Schiedam nu milieustad GRAAGGEDAAN. Zijdeveld is blij met plan voor moestuinen Failliete slager is met 'vakantie' «- Jwmjb mawseuo VLAARRINGS DAGBLAD eOHIEDAMSGHEGOÜRANI NIEUWE WATERWEG COURANT Onzekerheid over drinkwater blijft /finin Woonwagenkamp heeft wel kans Jongetjes maken ravage van garage Omwonenden Platanendreef krijgen wel toezeggingen 't Weer houdt de Vissers niet van midzomer feest af 'Migranten nadrukkelijk verzocht te solliciteren' Maassluisse verdronken in Zuidbuurt Jenever en scheepsbouw behoren tot verleden 'ptü£d"^in. VRIJDAG 27 JULI 1984 HHiuiliiiiiniiiiMMMiiiiMiiiwiiiiimiiifiiiiifiiiuininiimiiiiiimiiinMiiiiiiirttifliiiimiiiiimfliiiiHiiiiiiiiiiiiiiiMH^^^ Schiedam Wethouder Zijdeveld is bereid zijn volle medewerking te ge- Ven aan de werkgroep Moestuinen Schiedam- Zuid. Hij bejubeLt het plan voor een collectieve tuin, waar groenten, kruiden en fruit op biologtsch-dy- namische wijze geteeld zullen worden. „Ik ben lyrisch, juichend en enthousiast," liet Zijdeveld gis teren weten na een onder houd, dat hij had gehad met Annabell Engles en Anneke Molenaar van de werkgroep Moestuinen, die ressorteert on- der de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. „Ik constateer met genoegen, dat er eindelijk een groep mensen in de stad is, die aan dit soort ideeën uitvoering wil geven," aldus Zijdeveld. Zelf is de wethouder een verwoed le zer van bladen als De 12 Am bachten en De Kleine Aarde, die handelen over alternatieve en milieuvriendelijke arbeid, van landbouwmethodes tot energievormen. Hij kwam dan ook zelf met de tip om bij eventuele kassenteelt gebruik te maken van zonneënergie. Hierin wil Zijdeveld de werk groep met adviezen bijstaan. Hij deed de toezegging, dat de gemeente zal onderzoeken welke locatie geschikt is. Te denken valt aan een lap grond van 500 vierkante meter tus sen clubhuis De Dijk en de be jaardenflat Francois Haversc- hmidL Hier is de grond meer geschikt dan langs het Sterre- bos en de Westfrankelandse- dijk nabij de HCG. Zijdeveld denkt aan een finan ciële regeling, die de gemeente tegenwoordig ook treft met mensen, die Teststroken' groen in de stad zelf willen onderhouden. Dat komt dan op 75 gulden in vijf jaar. Haar staat tegenover dat subsidies moeilijk zijn te verwachten. Zo gaat ae werkgroep in beroep tegen een subsidie-afwijzing door het ministerie van land bouw en visserij. Zijdeveld: „Wat de werkgroep wil, past precies in wat het col legewerkprogramma expliciet vermeldt over rtatuurgebruik in de woonomgeving. Vroeger zag elk kind hoe bet eigen eten van een stukje grond kwam. Er waren meer boeren en grotere tuinen. Maar dat is allemaal meer en meer en meer op grote afstand van de stad gekomen en ik d^nk, dat dat een stuk vervreemding gaf. Ik hang de figuurlijke vlag uit over du initiatie! om die koers ie veranderen." De kosten kunnen vermoede lijk worden gedrukt, door het moestuincomplex niet met hekwerken af te rasteren, maar door er met snelgroeien de gewassen een natuurtijke haag rond te creëren. De locatie-Buitenhavenweg voor het Schiedamse woonwa genkamp zal door wethouder Zijdeveld wel degelijk worden onderzocht. In ons artikel van gisteren waren per abuis enke le zinnen weggevallen, waar door de indruk ontstond dat de wethouder niet zou ingaan op de door de fractieleiders van de PvdA en de VVD gesugge reerde locatie. Er had bij moe ten staan, dat de wethouder zijn ambtenaren zal raadple gen en er de betreffende stuk ken op zal naslaan, alvorens een definitieve uitspraak te kunnen doen. Doordat Zijdeveld nu onjuist geciteerd