S teendi j kpolder eist nieuwe waterleidingen VOP krijgt eindelijk buurthuis-kunstwerk Gaulo anders c'est un peu Buurt alsnog ingelicht over afsluiten stroom Bachplein krijgt auto' s van t Hof te verwerken NA GIFVONDST IN WATER: VUAROINGS BAGBIAD SCHIEOAMSCHE GDURANT NIEUWE WATERWEG COURANT OR vreest dat SSSW vertrouwen verspeelt Ook migranten veroordelen SP Bulletin voor buitenlanders in de ijskast 'Functionele wegwijzer' nadert voltooiing Vrouw mishandeld met ijzeren staaf Verkoopster afgeleid Val met racefiets Telefoontje: vlam in pan WATERWEG DONDERDAG 12 IULÏ 1984 Schiedam - De honderden gezinnen in Schiedam-Zuid, die vandaag- zes uur zonder elektriciteit moesten zitten, zijn daarvan op het nippertje op de hoogte gebracht De Openbare Nutsbedrijven Schiedam waren aanvankelijk niet van plan de bewoners in te lichten. Maar na aandringen van de bewo nersvereniging Schiedam-Ztrid kregen de be woners gisteren alsnog een stencil in de bos. De elektriciteit in een groot deel van Schie- dam-Zuid werd vanmorgen om half tien af gesloten, omdat een laagspanningsverdeel- kast in de Voornsestraat moest worden ver vangen. Vanmiddag om half vier zou er weer stroom geleverd worden. De laagspanningskast werd onlangs door vandalen vernield. In het gebied, dat wordt begrensd door de Havendijk, Poortugaalse- straat, Nieuwe Maasstraat en Geervlietse- straat, wonen naar schatting vijfhonderd gezinnen. De ONS is niet ingegaan op de eis van de bewonersyerenxging Schiedam-Zuid om het karwei uit te stellen, zodat de buurtbewo ners eerder op de hoogte zouden zijn van de stroomstoring. Wel is de ONS gezwicht voor de eis van de vereniging om dan in ieder ge val huis aan huis een stencil te verspelden, waarin de zaak uit de doeken wordt gedaan. Die stencils zijn gisteren rondgebracht. Om de ONS onder druk te zetten heeft het be stuur van de bewonersvereniging zelfs bur gemeester Scheeres opgebeld. Om de zaak tijdig rond te krijgen zijn de stencils op de apparatuur van de bewoners vereniging vervaardigd en enkele vrijwilli gers uit de wijk hebben de bezorging op zich genomen. „Maar 't is te gek dat de bewoners zich hebben lopen uitsloven om een fout van de ONS goed te maken", aldus opbouwwer ker Armand van Puyvelde, die het optreden van de ONS kwalificeert als 'vragen om moeilijkheden'. „Zoiets moet je veel eerder van tevoren aankondigen. Er zijn al veel mensen op vakantie en die kunnen geen maatregelen nemen. Maar ja, we zijn de no dige blunders van de gemeente inmiddels wel gewend." ONS-woordvoerder Mari Dingenouts geeft toe dat het niet zo'n handige zet is geweest om de bewoners pas een dag van tevoren op de hoogte te brengen. Hij beaamt dat alsnog is besloten tot het verspreiden van stencils na aandringen van de bewonersvereniging. Maandagmorgen verklaarde Dingenouts nog dat de ONS zoiets niet van plan was. Uitstel was volgens hem onmogelijk. „We konden niet meer terug. Dan zou de verwar ring nog groter zijn geweest." Schiedam Tijdens hun uitstapje naar Schiedam-Noord vo rige week merkten B en W het al: de verkeerssituatie rond het Hof van Spaland laat veel te wensen over. Gisteravond vergaderde de werkgroep ruimtelijke ordening in die wijk over een voorstel, dat tot verbetering moet leiden. Maar niet iedereen loopt warm voor dit plan. Leden van de werkgroep Ruimtelijke Ordening Schiedam-Noord praten nog wat na over de verkeerssi tuatie op het Bachplein. Namens de gemeente legde Hans van der Vlist in de Blau we Brug uit, dat er achter het winkelcentrum om een door gaande route via Vlaardingse- weg en Bachplein moet wor den gecreëerd, met mogelijk heden om vandaar zowel rich ting Zwaluwlaan als richting Mozartlaan te rijden. Deze nieuwe weg is gepland langs het wijkcentrum en het post-, kantoor. De weg komt dus te lopen aan de andere kant van Bewoners: krijgt Prins gouden handdruk? Schiedam De onderne mingsraad van de stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) vreest, dat de gemeente Schie dam en de bewoners- en huur dersverenigingen het vertrou wen in de stichting zullen Op zeggen, als de huidige situatie voortduurt Dat vertrouwen is toch al ge daald tot een bedenkelijk laag