I 'Zijdeveld mag zijn binnenstad afmaken 'Koekoekslaan zal erg moeilijk worden' Werkgroep: jongeren in zalen Blauwe Brug VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHi COURANT NjEDWE WATERWEG COURANT Meubelbedrijf zet 50 man op straat 7f Koetshuys blijft bij Wim Kersten Dresser wil 33 man ontslaan Sport pleit voor halvering van OGB Auto gekraakt Predikant bedankt Gereedschap gestolen Cheques uit brievenbus gehengeld Russisch roulette met woonwagenkamp? Ouderenwerk wil telefoon cirkels WATERWEG WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 Sfchiedam Ak er drie kleine zalen en wat loze ruimte voor worden benut ziet de werkgroep Ruimtelijke Ordening (RO) m Schxedam-Noord goede mogelijkheden voor een ioneeren- centrum m de Blauwe Brug. Gevolg zal dan zijn, dat het hele wijkcentrum op het Bach- pleïn wat moet inschikken. De bar zou verplaatst kunnen worden naar de centrale hal, die nu onvoldoende benut wordt. Ook komt het de werkgroeps leden Henk Ravensbergen en Aad Broxks voor, dat het bi- bliotheekfiliaal Noord wel zeer ruim in zijn jasje zit. „Je kunt beter een fiets huren om die bibliotheek door te komen", zegt Ravensbergen. „De biblio theek zit er verschrikkelijk ruim, vooral als je ziet hoe krap de activiteiten aan de an dere kant van de Blauwe Brug behuisd zijn. Je krijgt natuur lijk wel de hele bibliotheek over je heen als je zoiets voor stelt, maar daar staat tegen over dat de bibliotheek ook al een prachtige locatie krijgt op het Stadserf." De ruimte voor de muziek school kan in het alternatief gehandhaafd blijven. Tussen de muziekschool en het Kruis- gebouw zou echter het open jongerencentrum (OJC) moe ten komen. De afdeling CSJ in het stadskantoor onderzoekt thans de door Aad Broxks neergelegde visie en heeft deze doorgestuurd naar wet houder Hafkamp. Van belang is, dat het OJC en de andere bezoekers van de Blauwe Brug gescheiden in- en uitgangen krijgen, waardoor het wijkcen trum geen overlast hoeft te verwachten. Volgens Ravensbergen en Broxks van de werkgroep RO is Schiedam-Noord onderbe deeld wat welzijnsvoorzienin gen betreft. Ook het feit, dat de Blauwe Brug deze week zes weken lang gesloten is, doet daar geen goed aan. Het wijk centrum, dat zes miljoen ge kost heeft en nu al aan een verbouwing toe is, zou beter kunnen functioneren. Bovendien verwachten Broxks en Ravensbergen verzet van wijkbewoners, als de gemeente een OJC zou willen huisvesten in een leegkomend schoolge bouw, zoals aan de Peter van Anrooylaan, de Eduard van Beinumlaan of het Faassen- plein. Vestiging van het OJC in de Blauwe Brug, „waar ie dereen moet kunnen komen", lijkt hen daarom beter. Overi gens is er 1 september een open dag in het wijkcentrum. Meer over de werkgroep RO op pagina U. Vlaardingen Volgens de industriebond FNV heeft het geen zin naar de onderne mingskamer te stappen om de voorgenomen ontslagen bij de Vlaardingse vestiging van Dresser Europe S.A. aan te vechten. Omdat het bedrijf een onderneming is naar Bel gisch recht zal een verzoek van de vakbond voor een en- quéteprocedure via de onder nemingskamer in Amster dam niet ontvankelijk wor den verklaard. „Hierdoor is ons een belangrijk middel om het beleid van de onderne ming aan de kaak te stellen ontnomen", aldus districtsbe stuurder Piet Janssen. De Vlaardingse vestiging van het Amerikaanse bedrijf Dresser wil 33 van de 42 werknemers ontslaan, omdat het de produktie wil overhe velen naar de Verenigde Sta ten. Het bedrijf vervaardigt onder meer schoonmaakma teriaal voor buizen van de chemische en petrochemische industrie De Industriebond FNV heeft echter al laten weten geen enkel econo misch motief te zien om de produktie naar de Verenigde Staten te laten verhuizen. Dresser wil de produktie vol ledig overhevelen naar de Verenigde Staten en in Vlaardingen uitsluitend het verkoopapparaat voor Euro pa en het Midden-Oosten handhaven. Nu is gebleken dat het star ten van eert enquêteprocedu re geen zin heeft ligt de be langrijkste verantwoordelijk heid voor de toekomst voor het personeel van Dresser bij de directeur van het GAB, aldus FNV-distrietsbestuur- der P. Janssen. Ket arbeids bureau zal moeten bekijken of Dresser de juiste