Grotere vraa naar personeel NICARAGUA PROTEST BIJ RAAD VAN STATE 9Nicaragua moet structurele hulp krijgen9 Lachen om Zie Zo •Geen angst voor leegstand' VLAARDIN6S DAGBLAD SCH10AMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Spruijt moet blijvenV Wethouder opent schuurkerktheater SchriftspiegeP jsoor bestuurders s> Mijnwerkers op welzij nsmarkt Oud-wethouder De Bruyn opent tentoonstelling Oom Verzamelgebouw voor startende ondernemers VRIJDAG 21 SEPT. 20.00 UUR in WIJKCENTRUM, OOSTERSTRAAT 86 "DE BUITENBAND" Strikwerda in Maassluis Op werk van stelling gevallen VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 Ziekenomroep niet op kabel ïyiaardingen Burgemeester Fred van hier en wethouder Arij Maarleveld hebben gistermiddag een exemplaar ontvangen van het pas verschenen boek 'Schriftspie- gel', dat ondermeer, is geschreven door ge- meen te-archivaris Theo Poelstra. Hij was het dan ook die de beide bestuurders het boekje, waarin nederlandse paiewgrafische teksten uit de 13e tot en met 13e eeuw zijn opgenomenin de koffiekamer van het -stadhuis ter hand stelde. Schiedam De vraag naar personeel is ten opzichte van een jaar geleden flink geste gen. Eind augustus zaten er in de kaartenbakken van het ge westelijk arbeidsbureau 208 vacatures. Een jaar geleden was dat nog geen derde van dat aantal. Het aantal werklozen in het gebied Waterweg-Noord is in de maand augustus licht geste gen met 94. Volgens directeur van Lent van het gewestelijk arbeidsbureau is'dat te wijten aan de toestroom van vooral vrouwelijke schoolverlaters. In vergelijking met de lande lijke cijfers is het aantal werk lozen in de regio maar weinig toegenomen. In het gebied Nieuwe Waterweg Noord nam de werkloosheid in augustus toe met 0,3 procent; landelijk was de stijg-'ng 2,6 procent. Op 31 augustus stonden bij het ar beidsbureau 11213 werklozen geregistreerd: 7302 mannen en 3911 vrouwen. Omgerekend betekent dat dat van de be roepsbevolking 13,5 procent van de mannen en 16,1 pro cent van de vrouwen zonder werk zit. In de industrie is de vraag naar personeel het grootst. E nd augustus beschikte bet arbeidsbureau over 104 vaca tures in die sector. Zowel in de bouw als in de metaal daalde de werkloosheid. Daarentegen nam het aantal werklozen die een baan zoeken in de admini stratieve sector en de handel toe. Ook de jeugdwerkloosheid (tot 23 jaar) steeg weer. Dat komt vooral door de 231 schoolverlaters, die zich bij het arbeidsbureau lieten inschrij ven. Ten opzichte van vorig jaar is echter sprake van een lichte verbetering. Was vorig jaar 36,5 procent van het totaal aantal werklozen jonger dan 23 jaar, nu is dat 35,8 procent. Vlaardingen De Stichting Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking (VLOS) en de Werkgroep Bouwen in Ni caragua hebben samen een orief aan de Tweede Kamer gestuurd, waarin wordt gepleit voor structurele ontwikke lingshulp voor dit land. Als de nota over ontwikke lingshulp van minister Schoo ongewijzigd wordt aangeno men, dan komt Nicaragua niet op de lijst van programma-lan den. De briefschrijvers zouden zich daarmee in de kou gezet voelen, zo is de kamerleden medegedeeld. In de brief wordt uitgelegd hoe in Vlaardingen actie wordt gevoerd voor de bouw van een buurthuis in het dorp je El Realejo. „Wij dragen eerf steentje bij met deze vorm van ontwikkelingsbeleid op ge meentelijk niveau", zo schrij ven VLOS en de werkgroep. Volgens hen is steun aan Nica ragua juist nu nodig, gezien de gewelddadige tegenwerking van gewapende bendes uit buurlanden en de economische boycot door de Verenigde Sta ten. „Wij dringen er daarom bij u op aan om Nicaragua in de toekomst niet alleen maar noodhulp te verlenen, maar te erkennen als programmd- land." De actie Bouwen voor Nicara: gua beleeft vanavond in buurthuis Oost aan de Ooster straat in