de kans op leeg- stand. Volgens de PPR/PSP is de woningbehoefte het grootst bij mensen met een relatief laag inkomen en/of een afwij kende gezinssamenstelling, „Het betekent: stoppen met de bouw van nog meer vierka- merwoningen. In plaats daar van moeten meer kleine en extra grote woningen worden gerealiseerd" schrijft men in de notitie. In de praktijk komt het er op neer, dat de te bou wen woningen een maande lijkse huur moeten opbrengen die ligt tussen de 350 en 500 gulden, zonder bijkomende kosten. De plaatselijke afde ling van 'klein links' vindt dat dan ook geen middel onbe proefd mag blijven om de stichtings-, exploitatie-, en be heerskosten omlaag te bren gen. De PPR/PSP zegt niet tegen het aantrekken van particulier initiatief te zijn. Voorwaarde is dan wel dat de bouwer zonder speculatie- of winstoogmerk te werk moet gaan. „Erkenning van de individuele verant woordelijkheid en medezeg genschap voor woning en woonomgeving moeten onver brekelijk met het te voeren beleid zijn. Op grond daarvan zal ook de relatie opdrachtge ver-exploitant-gebruiker met betrekking tot de woningvoor raad worden ontdaan van de belangentegenstelling, die mo menteel in hoge mate de rela tie kenmerkt en kostenverho gend werkt" schrijven Elly Doddema en Jaap van der Griend. Voorzitter Jos Harm van de stichting Kachel en Schoor steen beaamt de bezwaren van Van Suijlekom en noemt het een griezelige constructie. Bei den geven de voorkeur aan een voorlader. „Een bovenla- der is onpraktisch", meent Harm. „Als je de klep open doet krijg je de volle laag voor je hoofd." Om het brandgevaar te beperken had er voor de kachel een brandplaat moeten liggen, menen beiden. De brandweer deelt de bezwa ren. De heer Van Leeuwen, hoofd van de afdeling preven tie, beaamt dat er vlammen en rook uit de kachel komen bij het bijvullen. „Daar mankeert het een en ander aan", aldus Van Leeuwen. Ook de brand' weer vindt een brandplaat noodzakelijk. „Nu die er niet is had tenminste in de gebruiks aanwijzing moeten staan, dat de bewoners zelf voor een brandplaat moeten zorgen' benadrukt Van Leeuwen. Bij de dubbelwandige schoor steen zet ook de brandweer vraagtekens. „Het is een expe riment dat we met argusogen volgen", zegt Van Leeuwen. „Ik vraag me af of, zoals de gemeente beweert, er nauwe lijks roetaanslag in de pijp op treedt. We moeten het heel goed in de gaten houden, want als zo'n schoorsteen dichtslibt kun je koolmonoxyde in de kamer krijgen." Verstikking Een ander punt dat de brand weer met de nodige reserves bekijkt is het ventilatiesys teem, Via pijpen staan alle ka mers met elkaar in verbin ding. Van Leeuwen acht het niet uitgesloten dat bij brand de rook via de pijpen in de an dere kamers komt- „Dat is heel griezelig, want de meeste slachtoffers bij brand vallen door verstikking." Ton Verdoes van het gemeen telijk vvoningbeheer beaamt dat er het een en ander mis is. „Maar vergeet niet dat het een experiment is." TNO, dat metingen verrichtte, en de Erasmusuniversiteit, die de bewoners enquêteerde, heb ben de resultaten van hun on derzoek nog niet op een rijtje gezet. De brandweer en bouw en woningtoezicht volgen de ontwikkelingen nauwlettend. Verdoes: „Als die onderzoeken zijn afgerond zullen we best de nodige aanpassingen moeten doen. Zo verwachten we dat we bij enkele huizen de schoorsteen moeten verlengen, omdat die niet goed trekt. Sufferd De bewoners moeten met de allesbranders leren omgaan meent Verdoes. „Als je zc voorzichtig bijvult moet het geen problemen opleveren." Harm van de stichting Kachel en Schoorsteen vindt dat een onzinnige bewering. „Je kunt er niet van uitgaan dat men sen precies volgens het boekje met hun kachel omgaan. Iede re sufferd moet er zonder ge vaar een blok hout in kunnen gooien," Plan om vloot te kunnen bezighouden: Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Oost heeft in een brief aan burgemeester en wethouders en de Openbare ^Nutsbedrijven gepleit voor bevriezing van de gasprijs. _'De vereniging wijst erop dat de minima niet of nauwelijks in staat zijn de kosten van levensonderhoud op te brengen. „Na 1 -juli, na de Haagse aanslagen op de uitkeringen, de huren en de -individuele huursubsidie, zal dit beeld nog somberder worden", aldus de briefschrijvers. ht3e bewonersclub in Oost heeft het college dan ook opgeroepen Jröm in de vergadering van de Vegin, die