Schiedam- Centrum als vanouds tegen horeca O 'Als ze de zenuwen maar onder bedwang hebben' Performances in Kunst Discussie over socialistische gemeente politiek Bibliotheek met vakantie 'Vrienden' gaan naar Enkhuizen Badkuiprace in Maassluis Anjerfonds pro Orpheus 'Trekschuit' trekt veel bezoek Overgang gesloten Sociëteit )AT start verbouwing lERN" MEUBELEN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN!! SW schuldenvrij nieuwe seizoen in Stichting timmert aan de weg Holy en Schiedam op herhaling GSS te gast >ij Demos Verto-mars voor doorzetters Maassluis: open dag voorjeugd Geslaagd SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad p,., vrijdag RW 29 mm 1984 Schiedam Lang- niets van gehoord, maar daar is zij weer: de bewonersvereniging Schiedam-Cen trum. Hoewel er niet het avondje bingo aan te pas gekomen is, waarmee vice-voorzitter Jan Hagen doorn een half jaar geleden meer leden wilde lok ken, is het bestuur weder opgestaan; kennelijk uitgerust na de lange recessie. Bij monde van bestuurslid Al- bert Brongers laat Schiedam- Centrum weer van zieh horen. En waar gaat het over? Al licht: de horeca. Dat is in de binnenstad een probleem. Alexander Greatbanks heeft de eer het mikpunt te 2ijn van de uitgeslapen vereniging. Deze ex-kok van de bistro Hosman Frères wil aan de overkant van zijn voormalige werkgever een 'dieetkeuken' beginnen: vegetarische snufjes, een macro-biotische hap, het zijn gerechten die in het culi nair onderlegde Schiedam nog schaars te verkrijgen zijn en Greatbanks trof dus een gat in de markt een belangrijke drijfveer, afgezien van zijn idealisme. De plek is op de hoek van Dam en Nieuwe Sluisstraat: daar, waar voorheen Oase zat, het kop- en schotelzaakje dat failliet ging na het overlijden van zijn eigenaar Aan de Wiel. Buurman is voornoemde Brongers. Voor hem staat ho reca gelijk aan dronken men sen, herrie, vandalisme, vuil containers, verkeerd gepar keerde auto's, etensluchtjes en andere stank. Hij voelt nog dagelijks de na- weeen van de horeca, zegt hij. Ooit kreeg hij het aan de stok met jongelui die bij de Koren beurs vernielingen aanricht ten. Brongers raakte gewond in zijn gezicht, werd opgelapt, maar als hij 's ochtends opslaat doet het nog altijd pijn. Een ruit, die bij hem werd inge gooid, werd intussen afdoende vervangen. In zijn actieve verleden keer de het voltallig bestuur van de door Kor Kegel bewonersvereniging Schie- dam-Centrum zich herhaalde lijk tegen het horecabeleid van de gemeente Schiedam. Slechts eenmaal had zij succes: een sex- en gokcentrum op de Lange Haven werd voorko men. Andere zaken bleven ko men en gaan en daarmee ver gezeld de overlast: lawaai tot na twaalven, overgeefsel en urine op de stoep, want som mige kroeglopers vergeten in hun stamlokaal nog even te gaan. In die onveranderde situatie komt het nu voor, dat de dood onschuldige Greatbanks het mikpunt wordt van de kritiek, maar hij kan gerust zijn: B en W van Schiedam hebben hem een vestigingsvergunning ver leend. Hagendoorn boos, Bron gers boos. Want zij waren en kele maanden geleden op een hoorzitting van de gemeente geweest, waar zij hun 'tegen' lieten horen. De gemeente zou nog contact opnemen, werd hen gezegd. „Ja, via het Stads blad dan zeker?" bromt Bron gers, die zijn tieren verpakt in cynisme. Geen der buren heeft iets van de gemeente mogen vernemen, „zelfs de dames Smits niet, die al 85 jaar om de hoek wonen", aldus Albert Brongers. De afdeling algemene 2aken kan bij hem geen goed doen, „Die lui wonen zelf in de