Kopen van woning iets makkelijker Uitbundig feest Martinusschool 181 Buurt alarmeert politie en gemeente mmmmm Gemeentewerken baalt Schiedam weer overhoop BEDRIJFS PAND SCHIET OP Vroege inbrekers Geldboete geëist voor mishandeling VLAARDINGS DAGBLAD SSHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT mmm Autokrakers slaan toe Eerste langspeler voor Van Lier tuinen in Indische Buurt West wijk graveert Nieuwe verordening in werking Margriet ging geen zes ton over begroting Overvaller gepakt Vlaardingen zakt naar de 76.000 VRIJDAG 5 OKTOBER 1934 Vlaardingen Autokrakers hebben in Vlaardingen in de nacht van woensdag op don derdag uit zes auto's een buit ter waarde van zesduizend fulden bemachtigd. Bij die in- raken werd in totaal voor on geveer vijfhonderd gulden schade aangericht. Een van de zes auto's werd ge opend mei een valse sleutel, van de vijf andere werd het slot geforceerd. Uit alle auto's werd geluidsapparatuur gesto len. Vier van de inbraken werden gepleegd in de West- wijk, de andere in Holy. Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier krijgt maandag 15 oktober het eerste exem plaar overhandigt van de langspeelplaat van het Vlaar- dirtgs Mannenkoor Orpheus. Hij krijgt het vinyl uit handen van de heer J.B. Timmers, voorzitter van het koor. De overhandiging gebeurt om half elf in de kamer van de burgemeester. De elpee is uitgebracht ter ge legenheid van het tachtigjarig bestaan van het mannenkoor Orpheus. Vlaardingen Op een strook grond tussen de Floreslaan en de Mara- thonweg, op de plaats waar enkele jaren gele den de Prins Ber- nnardscnooï is afge brand, willen burge meester en wethouders kleine hobbytuinen la ten aanleggen. Op hel stuk grond kunnen 30 van die tuintjes met elk een op pervlakte van 120 vier kante meter een plaats je vinden. Vanwege de beperkte oppervlakte krijgen de toekomstige gebruikers geen toestemming er tuinhuisjes te bouwen. Waarschijnlijk zal de gemeenteraad het plan x i in december behande len. Ket zal echter nog wel enkele maanden duren, voor de hobbytuintjes kunnen worden uitge geven. Het complex komt in beheer bij de Vlaar- tdingse Raad voor Sport en Recreatie. De huurprijs zal per tuintje ongeveer 244 gulden per jaar gaan bedragen. Op dit moment zijn nog geen aanmeldingen voor de hobbytuintjes mogelijk. Over enige tijd zal het gemeentebestuur be kendmaken, wanneer en hoe dat kan geschie den. Schiedam Verkeersdeelnemers in Schiedam zijn de laatste tijd aardig gewend geraakt-» aan weg werkzaamheden en verkeersafs- luitingen op verschillende plaatsen in de stad. Het ene karwei is nog niet afgelopen of gemeentewerken maakt zich al op om ergens anders aan de slag te gaan. Volgende week komen er weer enkele plaatsen bij waar gemeen tewerken in de grond gaat wroe ten. Maandag wordt een begin ge maakt met het leggen van de rails voor de trambaan tussen de Pro- verniersbrug en de Broersvest. Hoewel gemeentewerken dat zo veel mogelijk probeert te beper ken, zal bet verkeer de nodige hinder ondervinden van het werk. Zo wordt één rijbaan over de Pro veniersbug tijdens de werkzaam heden afgesloten voor het verkeer. De Boterstraat blijft vanaf de Broersvest bereikbaar door middel van draglin esc hotten, die over de trambaan in aanleg zullen worden gelegd. Na het leggen van de rails zal het kruispunt, waar het al ge ruime tijd behelpen is voor ver keersdeelnemers, van de definitie ve bestrating worden voorzien. Na voltooiing van de trambaan zal ook het gedeelte van de Broersvest tot aan de Proveniersbrug worden geasfalteerd. Verder wordt maandag in de bin nenstad de Korte Havenbrug voor een periode van zeker twee weken afgesloten voor alle verkeer om herstelwerkzaamheden te kunnen uitvoeren. En in Schiedam-Zuid zal vanaf maandag verkeer over de Rijnstraat onmogelijk zijn. Het hoger gelegen deel van de straat wordt afgegraven tot het niveau van het lage gedeelte, waarna de straat een andere indeling krijgt. Naar verwachting duren de werk zaamheden in de Rijnstraat tot de kerstdagen. Vlaardingen