Van der Jagt slaat mijlpaal Extern accountant neemt werk GOP-studenten over m Volkstuinders steunen 't vrij e Ons Genoegen Schiedam-Noord bevreesdvoor overlast RW 19 VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SURSUM CORDA: Pretenties En de zekerheid dat die rente 6 jaar lang zo hoog blijft. ïSmms, Bouw Van Kinsbergen- plaats begonnen Bejaarde fietser (84) verongelukt Gevonden voorwerpen Zender uit de lucht Fietser omver gereden Onderzoek gemeente gaat veel meer geld kosten Bibliotheek houdt lees- en laehmarkt Artsencollectief opent 2e praktijk ;f ;L4,. I 3 iLö-J verenigde spaarbank HS 'Reconstructie gevaarlijk voor fietsers' Vlaardinger De Vilder directeur postdistrict VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984 VI aardingen Projec- tambtenaar Jan Landsheer vond het vooral fijn voor mevrouw Gerdes van de groentezaak aan de 2e Van Leijden Gaelstraat, dat gis termiddag de eerste paal voor 110 huizen aan de Van Kinsbergenplaats eindelijk de grond irj ging. „Die kwam met niet aflatende ijver naar de projectgroep, maar ik moest haar steeds zeggen dat de bouw nog niet kon beginnen. En dan volgde de uitleg over de rij hobbels die nog genomen moest worden." Rijnmondgecommitteerde A.P. van der Jagt kwam naar Vlaardingen om de paal te slaan. „Een mijlpaal", zei Landsheer, „want hiermee is de tweede* fase van de stads vernieuwing in de Oostwijk eindelijk begonnen. Dat bete kent niet dat alle problemen nu opgelost zijn. Hierna ko men de Piet Heinstraat en het Evagterrein. Daar moet ook iets gebeuren", betoogde de projectambtenaar, „want anders ontstaan er onover zienbare problemen. Dan verpaupert de buurt en nie mand kiest ervoor om daarin te wonen." Het terrein aan de Van Kins bergenplaats was weliswaar bouwrijp gemaakt, maar het onkruid was alweer hoog op geschoten. „Die paal had ook een jaar geleden geslagen moeten worden", zei direc teur Nico Nieuwstraten van opdrachtgever Samenwer king '77. Een jaar geleden be stonden er bij Rijnmond ech ter nog onoverkomelijke be zwaren. „Maar we zijn tot een goed compromis geko men", zei Van der Jagt. „Zo moet dat bij de Piet Hein- straat en het Evagterrein ook, want je kunt de stads vernieuwing niet afremmen. Dat is onaanvaardbaar." De 110 huizen aan de Van Kinsbergenplaats, ontworpen door architect Henk Reijen- ga, worden gebouwd door de Maassluisse aannemer Ele- mentum. De helft van de huizen krijgt een tuin, de an dere helft een ruim dakter ras. Er worden zowel 2-, 3- als 4-kamerwoningen ge bouwd. Volgens plan moeten de eerste woningen in de zo mer van 1985 worden opgele verd. Schiedam De 84-jarige Schiedammer J.B. Grims is gisteravond in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overleden, nadat hij eerder op de dag ernstig gewond was geraakt bij een verkeers ongeluk. De bejaarde man reed gistermidag met zijn fiets over het fietspad langs de Nieuwe Damlaan, toen hij ter hoogte van dien stencentrum de 4 Molens afstapte en plotseling overstak. Een vijftienja rige jongen die, ondanks het feit dat hij daarvoor te jong is, op een brom fiets reed kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd met ernstig hersenletsel naar het Rotterdamse zieken huis gebracht, waar hij later op de avond is over leden. Vlaardingen Het tijdstip waarop gevonden voorwerpen bij de politie kunnen worden afgehaald of bekeken wordt per 1 oktober gewijzigd. Het Vlaardingse publiek kan daar voor voortaan op werkdagen van 12.00 uur tot 12.30 uur op het hoofdbureau terecht. Vlaardingen Na klachten van omwonenden heeft de po litie de illegale zender 'Radio Lokaal' uit de lucht gehaald. Vanuit de Baljuwstraat wer den de programma's de ether ingeslingerd. Het is met de eerste keer dat 'Radio Lokaal' het zwijgen is opgelegd. De in Vlaardingen uiterst populaire zender komt echter elke keer weer terug in de ether. Schiedam Een 69-jarige Schiedamse is met een gebro ken onderbeen in het Schie- landziekenbuïs opgenomen, nadat zij op de parkeerplaats bij sporthal Margriet met haar fiets omver was gereden door een auto. Beide verkeersdeel nemers hadden elkaar te laat opgemerkt. 