'De stad wordt een serie incidenten' 1 Horeca niet op Furieade Van der Louw opent nieuw Donorcentrum Raad van Statestelt wasserij ultimatum VlAARDiNGS DABBIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT P. Rolstoel voor het Zonnehuis w Keukenstudio Paard in de sloot Lawaai, stank en overvliegende ballen Plezier in de Passage BON TOP SECRET! Zijdeveld heft geheimhouding op 56 ton olie verloren DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 Vlaardingen De directeur van het verpleeghuis en reac tiveringscentrum het Zonne huis, J. de Graaf, toonde zich oprecht blij. Uit handen van burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen mocht hij een rolstoel in ontvangst ne men. De rolstoel was een presentje van het Vlaardingse aanne mingsbedrijf Van der Lugt. In het Delta-hotel vierde de on derneming het vijftigjarig be staan en directeur Van der Lugt zelf overhandigde het ge schenk eerst aan burgemeester Van Lier, die het op zijn beurt weer doorschoof naar het Zon nehuis. Vol belangstelling kijken de aanwezige gasten tijdens de re ceptie van aannemingsbedrijf Van der Lugt naar de rolstoel. Een geschenk van de jubilaris aan het Zonnehuis. Schiedam De failliete keukenstudio Modern in Schiedam is weliswaar op gericht door Wïrh Schaap, maar die heeft er al drie jaar geen bemoeienis meer mee. Hij verkocht het be drijf drie jaar geleden aan ondernemer Post. Dat ont brak gisteren in ons be richt over het faillisse ment, waaddoor ten on rechte de indruk ontstond dat Schaap failliet is. Schiedam Een paard plus berijdster zijn gistermiddag in de sloot naast de Kerkweg beland, nadat het dier schrok van een passerende auto. Zo wel het meisje als het paard kwamen er met een. nat pak respectievelijk vel vanaf. Wel moest de brandweer er aan te pas komen om het dier uit de sloot te takelen. Op de Appelmarktbrug raak te een tas met inhoud te wa ter. Twee fietsers kwamen daar met elkaar in botsing waarna de tas uit de fiets mand viel. De brandweer viste de tas weer op. Van een 51-jarige Schiedam-, se werd voor het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat de portemonnee gestolen. Zij had de beurs in haar^ hand toen twee jongens op een bromfiets die weggristen. Een auto op Horvaihweg raakte gisteravond spontaan in brand. De brandweer wijt de brand aan een ondeugde lijke aansluiting van de accu. Vlaardingen Het is be hoorlijk mis met de stede- bouw in Vlaardingen. Dat vinden de organisatoren van de manifestatie over archi tectuur, die de komende maand wordt gehouden. Nieuwe inzichten over archi tectuur, inspraak van bewo ners en het bouwen in histo rische steden: ze zijn aan Vlaardingen voor hij gegaan, meent Bert van Meggelen, stafdocent aan de academie voor bouwkunst in Rotter dam en adviseur van de or ganisatie. „Er wordt gewoon gebouwd en verder geen ge klets." Daar willen de bewonersgroep Centrum, de historische vere niging en de Vlaardingse kunststichting iets aan doen. Op 10 oktober opent oud-wet houder Teun de Bruyn een ex positie in de foyer van de Stadsgehoorzaal. In de twee weken daarna moet de discus sie over stadsvernieuwing ïn Vlaardingen op gang komen. Een boek onder de titel Het gat in de Markt en bijeenkom sten met architecten, bewo ners, deskundigen en politici dienerj daarvoor te zorgen. Wedrace Want tot dusver heeft de Vlaardingse politiek volgens Van Meggelen niet erg diep nagedacht over hoe de stad er uit moet zien. „Het is alleen maar een soort wedrace om zoveel mogelijk huizen per jaar te bouwen. Vraag