Brievenlawine uit gif wijk over water Bezwaren houden eompostbedrijf op Renovatie van Schiedam-Oost moet miljoen goedkoper Ambassadors komen terug 5Sneltram moet in de plannen9 Raadscommissies in spoedzitting bijeen VIAAROINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT PW if- wtmm WD'er valt over erfpacht-ideeën van fractieleider Maasboulevarc moet met lawaai van veerboot leven Geen auto's meer voor Centraal Station Inbraken gaan door w Motorrijder breekt voet Dertien maal te snel j~ i f.: tesaüM^i WATERWEG I'""""""""iiiimtniuumini Viaardingen De gemeente Viaardingen moet het tracé 1 van sneltram blijven opne- men in uitwerktngsplannen S voor de wijk Holy. Daar heeft S het openbaar lichaam Rijn- E mond opnieuw met klem op aangedrongen, nu Vlaardin- 5 gen de sneltram in de plan- nen voor het gebied Robert r= Schumanring en omgeving gemakshalve maar was 'ver- er geten'. Viaardingen is falikant tegen het doortrekken van de tram lijn vanaf de Scbiedamse wijk Woudhoek. Met de aanleg van de tram richting Woud- hoek is Schiedam nu bezig. Rijnmond en Viaardingen vliegen elkaar regelmatig de haren, ais het over de tram gaat» Of de gemeente nu tegen is of niet, de tramlijn moet in de plannen staan, vindt Rijnmond. De eerstvolgende keer dat Viaardingen weer met de sneltram te maken krijgt, is bij het maken van het uit breidingsplan voor het win kelcentrum De Loper in Holy. De winkeliers daar zou den, meent wethouder Ma- riëtte Hoogendijk, zeker niet blij moeten zijn met een snel tram door de wijk. De wethouder voor economi sche aangelegenheden vreest dat het wegvloeien van koop kracht naar Schiedam en Rotterdam, waar Viaardingen met uitbreiding van De Lo per juist een einde aan wil maken, met de komst van de sneltram alleen maar zal toe nemen. „Ik gun iedereen goed openbaar vervoer hoor", aldus mevrouw Hoogendijk, „maar Ik denk dat de nega tieve effecten groter zullen zijn dan de positieve." SSwijiNiuiiuiiiniMiHMiiiiiiiiiiiiiiMi11""""""'Hiin'H'mmHnmNiiiniiiiiiiHiiiiHiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiuniiHiiiiiniiiniiniiiiiiiiniinniininiiiiiiiiiiiiiS -Viaardingen De beman ning van veerboot de Kaag kan misschien wat minder lawaai maken bij het afme ren en de loopplank wat zachtzinniger uitleggen, maar het geluid van het yoetveer tussen Viaardingen en Pernis overschrijdt de wettelijke normen niet. Dat blijkt uit een onderzoek van gemeentewerken, naar aan leiding van klachten van be^ woners van de Maasboule vard, „Er zijn geen aankno pingspunten om iets aan de geluidsoverlast te doen", al dus een woordvoerder van gemeentewerken. be eerste keer dat rederij gteinmann uit Spijkenisse de oeververbinding tot stand bracht klaagden de bewoners van de Maasboulevard al over bet motorlawaai. Ge meentewerken deed een on derzoek, maar toen de rederij failliet ging en de boot uit de vaart werd genomen verga ten de bewoners hun klach ten, ffu de stichting de Nieuwe Maas de Kaag weer in de yaart "heeft gebracht komen bok de klachten weer bin nen. Maar aan het lawaai is jvettelijk weinig te doen, al dus gemeentewerken. De veerboot mag misschien bij bet afmeren en wegvaren tritfee keer per uur veel la waai snaken, maar uitge smeerd over de hele dag is de bijdrage aan de geluidso verlast klein. Bovendien valt die overlast weg tegen het industriële lawaai van de overkant. ,-ïHet is te vergelijken met den stille straat, waar twee kèer per uur een auto door heen rijdt", aldus de woord voerder van gemeentewer ken. „Daar hebben die men sen last van, dat kan ik me best voorstellen. Dat geeft ir ritatie op irritatie." Er is al overleg geweest