Feestje in Zuid voor nieuwbouw Welzi j ns werk wil wel praten V1AARDIN6S DAGBLAD SGHILDAMSCHE COBBANT NIHIWt WAffljjjjjjj CDBBAMT Politie zoekt getuigen overval Vredesbeweging: meer aandacht voor armoede En de zekerheid dat die rente 6 jaar lang zo hoog blijft. Inbraak in modewinkels Inbreker gepakt Expo van bekroonde dahlia's Westwijk klaagt hij bezoekende raadsleden: Prijsvraag loopt storm ALLES VOOR DE BRUIDEGOM Schoonmaken GTB-terrein: 7 miljoen VW krijgt beter plekje Politie pakt zendpiraat Mogelijk toch onder één dak verenigde spaarbank DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1904 ,v,m m De tekening, die aan de hand van het signalement van de overvaller werd ge maakt. Schiedam De recherche van de Schiedamse politie is nog niet veel verder geko men in het onderzoek naar de gewapende overval, die vorige week donderdag avond werd gepleegd op een werknemer van tapijtwinke lier Aad van der Daan. De politie' zoekt getuigen van de overval, die aan de Buiten havenweg werd gepleegd. Van de dader is een tekening gemaakt aan de hand van het signalement dat zijn slachtoffer heeft gegeven. Het was vermoedelijk een man van ongeveer 24 jaar, een meter vijfenzeventig lang en met een tenger pos tuur. De man, die gekleed was in een lange, donkere regenjas, had een smal, bleek gezicht met een spitse neus. Hij sprak beschaafd, accent loos Nederlands. -Iedereen die donderdag avond tussen half negen en tien uur de bewuste" man in hét centrum van Schiedam heeft gezien, die hem aan de Buiten havenweg in de auto van het slachtoffer heeft zien stappen of die hem aan de Nieuwe Haven heeft zien uitstappen wordt verzocht contact op te nemen met de afdeling recherche van - de gemeentepolitie Schiedam, tel. 260760, toestel 126. Vlaardingen Bij inbraken in twee modewinkels aan het Veerplein in Vlaardingen heb ben inbrekers voor duizenden guldens geld en goederen buit gemaakt. De buit bestond uit leren jacks, dameskleding en schoenen, alsmede een geldbe drag van 3250 gulden. Aangezien bij beide inbraken dezelfde werkwijze is gevolgd, denkt de politie dat het om de zelfde daders gaat. Schiedam Door altent op treden van twee Schiedam mers heeft de politie gister- avond even na elf uur een inbreker in handen gekre gen. De 22-jarige Rotterdam mer had bij juwelier Reis- man in de Van 's-Graven- zandestraat een ruit inge gooid en vier horloges uit de etalage - gegrist. De twee mannen hoorden het glasge rinkel en gingen de inbreker .achterna. Zonder tegenstand te bieden, gaf die zich ge wonnen. De horloges, met een gezamenlijke waarde van ongeveer 450 gulden, werden op straat terugge vonden. Schiedam Tijdens de Schiedamse feestweek, die volgende week wordt gehou den, zal ook de Daliavereni- ging present zijn. Van vrij dag tot en met zondag wordt volgende week op de Broers- vest 101 een grote dahlia show gehouden. Daarbij zul len ook inzendingen zijn van degenen, die een prijs in de wacht wisten te slepen op de nationale dahliatentoonstel ling, die vorige week in de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp is gehouden. Van de zes inzendingen uit Schiedam vielen er vijf in de prijzen. Andere wijken gaan altijd voor' Vlaardingen - Als het over onderhoud van huizen gaat zijn andere wijken altijd eerst aan de beurt. Die klacht kregen Vlaardingse gemeenteraadsleden van daag te horen op bezoek in de Westwijk. De bewoners- groepen nodigden de politici uit, omdat zij vinden dat er hoognodig iets aan de achteruitgang van de wijk moet worden gedaan. „Anders slaat de verpaupering toe." Na een inleiding van Klaas van Gelderen, bewoner van' de Van der Werffstraat, in ontmoetingscentrum West wandelden de raadsleden door de wijk om de slecht onderhouden huizen te bekij ken. Dat werd eens tijd ook, vond opbouwwerker Wim Leewis. „Die raadsleden tvo- nen hier niet en ze komen hier