de poli tici hoe het gaat en ze zeggen: Prima, er zijn zesduizend hui zen gebouwd. Hoeveel wonin gen kunnen er in dat gat: dat is de vraag die de stadsver nieuwing terroriseert." Bewoners moeten veel meer betrokken worden bij de plan nen en op die manier het ge zicht van de stad bepalen. „Als er geen publieke discussie is gaat het hele proces aan de mensen voorbij", beweert Van Meggelen. „Laat de mensen meebouwen, dan gebruiken ze de omgeving veel beter. Ze moeten denken: het is mijn stad." Voorbeelden heeft de docent, die in Rotterdam bij de organi satie van een paar manifesta ties over stedebouw betrokken was, te over. ..Neem de par keergarage aan het West- nieuwland Als die gebouwd is heb je de Vettenoordsepolder effectief afgesloten van de rest van de stad", zegt Van Megge len. „Niemand vraagt zich af watje kan doen om die wijk er juist meer bij te betrekken." Incidenten De adviseur haalt ook d«- m Vlaardingen nogal actieve ar chitect Henk Reijenga aan, die op een bijeenkomst over de Vlaardingse welstandscommis sie zei: „Ik begrijp ook niet hoe dat gaat met de stedebouw in Vlaardingen." Reijenga had het toen over de opdracht om een complex van mjftig huizen te ontwerpen voor het gebied rond de Nieuwelaan, waar uit eindelijk driehonderd nieuw bouwwoningen moeten verrij zen. Van Meggelen* „Op die manier wordt de stad een serie incidenten, die niets met el kaar te maken hebben." Bert van Bommel van de his torische vereniging noemt de manifestatie een opén vraag aan de Vlaardingse politiek: Kunnen we praten over de stadsvernieuwing? „Er moet gelegenheid komen om voor onderzoek te doen voor er een meuwbouwplan ontwikkeld wordt. Dan komt er een aantal ideeén uit de bus en is er echt een keuze. Nu duikt er elke keer zomaar een plan op Dat vooronderzoek zal vertragend werken op de stedebouw, on derkent Van Meggelen. maar hij vindt dat een goede zaak. „Het zou best kunnen dat we een tijdje pas op de plaats moe ten maken." Sportclubs drijven tuinders tot wanhoop Maassluis De Maassluise Horeca vereniging zal ook dit jaar geen medewerking ver lenen aan de Furieade. De Maassluise uitbaters vinden het maritieme evenement te laat in het jaar vallen en vrezen een financieel deba cle. De organisatoren van de Furieade hadden dit jaar de vereniging verzocht om me dewerking, maar de reactie was negatief. „De organisatie heeft ons drie jaar geleden toegezegd de datum te vervroegen naar augustus", aldus Sieg fried Vereecken, eigenaar van bar-bodega De Muske tier. „In 1981 kon de organi satie de datum niet meer verzetten, maar voor het volgende jaar zou er reke ning mee worden gehouden. Er gebeurde echter weer niets. Daar hebben we ons nogal kwaad om gemaakt. We willen met alle plezier aan de Furieade meewer ken, maar in oktober is het voor ons gewoon te laat." „Wij hebben", gaat Gerrie de Jonge namens de organi- .satie wat dieper op de pro blematiek in, „nooit de toe zegging gedaan aan de Hore- cavereniging om de datum te verschuiven. Noodge dwongen moeten we vast houden aan de eerste week van oktober. Anders komen we in de knoei met andete evenementen die in de zu- mer worden gehouden zoals de Binnenstadsdag in Rot terdam en het Haring- en Bierfeest in Vlaardingen. Vijf jaar geleden werd de Furie in de eerste week van oktober weer in gebruik ge nomen, dus waarom zouden we de datum veranderen?" Ook organisatorische proble men spelen een rol. Gerrie de Jonge: „De schepen die nu naar Maassluis komen kunnen echt niet eerder. In de zomer zijn ze