'Nog nooit zoveel bronwater verkocht' Molenliefhebbers trotseren regen voor 'Schiedams nat' Middenstander gebruikt show Radio Rijnmond Vals alarm verstoort feestje in Lekstraat Neem de makkelijke bank mee op vakantie. SGP en RPF halen bakzeil VLAARBINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bejaard echtpaar met auto in Vaart Auto's slopen voor de lol Diefstal spoorstaven Trammiiseum Tasjesrover verwondt drie oude vrouwen Vandalen gooien planten op straat Vlaardinger mishandelt buurman Opstootje op Singel Diefstal verenigde spaarbank Jongetje geschept door auto Jongen (14) met motor op fietspad MAANDAG 16 JULi 1984 Auto's slopen voor de lol. Dat gebeurt niet vaak dat je dat kunt doen. Maar zater dag konden jongeren naar hartelust hun gang gaan op het slotfeest van clubhuis Sint Joris Doele in Schiedam. Met allerhande gereedschap gingen de teams enthousiast aan de slag om de voertuigen zo snel mogelijk te demonte ren. Nadat de wagens waren veranderd in een hoop schroot moesten de deelne mers weer aantreden: de rommel moest worden opge ruimd. Schiedam Pindaboer John van Buuren heeft de Tele foonshow van Radio Rijn mond aangegrepen om gratis reclame voor zichzelf te ma ken. Zondagmiddag om half vier Hellevoetsluis De politie van Hellevoetsluis heeft twee Hellevoeters en een Rotterdammer uit Hoogvliet aangehouden wegens diefstal met geweldpleging. Het drie tal heeft getracht om vrijdag avond ongeveer tweeduizend kilo ijzeren spoorstaven weg te halen van het terrein van het Trammuseum in Helle voetsluis. belde hij met programmalei der Nico Haasbroek, die in de radioshow contact pro beert te krijgen met inwo ners uit alle Rijnmondge meenten. Toen Schiedam aan de beurt was, belde Van Buuren als eerste. Hij woont echter in Maassluis en heeft alleen zijn winkel in Schie dam. Haasbroek, die doorgaans kritisch navraagt of mensen echt wonen in de plaats waar zij bellen, verzuimde dat toe vallig net bij de pindaboer. Van Buuren zag zijn kans schoon om te vertellen over een notenfiliaal, dat hij bin nenkort in Vlaardingen opent. Hij noemde dat 'groot nieuws voor Vlaardingen'. Haasbroek liet zich niet uit het veld slaan en zei dat re clame niet mag; maar bij Ra dio Rijnmond zijn ze kenne lijk gek op nootjes, want hij vroeg nog wel even waar in Vlaardingen die nieuwe zaak dan kwam. Schiedam Gierende rem men van een politiewagen in de Lekstraat, twee brand weerauto's die de hoek van de Nieuwe Maasstraat om kwamen scheuren, en hon derd buurtbewoners die in een mum van tijd op de been waren maar niemand zag vlammen. Het was dan ook vals alarm, dat zaterdag avond voor het tumult zorg de. „Nou, dat vind ik niet leuk meer," zeiden feestgangers te- Schiedam Drie overvallen in de omgeving van het Stric- Medepark (tussen de 4 Molens en de Vlaardingcrdijk) hebben voor heel wat opschudding en onrust gezorgd onder de me rendeels bejaarde buurtbewo ners. Drie vrouwen op leeftijd raak ten bij de overvallen gewond. Het is vermoedelijk één en de zelfde tasjesrover, die telkens toesloeg. Het opgegeven signa lement maakte in alle drie de gevallen melding van een on geveer 18-jarige knaap met een klein en tenger postuur. De politie zoekt getuigen. Zaterdagmiddag om half zes werd een 71-jarige vrouw In het buurtpark overvallen. Toen de jongen haar lederen tas uit de handen rukte, kwam zij ten val. Hierbij brak het on derstuk van haar kunstgebit. Zij werd met inwendige kneu zingen door -vrijwilligers naar het Schielandziekenhuis ge bracht. Later op de zaterdagavond, rond tien uur, liep