werd, leek het alsof hij nog vasthield aan de vroe gere onhaalbaarheid van die locatie. Excuses voor dit mis verstand, dat bovendien de woonwagenbewoners onnodig met scepsis vervuld zal hebben over de suggestie van de PvdA/VVD-Ieiders. Schiedam - De directeur van garage Langman aan de Noord molenstraat in Schiedam ontdekte gisteravond bij toe val, dat twee jonge Schiedam- mertjes in zijn bedrijf de auto's aan het 'testen' waren. De twee 8-jarige jongetjes waren door een gat de garage binnen gekropen en speelden botsau tootje met echte auto's. Tot zijn verbazing hoorde de directeur, toen hij om zeven uur nog even naar zijn kan toor ging, in de garage een ra dio spelen. Binnengekomen zag hij nog net een jongetje, dat er als een haas vandaar ting. Hij wist een tweede naapje in de kraag te grijpen en waarschuwde vervolgens de politie. De jongetjes hadden in de ga rage een ware ravage aange richt. Bovendien hadden ze met hun moddervoeten de gloednieuwe auto's besmeurd. Bij elkaar veroorzaakten de Schiedammertjes voor zo'n achtduizend gulden schade. Vlaardingen De bezwaren van omwonenden tegen de bouw van premie-koopwonin gen op het voormalige bunga- lowgebied aan de Platanen- dreef in Holy-Noord zijn door burgemeester en wethouders ongegrond verklaard. De be- zwaarschrijvers hebben met hun protesten wel een aantal toezeggingen van de gemeente afgedwongen. De omwonenden hebben sinds de plannen van de bouwbe drijven SSN, Peter Stock en Van der Waal werden gepre senteerd geen gelegenheid voorbij laten gaan om hun on genoegen daarover te uiten. Zij hadden verwacht tegen over dure bungalows te zullen wonen, maar kwamen bedro gen uit. Volgens de gemeente is er door de economische ma laise geen belangstelling voor bungalows en levert het vast houden aan die plannen onno dig renteverlies op. De omwonenden zijn vooral bang voor waardedaling van hun huizen, als er premie koopwoningen naast worden gebouwd. Bovendien zou de gemeente meer op de grond kunnen verdienen door er duurdere huizen te laten bou wen, meenden zij, daarin ge steund door CDA-raadslid Maarten Vermeer. Aan twee bezwaren van de omwonenden zijn burgemees ter en wethouders wel tege moet gekomen. Als door de bpuw van dewoningen de verkeersveiligheid in gevaar dreigt te komen zullen er '„jpassende maatregelen" wor den genomen. Een zelfde toe zegging krijgen de bezwaar- séhrijvers voor het geval er een tekort aan parkeerplaat sen zou ontstaan. Ambulancevervoer onder het mes Waterweg-Noord De geneeskundige- en ge zondheidsdienst Nieu we Waterweg-Noord (GGD) wil het aantal ambulances, dat 's nachts paraat is, hal veren tot één. In de nachtelijke uren staan voor de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis momen teel twee bemannings- ploegen klaar om met de ziekenwagen uit te rukken. De Inkrimping is nood zakelijk omdat het zie- kenvervoer in de regio te ruim in het personeel zit In vergelijking met de landelijke richtlijnen. Wordt het aantal nacht ploegen teruggebracht tot een, dan kan de GGD binnen het budget blij ven. Het aantal van vijf ambulances dat overdag beschikbaar is kan wel worden gehandhaafd. Directeur Wolfs van de GGD beaamt dat wordt overwogen 's nachts één in plaats van de huidige twee ambulances pa raat te houden, maar voegt daaraan toe dat nog geen be slissing is genomen. Een werk groep bestaande uit personeel van de ambulancedienst en medewerkers van de centrale personeelsdienst van de ge meente Vlaardingen, bekijkt de haalbaarheid van het voor stel. Eind augustus moet de werkgroep advies uitbrengen, waarna