allemaal nog in de vaart En ach, de weersomstandigheden heb je natuurlijk nooit in de hand. In augustus kan het ook ver schrikkelijk regenen." Ove rigens doet een aantal uitba ters individueel mee aan de Furieade, maar de Stichting Maassluis Maritiem had graag gezien dal de Horeca- vereniging als totaal had meegedaan. De bezoekers van de Furiea de de organisatie ver wacht tussen de 30.000 en de 35.000 mensen hoeven echter niet bang te zijn dat er niets vloeibaars te krijgen is. Ia totaal staan er zeven terrassen opgesteld waar mensen zich te goed kunnen doen aan hapjes en drankjei: De organisatoren van de Schiedamse feestweek durfden het gisteren wegens de regen niet aan, het concert van leer lingen van de streekmuzlek- school op de Broersvest te la ten doorgaan. Vandaar dat werd uitgeweken naar Schie dams overdekte winkelgalerij, de Passage. Daar werd heel wat afgc:?-hen om de poppenkast en in de pauzes lieten de leerlingen ho ren en zien wat ze op de mu- ziekschoo! hebben geleerd. Ook op andere plaatsen in de stad waren diverse activiteiten voor de jeugd. Vanavond wordt de feestweek in de binnenstad voortgezet met veel muziek en sportde- monstraties. En ook de ker misexploitanten staan klaar om het publiek te vermaken. (ADVERTEN 7.5) VOOR GRATIS FILMVOORSTELLING Teilen inlevering van deze b-.n aan de receptie van uw krant. Witie de With- straat 25, Rotterdam krijgt u GRATIS 2 kaartjes voor de voorpremière van de nieuwe mesjoggere film van de makers van "Kentucky Fried Movie" en "Flying High" op zaterdag 29 september in ALHAMBRA1 Rotterdam aanvang 10.30 uur i^eze bon kan niet worden ingeleverd aan de kassa van bet theater. Schiedam De volk- stuinders van het com plex Thurlede worden wanhopig* van hun bu ren. De sportclubs SFC en Excelsior '20 zorgen niet alleen voor geluids hinder en stank, maar zelfs ook voor materiële schade. Ook PPSC en Martinït zorgen voor enige overlast. „Er zijn bij ons mensen over spannen van hun tuintje weg gelopen," zei nieuwbakken Thurlede-voorzitter J.J, Lem- son gisteravond in de advies commissie volkstuinen, die vergaderde in het stadhuis. Ook op het volkstuincomplex Vijfsluizen heeft men last van rumoerige sport in het Harga- park, te weten SVV en Schie dam, maar volgons voorzitter J.Lastdrager in veel mindere mate dan bij de volkstuinders naast het Prinses Beatrixpark het geval is „Bij ons is het veel meer afhankelijk van de wind. Wij leven met Thurlede mee," aldus Lastdrager. De grootste boosdoener is Ex celsior '20. De sportclubs wer ken met luidsprekers en heb ben een muziekvergunning aangevraagd bij B en W. Voor waarde van de voikstuinders is. dat de maximale sterkte ge steld wordt op 30 decibel. „Normaal gesproken zou dat bij ons niet te horen zijn," zegt Thurlede-voorzitter Lemson. Toch vergaan de tuinders van de herrie. „Op de dag, dat wij ons bezwaarschrift hadden in gediend, hebben 2e bij Excel sior '20 de luidspreker omge draaid in onze richting en ze ker voor 80 decibel gezorgd. Onze leden zijn er gek van ge worden." Arie Verlinde, voorzitter van de adviescommissie volkstui nen, zal het probleem onder de aandacht van wethouder Haf kamp brengen, die zowel de volkstuintjes als sport in zijn portefeuille heeft. CDA'er Rein van Raalte pleit ervoor om ook PPSC en Martinit te betrekken in het onderzoek, dat volgens Vertinde ingesteld zal moeten worden. Lemson klaagde ook over de muzikale evenementen, die deze zomer in het Prinses Bea trixpark nabij de kinderboer derij en het panne koekhuis zijn