een bejaar de vrouw op de Burgemeester Stuhlemeijerlaan een hersen schudding op, toen zij viel door toedoen van de tasjesro ver. Het kostte haar verder een klein geldbedrag. De eerste overval had donder dagavond al plaatsgevonden. Op de Nieuwe Damlaan .stapte een 69-jarïge vrouw uit de bus, samen met de jongeman die haar op straat aansprak om de weg te vragen, maar onver wachts haar tas losrukte. De vrouw verzette zich krachtig, maar viel uiteindelijk achtero ver in de rozenstruiken. Een arm en knie raakten gebles seerd. In haar boodschappen tas zaten een portemonnee met honderd gulden en een aantal Duitse marken, alsmede haar bril e.^paspoort. i gen elkaar, die wat te vieren hadden in de woning boven de familie Groenen daal. Zij dach ten aan een grap. Maar de brandweerlieden namen het ruimhartig op en zo bleef de stemming erin. „Nou, ik ga terug naar mijn bakkie koffie," zei een buur vrouw, die erop af was geko men omdat zij dacht: „Het zal toch niet bij mevrouw Van Vessem zijn?" Aan de over kant drukten talloze neuzen zich tegen de ruiten aan. Het zat de brandweer niet mee, dit weekeinde. Vrijdaga vond waren de spuitgasten al voor niets naar de Brugman straat gegaan, waar bewoners zelf een vlam in de pan ge doofd hadden. En op net woonwagenkamp hadden be woners zelf met een tuinslang een vuurtje geblust, dat door jongetjes aangesticht was on der het clubhuis Hof van Cy- rene. De brandweer kwam ^ook kijken bij de Noordvest- grachi, waar onverlaten een auto in geduwd hadden maar ook hier hoefde men niet in te grijpen. Wel kon de brandweer zich nuttig maken, toen in een brievenbus op de Mgr. Nolens- laan in Nieuwland zondaga vond brand was gesticht. De PTT ontfermde zich over de overgebleven poststukken. Vlaardingen Drie 18-jarige jongens uit Schiedam zijn in de nacht van vrijdag op zater dag aangehouden, omdat zij op de Schiedamseweg planten bakken leeghaalden en de in houd op straat gooiden. De drie werden naar het politie bureau gebracht voor verhoor. Nadat proces-verbaal was op gemaakt mochten zij naar huis. Vlaardingen Tegen een 62- jarige Vlaardinger, die zijn buurman bij een ruzie zo mis handelde, dat de man aan een gescheurde rechterenkel en kneuzingen in het gezicht moest worden behandeld, is zaterdag proces-verbaal opge maakt. Na verhoor wera de boosdoener naar huis gestuurd. ^ii iiuiiiiu iiiu iiiiii iiiiniiiiiiiii mil iiiiiiiiiiif iiiiiiii jiimii hui i[ii(irnfii iiiii iji(iiiiniit= Schiedam Acht politie agenten hebben zaterdag avond trachten te bemidde len in een hoog oplopend conflict voor een Turks café. Eert grote menigte stond hier op ruzieénde toon te schreeuwen. Juist toen het bakkeleien dreig de uit te lopen op een handgemeen, arriveerde de politie die de meeste om standers sommeerde zich uit de voeten te maken. Er i bleven weinig mensen I over: één man maakte een i slaande beweging naar de 1 agenten en werd zoals hoofdinspecteur Jan van i Hof het uitdrukt 'gecor- rigeerd*. Hij kreeg een tik met de gummilat. Twee buitenlanders moesten mee naar het bureau, omdat zij de vereiste identiteitsbewij zen niet bij zich hadden. Vervolg van de voorpagina Maassluis Exploitant N. Rol van de enige supermarkt in de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder zegt dat hij nog nooit zoveel gebotteld bronwater heeft verkocht. „De laatste dagen gaan er meer dan dan vijf keer zoveel flessen langs de kassa. In een weekend verkoop ik normaal zo'n vijf a zes dozen. Maar nu zijn het er tussen de dertig en de veertig." Samen met burgemeester Scheeres