WATERWEB SPORT 'Mannen, nog één keer: boterbloemmmm. 'Zet kamp op in Spaland, daar woont nog niemand' LOKAAL l Hans Eijkenbroek houdt; Hermes nog in de gaten f 'Al vijf dagen niet naar de wc geweest' Vlaardings mannenkoor Orpheus bestaat 80 jaar Vier fietsen gestolen Ge Rosman exposeert in Zonnehuis Bok botst op kruiser DE INTERNATIONAL I Trainers hebben tegen woordig een luizeleventje Competitie-indeling Green Eagles Detan pakt baanrecord Cor van Veelen in bestuur VDV Asvion en PolluX bij elkaar Ooievaars in beker Rotterdams Mieuwsblad woensdag 4 juli 1984 RW Vierdingen Dinsdag avond. Vaste repetitieavond van Vlaardings Mannenkoor Orpheus. In de kantine van de technische school aan de Deltaweg wachten tachtig concentrisch rond de piano opgestelde stoelen op de koorleden. De eersten dren telen al pratend en koffie drinkend door het lokaal, dat langzaam voller wordt Voorzitter Timmers concen treert zich voorlopig op het koffiezetten. Als dirigent Frans Gort arri veert laat hij echter de koffie voor wat het is en in een rus tig hoekje, onder de didacti sche leuze 'Theorie zonder praktijk is niets', praten we over het wel en wee van het door Mari Timmermans koor dal op 30 juni zijn tach tigjarig bestaan vierde. „Zet er in de krant nou wel -Vlaardings Mannenkoor bij", begint de voorzitter zijn ver haal. „Schiedam heeft immers ook een koor dat Orpheus heet en we zouden het niet leuk vinden als dat doormekaar ge haald wordt." Voor de mythologische naam gever van het koor was omkij ken een uiterst riskante bezig heid, maar de Vlaardingse Orpheusleden doen dat met .merkbaar genoegen. Het fraaie jubileumboekje dat bij het vij fenzeventigjarig bestaan in grote getale werd vervaardigd, Bewijst nu nog zijn diensten. Ton Stolk, de vorige dirigent, vermeldde in dat boekwerkje nauwgezet de geschiedenis van het koor. Een geschiedenis die nauw verbonden is met die van Viaardingen. Een geschiedenis waar, om zo te zeggen, de ha ring] ucht vanaf wasemt. Wie het vijf jaar oude boekwerkje doorbladert komt al snel tot de conclusie dat het in 1909 ko ninklijk goedgekeurde man nenkoor wezenlijk onderdeel ïs van de Vlaardingse cultuur. Het zorgvuldig achter glas be waarde vaandel werd bij tal van stedelijke evenementen tevoorschijn gehaald, In 1904 betaalden de 26 leden Mannenkoor Orpheus in trai ning.., een dubbeltje contributie. De tachtig leden van nu dragen ieder ƒ12,50 bij. Het honora rium van de dirigent is één van de grootste uitgaven en daar versvacht men dan ook iets voor. Frans Gort is be roepsmusicus en heeft behalve Orpheus nog enkele andere muzikale bezigheden. Met pro fessionele inzet stuwt hij het koor tot zangtechnische hoog ten, die zelfs tot over onze landgrenzen bewondering wekken. Orpheus reisde in de afgelo pen jaren heel wat af. Bin nenslands voor allerlei uitvoe ringen en manifestaties. Haar Engeland en Duitsland om feestelijkheden op te luisteren. Ter gelegenheid van zijn jubi leum maakte het koor een spe ciale langspeelplaat, die in ok tober in de winkel komt. Op 27 oktober vindt ook het jubi leumconcert van Orpheus plaats in de Grote Kerk, waar bij het mannenkoor steun krijgt van de CJV-bazuing- roep, organist Aad van der Hoeven en het beroemde En gelse Beading Phoenix Choire. Compositie Frans Gort componeert voor die gelegenheid een speciaal 'Te Deum' dat hij het koor als verjaardagcadeautje wil aan bieden. Orpheus telt nu tachtig enthousiaste zangers uit alle geledingen van de samenle ving. Het repertoire dwingt vaak tot kerkelijke uitvoerin gen, maar ook de 