BEGROTING BIJNA SLUITEND Vlaardingen komt veel minder tekort Schuurkerktheater eerste dag overvol 1,8 Miljoen minder uit Meeste woningzoekenden aangewezen op lage huur TAXI IN BRAND Jubileum niet op de kabel 'Krachtpatsers leven zich uit VIAARDINGS DAGHAD SCHIEDAMSCHE COUBANT MeWt WATERWIG COjjjjAjjT Tarieven niet omhoog Saldi-reserve: zes miljoen Groeiende weerstand tegen isolatie Zwavelzuur in gezieht Kleptomaan tussen wal en schip ZOS teleurgesteld WATERWEG MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 Vlaardingen Het Vlaardingse gemeentebestuur moet nog voor een bedrag van ruim vierenhalve ton bezuinigen, om de begroting voor volgend jaar slui tend te krijgen. Dat bedrag is aanmerkelijk minder dan het tekort van dik 1,6 miljoen dat in de meerja renbegroting werd verwacht. Sindsdien hebben zich in de gemeentefinancién een aan tal meevallers voorgedaan. Daar stonden ook tegenval lers tegenover, maar per sal do staat de gemeente er toch iets beter voor dan in mei van dit jaar was te voorzien. Voor de bevolking betekent dat, dat de gemeentelijke ta rieven niet omhoog gaan. Het nog te bezuinigen bedrag wordt voor een belangrijk deel 'gevonden' door het la ten vervallen van dertien ar beidsplaatsen op de secreta rie en bij gemeentelijke dien sten. Voor een. deel gaat het hierbij om het niet-opvullen Vlaardingen In 1983 blijkt de gemeente een be drag van ruim 2,3 miljoen minder te hebben uitgege ven dan in de begroting van dat jaar was geraamd- Dat 'overschot' is toege voegd aan de saldi-reser ve, de gemeentelijke spaarpot die bestaat uit de 'winsten' van vorige jaren. In dat spaarpotje zal aan het eind van het jaar bijna zes miljoen gulden zitten. Vlaardingen De gemeente zal volgend jaar weer minder geld krijgen van het rijk. Op de algemene uitkering van het rijk wordt een korting toegepast van 1,8 miljoen gulden, en daarnaast zullen ook allerlei specifieke uilkeringen minder geld opbrengen. Van dat laatste is het totale bedrag nog niet exact bekend, maar dat wordt geschat op zo'n 830.000 gul den. Op de begroting voor de algemene dienst voor volgend jaar wordt in totaal aan inkomsten op een bedrag van'ruim 288 miljoen gulden gerekend. Dat is aanmerkelijk meer dan in voorgaande jaien, maar het is een geflatteerd cijfer. De ge meenten moeten hun begrotingen met ingang van 1 januari anders opstellen dan vroeger het geval was. Uitgaven die bijvoorbeeld vroeger in de begroting van de sociale dienst werden opgenomen moeten nu in de algemene gemeentebe groting worden geraamd. Vergelijkingen met begrotingen van vorige jaren zijn daardoor moeilijker geworden, maar de begroting zelf is er een stuk duidelijker door. van bestaande functies, maar ook om verschuivingen bin nen het personeelsbestand, onder andere als gevolg van de automatisering. Meevallers Een van de meevallers (dat wil zeggen: bezien vanuit ge meentelijk standpunt) is, dat de onroerend-goed belasting voor eigenaren niet hoeft te worden verlaagd. Aanvanke lijk dreigde dat wel, omdat de gemeente aan door het rijk be paalde maxima gebonden is. Vlaardingen zat met de OGB voor eigenaren 'al aan dat maximum en dreigde er voor 1985 overheen te komen, zodat een verlaging moest worden toegepast. De wettelijke limiet is onlangs echter verruimd, zo dat die verlaging niet nodig is. Voor de belastingbetaler jam mer, maar voor de gemeente betekent het, dat een dreigen de strop van ruim een half miljoen wordt afgewend. Opvallend is dat de winst van het electriciteits- en gasbedrijf voor volgend jaar weer aan zienlijk hoger wordt geraamd. In het rijtje meevallers bete kent dat een extra bedrag aan inkomsten van 562.000 gulden. Tarieven De gemeentelijke heffingen en tarieven worden volgend jaar met uitzondering van de ha vengelden— niet verhoogd. Voor het tweede achtereenvol gende jaar wordt de burger niet zwaarder belast, voor zo ver de gemeente daar invloed op heeft. De inwoners gaan er zelfs iets op vooruit. De tarie ven van het