Steeds meer afsluitingen Relschoppers breken weg op BLIJDORIL,,. DIEREN blJlrilÊIIL» j Schiedam I voelt zich 1 alternatieve I energiestad GRAAGÜEDAAN /flOAf V1AARDINGS DAGBLAD SCBiEDAMSCHE COURANT NIEUWE WAIEBWEG CODBAHT OOIT VAN GEHOORD? Reconstructie gestart Dieven actief in nieuwbouw Woningbeheer zoekt geld vóór bewoners Woud hoek pleit voor bevriezing erfpacht Kerken houden week over werk Politie laat coulante houding varen w Inbreker na achtervolging aangehouden Vlaardingen steunt Britse mijnwerkers Koolzaad jaagt modelvliegers uit Broekpolder Kattegrit valt op directeur - I ml □WRTiHWEG DINSDAG 18 SEPTEMBER 1984 niiiuiuiiiniifiaiiiiiiimmmnnmiumiiiiiiiii Op de hoek van de Binnen singel en de twee Van Ley- den Gaelstraten zijn gisteren de reconstructiewerkzaamhe den gestart, waarmee het kruispunt een ander aanzien zal krijgen. Het monumentale Bipnensingeiviaduct wordt tij dens de werkzaamheden ge lijk afgestoten voor het ver keer: die oude route zal in het vervolg alleen nog voor hulpdiensten kunnen worden gebruikt. Door de wegwerk zaamheden moet het verkeer een omleidingsroute volgen. lIlllIIIIIIIIIIIIIIIilttltllIItlllillIllillEIlflIIIIIJIlfr Schiedam -Onbekenden hebben vanuit een van de hui zen, die achter Theater De Teerstoof in Schiedam in aan bouw zijn, 27 meter hout, een kabelhaspel en een gaskachel gestolen. Er werd ook ingebroken in een renovatiewoning aan het Fabrïplein. Daar werd een keukenblok ter waarde elf honderd gulden meegenomen. Bij het wegbreken werd een schade van vijfhonderd gulden aangericht. Renovatie toch voor '85 klaar Schiedam Het Schiedams Gemeentelijk Woningbe heer gaat uitzoeken of er een financiële oplossing te vinden is voor de bewoners van de huizen aan de Ful- tonstraat en de Van Marumstraat, die momenteel gere noveerd worden. Die bewoners kregen vrijdag te ho ren dat zij van het rijk niet de verwachte 1300 gulden tegemoetkoming in her inrichtingskosten krijgen. „Een pijnlijke situatie", ty peert directeur J. van Schijn- del van het Sehiedamse Ge meentelijk Woningbeheer de impasse in de renovatie. Woe dende bewoners braken vrij dagavond de stellingen af. De renovatiewerkzaam heden zijn nu tijdelijk stilgelegd, tot de emoties geluwd zijn. Gesprekken tussen Woningbe heer en een bewonersdelegatie hebben de gemoederen inmid dels al tot bedaren gebracht. De bewoners hebben de afge broken onderdelen van de stelling netjes neergelegd, zo dat die weer kan worden op gebouwd. Geen vergoeding, dan ook geen renovatie, dach ten de bewoners vrijdagavond. Zij hadden min of meer gere kend op de toegemoetkoming. Directeur Van Schijndel denkt dat de bewoners misschien ten onrechte op de vergoeding re kenden. „Het gaat natuurlijk grotendeels buiten ons om. Wij renoveren alleen", verklaart hij. „Maar die tegemoetkoming in de kosten wordt alleen ge geven als er in de woning een rigoureuze verbouwing plaats vindt. Bij deze renovatie wordt hoofdzakelijk de buitenkant van de huizen aangepakt." Welke financiële mogelijkhe den er openstaan*woor de be-, woners wil Van Schijndel lie ver niet zeggen: „Dat heeft pas zin als we precies weten waar we aan toe zijn. Het is niet al leen voor de bewoners, maar ook voor mijn mensen een pijnlijke situatie. Je bent daar je best aan 't doen op die reno vatie en dan gebeurt er dit." Van de 83 huizen waren er al een paar bijna geheel gereno veerd. Woningbeheer ver wacht dat ondanks de proble men de renovatie nog voor het einde van dit jaar kan worden afgerond. Schiedam De vereniging van huiseigenaren in Woud- hoek-Noord heeft opnieuw ge pleit voor bevriezing van de erfpachtcanon. Op grond van de erfpacbtsvoorwaarden wordt de canon binnenkort met 25 procent verhoogd. De vereniging noemt dat onge wenst, omdat de besteedbare inkomens de laatste jaren sterk zijn aangetast. „Stijging van de al dan niet geringe canon.zal problemen veroorzaken", concludeert de vereniging, ;,Temeer daar flink wat huiseigenaren in Woudhoek-Noord te maken hebben met een groeihypo- theek, die met zich meebrengt dat gedurende een aantal jaren de som van de aflossing en rente met een bepaald percen tage stiiet." De vereniging heeft al meer dere malen bij de gemeente aan de bel