ROTTERDAM 15] Goede ervaringen met werkproject voor jongeren Conflict in de haven reikt over Rotterdam Terminal heen Woudhoek vecht voor zijn patat CHIO ROTTERDAM CCD-voorzilter NoorJand: Gedeputeerde Staten willen dijk om Kinderdijk Leo Kusters:Vandaag is het D-dayF Rotterdams Nieuwsblad pp uw vakantieadres? Dat kan! In Papendrecht Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 1 september 1984 Ridderkerk Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland willen minister Smit van verkeer en wa terstaat adviseren de Nieuw-Lekkerlandse wijk Kinderdijk in te polderen bij de komende dijkver zwaring. Tevens hebben zij de gemeente Nieuw- Lekkerland geld gegeven voor een leefbaarheidson- derzoek in deze wijk. Dit heeft gedeputeerde J. Noorland gistermorgen tij dens een vergadering van de Coördinatiecommissie Dijkverzwaring meege deeld. De CCD zal dan ook voorlo pig geen definitief advies uit brengen over dit dijkverbe- teringsplan. Ook zullen de ruim honderd ingediend be zwaren tegen het plan niet behandeld worden. De steun groep die de bezwaren echter reeds heeft behandeld, kiest voor versterking van de be staande waterkering, waarbij onder meer een groot aantal woningen en een kerk ge sloopt moet worden. Toen daarop van de zijde van het Hoogheemraadschap werd opgemerkt dat de behande ling door een en ander ern stige vertraging zal oplopen, reageerde NoorJand dat, als GS hun zin krijgen een groot aantal bezwaren dan wellicht niet meer behandeld behoeft te worden. Andere opmer kingen vanuit de zaal en van de zijde van Rijkswaterstaat brachten de voorzitter van de Coördinatiecommissie tot de uitspraak: „Gedeputeerde Staten hebben hierin hun ei gen verantwoordelijkheid. Wij willen buitenom". De Coördinatiecommissie zelf deed een kort maar bon dige uitspraak over de pro blemen rond het parkeerter rein van Boelen. Zij is van mening dat deze problema tiek buiten het dijkverbete- ringsplan gehouden moet worden. Nadrukkelijk werd gesteld dat niemand rechten mag ontlenen aan het tijde lijk, provisorisch aan te leg gen parkeerterrein. Van de zijde van de gemeente werd opgemerkt dat het college van b en w deze week heeft ingestemd met een notitie voor een oplossing van het parkeren. Het streven is, vol gens een woordvoerder van de gemeente, voor het be wuste gebied een plan klaar te hebben als de dijkverbete- ringswerkzaamheden begin nen. De heer Brand van de plaatselijke dijkgroep maakte bezwaar tegen het feit dat het waterschap voorlopig een parkeerplaats in het plan had ingetekend. „Laten ze er woningen tekenen of er voorlopig grond overheen gooien", betoogde hij. Voor net dijkverbeteringsplan Pa- pendreoht-West moet op ver zoek van de CCD een com penserend landschappelijk aanpassingsplan bekeken worden, Franse équipe wint de landenwedstrijd i Leo Kusters In zijn frietcaravan: „Wij zien wel wat de politie doet." Schiedam Patatbakker Leo Kusters gaat dit weekeinde de confronta tie aan. „Vandaag is het voor ons D-day!" roept hij pathetisch uit. Erop'of er onder, want zijn brood winning staat op het spel. Leo Kusters weet zich ge steund door vijfhonderd bewoners van Woudhoek, de Schiedamse nieuw bouwwijk waar men grif handtekeningen zette voor het behoud van de patatkraam. Kusters vult een gat in de markt, zegt hij. Terwijl de oude wijken van Schie dam stikken van de snackbars, zullen de Woud hoekers straks meer dan een kilometer moeten lopen om een bitterbal te bemachtigen als Kus ters' kraam gesloten wordt. „Dat kan je de mensen hier niet aandoen," zegt