I i Weinig interesse voor emancipatie V1AARD1NHS DAGBIAD SCHIEDAM» COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Collectie steunt nu vooral op bruikleen Concert bij kaarslicht is* Rotterdam aanpakken Han Spraijt vandaag 65 HUURDERS GROENOORD BESTOKEN BACHPLEIN K' V ermoedeli j k meer huizen in wijkSpaland Crèche voor kinderen personeel Vlaardingen Andere opzet programma-aanbod 1984 'Steeds vaker mensen huren via uitzend bureau' Forse buit bij tapijtenroof Verbeterplan 267 woningen Sehiedam-Oost IS WOT 1WEG DINSDAG 11 SEPTEMBER 1984 pniH Schiedam iiiiuimiiiiiiiiititiiiiKiiiiiiiiiinfiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii!ii{i!iir!iiiiiiitiiHiiruiiiiufiiiiniitrjiiirii!iiiimiijiiairiiui{iZiniiiiiiHni!iijuiii(iiiiti}iiii![|]fi£ kelende brief. Die zou *wet -Bruseker: houder Chris Zijdeveld aan minister Van Aardenne van Economische Zaken -moeten sturen om de Schiedamse elektriciteitstarieven nog verder naar omlaag te krij gen. De bewindsman zou een dergelijk epistel kunnen kend dat die opsteker van gebruiken in zijn 'kruistocht' 925.000 -gulden aan de Schle- tegen Rotterdam. In juni dit jaar besloot Rot terdam de tarieven enigszins te verlagen, in verband met winsten van het energiebe drijf. Omdat de Schiedamse tarieven -aan die van Rotter dam zijn gekoppeld, was het voor Zijdeveld vanzelfspre- damse gebruikers zou wor den doorgegeven. Met dat voorstel had de vol tallige gemeenteraad gister avond uiteraard vrede, maar het ging CPN'er Utferd Bru seker toch nog niet ver ge noeg. Hij rekende de raad voor dat Rotterdam nog steeds een fors deel van zijn winst doorsluist naar de al gemene dienst „En het gaat dan om vele miljoenen gul dens". Geld waaraan Schie dam indirect meebetaalt. „We zijn het beu een winge west voor Rotterdam te zijn", haalde Bruseker fel Uit naar de havenstad. Hij pleit te er voor eindelijk eens sa men met Vlaardingen een vuist te maken 'tegen de ar rogante manier waarop de kritiek daar tot heden wordt genegeerd*. Zijdeveld toonde begrip voor de strijdbare houding van Bruseker, maar liet er direct gelaten op vol gen dat 'als Van_Aardenne al stukloopt op Rotterdam, wat moeten wij dan berei ken?', „Wij geven ons voordeel door aan de gebruikers. De contracten met Rotterdam zijn duidelijk. Het is aan de minister om Rotterdam in zijn beleid te corrigeren. We kunnen hem met onze brief slechts een duwtje in de rug geven", meende Zijdeveld. De suggestie van Bruseker dat Zijdeveld zelf met Rot terdam in de clinch 2ou moeten, typeerde de wet houder als 'een onmogelijke opdracht' en 'de beste ma nier om een wethouder een deuk te bezorgen'. siiBiiiiiiiiiiiiniiiiiBiHiiiniiiinniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuininiiiiiiiiniaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiinKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Han Spruijt: vandaag 65 jaar. Vlaardingen Het hoofd van de afdeling voorlich ting, VW en inspraak. Han Spruijt, is vandaag 65 jaar geworden. Al vroeg vanmorgen waren colle ga's van de afdeling bezig, zijn hoekje op de afdeling voorlichting met slingers te versieren. Spruijt is aan zijn laatste werkdagen bezig. Eind deze maand, op 28 septem ber, neemt hij met een re ceptie in de burgerzaal van het stadhuis afscheid. Spruijt heeft tijdens zijn loopbaan als gemeente- voorlichter met duizenden mensen in de stad inten sief contact gehad. Al vandaag heeft de 'be jaarde' voorlichter heel wat felicitaties van colle ga-ambtenaren en andere relaties in ontvangst moe> ten nemen. Museum wil meer Cobra Schiedam Het Ste delijk Museum Schie dam wil terugkomen op het principe om geen Cobra-kunst meer aan te kopen. De vervaardiging van een catalogus van de beroem de kunstcollectie heeft pijnlijk duidelijk aange toond, dat de'verzameling voornamelijk steunt op bruikleen. Zo heeft het museum van 'een der be langrijkste Cobra-kunste naars, Constant, slechts één werk in eigen bezit. In het werkplan voor 