Woonwagenbewoners mogen toch blijven Vriendenstichting geeft een duwtje Cellentekort nekt Robert Opheffing SG een jaar uitgesteld Van Kampenschool krijgt audio visuele mediaprijs Moeder van kastje naar de muur gestuurd VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verdachte van moord rijwielhandelaar in Turkije aangehouden Ruzie beslecht met mes De gemeente heeft ons met niets geholpen UB I Jongen vernielt papierbakken Een 'lelijke eend' voor het vogelasiel Chequedief te ziek voor veroordeling Contact tussen alleenstaanden Pi WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 Vlaardingen De Turkse politie heeft de 32-jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht in mei van dit jaar de onthutsende moord op de 34-jarige rij wielhandelaar A. J. Brobbel uit Vlaardingen te hebben gepleegd. De man woonde in Vlaardingen, maar vJuchtte na de moord naar Turkije. Rijwielhandelaar Brobbel werd op 24 mei voor zijn winkel aan de Maassluisse- dijk neergestoken door een klant, die de prijs voor het spaken van een voorwiel te hoog vond. De Viaardïnger overleed kort daarna aan zijn verwondingen. Zijn 73-jarige vader, die nog altijd in de winkel hielp, werd bij de vechtpartij ernstig verwond. De moord, die om een paar gulden werd gepleegd, zorg de voor grote opwinding en hevige verontwaardiging in Vlaardingen. De politie kwam de verdachte welis waar op het spoor, maar na de vlucht van de man naar Turkije werd de zaak over gedragen aan Interpol. De verdachte zal in zijn va derland terecht moeten staan. De justitiële stukken zullen worden vertaald en opgestuurd naar Turkije. Schiedam De Schiedamse Gemeenschap heeft niet hele maal tevergeefs geprotesteerd tegen de beëindiging van de subsidie per 1 januari 1985 en het onderbrengen van de be roepskrachten bij de gemeen telijke afdeling cultuur, sport en jeugdwerk. Het besluit daartoe van de ge meenteraad sloeg enkele maanden geleden in als een bom, waarna het bestuur van de SG onmiddelijk een be zwaarschrift indiende. De be zwaarschriftencommissie heeft Vlaardingen De christelij ke lagere Van Kampenschool in Vlaardingen is onder scheiden met de Audio Visu ele Mediaprijs 1984. De prijs wordt sinds 1980 jaarlijks Vlaardingen Een 18-jarige Vlaardinger is gisteravond door de politie op heterdaad betrapt bij het vernielen van een papierbak op de Oude Ha- venbrug. De jongen was bezig de onder kan t uit de vuilnisbak te trap pen. Hij Bekende tegenover de politie, dat hij zich daar al va ker schuldig aan had gemaakt. Tegen de vernieler is proces verbaal opgemaakt. toegekend aan een school, die op bijzondere wijze au- dio-visuele middelen in het onderwijs toepast. Daarbij wordt onder meer gekeken naar originaliteit en de bij drage, die aan het onderwijs wordt geleverd. De onderscheiding een sculptuur van de beeldhou wer Willy Dohm en 2.500 guldenwordt op 24 okto ber op het ministerie van on derwijs en wetenschappen in Zoetermeer uitgereikt. De prijs is ingesteld op initiatief van een comité, waarin be halve het ministerie onder meer de Stichting Amateur fotografie, het Prins Bern- hardfonds, de NOS, de Lan delijke Pedagogische Centra en het Nederlands Instituut voor Audio-Visuele Media zijn vertegenwoordigd. Schiedam -Een ruzie over een televisieprogramma in een huis in de Nieuwe Maasstraat liep gisteravond zo hoog op, dat een van de bewoners een mes haalde en een ander er mee in de nek stak. Het slacht offer, een 2i-jarige Schiedam mer, werd met een slagader lijke bloeding eerst naar het Schieland-, en vier uur later naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. De opwinding ontstond rond