Lida, dat is zijn vrouw. „Elke avond is het hier druk, en nu zullen al die klanten ons kwijtra ken? Dat mag toch niet mo gen?" De voorgeschiedenis. Woud hoek, tweeduizend wonin gen, is in vier jaar tijd ont wikkeld. De wijk ligt tegen het groene polderlandschap van Midden-Delfland aan, in het uiterste noorden van Schiedam, maar helemaal af is het er nog niet. Een be scheiden winkelcentrum is nog in aanbouw, er is nog wat kaalslag langs de land weg naar Delft en de wegen zijn merendeels hobbelig en vol zand. Geen ijsboer, niks. 'n Patatje kunnen ze halen in Kethel. Daar is een winkelcentrum. Maar wie geen auto heeft, kan einden sjouwen en ont wikkelt derhalve stevige boodschappentasarmen Leo Kusters rook een kans en bracht het eten dichterbij. Zijn caravan richtte hij drie jaar geleden in als friet kraam en met veel moeite wist hij bij Schiedams vorige burgemeester, Te Loo, een ventvergunning te bemachti gen. Rijdend mag hij door Woudhoek. Maar stilstaan mag alleen, als de Woudhoe kers watertandend uit hun door Kor Kegel huizen komen draven. Stil staan zonder klanten, dat is verboden. Want daar moetje een standplaats voor hebben. Krijgt ie niet. Te Loo vertrok naar Leeuwarden en huidig burgemeester Scheeres wees zijn verzoek af. De ambtena ren hebben Kusters en zijn vrouw gewezen op de plan nen voor het winkelcentrum voor Woudhoek, waar plaats is voor één horecabedrijf. Daar is nog geen gegadigde voor, maar Kusters mag niet bij voorbaat concurreren. Al leen venten, dat kan. „Maar moet je die straten in Woudhoek zien," klaagt Lida Kusters. „Die zijn hartstikke slecht. Als wij daarover heen rijden, klotst het vet de pan uit. Dat is onverantwoord. Niet alleen vanwege het ge vaar voor brandwonden, maar ook omdat wij een spoor van vet door de wijk zouden achterlaten. Die ver vuiling willen wij zelf niet." Dus probeerden Leo en Lida al een paar keer uit, of zij Gaat u mat vakanti» naar decamping of volkstuin? Op 150 bekende vakantieadressen in de provincies Zuid-Holland, Zeeland en Brabant is het Rotterdams Nieuwsblad actueel verkrijg baar bij de wederverkoper. Als u langer dan twee weken met vakantie gaat. en u vult de bon in dan verrekenen we na uw thuiskomst automatisch het betreffende abonnementsgeld. (Tijdens uw afwezigheid onderbreken we tijdelijk de bezorging van het Rotterdams Nieuwsblad op uw huisadres). Het aloude bonnensysteem Is met ingang van dit seizoen vervallen. Voor 'verre' vakantiegangers is er de mogelijkheid om per post de krant toegestuurd te krijgen. U betsalt daarvoor uitsluitend de extra kosten die de PTT daarvoor in rekening brengt. De kotten ziin: buitenland binnen Europa ƒ3,- per dag buiten Europa volgens PTT-tarief verzending binnen Nederland en Beigiö ƒ2,70 per week. Houdt u er rekening mee dat post in het buitenland dikwijls vertraging heeft. Stuur de ingevulde bon uiterlijk drie weken voordal u met vakantie gaat naar: Rotterdams Nieuwsblad, Vakantieadressen, Witte de Withstraat 25, 3012 BL Rotterdam. Wilt li deze bon niet aan de bazorger meegeven. Naam: Straat: Voorl.; Postcode: Huisnummer: - Plaats: Vakantieadres: Naam Hotel/Camping: Straal: Postcode: Land: Plaats: Thuiskomst: niet een provisorisch plekje konden inpikken, aan de Scheepvaartweg, de toe gangsweg tot Woudhoek. Pech. De politie kwam. De ene bon na de andere. De kantonrechter zei, dat de ge meentelijke overheid best wat soepeler kon optreden, maar zolang de gemeente daar niet toe veroordeeld is, gebeurt het ook niet. Kinderachtig, vinden vijf honderd Woudhoekers. „Een