'buitenge- beurens* worden niet vero nachtzaamd. „Wel moeilijk met de akoestiek, hoor", merk een koorlid op. „Buiten heb je zo'n hoog plafond..." Alle zangers zijn gearriveerd en er kan begonnen worden met de repetitie. Frans Gort neemt plaats achter de piano; voorzitter Timmers bezet evenals de andere koorleden een van de stoelen en na drie tikjes beginnen de eerste ademhalingsoefeningen; „Diep inademen, langzaam weer uit...", etcetera. Stemlosmakertjes als „Singen, sangen" en „ringen, rangen'' gaan het koor vlot af. Het aan zwellen van het woordje 'na' doet de kantine bijna op zijn grondvesten trillen. Tot besluit wordt het koor uitgenodigd het woord 'boterbloemen' har monisch te laten weerklinken. Met veel accent op de 'mmmrn'. Het galmt resone rend door de ruimte maar het klinkt toch nog niet helemaal zoals Gort het zich had voor gesteld. „Mannen, nog één keer;..boterbloemmmm..." en tachtig bassen, baritons en te noren leggen er hun hele vo cale gewicht in.... „Bo-ter- bloemmmmmHet klinkt mooi. En nou is het nog niet eens echt. Cergy-Pontoise „Het wordt een beetje eentonig, maar we blijven grossieren in overwinningen. Gisteren was het de beurt aan Heieen Hage om te winnen. Eerst was Petra de Bruin weggesprongen, maar die werd 500 meter voor de streep ingehaald en toen ging Heieen er als een razende vandoor. Niet meer te houden dus. Zelf trok ik de sprint aan van het peloton, maar op het laatst werd ik toch nog door drie andere meisjes van onze ploeg voorbij gereden en kwam ik niet verder dan een vijfde plaats. Ik heb momenteel erg veel last van mijn maag. Iets waar ik in het buitenland altijd veel last van heb. Ik ben al vijf dagen niet naar de wc geweest, dus je kunt wel nagaan dat er het een en ander van binnen vast zit Ik heb er tiidens de wed strijd ontzettend veel last van en ik ben dan ook niet in mijn oude doen. Echt fel rijden is er niet bij, maar ik hoop snel weer de oude te zijn, want ik wil zeker nog proberen een etappe te winnen. Tegen de bergetappes van volgende week zie ik enorm pp, dus hef moet nu wel snel gebeuren. De andere ploegen in de wed strijd gaan steeds meer tegen ons rijden, er worden nu al combines tegen ons gevormd. Ze begrijpen ook niet waarom wij zo bard gaan. Een Cana dees meisje vroeg wat wij er toch allemaal voor doen. Moet ik soms meer eten om meer postuur te krijgenvroeg ze zich af. Lachen natuurlijk. Het is ontzettend jammer dat de Bussische meisjes er niet zijn. Daar hadden we onze krachten dolgraag mee willen meten. Eerlijk, de Tour is ge devalueerd. Ik vind het ook ontzettend sneu voor die meis jes. Eerst al geen Olympische Spelen en nu ook nog eens geen Tour de France. Officieel zijn ze ziek, maar daar geloven wij niets van. De verzorging die we krijgen is in ieder geval perfect, we logeren in de meest luxueuze hotels met kleuren televisie en ligbad. Levitan zorgt er echt voor dat het ons aan niets ont breekt. Het eten is ook al voortreffelijk, al moet ieder een wel wennen aan de 'Fran se keuken's Morgens eten we stokbrood en croissants en 's middags en 's avonds spaghetti met viees. Met luxe personen auto's worden we van etappe plaats naar etappeplaats ver voerd en we hebben ook nog eens de beschikking over een eigen materiaal wagen. Nee, we hebben echt niets te kla gen. De prestaties zijn goed, de sfeer in de ploeg voortreffe lijk, alleen een ritzege voor mij ontbreekt nog. Ik hoop echter ook snel op het erepodium te staan. Schiedam Uit een rijwiel handel aan de Dam in Schie dam zijn in de nacht van maandag op dinsdag vier fietsen