de gemeentebesturen van de drie Waterweggemeen- len de knoop zullen doorbak ken. Indien de gemeenten de maatregel onaanvaardbaar vinden, zullen zij het tekort op het zieken ver voer uit eigen zak moeten bijpassen. Bij de ambulancedienst wer ken momenteel 27 mensen. Volgens de richtlijnen van het Centraal Orgaan Tarieven in de Gezondheidszorg (COTG) dient dat aantal voor I januari 1986 te worden teruggebracht tot 23. Directeur Wolfs zegt dat er geen gedwongen ontsla gen zullen vallen. Het natuur lijk verloop is in de komdende anderhalf jaar groot genoeg om de vermindering met vier arbeidsplaatsen op te vangen. Volgens Wolfs is het niet al leen de bezuinigingswoede van het rijk die de GGD dwingt zuiniger aan te doen met hei ambulancevervoer. Als andere oorzaken noemt hij de daling van het inwoneraantal en de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden in de regio. Daardoor is het aantal ambu- lanceritlen de laatste jaren af genomen. De GGD-directeur wil nog geen oordeel vellen over het bezuinigingsvoorstel. „Ik kan daar nu geen verstandig woord over zeggen, want ik weet niet hoeveel ritten de twee ambulances 's nachts ge lijktijdig uitvoeren." Boven dien wi! hij de werkgroep, waarvan hij zelf geen lid is, niet voor de voeten lopen. Als die ene ambulance in de nachtelijke uren al een rit heeft, betekent het niet dat in de regio geen zieken- en ge- wondenvervoer meer aanwe zig is. Er zal dan een zieken wagen worden gestuurd van uit Rotterdam, waar het cen trale alarmnummer is geves tigd. Dat gebeurt 's nachts in de huidige situatie, met twee ziekenwagens, ook wel eens, aldus Wolfs. Voor het schoolbord vertelde wethouder Coenen wat er mis is met het drinkwater. Maassluis In de Steendijkpolder is woedend gereageerd op het bericht dat het onderzoek naar de kwaliteit van het drinkwater niet zal worden uitgebreid. In een brief, die huis-aan- huis is verspreid in de mei verontreinigd ha vens! ib opgespoten wijk, schrijven burgemees ter en wethouders dat er met het water „wat aan de hand is. maar dat het alleszins betrouw baar en normaal te consumeren is". De PvdA heeft het gisteren tijdens de spoed vergadering van de raadscommissies voor mi lieu en volksgezondheid als enige opgenomen voor de Steendijkpolder. Fractievoorzitter An ton Wustrow vond dat maandelijks op vijftien adressen watermonsters moeten worden geno men in plaats van vijf, zoals nu gebeurt, „üp steeds meer adressen deugt het drinkwater niet. We moeten elk risico uitsluiten", aldus Wu strow. Ook drong hij aan op een vergelijkend onderzoek van kunststof en koperen waterlei ding. Wustrow wond zich erover op dat B en W. zonder de raadscommissies te raadplegen, de eis van de bewoners om meer wateronderzoe- ken in de wind hebben geslagen. Ook leden van de bewonerscommissie, die bij de vergadering op het stadhuis aanwezig wa ren, viel dat op. Voorzitter H. Woudstra: „Door die brief te schrijven heeft het college de mon digheid van de commissie ingesnoerd. Dit-is geen democratie," Vervolg op pagina 15. liiHiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiiiiiüiiiiiifiiiiiiiiiifiuiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiifimiiimimiiiiimtH Hans en 5 Evelynn |j Visser: toch maar s proberen.., Schiedam Het is hartje zomer, maar daar valt bui len weinig van te merken. Toch hebben Hans en Eve lynn Visser het er maar op gewaagd: voor zaterdag avond hebben zij een midzo merfeest georganiseerd, dat evenals twee jaar geleden het Prinses Beatrixpark in de schijnwerpers moet zet ten. Op het terrein tussen de kin derboerderij en het panne- koekhuis wordt vanaf mor genmiddag twee uur de Bobo-kindershow gehouden, waarna rond vijf uur een barbecue aanvangt met plaats voor achthonderd per sonen. De toegang is gratis. „Als je in Schiedam iets or ganiseert en je vraagt er een entreeprijs voor, komen de mensen niet." zegt Hans Vis- ser, verwijzend naar recente mislukkingen rond de Coun try-show van de Tros in het Julianapark en het evene ment in een circustent op de Hogen ban weg. 