gehouden. Ambtenaar J.P. Krijgsman van de plantsoe nendienst beaamde gister avond dat het „een oorverdo vend lawaai" was/ maar vrije tuinder Chris Biezen zei er zelf bij geweest te zijn en noemde deze klacht overdre- Riolering Thurlede klaagt echter ook over stank en overvliegende ballen. De septictanks bij Ex celsior '20 lopen nogal eens over, wat volgens Krijgsman komt doordat er te weinig staan en deze van onvoldoen de kwaliteit zijn. Tegenwoor dig kan Delfland dwingend optreden om sportclubs aan te sluiten op het riool. Het is de bedoeling dat B en W binnen kort voor Thurlede een besluit in die richting neemt. De volkstuinen zijn al aangesloten op de riolering. Lemson kreeg van tuinders op Thurlede ook de klacht, dat als voetballen in de tuintjes belan den dat soms schade toebrengt aan kassen en ruiten in de tuinhuisjes, maar tot overmaat van ramp ontzien de sporters, die hun bal komen terughalen, de tuintjes niet „Zij lopen dwars door onze gewassen heen," foeterde Lemson. Boze brieven hierover zijn door Excelsior '20 niet beant woord. reden waarom Verlin de deze kwestie ook onder de aandacht van wethouder Haf kamp wil brengen. Verluide: „Ze kunnen bij de sportvereni ging toch een net hangen aan de oude lantaarnpalen, die zij van de ONS krijgen?" Schiedam Wethouder Zijdeveld heeft de commissie voor ruimtelijke ordening, de betrokken ambtenaren en B en W ge schreven, d«.t de vertrouwelijkheid omtrent het plan voor de Prins Mauritsstraat als opgeheven kan worden beschouwd. Het plan om het leegstaande scholencomplex te slopen en do weg vrij te maken voor 54 woningen in de vrije sector v/as in principe alleen bekend aan de groep, die Zijdeveld nu aange schreven heeft. Er gold geheimhouding, omdat de besluitvor ming volgens Zijdeveld gevoelig ligt. Toen het Rotterdams Nieuwsblad echter een vinger achter hei plan kreeg, besloot Zij develd de ontwikkelingen te bevestigen: „In in dergelijke situ atie heeft het geen zin te proberen de feiten te verbergen." Hij schrijft, dat degene die zijn mono voorbij praatte wel moet bedenken, dal nu een situatie is ontstaan die de besluitvorming onder druk zet. „Wie de schoen past, trekke hem aan," besluit Zijdeveld zijn brief aan de commissie, de ambtenaren en B en W. Schiedam De chemische wasserij Spring Grove Servi ces BV aan de Warande krijgt tot 1 januari de tijd om de voorgenomen bedrijfsverplaat- sing naar industriegebied 's- Graveland te regelen. Als dat niet lukt, moet de was serij zijn huidige vestiging on derwerpen aan de milteu-ei- se-j, die hei openbaar lichaam Rijnmond <,telt in de hinder wetvergunning. Aan deze voorwaarden moet Spring Grove vanaf 1 januari 1985 voldoen. Dat heeft de Raad van State bepaald in haar uit spraak over het beroep, dat Spring Grove had aangete kend tegen de hinderwetver gunning van Rijnmond. Ook het verzoek van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid om het bedrijf meteen al mi lieu voorzieningen te laten treffen is afgewezen. Staats raad B.Veldkamp meent dat Spring Grove aanzienlijk in haar verhuisplannen wordt geschaad, als voor mogelijk korte tijd in een oude vesti ging moet worden geïnves teerd. Bij de hoorzitting in Den Haag had de advocaat van Spring Grove al laten weten, dat het van kracht doen worden van de hinderwetbepalingen de wasserij in grote problemen brengt. Als de verhuizing naar 's-Graveland niet doorgaat, zou hel Engelse moedercon cern geen financiële injectie meer willen geven voor verbe teringen aan de oude vestiging aan de