bekijkt secretaris Geerdes van de molenstichting het zojuist onthulde paneel. Schiedam Met draaiorgel Carpediern voorop liepen en kele tientallen molenliefheb bers zaterdagmorgen over een kletsnatte Broersvest. Het ge zelschap zwalkte van de ene naar de andere zwarte natuur stenen kubus, die de plaatsen markeren waar vroeger mo lens hebben gestaan. Een glunderende secretaris P.L. Geerdes van stichting de Schiedamse Molens liep voor op en legde uit dat de gekleur de stenen in de bestrating de omtrek aangeven van molens als De Witte, De Washington, De Eend ragt en De Batavier, die m vorige eeuwen het beeld yan de Broersvest beheersten, „De cirkels 2ijn alleen aange geven op het fietspad en de trambaan. Niet op de weg, dat zou te verwarrend zijn voor het autoverkeer", legt Geprdes uit. ,,'t Liefst hadden wij stuk jes muur van de molens weer opgebouwd. Als bloembak bij voorbeeld. Maar dan kon de tram niet rijden over de Broersvest," die de chauvinis tische molenstichtingin de uit nodigingen had omschreven als 'stadsboulevard van groot stedelijk allure'. Wit laken In de druilerige regen was het gezelschap op de hoek van de Lange Kerkstraat en de Broersvest even tevoren getui ge geweest hoe secretaris Geerdes door het wegtrekken van een wit laken een glazen paneel met daarop een stads gezicht van de Broersvest om streeks 1860 onthulde. Het te de bedoeling dat op alle plaat sen waar voorheen molens hebben gestaan zwarte kubus sen komen met een korte be schrijving van de molen. „Over een jaar of vijf kun je dan een wandeling door Schie dam maken langs de nog be staande molens en de plaatsen waar molens hebben gestaan", kondigde Geerdes aan. Door actieve leden van de mo lenstichting is heel wat in het stadsarchief nageplozen en tal rijke annecdotes zijn opgete kend. Zo is achterhaald dat liet complete wiekenkruis van molen de Oost schuin tegen over het Proveniershuis naar beneden stortte en een molen- paard doodde. Van de oudste, De Steene Molen (1683) die heeft gestaan op de parkeer plaats onderaan de Koemarkt- brug, is bekend dat de eige naar die in 1779 liet slopen, omdat hij een grotere molen had laten bouwen. Dagtrips Volgens coördinator Jos Gun- neweg bestaat er in Schiedam een enorme goodwill voor het werk van de molenstichfing, waarvan burgemeester Scheeres voorzitter is. Zo heeft' het bedrijfsleven in de buidel getast om de natuurstenen markeringen en de gevelver- siering op de Koemarkt, die herrinnert aan molen De Meij boom mogelijk te maken. En bij de reconstructie van de Koemarkt heeft de gemeente het nodige gedaan. Ook groeit hel aantal donateurs en abon- nee's op Schiedams Molen- nieuws, waarvan het eerste nummer ohlangs is versche nen. De molenfolders die bij de streek-VVV's liggen, leve ren volgens Gunneweg nog niet genoeg respons op. „We krijgen wel regelmatig bussen met scholen en verenigingen", vertelt hij. De stichting hoopt dat de Schiedamse molens in de toekomst worden opgeno men in de programma's voor toeristische dagtrips. „Maar dan moeten we nog wel wat meer hebben te bieden", vindt coordinator Gunneweg. Een nieuwe activiteit van de molensliehting om geld in het laatje te krijgen is de verkoop van linnen tassen *met afbeel dingen van de nog bestaande molens. De laatste nog in leven zijnde bewoner van molen de Meijboom kreeg zaterdag het eerste exemplaar. De 64-jarige Anton van den Broek woonde als klem jongetje in de voorma lige bakkersmolen die in 1926 moest plaats maken voor hotel De Kroon. Zijn vader was de toenmalige wijkagent van de Koemarkt