getrokken over de hoogte van de erfpacht. Nu heeft dat geresulteerd in een lijvig rapport, dat is aangebo den aan de gemeenteraad en waarin wordt uiteengezet dat de dat koppeling van van de stijging van de canon aan het prijsindexcijfer voor de gezins consumptie niet langer verant woord is. Daarbij wordt tevens gewezen op Je verkoopprijzen van huizen, die de laatste jaren fiks zijn gedaald, vooral indien ze niet op eigen grond staan. De vereniging vindt het onre delijk dat in sommige gevallen wel de mogelijkheid tot afkoop van de erfpacht wordt gebo den, terwijl zij naar aanleiding van een dergelijk verzoek nul oo het rekest heeft gekregen. Vlaardingen De invloed van de lagere gezinsbudgetten is vo rig jaar bij de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrij ven in Vlaardingen niet onop gemerkt gebleven: 360 huishou dens konden de elektriciteitsre kening niet meer betalen en werden afgesloten- Dat waren er ^78 meer dan in 1982. „De dienstverlening aan het publiek zal meer aandacht vragen", concludeert directeur ir. W. F. Pinkse daaruit „Men wordt energiebewuster, mede door de achteruitgang in inkomen", schrijft Pinkse. Het lijkt er echter op dat met zui nigheid niet veel meer te be knibbelen valt op het energie verbruik. „De dalende tendens in het verbruik, waaraan we de laatste jaren gewend raakten, .kwam tot een einde", staat in het jaarverslag. Het verbruik van zowel gas, water als-elek triciteit ging zelfs een beetje omhoog. Deze stijging werd -vooral veroorzaakt door de grootverbruikers, de bedrijven. De in 1982 toch al aanzienlijke winst van de Vlaardingse /GEWB steeg vorig jaar nog eens met ruim een miljoen gul den tot bijna acht miljoen gul den. Het leeuwedeel van die winst kwam op rekening van het elektriciteits- en het gasbe drijf, Het waterleidingbdrijf, dat in 1982 nog in de min zat, maakte bijna zes ton winst. Voor dit en het volgende jaar verwachten de GEWB weer winsten van rond de vijf mil joen gulden. Schiedam Deze week is door de gezamenlijke Sehie damse kerken uitgeroepen tot themaweek met als motto 'Kerk en mensen, werk en mensen'. Gisteren mondde dat uit in een ontmoeting tussen de kerken en leden van de on dernemingsraad van Wilton. In de Magnalia Deikerk werd stilgestaan bij vragen als wat hebben haanlozen van de kerk te verwachten? De kerken hebben de afgelo pen weken telkens weer de klokken geluid. 'Dat gebeurde als Wilton de poorten opende en op de momenten dat het personeel weer naar huis ging. Het gelui was bedoeld om de mensen te bemoedigen en een teken van meeleven te geven. Twee mensen van de voorbe reidende werkgroep, H. Hofs tede en J. de Kievit, 2eggen dat de kerken met het gelui tevens symbolisch hebben wil len aantonen dat zij zijn wak ker geschud. „Er is grote onbe kendheid met de pijn, die vast zit aan haanloos zijn, of de dreiging daarvan", noemen als belangrijkste drijfveer voor de themaweek. „Het zijn niet al leen degenen die hun baan verliezen, die met de brokken zitten, ook huisgenoten leven- en lijden mee", concluderen zij namens de gezamenlijke ker ken. De kerken presenteren zich zaterdag op de welzijns- markt met foldermateriaal over werkloosheid en wal daarmee samenhangt. Zij ho pen hun stand bij de Grote Kerk te kunnen plaatsen. De kerkdiensten staan zondag, evenals die van afgelopen zon dag, in het teken van arbeid. Schiedam/Vlaardingen De politie heeft haar coulan te houding ten opzichte van de relschoppers rond de bus baan in Holy, die al weer en kele dagen voor de nodige onrust zorgen, nu definitief laten varen. Gisteravond werd krachtig opgetreden om groepen jongeren, die weigerden zich te verwijde ren, uiteen te drijven. „We hebben duidelijk gekozen voor een gefaseerde aanpak. We geven ze steeds eerst de gelegenheid er zelf een einde aan te maken, maar als ze dat niet doen, dan doen we het zelf", zegt de Vlaardingse hoofdinspecteur Gijs Bierling. Die andere manier van optre den werd gisteravond rond de busbaan in Holy duidelijk. Agenten dreven rond acht uur met de wapenstok een groep van 40 jongeren uiteen, die zich met stokken rond de bus baan had opgesteld. Die stok ken werden daarbij in beslag genomen. Enkele jongeren be gonnen