drinkwater en de huisvuilbelasting worden iets verlaagd, „hetgeen met het oog op de woonlastenproble- matiek niet onaantrekkelijk is", aldus het college van B en W in de aanbiedingsnota bij de begroting. Dat voordeel is overigens geen bedrag waar de bevolking di rect een nieuwe broek van kan kopen. Het huisvuiltarief bijvoorbeeld wordt met één procent verlaagd, hetgeen een voordeel van 1,57 gulden bete kent. Per jaar, wel te verstaan. In feite gaat het dus meer om een symbolische tegemoetko ming. Vlaardingen De Vlaar dingse huurders zijn niet meer zo enthousiast over het isoleren van hun wo ningen als bij de start van het Vlaardingse Isolatie Programma (VLIP) het geval was. Bij de doorsnee huurder is steeds meer weerstand tegen die isola tie ontstaan. Volgens het Vlaardingse college is die groeiende weerstand een gevolg van hel weinig overtuigende stimulerende gedrag van de centrale overheid, vooral wat het beleid met betrekking tot de gasprij- zen betreft. „Het zal duidelijk zijn dat als enerzijds als gevolg van isolatie door doorbereke ning van de kosten de woonlasten toenemen en anderzijds ook de gastarie- ven jaarlijks nader worden vastgesteld, de belangstel ling van de burgerij voor het treffen van isolerende maatregelen bepaald niet toeneemt, ja zelfs veel meer afneemt", aldus het college in het beleidsdoel van de aanbiedingsnota bij de begroting voor volgend jaar. Vlaardingen Een 40-jarige schipper moest vrijdag met brandwonden in het gezicht worden overgebracht naar het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. De man was in de haven van de Windmill zijn lading zwa velzuur van 96 procent aan het lossen toen door nog onbeken de oorzaak een leiding op een lasnaad afbrak. Het zwavel zuur spoot uit de leiding en een deel kwam in het gezicht van de schipper terecht. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. Vlaardingen - Zo'n 65 pro cent van alle woningzoeken den, die als zodanig inge schreven slaan bij het bu reau huisvesting, kan geen woning betrekken, die duur der is dan 300 gulden per maand (exclusief service- en stookkosten). Het aantal wo ningzoekenden met een laag inkomen vormt een steeds groter deel van hei totale aantal ingeschrevenen bij het bureau huisvesting. Het Vlaardingse college con cludeert daaruit onder meer, dat veel aandacht besteed moet worden aan de door stroming van huurders met hogere inkomens naar duur dere woningen. Op die ma nier kan de goedkope wo ningvoorraad zoveel moge lijk voor de minst draag- krachtigen ter beschikking worden gesteld. Het pro bleem wordt nog eens ver sterkt door het feit, dat het aantal goedkope huurhuizen steeds meer afneemt door sanering, stadsvernieuwing en de huurharmonisatie. De druk op de goedkopere wo ningvoorraad neemt hier door steeds meer toe. Schiedam Elke week zit de 50-jarige Schiedamse zwerver Willie wel een tijdje vast op het politiebureau. Hij heeft dan weer een auto opengebro ken en de gestolen radiocasset terecorder verkwanseld in een café. De politie spreekt van een moeilijk probleem. „Hij kan het niet laten," zegt hoofdinspecteur Jan van Hof. „Het is een ziekte. Gesprekken met medici en psychiaters ha len niets uit tn justitie kan ook niets doen, Willie belandt ei genlijk tussen wal en schip." Volgens Van Hof Is Willie's kJeptomanie te licht voor op name in een inrichting en de misdrijven, die hij pleegt, zijn ook lang niet zwaar genoeg om hem voor lange tijd in de cel te zetten. De rechtercommissa ris Iaat hem meestal weer snel gaan! „Maar je kunt er gif op innemen; na twee dagen heb ben wij he.n weer hier," zegt Van Hof. Hij heeft te doen met de zwer ver. Willie wordt beschouwd als een aardige man, "helemaal niet agressief, alleen kan hij het stelen niet laten. Zo werd hij dit weekeinde aangehou den in een garage aan de Stad houderslaan, waar hij een En gelse sleutel bad gestolen en voorlopig in een tuintje had begraven. Iets verderop had hij eentussenmuur, een bloembak en een