HVO'ers hebben weinig aandacht voor stakers Clubhuis Zuid gaat 'verkort' seizoen in wmmmm l VUARDINGS DASBLAD SCHttDAMSCHE GOURANI >v NIEUWE WATERWEG CRURA NT Maatschappelijk werk: nog geen duidelijkheid ■mum HEINEKENPiLEÏN EXTRA KOOPAVOND m Prijzenslag rond patat Voetballers gedupeerd Schiedams vredeswerk in het slop To ;i<uiloof»Lost< n doodsteek >oor<|j*rothcik1i Ouders in Blauwe Brug op psychologische toer Anderson zoekt gipsen beelden Pant Pant en Line dingen mee naar de Grote Prijs li Britse mijnwerkers zoeken steun in Nederland door Hans van Reeuwijk ■lil» iiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiiii Minder inwoners, zelfs in actief bouwend Schiedam Geld weg uit open kluis Meisje valt in water GROOT FEEST MET VEEL VOORDELEN!!! DONDERDAGAVOND 27 SEPTEMBER WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 Schiedam Gorzenaren die gek zijn op patat had den gisteren een goedkoop dagje. De heropening van de begin dit jaar afgebran de en snel herbouwde snackbar aan de Groene- laan werd gevierd met verlaagde patatprijzen, maar ook elders had men voor de gelegenheid het tarief voor een zakje meer dan gehalveerd. Zo kostte een zak in de eveneens onlangs hero pende snackbar Vita Nova aan de Nieuwe Maasstraat twee kwartjes. En om de prijzenslag rond de patat helemaal compleet te ma ken had de nabije kruide nier 4=6 zijn patat per ki lobaai in de aanbieding. Het aantal patatzaken in de Gorzen is nu weer op het oude niveau gekomen- Maar de Gorzenezen zijn niet de grootste patateters. Schiedam-Oost overtreft nog steeds alle andere wij ken qua aantal. Maassluis Uit de kleedka mer van de Olympiahal aan de Rozenlaan in Maassluis zijn gisteravond trainings pakken, portemonnees en horloges gestolen. Acht zaal voetballers die in de hal een partijtje speelden werden door de diefstal, die tussen zeven en negen uur moet zijn gepleegd, gedupeerd. Uit een huis aan. de Guido Gezellestraat werd negen honderd gulden gestolen. De bewoners ontdekten dat maandag, toen zij terugkwa men van een weekeindje uit. Pete,- Dangerman. De eigenaar van Vlaardings meest mon daine discotheek heeft de deuren van zijn zaak echter alweer moeten sluiten. Schiedam Tegen het rui me aanbod van vredesacti- viteiten in Vlaardingen ste ken de Schiedamse bezighe den nogal schril af. De Schiedamse kerngroep kampt al geruime tijd met een chronisch gebrek aan mankracht. Al het werk rust op de schouders van een paar mensen. Uit die wetenschap verklaart bur gemeestersvrouw Hanneke Scheeres ook de geringe animo, gisteravond, voor de toespraak die IKV-voorman Mïent Jan Faber in 't Tref centrum aan de Willem An- driessenlaan over de kern- wapenproblematïek hield. Slechts ongeveer vijftig mensen waren daarbij aan wezig. De vredesaetivitèiten in Schiedam beperken zich dit jaar verder tot een wake voor de vrede (morgen avond bij de Grote Kerk) en deelname aan de welzijns- markt (afgelopen zaterdag). De vredesweek is in Vlaar dingen volledig volgepland. Ondanks de geringe belang stelling hield Faber een vu rig pleidooi voor een koers wijziging van de vredesbe weging. Massademonstra ties, handtekeningenacties en aanverwante uitingen van protest moeten volgens hem plaats maken voor een bezinningsperiode. De Westerse wereld, zo zei hij, is te zelfingenomen en veronderstelt, dat bij ons al les beter is dan achter het IJzeren Gordijn. „Maar als je alleen al naar de werk loosheid kijkt, besef je dat die gedachtgegang niet op gaat", vindt Hanneke Scheeres. Pee Dee failliet Vlaardingen De Vlaardingse discotheek Pee Dee heeft de deuren moeten sluiten. De rechter heeft het faillissement uitgesproken