pol ders, die denken natuurlijk: je kletst maar een eind weg. Ik vraag mij oprecht af, of ze bij de gemeente wel interesse hebben voor wat in hun bin nenstad speelt. Zo hoef je toch niet meer naar het stadskan toor te gaan." Excuses „Ze hebben gelijk", geeft Jan van der Hoff toe. Hij zit welis waar niet in het stadskantoor, maar in kantoorgebouw 's- Graveland, op de gewraakte afdeling AZ. „Wij zijn gewend eerst de bezwaarmakers te in formeren over een besluit van B en W en dan pas de omwo nenden, waarna publicatie van de verleende vergunningen in de pers volgt. Dat gaat altijd zo, alleen nu is het misgelopen. Alex Greatbanks: „Altijd al een oogje gehad op dat gebouw." Onze brief is al onderweg, al weken zelfs. Waar het aan ligt, weet ik niet. Misschien ligt hij nog op de typekamer om inge tikt te worden. De ambtelijke molens, hè? Ik heb vanoch tend Brongers onze excuses aangeboden, want het is na tuurlijk hoogst onelegant." Voor Brongers is het de vrasi of die excuses nog zullen hel pen als hij eventueel overlast ondervindt van Alex Great- banks' initiatief. Zelf heeft Brongers geen dieet, dat jammer, en van macrobiotisch eten zegt hij: „Dat is voer." Smaken verschillen. Alex Greatbanks zelf wil een goede buurman 2jjn. Hij wil samen met de gemeentereini- ging een oplossing zoeken voor de etensresten, die de binnen stadsbewoners liever niet een container buiten in het zonnetje zien liggen. Dat gaat zo meuren, zegt Brongers, wij zend naar de bistro aan de overkant. Greatbanks: „Dat kan ïk wei oplossen. Maar verder heb ik op die hoorzitting niet één zin nige opmerking gehoord. Het leek zelfs wel, alsof zij zich meer wilden bemoeien met de wijze waarop ik een biefstukje bak dan met de afzuiginstalla tie." Met makelaar Zadelhoff on derhandelt hij nog over het pand. „Ik heb er altijd al een oogje op gehad. Prachtig ge bouw vind ik het." Viaardingen De invloed van de computer en de daardoor veranderde waarneming op de kunst worden vanavond in beeld gebracht in galerie Kunst+. Kunstenaars, die over die onder werpen hebben geschreven in de eerste twee nummers van Fas cinaties, een uitgave van de Viaardingse kunststichting, presen teren daar hun werk. Op de presentatie in de galerie aan de Hoogstraat is een video- installatie van Willem Kamerbeek, Pim van der Pol en Aat Smit te zien, een expositie van architect Herman de Kovel en er wordt een klankstuk van Pierre van Berkel ten gehore ge bracht. De Viaardingse kunststichting leidt het programma m. De presentatie begint om negen uur en de toegangsprijs is ƒ2,50. Viaardingen Tijdens de algemene ledenvergadering, die de Viaardingse afdeling van de Partij van de Arbeid op 3 juli houdt, wordt een discussie gehouden over het onderwerp 'socialistische ge meentepolitiek'. Over dat on derwerp zal eerst een diase rie worden getoond, waarna de discussie kan losbarsten. De ledenvergadering is van af 20-00 uur in een bovenzaal van De Lijndraaier, Baan- straat 4 in Viaardingen. Schiedam De ftlialen van de openbare bibliotheek in Schiedam hebben bepaald wanneer zij in de zomermaan den dicht zijn. Filiaal Oost in de Lorentzlaan sluit van 2 juli lot en met 14 juli. Aansluitend gaan de vestigingen aan de Haven en de Korte Haven tot en met 28 juli dicht. De twee weken daarna zijn de filialen aan het Bachplein en de Leliestraat twee weken ge sloten. terwijl de bibliotheek aan de Archimedestraat nog een week langer dicht blijft. Het filiaal aan het dr. Wibaut- piein tenslotte leent van 13 tot en met 25 augustus geen boe ken