en de molen was in gebruik als politiepost annex dienstwoning. „Ik herinner me nog dat dit vroeger een café was waar raadsleden en wet houders kwamen", vertelt Van den Broek in proeflokaal 't Sterretje waar de genodigden na de wandeling door de regen een glaasje 'Schiedams nat of anderszins' kregen aangeboden van de molensuchüng, „Hier naast namen ze dan een koets. Voor het VVV-kantoor waar nu de taxi's staan te wachten, kregen in die tijd de paarden te drinken." Graffitti Op de zijgevel van het huidige winkelpand op de hoek van de Buiten havenweg en de Koe markt is een gevelversiering aangebracht die herinnert aan molen De Meijboom. Ontwer per is kunstenaar Arie-Caste- lein en het werk is uitgevoerd door stueadoor Kneteman. Van onder zijn paraplu constateerde Ruud Poels van de historische verenigings opgelucht dat op de muur nog geen graffitti- tek sten of tekens zijn gespoten. „Hoe lang zal dat nog duren?") vroeg een andere bewonderaar zich af", terwijl hij zijn natte re genjas afklopte om "in het café een glaasje 'Schiedams nat' te nuttigen, 't In het drinkwater zijn pas weer verhoogde concentra ties fenolen gevonden, net als enkele maanden geleden. De kunststof waterleidingen van de huizen waar te hoge concentraties fenolen wer den gemeten zijn inmiddels vervangen door koperen bui zen. Koper is veel minder doordringbaar voor chemi sche stoffen dan het gebruik te kunststof. De laatste gif vondst in het drinkwater is voor de commissie bodemon derzoek Steendijkpolder, die de belangen van de bewo ners behartigt, aanleiding ge weest om in de hele wijk ko peren waterleidingen te ei sen. Voorzitter H. Woudstra van de bewonerscommissie: „Het is de plicht van de gemeente om goed drinkwater te leveren. Daar heb je als burger recht op. Sommige gemeten hoe veelheden fenol zijn maar liefts twintig maal te hoog. Bo vendien zijn er oliën, alkaliën en chloor boven de toegestane waarden in het drinkwater aangetroffen. Vandaar onze eis om in de hele wijk veiliger ko peren leidingen aan te leg gen." Volgens Woudstra wordt in de Steendijkpolder al meer bron water gedronken sinds de me dedeling van Rijnmond dat de wijk is gebouwd op vervuild havenslib. „Bij mij thuis drin ken we een jaar lang alleen nog water uit de fles. Maar de verkoop zal sinds de laatste berichten wel weer zijn geste gen." De inspectie van de volksge zondheid meent dat de veront reiniging van het water niet persé door de bodemvervui ling hoeft te komen. De bewo nerscommissie zet daar de no dige vraagtekens bij. „Het wordt ook niet uitgesloten dat het door het havenslib komt", zegt Woudstra. „Volksgezond heid heeft een advies geschre ven. Maar een aanwijzing waartegen wij in beroep Kun nen gaan durven ze niet te ge ven." De bewonerscommissie advi seert de bewoners voorlopig om de kraan 's morgens enke le minuten te laten doorstro men voordat water wordt ge dronken. De verontreinigin gen in het drinkwater werden telkens 's ochtends gemeten, nadat het water een nacht had stil gestaan. Na de eerste vijf tien liter zijn aanmerkelijk minder giftige stoffen in het water gemeten. Bovendien zijn de bewoners opgeroepen om de gemeente te vragen om een kwaliteitsonderzoek van het drinkwater bij hen thuis en vervanging van de kunstof waterleiding door een kope ren. De bewonerscommissie heeft ook een uitgebreider onder zoek van het drinkwater ge ëist Momenteel worden vijf metingen per maand gedaan op een bestand van 1200 wo ningen. Om de paar maanden komt het onderzoeksteam bij hetzelfde adres water aftap pen, „Veel te