vandaag wordt gehou- den, te pleiten voor een verlaging of in ieder geval een bevrie zing van de gasprijs. Volgens Oost kan de gasprijs beter worden gekoppeld aan de koopkracht dan aan de olieprijs zoals nu het - -geval is. -Voorzitter Kaland van de Vegin heeft al aangekondigd dat de gasprijs volgend jaar met drie cent per kubieke meter omhoog moet in verband met de gestegen dollarkoers. Vlaardingen De leerlin gen van negen klassen van lagere scholen uit Vlaardin gen staan dinsdag 2 juli op het podium van de Harmonie en maken dan hun debuut als popsterren. Begeleid door de popgroep Pant Pant, met de schijnwer pers op het gezicht, worden de leerlingen de sterren van de dag. Hun verrichtingen op het podium in de Harmo nie worden niet alleen gade geslagen door tientallen leer lingen; zang en dans worden door een kleine groepje leer lingen ook op de video vast gelegd. Die opnamen worden weer vertoond bij de nabe spreking, die het project af rondt. Het optreden voor hun me descholieren vormt de afslui ting van een meer dan twee maanden durend - project over popmuziek van de sec tie Kunstzinnige Vorming. Al' vanaf begin mei zijn de leerlingen onder leiding van Ron Lebbink, Rob de Vries een Sandor Góra bezig met de geschiedenis van de pop muziek, het maken van een poster en het schrijven en in studeren van een popsong. De teksten zijn van een me lodie voorzien door de Vlaar- dingse groep Pant Pant. Doel van het hele project is de leerlingen meer inzicht geven in de geschiedenis van de popmuziek en de heden daagse stijlen binnen deze muziekstroming. De leerlin gen kunnen dan hun erva ringen met en ideeën over popmuziek kwijt in de zelf te schrijven en te zingen num mer. Rotterdam Smit Tak Internationaal Zees leep- en Bergingsbedrijf probeert de komende jaren een groot deel van de overbodig gewor den en inmiddels alweer langdurig opgelegde tankervloot naar sloopwerven in Taiwan te gaan slepen. Het bedrijf heeft met een van de grootste handelsondernemingen in Hongkong (Jardine and Mathieson) een samenwerkings verband gesloten en in dat kader gaan ze geza menlijk tankers aankopen van rederijen die van hun schepen afwillen; ook de financiering van die tonnage nemen ze op zich. Smit Tak gaat die schepen daarna schoonmaken en ze vervolgens afleveren in Taiwan. door Bram Oosterwijk Schiedam De Beursbrug op de Dam in Schiedam -Centrum kan ook vanavond nog niet door het verkeer worden ge bruikt. Er wordt dan een nieu we slijtlaag aangebracht op het dek van de brug. De werk zaamheden zijn als alles goed gaat vannacht afgelopen: net vóór vrijdag, marktdag. Alle ongeveer twintig Taiwanese sloopwerven, waarbij de vijf grootste ter wereld, 2ijn geïnte resseerd schepen die op deze manier bij hen worden aangeleverd, te kopen; onder meer om dat ze dan zelf het 'acquisitiewerk* niet behoe ven te doen. Smit Tak-directeur mr. Willem Scholten, die de afgelopen maanden diverse malen voor dit pro ject in Taiwan is geweest: ,J)e sleepmarkt is heel slecht op dit moment. Er is weinig werk. Met een plan als dit kunnen we een deel van onze sleepbootvloot bezighouden." Smit Tak verwacht er veel van. Vooral in Grie kenland, maar ook in Noorwegen zijn honder den schepen stilgelegd, omdat er vanwege de economische recessie geen emplooi voor is. Met name voor grote tankers, waarvan er vele tien tallen uit de vaart zijn genomen, is de markt zeer slecht: een categorie waarop Smit Tak spe cifiek mikt. Seholten: „Als de tankermarkt zo miserabel blijft als die nu is, als de Taiwanese sloopprijzen hoog blijven en als het tarief voor de passage van het Sue2kanaal voor dit soort sleepkonvooien wordt verlaagd, gelóóf ik erin." Smit Tak is al enkele maanden met de Suez Ca nal Authority in onderhandeling over een re ductie van meer dan'vijftig procent. De Egypte- naren lijken volgens Scholten te zullen toege ven en hij gaat er vanuit dat er binnen enkele weken een positief besluit valt. Zonder reductie is het plan overigens nauwelijks haalbaar; pas sage van een sleepboot met een grote tanker -bijvoorbeeld kost 800.0000 dollar en dat is in vergelijking met de waarde van het sloopschip téveel om t naar Taiwan te kunnen brengen. Slepen rond Kaap de Goede Hoop is vanwege de lengte van de reis voor kleinere tankers in elk geval ook te duur. Het is daarbij ook van groot belang dat de sloopwerven in Taiwan de huidige prijzen per