uit. Schiedam De vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum Schie dam gaat donderdag 12 juli naar het Zuiderzeemu seum in Enkhuizen. De belangstellenden vertrek ken om half negen per buis van het Stationsplein. Het Zuiderzeemuseum is gevestigd in een rij histori sche panden in Enkhui zen. Een ervan is bij de VOC in gebruik geweest ais pakhuis. In het mu seum zijn interieurs uit de, zeventiende eeuw te zien, klederdrachten, gereed schappen en gebruiksvoor werpen, In het botenhuis zijn onder meer vissersbo ten, vrachtschepen en ple ziervaartuigen te bewon deren. Bij het museum zijn ook 130 huizen uit het Zui derzeegebied gebouwd. Belangstellenden moeten voor 4 juli de kosten, der tig gulden, storten op giro nummer 471832, ten name van de vereniging. Maassluis Mensen in fraai versierde badkuipen strijden zaterdag in de Maassluisse Vliet weer om de eerste prijs in de traditionele badkuiprace. Daarbij is niet alleen de snel heid. maar ook de uitdossing van de badkuip van belang. Hei evenement, dat al enige achtereenvolgende jaren is ge houden. is altijd een grote publiekstrekker. De race wordt gehouden tussen elf en één uur in de Vliet ter hoogte van de Veerstraat. Informatie over het spektakel is te ver krijgen bij de organisatoren: telef. 01399-20245. Schiedam Het Schiedams mannenkoor Orpheus heeft van het Anjerfonds 1410 gul den gekregen als bijdrage in de aanschaf van een piano. Het koor moest het instrument twee jaar geleden aanschaffen, omdat men gebouw Arcade verliet om nieuwe repetitie ruimte te krijgen in gebouw Tivoh. Viaardingen De exposi tie 'Van trekschuit tot strippenkaart', die door het streekmuseum van Jan Anderson in samen werking met het gemeen tearchief is samengesteld, trekt tot nu toe erg veel bezoekers. Enige duizen den belangstellenden zijn in het museum aan de Ke- thelweg komen kijken. De tentoonstelling geeft een beeld van de ontwikkeling van het openbaar vervoer door de jaren heen, waar bij het accent natuurlijk ligt op de plaatselijke situ atie. Vooral de modellen de voormalige oud-wagen maker Verhulst en de treintjesmodellen van A. van Lier trekken veel be langstelling. Jan Anderson heeft zijn collectie de afgelopen maanden kunnen uitbrei den met diverse interes sante stukken. Het gaat om huishoudelijke voor werpen uit vervlogen tij den, waaronder een licht kroon uit de Nieuwe Kerk, maar er konden ook drie tekeningen van Viaardingse stadsgezichten van E. Rensburg, gemaakt In 1928, worden toege voegd. Ook een tekening van H. Paradies over het lossen van een logger in de KW-haven werd aan de collectie toegevoegd. En het boekenbezit kon wor den uitgebreid. Het streekmuseum heeft de afgelopen maanden weer diverse malen voor werpen uitgeleend ten be hoeve van tentoonstellin gen elders. Ook bij de to neelopvoering van het stuk Anne Frank van Je roen Krabbé wordt mate riaal gebruikt, dat uit het streekmuseum afkomstig is. Dit weekeinde is het streekmuseum op zaterdag en zondag van twee tot vier uur geopend. Viaardingen De spoorwego vergang in de Westhavenkade volgende week maandag, dinsdag en woensdag tussen half acht en vier uur 's mid dags gesloten voor alle ver keer, De daaropvolgende don derdag en vrijdag is, ook van half acht tot vier, de overgang nabij de Wagnerstraat gesloten wegens werkzaamheden aan het spoor. Viaardingen De Viaarding se sociëteit DAT, die jarenlang heeft gedraaid in een pand aan de Hoogstraat in Viaardingen, gaat binnen afzienbare tijd starten met de verbouwing van het nieuwe onderkomen aan de