Vlaardingen haar slotavond. Sprekers zijn Jan- nie van den Berg, Leonïe van Bladel en Han van der Horst. De bijeenkomst, die om kwart over acht begint, wordt muzi kaal opgefleurd door de Bui tenband. Schiedam Engelse mijnwer kers zijn zaterdag op de wel- zijnsmarkt op de Lange Kerk straat in Schiedam, om aan het publiek uit te leggen waarom zij al maanden in staking zijn. De mijnwerkers komen op uit nodiging van het FNV jonge rencontact, dat een kraam heeft op de markt. De jonge ren delen pamfletten uit over de staking, verkopen posters en er liggen steunlijsten ter ondertekening. De mijnwer kers zijn er tussen twaalf en een uur. De bedoeling is soli dariteit met de stakers te kwe ken en geld in te zamelen. Vlaardingen Oud-wethou der T. de Bruyn, die van vlak na de oorlog tot 1970 een be langrijk stempel drukte op de stedebouwkundige inrichting van Vlaardingen, reikt op 10 oktober het boek 'Het gat in de Markt' uit. Het boek is het re sultaat van de architectuurma nifestatie, die historische vere niging, bewonersgroep Cen trum en kunststichting hebben gehouden. De uitreiking van net boek is tegelijk de opening van een tentoonstelling van de produkten die architecten en kunstenaars vóór de manifes tatie hebben gemaakt De eer ste twee exemplaren zijn voor de huidige wethouder van stadsontwikkeling Bas Ooudri- aan en voor mevrouw Van Tij en, de weduwe van de archi tect die de Westwijk en grote delen van de Babberspolder vorm gaf. Van Tijen ontving in 1966 de penning van ver dienste van de stad Vlaardin gen. Voor de manifestatie zijn 13 ontwerpen gemaakt voor de locatie Markt/Maassluissedijk in Vlaardingen. „Zij geven een scala van mogelijkheden voor deze historische plek", aldus de organisatoren. De schoolkinderen werden actief bij de voorstelling betrok ken. Schiedam Er is heel wat gelachen in het Passagethea ter. Honderden schoolkinde ren genoten deze week naar hartelust van theatergroep Zie Zo,' die met het stuk Vreunnie het theater op stel ten zette. Zie Zo gaf in totaal negen voorstellingen. Op die ma nier kwamen vrijwel alle scholen aan de beurt. Het pu bliek bestond uit de oudste leerlingen van de kleuter klassen en kinderen van de eerste- en tweede klassen van de lagere scholen. Tij dens de voorstellingen zon gen de kinderen lustig mee, want door middel van een geluidsbandje en een lesbrief waren ze al op het theate ruitstapje voorbereid. De' liedjes werden in allerlei ta len gezongen, zodat ook de buitenlandse leerlingen kwa men aan hun trekken kwa men en de Nederlandertjes wat konden opsteken over de culturen van hun buiten landse klasgenooijes. Mee doen moest ook. Diverse kin deren werden op het podium gevraagd om mee te helpen. De voorstellingen, georgani seerd door de gemeentelijk onderwijsconsulent, zijn be kostigd uit het budget cultu rele activiteiten voor de schooljeugd. CA e Inspraaknota's en flessen wijn voor 'vader' Sprurjt. (liiiiiiiuiiiffiriiiiifiiiitfiniiiiiiiiiiiinr Vlaardingen Dat daar dus nooit inspraak over was ge weest, over het vertrek, van het' hoofd van de afdeling VVV, voorlichting en in spraak, daar was VVD'er Jan Bulva ernstig over gegriefd. Bulv? kritiseerde gisteravond, om het afscheid van Han Spruijt op te fleuren, in de commissie inspraak nog één keer de algemene inspraak verordening. Spruijt ging met een steekkar vol inspraakno ta's en flessen wijn naar huis. CDA'er Maarten Vermeer was de man achter het feestelijke afscheid in de commissie. Oor spronkelijk zou de vergade ring, wegens gebrek aan agen dapunten, niet eens doorgaan, tot men zich realiseerde dat Spruijt als secretaris dan niet eens meer de kans voor een laatste vergadering zou krij gen. B en W besloot toen, de bijeenkomst toch door te laten gaan. Toen de (korte) agenda was afgehandeld kwamen de raadsleden met spandoeken de zaal in om 'vader Spruijt' uit te zwaaien. Het hoofd voorlich ting is onlangs 65 jaar gewor den en krijgt volgende week vrijdag een afscheidsreceptie aangeboden. Spruijt nam de cadeaus en de complimentjes glunderend in ontvangst. 