en de inboedel is reeds uit het pand gehaald. Wat er precies met de inboe del en het pand gaat gebeuren is nog onduidelijk. Ook de curator kan daar geen duidelijkheid over geven. De sluiting van Vlaardings meest mondaine discotheek moet voor de vele bezoekers, die vooral in het weekeinde vertier zochten aan de Oostha- venkade, als een volslagen verrassing zijn gekomen. Pee Dee was pas nog geen twee jaar open en bij de opening in het begin van 1983 waren de verwachtingen zeer hoog ge spannen. Eigenaar Peter Dangerman Schiedam Aan de hand van de principes van de 'individual psychology' van Alfred Adler starten in de Blauwe Brug ge spreksgroepen voor ouderen. Het is een opmerkelijke omstan digheid, dat juist in het wijkcentrum van Schiedam-Noord over jeugdproblematiek en opvoeding gepraat gaat worden, want in de nabije omgeving hebben de wijkbewoners er nogal wat mee te stellen gehad de laatste maanden. De organisatie STIP (stichting voor toepassing van individual psychologie), waarvan het secretariaat in Vlaardingen is geves tigd, kan maximaal twaalf deelnemers per gespreksgroep heb ben. Gedurende tien dinsdagochtenden zal Wil Haak met het boek 'Kinderen dagen ons uit' van R. Dreikurs in de hand in gaan op het probleem, dat ouders vaak de schuld krijgen als kin deren na hun opvoeding ontsporen. STIP wil aangeven dat in deze periode van de geschiedenis an dere elementen een rol kunnen spelen in die opvoeding, waar door kinderen meer vanuit een wij-gevoel tn plaats "on een ik- gevcp gaan handelen en verantwoordelijkheid leren ondervin den. De introductie-ochtend is 23 oktober. Vlaardingen Jan Anderson zoekt voor een expositie in zijn Streekmuseum aan de Kethel- weg gipsen en aardewerken heiligenbeelden, zoals rooms- katholieke gezinnen die vroe ger vaak in huis hadden. De expositie moet een beeld ge ven van de geloofsbeleving van Vlaardïngers thuis. Juist gipsen beelden zijn moei lijk te vinden, omdat die in de loop der jaren in veel gezinnen aan opruimwoede ten prooi zijn gevallen. „De meer waar devolle spullen hebben de mensen wel bewaard, maar die beelden zijn vaak bij het vuilnis terecht gekomen", zegt Anderson. De expositie wordt volgende maand geopend. Mensen die beelden hebben die zij voor de duur van de expositie willen afstaan, worden verzorgd con tact op te nemen met het Streekmuseum. Vlaardingen (Maassluis De popgroepen Line (Vlaardin gen) en Pant Pant (Maassluis) zijn twee van de 160 formaties die meedoen aan de Grote Prijs van Nederland. Dat is een soort 'concours' voor pop groepen. Aan het eind van een reeks van 16 voorronden moet worden bepaald welke groep zich de beste van ons land mag noemen. Voor de Grote Prijs hadden zich 400 groepen opgegeven. Een 'voorwas-commissie' se lecteerde de heste 160 uit. Pant Pant en Line spelen zaterdag 29 september samen met acht andere bands in Arena in Rot terdam. wilde zijn etablissement aan zien geven. De zeer chic uit ziende discotheek trok in het begin vooral in de weekeinden redeli k veel bezoekers. De prijzen die betaald moesten worden voor een drankje wa ren echter erg hoog. Toen Dangerman de prijzen ver laagde liep het werkelijk storm. Vaak was de discotheek op de zaterdagavond te klein om alle belangstellenden te bergen. Om zijn zaak nog meer aan zien te geven haalde Danger man tat van Nederlandse to partiesten naar Vlaardingen. Lee Towers, Vanessa en de Dolly Dots maakten in disco club Pee Dee regelmatig hun opwachting en verpoosden het publiek met hun opbeurende deuntjes. In conflict raakte Dangerman echter al snel met de gemeente Vlaardingen. Het college vond dat de buitenkant van