ton staal (ongeveer 130 dollar) blijven betalen. Dat niveau hanteren ze al enkele jaren; ze kun nen het staal met winst weer kwijt, omdat ér van de kant van Japanse en Zuidkoreaanse hoogavenbedrijven veel vraag naar (sloop)staal bestaat. Smit Tak heeft voldoende sleepboten in de klasse van 11.000 tot 22.000 pk achter de hand om flexibel te kunnen inspelen op vraag en aanbod op de sloopmarkt. Op dit ogenblik sleept de rederij reeds een tan ker richting Taiwan. Dat is de Safina AI Arab: géén schip dat was opgelegd, maar een Saoedi- sche tanker van 362.000 ton draagvermogen, die in maart in de Perzische Golf door Irak werd beschoten en uitbrandde. Achter de sleep boot Noordzee en een sleepboot van het Haar lemse bedrijf ITC is de tanker momenteel bezig aan z'n laatste reis. Smit Tak is ook uiterst alert op het bergings werk dat er in Iraanse (en in Iraakse) havens valt te doen als de oorlog tussen Iran en Irak afgelopen is. Men heeft samen met een Japans en een Zweeds bergingsbedrijf een consortium gevormd, om nauw te kunnen samenwerken zodra er orders worden verstrekt om gezonken schepen weg te halen. Mr. Scholten heeft met de Iraanse autoriteiten enkele malen in Tehe ran over deze zaak gesproken, maar concrete afspraken konden nog niet worden gemaakt. De drie bedrijven hebben om cotnmerciele èn om politieke redenen besloten samen te wer ken. „De operatie is te groot voor één bedrijf en het maakt bij de Iraanse autoriteiten bovendien een betere indruk als enkele landen samen hun diensten aanbieden dan dat één land dat doet", vindt Scholten. ADVERTENTIE DEMONSTRATIE £e?speci2h$tvan OLYMPUS zé/t Oefnonst.— -..inrui»// JjfegiS Licht gewicht compact- camera met lensbe- schermkgp, elektronisch gestuurde programma- sluiter, automatische scherpsteiling. ingebouw de elektronenllitser en blokkering, bij te weinig licht. MATÏSTÉSTVAfr nul nftWlF.RA RAI lo »wi UW CAMERA Breng uw Oi-YMPUS 30 JUNI van 10 00 (of uur voor een gratis conmle- beurt door een specialist van Olympus m. te speciale OLYMPUS ETALAGE en bedoek de OLYMPUS STAND 'n ome zaak l/nÈJiiMmïlliVrlia r/imnarA I I Volautomatische compact- camera met guick flash geen llitslnterval maar met slechts 1,5 sec. tussen pose. Batterijen gaan S jaar mee! Automatische scherpsteiling, geprogram meerde sluiterautomati sche fiiminleg, automa tisch filmtransport, zelf ontspannermet signaal, 2.8138 mm objectie/. Briljante kleinbeeldcamera met geprogrammeerde sluiter, elektronische zelfontspanner. 3.5/35 mm obiectief Inklusief A-il Bijbehorende lederen VIP- etui met draagriem van 116,- voor 69,- Joppunt van crea tieve teen liefstJ2 verschil- lende hjichtmeet- systemen zoats enkel- voddige err N meervoudige spotmeting lof met acht metingen, die doordecamem uitgetekend-'gm m 4*% worden:- Inktpsfef 1.8/50 Kom dtt fötowonder bekijken! u'/n.in rTT^-^-^^r Automatische beltchtingsregedng met diafragma voorkeuze, gekoppelde Ign- kadermeetzoeker. elektronische sluiter 1/500 10 sec., zelfontspanner. 2.8/35 mm objectief, inklusief A-H elektronenllitser. Bijbehorende lederen VIP-etui m et draagriem van 116,- voor 69,- ACCESSOIRES FLITSERS 7 20 flitser 732 flitser Manueladapter Winder tl Prof. riem S. ZUIKO MC OBJECTIEVEN 349,- 459,- 899,- 639,- OLYMPUS Compacte spiegel- reflexcamera met automatische TTL betlchtlngsrege- llng en volledig met de hand instel- f öeer.jnjdueief S. Zulko WC4.0/35TÖ rfSSfeK .mni ZOOM r\oajECTIEF OLYMPUS VX-301 videocamera Cosvicon opnamebuis, auto focus, 6x zoom handof automatisch, uit- schuifbare richtmicrofoon. OLYMPUS VC-101 portable video recorder OLYMPUS VF-BA f netvoeding/ acculader Elektronische spiegel reflexcamera met automatische belichtingsrege ling met diafragma-voorkeuze. Inklusief 1.8/50 mm objectief. |oi^ipusOW,S0^1.B/S0inni: g49,. VIDEO Ad mira li I elts st ra at/Oostzeed ijk, £2, Oostplein ROTTERDAM tel. 010-130.180' - 2a Middeilandslraal 23, tel. 010- 772117 - Geopend di. t/m vr. 9.00 18.00, za. 9.00 -17.00, vrijdag koopavond 19.00 - 21,00uur. Verzending door geheel Nederland. Inruil van foto/filrn/audiofvideo apparatuur altijd mogelijk. Ruime parkeergelegenheid^ SET PRIJS FUJICOLOR HR 1001 KLEURENFILM °p ex TRA" k wahteitspnms t») ontwikkelen en afdrukken 9xi3 cm étoct. r nvendto^-- - latum op toto 's-t/tz norkffagen "°f ffoeti, met betalen gerant*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2