geweldig succes," vinden de Kusters van hun handteke ningenactie. Maar de ge meente voelt geen behoefte die handtekeningenlijst aan te pakken. Waarom niet? De betrokken ambtenaren kun nen dat niet zeggen; zij zijn voortdurend in vergadering. En burgemeester Scheeres is wegens andere economische activiteiten het stadskantoor uit. Wilton Wat nu? Van de week trof fen de Woudhockers stencils in htm bus aan, boos van toon, en schamperend over de gemeente. Hoort Lida Kusters: „Prima natuurlijk, dat de gemeente Schiedam met dat reddingsplan Wil- ton-Fijenoord op de been heeft gehouden. Niets op aan te merken, prima. Want dat hield honderden mensen bij die werf aan het werk." Maar, gaat zij verder: „Het is natuurlijk wel mooi meege nomen, dat het een geweldi ge publiciteitsstunt voor bur gemeester Scheeres was. Te levisie erbij, overal zijn kop in de krant, die man is met een beroemd. Maar een klei ne middenstander wordt door die zelfde gemeente wei even heel anders behandeld. Het NOS-journaal komt niet naar een eenvoudige patat bakker in Woudhoek toe. Nee, daar komt geen tv aan te pas, dus sloven de ambte naren zich ook niet zo uit." Het bevalt Leo en Lida niets, dat zij al drie jaar „rondge slingerd worden tussen de langzaam malende ambtelij ke molens van Schiedam Zij willen daarom een oplos sing forceren. Dat kan wel strubbelingen met de politie geven, voorziet Lida, maar dat moet dan maar. Zij ne men dit weekeinde perma nent een plekje aan de Bouwmeesterweg in gebruik: als standplaats. Van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds. „Je hebt best kans, dat het straks bekeuringen regent," zegt patatbakker Kusters, „Je hebt ook kans, dat de po litie het luikje van onze cara van afsluit. Of weet ik veel wat. Maar dan komt er ten minste een discussie los." Zijn vrouw vult aan: „Dit is voor ons een beslissend mo ment. Als wij hier weg moe ten, krijgt Schiedam er een uitkeringstrekker bij. Maar dan is het er wel één die wil werken, maar van de ge meente niet mocht." iiiiiiiiiiiijifiifiiiijiiiuiiiiiiiiiuiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiisiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiininimiiii iiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiifiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiHiiiiiiuiiiiiiKiiitiiiiifiiiiiiiuiiiiiiifiii Rotterdam Eén van de hoogtepunten van het CHIO, de landenwedstrijd, werd gistermiddag zeer overtuigend gewonnen door de Franse équi pe, die over twee manches vijf foutloze parcour- sen liet noteren. De Franse ruiters Gilles Bertran de Balanda en Frédérie Cottier lieten alle balken feilloos liggen op een parcours, dat toch pittig ge noemd kan worden. Slechts vier strafpunten viel de Franse equipe ten deel, de Engelsen werden tweede met acht en een kwart punt gevolgd door de Duitsers, waarvan alleen Paul Schockemöhle foutloos reed, met negen en een kwart punt. De Nederlandse spring ruiters reden teleurstel lend en moesten genoe gen nemen met een zesde plaats. Alleen Emiel Hendrix reed in de eer ste manche foutloos met Spargo, een combinatie die ook goed was voor de Feba Prijs van don derdag. Hendrix kwam voor de tweede manche niet meer in de ring, om dat de eindnotering voor Nederland toch al vrij zeker was. Bij de landenwedstrijd, waar aan acht landen deelnamen met elk vier ruiters, gaat het om het aantal strafpunten dat binnen een bepaalde tijd zo beperkt mogelijk moet worden gehouden. Tijdsover schrijding levert eveneens strafpunten op. Het parcours moet tweemaal door iedere équipe