Slib neemt ruimte van hele stad in H Vakantie vergald Nieuw clubhuis GJVW met kunst opgevrolijkt Staelduinse Bos: weinig vlinders VLAABDiNGS DAGBLAD SGHIIDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Golven slaan vrouw van Maasboulevard Brandweer uit wagen Ziekenfonds kiest alsnog voor Schiedam Oud-secretaris Solidaridad naar Nicaragua Auto schept bromfietser In gebied ten noord én van Waterweg: Jongen in nek gestoken bij opstootje 'Danny' delft het onderspit Bijenzwerm: de spuit erop Tip leidt tot arrestaties Vlaardingen in land van Bart je Maasland in ban van dorpsfeest WATERWEG MAANDAG 9 JULI 1984. De Schiedamse brandweer kon zaterdagavond niet veel meer uitrichten, toen op rijksweg 19 nabij de Beneluxtunnél een camper in brand was gevlo gen. De vlammen sloegen er aan alle kanten uit, en pogingen om de dure kampeerwagen te blussen konden niet voorkomen, dat het ding geheel uit brandde. Wegens ontploffingsgevaar werd de rijksweg korte tijd voor het verkeer afgesloten. De camper was van een Rotterdams gezin, dat die avond op weg was gegaan. De inzittenden van de wagen bleven ongedeerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Hen renpaard van twintigduizend gulden bleef begin van dit weekeinde ongedeerd, nadat de vrachtwagen waarin hij getransporteerd werd op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam een klap band kreeg en kantelde. Wel moest de brandweer eraan te pas komen om het waardevolle dier te be vrijden uit zijn benarde positie. Ook de bestuurster van de wagen, een 45-jarige inwoonster van Geer vliet, kwam er zonder kleerscheuren af. Schiedam/Delft Het zieken fonds Delft en Omstreken gaat verhuizen naar Schiedam, Het ziekenfonds, nu nog met ne gentig personeelsleden geves tigd in de kantoorflat aan de Martinus Nijhofflaan in Delft, zal verhuizen naar de 's-Gra- velandseweg in Schieddhi. In dit pand is nu nog het pensi oenfonds van Unilever geves- tigd- De verhuizing houdt verband met de mogelijke fusie van. het Delftse ziekenfonds met het algemeen ziekenfonds Schie dam/Vlaardingen/Maassluis (SVMj. Wanneer de zieken fondsraad en de staatssecreta ris voor volksgezondheid daar toe toestemming geven, zullen beide ziekenfondsen onder de haam regionaal ziekenfonds Delfland/Schieland/Westland verder gaan. De verhuizing naar Schiedam is nog van die toestemming afhankelijk. Volgens ziekenfonds directeur J.L. van de WaHs het pand in Schiedam 'op maat gesneden' voor de twee gefusioneerde ziekenfondsen. „Om die reden zullen we ons in Schiedam vestigen.' Als dit pand in Delft 'had gestaan, waren wij in Delft gebleven." De directie van het Delftse ziekenfonds is op zoek naar een pand in de binnenstad van Delft, waar een regiokantoor kan worden gevestigd. Dit zou een informatie- en servicepunt voor Delft moeten blijven, met vijf personeelsleden. Vlaardingen Paul van de Harst, tot voor kort secretaris van de interkerkelijke advent- sactie Solidaridad, en Nel van der Harst-Noorland zijn dit weekeinde tijdens een 'dienst in de Grote Kerk in Vlaardin gen uitgezonden naar Nicara gua. Al^ zendingsarbeiders van de Nederlandse Hervormde Kerk, verbonden aan de Her vormde classis Schiedam, gaan Paul en Nel van der Harst werken voor het oeeumemseh centrum Antonio Vaidivieso in Managua, de hoofdstad van Nicaragua. Na een inwerkpe- riode in dit centrum gaan zij in een aantal protestantse ge meenten werkzaamheden ver richten in het kader van vor ming, toerusting en gemeente opbouw. Eind mei heeft een delegatie van de Hervormde Raad voor de Zending Nicaragua bezocht