tussen de Stichting de Nieuwe Maas en het bedrijf gemeentewerken om de overlast tot een mini mum te beperken. Rotterdam De VVD in Rotterdam blijft zich er le gert verzetten dat straks per sonenauto's niet meer voor het Centraal Station kunnen stoppen om passagiers in of uit te laten stappen. Bij de reconstructie van het Sta tionsplein, die nog dit jaar van start moet gaan, worden auto's naar de zijkanten en de achterkant van het station verwezen. De reconstructie is nodig om de streekbussen op het Sta tionsplein te laten stoppen. De huidige plek voor de streekbussen wordt volgens de Weenaplannen bebouwd. £>e Rotterdamse verkeers dienst ziet geen bezwaren in het afsluiten van het Sta tionsplein voor het autover keer. De beide zijkanten van het station worden geschikt gemaakt voor het brengen en halen van treinreizigers met de auto. In de raadscommissie voor ruimtelijke ordening hield de 1 V.VD vast aan de bezwaren te gen het reconstructieplan. De yVD is ervan overtuigd dat het onjuist is om mensen, die yan of naar de trein komen, te verwijzen naar de zijkanten van het station. De PvdA "daerentengen vindt dat voet gangers, fietsers en het open baar vervoer voorrang moeten krijgen op de auto. In het reconstructieplan hou den de huidige tramlijnen hun halte op het Stationsplein. In het hart van het plein komt alleen ruimte voor de en, die er nu al stop- maar ook voor de streek- _,"die nu aan de rechter- van het station hun bus- i hebben, Maassluis Burgemees ter en wethouders van Maassluis zijn bedolven onder een brievenlawine uit de Steendijkpolder. Nadat onlangs weer ver ontreinigingen in het drinkwater zijn aangetrof fen hebben zo'n achthon derd bewoners van de gif- wijk vervanging van de waterleiding en een uitge breider onderzoek naar de kwaliteit van het drink water geöist. Ook de commissie bodem verontreiniging, die de be woners vertegenwoordigt, heeft eenzelfde eis gedepo neerd bij het gemeentebe stuur, dat verantwoordelijk is voor de levering van kwa litatief goed drinkwater. Naar aanleiding daarvan heeft wethouder Van der Knaap inmiddels laten we ten er niets voor te voelen het onderzoek naar de wa terkwaliteit te intensiveren. Burgemeester Van Es, die de afwezige wethouder vervangt, zei vanmorgen dat de bewo ners zo snel mogelijk een ant woordbrief van net het college zullen krijgen, waarin hun ei sen worden afgewezen. Voorzitter Woudstra van de bewonerscommissie noemt het gesprek met Van der Knaap volkomen mislukt. „De wet houder bijl zich vast in de fe- nolachlige stoffen die in het drinkwater zijn aangetroffen. Dat kan volgens hem niet ver oorzaakt zijn door de bodem ver onti einiging. Het zou vrij komen uit de buizen van kunststof. Maar dan ziet hij wel over het hoofd dat er ook te hoge concentraties oliën, to lueen en chloorachtige stoffen in het drinkwater zijn gevon den." Woudstra wijst erop dat het Rotterdamse drinkwaterbe drijf, dat de metingen verricht, enkele maanden geleden heeft geopperd dat de verontreini ging van hel drinkwater wordt veroorzaakt door het gif in de bodem. „Maar toen wij daar over begonnen, werd daar ineens niet meer over ge sproken." Hij windt zich bo vendien op over het 'kwajon genssmoesjedat de bewoners commissie kreeg voorgescho teld over verhoogde concen traties fenolachtige stoffen, die begin juli weer in het drink water werden gemeten. „Dat zou zijn veroorzaakt doordat de meetflessen een nacht lang naast een plastic jerrycan in de kofferbak van een ambtenaar hebben gestaan", aldus Woud stra. Viaardingen De reeks in braken in kelderboxen in de wijk Holy, die de politie in het weekeinde dacht