m - v WATERWEG Ome Koos na 25 jaar weg bij Spieringshoek SPORT 1 ma Green Eagles: handhaven staat voorop DHS één helft op dreef mm SPONSORLOOP GOED VOOR 5000 GULDEN Galeries doen mee met foto feest Blessure Warnaar -i De Ark heeft nieuw orgel Ophoging in Hoogkamer Receptie Veertarief weer omhoog Beter aanzien voor Holy-bad SPORTAGENDA Schiedam Ome Koos .gaat met pensioen. Na 25 jaar neemt hij afscheid van scholengemeenschap Spieringshoek, waar hij bijna vanaf de oprichting conciërge ïs geweest. „Met hijzonder veel plezier", benadrukt de 64-jarige Koos Zagwijn, Praten met ome Koos, zoais hij door leerlingen en docenten wordt genoemd, betekent een stortvloed van woorden aan horen. Tot in details weet hij zich allerlei gebeurtenissen te herinneren; de prettige en de minder prettige. Bij die laatste staat hij liever niet te lang stil. „Ik heb het op school altijd erg gezellig gevonden. Ondanks enkele figuren. Maar daar weid ik liever niet over uit", zegt hij vanachter een glaasje ouwe klare, dat hij als geboren en getogen Schiedammer weet te waarderen. Praten vind Koos Zagwijn enorm belangrijk. In zijn gla zen hok, bij de hoofdingang van het schoolgebouw, wisten de leerlingen hem altijd te vinden. ,Jn dat hok heb ik heel wat huilende meiden en bedeesde jongens gehad. Vaak kwamen ze een asperientje ha len om de les uit te kunnen lo pen en een ouwehoer-praatje te maken. Als ik dat in de ga ten kreeg, maakte ik er snel een eind aan." Maling „Voor leerlingen die het echt 'moeilijk hadden vond ik altijd 'tijd. Dat tvas een doorn in het oog van de schoolleiding, maar daar had ik maling aan. Er zit- Koos Zagwijn op de trap van de school waar hij 26 jaar conciërge was. Maassluis De Ark in Maas sluis neemt vanavond een nieuw orgel in gebruik. De keuze is gevallen op een drieklaviers Johannusorgel. Na de officiële ingebruikname door dominee A.H, van Erp brengen de organisten Piet de Groot en Rinus van Noort en kele improvisaties ten gehore. Er wordt tevens een samen zang gehouden. De bijeen komst begint om acht uur. "Vlaardingen De buurt Hoogkamer in de Vlaardingse Westwijk wordt opgehoogd. Vanaf volgend jaar augustus worden de straten in het ge biedje opgebroken en van een nieuw profiel voorzien. De be doeling is dat de straten met een opnieuw worden inge richt, maar dat moet wei op een eenvoudige- manier gebeu ren. Voor het maken van woonerven is bijvoorbeeld geen geld. Ten behoeve van die ophoging heeft de gemeente een sehets- plan gemaakt, dat vanavond door de bewoners beoordeeld kan worden. Dat gebeurt op een inspraakavond in de NI- VON-boerderij aan de Van Baerlestraat 252. Daar kan men vanaf acht uur terecht. Vertegenwoordigers van de gemeente geven aan de hand .van hetschetsplan een toelich ting op de ophogingswerk zaamheden en de mogelijkhe den die er zijn, om de straten anders in te richten. Ook zal worden uitgelegd, welke ge volgen de werkzaamheden hebben voor het openbaar groen in de wijk. De inspraak avond beperkt zich tot de her inrichting van de straten en wegen zelf. Over de conse quenties voor de particuliere tuinen wordt over enige tijd met bewoners en eigenaars een afzonderlijke informatiea vond gehouden. ten er tussen die geen thuis hebben. Als ze 's middags thuiskomen is er niemand en 's avonds zitten pa en ma kas- sio te kijken. Daar is geen sfeer. En dat hebben ze nodig. Ik heb altijd gedacht: stel dat dat kind van mij was. Mijn kleinzoon