'Zwerven zit ons tot hier!' De Turkse bijdrage aan het vredesfeest treedt op voor een lang niet volte Harmonie. Een Zuidamerikaans showorkest gaf het winketen een swin gende dimensie. Vlaardingen Een dik be taalde externe accountant zal worden ingeschakeld, om het resterende deel van het uitgebreide onderzoek naar het functioneren van de diverse gemeentelijke diensten en bedrijven af te ronden. De studenten van de Gemeenschappelijke Oplei ding voor Personeelswerk (GOP), die al enkele onder zoeken waaronder bij ge meentewerken hebben ge daan, worden niet meer in geschakeld. Officieel heet het, dat B en W nu bestude ren op welke manier het on derzoek kan worden voort gezet. Dat het nu om een 'echte' externe deskundige zal gaan, die veel meer geld zal gaan kosten dan de stu denten, is wel duidelijk. Inmiddels zou op het stadhuis ook al geld gereserveerd zijn om het GOP-onderzoek bij ge meentewerken nog eens dun netjes over te laten doen, eveneens door een dure kracht van buitenaf. De stuurgroep, die de onderzoekingen bege leidt, zou hier echter nog geen definitief advies over hebben uitgebracht Op de Vlaardingse gemeente secretarie is inmiddels de no dige onrust ontstaan over het vooralsnog door de gemeen te ontkende gerucht, dat het college in principe beslo ten zou hebben tot reorganisa ties op de afdelingen onderwijs en sport. Dat verhaal is in de wereld gekomen door het voornemen, onder wijs-inspec teur Franx te benoemen tot hoofd van de afdeling onder wijs als het huidige hoofd, Zoutendijk, met pensioen gaat. Volgens ingewijden op het stadhuis zou bij dit voornemen tevens meespelen, dat Vlaar dingen op die manier een on derwijs-! nspecteur zou kunnen 'uitsparen'. Als Franx inderdaad hoofd van de afdeling zou worden, dan zou voor de tweede keer in korte tijd het hoofd van de afdeling sport en recreatie, J. van der Lugt, worden gepas seerd. Sommigen menen dat hij eerder voor de positie van Zoutendijk in aanmerking komt, omdat hij voor zijn overgang naar zijn huidige af deling immers jarenlang op onderwijs heeft gewerkt. Onlangs werd Van der Lugt al gepasseerd toen een nieuwe gemeentesecretaris moest wor den benoemd. Tegen de wens van het college in benoemde de gemeenteraad toen Fran ken. Vlaardingen/Schiedam Zowel in Vlaardingen als Schiedam is gisteravond een feest met een duidelijk bui tenlandse inslag gehouden. Dat was ook zo ongeveer de enige overeenkomst tussen de twee gebeurtenissen. Waar de Vlaardingse vredes beweging uit ideële overwe gingen groepen uit Eritrea, Chili, Turkije en Suriname in zaal Harmonie bij elkaar op een podium bracht, lieten de winkeliers van de Schie damse Hoogstraat louter voor het plezier een Zuidameri-; kaans showorkest op een po dium optreden. Het vredesfeest was het be langrijkste programmaonder deel van de plaatselijke vre- desweek, die inmiddels al weer bijna is afgelopen. Juist met het aantrekken van bui tenlandse 'dcts' wilden de or ganisatoren het vredesden- ken symboliseren. In de Har monie zaten de hoge preten ties evenwel niet in de weg van het plezier dat het pu bliek had van het gemeleer- de aanbod aan cultuuruitin gen. Overigens liep Vlaar dingen zeker niet massaal uit voor het muziekfeest. Veel stoelen in De Harmonie ble ven onbezet. De animo in Schiedam was groter. Daaraan droegen ook de twee jazz-looporkesten hun steentje bij. De feest - week krijgt de komende twee dagen nog een vervolg met een reeks optredens. Bo vendien zullen zondag de meeste winkels open zijn. Schiedam Met steun van de plaatselijke boekhandelaren Van Leeuwen, Roodbol en Mereurius, het jeugdwerk Schiedam-Noord en onderwijsconsulent Theo van Giezen houdt de bibliotheek enkele jolige activiteiten in het ka der van de kinderboekenweek. Die week duurt van IC tot 17 oktober. Leerlingen van de derde, vierde, vijfde en zes de klas van de lagere scholen in Schiedam wor den uitgenodigd voor een lees- en laehmarkt, die op woensdag 10 oktober in de Blauwe Brug en op woensdag 17 oktober in zaal Irene wordt gehouden, van twee tot vier uur 's middags. Onderdelen van die markt zijn een moppen- stand, een