ter'voorbereiding van de uit zending van het echtpaar Van der Harst. Er zijn toen contac ten gelegd met protestantse kerken (Baptisten, Evangeli sche Broedergemeente en Ver gadering der Gelovigen), waarbij bleek, dat deze kerken grote belangstelling hebben voor contacten met kerken in Nederland. Het centrum Antonio Vaidi vieso heeft laten weten prijs te stellen op de komst van een Nederlands team dat in de plaatselijke gemeente werkt en meedoet aan de theologi sche bezinning binnen het centrum. Bovendien wordt verwacht, dat deze zendingsar beiders de Nederlandse bevol king informatie geven over de 'ontwikkelingen in de Nicara guaanse Kerken. Hoek van Holland Een 74- jarige inwoner van Hoek van Holland is gistermiddag met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd. De man stak op zijn bromfiets plotse ling vanuit een zijweg de Dirk van den Burgweg over en werd geschept door een auto. De bestuurder daarvan bleek al"jhol te hebben gebruikt. Schiedam De Rotterdamse rivierpolitie heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de schipper van de sleep boot Smit Denemarken, die zondagmiddag om tien over één voor heel wat consternatie zorgde op de Maasboule vard in Schiedam. De schipper zwenkte op nog geen zeven meter van de kade naar bakboord. Hij deed dat op zo'n onbesuisde ma nier met zijn Europoort-sleper tegen /vallend' water in, dat de golven over zonnebadende recreanten heensloe-" gen. Een vrouw, de 43-jarige Toos Bijl uit Woudhoek, werd daarbij finaal van de kant geslagen. Zij gleed van de rot sen af en kwam terecht tussen de manshoge golven in de tevoren zo rustige Nieuwe, Waterweg, Geholpen door fa milie kon zij aan de wal komen. Met kneuzingen, schaaf wonden aan haar knie en haar enkel en een gebroken teen werd zij door een ambulance naar het Schieland- ziekenhuis gebracht, maar later in de middag kon zij naar huis. „De dokter heeft mij geadviseerd enkele we ken rust te houden", zei ze. „Ik lig nu languit, met de telefoon naast mij." Nadat de schipper bemerkte wat hij had aangericht, ver minderde hij zijn veel te hoge snelheid. Wel voer hij ver der richting Vlaardingen. Een collega van hem, die toe vallig bij de ijsbrekersteven op de Maasboulevard lag te zonnen, oordeelde dat de schipper in overtreding was ge weest. „Zo hard mag je niet varen, zo dicht op de kant", zei hij. Paniek Er ontstond heel wat paniek, toen de recreanten de gol ven op zich af zagen komen. De heer Kruis greep zijn 81- jarige schoonmoeder, mevrouw M. Schuitemaker van de Nieuwe Haven, razendsnel bij de arm en voorkwam daarmee dat zij ook in de golven belandde. De oude vrouw zat van schrik nog na te bibberen, toen de politie poolshoogte kwam nemen en de gewonde mevrouw Bijl ondervroeg. Van een hele rij zonnebaders was het mïci- dagje-uit goed bedorven: de handdoeken waren kletsnat, evenals de etenswaren, een fototoestel en enkele stoeltjes één stoeltje verdween geheel in de Nieuwe Waterweg. „Idioot!" riepen omstanders de sleepbootkapitein na. „Voor hetzelfde geld had er een kinderwagen met een baby op de kant gestaan. Zoiets doe je toch niet?" „Het was gewoon een uit de hand gelopen grap", stelde een ander nuchter vast. Een visser met een groene pet, die twintig meter verder op zat, bofte: na het tumult had hij meteen beet. Maar hij gooide het geschrokken visje snel terug. Schiedam Een 20-jarige Schiedammer is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een mes in zijn nek gestoken, toen hij samen met twee vrienden slaags raakte met een groepje van acht jongeren, dat