'Isolement Maasboulevard nu eindelijk opgeheven' Voormalig archief kan zeven woningen bergen fis JA ROTTERDAMS NIEUWSBLAD VAKANTIEBEZORGERS NGS DAGBLAD SCHIEOAMSGHE COURANT MjUjWt WMBBjjHB CBjjjjjjjjT Trechter trots op heropend centrum mmsm Gewapende overvaller sluit juwelier op Verlengde lijn 52 ingewijd Plan voor Oude Kerkhof Buurtbewoners weten dief te overmeesteren 'Burgemeester Scheeresplein' Ambtenaren na 40 jaar in VUT Prijsvraag voor naam torenflat ik wil best een paar weken de krant bezorgen, daarom wil ik zo 5 snel mogelijk weten wat ik verdien en waar ik mag beginnen. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1984 Vlaardingen - „Het isolement van de Maasboulevard en omgeving is nu eindelijk opgeheven", zei de Vlaar- dingse wethouder voor verkeer Floor Quast gisteren, na de eerste feestelijke rit langs de,verlengde route van bus 52. Drie jaar geleden al vroeg "Vlaardingen aan Rotterdam om te bevorderen dat lijn 52 zou worden doorgetrokken naar de Maasboulevard. Dat heeft veel te lang geduurd, vond Quast. De liberale wethouder be pleitte tijdens een bijeen komst in de bejaardenflat aan de Westhavenkade een grotere vrijheid voor de ver voersbedrijven om slagvaar dig te kunnen inspelen op nieuwe behoeften van de rei zigers. „Sinds het rijk in 1976 de -touwtjes in handen nam móet er gevochten worden voor elke honderd meter buslijn erbij", zei een kriti sche Quast. Maar gisteren was het dan zo ver: twee feestelijk versierde bussen vol genodigden reden als eerste een deel van de verlengde route van lijn 52, die nu zijn eindpunt heeft aan het Deltaplein in Vlaar dingen. „Dat het slechts, en ik zeg dat met enig sarcasme, sléchts drie jaar heeft ge duurd voor we de lijn door konden trekken danken we uitsluitend aan de inspannin gen van de gemeente Rotter dam en de RET", aldus Qua st. Rateltikkers Allereerst gingen de versier de bussen naar de halte voor het gebouw van de sociale dienst aan de Hoflaan, waar wethouder Quast in gezel schap van J.M. Don van de Nederlandse vereniging van blinden en slechtzienden en Lpo^van der Werff, de blinde telèfonist van het Vlaarding- se stadhuis, ae zogenaamde rateltikkers aan de voetgan- ferslichten in werking stel- e. Toen het licht vervolgens op groen sprong en het gera tel klonk liepen de drie over het zebrapad naar de Oude Havenbrug aan de overkant van. de Hoflaan, om ook daar het voetgangerslicht hoor baar te maken. „Je moet ook niet dovig zijn, want dan hoor je er niks van", vond Rien Lensvelt, het enige raadslid dat bij de feestelijkheden aanwezig was. Een van de aanwezige blinde mensen beaamde, dat de rateltikkers te zacht wa ren afgesteld. „Als er veel verkeerslawaai is hoor je 2e niet", zei hij. Dat is te te ver helpen, verzekerde een poli tieagent. In de bussen ging het toen naar het parkeerterrein op het Veerpleip, waar wethou der Quast op de ladder klom om een nieuw waarschu wingsbord van het landelijk bureau voorkoming misdrij ven in een lantaarnpaal te hangen. 'Op slot, buit eruit', staat er op dat bord, waarvan er twee worden geplaats op het Veerplein, een bij het Holyziekenhuis, een bij win kelcentrum De Loper en een bij het parkeerterrein aan de Dijksteeg. Het bord moet automobilis ten waarschuwen tegen het steeds toenemende aantal diefstallen uit auto's. Vorig ■Sc jSm De genodigden stappen in de bus om een stuk van de verlengde route van lijn 52 te rijden. Samen met telefonist Van der Werff neemt wethouder Quast het voor blinden be veiligde zebrapad in gebruik. jaar werd in Vlaardingen 217 keer aangifte gedaan van in braken in auto's, in de eerste zeven maanden van dit jaar zijn al 191 auto's opengebro ken. „Dat worden er drie honderd als het zo doorgaat", voorspelde politie-inspecteur Meijer. Blijde dag Terug