koperen lei ding vernield. Willie zit mo menteel weer vast. Voor even, want het is volgens Van Hof „d'r in en d'r uit". Het liefst, zegt de hoofdinspecteur, „zou den wij hem slijten in een me disch verantwoorde omgeving, ook voor zijn eigen bestwil, want vandaag of morgen wordt hij eens door iemand op heterdaad betrapt en loopt hij klappen op." Het speelt nu al enkele maan den. Voor die tijd belandde Willie ook wel eens op het bu reau, maar de laatste weken loopt het de spuigaten uit. „Gemiddeld twee keer in de week," aldus Van I-Iof. Hei verkeer op de Churchillweg in Schiedam-Groenoord is zaterdagmiddag een half uur gestremd geweest, nadat een Chevrolet van het taxibedrijf Eurotax door kortsluiting in brand was geraakt. Chauffeur Henk Lodders had juist een klant ter bestemming gebracht en was op weg gegaan naar de 's-Gravelandseweg om bij het Eurotax-kantoor de wagen te gaan poetsen en te wassen, toen er plotseling een vlam omhoog schoot uit de motorkap. Dat gebeurde rond drie uur 's middags. De brandweer hielp met blussen, maar kon niet voorkomen dat de motorruimte volledig uitbrandde. „De wagen is voor ons onbruikbaar ge worden. Hij was vier jaar oud," aldus Eurotax-woordvoerder Martin Huizer. Schiedam Een telefoontje van wethouder Herman Post hoorn zelf bracht, vrijdagnacht om twaalf uur, tenslotte dui delijkheid, De uitzending van de jubilerende Schiedamse Ziekenomroep (ZOS) mocht definitief niet op de kabel uitge zonden worden. De inspanningen van de laatste dagen ten spijt. Hans Boom van de ZOS: „We hebben echt alles geprobeerd om het nog voor elkaar te krij gen, maar zelfs de. voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State kon vrijdag geen uitsluitsel geven. Het gekke is dat we deze week wél toestemming kunnen krij gen, maar dat is natuurlijk wel een beetje erg laat." Teleurstelling dus bij de ZOS. Van het 25-jarig jubileum had de ZOS de hele Schiedamse bevolking willen laten meege nieten. „Het risico om het zon der toestemming te doen was toch te groot", aldus Hans Boom. „WVC springt op tilt. Je moet wel voorzichtig zijn natuurlijk. In de toekomst heb je de steun van WVC waar schijnlijk hard nodig en daar om zijn we nu niet tot het ui terste gegaan." „Toch blijft hel jammer", al dus Boom. „Tijdens de ge meenteraadsverkiezingen en tijdens de onthulling van het geuzenmonument hebben we op verzoek van de gemeente een programma op de kabel verzorgd. Toestemming werd toen wel gegeven. Nu we een keer op eigen initiatief tot een uitzending op de kabel willen komen, krijg je geen toestem ming. Triest natuurlijk." Het 25-jarig jubileum werd evenwel toch nog uitbundig gevierd. Bleef het in de och tenduren wat stil in de studio aan de Korte Haven; in de middaguren was de ruimte te klein om alle belangstellenden te bergen, „Er heerste een heel gezellige, gemoedelijke sfeer", blikt Hans Boom tevreden te rug. „Ook de uitzending voor het ziekenhuis is erg goed ont vangen. Op hel laatst moesten we nog wel improviseren. We hadden een kinderprogramma gepland, maar toen bleek dat er in het Schieland-ziekenhuis alleen kinderen lagen van een jaar of drie. Dat onderdeel moesten we dus Schrappen." Schiedam De sterkste mannen van Schiedam konden zich zaterdag naar hartelust uitleven. Hoe wel, zo sterk bleken de 'krachtpatsers' toth ook weer niet te zijn. "Tijdens de truck-trek wed strijd, onderdeel van de Schie damse feestweek, aan het ein de van de Hoogstraat bleek dat ïnaar al te duidelijk. De be stuurders van de trucks moes ten in sommige gevallen zelfs 'gas bijgeven om de dapperen, die de hoon van het massaal opgekomen publiek trotseer den, niet helemaal in het hempje te laten staan. De feestweek, de Schiedamse reactie op het Haring- en Bier feest, ging uitbundig van start, 's Ochtends was het weliswaar erg stil in de binnenstad, maar naarmate de tijd vorderde werd het wel gezellig druk en toen burgemeester Reinier Scheeres het officiële startsein had gegeven was,er geen