Havenstraat. Daar heeft de stichting die de socië teit beheert een pakhuis roet kantoorruimte van de ge meente gehuurd. Het pand in de Hoogstraat was in dusdanig slechte staat, dat de gemeente DAT in 1982 ver plichtte het pand te ontrui men. Sindsdien hangt op de gevel van het pand een bordje waarop staat vermeld dat nie mand het bouwwerk mag be treden. Het stichtingsbestuur is van >lan ten behoeve van de ver bouwing en de inrichting van de nieuwe ruimte een geldle ning van ruim 100.000 gulden af te sluiten. De gemeente is verzocht de aflossing en de rente daarvan te garanderen. Het college van B en W is daar mee akkoord ge inmiddels ADVERTENTIE n boqrip wdart 1915 Neem geen beslissingen voor u onze tooraalen bezoctn heeftl! stotteren van qebnMe meubelen MEUBELFABRIEK MODERN beeft grandioze voordeel-aanbiedingen in 'vinna imiblilvendpriisopgeat alle stijlen (eiken, modern, klassiek, slaapkamers) tegenZELOZAAM Kom vrifitiveno langs en ovartug uzelf. LAGE PRIJZEN: INRUIL MOGELIJK OPENINGSTIJDEN: Maandagmiddag, van 13.00-17.00 uur geopend, dinsdag t/m zaterdag van 9.00-17.00 uur, donderdagavond van 19.00-21.00 uur. 2000 m2 TOONZALEN BUITENHAVENWEG 132 - 140 SCHIEDAM TELEFOON 010-268815-262203 Wandelconcert Organist Aad Zoutendijk geeft zaterdag een concert op het or gel van de Grote Kerk ir Viaardingen. Hij speelt tijdens werken van onder andere Sweelinck, Scheidt, Scheide- mann, Buxtehude, Bach Lemmens. Voorafgaand aan het wandelconcert brengt stadsbeiaardier Addie de Jong enkele werken ten gehore. De beiaardbespeling begint om half drie en het concert van Aad Zoutendijk om drie uur. Everhard Zwart Everhard Zwart speelt morgen op het orgel van de Grote Kerk in Maassluis. Hij speelt werken van Zwart, Bach, Liszt Karg-Elert, Grison en FeiJke Asma. Het concert begint om kwart over acht. All-in De sociëteit All-in, gevestigd in gebouw De Triangel aan de Fransenstraat in Viaardingen, is dinsdag 3 juli open. Vanaf acht uur 's avonds zijn oudle den en ouders van leden van CJV Liefde en Vrede welkom in het gebouw voor een praat je. De sociëteit is slechts met grote tussenpozen open. bchiedam Het voortbe staan van SVV als betaald voetbal organisatie heeft tot vier weken geleden aan een akelig dun draad je gehangen. Met de op richting van de 'Stichting Betaald Voetbal Rijn mond' lijkt het tij evenwel te zijn gekeerd. Naast het contracteren van ex-NA- C'er Hans Neeskens en Jan Mulder (geleend van Telstar) maakte het splin ternieuwe stichtingsbe stuur tevens bekend, dat de firma Hans van Heels- bergen textiel zich voor de komende twee seizoe nen als shirtsponsor heeft opgeworpen. Deze stichting zal volkomen los van de vereniging SVV opereren, waarbij het ook be- langeloos de steun krijgt van Hans Kraay sr. in een advise rende rol. De spelers worden dan ook bij SVV op de loonlijst geplaatst, terwijl de secundaire of nog mindere voorwaarden door dc stichting worden ge dragen. Cor de Vries, de voor zitter van de club SVV, liet bovendien weten, dat nog deze week alle achterstallige sala rissen over dit seizoen zijn be taald. Voor wat betreft het aantrek- De stichting die SVV uit dï wankele financiTe positie heeft geholpenm, maakt dt plannen met betrekking tol het komende seizoen be kend. ken van spelers van buitenaf, heeft de vastlegging van Wim van Til (Feyenoord) de groot ste prioriteit. Nieuwe hoofd trainer Dick Buitelaar heeft daarenboven overleg gepleegd met Barry Hughes over de mogelijke komst van een transfervrije Engelse spits. De contacten met Jaap van