Bewoners van de Westwijk die de postcode in het frame van hun fiets willen laten graveren kunnen daar voor elke dinsdag terecht bij het ontmoetingscentrum West. Vrijwilligers van het buurt huis staan elke dinsdag tussen tien en half vijf en tussen ze ven en negen uur 's avonds klaar aan de Floris de Vijfde laan om de fietsen tegen dief stal te laten beveiligen. De politie zoekt voor haar gra- veeraetie, die zich vooralsnog beperkt tot scholen, nog vrij willigers. m Veel verzet tegen afsluiten van polderwegen Vlaardingen Het wordt voor inwoners van buiten Vlaardingen gemakkelijker, een huis in de haringstad te kopen. Sinds deze week is, met de inwerkingtreding van de nieuwe woonruimteverorde- ning, de eis dat een koper in het Rijnmondgebied moet wo- Schiedam In het be richt in onze krant van gisteren over ontslagen bij sporthal Margriet is een onjuistheid geslopen. In het bericht werd gemeld dat bezuinigingen bij de sporthal nodig zijn, onder andere omdat de sporthal in 1982 de begroting met zes ton zou hebben over schreden. Dat is echter niet juist. De Margriethal krijgt een gemeentelijke subsidie van zes ton. Ook die sub sidie is echter in de begro ting opgenomen, zodat de suggestie die door het be richt wordt gewekt dat Margriet teveel geld had uitgegeven volstrekt on juist is. Het feit dat drie personeelsleden moeten afvloeien, heeft dan ook te maken met de algeme ne bezuinigingen bij de gemeente Schiedam. nen of werken komen te ver vallen, Dat wil zeggen dat ook mensen van elders een woon vergunning krijgen voor een huis, dat ze in Vlaardingen ko pen. De enige eisen, die nu nog worden gesteld, zijn dat de wo ning niet te klein mag zijn, dat de aanvrager minimaal 18 jaar moet zijn en dat de koopprijs van de woning in redelijke verhouding tot het inkomen moet staan. Ook in de afgifte van woon vergunningen voor huurwo ningen is wijziging gekomen. Het puntensysteem ïs op een aantal onderdelen gewijzigd. Het belangrijkste verschil is, dat er extra punten worden toegekend als men een aan trekkelijke eengezinswoning of een vijfkamerwoning ach terlaat, en naar een kleiner huis verhuist. Die extra pun ten moeten de doorstroming bevorderen. Ook mensen die werken in het Rijnmondge bied, maar die daar niet wo nen krijgen nu punten toebe deeld voor economische bin ding, en tevens komen zij in aanmerking voor extra punten wegens de reisafstand. Voorrang voor echtscheiding of voor kamertekort wordt voortaan alleen nog gegeven als men minstens twee jaar in het Vlaardingse bevolkingsre gister staat ingeschreven. In de oude verordening was die norm nog slechts één jaar. Met de wijziging van de veror dening zal een aantal woning zoekenden, dat al ingeschre ven stond, een nieuw punten- aantal krijgen. Alleen de plus punten worden echter bere kend; men gaat er dus nooit op achteruit. De bouw van het bedrijfsverzamelge bouw aan de 1e Van Leyden Gaelstraat schiet hard op. Al geruime tijd zijn de contouren zichtbaar van het gebouw, waarin over enkele maanden kleinschali ge bedrijven aan de slag gaan. Pas vanuit de lucht is goed te bekijken, hoe het gebouw er straks uit moet gaan zien. Achter de nieuwbouw is de spoorbaan ie zien met daarachter een deel van de KW-haven. Links en op de voorgrond de nieuwbouw in de Oostwijk, op het voor malige kaalslagterrein en de touwbaan. Rechtsonder nog net een stukje van de Prinses Julianabrug. {Luchtfoto Sijthoff Pers/Henk van Westering) ADVERTEREN POET VERKOPEN! Maassluis Inbrekers hebben gistermorgen in Maassluis on gewenste bezoeken afgelegd m drie flatwoningen en een een gezinshuis. De politie ver moedt dat het vanwege het tijdstip en de identieke manier waarop te werk is gegaan, om dezelfde inbrekers gaat. Pi kant detail is dat de inbrekers in de flats telkens op de vierde etage actief waren. In alle gevallen probeerden zij met grof geweld de voordeur te forceuren. In de Schorel- straai lukte dat en werden geld en sieraden weggenomen. Ook in de P. C. fiooftlaan kwamen de inbrekers binnen. Het hele huts werd