middernacht. De 32-jarige da der liep boos naar een andere kamer, kwam terug met een mes en stak toe. Andere aan wezigen in het huis verleen den eerste hulp. De dader is inmiddels door de politie aan gehouden nu geoordeeld dat de datum 1 januari 1985 te dichtbij is om op verantwoorde wijze de werkzaamheden af te ronden en 'adviseert die datum te wij zigen in uiterlijk 1 januari 1986. Burgemeester en wet houders hebben zich daarbij neergelegd en stellen de ge meenteraad voor dat advies over te nemen. Verder is de bezwaarschriftencommissie van mening dat het gemeente bestuur besluiten rond de SG te haastig heeft genomen en dat procedurefouten zijn ge maakt. De SG, een overkoepelende organisatie, waarin de Schie damse verenigingen op cultu reel gebied zijn verzameld, functioneerde al jaren niet naar behoren. Dat leidde ertoe dat het stichtingsbestuur zich twee dagen in Rockanje terug trok om zich over de toekomst te beraden. Toen dat niet vol doende opleverde, kwam het voorstel ae culturele poot van de SG op te heffen en onder te brengen op de gemeentesecre tarie. De VVV en de stichting Vorming en Ontwikkeling, die momenteel onder de SG val len, mogen als zelfstandige in stantie doorgaan. '"■***-"i" swefegggwa BH|i De woonwagenbewoners mogen van het gemeentebestuur overwinteren in Maassluis. Schiedam „We weten allemaal dat de overheid flink aan het bezuinigen is. Daarom is het nodig dat er een stichting komt die het vogelasiel in ieder ge val een financieel ruggesteuntje geeft." Als me vrouw Taverne in dit verband over 'we' spreekt, be doelt ze de groep van zeven min of meer vooraan staande Sch iedamm ers. De heren Dingenouts, Broekhof, van den Hengel, Dijkerman, van Meggelen, Visee en zijzelf. De kers verse Stichting Vrienden van het Vogelasiel Schie dam heeft het plan voor het vogelasiel een auto te kopen. De symboliek indachtig moet dat een lelijke eend worden. Een goedkope en praktische wagen, die er altijd is. Vaak komen we ergens >e laat omdat we op geen vervoer hebben", verklaart beheerder Gerrit Hoek. Bij bedrijven en particulieren hoopt de stichting vol doende geld bijeen te krijgen om het vogelasiel ge motoriseerd en daardoor meer alert te maken. Giro 5674152 ten name van de stichting staat open voor steun. Vijf jaar heeft het Schiedamse vogelasiel het alleen kunnen klarenMet een minimum aan gemeentelij ke subsidie en een maximum aan enthousiasme heeft vogelminnend Schiedam de eindjes aan elkaar Maassluis De woonwagenbewo ners die twee weken geleden zijn neergestreken in Maassluis, mogen tot medio april in de gemeente blij ven staan. Na overleg met Gedepu teerde Staten is besloten om de woonwagenbewoners in de stad te laten overwinteren. Het is evenwel nog niet zeker op welke plaats in Maassluis de woonwagenbewoners een tijdelijke standplaats krijgen. Zeker is wel dat ze niet op het hui dige terrein nabij winkelcentrum De Koningshoek blijven staan, „In principe zijn we eruit", laat wet houder Mees Duimelaar (PvdA) weten. „Ook de locatie is bekend, maar we willen daar eerst met de bewoners over praten. Dan pas zeggen we welke oplossing eruit is gekomen. Zij moeten er tenslotte gaan staan". Het overleg tussen de gemeente en provincie over een tijdelijke stand plaats nam enkele uren in beslag, De gemeente Maassluis wilde aanvanke lijk geen medewerking verlenen aan een langdurig verblijf van de woonwa genbewoners binnen de gemeente. „Om de inschrijving voor het woon wa gencentrum niet te frustreren", heette het vorige week nog. De gemeente is nu, op aandringen van de provincie, toch overstag gegaan en zal de woon wagenbewoners gastvrijheid