V loeren in Wattstraat opnieuw open Copie van Chileense 'muur' ontrieft VVD Kethel-Noord viert eerste gasaansluiting A Bezwaar tegen bovengrondse opslag butaan 'Mensen zonder werk' wordt doodziek van bureaucratie VLAAROINOS OAIBIAD SCHIEDAM» COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT J ■11 Geen donatie voor verkeers- brigadiers Werkloosheid daalt Getuigen gezocht van tasjesroof V^n der ^aal mc ►et, na kla chten, afl Laken Dief bederft Vakantiepret SG in beroep tegen intrekken subsidie Caravan gestolen Auto over de kop WATERWEG DONDERDAG 19 JULI 1984 Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is niet van plan donateur te worden van de landelijke Stichting Verkeers- brigadiers. De stichting, die de belangen behartigt van ver- keersbrigades, heeft daar om Verzocht. Op basis van het in wonertal was een bijdrage ge vraagd van 750 gulden. B en W zullen de stichting laten weten dat ze, gezien de finan ciële positie van de gemeente, het zonder een donatie van Vlaardingen zal moeten doen. Nieuwe Waterweg-Noord Tegen de landelijk tendens in is de werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg-Noord in de maand juni, gedaald. On danks de stroom schoolverla ters die zich aanmeldde bij het arbeidsbureau ging het aantal ingeschreven werklozen met 271 omlaag. Hèt aantal vakatures gaf een forse stijging te zien. Eind mei waren dat er nog maar veer tig, een maand later was dat aantal gestegen naar 125. Er werden vooral vakatures voor administratief personeel ge hield. Vlaardingen Op de RSar- nixlaan in de buurt van de kruising met de Wiardi Beckmansingel is een 62-ja- rige Vlaardingse gistermid dag rond één uur van haar tas beroofd. De man, die het slachtoffer tegemoet kwam, versnelde zijn pas toen hij bij de vrouw in de buurt was. Hij rukte de tas van haar linke rarm en ging er als een haas vandoor in de richting van de Dirk de Derdelaan. De gealarmeerde politie kon slechts ontdekken dat de da der er in een auto vandoor was gegaan. Er wordt nu een onderzoek ingesteld. Ie dereen die getuige is ge weest van het misdrijf wordt verzocht dit aan de re cherche te melden op tele foonnummer 342355. ONS-directeur van Willigen bood de familie Lankester een bioemstukje aan waarin een gaskraan was verwerkt. Schiedam Het was gis- termiddag feest in de ach- tertuin van de familie Lankester aan de Kerk- laan in Kethel-Noord. Op de valreep van de bouw- vakvakantie ging bij de z Lankesters om precies twee uur de gaskraan open, zodat de eerste aan- sluiting op het aardgasnet 1 in Kethel-Noord een feit was. Bijna acht jaar geleden star- E ten de bewoners van het 1 wijkje aan de noord-oost kant van Schiedam hun 5 strijd voor de levering van aardgas. Aanvankelijk hield de gemeente vanwege de I enorme kosten de boot af. Maar de bewoners van de E 180 huizen bleven doorgaan met hun' acties on tijdens i een rumoerige vergadering ging de gemeenteraad uit- éindelijk overstag. Doorknokken Samenmet directeur van Willigen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam hieven de bewoners het glas op de eerste aansluiting. Nog voor het komende stookseizoen moet de opera tie zijn voltooid. Alleen en kele huizen aan de Groene- laan worden niet aangeslo ten, omdat ze te geïsoleerd liggen en dat te duur zou worden. Maar volgens woordvoerder Aad Ver speek blijft het bewonersco mité doorknokken om ook die huizen aan te sluiten op het gasnet. Een glunderende Arnold Lankester (62) zegt dat hij al een nieuwe centrale ver warmingsinstallatie op aardgas heeft aangeschaft. „We knepen wel de afgelo- penwinter of we het nog zouden halen-'met die'oude oliëstook. Want de leveran cier was over de kop en we konden geen onderdelen meer krijgen." Zijn vrouw vertelt dat ze 's winters voor zo'n drieduizend gul den olie verstookten en dat hen is verteld dat ze met aardgas nog geen eens