tevoren een man op de Korte Dam had lastig geval len. De jongen moest in het Schieland ziekenhuis behan deld worden aan een vrij diepe snij wond. Zes hechtingen wa ren nodig. Het drietal had er wat van ge zegd dat de acht jongeren ver velend deden tegen de man, die op de Korte Dam een wiel van zijn auto verwisselde. „Krijg toch allemaal de klere", galmde het zaterdag in Maassluis over de Nieuwstraat en het leek wel of Danny de Munk zelf op het po dium stond, met pet en theatrale gebaren. Maar de jury van de playback-show, die café de Musketier had georganiseerd, was meer onder de indruk van jeugdige imitators van Fame en de Star Sisters. Aan publieke belang stelling hadden de artiesten geen ge brek in de zonnige binnenstad. De jeugd kreeg za terdag de ruimte in de Maassluise bin nenstad. Op de kin- dermarkt konden ze de dingetjes die ze voor dat doel bij el kaar gescharreld hadden aan de man brengen. Van die mogelijkheid maak ten rond de tweehon derd kinderen ge bruik. Maar het hoogtepunt van de dag was de play back-show. Henny Vrienten, Herman Brood, de Dolly Dots en nog meer dan twintig andere kinde ridolen klommen op het podium. s I Schiedam Het nieuwe clubhuis van de stichting Ge specialiseerd Jeugd- en Volwassenemverk Schiedam (GJVW) staat er gekleurd op. Verscholen achter de bos- sages aan de W.H. Vliegenstraat in Nïeuwland hebben drie kunstenaressen de voormalige kleuterschool goed onder handen genomen. Op wandpanelen hebben Ve- ronique DeClerc en Saskia Strijdonk de verschillende ac tiviteiten uitgebeeld, waarmee het GJVW actief is voor gees telijk gehandicapten: zaalsport, muziek, volksdansen, soos- /film, stijldansen en zwemmen en ook judo, een nieuwe ac tiviteit voor het komend sei zoen. De derde kunstenares, Tinne Corstanje, leverde het Schiedam Een bijen zwerm, 4*e het gistermiddag rond half drie klanten lastig maakte op het terraqe van de Jari's, kreeg als represail lemaatregel een behoorlijk koude douche. Op de hoek van Hoogstraat en Lange Achterweg zette men een voudig de brandslang op de bjjenklomp. De meeste bijen waren er niet van gediend en namen de vlucht. De eige naar komt vandaag het res tante achtergebleven bijen ophalen. grootste doek af en dat was een 'vrij' onderwerp: dat le verde een enorme bonte koe op. Tinne, Veronique en Saskia zijn leerlingen van de Rotter damse kunstenaar Joop van Meel, die les geeft aan de Rot terdamse kunstacademie en ook bekend is van de kunst klassen van het Stedelijk Mu seum Schiedam. De drie kun stenaressen. leverden voor het GJVW hun eerste opdracht af en zij deden dat gratis en be langeloos. Zaterdagmiddag werd het clubhuis geopend door Cora Kalkhoven, een actief deel neemster aan de GJVW-acti- viteiten. Met uitgesproken vreugde trok zij aan een lint om een bordje te onthullen. Cora viel bijna om van de pret. „En nu is het van ons", riep GJVW-voorzitter Harry Klootwijk na die ceremonie. Ongeveer 125 aanwezigen wa ren ondanks het warme weer naar de doodlopende W.H. Vliegenstraat gekomen, waar houten bordjes en slingers de weg door de bosjes aangaven. Als een schoolklas waren de bewoners van het dagverblijf De Vleugel uit Groenoord naar het clubhuis gekomen, waar hen een uitgebreid wel kom ten deel viel. Voorzitter Klootwijk legde in een meeslepend betoog, dat de kinderen goed begrepen, uit waarom het vorige clubge bouw aan de Dr. Kuyperlaan in februari verlaten moest worden. „De gemeente zei: we vinden jullie best aardig, maar je moet eruit, want het is van een school en die gaat uitbrei den", zei Kootwijk. „Toen hebben