vervolgens, tegen half negen, met het opbreken van het wegdek van de busbaan. Binnen korte tijd was over een oppervlakte van vier bij een halve meter het plaveisel ver wijderd. De vier aanstichters daarvan werden door de poli tie herkend, Eén van hen werd gisteravond al aangehou den en naar het Vlaardingse politiebureau overgebracht. De drie anderen zouden in de loop van vanmorgen worden gear resteerd. Na wat forser optre den van de politie was het gis teravond rond een uur of tien overigens weer rustig. „We hebben op het ogenblik weinig geduld met die men sen. We sturen ze, zodra 2ich ergens groepen vormen, met een weg. En we zulllen zeker niet aarzelen ze daarmee te helpen, als dat nodig is", aldus Bierling. Door de opbreking en de ove rige onrust konden RET-bus- sen en taxi's niet meer van de busbaan gebruik maken. Die moesten een andere route kie zen om van Schiedam-Noord naar Vlaardingen te komen. Vlaardingen Na een kor tewilde achtervolging heeft de Vlaardingse politie vannacht een 24-jarige man uit Spijkenisse aangehou den, die even tevoren -'et twee anderen een gele .3- sette had gestolen uit een winkel aan de Hoogstraat. Om een uur 's nachts kreeg de politie een tipdat drie mannen een inbraak pleeg den in een winkel aan de Hoogstraat. Toen de agen ten daar kwamen, waren de vogels al gevlogen, maar la ter werd de auto van de da ders gesignaleerd op de Burgemeester Pruissingel. De inbrekers reden daar te gen de rijrichting in. Toen ze de politie ontdek ten, sprongen twee van de drie daders uit de auto. '•De bestuurder zette in zijn.een tje zijn vlucht voortmaar kwam in de Huijgens' 'raat in botsing met een stilstaan de auto. De aangehouden man, bewaker van beroep, bleek onder invloed van verdovende middelen te zijn. De geldcassette, die i. kort voor zijn aanhouding uit de auto gooide, is nog niet teruggevonden. ^iiiiiinmiiimiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiinniiiiiiiuiiiiiiiiiiDtiiiHinmiiimiiiimiiiiiniiiiiiiiiiitHimiiiiH: I Eeuwfeest moet reputatie onderstrepen Schiedam De reputatie ,van alternatieve energie- i stad 'is Schiedam op het lijf geschreven. Om ae vorig ,jaar behaalde energiebe- I sparingstrofee niet als een incidenteel succes in de vergetelheid te laten gera- ken is de maand oktober door Openbare Nutsbedrij- ven (ONS) uitgeroepen tot energiemaand. De reeks activiteiten, die de ONS volgende maand houdt, heeft nog een ande- re aanleiding. Het is dit jaar namelijk precies hon- 1 derd jaar geleden dat in Nederland, in Rotterdam' I om precies te zijn, de grondslag werd gelegd voor de openbare elektriei- 1 teitsvoorziening. Sinds 1884 heeft de elektriei- teitsvoorziening een storm- achtïge ontwikkeling door- gemaakt. Het was de voor- malige Russische zee-officier Achilles de Khotinsky, die j toen met boten waarop ac- cu's waren gemonteerd van- j af de Prins Hendrikkade naar de Wijnhaven toog, om daar enkele kantoorgebou- wen te verlichten. Een eeuw later gaat het over kerncen- I trales, windturbines, zonneë- nergie en warmtekrachtin- stallaties. i Het tussenliggende scala van ontwikkelingen brengt de Sehiedamse ONS in kaart tijdens het open huis dat 13 j oktober in het pand aan de Van Heekstraat wordt ge- houden. Alle facetten die be- trekking hebben op stroom- voorziening passeren dan de revue: van geschiedenis tot transport en distributie tot nieuwe toepassingen. §f Alternatieve hoek S In een speciale alternatieve hoek wordt die dag inge- gaan op de werking en toe- passing van warmtekrach- tinstallalïes en windiurbi- nes. Die zijn de trots van 5 de ONS, want dankzij de plaatsing van die voorzie- H ningen is Schiedam sinds enkele jaren niet meer vol- ledig afhankelijk van Rot- terdam als producent en le- j= veraneier van energie. Hoe belangrijk die beperkte onafhankelijkheid voor S Schiedam is, bleek maandag nog eens overduidelijk tij- Ij dens de raadsvergadering. Toen werd onder aanvoe- B ring van CPN-raadslid Ul- ferd Bruseker de vloer aan- j§ geveegd met het tarievenbe- Êj leid dat Rotterdam voert. Een fors deel van de winst op energie verdwijnt in de =E algemene middelen van Rot- terdam. Schiedam en dus de 5 verbruikers spekken daar- mee indirect de Rotterdamse