gekke-bekken-eartoon-stand, een to neel- en schminkboek, lachfilmpjes, levend ganzebord en levend kwartet, een knip- -en plakhoek en een voorleeshoek. Het bibliotheekfiliaal in de Blauwe Brug heeft tot eind oktober een reereatietentoonstelling van het openbaar lichaam Rijnmond in huis. Een routebeschrijving van Hoek van Holland tot Ridderkerk en van Bernissctot de Rotteme- ren wordt opgeluisterd met grote kleurenfoto's en -dia's. De expositie geeft een indruk van de recreatieve mogelijkheden in Rijnmond. Vlaardingen In iets meer dan tien jaar heeft de harmonievereniging Sursum Corda al zes re petitielokalen versleten. Een paar dagen geleden moesten de muzikanten weer hals over kop uit het schoolgebouw Open Vensters aan de Konin- ginnelaan. „We zijn het nou een keer zat om al tijd maar op een schop stoel te zitten", zegt Erik Franke- Dertig leden van Sursum Cor da schreven brieven aan de Vlaardingse Culturele Raad. Franke pleitte er gisteravond bij die raad voor, dat er ge zocht wordt naar een definitie ve oplossing voor de zwerven de vereniging. De .harmonie zit voorlopig in de Kamerlingh Onnesschool, maar vindt dat een allesbehalve prettige op lossing. In de schoolvakanties gaat de verwarming van de Onnes school uit. „Dan kunnen we niet repeteren", betoogde Franke. „Rond de kerst heb ben we altijd veel concerten, dan lassen we normaal altijd extra repetities in, maar dat kan nu niet." De Culturele Raad was daar wel gevoelig voor. „Dat Is net zo iets als een voetbalclub die in het weekeinde het veld niet mag gebruiken." Maar wet houder Maarleveld zei dat er toch echt niets aan te doen was. De raad gaf het gemeentebe stuur het advies, om voor de 82 jaar oude vereniging een structurele oplossing te zoe ken. „Het is te hopen dat die oplossing er snel komt", zegt waarnemend voorzitter Gerdie Middendorp-Lagerwaard. „We worden van do ene wijk naar de andere gestuurd. Daardoor vallen er steeds veel leden af en komen er weer nieuwe bij. Zo krijg je geen continuïteit." Samen met accordeonvereni ging Flardingha, die ook in een weinig benijdenswaardige oefenruimte zit, wil Sursum Corda de gemeente een wen- senlijstje sturen. Maar of dat helpt? „We hebben een paar jaar geleden ook al een lijstje gestuurd, waar allerlei lege ge bouwen op stonden die vol gens ons geschikt waren als oefenruimte", zegt mevrouw Middendorp. „Toen werd van al die gebouwen gezegd dat ze binnenkort weer in gebruik zouden worden genomen. De meeste staan nog leeg." Sur sum Corda vindt dat de ge meente-moreel verplicht is om voor oefenruimte te zorgen. Franke: „En laten we hopen dat dat een beetje snel gebeurt, want het zit ons tot hier!" Schiedam „Zonder proble men deze keer" openen de viér huisartsen van het collec tief De Gorzen op dinsdag 16 oktober hun tweede praktijk ruimte. Ging de vestiging in wijkcentrum Nieuwland op last van wethouder Hafkamp niet door, nu hebben de vier artsen van een particulier een pand gehuurd aan de Vlaar- dingerdijk 3, naast het afge brande café op de hoek van de Nieuwe Haven. Zoals ook met de opening van hun eerste praktijk aan de Nieuwe Maasstraat in Schie dam-Zuid het geval was, be ginnen Lucie Pufkus, Ineke Vink, René Koop en Ab Kor sten Op de Vlaardingerdijk niet zonder patiënten. Er heb ben zich al zestig bewoners van Nieuwland en Schiedam- West aangemeld. Dat brengt het totaal op ongeveer 440. Vrije tuinders Chris Biezen en Siem van de Marei (midden) strijden al jaren voor behoud van hun complex bij station Nieuwland. Schiedam De vrije tuin ders nabij NS-station Nieuwland hebben in hun strijd voor erkenning door de gemeente Schiedam nu de steun gekregen van Vijfslui zen en Thurlede. Deze twee volkstuindersvere- nigingen vinden, dat de 'vrij en' meer zekerheid over de toekomst van hun terrein moeten krijgen, zeker nu zij zich ondanks eerdere tegenzin verenigd hebben onder de naam Ons Genoegen. De nieuwe, derde tuindersver eniging van Schiedam heeft er volgens Vijfsluizen en Thurle de minstens recht op om te weten, of de tuintjes tussen de spoorlijn en de Poldervaart nog een jaar behouden kunnen