1985, waarover het museum donder dag een inspraakavond houdt, wordt aanbevolen meer even wicht te brengen in de Cobra verzameling. Dat kan gebeu ren, door ruil met andere kunstverzamelaars, Pijlers Als er echter met eigen midde len wordt aangekocht, zal dat ten koste gaan van het aan koopbudget van werken van jonge Nederlandse kunste naars of van historische Schie damse kunst en dat waren in feite de pijlers van het hieu- we beleid, zoals het geformu leerd werd in de museumnota van 1982. Wat die aankopen betreft: de afgelopen periode is er uitslui tend klein werk gekocht, dat betaald werd via het 'hand geld' van museumdirecteur Hans Paalman. Tot grote aan kopen ging het museum niet over, omdat de adviescommis sie nauwelijks bijeenkwam. In het werkplan belooft het museum beterschap, want een aantal beleidspunten zijn slecht geconcretiseerd. Een aantal aan tentoonstellingen gekoppelde lezingen werd af gelast of uitgesteld. School klassen werden vaak gebrek kig op de hoogte gesteld van exposities, doordat de lesbrie ven soms aan de late kant bin nenkwamen. Een op buiten landers gerichte tentoonstel ling ging niet door, omdat de beueffende organisaties niet voor medewerking konden worden benaderd. Salon Het tentoonstellingsprogram ma voor 1985 vermeldt een nieuwerwetse Salon, deze keer niet van kunstenaars uit de 'Maassteden' alleen, maar uit heel Zuid-Holland. Bekend is dat Paalman met de vorige Sa Ion al minder gelukkig was. De expositie Schiedamse Ate liers laat komend jaar werk zien van Henny van Leeuwen en van opnieuw Albert Verkade en Daan Padmos. Begin 1985 zal het Nationaal Gedistilleerd Museum her bouwd worden, wat gekoppeld wordt aan de opening van een typisch Schiedams proeflokaal, waar de plaatselijke jenevers worden geschonken. Een novi teit is ook het open depot, dat al eerder open gaat. Een hoog tepuntje voor scholieren wordt een Turkse tentoonstelling, waarbij de kinderen zelf Turks kunnen koken en eten. Het complete Rotterdamse Operette Gezelschap: 18 sep tember in Schiedam. Schiedam Het Rotterdams Operette Gezelschap brengt dinsdag 18 september een con cert bij kaarslicht in het Stads- café ïn het Proveniershuis in Schiedam. Het vijftig mensen, tellende gezelschap zal muziek van de familie Strauss, selec ties uit Die Fledermaus en My Fair Lady en liederen uit tal van andere landen laten ho ren. *Wereldmelodieën' is dan ook de titel van het concert. Normaal worden de optredens van het gezelschap begeleid door het eigen orkest van 35 man. Omdat daarvoor in het Stadscafê geen ruimte is, zal de muziek worden verzorgd in een wat kleinere bezetting: in de vorm van een combo van zeven mensen. De solisten- groep van het gezelschap, be staande uit de sopraan Jopie Vons, de tenors Frits van Hou ten en Hans Vogel en de bas- bariton Ger Venneker, is ook van de partij. Het concert staat onder leiding van de vaste dirigent van het gezelschap, de Vlaardingse muziekdocent Dick Borst. Toegangskaarten voor het con cert kosten vijf gulden per stuk. Ze zijn behalve bij het gezelschap zelf ook te verkrij gen bij het Stadscafê aan de Overschiesestraat 3a. Het con cert begint om 20.30 uur. Schiedam De huurdersbe langenvereniging Gemeente flats Groenoord betreurt het dat enkele bewoners van het ik Schiedam ïn de wijk Spa- land kunnen waarschijnlijk meer huizen worden gebouwd dan tot heden steeds is ge dacht. Het zou ook om meer huizen gaan dan in Woud- li bek-Oost kunnen worden ge realiseerd. Wethouder Chris Zijdeveld zei gisteravond tij dens de gemeenteraadsverga- I dering signalen in die" richting - te.hebben ontvangen, yDie ontwikkelingen werpen 'wederom een nieuw licht op de plannen voor locaties van woonwagens in de gemeente. Reden voor Zijdeveld om te pleiten voor een 'totaalaanpak' van de lang slepende proble matiek. Hij wees op de vele verande ringen die in de loop der jaren ai zijn opgetreden. Allerlei sce nario's zijn achterhaald, bij voorbeeld omdat oude