doorzocht. Wat is ontvreemd kon de poli tie nog niet zeggen. Bij da twee andere bezoekjes in de P.C. Hooftlaan en het le- pendal bleef het bij een poging tot inbraak. Dievenklauwen beletten de inbrekers binnen te komen. In een van de gevallen hadden omwonenden wel lawaai ge hoord, maar dachten dat men sen aan het verhuizen waren. Den Haag De provincie bedient zich van dro gredenen om de belangrijkste polderwegen door Midden-Delfland tijdens het spitsuur gedeelte lijk afgesloten te krijgen. Dat vinden tegenstan ders van dat plan. Het belangrijkste argument van de provincie is dat (brom)fietsverkeer op de smalle wegen beschermd moet worden tegen het grote autoaanbod. Tijdens de behandeling van de vele bezwaar schriften gisteren voor de Raad van State noemden omwonenden, autogebruikers en ne ringdoenden in het gebied de voorgenomen af sluiting 'gebaseerd op verkeerde vooronderstel lingen'. Alle groepen voorzien nadelige gevol gen van de ingreep. Ook Staatsraad De Koster vond de argumentatie van de heer Laurens na mens de provincie gezocht. Laurens gaf toe dat er.nu weliswaar geen sprake is van 'ernstige verkeersonveiligheid', „maar dat de provincie ,het er om te doen is dat juist te voorkomen". De grieven van vooral de automobilisten uit Schiedam en Vlaardingeij zijn niet mals. Ze voelen er niets voor om straks over de rijkswe gen om te rijden naar hun werk in Delft, Schipluiden en andere gemeenten in de omge ving. Zij becijferden dat zij dan soms tweemaal zo veel kilometers moeten afleggen. De bewe ring van de provincie dat Schieweg en Harre- weg als sluipwegen moeten worden aange merkt, noemden ze dan ook pertinent onjuist. ,,Het zijn de meest logische en veilige wegen voor woon-werkverkeer", stelde de werkgroep woon-werkverkeer Midden-Delfland in zijn verweerschrift. De provincie daarentegen huldigt het principe dat de polderwegen te smal zijn. „Is dat niet wat overdreven", vroeg Staatsraad De Koster. „In het buitenland zijn nog legio van dergelijke wegen. Die hebben vaak veel meer verkeer te verwerken", meende hij. De Koster vond dat zes- en achtbaans snelwegen tegenwoordig te vaak als maatstaf worden gehanteerd voor wat veüig is. Een pluim had de werkgroep voor de gemeente Vlaardingen. „Als enige overheid is zij uit haar ivoren toren gekomen en heeft medewerking geweigerd." Resumerend stelden de appellanten dat de maatregelen geen enkel maatschappelijk draag vlak hebben. „En fietsers hebben ook nooit op autovrije polderwegen aangedrongen", vond de werkgroep Midden-Delfland. Onder de indie ners van bezwaarschriften zitten namelijk veel 'principiële fietsers'. De behandeling van de bezwaarschriften is voorlopig nog niet afgerond. De Raad van State kreeg gisteren met een onvoorziene vertraging te maken toen een woordvoerster van de pro vincie onwel werd en vroegtijdig haar pleidooi voor afsluiting moest staken. Schiedam Sommige leerlin gen van de jubilerende (25 jaar) Martinusschool vonden het maar niets; verse melk van de koe, geschonken uit een melkkan. „Dat lusten we niet", orakelden de leerlingen. „Willen jullie dan melk uit een pakje", klonk het begrip vol uit de mond van één van de onderwijzers, „Ja graag, dat willen we wel", klonk het toen enthousiast uit de kelen van de leerlingen. Drie dagen lang viert de school feest om het jubileum luister bij te zetten. Een extra feestelijk tintje vormde het af scheid van Mari van Akkeren, die na 25 jaar afscheid nam. Gedurende 22 jaar was hij hoofd van de schooi, maar de laatste drie jaar fungeerde hij weer gewoon als onderwijzer. In de Blauwe Brug kreeg de onderwijzer een geweldig af scheid. Mijnheer van Akkeren, zoals de leerlingen hem nog steeds eerbiedig aanspreken, kreeg vele fraaie presentjes van zijn leerlingen en hun ou ders. Gisteren was het een extra feestelijke dag. De kinderen gingen tussen de middag niet naar huis, maar mochten op school blijven om te genieten van een pompeuze maaltijd. Een boerin in klederdracht zorgde voor de melk en ouders Schiedam De Schiedamse politic