wij gezegd: ja, gemeen te, da's goed, maar dan moeten wij wel een clubhuls terug, dat net zo mooi is als dit." „Ja", riep daarop een jongetje in stemmend, onder grote hilarl- Tweede secretaris Koos Bak ker van het GJVW in gesprek met de drie kunstenaressen, Ve ronique DeClerc, Saskia Strij donk en Tinne Corstanje. Op de achtergrond prijkt Tinne's bonte koe. teit van de aanwezigen. „En toen kregen wij dit", ging Klootwijk verder. „Het was in het begin één grote, grauwe puinhoop. Ik ga niet iedereen bedanken die eraan meege werkt heeft om het op te knappen, want dan ben ik om half vijf nog bezig en wij ko men om wat te vieren." „Ja", riep het spontane jongetje weer. Toch vroeg Klootwijk drie mensen bij zich, waarvan hij zei dat zij „vanaf januari hier praktisch iedere avond hebben gebuffeld". Hij prees zoon, va der en .schoonvader Hans en Kees Groenendijk en Jan Son- neveld voor hun inzet en bood hen namens de GJVW een etentje aan in een Schiedams restaurant. De kunstenaressen kregen elk een bloemede. Tenslotte deed het GJVW-be- stuur een oproep aan ouders van geestelijk gehandicapten om ook actief te worden in de stichting, onder meer in ver band met te ontwikkelen nieu we activiteiten; behalve judo komt er een reparatiecursus en ook een donkere kamer voor het ontwikkelen van fo to's. Na afloop van het officiële ge deelte werd de ook aanwezige wethouder voor welzijn en volksgezondheid, Luub Haf kamp, door zijn voorgangster Riet Taverne op het hart ge drukt dat hij moet zorgen voor meer professionele ondersteu ning van het vrijwilligerswerk voor geestelijk gehandicapten: een soort opbouwwerker dus. „Het gaat hier tenslotte om een minderheidsgroep", zei de oud-wethouder. „En waarom moeten, ouders, die er toch al vaak emotioneel mee bezig zijn, ook nog eens opdraaien voor al het vrijwilligerswerk?" Hafkamp beloofde gewijzigde subsidieregelingen hiervoor eens na te pluizen. Waterweg-Noord Er ligt ten noorden van de Nieuwe Waterweg zo veel hectare Rotter dams havenslib opge spoten, dat er een stad zo groot als Vlaardin gen of Schiedam op ge bouwd zou kunnen wor den. Grote oppervlakten in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis zijn mogelijk met veront reinigd havenslib. opgespoten. Niet in alle gevallen staat vast, dat er verontreiniging in het spel is, maar aannemelijk vindt Rijnmond dat wel, Za terdag meldde het RN reeds de belangrijkste sliblocaties in Rijnmond. In het Waterweggebied, zijnde de noordwestelijke uitloper van het Rijnmondgebied,' zijn er in totaal elf beruchte terrei nen. De in 1964 opgespoten Broekpolder in Vlaardingen is daarvan de bekendste en te vens de grootste qua opper vlak. Hieronder een overzicht van de andere locaties. In Schiedam: het industriege bied *s-Gravela nd tot aan de Polderweg (Rijnmond om schrijft het gebied als Westabt- spolder); tevens de andere zij de van de Polderweg, waar grotendeels op Rotterdams grondgebied de Oostabtspolder zich uitstrekt; voorts drie loca ties in de polder Vockestaert, die in het moderne Schiedam beter bekend is geworden als Woudhoek en Spaland op de tekening staan de locaties aangegeven ten noorden van de nieuwbouw in Woudhoek- Noord, In Vlaardingen: behalve de Broekpolder ook het recreatie gebied Lickebaert, dat tussen de Nieuwe Waterweg en de Maassluissedijk doorloopt tot aan de Boonervliet bij Maas sluis. Itt Maassluis: de 'gehele Steendijkpolder, doorlopend tot aan station Maassluis-West en het winkelcentrum Ko ningshoek, benevens de ven netjes aan de westelijke ge meentegrens. In de Oranjepolder: tussen Maassluis en Hoek van Hol land geeft Rijnmond drie slib- terreinen aan: een strook van Delfland langs Het Scheur tot aan het Oranjekanaal en ook twee aan weerszijden van dit kanaal, de Buiten Nieuwland- se Polder geheten. Maassluis Met de arrestatie van.een 16-jarige 'goede be- kende' van de Maassluise poli tie en zijn 20-jarige handlanger zijn enkele inbraken in Vlaar dingen, Vlissingen en Maas sluis opgelost. De twee jonge ren zijn vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. De politie achterhaalde het tweetal na een tip uit de Ver- towijk, waar zij gesignaleerd waren. Vorige week vond de politie een spoor na inbraken in de Vogelwijk. Vlaardingen In het Drentse Beilen gaan Vlaardingse kin deren van een landelijk zo merkamp genieten. Buurthuis De Haven en buurthuis West organiseren gezamenlijk een kinderkamp in het land van Bartje. Van 11 tot 18 augustus verblij ven de kinderen in een kam peerboerderij in de bosrijke omgeving van Beilen. De kos ten bedragen 125 gulden per kind en het tweede kind uit één gezin krijgt 15 gulden kor ting. Informatie en inschrijving bij genoemde buurthuizen. Maasland De braderie en de ringrijderij zijn zaterdag in Maasland een groot succes ge worden. De eerste zomerse dag bracht veel publiek op de been, waardoor de festiviteiten als tot een echt dorpsfeest uit groeiden. De plaatselijke middenstand kon met tevredenheid op de organisatie terugzien. Mede werkers van museum-winkel De Schilpen namen het ver loop van de rommelmarkt voor hun rekening. De belang stelling van de jeugd hiervoor was zo groot dat de Burge meester van der Lelykade he lemaal vol zat. Ook De Schil pen profileerde mee van de drukte. Op het Schilpen-plein- tje verzorgde het plaatselijke Euterpe een concert, wat het vriendelijke sfeertje van het dorpsfeest nog verhoogde. In de middaguren waren er ook acticiteiten in en op het water van de Vliet. De Maas sluise modelbouwvereniging nam daar demonstraties met radiografisch bestuurde boten voor haar rekening. Scouting Maasland had boegsprietlopen, badkuiprace* en het shoffel-lo» pen op het programma staan. De vereniging Aanspanning 't Westland had voor zaterdag middag een ringrijderij uitge schreven. Na een rijtoer door Maasland en het buitengebied reden de zestien aanspannin gen nog een extra ereronde voor het talijke publiek. 's-Gravenzande De Vrien den van het Staelduinse Bos hadden voor zaterdag een vlinder- en insecténexcursie op het programnma staan. Ge ïnteresseerden konden onder leiding van een hiervoor uit genodigde bic-loog al lopend door het bos de natuur van dichtbij bekijken. Gewapend met vlindernet en andere at tributen werden her en der boomstammetjes van de grond getild om de verborgen insek- tf»n onder de loep te nemen. Allerlei geleedpotïgen gingen met begeleidend commentaar van hand tot hand. In de vlin- dernetten kwamen echter overwegend vliegen terecht. „Wet is te Xoucf geweest; dit is een van de weinige echt war me dagen, dus de diertjes heb ben nauwelijks de kans gehad zich tot vlinders te ontpoppen,. Alles in de natuur is dit jaar wat later", luidde de verkla- rin2- In het Informatiecentrum d Oude Koestal, gelegen mid denin het Staelduinse Bos, wa ren wèl vlinders te zien. Hier was op de eerste verdieping een tentoonstelling over deze diertjes ingericht. Ook de gel- dinzamelpot van de vereniging staat er voorlopig nog. Want er is nog steeds gela nodig- om de verhuizing van het in het bos gelegen munitiedepot naar Wassenaar mogelijk te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1