woning- bouwprognoses niet langer gelden. Collega Luub Hafkamp zei overigens optimistisch te zijn over het oplossen van de loca- tieproblemen. Ook hij sprak in termen van 'signalen'. Dit keer vanuit het woonwagen kamp. Die zouden er op wijzen dat een oplossing kan worden bespoedigd- Bachpleïn vlak voor de vorige week gehouden open dag in de Blauwe Brug aankondigden dat zij de vlag boven dit wijk centrum halfstok wilden han gen. „Dit werd uiteraard ver hinderd", meldt de huurders vereniging, want de open dag mocht niet bedorven worden door een zaak die er in feite niets mee te maken had: het op straat zetten van Koos Gijs man, de coördinator van de stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). De huurdersveremging beeft geconstateerd dat het enthou siasme van de wijkbewoners over de open dag getemperd werd door het bericht van de Baehplein-bewoners, die de vlag halfstok wilden hangen omdat Gijsman weg moet De vereniging heeft de SSSN ge vraagd zo spoedig mogelijk de wijkorganisaties over de ont slagredenen op de hoogte te stellen. De bewonersgroep Bachplein had er beter aan ge daan zich eerst met deze orga nisaties in verbinding te stel len om de problemen geza menlijk op te lossen, aldus me vrouw TJJ. Lansbergen-Ronke van de Gemeenteflats Groe noord. f Vlaardingen Het gemeente bestuur moet zich gaan be moeien met de kinderopvang voor het eigen personeel. Dat kan het best door ouders de mogelijkheid te geven zelf een crèche op te zetten en ze daar bij financieel en ambtelijk te ondersteunen. Dat idee wordt donderdag in de commissie personeelszaken besproken. Vlaardingen hoopt dat het plan door andere in stellingen en bedrijven wordt overgenomen. Het plan, dat overigens pas verder wordt uitgewerkt als er behoef té aan zo'n crèche blijkt te zijn, is vergelijkbaar met de overblijfmogelijkheden op scholen. Volgens de afdeling algemene zaken is er welis waar sprake van concurrentie met gevestigde instellingen, maar daar staat tegenover dat die instellingen subsidie ont vangen. Een voordeel van het model, waarnaar de voorkeur uitgaat, is dat de bemoeienis van de gemeente niet te direct is. Ook een opzet, waarbij de gemeen te zelf als werkgever van een kostendekkende crèche zou fungeren, is bekeken, maar van de hand gewezen. De ge meente zou dan te veel in het vaarwater van de instellingen komen. Nog idealer zou zijn geweest de kinderen van gemeenteper- soneel gebruik te laten maken van bestaande kinderopvang- vormen of nieuw te scheppen vormen binnen bestaande or ganisaties. Uit overleg is geble ken dat peuterspeelzalen nau welijks bereid zijn aan halve- dagopvang mee te werken. Uitbreiding binnen het be staand apparaat wijst de ge meente uit financiële overwe gingen af. Vlaardingen De be langstelling voor aller lei activiteiten in de stad, die bedoeld zijn om iets te doen aan de emancipatie van de vrouw, blijft matig. Op het stadhuis zowel als binnen de vrouwenorga nisaties breekt men zich het hoofd over de vraag, wat daaraan gedaan moet worden. Het lijkt wel, alsof de Vlaardingse vrouw niet geëmanci peerd wil worden. Vorig jaar liep het al slecht mei hèt emancipa tiewerk, Naar aanleiding daarvan is voor 1984 een andere opzet van het pro gramma-aanbod gekozen. De "cijfers van het eerste half jaar wijzen er echter op, dat er nog niet veel verbetering te bespeuren is. Zeker in de wat meer traditioneel gerichte vrou wenorganisaties lijkt het moeilijk te zijn om eman cipatie-activiteiten van de grond te krijgen. Subsidie De commissie voor demo- cratische planning, die een belangrijke vinger in de pao heeft bij het verdelen van de subsidie die voor emancipatiewerk ter be schikking is, krijgt volgen de week een overzichtje onder ogen van de resulta ten van het eerste half jaar. Uit dat overzichtje blijkt, dat de instellingen die al langer ervaring heb ben met het organiseren van emancipatie-activitei ten er redelijk in zijn ge slaagd, de. plannen aie ze voor dit