worden afgelegd en bij de eindtelling geldt alleen het aantal strafpunten van de drie beste ruiters. Een barrage wordt gehouden in dien twee of meer équipes met een gelijk aantal punten op de eerste plaats worden geklasseerd. In zo'n geval moet dan een verhoogd par cours van z^s hindernissen de beslissing'brengen. Zover hoefde het niet te ko men. Het parcours was niet te zwaar, maar vereiste toch een scherpe oplettendheid van de springruiters. De laat ste maal dat Frankrijk de landenwedstrijd in Rotter dam won, was in 1981. Groot-Brittannië was vorig jaar winnaar. Tussen de manches in werd een show van het Warm bloed Paardenstamboek in Nederland (WPN) opge voerd. Honderdduizenden veulens zijn geboren en gere gistreerd in de boeken van het WPN. De ene hengst is ook invloedrijker dan de an dere. Praktisch ieder stam boek heeft wel één of meer hengsten die bijzondere bete kenis hebben of hadden. Voor het WPN is dat de 25- jarige hengst Amor, die gis termiddag met zijn nakome lingen acte de présence gaf op het hoofdterrein. Amor is een onbetwiste stempel- hengst, die de Nederlandse door Aad Jan Roos paardenstapel heeft verrijkt met een aantal bijzonder be langrijke eigenschappen. De voornaamste is die van de beweging. De kinderen en kindskinderen van deze hengst hebben een indruk wekkend en karakteristiek bewegingsmechanisme, zoals gisteren ook bleek bij de pa rade met zijn zonen" en klein zonen. Annemarie Sanders-Keyzer won de Prijs van Pegasus, een internationale dressuur- proef. Met 1378 punten lag zij ver voor op haar landgenote Tineke Bartels-de Vries met 1311 punten en Monica The- odorescu, die met 1300 pun ten derde werd. Morgenmiddag om drie uur begint het belangrijkste con cours van het CHIO, de Gro te Prijs van Rotterdam, be schikbaar gesteld door Hei- neken. Papendrecht Het wer kervaringsproject voor werkloze jongeren van de gemeente Papendrecht heeft reeds positieve re sultaten opgeleverd. Van de 31 jongeren die tot nu toe aan het project hebben deelgenomen heeft een tiental werk gevonden. Het Papendrechtse be drijfsleven heeft spontaan gereageerd op het initia tief. Een en ander vertelde wet houder mevrouw W.A. Scbuys-Post op een enigszins feestelijke bijeenkomst, wel ke gisteren werd gegeven ter gelegenheid van de afron ding van het eerste succes volle werkervaringsproject. De wethouder was daarvoor naar Van der Vorm Bouw BV getogen, waar Wenda van Vliet met ingang van 1 september een arbeidscon tract voor zes maanden werd aangeboden. Wenda is de eerste deelnemer, die in het kader van het project zes maanden heeft gewerkt bij een bedrijf. Papendrecht heeft het pro ject gestart in navolging van Lelystad. Daar heeft het pro ject het eerste half jaar enige problemen gegeven, maar volgens wethouder mevrouw Schuys-Post heeft Papen drecht daarvan geleerd. „Erg belangrijk is een goede coör dinatie". Een aantal bedrij ven heeft flink wat in het project geïnvesteerd. De deelnemende jongeren be houden hun uitkering en ontvangen van de werkgever honderd gulden vergoeding per maand. Verder wordt ge tracht het werkritme bij de jongeren er in te krijgen, zo dat naar volledige werkda gen wordt gestreefd. Met name jongeren met een lage- re-schoolopleiding komen voor het project in aanmer king. De aangeboden werk plaats wordt door een toet singscommissie bekeken en mag bijvoorbeeld geen vaca ture zijn. Ook wordt nage gaan of het bedrijf kort daar voor geen mensen heeft ont slagen. Volgens wethouder mevrouw Schuys-Post is het uitgangspunt van het project jongeren