peil, schrijft de OR in een brief, die het personeel giste ren ontving. De onderne mingsraad vindt dan ook, dat het bestuur nu snel orde op za ken moet stellen. De OR beseft dat dat niet kan zonder de tijdelijke hulp van de Nationale Woningraad, die in de persoon van Kees Kam- minga een waarnemend direc teur leverde, maar tegelijker tijd vraagt de OR zich af hoe fiet nu moet na de uitspraak van kantonrechter mr. F.H. Piket. De kantonrechter be paalde vorige week, dat de ar beidsovereenkomst tussen de SSSW en directeur Gerard Prins niet mag worden beëin digd. De advocate van Prins en de advocaat van de SSSW zoeken nu andere wegen om te komen tot beëindiging van het dienstverband. De bewo nersverenigingen begrijpen hier uit, dat Prins nog een gouden handdruk meekrijgt ook. De ondernemingsraad van de SSSW wil niet tornen aan de uitspraak van de kantonrech ter en neemt ook geen duide- lijk standpunt in over Prins, I Wel constateert de onderne mingsraad een aantal feiten: dat het vertrouwen in de stichting op het spel staat als de huidige situatie voortduurt; dat er bij het bestuur geen ver trouwen in de directeur Is; dat er bij het personeel grote span ning heerst; dat er grote pro blemen zijn op bestuurlijk ge bied; en dat er problemen zijn op gebied van bedrijfsvoering. De ondernemingsraad vindt, dat het bestuur snel moet zor gen de bedrijfsvoering weer in eigen beheer te nemen. Olievlek OR-voorzitter Van Tilborg zei gisteren er geen moeite mee te hebben, als de brief aan het SSSW-personeel in de open baarheid zou komen. Hij ziet echter een effect als van een olievlek. Alle publiciteit over de SSSW-affaire, waarbij aan nemers bevoordeeld werden en huurders benadeeld, werpt ook een smet op het functione ren van het personeel, dat zich hierdoor onterecht aangespro ken voelt. Veel mensen concluderen, dat het bij de SSSW een rommel tje is. Het personeel ervaart dat als zeer vervelend. Het voelt zich de dupe van voor heen gemaakte fouten door bestuur en directeur. „Dat geeft een vreselijk vervelend gevoel. Terwijl wij ons best doen alles op orde te brengen, kijken de mensen zo tegen ons aan", aldus Van Tilborg. Een vertegenwoordiger van de Schiedamse bewonersvereni gingen, die samenwerken in een stedelijk huuroverleg, beaamt dat het bij de SSSW thans beter draait dan voor heen.' Vlaardingen Het Vlaar- dingse overlegorgaan mi granten heeft gisteravond, in navolging van de ge meenteraad, de uitlatingen van de Socialistiese Partij over buitenlanders gehe keld. Een voorstel om de SP uit te nodigen eens met de migranten te komen praten werd van de hand gewezen. Remi Poppe zei in de ver gadering van de gemeen teraad vorige week, dat buitenlanders moeten inte greren in de Nederlandse samenleving óf naar hun land van herkomst moeten terugkeren. Voorzitter van het overlegorgaan Ed Klü- te noemde die voorstellin gen van zaken een ernsti ge versimpeling: „Er zijn meer dan twee keuzen." Na ernstige kritiek Vlaardingen Het eerste in formatiebulletin voor buiten landers in Vlaardingen is voorlopig 'in de ijskast gelegd'. Het overlegorgaan migranten laakte de inhoud en de manier waarop het bulletin tot stand is gekomen. De drie buitenlan ders in de redactiecommissie „wisten nog van niets", zei de Palestijnse vertegenwoordiger Salim el Facid gisteravond. „De redactiecommissie mag al leen meepraten over de invul ling van het bulletin", zei ambtenaar Ton Hoozemans. „De gemeente is uiteindelijk verantwoordelijk." Maarde migranten vinden het toch wat te gortig dat het proef nummer al vertaald is, terwijl zij het nog helemaal niet heb ben gezien. „Op deze manier worden wij aan de kant gezet", zei El Facid. Over de inhoud van het bulle tin, waar voorzitter Ed Klüte van het overlegorgaan eerder al ernstige kritiek op had, wa ren de migranten ook niet erg tevreden. Klüte noemde de tekst smalend een vakantiefol der. In het bulletin worden onder meer „de gunstige lig ging". en „het aantrekkelijke winkelcentrum in het hart van de stad" aangeprezen. „Dit bulletin is geen reclame voor de gemeente", merkte El Fa cid op. „Nee, maar wel voor de stad", kaatste Hoozemans te rug. Het overlegorgaan besloot, dat de migranten