het his torische pand nodig aangepast moest worden. Toen Danger man niet op die eis van de ge meente in wilde gaan dreigde de zaak te escaleren. Danger man koos daarop eieren voor zijn geld en knapte de buiten boel alsnog op. Niemand kon toen echter vermoeden dat de Spaans aandoende discotheek, met veel rood pluche en chroom, slechts zo'n kort leven beschoren zou zijn. Peter Dangerman wenst op het dichtgaan van zijn zaak niet verder in te gaan. „Ik heb gehoord dat de zaak leegge haald is. Verder geef ik geen commentaar", laat hij bits we ten. De curator, Dolk jr., laat desgevraagd weten: „Het is een duidelijk geval van overfinanciering. Het zijn de aanloopkosten geweest, die mijnheer de das om hebben gedaan". Duidelijk is dat de bank de gootste schuldeiser is. Keukenstudio Dezelfde rechtercommissaris die het faillissement over Pee Dee uitsprak, mr. L.M.I, van Gooi, heeft ook de Schiedamse keukenstudio Modern failliet verklaard. De keukenstudio, opgericht door de familie Schaap uit Schiedam-West, werd destijds op de Grote Markt achter het stadhuis geo pend door leden van het colle ge van B en W. Ook L.O.C. Bijl van Exciting Modes op de Hoogstraat is bankroet. Bii gebrek aan baten werden de faillissementen op geheven van de behangzaak Jan van der Hulst op de Brocrsvest en Polygraphs BV op de Rotterdamsedijk in Schiedam. Vlaardingen Het drie- partijenoverleg, dat gister avond heeft plaatsgevon den tussen de gemeente en de instellingen in de maatschappelijke dienst verlening, heeft nog wei nig duidelijkheid gegeven over de toekomstige situa tie. Er werd nauwelijks inhoudelijk gesproken over de eis van de ge meente, dat enkele van die instellingen het JAC, de Burgerraadslie den, Pro Juventute en het ICMDeen gezamenlijke huisvesting moeten be trekken, wil men in het kader van de bezuinigin gen geen personeel kwijt raken. Tijdens het overleg van gister avond lieten de instellingen nogmaals doorschemeren dat het mes van de complete fusie, die het gemeentebestuur ei genlijk voorstaat, van tafel moet voor men überhaupt over een gezamenlijke huis vesting wil nadenken. Of het gemeentebestuur, voor die eis enig begrip kan opbrengen kan mevrouw Sparreboom, di recteur van het ICMD, moei lijk inschatten. „Daar zal de gemeenteraad uiteindelijk een nieuwe uitspraak over moeten doen, en dat is een politieke zaak natuurlijk." Volgende maand is er een nieuw overleg tussen de instel lingen en wethouder Mariëttc- Hoogendijk. Dan zullen dt problemen rond de gezamen lijke huisvesting concreet aan de orde komen. Vlaardingen denkt met het anderbrengen van de instellin gen in één pand heel wat kos ten te kunnen besparen. Voor lopig zou het alleen gaan om een samenwerking: een fusie wil het rijk op dit moment niet. Gaan de instellingen met lat gemeenschappelijke pand —waarvoor al een schoolge bouw in Holy is gereser veerdniet akkoord, dan zou iet personeelsbestand van de nstellingen kleiner moeten worden, om toch het streefbe drag aan bezuinigingen te be- -eiken. Mijnwerker Joe North uit Kent probeert het lawaai in de kantine van HVO te overstemmen: „Maggie probeert ons uit te hongeren." Vlaardingen Een beetje beduusd stonden Stewart Borthwick en Joe North in de kantine van HVO te kij ken naar de schoenendoos vol met geld. De beide Brit se mijnwerkers zijn deze week in ons land om geld in te zamelen voor hun staken de collega's, die nu al meer dan een half jaar het werk hebben neergelegd uit pro test tegen de door de rege ring voorgestelde sluiting van een groot aantal kolen mijnen, waardoor tiendui zenden mijnwerkers op straat komen te staan. Tijdens middagpauze waren ze