'Wat Vim is voor de Vaat, dat is Vader voor Voor lichting' stond er op de span doeken, en: "Spruijt moet blij ven!' En de raadsleden vroe gen zich af wie er, nu Spruijt met pensioen gaat, al hangend uit het raam van het stadhuis het contact tussen gemeente en burgers moet onderhouden. ui gramma dat ai om tien uur begint met de film 'Als je be grijpt wat ik bedoel'. Om twee uur begint er een loop- in-manifestatie waaraan veel plaatselijke culturele vereni gingen deelnemen. Dat zijn onder meer de Maassluise balletschool, de speelgroep Teleman, theatergroep Arge loos, de Verenigde Zangers en Kunst en Arbeid. De toe gang tot deze manifestatie is gratis. Zondagmiddag is ge lijk al het eerste concert. Vanaf drie uur treedt het duo Theo van der Hek (dwarsfluit) en John Pais (piano) op. Zij spelen werken van Bach, Chopin, Handel, Rave! en Telemann, De toe gangsprijs bedraagt 2,50, voor kinderen tot en met 12 jaar een gulden. iiiimmuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap opent vanavond het Schuurkerk theater. Tegelijkertijd ver klaart zijn collega wethouder Mees Duimelaar het Schuur hofcomplex, bestaande uit woningen en recreatieruim te, voor geopend. Een van de sprekers in het theater is CDA-raadslid Wim van der Spek, die het eerste exem plaar van het boekje 'De Schuurkerk' zal overhandi gen aan het hoofd van de af deling welzijn van de ge meente, Jan Deursen. Het boekje geeft een beeld van het ontstaan, het verval en het herstel van de uit 1787 daterende voormalige Petrus- en Pauluskerk. De dag daarna, zaterdag, biedt de Schuurkerk een geva rieerd en uitgebreid pro- Vlaardingen De belang stelling van kleine onderne mers voor een bedrijfsverza- melgebouwtje aan de Indus trieweg is groot, zegt ambte naar Arie van der Steen. PvdA'er Willem Kwakkel- stein hief deze week een waarschuwende vinger bij het plan. „Voor het bedrijfs verzamelgebouw aan de Van Leijden Gaelstraat was ook een lange lijst gegadigden, maar dat is nog lang niet vol." Van dor Steen denkt echter dat er grote behoefte is aan ruimte voor eenmansbedrijfjes. „Wij springen natuurlijk niet zomaar in het diepe", zegt hij. „Op een open dag kwamen er mensen van wel zeventien be drijfjes een kijkje nemen in het gebouw." De meeste gega digden zitten in een te kiem pand in de binnenstad, vertelt hij, maar ook bedrijfjes uit an dere steden hebben belangstel ling getoond. Bij net gebouw aan de Van Leijden Gaelstraat speelt vol gens Van der Steen een heel ander probleem. „De hallen van honderd en tweehonderd vierkante meter zitten alle maal vol. Het zijn vooral de grote bedrijfshallen die moei lijk te verkopen rijn. Dat is ook logisch in deze tijd", meent hij. „Alle bedrijven wil len de vaste lasten zoveel mo gelijk beperken en die nemen dus een zo klein mogelijke ruimte en dan blijf je met de grote hallen zitten." Bij het pand aan de Industrie weg verwacht Van der Steen dat probleem niet. „Dat is he lemaal niet groot. Er zit zo'n vierhonderd vierkante meter kantoorruimte in en de hal is vijfhonderd vierkante meter. Daar kunnen hooguit vijf of zes bedrijfjes in." De gemeente wil in het pand. dat bezit is van het woningbe drijf, met scheidingswanden een paar kleine bedrijfshallen maken. Do kosten daarvan be dragen ruim twee ton, maar wethouder Bas Goudriaan ver wacht daar een fikse subsidie van Rijnmond voor te kunnen toucheren. De commissie voor economische zaken bespreekt het plan maandagmiddag in een extra vergadering. Omdat Nicaragua dringend hulp behoeft Omdat Nicaragua niet in een isolement mag geraken Omdat Nicaragua een aktief her- verdel ingsbeleid