jaar hadden uit te voeren. De organisaties die pas dit jaar subsidie voor dit doel hebben gekregen, de Ne derlands Christen Vrou wenbond, de Hervormde Vrouwengroep, het Katho liek Vrouwengilde en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, hebben van de voorgenomen acti viteiten er lot nu toe niet één weten te realiseren. Tweede deel Het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning stelt de commissie voor de mocratische planning nu voor, om de groeperingen toch nog de kans te geven in het tweede deel van het jaar iets nuttigs met het geld te doen. Daarnaast vindt het VCW dat subsidie voor zoge naamde 'drempelactivitei ten' flexibel gebruikt moet kunnen worden. Die sub sidie zou voortaan aan de Vlaardingse Vrouwenraad moeten worden gegeven, die dat geld op haar beurt weer kan 'doorsluizen' aan vrouwengroepen die er in slagen zulke activiteiten te organiseren. Meevallen CDA-raadslid en Vrou wenraad-bestuurslid Neï van der Linden meldt des gevraagd de cijfers over het eerste half jaar nog niet te kennen, maar zij meent dat het allemaal toch wel meevalt. „Alle cursussen die door de Vrouwenraad worden gehouden lopen goed: dat gaat erg leuïc. We hebben al weer volop plannen voor het nieuwe seizoen. Vorig jaar is het inderdaad slecht gegaan. Misschien door die hete zomer; dan duurt het weer wat langer voor iedereen weer op gang is". Nare klank Volgens Nel van der Lin den speelt een rol dat het woord 'emancipatie' voor veel vrouwen nog steeds een nare, afschrikwekken de klank heeft. „Maar als ze eenmaal aan een groep meedoen, dan gaat het erg leuk, hoor". Poppe: vragen over uitzend krachten. Vlaardingen Vlaardingen zal, door het beleid om ambte naren te bewegen op de VUT- gereehtigde leeftijd met pensi oen te gaan, steeds vaker men sen van een uitzendbureau moeten huren om tijdelijke va catures op te vullen. Dit zal meestal gebeuren in af wachting van de beslissing om die vacature al dan niet op nieuw te vervullen. Dat blijkt utt net antwoord van het Vlaardingse college van B en W op vragen van de SP'er Poppe. Het raadslid had enige tijd ge leden vragen gesteld naar aan leiding van het op tijdelijke basis aantrekken van een ge pensioneerde ambtenaar, die gedurende enige tijd als hoofd van de afdeling administratie van gemeentewerken werd in gezet. Ook dat gebeurde in af wachting van het onderzoek, op welke wijze de vacature het beste vervuld kon worden. Ook bij het intern opvullen van ontstane vacatures zal het in sommige gevallen nodig zijn, tijdelijk het ontstane gat door iemand van. een uitzend bureau te laten vullen, schrij ven burgemeester en wethou ders. Juist om tijd te krijgen voor een goede interne wer ving, terwijl de werkzaamhe den ïn de tussentijd gewoon moeten doorgaan, kan da» noodzakelijk zijn. Vlaardingen Inbrekers heb ben bij een tapijtenhandel aan de KW-haven een flinke slag geslagen. Zij gingen met circa honderd Perzische tapijten met een gezamenlijke waarde van 750.000 gulden aan de haal. De inbrekers moeten zijn binnengekomen met behulp van een valse sleutel. Schiedam De gemeenteraad heeft gisteravond 9,? miljoen gulden uitgetrokken voor een opknapbeurt van drie com plexen in Sehiedam-Oost, te weten 140 flatwoningen aan de Hogenbanweg, 80 woningen aan de Lorentzlaan en 47 wo ningen aan de Daltonstraat en omgeving. Het. verbeterplan betekent voor alle huurders een maan- aelijke huurverhoging van on geveer veertig gulden. De ge middelde huur zal na opleve ring variëren van 249 tot 259 gulden. De bedoeling is dat het verbe terplan meteen aansluit op de renovatie, die thans gaande is aan de Fultonslraat en Van Marumstraat. Buitenkozijnen, ramen en deuren zullen wor den vervangen, leidingen in huis vernieuwd, daken, goten en schoorstenen gerepareerd. Er zal dubbel glas geplaatst worden, terwijl daken, kopge- vels en vloeren op de begane grond van een isolatielaag worden voorzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1