in de bejaardenflat toonde woordvoerder Don van de vereniging voor blin-' den en slechtzienden zich een tevreden mens. „Dit is een,blijde dag, omdat voor ons blinde en slechtziende mensen in .Vlaardingen het leven iets minder gecompli ceerd is geworden", zei hij. „Ik hoop dat er nog veel ra teltikkers zullen worden ge plaatst." Verkeersdeskundige Roel Blom mocht nog eens aan een paar bewoners van de- flat uitleggen, dat lijn 52 niet voor hun deur in de Abel Tasmanlaan zou stoppen. Gisteren deden de feestbus- sen dat voor een keertje wel, opdat de gasten niet te ver hoefden te lopen. Maar de bewoners van de flat zullen een wandeling naar de Galg lade-moeten maken voor zij bij de halte zijn. „Goh, da's nou jammer", zeiden zij. Schiedam Met ruime subsidies van twee ministeries èn „met enige blijdschap in ons hart" zien wethouder Chris Zijdeveld en het Gemeentelijk Woningbeheer Schiedam reële mogelijkheden om eindelijk het vroe gere stadsarchief aan net Oude Kerkhof 5 te verbou- Het monument, dat in 1756 ontworpen werd door stads bouwmeester Arij van Bol'es en het jaar daarna werd ge bouwd, kan volgens de gister middag gepresenteerde teke ningen 2even wooneenheden bergen. Zes tweekamerwoningen ko men dan in het voorgebouw en één apart in het optrekje aan de achterzijde, dat bij het Schiedam Bewoners van de Boerhaavelaan hebben gisteravond om zeven uur een 37-jarige Schiedammer in de kraag gegrepen, nadat deze met een ketting de ruit van een sigarenmagazijn had ingeslagen. De man richtte bij zijn poging tot inbraak voor 2000 gulden schade aan. De omwonenden wisten hem gemakkelijk te overmeesteren. „Dat is een aardig initiatief; dat juichen wij toe", was later het com mentaar hierop van inspecteur van politie Rob Besseling. Aan de andere* kant vaü Seljjedam Jtoft'bij een diefstal uit een ©igareltenautomaat de dader niet wffrden achter haald. Bij sigarenmagazijn Ru bens aan het Rubenspléin verr dwenen pakjes shag ter waar de van 160 gulden, nadat twee ruiten waren ingegooid. Uit een kelder aan de Haven- dijk werden gereedschap en andere goederen ontvreemd. Een 29-jarige Vlaardinger deed namens het bed rijf Rohil International BV aangifte. De .gestolen spullen hadden een waarde van 2345 gulden. monument hoort en ook in de stedebouwkundige opzet van de nieuwbouw in de binnen stad van belang is. Als de ge meenteraad er in september mee instemt, kunnen de wo ningen medio 1985 al opgele verd worden. Het rijk heeft, om het plan nog dit jaar mogelijk te maken, Schiedam een extra contingent van 25 woningen toegekend. Zeven hiervan worden aan het rustiek gelegen Oude Kerkhof, met uitzicht op het plein van de Grote Kerk, ondergebracht. Veertien woningen komen in de Theo Thijssenschool aan het Edisonplein. En de rest komt in een voormalige op slagruimte boven een winkel aan de Laan van Bol'es. De verbouwing van het voor malige stadsarchief vergt een investering van 708.000 gul den, waarvan bijna een derde door de ministeries van WVC en VROM gesubsidieerd wordt. De rest smeert de ge meente uit over dertig jaar, en uitgaande van een maandelijk se huur van 260 gulden per woning èn nog een extra jaar lijkse bijdrage van het ministe rie „loopt dat verder financieel glad", aldus Ton Verdoes, die gisteren door wethouder Zijde veld omschreven werd als 'de grote tovenaar van het Ge meentelijk Woningbeheer'. Tovenaar wanr uiteindelijk is de gemeente geslaagd in een bouwplan, waar de afgelopen negen jaar sommige Schie dammers op zijn stukgelopen. Sinds het gemeentelijk archief in november 1975 naar de Korte Haven verhuisde en het monument leegkwam, hebben in eerste instantie Fred Mayer en Ton de Vos (later PvdA- raadslid) het pand gekocht on der voorwaarde het geheel te restaureren. Die opzet misluk te en