gelegenheid te bie den werkervaring op te doen en is het niet de opzet hen aan definitief werk te hel pen. Het initiatief moet dan ook helemaal van de jonge ren uitgaan. Tot nu toe heeft het project een negatief re sultaat opgeleverd. Na twee maanden is toen ingegrepen. Directeur P. Hamelink van Van der Vorm Bouw vertel de dik tevreden te zijn met Wenda. „Ze was overal in zetbaar". Daan Eerland en Jeroen Oprei houden zich in tensief bezig,met het project en noemen de samenwerking met het Papendrechtse be drijfsleven uitstekend. Naarmate resultaten uit blijven, worden de acties in de haven grimmiger. Partijen komen steeds on buigzamer tegenover el kaar te staan. De actiebe reidheid neemt toe. Actie leiders van de Vervoers- bond FNV beginnen moei te te krijgen het protest binnen de perken van, pri- kacties te houden. Er breekt een stadium aan, waarin een kleine aanlei ding escaleert tot een al gemene staking. En dat is het slechtste wat de Rot terdamse haven kan over komen. De eerste poging van ir. Henk Molenaar, directeur van het Gemeentelijk Ha venbedrijf, om werkge vers en Vervoersbond weer aan tafel te krijgen is mislukt. Hij blijft als bemiddelaar beschikbaar. Molenaar is een man van grote inventiviteit, maar of hij de vindingrijkheid heeft een oplossing te be denken, die beide partijen een milimeter van hun strepen kan trekken, is de vraag. Er is ook nauwe lijks een compromis mo- gelijk. In onderhandelingen over loonsverhoging of ar beidstijdverkorting kan men nog middelen. Alle betrokkenen geven een beetje toe: niemand wint, niemand verliest. In deze kwestie is het vrijwel uitgesloten dat partijen elkaar tot halver wege tegemoettreden. De inzet van de actie is voor koming van ontslag voor 150 werknemers van Rot terdam Terminal door hen onder te brengen in arbeidspool en bij andere st ukgoedbedrij ven Maar over de hoofden van deze 150 man wordt een veel principiëler gevecht geleverd. Voor de bonden is Rotterdam Terminal het eerste bedrijf dat ter- wille van een overeen komst met een andere partner drastisch moet in krimpen. Niet voor niets is de slogan van de vak bondsbestuurders in op roepen tot personeel van andere stukgoedhedrij- ven, dat wat 'Rotterdam Terminal nu overkomt straks in andere bedrij ven kan gebeuren'. Voor de werkgevers, vere nigd in de SVZ, ligt de zaak exact gelijk. Ook voor hen is Rotterdam Terminal het eerste be drijf dat terwille van een herstructurering moet af slanken. Zij vrezen, dat wat zij nu weggeven con sequenties heeft voor de wijze waarop komende herstructureringen zich zullen voltrekken. Daarom hebben beide par tijen zich ingegraven. Voeg daarbij dat onder handelaars over en weer uitblinken in onvermogen om op een normale ma nier met elkaar in overleg te blijven. Elke handrei king van buiten af - of die nu van wethouder Roel den Dunnen komt of van Haven-directeur Mole naar - is daardoor ge doemd te mislukken. Ten zij iemand met een bril jante vondst komt. Intussen is wordt het beeld alsmaar verwarren der. Primair reagerend verdient en verkrijgt de vakbeweging sympathie. Men behoeft zich maar voor te stellen wat drei ging met ontslag voor 150 man bij Rotterdam Ter minal betekent, en men zal willen instemmen met alle acties die tot doel hebben dat te voorkomen. Men moet daarbij waarde ring hebben voor de be heerste wijze, waarop de acties verlojien. De andere kant van de medaille is, dat dit soort conflicten niet uit overwe gingen van sympathie wordt opgelost. Alleen harde afspraken en juridi sche verplichtingen tel