niet. Vaak beslissen ze alleen op basis van informa tie van het gemeentelijk wo ningbedrijf. De mensen in de Westwijk zei Leewis, „voe len zich niet meer zo goed vertegenwoordigd door die raadsleden." „Je durft de deur haast niet meer open te doen, want als je hem een beetje te hard dicht slaat kun je hem opvegen", zei mevrouw Van der Meij uit de Van Maerlantlaan. Ze woont al 22 jaar in de wijk en heeft de situatie snel achteruit zien gaan. „Ik weet niet hoe het er voor een buitenstaander uit ziet, maar ik vind het ver schrikkelijk. Wij hebben toch net zo veel recht op een fat soenlijk leefmilieu als ande ren. Of zijn wij soms minder?" Ook de Dura-Coignetwonin- gen, waar de raadsleden een kijkje namen, worden geteis terd door houtrot, scheurende muren, sch.mmel en doorge roeste balkonhekken, „Er wordt geen onderhoud ge pleegd en over een poosje zeg gen de bewoners: Bekijk het maar met je zooitje", voorspel de Leewis. „Als dan de ver paupering toeslaat kom je in een neergaande spiraal en ben je uiteindelijk nog veel duur der uit." Vlaardingen Brief kaarten met namen voor de bejaardenflat aan de Westhaven kade in Vlaardingen stromen binnen bij de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van be jaarden. „De reacties zijn overweldigend", zegt een woordvoerster. De ASHVB stelde via een prijsvraag iedereen in de gelegenheid een naam voor die nieuwe bejaardenflat te beden ken. De inzendtermijn sluit pas op 28 september, maar volgens voorzichti ge schattingen ïs het aan tal inzendingen de dui zend al ruimschoots ge passeerd. Vooral oudere Vlaardingers schijnen in groten getale mee te doen aan de prijsvraag. t Voordat de eerste paal de grond in ging bouwden kinderen zandkastelen op de voor miljoenen schoongemaakte bouwlocatie in de Gorzen. Schiedam 9 Het was giste ren een dolle boel in de Gor zen. Met vooral festiviteiten voor de jeugd werd op het voormalige GTB-terrein op uitbundige wijze de bouw ge start van 93 woningwetwo ningen, een sportzaal en de o.a. witte driedelige kostuums witte driedelige gestreepte kostuums smokings witte smoking-combinaties donkerblauwe driedelige kostuums grijze driedelige kostuums overhemden strikjes enz. enz. Korte Hoogstraat 4 - Rotterdam - tel. 010-126143. international Hartie stad. naast PRCent O de Heroa uitbreiding van clubhuis Zuid. Tientallen kinderen, ballon aan een touwtje in de hand, keken toe hoe Rijn mondgecommitteerde Lenie van Rijn-Vellekoop (milieu) de eerste paal sloeg, terwijl een warrige professor op een groot tel raam op het dak van een oude meikboerkar bij hield hoeveel klappen ze daar voor nodig had. Even tevoren hadden de kin deren de eerste paal met fel le kleuren beschilderd. Vorig jaar waren ze op diezelfde plaats ook al met verf in de weer geweest om bordjes te schilderen die melding maakten van het gif in de bodem van het terrein, waar voorheen de Schiedamse gas fabriek stond. Die verontrei niging bestond vooral uit cy anide en kooltcer, stoffen die vrijkwamen bij de productie van gas uit kolen. Maar gisteren mochten de kinderen met hun handen in het zand graaien om er zand kastelen te bouwen. Want na een ingrijpende schoonmaak- operatie, waarin Schiedam tot nu toe zeven miljoen gul den heeft gestoken, is het terrein misschien wel het Met een affiche en een bedrukte tas laten Vier leden van de organisatie zien wat de inzet is van de vredesweek. Vlaardingen/Schiedam De vredesbeweging in Vlaar dingen wil de komende jaren in haar acties een duidelijker verbinding leggen tussen de armoede in de derde wereld en de wapenwedloop. „Be wapening is diefstal van de armen." Dat deelde het orga niserend comité mee bij de presentatie van het program ma van de Vredesweek die van 21 lot en met 30 septem ber zowel in Vlaardingen als Schiedam wordt gehouden. Dit keer ligt de nadruk evenwel nog steeds op de in