de gemeente kocht het terug. Vervolgens kwam er een plan van een'groep onder leiding van Jan Scholte en Jan Derks, die later de inmid dels weer opgeheven vere niging Centraal Wonen Schie dam oprichtten. Maar zij kwa men met de subsidie niet rond. Zo bleef het gebouw leegstaan en raakte het geleidelijk in verval. De destijds functionerende stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens, voorge zeten door Zijdeveld, deed zes jaar geleden een suggestie een bouwplan te maken. Dat ging niet door, omdat voornoemde Schiedammers ermee bezig waren, herinnerde de wethou der zich gisteren. Vanochtend reageerde ge meentelijk archivaris Aart C. de Voogd van der Straaten verheugd op het nieuws, dat het monument gered gaat wor den. Hij schetste in kort bestek de geschiedenis van het ge- houw, Het kwam er in 1757, omdat Schiedam een 'stads- Schiedam „Wij zijn best wel trots", zei gistermiddag Ton Kooyman in het ontmoetings centrum van de Trechter. In de afgelopen vijf weken heeft een ploeg vrijwilligers het ge bouw aan de Overschiesestraat 44 geheel verbouwd, waardoor de bezoekende werklozen een ruimere accommodatie hebben voor zowel hun cursussen en handarbeid als voor hun kopje koffie en de krant. Gisteren, op de eerste dag van de hero pening, waren al zo'n 35 men sen present. Maar de verbouwing is nog niet helemaal klaar. In de meeste vertrekken zijn vrij willigers nog bezig met de af werking, om het echt netjes te maken. De donkere kamer voor fotografie is nagenoeg ge reed, op de ontspanningsruirr- te is ook weinig aan te mer ken, maar in de nieuwe kamer voor cursisten vroeger was hier de tuin moet nog flink geschuurd en geverfd worden en dat geldt ook voor de werk plaats. Er moet nog een aan recht komen en ook een ka cheltje. „Belangrijkste verbetering is wel, dat je nu de cursussen kunt houden in een andere ruimte dan waar die zware machines staan te bulderen", aldus Ton Kooyman, „Vroeger werd je er gestoord van, als je probeerde iemand te verstaan en er was achter je iemand aan het werk." Voor die WAO'ers, die last hebben van hun luchtwegen, is -de enorme afzuiginstallatie een als heel positief ervaren voorziening. De afzuiger voor komt volgens Kooyman, dat er nog in het stof gewerkt moet worden. Via een buizensys teem wordt de afzuiger onder meer aangesloten op de zaag- en sehuurmachine, zodat alle Schiedam Om de dankbaarheid te tonen aan de Schie- damse burgemeester voor het veelbesproken reddingsplan hebben ondernemingsraad en directie van Wilton-Fijenoord besloten een gedeelte van de toegang tot de werf de naam 'Burgemeester Scheeresplein' te geven. Officieel zullen de naamborden op het plein zaterdag 8 sep tember worden onthuld. Directie en ondernemingsraad heb ben daartoe het personeel van Wilton-Fijenoord en hun fa milieleden per brief uitgenodigd. stofresten meteen afgevoerd worden. Dit soort voorzienin gen is vooral mogelijk ge maakt door een gift van 30.0QQ gulden van het Koningin Juli- anafonds. Door de inzet van vijftien vrijwilligers geduren de de maanden juli en augus tus is enorm veel aan verbou- wingskosten bespaard kunnen blijven, anders was die gift nog veel te weinig geweest om zo'n resultaat te krijgen. De werkplaats is ook veel lichter geworden door meer door dacht kleurgebruik. Boven dien kwam er ruimte voor een magazijn. De ingang wordt nog voorzien van een strookje groen. Vanaf gisteren dus is het ont moetingscentrum weer open, van maandag tot en met don derdag van negen tot vijf en op vrijdag tot half een 's mid dags. „Het is voorlopig de laat ste verbouwing geweest", zegt Trechter-coördinator Hans Verlinde, doelend op de talloze verbouwingen die het pand kende toen in de jaren zeven tig sociëteit De Tempel er nog zat, In de informatiewinkel aan de