's Avonds is er muziek van hei Calypso-showorkest, dat Lee Towers doorgaans bege- leidt, en van het kwartet l Los Cobanos. Dat wordt af- gewisseld door een drive-in- show van Sjors Mountain, bekend van Radio Atlantic Schiedam. Het midzomer- feest wordt opgezet 'met een knipoog naar de thuisblij- vers', voor wie*er volgens 1 Hans en Evelynn verder in de stad weinig te doen is. j Volgens Hans Visser heeft de hele horeca veel te lijden I van de slechte zomer. Daar- bij komt dan nog, dat de VVV-activiteiten rond de Maasboulevard enigszins te- f genvallen. De rondvaartboot I aan het Hoofd houdt geen rondvaarten meer, alleen partijen, en bustochten voor j dagjesmensen gaan nog nau- wehjks via Schiedam. ^nimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiUHtiiiiiMiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiifiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHrÊ Vlaardingen Migranten wordt voortaan in jjerso- neelsadverienties van de ge meente 'nadrukkelijk ge vraagd te solliciteren*, als er vacatures zijn in het wel zijnswerk voor migranten. Dat hebben burgemeester en wethouders besloten, nadat het overlegorgaan migran ten daar in zijn laatste ver gadering op had aangedron gen. De gemeente begint in sep tember met een project om buitenlandse vrouwen voor te lichten over gezondheids zorg. Het overlegorgaan wil de die functie splitsen; er zou iemand moeten worden aangenomen die de organi satie voor zijn rekening zou nemen en een buitenlandse vrouw om de gezondheids voorlichting te geven. De ge meente was daar echter van wege de hoge kosten niet toe bereid. „Een gemiste kans om een buitenlandse vrouw erva ring te laten opdoen met dit werk", vond het overlegor gaan. De advertenties waren echter al geplaatst en het be sluit van B en W was niet meer terug te draaien. Er wordt nu wel alsnog een vertegenwoordiger van de migranten opgenomen in de sollicitatiecommissie. Maassluis - In de sloot langs dc Zuidbuurt is gisteren het stoffelijk overschot van een 55-jarige vrouw j/evonden. De politie van Maassluis sluit een misdrijf uil. De vrouw het zich woensdag avond met een taxi naar haar huis aan de Zuidbuurt bren gen. Zij is tijdens de korte wandeling naar huis vermoe delijk onwel geworden en m het water gevallen. De volgen de ochtend zag haar buur vrouw de verdronken vrouw m de sloot liggen. Schiedam In toene mende mate begint Schiedam landelijk be kend te staan als een gemeente, waar veel ruimte is voor milieu vriendelijke activitei ten. De 'energieke'aan pak rond zonneénergie, windmolens, isolatie, recycling en nu bijvoor beeld ook de biolo- gisch-dynamïsche tuin tjes in Schiedam-Zuid bezorgen de stad zelfs langzamerhand haar nieuwe image. Afgerekend wordt eindelijk met bet beeld van een stad, die noga] vastgebakken zat aan zijn jeneververleden en de tragische ondergang van de scheepsbouw, die in de jaren zeventig de werven Gusto en De Nieuwe Water weg de kop kostte en Wil- ton-Fijenoord onlangs bijna. Onder de nieuwe noemer 'Schiedam milieustad' duikt de gemeente steeds vaker op in vaktijdschriften. Het maakte