hou den meer aan. De West Coast Jazzband en de Gin Town Jazzband zorgden De 'krachtpatsers' gingen tot het uiterste om de trucks van hun plaats te krijgen voor een uitgelaten sfeertje en het optreden van een Zuid- Amerikaans show-orkest deed het bloed sneller stromen. De kermis op het Emmaplein werd eveneens goed bezocht. Het Schiedamse publiek staat deze week nog heel wat te wachten. Zo staan er optre dens gepland van Vanessa, Harpe Davids en the Guys and Dolls. Zondag wordt, als de weersomstandigheden het toe laten, de feestweek afgesloten met een daverend vuurwerk vanaf het stadskantoor. Maassluis Het leek af gelopen zaterdag wel of heel Maassluis een kijkje kwam nemen tijdens de loop-in-manifestatie in het nieuwe Schuurkerkthea ter aan de Zuidvliet. Van af de opening, om twee uur 's middags tot aan het einde van het programma, halverwege de avond, ble ven er aan een stuk door drommen mensen de in een theater omgetoverde voormalige Petrus en Paulus-kerk binnenstro men. Kortom, de belang stelling was in een woord overweldigend. De organisatie, die in handen was van de werkgroep Schuurkerk had de meest uit eenlopende verenigingen op cultureel gebied uitgenodigd om aan deze manifestatie "deel nemen. Het jeugdorkest Kunst en Arbeid beet met suc ces het spits af waarna de Maassluise balletschool zich van zijn beste kant liet zien. Vervolgens betraden de speel- groep Teleman, de verenigde zangers, de balletschool van Marion Schouten, de drum band Melody en Kunst na Ar beid het podium. Later op de middag moest er de nodige ruimte geschapen worden voor de Maassluise harmonie. Een van de hoogtepunten van de dag was ongetwijfeld het optreden van het jongerenkoor Timbre onder leiding van V b -V V De loop-in-manifestatie in het nieuwe Schuurkerkthea ter sloeg goed aan bij de Maassluise bevolking Meeuwis Rebel. Deze groep jonge zangers en zangeressen, die prima begeleid werden door de jeugdige en inmiddels al veel geprezen pianist Hans Uitverkocht Eijsackers, brachten een mo dern programma ten gehore waaronder diverse nummers van Simon Garfun kei. Be halve dat er zeer aandachtige geluisterd werd naar dit optre den werd er hier en daar zelfs meegezongen met de overbe kende teksten zoals dat van 'Bridge over troubled water'. Tot slot was er zang van het Maassluis mannenkoor en Jil), die begeleid werd door haar vader, de directeur van de Maassluise muziekschool JxJI van der Doel. Theatergroep Argeloos besloot de loop-in- manifestatie met een eigen im provisatie. Terecht was Jopie Vons gevraagd het gehele pro gramma aan elkaar te praten en dat deed zij op de haar zo eigen spontane en deskundige wijze. Eerder die dag, om tien uur, werd de film 'Als je be grijpt wat ik bedoel' met Heer Bommel en Pom Poes ver toond voor de jeugd. Zoals ver-, wacht was de zaai binnen „dd kortste tijd uitverkocht, een goed begin dus van het film programma in hel Schuurke rktheater. De vele bezoekers staken hun bewondering over het inte rieur en de faciliteiten niet on der stoelen of banken. Vooral ouderen, die hier vroeger ter kerke gingen, keken hun ogen uit. Een van hen, een zuster van de orde Zusters Ursilinen, die actief betrokken was bij de kerk. merkte op dat het onge looflijk was wat men van dit oude kerkgebouw had weten te maken. Boek Het tijdens de officiële ope ning, afgelopen vrijdag, gepre senteerde boekje 'De Schuur kerk' bleek goed aan te slaan bij de bezoekers. Van de 250 exemplaren die er van ge drukt zijn werden er die dag ruim honderd verkocht. Be halve dat dit boekje te koop is in het theater is het vanaf vandaag ook verkrijgbaar bij de VVV en Boekhuis Den Draak. 'De Schuurkerk' geeft een beeld van het ontstaan, het verval en het herstel van de kerk en kost 2,50. Afgelo pen zondag vond het eerste zondagmiddagconcert in het theater plaats, waarvoor even eens veel belangstelling bleek te zijn. Ruim tachtig mensen kochten hiervoor een kaartje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1