weg be wandelt door de produktie te verhuizen naar de VS en 33 man te ontslaan. Linders toch dicht Vlaardingen De hardnekkige en telkens ontkende geruchten van de afgelopen weken zijn toch waarheid geworden. De Vlaardingse vestiging van het meubelbe drijf Linders gaat dicht. Ook de filialen in Breda en Dordrecht worden gesloten. Vlaardingen Voetbalver eniging Zwaluwen vindt dat de onroerend-goedbelasting voor sportverenigingen moet worden gehalveerd. In een brief aan de gemeenteraad pleit het bestuur voor een verlaging van de OGB voor verenigingen met clubhuizen pn kleedkamers op gemeen telijke sportvelden. „We worden veel te hard aangepakt door de gemeen te", meent Zwaluwenbe- stuurslid J. Schumacher. In vergelijking met andere ge meenten is de onroerend goedbelasting voor sportclubs in Vlaardingen onredelijk hoog. Diverse plaatsen heb ben veel lagere tarieven voor sportclubs.' Schumacher wijst er op dat clubhuizen en kleedkamers maar enkele uren per week worden gebruikt. Een ander motief om te pleiten voor verlaging van de OGB is de fianciële situatie van de sportclubs. Door teruglopen de ledenaantallen krijgen de verenigingen steeds minder geld in kas. Vlaardingen. Vanuit een aan de Watersportweg gepar keerde auto zijn een fok, een grootzeil en een koffer met een rekenmachine gestolen. De waarde van de buil be draagt achthonderd gulden. Bovendien zit de eigenaar van de wagen met een schadepost van zevenhonderd gulden, omdat de dief bij het kraken van de wagen nogal hardhan dig tewerk ging. Schiedam Dominee J.P. -Boften te Schiedam heeft het beroep, dat de christelijk gere formeerde gemeente in Nïeuwpoort op hem heeft ge daan, niet aangenomen. Diver se redenen liggen eraan ten grondslag, dat hij liever blijft wonen in wijk Nieuwland dan in Nieuwpoort. Schiedam Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Noordveslsingel hebben onbe kenden voor duizenden gul den specialistisch gereedschap gestolen. Na over een hek te' zijn geklommen, braken de dieven een bestelwagen open, waarin gereedschap lag. Ver volgens drongen ze een werk plaats binnen. Met onder meer boormachines en vleugelpom- per» namen de inbrekers de benen. Schiedam Een 24-jarige be woner van de Jozef Öreliosin- gel is danig geschrokken toen hij terugkwam van vakantie. Bij het doornemen van de post ontdekte hij dat 2400 gulden yan zijn girorekening was af geschreven, terwijl hijzelf teen cheques had geïnd. Het leek dat tijdens zijn vakantie een envelop met twintig giro betaalkaarten was gestolen. Vermoedelijk zijn de cheques uit de brievenbus gehengeld. - Crossfietsende kinderen op het woonwagenkamp aan de Schïekade. Het kamp lipt te ver van de andere Schiedamse woonwijken om de integratie tot stand te doen komen. Vriendjes uit andere wijken komen niet zo gauw spelen op het kamp, Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft er een hard hoofd in, dat het woonwagencentrum-Koekoekslaan van de grond komt. Maar de druk van de ruim zeshonderd bezwaarschriften uit Kethel-Oost is niet zo zwaar, dat de wethouder ook over weegt het plan in te trekken. Zolang er geen ander kamp gerealiseerd is, voelt Zijdeveld een morele plicht tegenover de woonwagenbewoners aan de Schiekade, om met de optie- Koekoekslaan door te gaan. „Wij hebben ons er grof op ver keken." geeft Zijdeveld toe over de stroom van bezwaren. „Je leert in de ruimtelijke orde ning omgaan met het fenomeen bezwaarschriften. Vaak wordt er dan gescholden of anders be treft het standaard bezwaren. Maar ik heb het gevoelen dat hier zwaar juridisch is geadvi seerd. De bezwaarschriftenpro cedure is goed voorbereid. De conclusie is dan ook: als dit ka liber in Kethel-Oost ingezet blijft, wordt het een procedure lol aan de Kroon. En je weet hoe het met Woudhoek-Noord is: daar Iaat de kroonuitspraak al zeven jaar op zich wachten, terwijl het daar maar om zeven bezwaarschriften gaat. Hier zijn het er honderden. Op korte ter mijn komt die locatie-Koe koekslaan er dus niet." Zijdeveld voegt er meteen aan toe, dat B en W dat altijd al voorspeld hebben. „In de ge mengde commissie, die er was voor de voorbereiding van het kamp, werd dat uitgelegd als onwil van B en W. Jullie willen