te hebben opgelost met de aanhouding van twee 14-jarige Schiedamse ongens, gaat gewoon door. Uit ■telders aan de Luxemburgweg en de Londenweg verdwenen een dames- en een herenfiets. De flatbewoners in Vlaardin- gen-Holy worden de laatste weken regelmatig geconfron teerd met inbraken in kelders. In de meeste gevallen wordt de toegangsdeur tot de boxen [eforceerd. Toen agenten in iet weekeinde twee Schie damse jongens op heterdaad betrapte bij een inbraak in een kelder had de politie een mo ment de hoop, dat de reeks diefstallen daarmee tot een einde zou zijn gekomen. Dat blijkt dus niet het geval. Schiedam Het ministerie van Volkshuisvesting zal voor de tweede fase van de renova tie in de Wattstraat en omge ving in Schiedam-Oost andere maatstaven hanteren dan bij de eerste fase is geschied. Dat betekent, dat op de plan nen een miljoen gulden moet worden bezuinigd. De waarne mend directeur van de stich ting Samenwerkende Schie damse Woningcorporaties (SSSW). Cees Kamminga, ge looft niet dat hierdoor vertra ging zal ontstaan. „Wij gaan er nog steeds van uit, dat wij eind dit jaar met de tweede renova- tïefase kunnen beginnen," zegt hij. „De gemeente is nu ont stellend hard aan het knokken om alles rond te krijgen. Ik heb goede hoop, dat dat lukt." De onverwachtse bezuiniging vloeit voort uit een andere tel- methode, die de SSSW en het ministerie er voor de Watt straat op na houden. Het is ge bruikelijk dat het rijk het aan tal woningen subsidieert, dat na renovatie overblijft. Voor de eerste fase van de 305 wo ningen in de Wattstraat en omgeving kreeg de SSSW ech ter toestemming om het aantal woningen vóór renovatie te tellen. Dat is uiteraard meer, want bij de renovatie worden woningen samengevoegd. De SSSW is ervan uitgegaan, dat het bij de tweede fase ook zo zou uitpakken. „Dat blijkt niet bewaarheid te worden," aldus Kamminga, die niet alles pre- v.~' ■L'j- jr v V cies weet van de voorgeschie denis, want hij kreeg pas later met de SSSW te maken (nadat zijn werkgever, de Nationale Woningraad, een onderzoek instelde naar de Schiedamse bouwverenigingen). De tweede fase telt voor reno- .vatie 92 woningen. Er worden er 23 samengetrokken, dus blijven er 69 over, aldus Kam minga. Per woning wordt een subsidie verkregen van 55.000 gulden. Het rijk had al eerder bezuinigd. Uitgegaan was aan vankelijk van 60.000 gulden per woning. „Voor de bewo ners betekent dat een lagere huur dan wat zij eerst te horen hadden gekregen," aldus de waarnemend SSSW-directeur. Architect Andries van Wijn gaarden heeft inmiddels nieu we tekeningen geleverd. „Ergens is het logisch dat je het aantal woningen na reno vatie telt, want daar vang je huur over en niet op basis van het oude aantal. Maar even goed kan je het onlogisch noe men, want het betekent: hoe meer woningen je samenvoegt, hoe minder subsidie je krijgt. Met andere woorden, hoe meer werk, hoe minder geld. Daar zit wel een gekke crux in," aldus Kamminga. Piet Prins: „Gerard moet mij met in de wielen rijden. Hoek van Holland De Stichting Verwerken Tuinafval Westland wacht nog even ai Twee buren van het compost- terrein van de stichting, in de Oranjepolder, heb ben een procedure bij de Kroon aangespannen te gen de door de gemeente Rotterdam en de Hoekse deelraad verleende hin derwetvergunning. Het zijn de eigenaar Knij- nenburg van een aanpalend potgrondmengbedrijf en de Leidscbendammer Van Heijst, die naast het terrein van de stichting over privé- grond beschikt. Zij hebben binnen de hiervoor vastge stelde wettelijke termijn die vandaag afloopt ge reageerd. Beiden hebben tevens de voorzitter van de afdeling