Warande. Daar is de bodem verontreinigd. Als Spring Grove sluit, heeft Schiedam er een milieupro bleem bij. Als Spring Grove verhuist en de grond weet te verkopen, is er echter een kans dat de koper de grond af graaft en schoont. i De olie gutst over de rand van de tank. Schiedam Door een com municatiefout is gistermorgen bij de Gulf aan de Nieuwe Wa terwegstraat 56.000 liter huis brandolie in een tankpui gelo pen en zodoende verloren ge gaan. Even voor twaalf uur ontstond een forse scheur ui de tank, waaruit de olie ont snapte. De Dordtse schipper die de olie loste begreep de handgebaren verkeerd van de man op de wal die samen met hem het karwei moest klaren. Zodoende werd er veel meer olie in de tank gegoten dan de capaciteit toeliet. Het ongeluk leidde nog een tweede com municatiesto ring in. Bij de met spoed gealar- ADVERTENTIE) Dl t.OI !)S\|H Tank scheurt: meerde brandweer ontstond paniek, omdat men daar dacht dat er een grote explosie was geweest De spuitgasten ruk ten dan ook gelijk met groot materieel uit Hoe groot de schade is kon gis teren nog niet worden vastge steld. Een betrekkelijk kleine hoeveelheid van de olie is via buizen in de haven terecht ge komen Vlaardingen hoort over M.-Delfland Vlaardingen De Vlaarding se gemeenteraad krijgt woens dag 3 oktober na de raadsver gadering een toelichting op de recente ontwikkelingen rond Midden-Delfland Die toelich ting wordt tijdens een infor mele voortzetting van de ver gadering gegeven door ir A A. Verhagen, voorzitter van het Bureau van Uitvoering van de leconstructiecom missie voor Midden-Delfland en CDA- raadslid Cees Bot Vlaardingen Rijnmond voorzitter André van der Louw opent op II oktober het nieuwe Vlaardingse Do norcentrum van de bloed bank van het Rode Kruis. Op het tferrcin van het Iïoly- (ADVERTENT/E) IIYPQ111 KEK RENTE Rentedaling RPS Hypotheken van 8,2% naar Deze rente is voor 2 jaar vast (werkelijke jaarrente 8,20%). De rente voor 5 jaar vast is nu 8,4% (werkelijke jaarre^tf 8,85%) en voor 7 jaar vast 8,6% (werkelijke jaarrente 9,07%). Wilt u meer weten over een RPS Hypotheek, bel dan 020- 5918011 of haal de folders op het postkantoor. $3} postgiro rijkspostspaarbank ziekenhuis heeft de bloed bank nu een eigen onderko men, waar zowel overdag als 's avonds donoren kun nen worden ontvangen. Het eigen centrum, dat vooral voor het Waterweggebied functioneert, betekent een enorme vooruitgang. Tot voor de feitelijke ingebruikname konden donoren uit de regio in de polikliniek van het zie kenhuis terecht, maar dat kon alleen maar 's avonds. Afge zien van het feit dat een aantal donoren liever overdag kwam had dat ook als consequentie, dat het afgenomen bloed niet voor alle toepassingen die men wilde bruikbaar was. Het zo genaamde 'avondbloed', zoals men dat op de bloedbank noemt, kan pas de volgende ochtend de nodige bewerkin gen ondergaan. Een aantal sloffen kan er dan met meer uitgehaald worden. Vers bloed, dat overdag direct be werkt kan worden, is voor de bloedbank dus veel waarde voller, „Maar behalve dat voordeel is het natuurlijk toch fijner om in een eigen ruimte te zitten", aldus een mede werkster van de bloedbank. „In de polikliniek waren ze al tijd erg vriendelijk, maar we waren er natuurlijk toch op visite." De bewerking van het afgeno men bloed gebeurt overigens niet in het Vlaardingse donor centrum. Dat «blijft gebeuren op de Bloedbank 'in Rotter dam, waarheen het bloed na afname getransporteerd wordt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1