zit in de Rijnmond band. Die is gelukkig als 'ie opa langs de kant van de weg ziel staan. Je moet gewoon tijd maken voor kinderen." In die 25 jaar heeft Koos Zag wijn de school zien groeien van 207 leerlingen tot 1405. In het begin stond hij er alleen voor, maar geleidelijk groeide het aantal concierges tot drie. Hoewel hij eigenlijk hoofdeon- cierge was. zegt hij een hekel te hebben aan dat voorvoegsel hoofd. Wat dat aangaat voelt hij zich als overtuigd katholiek net een socialist. Het heeft hem altijd dwars gezeten dat de letters RK niet voor de naam Spieringshoek staan bo ven de ingang van de school. „Ik kom voor mijn principes op en die zitten hier", ver klaart ome Koos, terwijl hij op de linkerzijde van zijn borst slaat. Hij vindt dat mensen te genwoordig veel te weinig voor hun principes uitkomen. Wat dat aangaat heeft hij grote bewondering voor het Leger des Heils, dat door zijn initia tief jaarlijks een kerstviering houdt op Spieringshoek voor de oudjes, bejaarden en zieken uit de buurt. Koos Zagwijn weet zich nog goed te herinneren dat de pa ters augustijnen hun intrede deden in de school, nadat er moeilijkheden waren met de gymnasium-afdeling. De pa ters gaven toen nog les in een zwarte pij. „Daar moest ik wel aan wennen hoor, hoe die hun taak opvatten. Ik vroeg eens een vrije dag aan de rector. Dat was in orde. De dag erna kwam hij naar me toe en zei dat alles in de soep was gelo pen. Waarom ik een vrije dag had gevraagd, terwijl het zo druk was? Toen legde hij me uit dat in de orde niemand een vrije dag zou vragen als 'ie wist dat er nog zoveel te doen was." De omgang met het docenten korps is in die 25 jaar veel be ter geworden. „Vroeger was je maar een klootzak. Zij hadden een diploma en ik niet. Som migen liepen hier met veel poeha rondliepen, nadat ze met veel geluk waren afgestu deerd", zegt Koos Zagwijn met stemverheffing, terwijl hij er aan toevoegt dat hij daar ook belasting voor heeft betaald. „Nu heb je veel meer erken ning. Je voelt je gelijke. De meesten noem je bij de voor namen, hoewel ik daar in het begin best moeite mee had." Om die sfeer van vroeger te verduidelijken vertelt Koos Zagwijn hoe het er vroeger Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als conciërge bij scho lengemeenschap Spie ringshoek en tevens als afscheid krijgt ome Koos vrijdag een recep tie aangeboden. Een ie der die hem de hand wil drukken kan van zeven uur tot half ne gen terecht in de aula van de school aan de Van der Brugghenlaan 2. Vlaardingen De sponsorloop voor een buurthuis in El Realejo in Nicaragua, die vorige week in het Vlaarding se Hof werd gehouden, heeft meer dan vijfduizend gul den opgeleverd. Een bedrag dat zelfs de meest optimisti sche verwachtingen van de werkgroep Bouwen in Nica ragua overtreft. Met de vijfduizend gulden die leerlingen van 't Am bacht, de Theo Thijssen- en de Van der Schaarsehool bij elkaar liepen is de bouw van het buurthuis in Nicara gua, dat tienduizend gulden kost, een stuk dichterbij ge komen. aan toeging op docentenfees- tjes op school. „Dan kon je in de gang op meegebrachte kin deren passen en in de gymzaal koffie en drank schenken. Tus.vendoor kon ik dan nog wel eens een dansje maken met mijn vrouw, met haar schort nog voor. Om half vijf was iedereen verdwenen en wij moesten er dan voor zor gen dat de gymzaal op tijd schoon was." Als Koos Zagwijn wat op zijn lever had schreef hij dat in de