middels zeven jaar oude leus 'de kernwapens de wereld uit om te beginnen uit Ne derland'. Dat blijkt onder meer uit de komst van IKV-secretaris Mient Jan Faber naar Schie dam. Hij leidt dinsdag 25 sep tember met een toespraak een discussiebijeenkomst in het Trefcentrum aan de Willem Andriessenlaan in. Als een tweede hoogtepunt van de ruim uitgevallen week noemt de organisatie het feest van culturele minderheden in de Harmonie. Muziek- en dansgroepen uit Eritrea, Tur kije, Chili en Suriname pre senteren zich donderdag 27 september in de Harmonie. Be avond is bedoeld om een bij drage te leveren aan het 'af breken van het vijandsden- ken', zoals Riet Eggermont het noemt. De vredesweek begint vrijdag met een avondgebed in de Johnannes de Doperkerk, ge volgd door de in ere herstelde stihekring. Vorig jaar werd die kring wekelijks met wisselend succes gehouden. Zaterdag wordt in Vlaardingen langs verschillende actiepunten een fietstocht gehouden, die op de Maassluissedijk, vlakbij de Markt, moet uitmonden in de verbranding van een raket. Loco-bu r g e ni oester IJsbrand van der Velden is gevraagd die symbolische handeling te verrichten. Zaterdag houdt Schiedam haar welzijnsmarki. Daar zullen on der meer de kerken zich inzet ten voor vrede. Een week la ter gebeurt in Vlaardingen iets soortgelijks, maar dan onder de noemer Vredesmarkt. Deze zal beduidend uitgebreider van opzet zijn dan de maande lijkse markt. Om de kritische houding van de gezamenlijke kerken ten aanzien van kernwapens te onderstrepen wordt m beide gemeenten een wake voor de vrede gehouden. Dal gebeurt zowel bij de Grote Kerk m Schiedam (donderdag 27 sep tember) als de Johannes de Doperkerk in Vlaardingen (de hele volgende week). Tevens worden in de kerken vredes- diensten gehouden. schoonste van Schiedam. Op sommige plaatsen is het maar liefst zes meter afge graven en er is schoon zand voor in de plaats gekomen. De verontreinigde grond is voorlopig opgeslagen op het voormalige terrein van scheepswerf de Nieuwe Wa terweg totdat een oplossing is gevonden om het te reinigen. „Wat dat aangaat kun je Schiedam vergelijken met een bediende die het stof on- der het tapijt veegt", zei wet houder Cor van Tilborg. „We zitten er vreselijk mee in de maag." Kftslen De wethouder deelde giste ren wat plaagstootjes uit in de richting van de Rijn mondgecommitteerde, omdat het laatste woord over de vraag wie voor de kosten moet opdraaien nog niet is gesproken. Van het ministe rie heeft Schiedam nog geen cent gezien, hoewel er wel een toezegging ligt voor een bédrag van drie miljoen. In tegenstelling tot de wethou der, die het over 7 miljoen had, noemde de gecommit teerde een bedrag van 5,5 miljoen dat is gemoeid met de sehoonmaakoperatie. Dat verschil zit in de doorbereke ning van de grondkosten: omdat de bouw enkele jaren is vertraagd, heeft Schiedam de rentekosten van het braakliggende terrein opge voerd. De vraag is of het rijk daarmee akKoord gaat. Is dat niet het geval dan betekent dat een fikse tegenvaller voor de gemeente. Boom 'Om aan te geven dat de grond echt schoon is, bood directeur Omtzieht van het gelijknamige bedrijf dat het terrein heeft schoongemaakt de gemeente alvast een boom aan. Hij had ook een compli mentje voor de wijkbewo ners. „In die tijd dat we hier hebben gewerkt, is er hele maal geen schade aan de ma chines aangericht. En dat komt bijna nergens voor." Vlaardingen De Vlaarding se VVV krijgt een gunstiger plekje in het stadhuis. In okto ber verhuist het Viaardings Centrum voor Welzijnsplan ning (VCW), het bureau van de commissie voor democrati sche planning, naar de tweede verdieping en dan krijgt de VVV de opengevallen plaats, vlak naast de hoofdingang. Sinds twee jaar geleden de his torische Visbank door de ge meente te koop werd aangebo den en het toeristenbureau noodgedwongen naar het