gestolen. De inbre kers forceerden een tweetal deuren. De tweewielers had den samen een waarde van 3500 gulden. De breekschade was driehonderd gulden. Schiedam De woonwagen bewoners aan de Schiekade waren zo netjes gewaarschuwd voor een gifbelt op de plaats, waar nu de mogelijkheden voor een nieuwe kamplocatie wordep onderzocht. De contactcommissie Delfjand- seweg had gewezen op de vuil stortplaats, die tientallen jaren gelegen heeft op het terrein tussen de Schie, rijksweg 20 en de spoorlijn, daar waar de Delflandseweg doodloopt Ook hadden de bewoners van die weg gewezen op de 'gifbelt'. Het verontreinigd havenslib, dat in de tuintjes van de Bo- tenbuurt afgegraven moest worden, ligt opgeslagen op de vroegere stortplaats. Een waarschuwing dus. Ten onrechte kwam dat over, alsof de contactcommissie de toe komstige buren, de woonwa genbewoners, behulpzaam wil de zijn bij het overwinnen van nieuwe problemen. Dat blijkt een illusie te zijn. Eerder schil dert de Delflandseweg de loca tie zo ongunstig mogelijk af, want een woonwagenkamp in de buurt, daar wil de contact commissie niets van weten. Zo heeft dus de kampbevol king aan de Schiekade op nieuw pech. Waar B en W ook een plek bedenken (Koekoeks laan, Schuttersveld}, steeds is er wel een buurt die opstaat en zegt dat woonwagens het woon- en leefklimaat versto ren. Al die bezwaarmakers ontkennen dat zij discrimine ren. Mevrouw Schaefer van de Delflandseweg, bekend van de anti-tramlus-actie, zit in de contactcommissie en vertelde gisteravond dat er in haar straat nogal wat irritatie was ontstaan over de verkeerde uitleg van haar brief. „Het gaat ons erom tijdig onze be zwaren uiteen te kunnen zet ten bij B en W, zodat niet op nieuw achteraf bezwaarschrif ten moeten worden ingediend. Wij vragen de gemeente: treedt in overleg met de omge ving." Inmiddels hebben B en W ge schreven, dat de locatie nog in onderzoek is. Dat heeft te ma ken met geluidshinder door trein en rijksweg. Zodra er meer duidelijkheid is, kan via de gewone kanalen gereageerd worden. Dat is een nogal afge beten antwoord van B en W, die niet met zoveel woorden zeggen of zij nu willen praten met de contactcommissie Delf landseweg. Welke bezwaren heeft de con tactcommissie precies? Dezelf de als de omwonenden van de Koekoeksla an Mevrouw Schaefer; „Dat zie ik liever nog niet publiekelijk ge maakt. Pas als de plannen ver der zijn, kunnen wij daar meer over zeggen. Overigens heelt ook de flat aan de andere kant van de Horvathweg een brief geschreven met bezwaren." Het wordt voor de woonwa genbewoners niet makkelijker zo. Mevrouw Schaefer; „Ja, het is een moeilijke zaak. Maar kun nen ze het bestaande kamp dan niet opknappen?. Daar is ook de grond verontreinigd. Of als het te ver is van de be bouwde kom, laten ze het kamp dan opschuiven in de richting van Spaland. Daar woont nog niemand." Viaardingen Ge Rosman exposeert tot 5 augustus aqua rellen en etsen in het Zonnehuis in Viaardingen. Na een periode van tekenen en schilderen na de academie voor beeldende kunsten in Rotterdam is zij inmiddels aan een tweede jeugd begonnen. De techniek van het etsen heeft zij zich eigen gemaakt in de kunstklas van het gemeentemu seum in Schiedam. Momenteel bekwaamt ze zich daar in het modeltekenen. Behalve aquarellen en etsen, haar specialiteiten, zijn er in het Zonnehuis ook olieverfschilderijen en keramiek te zien. Het Ontmoetingspunt van het Zonnehuis aan de Dil- lenburgsingel is dagelijks van tien tot acht uur. Viaardingen Een bok van een Rotterdams aannemings bedrijf is