kas. Voor de jaarlijkse circa 200 miljoen kWh elektrici- teit blijft Schiedam echter aangewezen op haar 'Big De windturbine, de trots van de ONS. Brother'. Alleen minister j Van Aardenne van Econo- j mischeZaken kan Rotter- dam een ander tarievenbe- j leid opleggen. Tot dat mo- j ment voelt Schiedam zich i 'een- wingewest' van Rotter- j dam. Vriendelijk In het uitgebreide informa- i tiepakket, dat aan het eeuw- I feest vooraf gaat, wordt over dergelijke dissonanten ech- l ter met geen woord gerept. I De ONS kiest voor een vriendelijke en enigszins zelfvoldane toonzetting. „We j grijpen het eeuwfeest aan om onze reputatie als alter- nalieve energiestad eens te l meer te bevestigen", aldus de ONS zonder er doekjes om te winden. Op drie achtereenvolgende zaterdagen (6, 13 en 20 okto- ber) staan sportieve evene- menten op het programma. In samenwerking met de fietstoerclub Rijnmond, wandelsportvereniging de Sehiedamse Tippelaars, atle- tiekvereniging Fortuna en de Sehiedamse Sportraad worden achtereenvolgens een fietstoertoeht, wandel- tochten en prestatielopen ge- houden. Tijdens het open huis wor- den verder allerlei denkbare toepassingen van elektrici-1 teit getoond en geven zes korte films inzicht in feno- 5 menen als stadsverwarming en de opwekking van elek- 5 triciteit. s üijjiiiiiinumimif Vlaardingen In navolging van verschillende andere in stellingen heeft een groep Vlaardingse organisaties een comité opgericht ter onder steuning van de Britse mijn werkers. Die staken al een half jaar voor het behoud van 20.000 banen. Die Vlaardingse organisaties zijn: AbvoKabo, CPN, Industriebond FNV, PSP en SAP. Het comité stelt zich ten doel ook andere orga nisaties te bewegen zich voor de mijnwerkersgezinnen in te zetten. Het comité komt donderdag middag voor het eerst bijeen om de actiemogelijkheden te bespreken. Die bijeenkomst wordt om twee uur in het pandje van Rood Vlaardingen op het Weeshuisplein gehou den. Gedacht wordt onder meer aan een geldinzamelings actie. Ook hoopt het comité dat enkele stakende mijnwer kers, die volgende week te gast zijn in Rotterdam, Vlaar dingse bedrijven zullen willen bezoeken. Voor informatie over het co mité kan men bellen naar 85.68.17, 352991 of 35.84.19. Vlaardingen Het plan van Vlaardingen om op de plek in de Broekpolder, die Rijnmond wil reserveren voor woning bouw, koolzaad in te zaaien heeft voor de Vlaardingse Ra dio Model Vlieg vereniging vervelende gevolgen. De leden van die anderhalf jaar oude vereniging bedreven juist op die plek hun hobby en moeten nu voor het koolzaad wijken. Burgemeester en wethouders hebben de vereniging opge dragen onmiddellijk te stoppen met het vliegen vanaf loswal 6. De gemeente Rotterdam be taalt tot begin 1985 de rente lasten van dat braakliggende terrein, omdat het er aan het einde van de jaren zestig zwaar verontreinigd havenslib heeft gestort. Vanaf het mo ment dat Rotterdam daarmee stopt, wil Vlaardingen met het koolzaadveld zelf wat geld op de grond verdienen om de kosten te bestrijden. De vliegvereniging is inmid dels in onderhandeling met de gemeente over de verhuizing. Voorzitter W. C. Noordegraaf van de model vliegers heeft een aantal malen gesproken met wethouder Floor Quast, maar een vervangende plek is nog niet gevonden. Vlaardingen De directeur van een kattegritfabrïek aan de Koningin Wilhelminaha- ven in Vlaardingen is gister middag getroffen door twee. balen van zijn eigen produkt. De balen, elk driehonderd kilo zwaar, vielen van een vorkheftruck. De directeur werd met een ontwrichte schouder en een pijnlijk bek ken naar het Holyziekenhuïs gebracht. Tijdens het verladen stootte de vrokheftruck tegen een stapel pakken, waardoor de bovenste twee balen eraf vie len. De directeur stond tus sen de stapels en kon niet meer opzij springen. Hij kreeg de zware balen op de schouder. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij weer naar huis. a moeite krijgt u een telefoonklapper. 'r zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering in. Ach, Maak hem of haar abonnee. Zo afikst I en goed beloond! Want voor die kleine» d, C°c'e: lelies: I P°stcod, -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1