bij de Vlaardingse werf. Daar na spoedde het gezelschap zich naar Rotterdam voor een soli- dariteitsbijeenkomst op het hoofdpostkantoor. En vanmor gen staken de Britten in alle vroegte hetzelfde verhaal nog eens af tegen RET-personeel dat klaar stond om op bus of tram te stappen. De schaftende werknemers van HVO hadden gistermid dag nauwelijks aandacht voor de mijnwerkers. Vanachter een dampende bal gehakt ke ken ze verveeld op. Aan ande re tafeltjes werden de kaarten nog eens geschud voor een spelletje klaverjas. De woor den van mijnwerker Joe North, die met behulp van een megafoon probeerde uit te leg gen dat Thatcher er op uit is de stakers uit te hongeren, gingen ten onder in geroeze moes, geschreeuw en gelach. Een enkeling las het uitgereik te stencil, waarin werd opge roepen tot steun aan de mijn werkers. Maar het merendeel van de HVO'ers keek niet op of om naar de twee Britse mijnwerkers die het lawaai probeerden te overstemmen. Gezien de reacties dachten de mijnwerkers HVO met lege handen te moeten verlaten. Na een ronde door de kantine zat er toch zo'n driehonderd gul- Schiedam De verbcu- EEE wing van clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat, het vroegere hoofdkantoor van de gemeentelijke tech- nische beuiijven (GTB), is reeds begonnen, maar de jj= gewone activiteiten zullen de komende maanden nog doorgang kunnen vinden. Het seizoen wordt alleen eerder afgesloten: in april zal het clubhuiswerk tijde lijk worden stilgelegd, ver telde medewerkster Anne- lies vanochtend, en in die maand begint de verhuizing. Het nieuwe seizoen in 1985 zal vervolgens wat later be ginnen dan gebruikelijk: de bedoeling is in november. Om de wijkbewoners alsnog voor het verkorte seizoen te interesseren en om hen in ieder geval te laten zien hoe het gebouw er in zijn huidi ge staat uitziet, houdt Zuid zondag open huis. Dat is een goed gebruik geworden, na dat de nog steeds actieve kern vier jaar geleden het oude GTB-kantoor kraakte. Er zijn weinig kraakacties bekend, die zulk succes te zien hebben gegeven, dat de gemeente nu zelfs een groot bedrag voor de verbouwing heeft uitgetrokken. Zondag zal een maquette van het nieuwe clubhuis te zien zijn. Ook kan men er kennis nemen van de wo ningbouwplannen op het GTB-terrein en de nieuwe huisartsen in de wijk ont moeten, alsmede enkele Turkse wijkbewoners die lekkere hapjes klaarmaken. Er is een prijsvraag Handig in Huis, een paar rondjes on vermijdelijke bingo en voor de kinderen een T-shirt met stopverf. Ook zijn er demon straties van de tekengroep die koppen maakt Professor Smiesemuus ont- breekt uiteraard niet en speelt een rol in een tiener- project. Andere nieuwe acti- viteiten voor het komend seizoen betreffen het bloem- schikken en zelfverdediging voor vrouwen, waarvan ook demonstraties worden gege- ven. Zondag begint alvast de voorverkoop voor een acti- =g viteil in de herfstvakantie: op dinsdag 16 oktober komt Pieleke Poep. den in de doos. „Alle beetjes helpen", zegt Stewart Bort hwick, die dik tevreden is Over het begrip en de financië le steun die dn mijnwerkers in Nederland krijgen. Hij legt uit dat de situatie in de Britse mijnstreken met de dag slechter wordt. „Gezinnen moeten rondkomen van een paar pond per week. De sta kingskassen van de vakbon den zijn leeg. Maar bij het vaststellen van een sociale uit kering gaat de regering er nog steeds van uit dat de stakers een bijdrage van de vakbond krijgen. Het is heel erg. Er 2ijn vrouwen die hun kinderen nauwelijks nog te eten kunnen geven." Met dtr winter voor de deur zal het een harde dobber worden voor de mijnwerkers om de staking vol te