len. Men moet constateren, dat de SVZ daar sterker in lijkt te staan dan de Vervoersbond. De SVZ is zich daar kennelijk ook zeer wel van bewust. De -wijze, waarop werkgevers hun standpunt in een nieuwsbrief aan de werk nemer uiteenzetten is, ze ker wat de inleiding be treft, hautain. Kort-maar- krachtige mededelingen hebben hun beperkingen en gevaren: ze hebben een escalarende werking. Ze lokken uit tot een hardere opstelling, en dat kan men dan de actieleiders niet verwijten. Het is al eerder op dit plein aangehaald: zo op het oog zit het verhaal van de Vervoersbond sterk in elkaar. Er is een akkoord waarin geregeld is dat er voor 1 juli 1985 geen ontslagen in het stukgoed mogen vallen; op de peildatum blijkt dat er volgens het Haven bedrijf eigenlijk 250 man te weinig in de haven werken; het moet dus wei nig moeite kosten 150 man van Rotterdam Ter minal bij andere bedrij ven onder te brengen. Het moet worden her haald, dat het akkoord voor de vakbeweging een puur verdedigende over eenkomst is: voorkoming van ontslagen. De moge lijkheid, dat op basis van de peiling van het Haven bedrijf mensen in dienst zouden kunnen worden genomen is bij de onder handelingen eenvoudig niet ter sprake geweest. Er was in de dagen waar in het akkoord werd ge sloten gewoon geen reden voor enig optimisme. Ster ker; toen al lieten werkge vers vastleggen, dat ont slagen wél mogelijk zou den moeten zijn als een bedrijf op 'omvallen' stond. De malheur van het ene bedrijf kan niet worden geschoven op de schouders van andere be drijven. Het is natuurlijk geoor loofd, dat de Vervoers bond FNV probeert uit de meevallende cijfers munt te slaan. Maar dan dient dc waarde van de peiling door Koos de Gast met de nodige relativiteit te worden beschouwd. Een tekort van 250 man is geen hard gegeven, maar een theoretisch cijfer. Er blijft geen lading liggen, het huidige aantal haven arbeiders is kennelijk vol doende. De peiling is gebaseerd op een gemiddelde goedere noverslag over het hele eerste half jaar. Dat ge middelde aantal werkne mers wordt afgezet tegen het concrete aantal dat op die ene dag van 30 junti In dienst was. Dat roept ver schillen op. In de bereke ning is voorts een lee- gloopreserve van 350 man opgenomen. De gemiddel de leegloop over het eer ste half jaar was 300. Rotterdam Terminal heeft door welke oorzaak ook slecht gedraaid. De bedoeling van het ak koord kan nooit zijn dat daarop een premie wordt gezet door de andere be drijven. te verplichten de gevolgen daarvan te dra gen. Dat is hard voor de werk nemers van Rotterdam Terminal. Het verdient sympathie dat hun colle ga's bij andere bedrijven voor hen opkomen. Maar men plaatst zich toch bui ten de werkelijkheid te ei sen, dat de uitkomst van de peiling voor een ander doel wordt aangewend dan waarvoor hij overeen gekomen ïs. Het peilcijfer was bedoeld om het overschot aan werknemers te meten, waarvoor uit het Haven pensioenfonds voor het overcompleet moet wor den betaald. De enige con clusie, die het peilcijfer vooralsnog toelaat is, dat er niet uit dat pensioen fonds geput behoeft te worden. Intussen duren de acties voort. De enige mogelijk heid om een kier licht tus sen de deur te krijgen lijkt te zijn de problemen van Rotterdam Terminal te isoleren van wat er nog meer in de haven te ge beuren staat. De onder handelingen over de her structurering en de gevol gen daarvan reiken nóg verder dan het al niet ge ringe conflict, dat nu zwaar op het gebeuren in de haven drukt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1