stad huis werd verplaatst, heeft de VVV geklaagd over het afge legen hoekje dat voor haar was ingeruimd. Hot aantal be zoekers is in die tijd drastisch teruggelopen. De balie naast de ingang komt vrij door een reorganisatie binnen het stadhuis. De afde lingen voorlichting, inspraak. VVV en juridische-, economi sche en kabinetszaken worden samengevoegd en allemaal ge huisvest op de begane grond. Daardoor kan de CDP, dte ook al geklaagd had over de huis vesting, twee verdiepingen ho ger een kantoor betrekken. De hele operatie wordt in de week van 8 oktober uitge voerd. Vlaardingen In samenwer king met de radiocontrole- dicnsi heeft de politie gisteren een einde gemaakt aan de praktijken van een illegale zendpiraat, die opereerde van uit een woning aan de Ge dempte Biersloot. De politie was de man op het spoor gekomen naar aanlei ding van klachten van buurt- bewoner§. Hij maakte gebruik van 27-MC-apparatuur met daaraan gekoppeld een ver sterker, .waardoor het zend- vermogen groter was. Het. ge volg v/as dat de zendappara tuur storingen veroorzaakte in de ontvangst van radio- en te levisietoestellen van buurtbe woners. De apparatuur werd in beslag genomen. De laatste dagen heeft de poli tie zelf ook last gehad van een zendpiraat, die met zijn uitzen dingen storingen veroorzaakte op de politieradio. Radiocon tact tussen de meldkamer en politiepersoneel op straat was daardoor 's avonds af en toe onmogelijk. Volgens politiewoordvoerder Bierling heeft de politie nog meer illegale zendpiraten in de peiling. Hij verwacht die in samenwerking met de radio controledienst binnenkort uit dc lucht te kunnen halen. Vlaardingen De vier instel lingen in de maatschappelijke dienstverlening, die het ge meentebestuur wil laten fusio neren, zijn bereid over geza menlijke huisvesting te gaan praten als dat fusieplan van (ADVERTENTIE) Zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijn rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 8-/:% rente ontvangt De minimum inleg isf 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN REGIO HOOFDKANTOORROTTERDAM BOTO SLOOT 25. TEL OIO - 571911 tafel verdwijnt. Dat is geble ken tijdens een overleg dat deze week door rte instellingen en de gemeente werd gevoerd. Zo'n fusie is op dit moment mei mogelijk, omdat hel rijk daar nog niet mee akkoord gaai. Er zijn allerlei nieuwe subsidieregelingen voor hel welzijnswet k in de maak, en die moeten eerst zijn vastge steld voor het ministerie aan zo'n fusie eventueel zijn goed keuring wil hechten. A. Kool, voorzitter van het In stituut Burgerraadslieden: „Wij gaan alleen praten over gezamenlijke huisvesting als dat zwaard van Damocles niet meer boven ons hoofd hangt." De vooizitter denkt dat er, als alle welzijnswerkers onder één dok zitten, voldoende moge lijkheden zijn om te bezuini gen. „Dan betaal je maar één energierekening en je hebt na tuurlijk ook geen vier kopieer apparaten nodig, als je in het zelfde gebouw zit." Voor de gemeente is er met het overleg van deze week echter weinig veranderd, ver telt woordvoerder M. Kou- wenhoven. „De overgangsfase is een jaartje langer geworden, maar de fusie moet doorgaan", zegt hij. Pas als de wettelijke regelingen anders uitvallen dan de gemeente verwacht zullen de fusieplannen op nieuw worden overwogen. „Er moet 120.000 gulden bezuinigd worden", aldus Kouwen hoven, en hij voegt er streng aan toe: „Als dat niet lukt, dan gaat het arbeidsplaatsen kosten." De vier instellingen, hel 1CMD. de Burgerraadslieden, het JAC en Pro Juventute, hebben zich altijd tegen de plannen verzet. „De inspraak is heel frustrerend geweest", aldus Kool, „Er is niet naar ons geluisterd. In het welzijns werk zijn ook nog nooit signa len gehoord dat alle instellin gen zo nodig op één hoop moe- ten worden gegooid."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1