schoolkrant. Meerdere malen mondde dat uit in een rijm, waarin hij zich opwond over de enorme troep die de leer lingen aanrichtten. Aan de vooravond van zijn vertrek er gert ome Koos zich nog steeds mateloos aan de rommel op het schoolplein. „Ik zie de rec tor, pater Uyterwaal, vrijwel iedere morgen om half acht het plein aanvegen. Dat zou 'ie niet moeten doen. Ik begrijp niet dat hij dat niet aan de leerlingen opdraagt. Als ik be zoek ontvang zal ik ze ook nooit over dat vieze plein laten lopen. Daar schaam ik me voor. Dan zeg ik: kom maar achterom." Te schamen hoeft ome Koos zich niet meer. Want met pen sioen gaan ais hoofdconcierge van Spieringshoek, betekent tevens dat hij de dienstwoning onder de school verruilt voor een huisje in de Gorzen. Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld opent zater dag om twee uur in de Arto- teek aan de Oosthaven een fo- lomanifestatie, die wordt ge houden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Amateur Fotografen Vereni ging Vlaardingen. Tot en met zaterdag 14 oktober zijn de fo to's van de leden van de dub in de Artoteek te bewonderen. Ook de verschillende galeries in de binnenstad van Vlaar dingen doen mee aan de foto- manifestatie. Fotograaf Barend Houtsmuller exposeert tijdens de manifestatie met cibachro- mes in galerie Kunst+ aan de Hoogstraat. Naast de foto's van Houtsmuller zijn er in die pe riode ook truien van Marta de Wit te bewonderen en litho's van Jörg Remé, Die werkstuk ken ztjn afkomstig uit het boek Vitrine. Bij galerie Groen aan de markt zijn in die periode foto's te zien van Wim van Os. Bij Galerie De Duig aan de Land- straat zijn in diezelfde weken werken van Luuk Huiskes te zien. Galerie Foyer tenslotte aan de Smalle Havenstraat stelt foto's van Marrie Bot ten toon. Garrelsorgel Jaap Kronenburg geeft zater dag 22 september een concert op het Garrelsorgel in de Gro te Kerk van Maassluis. Kro nenburg, die de zieke Feike Asma vervangt, speelt Franse orgelwerken uit de romantiek. Aanvang 20.15 uur. Historie De Historische Vereniging Vlaardingen opent dinsdag 25 september haar winterpro- grarama met een lezing onder de titel 'Vlaardingen een laat middeleeuwse stad'. De lezing is tot stand gekomen in sa menwerking met de werk groep Helenium en wordt in geleid door stadsarchivaris Theo Poelstra. De lezing be gint om 20 uur op de Maasslui sedijk 7. UW-beurs De Schïedamse afdeling van de Unie Van Vrijwilligers houdt op 25 en 26 september weer haar jaarlijkse kinder kleding en -speelgoedbeurs in sporthal Margriet. De UW vraagt om modieuze en schone kleren voor de verkoop, die afgestemd moeten zijn op de najaars- en wintermode. Ook sportkleding is welkom. De UW mikt op spullen voor kinderen tot twaalf jaar. Er is een speciale taxatrice, die in overleg met de aanbieders de prijzen zal bepalen. Daarvan gaat twintig procent naar de UW. Inleveren kan op dins dag 25 september van half twee tot half vijf. De woens dagochtend daarna vindt van negen tot twaalf de verkoop plaats. Prestatieloop De Vlaardingse wijkvereni- ging Hoofdstedenbuuri houdt zaterdag 29 september presta tielopen over afstanden van 10, 6 en 3,5 kilometer. De start is om half elf vanaf de sport zaal aan de Lissabonweg, waar vanaf half tien kan worden in geschreven voor ƒ2,50. Het parcours voert door de Oost en Zouteveensepolders. Muzifair '84 De Vlaardingse showband De Pijpers houdt zaterdag 6 okto ber in het Weeshuis ae muzi fair '84: een mengeling van fancy-fair, rommelmarkt en muziek. Mensen, die nog spul letjes hebben voor de rommel markt kunnen bellen met Pij pers-voorzitter Marco Burgers, tel. 345375. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 19 september 1984 C.C. Collignon Na 25 jaar bij de plantsoenen dienst in Schiedam chauffeur/boomverzorger C.' Collignon een receptie aange boden, die vrijdag 21 septem ber om vier uur 's middags in het Schiedamse stadskantoor plaatsvindt. Gemeentewerken maakt daar een feestmiddagje Maassluis De prijzen van maandabonnementen en van de rittenkaarten voor tien overtochten op het veer Maassluis-Roznburg worden volgend jaar met vijftien procent verhoogd. Dat blijkt uit voorstellen van het pro vinciebestuur. De tarieven voor auto's wor den voorlopig bevroren. Er wordt gevreesd dat automo- blisten anders zullen uitwij ken naar de Beneluxtunnel, waardoor het veer een groot deel van de inkomsten zal mislopen. De meeste tarieven van overzetveren in Zuid-Hol land blijven volgend jaar on gewijzigd. Wel duurder wor den per januari 1985, volgens die voorstellen aan provinci ale staten, de veerman op de dienst Lekker kerk-Nieuw Lekkerland (verhoging met tien procent) en op de ver binding Puttershoek-Groote Lindt (zes procent meer). Vlaardingen Excelsior M kon het in de strijd om de Rijnmond-Cup niet bolwerken tegen het Rotterdamse HION; 5-1 verlies. Trainer Hans Kostense liet zijn tweede elftal spelen tegen hoofdklasser Spartaan '20. Een logische neder laag was het gevolg: 0-2. De reserves van SVV leverden tegen WCR een goede prestatie. Met 0-4 werd gewonnen. DHS liet het na een goede eerste helft afweten tegen Spijkenisse: 1-4 ver lies. Vlaardingen speelde met 2-2 gelijk tegen Excelsior '20. Hennes DVS-Spartaan '20 0-2 De reserves van Hermes DVS waren niet opgewassen tegen het Rotterdamse Spartaan "20. De Schiedammers probeerden het wel, maar het kraehtverschil was te groot. Zonder al te veel inspanning reik-j te Spartaan '20 naar een 0-2 zege. WCR-SVV-2 (M Een uiterst aantrekkelijke wedstrijd in Rhoon. Beide ploegen speelden zeer aanvallend en zo ontspon zich een heel aardige ontmoeting. Uli Lionar opende voor de rust de score voor SVV en direct na de hervat ting had de aanvaller weer succes. De overige twee treffers kwamen op naam van Kodunaz Biilent. DHS-Spijkenisse 1-4 DHS heerste voor de rust op alle fronten, maar kreeg in de tweede om loop met een geweldige inzinking te kampen. De Schiedammers kregen in de eerste helft tal van mogelijkheden, maar alleen Joop Kuiper wist toen te scoren. Na de rust had Spijkenisse veruit het beste van het spel en dat resulteerde In vier gave treffers. HION-Excelsior M 5-2 Excelsior M kreeg in dé beginfase van de wedstrijd legio mogelijkheden maar weigerde deze resoluut te benutten. HION speelde overigens veel te hard. De Maas- sluise ploeg raakte in de eerste helft midden velder Onno Wïcherts kwijt, die na een blinde trap op zijn enkels zwaar geblesseerd het v<3$J moest verlaten. Toen was de stand 1-1. Na een fout van Wim Put kon HION de leiding nemen, maar Henk Boomsma zorgde voor de gelijkma ker. Toen Onno Wicheris het veld had verlaten maakte Excelsior M een aangeslagen indruk. HION profiteerde en liep uit naar een 5-1 voor sprong. Een kwartier voor het einde kreeg Ex celsior M terecht een strafschop, toen Pagl Aichorn onderuit werd gehaald. Aad Moerman bepaalde de eindstand op 