geschillen van bestuur van. de Raad van State om een zogeheten schorsende wer king tijdens de behandeling van het beroep bij de Kroon verzocht. De uitspraak over dit verzoek wordt binnen een maand verwacht. Op de secretarie van de deelge meente zijn de stukken af gelopen vrijdag verzonden. Als het verzoek van fcieide buren niet wordt ingewil ligd dan kan met de bouw worden begonnen. De aan besteding hiervoor had 9 juli plaats. De gunning volgt dan in principe eind volgende maand, evenals die voor de aanleg van de brug over het Oranjeka naal. De stichtingsbestuur heeft inmiddels ook de definitie ve toezegging voor een sub sidie van 1,1 miljoen gulden van het ministerie van vrom gekregen. Minister Winsemius had hieraan de voorwaarde verbonden dat de stichting ook de door draai van de Westlandse groenteveilingen zou ver werken. Met Zegwaard BV, dat het bedrijf gaat exploiteren, is inmiddels een contract af gesloten, waarin het Delftse bedrijf zich ook hiervoor garant stelt. Als de stichting gaat draaien (volgens ver wachting komend voorjaar) dan begint Zegwaard on middellijk met de investe ringen voor de bouw van een biogasfabriek. Een begeleidingscommissie, met daarin vertegenwoordi gers van het ministerie van vrom en van landbouw, van Zegwaard en namens het stchtingsbestuur voor zitter M. van Prooijen en secretaris H. Uitterhoeve, gaat zich over de doordraai- problematiek buigen. De stichting heeft ook een subsidie van 1,3 miljoen gulden van het ministerie van landbouw en visserij gekregen. Tevens loopt nog een aanvrage voor subsidie bij de EEG. De Westlandse gemeente is via het Samen werkingsorgaan Westland verzocht om een bijdrage van in totaal 2,5 miljoen gulden uit de zogenoemde gasoverwinst. De gemeente raden zullen zich naar ver wachting in september over dit verzoek uitspreken. Voor het composteringsbe- drijf wordt uitgegaan van een jaarlijkse verwerking tuinafval van tussen de 120.000 en 160.000 kubieke meter. ,Als de gemeentera den het verzoek van de stichting inwilligen komt de prijs per 'kuub' voor een tuinder op een bedrag tus sen de negen en tien gulden te liggen. De helft van het terrein van de stichting is nog slechts ingevuld- Voor het resterende deel heeft het stichtingsbestuur nog geen concrete plannen. Voorzit ter Van Prooijen: „Eerst gaan we via onze eigen grond een pijpleiding naar de rioolwaterzuiveringsin stallatie de Nieuwe Water weg aanleggen. Dat lijkt ons de meest veilige oplos sing. Daarna zien we wel verder". Enkele uren voordat ze op de nachtboot naar Engeland stapten gaven de American Musical Ambassadors op het Sch' riamse Plantagepodium gisteravond nog con cert. Het was het laastsle dat op si vaste land van Europa werd gegeven. Het 120 man sterke gelegenheidsorkest besluit van de week de Europese toernee met een concer tenreeks in Groot Britannië. De Ambassadors speelden gisteren de ster ren van de hemel. De kleine driehonderd mensen die het openluchtconcert bijwoonden waren dolenthousiast en vroegen om meer. Maar het orkest, dat enkele js'en geleden al naar Schiedam was gehaald door de leden van de Rijnmondband, moest snel naar Hoek van Holland om de boot niet te mrisen. Wel beloofden ze volgend jaar weer naar Schie dam te komen. Een traditie wordt dus weer in ere hersteld. Na het succesvolle concert, werd door diver se muziekliefhebbers geopperd dat da Schie damse harmoniën weer regelmatig op het Plantagepodium zouu'o.t moeten aantreden, zoals vroeger het geval was. Schiedam Bij een aanrijding met een per sonenwagen heeft een 36-jarige motorrijder uit Viaardingen twee gebroken middenvoets beentjes