de helft kwijt zijn. „Koken doe ik sinds een-paar jaar elek trisch. Nu moeten we nog een nieuwe geiser kopen. Dan hoeven we er niet meer telekens op uit om bu- tagasflessen in te wisselen." Behalve aardgas krijgt Ke thel-Noord ook eer; aanslui ting op het tv-kabelnet. Ook worden gelijk de elektrici teitskabels en de waterlei ding vernieuwd en wordt het wijkje aangesloten op het rioolstelsel, zodat een eind komt aan de lozingen op de Poldervaart. De werkzaamheden gaan ge paard met de nodige over last. Maar daar kunnen de- bewoners van de landelijke wijk wel begrip voor op brengen. De laatste gasten, die het feestje bij de familie. Lankester bijwoonden ..moesten een half uur wach ten. Het stukje doodlopende Kerklaan bij de spoorwego vergang was bijna een uur lang was gestremd, omdat er nieuwe kabels moesten worden gelegd. Aad Ver- speek:„We willen wel even wachten hoor. Door dat aardgas kunnen we tenslot te honderden guldens per jaar besparen." .TiiiiiiiiiiiifiinuiiriiiiiiiiiiiiiiiJfiiiiiiiininiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKïiiJiiiiitiifiiiiiiiiiiijiriiiiiiiiJiiitiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiifP Vlaardingen Beducht voor explosiegevaar heeft de gemeente Vlaardingen bezwaar aangetekend tegen een aanvraag tot uit breiding die Arco Chemie Nederland heeft ingediend bij Rijn mond. Het bedrijf wil aan de overkant van de Nieuwe Maas aan de Theemsweg twee bovengrondse butaantanks neerzetten. De opslag van butaan onder druk moet ondergronds plaatsvinden, is Vlaardingen van mening. De voor- en nadelen van de verschillende manier om het gas op te slaan worden momenteel door een technisch instituut in West-Duitsland onderzocht. „Als daaruit zou blijken dat het ge vaar niet groter wordt bij bovengrondse opslag dan vervaller onze bezwaren", aldus een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen wacht dat rapport af, maar heeft op voorhand be zwaar; gemaakt, omdat de termijn daarvoor gisteren sloot. Schiedam Vlak voordat hij op vakantie ging mist de be woner van een huis aan de Molensingel autopapieren, een fototoestel en .een bedrag van 2500 gulden. De man had de spullen in een kast gelegd en ging nog even een boodschap doen. Toen hij terugkwam was de kast leeg. De dief heeft ver moedelijk met een valse sleu tel de achterdeur geopend. Onbekenden hebben vanuit de kantine van korfbalvereniging Succes aan de Mgr. Nolenslaan limonade, cassettebandjes en een elektrisch kookplaatje ge stolen. De buit is driehonderd gulden waard. Ze kwamen binnen door een ruit in te slaan. Daarvoor was gepro beerd de deur te forceren. Dat komt de vereniging op een schadepost van 150 gulden te staan. Ook bij het vormingscentrum aan de Louis Raemaekers- straat was het weer eens raak. Dit keer werden enkele spelle tjes gestolen. De dief klom via een raam tiaar binnen. Schiedam De Schiedamse Gemeêiischap (SG) gaat in be roep tegen het besluit van de gemeenteraad om de subsidie ,in te trekken. Vanaf volgend Schiedam Vanaf een afge sloten bedrijfsterrein aan de Jan van Riebeekweg is een ca ravan met een waarde van 19000 gulden gestolen. De die ven kwamen binnen door een hek open te breken. jaar zal het werk van de SG warden ondergebracht op de afdeling cultuur, sport en jeugdwerk in het stadskantoor. Daarmee verliest de SG haar bestaansrecht. De stichtïngsraad van de SG voelt zich overvallen door het gemeentebestuur, omdat er nauwelijks tijd was om te rea geren op het voorstel de subsi die in te trekken. Bovendien wordt gevreesd dat de nieuwe opzet zal leiden tot ontslagen. Het gemeentebestuur heeft ge garandeerd dat alle arbeids plaatsen behouden zullen., blij ven. Ami rikaaOst.' harmonie in Sibredam Schiedam Na enkele jaren te zijn weggebleven, doen de American Musical Ambassa dors Schiedam weer aan. Volgende weêk dinsdag geeft het 120-man sterke