gisteren in de Oude haven in Viaardingen in aan varing gekomen met een mo torkruiser die daar afgemeerd lag. Het gevolg was een schade van ongeveer negenhonderd gulden aan de kruiser. De bok, waarmee meerpalen in de jachthaven werden geplaatst, ondervond geen schaae van de klap. Klaverjassen Tot uiterlijk vrijdag kunnen belangstellenden zich opgeven voor het zomerklaverjascon- cours van het dienstencentrum Woudhoek -aan het Heijer- mansplein in Schiedam-Noord. Er wordt gespeeld op maandag 6 juli, vrijdag 13 juli en vrijdag 20 juli van half twee tot half vijf. Opgeven kan bij me vrouw Langeveld, telefoon 715017. Zending Paul en Nel van der Harst- Noorland worden door de Ne derlands Hervormde Kerk uit gezonden naar Managua in Ni caragua. Daar gaan zij enkele jaren werken in een oecume nisch vormings- en toerus tingscentrum. Zondag wordt in de Grote Kerk in Viaardingen een speciale kerkdienst gehou den, waarin dominee A. de Haan voorgaat. De uitzending wordt namens de classis Schie dam gedaan door dominee P.C. Schoonenboom uit Maas sluis. De kerkdienst begint om vier uur- Windkracht 13 De big band Windkracht 13 treedt morgenavond op in dis cotheek PeeDree aan de Oost- havenkade. guiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwnNiüiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiMiiiiiiUMiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiniiiiiHniiniiiiiinHiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiï In de verhalenreeks over het hon derdjarige Hermes DVS wordt van daag de schijnwerper gericht op de huidige Roda-trainer Hans Eijken- hroek. De voormalig aanvoerder van het Nederlands elftal begon zijn car rière als middenvelder bij de Schie- damse vereniging, om later bij het naburige Sparta als vrije verdediger pas echt faam te verwerven- Volgen de week vertelt oud-doelman Aad van Diest over 1952, het jaar dat Her mes DVS in een afgeladen Feyenord- stadion in een beslissingswedstrijd te gen Sparta de titel veroverde in de eerste klasse D. ^lllI][lllllllllIllllllill|[|l!lflllllllllimiillllllllHIIIIiltl[lill!lllinilltlllIllll!llllltltllll[llllll!tl!Illllllll|[||IIIIIIIIIII||llllllll|[||il||||f!ii|llll|||||||||||[||i|^;' Kerkrade Hans Eijken broek zou, met een een kleine verwijzing naar een bekend spreekwoord, best wel eens het stoutste jongetje van de familie ge noemd kunnen worden. Hoewel ruim vierhonderd uitverkiezingen in de hoofdmacht van Sparta doen vermoeden, dat 'De Eijk* in Rotterdam de lui ers kreeg omgedaan, is hij een Schiedammer, al heeft het spreekwoordelij ke 'in hart en nieren' later plaats gemaakt voor een imponerende reeks om- zervingen. „Ik", grinnikt de oud-aanvoer der van het Nederlands elftal, wiens dikke sigaar inmiddels door Donald Bax een deel van z'n handelsmerk is geworden, „kom uit een echte SVV-familie. M'n opa zat in het bestuur en m'n neef Frans is nu secretaris. Het heeft dus een hoop tramme lant gegeven toen ik besloot bij Hermes DVS te gaan voetbal len. Al m'n vriendjes speelden er al, dus ik ook. Dat was voor mij de reden om niet yoor SVV, maar voor Hermes DVS te kiezen". Ondanks de vele uitstapjes (Hermes DVS, Sparta, Willem II, weer Sparta, AZ'67 en nu het Limburgse Roda JC) heeft de robuuste libero van weleer altijd een apart plekje vrijge houden voor Schiedams oudste sportclub. „Ik houd het nog steeds in de peiling", bewaart Eijkenbroek (44) goede herin neringen aan Harga, waar hij enkele maanden geleden na de wedstrijd FeyenoordRoda JC plotsklaps opdook om de traditionele nieuwjaarsavond mee te vieren. „Jammer, dat