Broersvest 107 is de verbouwing overigens voorlo pig nog in volle gang. Binnenkort gaan de activitei ten weer van start: thema-och tenden over sociale dienst, ar beidsbureau enzovoorts, video projecten, schilderen, cursus sen. Zie ook pagina 11 Het monu ment Oude Kerkhof 5: na negen jaar eindelijk een bouwplan uit de hoge hoed van de 'tovenaars' bij het Ge meentelijk Woningbe heer. bank van lening' nodig had. Later veranderde de bestem ming en kwam er de Latijnse Schooi, die zich in 1895 als gymnasium in het Blauwhuis vestigde. In dat jaar nam het stadsarchief het pand in ge bruik, al bleef een deel vrij als woonruimte voor de hoofdbo de van de gemeente. ïn de Eerste Wereldoorlog werden van hieruit voedselbonnen ge distribueerd, Het gemeentelijk archief bleef er vervolgens als enige gebruiker tot Schiedams jubileumjaar (700 jaar in 1975). Toen was het archief uit zijn jasje gegroeid en ging het over naar de Korte Haven. Vlaardingen Een gewa pende overvaller heeft gis termiddag de Vlaardingse ju welier Chris van Roon in zijn eigen winkel opgesloten om er vervolgens met een grote hoeveelheid juwelen vandoor te gaan. De man kwam tegen sluitingstijd met een bivakmuts op het hoofd en een pistool in de hand de winkel aan de Hoogstraat binnen. Een vérkoopster schrok zo van de gewapende man, dat zij flauw viel. De overvaller, een nette ver schijning in donkerblauw col bert, grijze pantalon en strop das, dwong Van Roon onder dreiging van het wapen om de kluis te openen en hem de etuis met sieraden te geven. De buit verdween in een handkoffertje en de juwelier werd in een kamertje opgeslo ten. Toen het Van Roon was gelukt zich uit zijn benarde positie te bevrijden waren overvaller en buit verdwenen. De dader, die ongeveer veertig jaar oud moet zijn geweest, was volgens de juwelier een iemand met een normaal postuur en enigs zins eembuikje. Mensen die de dader met koffer de winkel hebben zien binnengaan of verlaten wordt verzorgd zich in verbinding te stellen met de afdeling recherche van de Vlaardingse politie, telefoon nummer 342355. toestel 123. Juwelier Chris van Roon: opgesloten en beroofd. Schiedam De VUT-rege- Iing voor ambtenaren in de gemeente Schiedam wordt uitgebreid met de bepaling, dat men na veertig jaar dienstverband vervroegd kan uittreden, ongeacht de leeftijd die de jubilerende ambtenaar dan bereikt heeft. De gemeenteraad krijgt hier toe komende maand een voorstel op tafel van B en W. Het advies is overeenkomstig dat van het Centraal Bureau van de gemeente Schiedam. Vlaardingen De alge mene stichting voor huis vesting en verzorging van bejaarden (ASHVB) heeft een prijsvraag uit geschreven, die een naam moet opleveren voor de nieuwe bejaar denflat aan de Westha venkade. De winnende naam wordt in november, bij de officiële opening van het complex van 199 ou derenwoningen, onthuld. Voor de winnaar heeft de ASHVB een fiets uit geloofd. De tweede en derde prijs zijn waarde bonnen van 65 en 35 gul den. De jury zal bestaan uit vertegenwoordigers van de gemeente, de ASHVB, de ouderenbond en de pers. Inzendingen moeten, onder vermel ding van het woord 'naamgeving' voor 28 september worden opge stuurd naar de ASHVB, Willem de Zwijgerlaan 470 3136 AZ in Vlaar dingen. zoekt M/V tijdens de zomermaanden is een groot aantal van onze vaste bezorgers met vakantie. Wil jij wat extra's verdienen zolang zij met vakantie zijn? ledereen die zin heeft, de komende weken, en sn een verloren uurtje voor het avondeten de krant wil rondbrengen is van harte welkom. Maam^. Adresi- Voorlettef: No.: Postcode: Telefoon: Woonplaats: Geboortedatum: 1Q_ t/m Ik kan bezorgen in de periode van Stmt de ingevulde bon in naar. Avondbladen Combinatie Rotterdam, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1