orkest een concert op het Plantage podium aan de Lange Nieuwstraat. Het bezoek aan Schiedam maakt deel uit van een drie weken durende toemee door Europa. De Ambassadors toe ren momenteel door Duits land. Daarvoor zijn Frank rijk, Zwitserland en Europa bezocht. Na het concert in Schiedam reist het harmo nie-orkest via Hoek van Hol land af naar Engeland. De band is samengesteld uit muzikanten uit diverse sta ten in de VS. Voorafgaand aan de Europese toernee hebben de mucici enkele da gen in New York met eikaar gerepeteerd. Het zeer uitge breide instrumentarium staat borg voor een indrukwek kend geluid. Het concert be gint dinsdag om zeven uur. Vlaardingen Een 27-jarige Rotterdammer is de afgelopen nacht in de bocht van de Schiedamsedijk met zijn auto over de kop geslagen. De man moest in het Holyzie- kenbuis aan lichte verwondin gen worden behandeld. Bij de bloedproef op hel politiebu reau bleek, dat hij teveel had gedronken. De automobilist raakte in de bocht de stoeprand en sloeg over de kop. De auto ramde een lantarenpaal en raakte zwaar beschadigd. Schiedam/Vlaar dingen De Vlaardingse aan nemer Van der Waal Is gepasseerd voor de twee de renovatiefase in de Wattstraat en omgeving in Schïedam-Oost. Op de eerste fase zijn ernstige klachten binnengeko men. Men spreekt zelfs al van het derde drama, waarmee de stichting Samenwerkende Schie damse Woningcorpora ties (SSSW) n& die 213 Sint Jozef-woningen en het Fabriplein in Schie- dam-West wordt gecon fronteerd. „Wét? Moei ik nu weer mijn huis uit?" reageert een verbijs terde bewoonster van de Watt straat. In haar pas gerenoveer de woningen moeten de nieu we vloeren worden openge broken, omdat de SSSW ge constateerd heeft dat er een te zwakke constructie onder ligt. Volgens waarnemend SSSW- directeur Cees Kamminga laat - ook- de afwerking zeer veel te wénsen over. „Dat vindt Van der Waal natuurlijk niet, maar iemand moet een oordeel vel len. En dat is in dit geval het -projectteam geweest, .waarin wij, debewoners en de des kundige adviseurs deelne men", aldus Kamminga. l)ë extra kosten, die nu in de WattstraatA gemaakt moeten worden, komen op ruim een half-miljpen gulden. Het is nog de vraag,' hoe de bouwvereni ging Volkshuisvesting dit wil verrekenen. Er zijn nu vijf andere aanne mers uitgenodigd om prijsop gaven te doen voor de rest van de 305 te renoveren woningen. Van der Waal zorgde eind vo rig jaar voor opschudding, toen bleek dat de renovatie in de Watèiiraat 12.000 gulden per woning duurder zou uit pakken dan de proefwonin- gen, die hij afgeleverd had. Hierdoor kwamen ook de hu ren hoger uit. Kamminga wil niet zover gaan, dat hij Van der Waal ook aanrekent dat de vloeren een te zwakke constructie heb ben. „Het is een moeilijk punt," vindt hij. „Het is vol gens het bestek gebeurt, dus je kunt zeggen: het ligt aan het bestek. Maar er is kennelijk onvoldoende over gesproken tussen de directievoering en de aannemer. Dat had wel moeten gebeuren. Het is te meer vreemd, omdat het bij de proef woningen wel goed ge beurd is. En inderdaad, die waren nog goedkoper ook." Vlaardingen De ge- meentelijke bureaucra- tie werkt de Vlaarding- se vereniging Mensen zonder werk (MZW) op de zenuwen. „Eerlijk gezegd word je er dood- ziek van", verzucht i= voorzitter Willem Oranje in het jaarver- !H slag. De vereniging heeft genoeg van de „onzinnige discussies" met allerlei commis- sies. MZW wil dit jaar liever niets meer te maken heb ben met alle voorberei dende ambtelijke romp slomp. „De plannen voor onze vereniging moeten maar samen met de afde ling algemene zaken op het stadhuis worden ge maakt", vindt de vereni ging. „Om wille van tijd en doorzichtigheid willen wij op burgemeester en wethouders na, met de andere, voor onze vere niging onzinnige plan ningsapparaten niets te maken hebben." De gemeente heeft de taak om de zaken