ik later, bij die reünie en dat dineetje, met Roda moest voet ballen, anders was ik er weer geweest. Ik heb er een hele fij ne tijd gehad". Lui ze le vent je „Het ging er allemaal wat amateuristiseher aan toe", kan Eijkenbroek terecht de verge lijking met het heden maken. ,De spelersvrouwen mochten n de bus mee naar uitwed strijden. De trainingen waren een stuk gemakkelijker. Trou wens, de trainers van toen trainden zo'n beetje de hele club. Van C6 en A6 tot en met het eerste en tweede. Dan heb ben de trainers van nu, mezelf daarbij inbegrepen, eigenlijk een luxeleventje. Ik moet zeg gen, dat ik bij Hermes alleen maar goede trainers heb ge had, Tlnus Pijl was voor de jeugd een fijne vent en dan had je Bob Janse r>og". „We speelden een keertje uit tegen RigtersbJeek, daar was het altijd moeilijk winnen. Staan we in de rust achter, komt Bob Janse de kleedka mer binnen en begint effe een partij te vloeken. Je zoekt het maar uit' brulde hij en vervol gens liep-ie de kleedkamer uit en pletterde de deur met een smak dicht. Zaten wij daar he lemaal perplex. Zijn we er in de tweede helft keihard tegen aan gegaan en wonnen we toch. Janse had een schokef fect willen creeren, want toen we later hadden gewonnen, was er niets meer aan de hand. Zo was-ie nou eenmaal". Als zeventienjarige maakte Hans Eijkenbroek z'n debuut in de hoofdmacht van Hermes DVS, uiteraard niets vermoe dend van de glanzende carriè re die aldus op gang kwam. „Dat was wat. voetballen met spelers als Cock van der Tuyn, die toen een beetje in z'n nada gen was, Aad van Diest en Jan Rijke. Daar liep ik als broekie tussen En zomers cricketen bir Hermes._ Dat deed ik toch al! met m'n vrienden op daj Viaardingerdïjk. Dus als ze inS het derde of het vierde cricket telftal iemand tekort kwamen^ deed ik mee". Transfer Eijkenbroek kan zich nog al»- dc dag van gisteren herinnc-jl ren hoe de transfer naar Sparr*, ta tot stand kwam, dat destijds!" 45.000 gulden voor hem moest! ophoesten. „Ik speelde bij Her-!' mes nog op het middenveld err! had in die periode door eetf blessure niet kunnen trainen. Op zondag speelden we tegen. t SVV en ik stond toch in de ba- sis. Alles liep geweldig en ijs»; maak nog een goal ook. ZegC Bob Janse tegen me, dat werd gewisseld. Ik helemaal!-' over de rooie, want ik wilefe^ rmg zo'n helft spelen.' Zegt hvu~ 'wil je dan niet naar Sparta*,-!"! want nu kun je alleen nqe_; maar afgaan'. Door die wed-s strijd ben ik getransfeiesrd".*!!^ Aan die overstap bleek een aantal maanden later ook een keerzijde te zijn verbonden, „We hadden met Sparta vrij, dus wilde ik op m'n gemak naar Hermes gaan kijken. Kom ik bij de ingang, staat penningmeester Rinus van Dijk bij de kassa, Vroeg ik of er voor een oud-lid misschien 'v nog een kaartje af kon. Zegt Van Dijk tegen me, dat ik bij Sparta zo veel verdiende, dat ik dat kaartje best zelf kon kq- pen. Toen heb ik me omge draaid en ben ik weer naaV huis gegaan. Ik heb het daar dit jaar met Van Dijk tijdens die feestavond over gehad. Of hij het zich nog kon herinne ren van dat kaartje. 