weinig huizen en ook niet frequent genoeg", meent Woudstra. „In de wijk wonen enkele drinkwaterex perts en die vinden het onder zoek naar het drinkwater vol strekt onvoldoende." Om die reden heeft de bewo nerscommissie een onder zoeksbureau ingeschakeld om verontreinigingen in het water op te sporen. „Als de overheid zijn laak niet naar behoren uitvoert doen we het zelf", al dus Woudstra. Brielle - Onbekende daders hebben ingebroken in een boot en voor zo'n 1500 gulden aan vishengels en een draagbare radio buit gemaakt. De boot is gelegen in jachthaven De Wit te Raaf in Brielle en is eigen dom van een inwoner in Schiedam. De inbraak moet volgens de eigenaar gepleegd zijn tussen oktober van het vo rige jaar en begin deze maand. ADVERTENTIE Wie op reis gaat, wil uiteraard zo min mogelijk risico lopen en zoveel mogelijk gemeten. Bij de Verenigde Spaarbank komt dat dik in orde. Daar verzorgen zy desgewenst uw hele vakantie. Van de vakantieboeking tot het kluisje voor uw waardevolle spuiten. Van reischeques en vreemd geld tot de reisverzekering Onze medewerkers geven u alle inlich tingen. Kom eens langs. Zelfs tot op de dag van vertrek kunt u nog bij ons terecht. We zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN REGIO HÖOFBKANTÖQFf ROTTERDAM BOTST- SLOOT 25. TEL 010-571911 Maassluis Een zesjarig jon getje uit Maassluis is zaterdag tijdens het spelen gewond geraakt. Toen hij met zijn fiets plotseling het Sparren- dal overstak, kon een 25-jari- ge automobilist uit Maassluis hem niet meer ontwijken. Na behandeling in het zieken huis, waar men een hersen schudding constateerde, kon het knaapje weer naar huis. Schipluiden Een 14-jarige jongen uit Maasland is giste ren aangehouden op het toe ristische fietspad langs de Vlaardingse Vaart in Schip luiden. De jongen reed op een motor op het fietspad en kwam in botsing met een 54-jarige in woonster van Schipluiden. De vrouw werd niet ernstig gewond. De politie heeft de motor in beslag genomen. Tegen de jongen is proces verbaal opgemaakt. De auto belandde in de Vaart, nadat de bejaarde be stuurder op de rijksweg de macht over het stuur verloor. Vlaardingen Een bejaard Vlaardings echtpaar Is zater dagmiddag ter hoogte van het Holyziekenhuis met de auto van de rijksweg geraakt en in de Vlaardingse Vaart terecht gekomen. De 78-jarige be stuurder verloor de macht over het stuur, waarna de wa gen het vijf meter hoge talud afdook en via het fietspad langs De Vaart in het water belandde. Een achteropko mende automobilist hielp de hevig geschrokken bestuurder en zijn 76-jange vrouw uit de auto. Het echtpaar is in het Holyziekenhuis opgenomen. Vlaardingen Burge meester en wethouders van Vlaardingen zullen zich niet tot de regering wenden met het verzoek om de viering van bevrij dingsdag in 1985 te ver schuiven van 5 naar 6 mei. De fractie van SGP en RPF had dat gevraagd. De confessionele partijen zijn bang dat het christelijke deel van de bevolking niet aan het feest mee kan doen, als dat op zondag wordt gehou den. Ben w schrijven echter, dat zij er begrip voor kunnen opbrengen dat de regering de viering van bevrijdingsdag niet heeft willen verschui ven, „gezien het bijzondere karakter van bevrïjdings- Als bevrijdingsdag niet zou worden verplaatst wilden SGP en RPF in ieder geval, dat het accent van de viering op de avond van de 6e mei zou komen te liggen. Die be slissing, vinden benw, moet worden overgelaten aan de organiserende stichting Na tionale Gedenkdagen Vlaar dingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1