opgelopen. Op het kruispunt Vlaar- dingerdijk, Rembrandtlaan, P.J. Troelstra- laan gaf een automobilist uit Maassluis geen voorrang aan de motor die van rechts kwam. Na behandeling in bet Schielandziekenhuis kon de motorrijder nat r huis. Schiedam Bij controles op de Nieuwe Damlaan en de Horvathweg heeft de politie in twee uur dertien maal een proces-verbaal uitgeschreven voor overschrijding van de maximumsnelheid. De hoogste snelheid die door de politie werd gemeten was 81 kilome ter per uur. Schiedam De uitspraak van VVD- fractieleider Gerard Verhulsdonk, dat de erfpachtscontracten in Woudhoek- Noord niet opengebroken zullen wor den, is niet in goede aarde gevallen bij zijn fractiegenoot Piet Prins en evenmin bij de Vereniging van Huiseigenaren in Woudhoek-Noord. De uitlatingen, die Verhulsdonk deed in het bijzijn van zijn PvdA-collega Gé Brouwer, staan haaks op de bevindingen van VVD- raadslid Prins. Deze heeft er in een brief aan B en W voor gepleit om het in de Botenbuurt en ook in andere stadsdelen voor de eigen aar/bewoners mogelijk te maken erfpacht voor vijftig jaar af te kopen. „Ik ben al een hele lijd bezig met die mensen in Woud- hoek," zegt Prins. „Ik heb enkele stellingen op papier gezet, met de boodschap aan B en W; zo wil ik het. Daarover moet te praten zijn." Prins geniet de sympathie van de huiseige naren in Woudhoek. Voorzitter Ben van Rooij heeft na het artikel in het RN van maandag direct contact opgenomen met Prins en Verhulsdonk, „Wij zijn vijf jaar ge leden in goed vertrouwen die contracten met de gemeente aangegaan. Erfpacht afkopen kan niet, werd toen gezegd, en in goed ver trouwen zijn wij een vijfjaarlijkse herziening van de canon overeengekomen. Maar nu een verhoging van 25 procent dreigt, zijn bij veel van mijn buren de schellen van de ogen ge vallen. Veel mensen hier zien hun vertrou wen beschaamd," aldus Van Rooij. Hij is met Prins eens, dat nu de eerste canon herziening eraan komt, beter meteen afkoop van erfpacht kan worden ingesteld. Dat is de beleggers Eurowoningen en Bouwfonds in Woudhoek-Noord onlangs wel gelukt. Ver hulsdonk en Brouwer gaven echter te ken nen, dat afkoop beperkt zal blijven en dat er voor de Botenbuurt geen speciale regelingen zullen worden getroffen. Als er al iets ge daan kan worden, zou het op de hele stad be trekking moeten hebben, zo waren de twee fractieleiders van de PvdA/VVD-coalitie het eens. „Gerard moet mij niet in de wielen rijden;" aldus Prins, die zijn winkel op de Hoogstraat pal naast die van de VVD-fractieleider heeft. Hij is gisteren dan ook meteen binnengelo pen. Verhulsdonk: „Ik besef, dat ik een on gelukkige term heb gebruikt door te zeggen dat contracten niet opengebroken moeten worden. Ik heb die mensen in Woudhoek la ten weten: die zin is misschien wat overbe licht. Er zijn diverse mogelijkheden. Maar ja, Prins is ook zo gedetailleerd." Prins: „Gerard is nogal laconiek, nou ja. Po litiek is hij ook beter onderlegd dan ik, maar het gaat mij om die bewoners. Die hadden destijds geen idee, dat die contracten zo'n ge volg zouden kunnen krijgen." Verhulsdonk: „Die mensen in Woudhoek be seffen niet, dat als twee opponenten, die Brouwer en ik toch zijn, tot een eensluidende conclusie komen, dat voor een stad interes sant kan zijn. De PvdA heeft toch al een hele stap moeten doen door, zij het schoorvoetend, in Woudhoek-Noord tweemaal afkoop van erfpacht toe te staan. Dat betekent dat zij hun theorieën overboord hebben gegooid. Vroeger was de PvdA strenger in de leer, daar zit dus ook een stukje liberalisering."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1