niet, zeiden ze. Maar wij heb ben van tevoren gewaar schuwd. Met name de VVD vond dat er best geschikte loca ties te vinden moesten zijn, maar toen puntje bij paaltje kwam, zagen ze ook in dat er maatschappelijk verzet zou ko men. Wij wisten dat het moei lijk zou worden. Daarom heb ben wij gemeentewerken ook opgedragen: doe 't bungalow- achtïg, zorg voor een fraai woonwagenpark. En achteraf waren er hier intern in het stadskantoor mensen, die zei den: zo zou ik zelf wel willen wonen. Maar de buurt in Ke thel-Oost heeft het niet zo erva ren. De buurt wil het niet. Jam mer. Hel kan een luxe villa- wijkje zijn. Natuurlijk heb je ook vieze, smerige kampen, maar iedereen gaat eraan voor bij dat dit centrum door het Ge meentelijk Woningbeheer be heerd zou gaan worden met de garantie dus dat het er beter zal uitzien. Net zomin als je in een trappenhuis een sloopauto mag zetten, zou dat aan de Koe koekslaan mogen," Integratie Sociaal ziet Zijdeveld ook een probleem. Destijds is besloten het-afgelegen kamp niet te re noveren, omdat er dan van in tegratie met de andere Schie dammers niets zou komen. Ves tiging van woonwagens in de bebouwde kom was dus het streven. Zijdeveld: „Maar je ziet de weerstand in Kethel-Oost. Komt er dan iets van integra tie? Dat moet je schatten en in dat dilemma zitten wij. Moeten wij dit plan doordouwen? Als wij nu geen enkele andere ge schikte locatie hadden, moesten wij er moreel mee doorgaan. Als het absoluut het enige was. Schiedam Galerie 't Koets huys aan de Lange Haven 78 verlengt gedurende de zomer maanden de expositie van Wim Kersten, de voormalige conservator van het Stedelijk Museum Amsterdam, die leef de van 1908 tot 1974. De galerie van An van den Brand toont tien jaar na zijn dood een overzicht van Kerst- ens gehele oeuvre, vanaf 1938 tot en met zijn laatste werk van. 1973. Wim Kersten publi ceerde veel artikelen en een boek over de moderne kunst in Nederland en was zelf ook beeldend'kunstenaar en als zo danig lid van de Liga Vrij Beelden, 't Koetshuys laat ver der, eveneens tot 9 september, primitieve beelden uit Bali en Lombok zien. De galerie is open op donderdagavond, vrij dagmiddag, zaterdag en zon dagmiddag. En dan wordt het Russisch rou lette." „Maar als je enige kans ziet er gens anders een centrum te rea liseren, zonder botsingen en maatschappelijke tegenstellin gen, dan moet je naar die kant gaan. of het nu een woongebied is of een industriegebied. De door de woonwagenbewoners gesuggereerde locatie-Sehie is in potentie een leuke locatie," vindt de wethouder. Zijdeveld ziel eveneens moge lijkheden in Spaland. Als daar begonnen wordt met woning bouw, kan van tevoren al reke ning worden gehouden met een kamp. „Dat is op dit moment een vogel in de lucht, maar dat is elke locatie. En soms fladde ren die vogels acht jaar." Ook dan wil Zijdeveld echter niet het plan-Koekoekslaan in trekken. „Er zullen meer loca ties nodig zijn, dus vooralsnog blijft het een kwestie van en en-en-en-en en niet van of-of- of-of-of." Wethouder Zijdeveld wil om tactische redenen niet ingaan op de door de fractieleiders van PvdA en VVD, Brouwer en Verhulsdonk, opgeworpen loca tie-Buitenhavenweg. „Het is in de eerste plaats geen nieuwe lo catie. De plek is al eens onder zocht, maar er zat toen een blokkering op wegens de aanleg van een persleiding. Daar kan ik nu niets zinnigs over zeggen. In de tweede plaats heb ik er van geleerd om geen voortijdige uitspraken te doen, want de éen wordt er moedeloos van en de ander bezorgt het vreugde, zon der dat er werkelijk gekeken is of er op de weg naartoe nog be ren geschoten moeten worden." Schiedam PvdA-wethouder Chris Zijdeveld hoeft niet bang te zijn, dat hij de verdere planvorming voor de binnen stad moet afstaan aan zijn VVD-collega Cor van Tilborg. Hoewel de stadsvernieuwing in de vier oude wijken van Schiedam èn in de Schiedamse binnenstad na 1 januari uit één fonds betaald zullen worden (dan treedt een nieuwe wet in werking), zal toch de huidige taakverdeling tussen beide wethouders gehandhaafd blij ven. „Je kunt het Chris niet aan doen om de binnenstad nu van hem af te nemen," vindt PvdA-fractieleider Gé Brou wer. Maar, voegt hij