5-2. ,".L Bij de Maassluise ploeg maakte Cor van Hoeven na een spierscheuring zijn rentree. De aanval ler doorstond de test prima. Vlaardingen-Excelsior '20 2-2 In de eeréCe helft was Excelsior *20 de veel betere ploeg. De Thurlede-vereniging liet de kansen echter on benut. Het was evenwel Rob Kiebert die na een half uur spelen de score toch opende: 0-1. Vlak daarna maakte Harry de Melker 1-1 en na de hervatting was het Danny Molendijk die vóór een 2-1 voorsprong voor Vlaardingen zorgde. In de slotfase maakte Martin de Vette de ver diende gelijkmake?De noodzakelijk geworden strafschoppen werden door Excelsior '20 beter genomen. Schiedam Het is nog maar de vraag of Dick Buitelaar, de oefenmeester van SVV, zon dag in de wedstrijd tegen RKC kan beschikken over laatste man Leen Warnaar. De routi nier heeft dermate veel last van een dijbeenblessure, dat hij in de oefenwedstrijd tegen SVDPW (za) onmogelijk kon spelen. SVV had overigen* geen kind aan SVDPW (10-2), dat wel van goede wi! was, maar het de semi-profs geen moment echt lastig kon maken. Bij de rust had SVV al een voor sprong van 4-0 genomen en na de hervatting werd de score gestaag üitgebouwd. SVDPW koos waar mogelijk toch de aanval en wist zowaar nog via Richard Lindfeld en Ruud Nieuwenhuizen tegen te sco ren. De treffer voor SVV kwa men op naam van Chris Tre- ling (viermaal), Harry van Ka pel (driemaal), Peter van Vel- zen (tweemaal) en Rob Koe vermans. Vlaardingen Om het bui tenterrein van het Holy-bad een aantrekkelijker en beter aanzien te geven zal nog dit jaar met de reconstructie be gonnen worden. Al enige tijd maakt het buiten- terein van het zwembad een zeer verwaarloosde indruk. De tegelpleinen en de keenvan- den zijn ernstig verzakt en grote delen van de verharding zijn opengebroken en in de aangrenzende singel gegooid. Bij de aanleg in 1973 van het bad werd het buitenterrein aangelegd met een terras en een peuterspeelbadje. De prak tijk wijst echter uit dat van het terras'en van het peuterspeel badje vrijwel geen gebruik wordt gemaakt. Reden voor de gemeente om bet aanzien van het Holy-bad nu te wijzigen. Met de recon structie is een bedrag van 24.000 gulden gemoeid. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Biljarten: 19 30 Voorwedstrijden derde Klas se driebanden in cale De Cockpit te Vlaar dingen (poule 3). 19.30 Voarwedstrijoeri vijl de Klasse libre tn café Oe Oude Markt ta Vlaardingen (poule 1), 19 30 Voorvredsinj- den vijlde klasse fibre in café Rotterdam la Vlaardingen (poule 2>. 19 30 Voorwedslrij- den vijiae klasse liore in cafe De Kleine Conliance te Schiedam (poule 3). 19 30 Voorwedslrljden vierde Klasse Kbre in calé Oe Cockpit te Vlaardingen (poule 19 30 Voorwedsirijrfen vierde klasse libre In café Corry en Dick te Schiedam (poule 3), DONDERDAG 20 SEPTEMBER Biljarten: 19 30 Voorwedslrljden derde klas se driebanden in calè De Kroon te Vlaardin gen (poule 4), 19 30 Voorwedstrijden vijfde klasse libra in café De Kroon le Vlaardingen (poule 4). 19 30 Voorwedstnjden vijlde klas se lib re in café Oe Cockpit te Vlaardingen (poule 5). 