voortaan nau wer bij de totstandkoming van het bulletin moeten worden betrokken. De redactiecom missie en de afdeling voorlich ting van de gemeente gaan als nog praten over de inhoud van het eerste nummer. Het proef nummer, dat wellicht nooit zal verschijnen, heeft al bijna vierhonderd gulden gekost. John Fekkes, onder een zeiltje tegen de regen, bezig aan het kunstwerk. „Het moet zo zijn dat die paal op je netvlies blijft hangen." Maassluis De commissie bodemonderzoek van wijk- vereniging Steendijkpolder heeft nieuwe waterleidingen geëist nadat in het drinkwa- Vlaardingen Een 34-jarige inwoonster van Vlaardingen is gisteren tegen drie uur op de Van Hogendorplaan door een jongen met een ijzeren staaf op de rug geslagen. De mishandeling vond plaats op het trottoir voor de winkels die aan de laan gelegen zijn. Een onbekend gebleven vrouw kwam tussenbeide, en wist te voorkomen dat de jongeman nog meer klappen zou uitdelen. De politie zoekt in het kader van het onderzoek naar ge tuigen. Wie iets van de mis handeling gezien heeft wordt verzocht contact op te nemen met de afdeling recherche. ter weer giftige stoffen zijn aangetroffen. De commissie is opgeschrikt door de resul taten van een nader onder zoek naar kwalijke stoffen in het drinkwater. Nadat al eerder bij steekproe ven een verhoogde concentra tie fenolen is aangetroffen, werd begin deze maand op drie adressen op de Eintho- vendreef een nog ernstiger verontreiniging geconstateerd. De commissie vindt dat nu voldoende is aangetoond dat de eerdere vondsten niet op louter toeval kunnen berusten. Het Maassluise college van B en W en de inspectie van de Volksgezondheid hebben het tot heden steeds gehouden op 'biologische processen'. De fe nolen zouden zijn vrijgekomen uit het leidingmateriaal. De wijkverenigïng is bang dat er wel degelijk sprake is van ver ontreiniging van de bodem. Uit veiligheidsoverwegingen heeft zij hel gemeentebestuur dan ook in een brief verzocht alle kunststof huisaansluitin gen te vervangen voor kope ren. Die laatste zijn namelijk niet doordringbaar voor de in het onderzoek geconstateerde stoffen. De bewoners is gevraagd een soortgelijke brief op het stad huis te deponeren. Wanneer de 'veilige' leidingen niet op korte termijn worden aange legd zal de commissie 'andere maatregelen moeten treffen'. De bewoners is ook geadvi seerd, een bemonstering te ei sen van het drinkwater, dat bij iedereen uit de kraan komt. het Bachplein dan waar de scholen staan. Dat verzacht veel kritiek op de nieuwe weg, maar bewoners van het Bach plein kunnen er niet om jui chen. Zij vrezen meer ver keersdrukte. Ook voor Kethel wordt meer drukte verwacht: inclusief sluipverkeer. Weliswaar is de Schiedamseweg in het dorp af gesloten voor doorgaand ver keer, maar men voorziet veel overtreders van dit verbod. De werkgroep ruimtelijke or dening, die deel uitmaakt van de stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN), gaat waar het haar oprichters Henk Ravensber- gen en Aad Broxks betreft mee met het voorstel van de gemeente. Na de zomer komt het in de gemeenteraad. Indi viduele wijkbewoners en ver moedelijk ook de Bachplein- commissie zullen zich hierte gen keren. Schiedam Bij de firma Van Doorn (huishoudelijke artike len) op het Broersveld is gis termiddag een portemonnee met 4000 gulden en een munt ter waarde van nog eens dui zend gulden gestolen. Er wa ren twee vrouwen en. een man de winkel in geweest, van wie er twee de aandacht van de verkoopster afleidden, waarna de derde naar achteren moet 2ijn gelopen. Precies eender ging het toe in een winkel vooraan in de Hoogstraat, waar een vrouw uit het magazijn 750 gulden wegnam. Maasland Een 50-jarige in woner van Vlaardingen is gis termiddag gewond geraakt na een val met zijn racefiets. De man verloor in een bocht van de Westgaag in Maasland de macht over het stuur en kwam hard te vallen. Daarbij liep hij een hersenschudding op en brak een sleutelbeen, boven arm en pols. De man werd per ambulance naar het Holyzie- kenhuis in «Vlaardingen ge bracht. Schiedam Een langdurig te lefoontje deed gisteravond om negen uur een 56-jarige bewo ner van het Griegplein verge ten, dat