den Berg en Ton Wiekei zijn defi nitief afgebroken, zoals dat eveneens geldt voor John van Diggele, Sylvio Dilliberto (wordt niet vrijgegeven door Sparta) en Peter van Veïzen. Van de huidige kern hebben Jeffrey Oost en Henk Dirven inmiddels hun handtekening geplaatst. Schiedam/Viaardingen Rob Middendorp, de rijzi ge coach van Viaardingen Holy, hult zich in een diep stilzwijgen. Zo vlak voor de zo belangrijke ontmoe ting tegen de eeuwige concurrent Schiedam wil hij slechts rust rond zijn Dloeg. En tegenstrever Wout van der Have doet al even mysterieus: „Holy wint met 45-0", schatert hij slechts. Het is duidelijk, beiden is er alles aan gelegen om niet het achterste van de tong te laten zien. „Het is altijd een heel speciale wedstrijd", weet Rob Middendorp, samen met Tim Donnelly verantwoordelijk voor de technische leiding bin nen de Viaardingse vereni ging, als geen ander. „Een der- is immers altijd moeilijk", gaat de beminnelijke coach verder. „Natuurlijk, de thuis wedstrijd hebben wij royaal gewonnen, maar je moet niet vergeten dat wij toen omzet tend veel geluk hebben gehad. Wat bij ons lukte, ging bij Schiedam net fout en dat gaf toen de doorslag. De uitslag, ik zeg het eerlijk, was gefiat teerd". Holy startte de competitie sterk, maar tegen Wassenaar en Euro Stars, juist twee heel belangrijke wedstrijden, kwam de klad erin. Toen ook liet Tim Donnelly, de uit Amerika overgevlogen trainer/speler, het nadrukkelijk afweten. „Ach", kijkt Rob Middendorp op die ontmoetingen terug, „in de competitie heb je altijd een fase waarin het minder gaat. Dat het nu juist tegen Wasse naar en Euro Stars was, kwam natuurlijk ongelegen, maar we zijn niet in paniek geraakt. We zijn, dacht ik, na die tegensla gen goed teruggekomen en tel len nog steeds mee". Onvoorspelbaar En met realiteitszin: „In onze afdeling zijn alle ploegen aan elkaar gewaagd. Alleen Celeri- van der Have zeer gelukkig mee: „Ik hoop verder slechts op een spannende en goede pot. Je kunt er werkelijk niets van zeggen. Dat is juist ook de charme van het honkbal. Je komt iedere week weer voor verrassingen te staan. Deze wedstrijd zorgt nog voor iets extra's en dat mag ik wel. Ik hoop alleen dat zondag ieder een de zenuwen onder be dwang heeft". door Chris Woerts Schiedam GSS kan bij de start van de nieuwe voetbal competitie nog niet over de nieuwe accommodatie be schikken. Het is de bedoeling dal de Schiedamse afdehngs- club 22 september de nieuwe kantine en kleedkamers offi cieel in gebruik neemt. Tot die datum vindt GSS onderdak bij het naburige Demos, dat spon taan haar opstallen aanbood om GSS tijdelijk uit de brand te helpen. tas vind ik er een beetje buiten vallen, maar voor do rest is het allemaal heel onvoorspef baar". Veel zal voor Viaardingen Holy afhangen van het spel van Tim Donnelly. Tot op he den speelde de Amerikaan wisselvallig, maar toch ziet Rob Middendorp lichtpuntjes: „Van zijn aanwezigheid gaat een stimulerende werking uit. Het is nu nog te vroeg om de balans op te maken. Voor ons zijn de prestaties van Tim in het eerste niet het meeste be langrijk. We hebben vooraf gesteld dat de hele vereniging van zijn aanweizgheid moest profiteren- Van de jeugd tot de senioren en dat gaat best lek ker. Aan het einde van het seizoen zal alles op een rijtje worden gezet en dan is het aan het bestuur om te beslissen of hij eventueel volgend jaar weer terugkomt". Wout van der Have, de rusti ge, eminente coach van Schie dam, kan weer beschikken over een complete selectie. Werper Fred Reymcr is