19 30 Voorwedslrljden vierde klasse libre in catè 't Spinnewiel 1a Vlaardin gen (poule 4), VRIJDAG 21 SEPTEMBER Waterpolo: Oostelijk Zwembad Rotterdam- 21 10 Rijnmond—Shell (h>. Voel bal: 20.00 Algemene ledenvergadering DSS'26 In club gebouw aan Marathonwag le Vlaardingen, 19 30 Algemene ledenvergadering hvO In clubgebouw aan Zwanenslogel te Vleardin- gen. Diversen: 19 00 uur Officie Opening van sportschool Westwijk, Maassluis Geen kampioensaspiraties, maar wel pro beren om bovenin mee te draaien. Met dïe achtergrond gaan 20wel de dames als de heren van het Maassluise Green Eagles/Elementum de competitie in. De Eagles spelen inmiddels met zowel de heren als de dames op bijna het hoogste niveau, maar vooralsnog lijkt de da dendrang van de vereniging niet te stuiten. Doorstoten naar de echte top, de eredivisie, is het uitgangspunt voor de komende jaren. Jaap Boon, de coach van het herenteam van Green Eagles gokt dit jaar op handhaven. De coaches Jaap Boon (he ren, eerste divisie) en Hans van Hoorn (dames, promotie divisie) zijn evenwel gema tigd optmistiseh over de mo gelijkheden voor de beide standaardteams. Boon: „Ge zien de resultaten van verle den jaar ons debuut in de eerste divisiemoeten we nu bij de eerste drie kunnen eindigen". Als belangrijkste kandidaten voor de titel ziet hij twee oude bekenden: Nusa Indah (Voorburg) en BOB (Oud Beijerland). „De overigen zijn grote onbekenden. Van de Amsterdamse ploegen hoor je wel dat ze goed draai en, maar echt op waarde in schatten kan ik ze nu niet", aldus Boon. Woorden die ook uit de mond van damescoach Hans van Hoorn komen: „Tijdens de oefenwedstrijden hebben we het bij ons ingedeelde US ontmoet. Duidelijk is dat het Amsterdamse team nu al een sterke, goed op elkaar inge speelde ploeg is waar we moeilijk van kunnen win nen." ÜS staat dit seizoen onder auspiciën van de in het bas ketbalwereldje bekende Theo Ki nsbergen. Kinsber- gen lijkt ook dit seizoen zijn faam als stunter weer waar te gaan maken. Vult Van Hoorn aan: „Door de sterkte van deze-ploeg kunnen we eigenlijk al geen kamioen meer worden. Wel moet hfet mogelijk zijn om bij de bo venste vier te eindigen." L-I Problemen Bij de dames 2al de groove moeilijkheid liggen in het vormen van een hecht te4»? „Individuele klasse hebban we genoeg", aldus Van Hoorn. „Het zoeken is nu nog naar de juiste balans (£n de ploeg". De opvolger van Kees Brugman denkt overi* gens niet dat hij die balans'£l bij de competietiestart zèl hebben geVonden. nDat z^l inderdaad nog wel even dul ren, maar gelukkig spelen we een dubbele competitie, zodat we in de tweede helft van de competitie eventueel eerder gemaakte fouten kun nen herstellen." De Maassluise basketbalher en hebben nu al te maken met het blessureleed, voordat de wedstrijden reeks is ge start, Rob Schriel, na vertrek van Aad Klos (Alexandria) samen met Pen ter van der Waal een vaö overgebleven puntenmakers tobt met een onwillige knier In de laatste wedstrijd van het vorige seizoen ging hij er doorheen, en ondanks een operatie ging hij afgelopen woensdag voor de derdè maal door het gekwetste ge; wricht heen. Rust lijkt nu de enige oplossing. Jaap Boou over het wegvallen van zij(j sehutter:„Al zou Rob op de een of andere manier nog voor de start van de competi tie fit zijn, dan nog is hij nief in vorm. Geestelijk sowieso al niet." 5 Misschien dat het wegval^ van Schriel kan worden op^ gevangen door de komst vaö Peter van der Sluis. „Een echte versterking", volgens Jaap Boon. „Maar ik had óa* tuur lijk wel liever gehad daj beide spelers in dezelfde öp^ stelling hadden gestaan." 4 MORGEN GEBEURT HET! Super Center - Rijnhaven opent zijn deuren, Let op de feestkrant in uw brievenbus, j SR v t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2