eraan toe: „Ik zal heel eerlijk zijn: ik heb in 1982 bij die taakverdeling tussen de wethouders er niet aan gedacht, dat die nieuwe wei eraan zat te komen en dat dat problemen zou kunnen ge ven. Maar wat mij betreft blij ven de oude wijken bij Van Tilborg en de binnenstad bij Zijdeveld. Dat zullen ze zelf ook wel willen." Gerard Verhulsdonk, fractie leider van de VVD, is het daar mee eens: „Het zijn twee kemphaantjes, mensen met een typische vechtstructuur, die hun territoir met sterke geurtjes afpalen. Dus zal dat wel zo blijven en van mij mag het." De fractieleiders zijn evenmin bang, dat het spanningen in de coalitie zal opleveren, alr> an dere stadsgebieden bij de stadsvernieuwing betrokken gaan worden. „Wie het doet maakt mij niet uit, Sis iemand het maar doet." zegt Verhuls donk. In die laatste stad, waai dt* oor sprong van het bedrijf ligt, zal alleen het warenhuis gehand haafd blijven. De operatie kost aan vijftig werknemers huil baan. Het familiebedrijf verkeert al geruime tijd in moeilijkheden. Zeker de vestiging in Vlaardin gen liep slecht, ook al was een deel van de flinke verkoop ruimte aan de Brede Haven straat/Hoogstraat enige tijd ge leden al afgestoten. Dat werd onderverhuurd aan Babyhalleh, om op die manier de kosten van net bedrijfspand wat te kunnen drukken. Directeur G. Brouwers heeft laten weten dat het bedrijf in 1982 een verlies heeft moeten incasseren van 1,2 miljoen: vorig jaar was dat be drag zelfs nog drie ton hoger. Al enkele maanden worden on derhandelingen gevoerd over overname van het bedrijf. Daarover is nu overeenstem ming bereikt met de handelaar in onroerend goed L. Fitges. Die stelde wel als eis, dat de verliesgevende vestigingen in Vlaardingen, Breda en Dor drecht dicht zouden gaan, Het warenhuis ih Dordrecht zal ook een wat andere opzet krijgen. De dienstenbond van het FNV is uiteindelijk met de reorgani satie akkoord gegaan, omdat er voor het bedrijf geen andere mogelijkheden overbleven. Voor het personeel is een rege ling getroffen. Linders heeft het in Vlaardin gen precies drie jaar uitgehou den. Het bedrijf kwam in de plaats van de meubelhandêl van Hofstee, die jaren in het kapitale pand (met in totaal zo'n vierhonderd vierkante me ter aan showroom) heeft geze ten, maar die uiteindelijk hét hoofd niet boven water wist te houden. Hofstee was en is com missaris van Linders, welk be drijf de Vlaardingse vestiging dus in 1981 onder eigen naam voortzette. Wat met het pand van Linders in Vlaardingen gaat gebeuren is nog niet be kend. Op dit moment is de zo- mer-opruitning nog in volle gang: die zal binnenkort dus wel gevolgd worden door de opheffingsuitverkoop. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIEIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Vlaardingen De raad voor het ouderenwerk wil telefoon- cirkels opzetten in de wijken Babberspolder en Vlaardinger Ambacht. Het gaal om groepjes van vijf a zes bejaarden, die elkaar dage lijks opbellen om te horen of alles goed gaat. Wordt op de afgesproken tijd de telefoon niet opgenomen, dan wordt een familielid of bekende ge waarschuwd om te kijken wat er aan de hand is. De raad heeft het initiatief ge nomen, omdat veel ouderen bang zijn dat ze ziek worden of vallen en dat niemand dat merkt Door deel te nemen aan een telefooncirkel wordt dat risico uitgesloten. Er is ge kozen voor de wijken Babbers polder en Vlaardinger Am bacht, omdat het percentage bejaarden dat op zichzelf woont daar vrij hoog is. Voor de begeleiding van de te lefooncirkels zijn vrijwilligers nodig. Hun taak zal zijn het voeren van het eerste en het laatste gesprek in de telefoon cirkel. Loopt de cirkel rond dan weet de begeleider dat alle deelnemers het goed maken. Neemt een van de bij een cir kel aangesloten ouderen niet op, dan wordt de begeleide' gewaarschuwd die vervolgens contact opneemt met een fami lielid, die over de huissleutel beschikt, om poolshoogte te nemen. Vrijwilligers voor de begelei ding van de telefooncirkels kunnen zich opgeven bij ae raad voor het ouderenwerk, lel.340021, of Carla Cooymans, lel.346013. ilfuiimtriiniimiiiiiiimmiimiiiiliiniiuiiiiii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1