bijvoorbeeld ONS- directeur Jaap van Willigen tot één der bekendste 'nuts- bazenvan Nederland. De ONS experimenteerde als voorloper op bet gebied van koelwater, windenergie en zonnewarmte. Er zijn plan nen voor twee ieu\ve windmolens Bovendien wordt de aanpak bij het dumpen van ver onreinigde grond als zeer voor 1 varend en een voorbeeld voor an dere gemeenten geschetst. Zo is het GTB-terrem al voor het grootste deel ge schoond. Wie vroeger Schiedam zei, zei jenever. De stad zag ech ter haar meeste distilleerde rijen en stokerijen sluiten. Daarna was het dc scheeps bouw. waarvan de meeste inwoners voor hun dage lijks brood afhankelijk wer den. Schiedam ah milieu- s tad begint echter terrein te winnen, zo merken ambte naren in landelijke overleg vormen. Volgens een insider in de gemeentepolitiek begint nu dan ook duidelijk te wor den, waarom 'milieu' niet meer als aparte post bij een weihouder is onderge bracht „Dan zou het nooit zo goed uit de verf komen. ,iblieu vereist een integrale aanpak. Daarom is gewoon elke wethouder ermee be zig, meent hij. Vlaardingen Er is nog hoop voor het personeel van de failliete keten van viersterrenslagerijen, die ook een vestiging heeft aan de Van der Driftstraat in Vlaardin gen. De slagerij-keten maakt grote kans te worden overgenomen. Volgens curator mr. H.J. Gransier heb ben zich enkele geïnteresseerden voor de in totaal acht slagerijen gemeld. Eigenaar De Zeeuw en Ram BV in Woerden is vorige weck failliet gegaan. De BV heeft volgens eigen opgave een schuld van 5.7 miljoen gulden. Bovendien is er uit de inboedel een kluis ver dwenen met een inhoud van bijna 700.000 gulden aan geld en waardepapieren. Er is een onderzoek ingesteld. Het Woerdense bedrijf De Zeeuw en Ram BV verkeer de al geruime tijd in finan ciële moeilijkheden. Vorig jaar werd het abattoir van de firma al gesloten. Het had toen alleen nog de keten van slagerijen in de BV. Inmiddels is mr. Gransier in otiderha ndeng met cn kei e gegadigden die zijn geïnte resseerd tn de gehele koten van slagerijen of losse filia len „Voor een aantal goedlo pende winkels h veel be langstelling", aldus dc cura tor „Binnen niet al te lange lijd verwacht ik uitsluitsel te kunnen geven over deze zaak. zodat de bedrijfsvoe ring door kan gaan". De Zeeuw en Ram BV had behalve in Vlaardingen ves tigingen in Zoetermeer, Dor drecht, Den Bosch, Ridder-J, kerk cn Breda. - De voedingsbond FNV heeft het personeel geadviseerd ir( de winkels aanwezig te blij ven. „Een winkel waar geen werknemers aanwezig zjjn, trekt met aan op eventuele verkopers", aldus bondsbe» stuurder W.J. van den Bre men van de FNV, „Dinsdag is hel personeel door ons bij; eengeroepen. We hebben daarbij een verklaring gege» ven van wat de mogelijk he^ den zijn op voortzetting. De werknemers moeten welis waar afwachten, maar niet; lijdzaam toezien". De acht slagerijen zijn vol gens Van den Bremen dan ook slechts tijdelijk gesloten: „We hopen met de curator een goede oplossing ie kun nen vinden, ook voor het personeel". Op de etalageruit van dê Vlaardingse vestiging, diQ zich presenteert, als De Vleeskoning staat 'Uw vier? sterrenslager is met va kan-; tie*. Wanneer de winkel weer open gaat wordt nieï vermeld. zijn mensen die onze krant nog met f r zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. Adre-. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I POSfc en goed beloond! Want voor die kleine» e; - moeite krijgt u een telefoonklapper 0°nPl-iai<, o'°" als aazrc n&Ar: °s<CC5cJ~.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1