houden. De druk van regeringszijde wordt groter en ook de publieke opi nie richt zich meer en meer tegen de stakers. „De regering probeert iedereen tegen ons op te hitsen", meent Joe North, „Ze schuiven de slechte econo mische situatie af op de mijn werkers. Ze doen er alles aan om ons in een isolement te manoeuvreren. Toen een paar maanden geleden bij de spoor wegen solidariteitsacties wer den gehouden, kreeg het spoorpersoneel ineens meer loonsverhoging dan waar om was gevraagd. Als er toen een grote staking was uitgebroken, hadden we gewonnen. Nu wordt het een uitputtingslag." Hoewel de mijnstaking al meer dan een half jaar duurt en de financiële nood groot is, verklaren de twee Britten dat de mijnwerkers vastberaden zijn om door te gaan. Om dat te onderstrepen laten ze de re sultaten zien van een enquête, die onlangs in Darbyshire, in. het noorden van Engeland, is gehouden. Was een half jaar geleden 50 procent van de mijnwerkers in dat gebied voor de staking, nu is dat 68 procent. De mijnwerkers zijn in ons land op uitnodiging van de FNV-jongeren, die worden on dersteund door plaatselijke ac- tiecomité's. Ook zijn er delega ties van stakende mijnwerkers in Noord-Ierland, Zweden, België en Frankrijk om solida riteitsacties met hun aanwe zigheid op te luisteren. De soli- dariteitscampagne voor de Britse mijnwerkers wordt za terdagavond in Rotterdam af gesloten met een manifestatie in gebouw De Heuvel aan het Grote Kerkplein. „Het gaat er nu echt om span nen", verklaart Stewart Bort hwick. „Maggie wil voor alles voorkomen dat van de winter de elektriciteitvoorziening in gevaar komt. Als de regering blijft volhouden, laten wij des noods alle mijnen vollopen met water. Natuurlijk, het is een wanhoopsdaad. Maar als het nodig is doen we het. We zullen zien wie de langste adem heeft." Waterweg In de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Maassluis neemt het aantal in woners steeds verder af. Maas sluis verloor in de eerste helft van dit jaar 78 inwoners. Vlaardingen en Schiedam za gen hun aantallen inwoners nog erger afnemen. De Ha- ringstad verloor 356 inwoners en de Jeneverstad of tegen woordig liever Milieustad raakte er 393 meer kwijt dan er kwamen, Volgens de Rijnmond-statistie ken wonen in Maassluis nu 33.029 mensen, in Vlaardingen 76.110 en in Schiedam 69.456. Dat laatste cijfer is inmiddels al geactualiseerd door de ge meente Schiedam zelf en het blijkt dat het aantal —tegen de verwachtingen in opnieuw verder is gezakt tot 69.418. De drukke bouwactiviteiten blij ken alleen effect te hebben op het verminderend aantal wo ningzoekenden, echter niet op het aantal ingezetenen. En ui teraard heeft ook de 'leegloop' weer effect op het aantal wo ningzoekenden. Overigens neemt de bevolking in het Rijnmondgebied aarze lend toe. Dat komt vooral door de groeikernen Spijkcnissc, Capelle aan den IJssel en Hel- levoetsluis. Schiedam Uit de kluis var, een kantoor aan de Gustoweg zijn twee tassen met geld ver dwenen. Het kantoor is van twee Schie damse bedrijven, die beiden voor ongeveer 7500 gulden aan Nederlandse en buitenlandse valuta in de kluis hadden lig gen, De diefstal is in de nacht van maandag op dinsdag ge pleegd. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. De po litie vermoedt dat de kluis open stond. Vlaardingen Een 6-jarig meisje verloor, toen zij een speelgoedbeestje wilde pak ken, haar evenwicht en viel in het water van de Oude Haven. Een 13-jarige jongen en zijn 11-jarige vriendje zagen het ongeval gebeuren, sprongen in het water en haalden het meisje op de kant. (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1