blijven. Momenteel geldt slechts een maand opzegter mijn. Het probleem is volgens Arie Verlinde, voorzitter van de ad viescommissie volkstuinen, dat er nog geen geactualiseerd be stemmingsplan voor Bijdorp is. Vroeger zaten de vrije tuin ders aan het eind van de Westpolderstraat in Bijdorp, maar zij moesten hier halver wege de jaren zeventig wijken voor plannen van de gemeente om er voetbalvelden aan te leggen en om plaats te maken voor de Rijnmond-mts. De gemeente wees de vrije tuinders toen een voorlopig plekje toe aan de andere kant van de Nieuwe Damlaan. De bestemming van dit gebied is onzeker. Ons Genoegen be staat echter uit enthousiaste leden, die graag willen inves teren om goede gewassen uit hun tuintjes te krijgen, maar dat streven -wordt ernstig doorkruist door de onzeker heid die elke maand een eind aan hun werk kan maken. Vijfsluizen en Thurlede bea men, dat dit een frustrerende situatie is. Vijfsluizen-voorzitter J. Last drager „Ik zou het alleen maar toejuichen, als de ge meente Ons Genoegen erkent. Het zijn al zolang onze buren, zij zitten al veel te lang op-een wankele basis." Thuriede- voorzitter J.J. Lemson is het daar volledig mee eens. Schiedam De werk groep Ruimtelijke Orde ning en Milieuzaken Schiedam-Noord is bang dat de wijken Schiedam- Noord en Vlaardingen- Holy te kampen krijgen met geluidhinder en stan koverlast indien rijksweg 19 van Schiedam/Vlaar dingen naar Delft er komt. De bewonersorgan- siatie heeft dan ook bij rijkswaterstaat aange drongen op onderzoeken naar de gevolgen voor de' woonwijken. In een brief aan rijkswater staat spreken voorzitter Ra- vensbergen en secretaris Broxks hun verontrusting uit over het achterwege laten van een onderzoek om de rijksweg op aanvaardbare wijze in te passen in het ver stedelijkte gebied, zoals dat voor Midden-Delfland wel is gebeurd. Ze noernen het „al leszins redelijk om inzicht te geven in de te verwachten rniüeu-overlast" voor de woonwijken voordat het be sluit tot aanleg van de rijks weg wordt genomen. De bewonersorganisatie vraagt zich af welke geluids- werende maatregelen rijks waterstaat wil nemen als uit de onderzoekingen blijkt dat de herrie van de snelweg de in de wet geluidhinder toege stane waarden overschrijdt. Verder wordt om een zo ge detailleerd mogelijk over zicht verzocht van de te ver wachten luchtverontreini ging. Ook wil de werkgroep weten of rijkswaterstaat van plan is de gemeenten Schie dam en Vlaardingen te be trekken in de discussies over de inpasbaarheid van rijks weg 19 tussen de twee woon wijken. ft 4.,. .jy Zet nu uw spaargeld op een Vaste Termijn rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 8'/,% rente ontvangt De minimum inleg is 1100.- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken. Wij 2ijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM BOTER SLOOT 25. TEL.: 010 - 571911 PvdA stelt vragen Vlaardingen De PvdA-frac tieleden Willem Kwakkelstein en Gerard Boender hebben in schriftelijke vragen aan het college gewezen op de gevaar lijke situatie voor fietsers bij de reconstructie van het kruis punt Westlandseweg/Mara- thonweg. Fietsen rond het kruispunt is tijdens de werk zaamheden, die onlangs zijn begonnen, vrijwel uitgesloten. De doorgaande fietsroute H ol y-BroekpoI d er-W est wijk wordt volgens de PvdA'ers ernstig gestremd. De PvdA'ers willen van het college weten of tiet ook niet van mening is, dat voor fiet sers tijdelijke maatregelen moeten worden genomen. Om dat omrijdende fietsers ge bruik moeten maken van weg gedeelten die bestemd zijn voor auto's, waardoor gevaar voor hen ontstaat, dringen de vragenstellers „met klem" aan op een eenvoudige voorzie ning, waardoor het fietsver- keer het kruispunt tijdens de reconstructie kan blijven ge bruiken. Rotterdam Tot directeur van het postdistrict Rotterdam van de PTT is benoemd drs. J. De Vilder uit Vlaardingen. De Vilder, die 50 jaar oud is, is nu nog directeur van het tele foondistrict Amsterdam van de PTT. Hij volgt in Rotter dam J. Kunst op, die directeur bij de RET is geworden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1