heelt vannacht één van de drie overvallers, die betrokken was bij de bero ving van een bejaarde vrouw in de Westfranke- landsestraat in Schiedam, gearresteerd. De man, een Rotterdammer, zit vast op het Schiedamse politiebu reau. De andere twee ver dachten zijn nog steeds voortvluchtig. De polme ts verder nog niet veel wijzer geworden. Dui delijk is wel dat de daders zonder buit zijn vertrokken. Ook de Ford Taunus, de vluchtwagen, is nog niet achterhaald. De politie weet ook nog niet of de wagen in een eerder stadium is gestolen door de overvallers. De leerlingen van de Martinusschool lieten zich de feestelijke maaltijd goed smaken. Een boerin zorgde voor een overvloed aan melk. bakten in de keuken stapels pannekoeken, die gretig aftrek vonden bij de leerlingen. Na-de maaltijd werden alle leerlingen en leerkrachten leerkrachten morgen vanaf van de school op de foto gezet. 19.00 uur herinneringen opha- In zaal 'De Rank' kunnen ou- jen tijdens de dan te houden ders, oud-leerlingen en oud- rctinie. Vlaardingen De bochten in de Amsterdamlaan naar de Kopenhagenlaan zijn vooral voor kinderen en oudere men sen erg gevaarlijk, vinden wtjkveremgineen en scholen in Holy-NoorcT Voor er ernsti ge ongelukken gebeuren moe ten snel maatregelen worden genomen, schrijven zij in een brief aan de gemeente. Met eerdere brieven kregen de verenigingen nul op net re kest. „Snoeien van de overdadige, maar prachtige begroeiing lost de gevaarlijke situatie niet op", schrijft de Hoofdsteden- buurt m een brief, die mede is ondertekend door de wijkver- emging Hoevenbuurt en de medezeggenschapsraden van de scholen De Ark en De Boe merang. In de brief wordt de gemeente een aantal mogelijkheden aan de hand gedaan om de bochten veiliger te maken. Een maxi mumsnelheid van 30 kilome ter per uur, waarschuwings borden of de aanleg van een zebrapad zouden ai een hele vooruitgang zijn. Dat zebrapaden en zelfs stop lichten met altijd afdoende zijn voor de verkeersveiligheid blijkt uit een brief van de Hoofdstedenbuurt aan de Vlaardingse commissaris van politie. Bij het zebrapad op de Amsterdam la an worden de verkeerslichten volgens de vereniging door veel chaut- feurs genegeerd. Men loopt geen kans op scha de aan ae eigen auto bij het rijden door rood licht, omdat er geen verkeer uit de andere ncntïng komt. Men kan hoog uit een kind aanrijden schrijft de wijkveremging cy nisch. Ook daar zou iets aan gedaan moeten worden. Plaats een foto kastje, is de suggestie van de buurt, dat werkt altijd preventief. Vlaardingen Het aantal in woners in Vlaardingen zal, zo als het er nu uitziet, nog dit jaar onder de 76,000 duiken. Maandelijks neemt het inwo nertal gemiddeld met zo'n veertig af. Dat was ook in au- Sustus weer het geval. Met een aling van 46 werd die maand afgesloten met 76,081 Vlaar- dingers. Begin dit jaar waren dat er nog 385 meer, Den Haag Wegens mishan deling heeft de Haagse recht bank tegen twee inwoners van Hoek van Holland in hoger beroep geldstraffen geéist. De twee waren door de Rotter damse rechtbank tot respectie velijk drie en twee weken ge vangenisstraf veroordeeld. De verdachten gingen tegen dit vonnis in beroep. De 21-jarige verdachte had in april vorig jaar in Maassluis een oud-collega mishandeld. Hij was verhaal gaan halen in verband met een ontslagkwes tie. In het huis van de oud^col- lega ontstond een handge meen. Maar de vrouw van het slachtoffer greep de verdachte resoluut bij de haren en sleept te hem naar buiten. Er was in middels wel een ravage ont staan. De man zorgde voor een nie- alledaagse getuige; een voor^ malig politieman, die nu domi nee is. Deze vertelde ondej welke grote spanningen de verdachte leefde. Procureur-generaal mr. De Hoogh eiste .tegen de 2l-jarigé man 500 gulden boete of tien dagen hechtenis. Tegen de 20; jarige verdachte, die zijn oude re vriend naar het huis van het slachtoffer had gereden, werd 256 gulden boete of vijf dagen hechtenis geéist. Uit spraak: 17 oktober.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1