'Welk - kaartje' vroeg-te. Ach, wat heb ik toen weer veel gelachen..." Hans Eijkenbroek ...'Fijne tijd'... Maassluis Voor het dames- en herenteam van de Maas- sluise basketbal vereniging Ele- mentum/Green Eagles veran dert er volgend seizoen niet veel. De damesformatie van Hans van Hoorn komt in de promotiedivisie veelal dezelfde gezichten tegen, hetgeen in de eerste divisie B eveneens geldt voor de herenplocg van Jaap Boon, De volledige indeling luidt: Dames promotiedivisie: Can geroes (Utrecht), Green Eagles, US (Amsterdam), Sea Devils (Castricum), AMVJ Amsterdam, Midland (Utrecht). Zeemacht (Den Hel der) en Cheetah; Heren eerste divisie B: BC Paulus (Til burg), Green Eagles, Argus (Den Haag), BOB (Oud-Beijer- land), AMVJ Amsterdam, ASVU (Amsterdam), BV Voorne (Brielle) en Nusa In- dah Voorburg. Schiedam De nationale ju nioren baanselectie weerde zich op de Schiedamse wieler baan geducht. Vooral de klas sementswedstrijd over 25 kilo meter, met als inzet het kam pioenschap van Rijnmond, le verde veel strijd en inzet op. Charles de Caluwee, nationaal kampioen op de een kilometer en de achtervolging, wist de spannende wedstrijd uiteinde lijk te winnen met twee ron den voorsprong op Thierry Detan, nationaal kampioen op de sprint, en Marco van Baar- le. Thierry Detan leverde tijdens de tijdrit over een ronde nog een prima prestatie. Hij verbe terde het baanrecord en kwam uit op een tijd van 16.98 sec. John Veldhoven en Hans Lap konden de winnende tijd niet meer benaderen. De nieuwe baanselectie, o.l.v. Theo Ock- huyzen, nam hei in een ach tervolging over de vier km. nog op tegen de selectie van het vorige jaar. De nieuwe lichting toonde klasse door te winnen in een tijd van 3,22.50 Viaardingen Het bestuur van de Vlaardingse damvereniging VDV is van zeven naar zes personen ingekrompen. Uit het be stuur zijn verdwenen W. den Breems, D. Moster en J. Wisse. Als nieuwe bestuursleden werden Dick van der Kerkhoff en Cor van Veelen gekozen. Zij maakten beiden al eerder deel uit van het bestuur. Het ledental van VDV steeg het afgelopen jaar van 32 naar 36. Hel bestuur is van plan om een actiever beleid te voeren om meer leden te krijgen. Tijdens de jaarvergadering werd voorts besloten meer gebruik te gaan maken van het straatdambord op het Liesveld, In de nieuwe competitie zal VDV met drie teams uitkomen in, de onlangs opgeriehte Westhollandse Dambond. Het clubkampi oenschap wordt dit jaar in twee groepen afgewerkt. In groep A zijn veertien spelers ondergebracht, de overigen spelen in Groep B. Er wordt in beide groepen een dubbele ronde gespeeld. Vlaardmgen Zowel bij de dames als bij de heren zijn de eerste hockeyteams van As- vion (Schiedam) en Pollux j (Viaardingen), die alle uitko- men in de tweede klasse, bij elkaar ingedeeld. De hoogst i spelende vereniging in deze regio is het Schiedamse Spint, dat op beide fronten in de eef- ste klasse opereert. Het Maas- sluise Evergreen speelt met de dames en de heren in de derde klasse. De volledige indelingen zien er als volgt uit: Dames: Eerste klasse A: Aeolus. Alliance, Bennebroek. Breda, Craeyentiout, Leiden, Noordwijk, Ring Pass, Spint. Zandvoort; Tweede klasse D: AMHC'65, Asvion. Oor-' drecht, Leomdas, Oude Maas, Pollux, J Prinsenbeek. Tempo'34, Zwart Wit; Derde klasse D: Barendrecht. Ever green, Krimpen, Pelikaan. Raplde, Souburgh, Tempo, Vllssingen, Voor-, ne. De Waele. Heren: Eerste klasse A: AMHC65,. DSHC. Etten Leur, Forescate. Groen. Geel. MOP. Push. Ring Pass, Spirit,- Were Di; Tweede klasse A: Asvion, Krimpen, Liberty. Pollux. Rapid. Tem-, po, Tetenngen, Voorne. Warande.- Zwart Wit; Derde klasse A: Alphen.. Evergreen, Gouda, HDS. HLC, Om-- moord, Rijswijk. Souburgh, Waddinx-j veen. De Waele. t Schiedam De basketbaiiefs j 'van de Schiedamse invaliden- i sportvereniging De Ooievaai^. j spelen in de eerste ronde van de bekercompetitie tegen EGS; De eerste ronde van bet toer nooi wordt Op 22 september l*f" de Sporthal Neerbosch in Nij megen afgewerkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2