duide lijk te houden en daar klopt volgens MZW niets van. In het jaarverslag worden acht gemeentelij ke instanties opgesomt waar de vereniging re gelmatig mee om de tafel moet zitten. „Het zal dui delijk zijn", aldus Oranje, „dat niet iedereen het hele gebeuren kan blij ven volgen. Als je niet oppast ben je drie dagen per week bezig met het mede opstellen van plan netjes en programma's." Daar moet een einde aan komen, vindt MZW. In het jaarverslag wordt het beeld geschetst van een vereniging, die het met de groeiende werk loosheid en alle bezuini gingsmaatregelen steeds drukker krijgt. Daar moet de meeste tijd en energie in gestoken wor den. „Wij zijn geen club van zinloze discussies", aldus Oranje. „Daar heb ben wij geen tijd voor en daar willen wij ook geen tijd voor vrijmaken." Ad van Otterloo bezig met het copiëren van de Chileense muurschildering. Schiedam De Schiedamse kunstenaar Ad van Otterloo (33) is in opdracht van ge meentewerken Schiedam be zig met het copiëren van de zwaar beschadigde Chileen se muurschildering. Het tien meter lange kunstwerk is voor die gelegenheid ver huisd van het Emmaplein naar Van Otterioo's atelier in Schiedam-Zuid. Dit geschiedt tot groot onge noegen van VVD-fraetieleider Gerard Verhulsdonk. Hij vond het destijds al zonde van het geld, dat de schildersbrigade Ramona Parra de muurschil dering mocht gaan maken. „Nu gaat het ons nog meer kosten," moppert hij. De komst van de Chileense muurschildering ging vijf jaar geleden gepaard met een rel. De linkse partijen drukten de opdracht aan Ramona Parra erdoor. Het doel was de Schie dammers via een kunstwerk te herinneren aan de toestand in Chili. Het geldbedrag hier voor 3300 gulden werd ge koppeld aan een subsidie van 2900 gulden voor het plaatse lijke Chili-cornité. Ad van Otterloo hoorde pas van die politieke verwikkelin gen, toen hij de opdracht tot restauratie al gekregen had. „Ik heb mij er nooit in ver diept," zegt hij. „Ik vind het gewoon een leuk ding en nu ik eraan bezig ben, begin ik het nog meer te waarderen." De Chileense muurschildering was niet meer te restaureren, zegt hij, Het spaanplaat, waar op geschilderd was, is verrot en de verf kwaliteit moet bene den peil geweest zijn, want die is schandalig versleten. Van Otterloo gebruikt eerste klas lucite lak op een tegen weer en wind bestendige onder grond, Met behulp van door zichtig papier trekt hij de zwarte lijnen exact over, zoals zij op het werk van Ramona Parra staan. Of dit copiëren mag, weet Van Otterloo eigen lijk niet, maar gemeentewer ken is ermee akkoord gegaan. ,.En ik denk dat Ramona Par ra er zelf ook bij gebaat is als er een mooi werk staat in plaats van een gehavend," al dus Ad van Otterloo. Van Otterloo is er bijna klaar mee en dan is het wachten op .gemeentewerken, want daar* wordt een nieuwe stelling ge maakt waaraan de Chili-kunst komt te hangen. De kunste naar heeft dan nieuwe voor uitzichten. Samen met Cees Bouw en- Bert Les dingt hij mee naar een kunstopdracht voor de nieuwbouw van Be- drijfsgemeensehap Schiemond; dit drietal is overgebleven na een selectie van 27 kunste naars. En ten behoeve van het nieuwe buurthuis in Schier dam-Oost heeft hij cok een ontwerp ingezonden, evenals een flink aantal anderen, maar daar is nog geen selectie ge maakt. VVD-leider Verhulsdonk zal ondanks zijn bezwaren geen actie ondernemen tegen de nieuwe Chileense muur. Hij vraagt zich alleen af uit welke pol de opdracht wordt betaald. Er is ook geen besluit van B en W dat hem wijzer maakt, dus vermoedt hij dat het als gewoon onderhoud geïien wordt. De VVD zou er fel te gen zijn, als het Stedelijk Mu seum dit zou moeten betalen. Maar daar isgeen sprake van, laat museumdirecteur Hans Paalman desgevraagd,-weten: „Gelukkig niet. Dan lij ft er helemaal niets over."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1