in middels teruggekeerd van zijn huwelijksreis en daar is Wout Maassluis De traditionele Verto-mars, met vorig jaar 1.075 deelnemers, wordt zaterdag 30 juni gehouden. Wandelaars kun nen starten op diverse afstanden, namelijk 5, 10, 15, 25, 40 en 50 kilometer. De organisatie heeft bij het uitzetten van het parcours getracht zoveel mogetijk de mooiste plekjes van Maassluis in de route op te nemen. Gestart wordt vanaf de Margriethal, achter de Prins Bernard- school aan de Mgr. Bekkerslaan. Vanaf 8.00 uur kan er worden gestart en de deelnemers moeten, willen zij in aanmerking ko men voor de hermneringsmedaiUe,.voor 18.00 uur terug 2ijn. Maassluis De atletiekvere niging Maassluis, die ruim een jaar geleden wil dit seizoen de jeugd een kans geven. Tijdens de ledenvergadering sprak men zich unaniem uit voor de oprichting van een jeugdafde ling. Het bestuur van Maas sluis wil de nu de daad bij het woord voegen en heeft voor zaterdag 30 juni een open huls uitgeschreven. Deze zal bestaan uit een in stuif, waar jongens en meisjes kunnen tonen hoe het is om zelf aan atletiek te doen. Bijge staan door deskundigen kun nen zij hardlopen, hoogsprin gen, speerwerpen, versprin gen, kogelstoten, balstoten, en zovoorts. Aan het einde van een rond gang langs alle atletieknum- mers zal een jeugd atletiekdi- ploma worden uitgereikt, waarop de geleverde prestaties zijn vermeld. De instuif wordt gehouden op de velden aan het einde van de Merellaan, voorbij het tunneltje. Schiedam Selaattin Kcuk- baratcu slaagde in Groningen met glans voor het Shotokan Meestyergraadsd iploma le dan). De Schiedammer (16 jaar) is nu de jongste mecster- graadsdrager van Europa. Grootmeester A. Nagai nam het examen af. Kcukbarutcu is trainer van de nieuw opge richte vereniging De Rijzende Zon in Schiedam. De club telt momenteel 46 leden. Voor de karatecurus die door de vereniging werd gehouden slaagden Jack Lookermans, Vera Simon, Benyamin Ucal, Ismael Yumusak, Ahmet Don- gul, Ali Ermïs, Muhammer Gökdas, Frits Holleman, Ahat Karakaya, Ergun Sarma, Den nis Beerends, Yahay Demir, Memis Ekinci, Hakki Macit, Michel Meulstee. Mustafa Dayioglu, Mustafa Gokdas. Mina Gokoel, Jan Holleman, Robert Schel], Nel de Wit- Goekoel, Willem Peters en Ynke Ooykaas. Vrijdag 29 juni: Zwemmen: 18.00-21.00 Zwemvierdaagse in Kolpabad te Viaardingen; Tennis: Districtskampioen schappen Blijdorp Rotterdam (BI. C, 0 18+, vet), Softbal: 19.00 uur Oefenwedstrijd Ame- rika-team op sportpark Harga, Zaterdag 30 juni: Cricket: 11.00 Double-wicket kampi oenschap van Schiedam op terrein Hermes DVS, met deel neming van Hermes DVS, Ex cels ior'20 en Asvion; Atletiek: 10.00 Open dag voor de jeugd AV Maassluis op terrein aan de Merelaan; Tennis: DiStrictS- kampioenschappen Blijdorp Rotterdam (B1, C, D 18+, vet): Wandelsport: 08.00 Start Ver to-mars Maassluis (5, 10, 15, 20, 25, 40 en 50 km) Zondag 1 juli: Honkbal: 14.00 SchiedamViaardingen Holy; Tennis: 10.00 Finales districts kampioenschappen Blijdorp Rotterdam (B1, C, D 18+. vet), Fietsen: 10.00 uur Start recre atieve fietstocht over 30 of 45 kilometer bij Badpaviljoen Kol pabad in Viaardingen, Softbal: 11.00 uur CA Zwijndrecht- Schiedam (d). Cricket: 11.00 uur Excelsior '20-Rood en Wit, 11.00 uur Quick Nijmegen-fHer- mes DVS; Maandag 2 juli: TenniB: Toer nooi ROVS Viaardingen (D+18), Surfen: 19.00 uur In formatieavond over surfen In Café De Gijp aan de Westha venkade, Diversen: 18.00 uur Recreatieve Triathlon in Viaar dingen,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2