voert, dat ge richt is op hulp aan de armsten. Omdat de weder opbouw nog lang niet voltooid is. Maar ontvangt Nicaragua al niet genoeg hulp? En hoe staat het met de mensenrechten? Is er al persvrijheid? En worden de verkiezingen alleen maar gehouden om Amerika gunstig te stemmen? Over deze zaken zullen spreekbeurten gehouden worden door Leonie van Bladel (programmamaakster voor de NOS)Han van der Horst (journalist) en Jannie van de Berg (schrijfster van het boek De vrouwen van Nicaragua)op De spreekbeurten worden afgewisseld door optre dens van de vlaardingse folk-groep De toegang is gratis Schiedam Minister Brinkman van WVC heeft op het allerlaatste mo ment een stokje gestoken voor de live radio-uitzen ding van de jubilerende Ziekenomroep Schiedam (ZOS), die morgen via de kabel te beluisteren zou 2ijn. Volgens de nieuwe ministeriële richtlijnen worden geen machtigin gen meer verleend voor eenmalige uitzendingen. Hoewel de aanvraag voor een zendmachtiging al twee maanden geleden naar het ministerie is verzonden, kreeg de ZOS pas gisteren de afwijzende beschikking bin nen. Hans Boom van de ZOS is hevig verontwaardigd over het negatieve bericht van de bewindsman. „Omdat we niets hoorden dachten we dat er wel een overgangsre geling zou zijn en dat we toch een vergunning zouden krijgen. Zeker omdat onze aanvraag al bij het ministerie binnen was, nog voordat de nieuwe richtlijnen bekend werden. Maar dan krijg je twee dagen voor de uitzen ding te horen dat het niet mag. Belachelijk, want op het ministerie wisten ze be gin augustus al dat er geen overgangsregeling is." Onmiddelijk nadat de ZOS kennis nam van het negatie ve besluit van Brinkman heeft de ziekenomroep pro test aangetekend bij de afder ling rechtspraak van de Raad van State, Vanmorgen om elf uur boog de Raad van State zich over de bezwaren en in de loop van de middag wordt een uitspraak ver wacht. De ziekenomroep, die zijn 25-jarig jubileum wilde vie ren met de uitzending via de kabel, vindt het des te tries ter, omdat alle voorbereidin gen al waren gemaakt „We hadden met de PTT al spe ciale muzieklijnen geregeld naar het kabelstation", zegt Hans Boom, Het was de be doeling om, behalve de nor male programma's die de ZOS verzorgt voor het Schie- landzieken huis en de bejaar denhuizen, ook live-versla gen te brengen vanuit de binnenstad, waar morgen de Schiedamse feest week van start gaat. Mocht de Raad van State van mening zijn dat de uitzen ding op onterechte gronden door de minister wordt ge blokkeerd, dan valt het pro gramma morgen vanaf acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds te beluisteren via de kabel op de fm op 93,7 Mhz Ter gelegenheid van het 25- jarig jubilJeum houdt de ZOS morgen van tien tot vier uur open huis in de studio aan de Korte Haven 127. Maassluis Sienie Strikwerda van het comité Kruisraketten Nee en Tweede Kamerlid Henk Couprie (CDA) ziin don derdagavond in Maassluis bij een discussie in de Konings hof. Het is een van de drie ac tiviteiten, die tijdens de lande lijke vredesweck in Maassluis worden gehouden. De plaatselijke IKV-kern en de Raad van Kerken besteden ook zondag in een groot aantal kerken aandacht aan de vre- d es week. Het thema van de discussiebijeenkomst, die don derdagavond om acht uur be gint is* vredesbeweging en christelijke politiek. Tot be sluit van de vredesweek wordt op zondag 30 september een oecumenisch avondgebed ge houden in het witte kerkje aan de Constantijn Huijgensstraat. Schiedam Een 45-jarige 'stellingbouwer uit Rotterdam is tijdens zijn werk bij Wilton- Fijenoord 2.5 meter gevallen. Hij was woensdagavond bezig aan een karwei aan het Japan se schip Shoun Maru, toen hij zijn evenwicht verloor. De man is met rugklachten in het Schielandziekenhuïs opgeno men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1