hij een frituurpan met vet op het gasfornuis had staan. Hij was gaan bakken, toen de telefoon ging. Onder wijl sloeg de vlam in de pan. Het resultaat was een keuken, die zwart zag van de walm. De brandweer was snel klaar. ADVERTENTIE Vlaardingen Kort na de vakantie krijgt het buurthuis in de Vsttwioordsepolder eindelijk zijn kunstwerk. De ontwerpers Johan Fekkes uit Vlaardingen en Pieter Figdor uit Rotterdam werken in de tuin naast het buurthuis hard aan hun creatie: een vijftien meter hoge paal, met allerlei geheimzinnige uitsteeksels, die een weg- wijzer-functie moet krijgen, en die tevens gebruikt kan worden om er aankondigin gen van allerlei activiteiten mee kenbaar te maken. Nu is het kunstwerk nog niet meer dan een partijtje onduidelijk laswerk, al is iets van de uiteindelijke vorm al wel te ont dekken. In september of oktober zal er een kraan aan te pas moeten komen om het object overeind te takelen en neer te laten op de zeventig centimeter dikke grondplaat, die tegen die tijd in het trot toir voor het buurthuis zal zijn gestort. Als het kunstwerk eenmaal is staat, dan is ruim vier jaar na de officiële Opening het buurthuis De Pijpelaar in de VOP pas echt af. In die vier jaar is er heel wat ge hakketak geweest rond het kunstwerk, dat in het kader van de zogenaamde 1%- regeling zou worden gerealiseerd. Van het oorspronkelijke bedrag, dat voor de kunsttoepassing bij het buurthuis beschik baar was, is nog maar 3500 gulden over, en daar moet de paal voor gemaakt wor den. 1 De ellende begon toen een ontwerp van de Vlaardingse kunstenaar Leen Drop- pert, een soort totempaal die voor de deur van het buurthuis zou komen, 'niet te rea liseren bleek te zijn. Een aannemer die het kunstwerk naar dat ontwerp zou ma ken kreeg het niet voor het beschikbare bedrag voor elkaar, en dus ging dat ont werp de kast in. Droppert kreeg echter wel zijn ontwerp-loon, en dus restte er van het oorspronkelijke bedrag nog maar een schijntje. Gratis Uiteindelijk boden Fekkes en Figdor aan om voor niets toch een kunstwerk voor het buurthuis te ontwerpen dat door hen zelf of door wijkbewoners kon worden uitgevoerd. Een eerste ontwerp, een soort stelling voor de deur van het buurthuis, vond geen genade in de ogen van de ge meente, maar de vijftien meter hoge paal waar nu aan wordt gewerkt uiteindelijk wel. Vandaar dat de beide ontwerpers sinds een week of drie vrijwel dagelijks in de tuin van het buurthuis aan het lassen zijn, om het werk op tijd klaar te krijgen, „Het is niet veel, wat er nog voor dat kunstwerk beschikbaar is, maar het mate riaal kunnen we er wel van kopen: dat is geen probleem. Wij houden er zelf niets aan over. Het kost ons natuurlijk een hoop tijd, maar je jmoet het ook zo zien: er staat hier straks wél iets van ons!", meent Pieter. John Fekkes vult aan: „En het aardige van dit project is dat je er zelf he lemaal mee bezig bent. Normaal zit je als ontwerper achter je tekentafel; iemand anders voert jouw ontwerp uit Nu maken we het echt helemaal zelf. Het is effe te gek om zelf met dat materiaal bezig te zijn. Maar het heeft ook het voordeel: als je bezig bent zie je soms dat iets anders moet dan je het'eerst in gedachten had. Gewoon, omdat het dan mooier wordt." De beide vrienden, die destijds samen af studeerden op de kunstacademie in Rot terdam, vinden het een groot voordeel dat ze met z'n tweeën aan het kunstwerk werken. „Als je het in je eentje doet, kan het iets stars worden. Nu heb je veel meer invalshoeken, veel meer informatie", meent Pieter. „We hebben natuurlijk best onderlinge discussies hoe een bepaald on derdeel moet worden: dat gaat er soms stevig aan toe. Uiteindelijk gooi ik dan vaak mijn ontwerp weg, en Pieter ook, en dan komt er iets heel anders uit. Dat mag je dan geen compromis noemen: er ont staat dan iets heel nieuws", vertelt John enthousiast. Over het uiteindelijke resultaat daar zijn de beide heren zeker van dat dat in het oog zal springen. „Het moet zo zijn: als je straks de VOP inrijdt, dan zie je dat ding meteen staan. Het moet zo zijn dat die paal dan een maand lang op je netvlies blijft hangen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1