verlenen. „Over de voorwaarden moeten we het ook nog hebben, maar ik denk dat we er wel uit zullen komen", aldus een optimistische Mees Duimelaar. Nu de woonwagenbewoners voorlopig de beschikking krij gen over een standplaats komt snel een eind aan een periode van improviseren. „Al twee weken lang moeten wij ons be helpen", aldus de woordvoerder van de bewoners, Henme Des- cendre. „Op ons verzoek heeft de gemeente ons aangesloten op door Chris Woerts weten té knopen. Werden er in 1982 nog 768 vogels naar het asiel gebrachtin 1983 waren dat er al 908. Voor 449 van hen was de opname te laat maar voor de overige resulteerde het verblijf in de oude molen aan de Poldervaart in een terugkeer naar de natuur. Voor 15 exotische vogeltjes werd een passend tehuis gevonden. Het Schiedamse Vogelasiel heeft zich ook met de on derwijskundige kant van de zaak beziggehouden. Zowel op Vlaardingse als op Schiedamse scholen werden lessen verzorgd en op het asiel rondleidin gen gegeven. De verdwaalde zilvermeeuw, de zieke pimpelmees, de gewonde knobbelzwaan of het besmeurde water hoentje blijven in goede handen. Den Haag De politierech ter bij de Haagse rechtbank heeft een 48-jarige inwoner van Maassluis ontslagen van rechtsvervolging. De man werd ervan verdacht uit brievenbussen in Zoetermeer girobetaalkaarten te hebben gestolen. De politierechter hield er bij 2ijn uitspraak rekening mee, dat de gezondheid van de verdachte zeer slecht is. De man had verklaard dat een vriendin, op wie hij tot over zijn oren verliefd was, hem tot de diefstallen aanzette. Vlaardingen „Er zijn in Ne derland ongeveer één en een kwart miljoen alleenstaanden. Iedereen weet ook, dat er enorm veel zijn. Maar weten niet waar ze zitten." Dat zegt de Vlaardingse Corrïe Willemsen, die is begonnen al leenstaanden uit de Waterweg, de regio Delft en het Westland met elkaar in contact te bren gen. „Dit gaat niet van een vereniging of iets dergelijks uit", benadrukt ze. „Het is een particulier initiatief. Er is erg veel eenzaamheid. Ik probeer daar iets aan te doen door al leenstaanden gezamenlijk acti viteiten te laten ondernemen. Om het aanknopen van nieu we relaties is het niet specifiek te doen." Mevrouw Willemsen werkt als volgt: alleenstaanden worden bij haar thuis uitgenodigd, waarna men op lijsten naam, adres en hobby's noteert Op contactavonden kunnen die lijsten worden bekeken om vervolgens in contact te treden met iemand met overeenko mende interesses. Geïnteresseerden uit deze re gio kunnen vooraf contact op nemen met Corrie Willemsen, telefoonnummer: 010-744889. Vlaardingen De 20-jari- ge Vlaardinger Robert van Eek dreigt het slacht offer te worden van be zuinigingen bij justitie. Chronisch cellentekort in de Huizen van Bewaring noopt justitie ertoe steeds vaker een beroep te doen op de politiebureaus om gevangenen daar hun straf te laten ondergaan. Robert, die 47 dagen moet zitten vanwege een reeks verkeersovertredingen, hangt een straf in de mis troostige catacomben van het Vlaardingse bureau boven het hoofd. Ondanks alle kri tiek zijn verschillende in stanties er nog niet in ge slaagd voor Robert een veel v- i, v Iff m Robert van Eek: „Ik ga er onderdoor". draaglijker verblijf in een re guliere gevangenis te be werkstelligen. Zijn moeder is inmiddels de wanhoop nabij. „Als Robert daar z'n straf moet ondergaan, gaat hij er gegarandeerd aan onderdoor", zegt ze terwijl haar stem verraadt dat er een door Joop Breedveld gevecht tegen de tranen wordt gevoerd. „Hij zit psychisch in de knoei", verduidelijkt ze haar al twee maanden duren de strijd om haar zoon in een gewone gevangenis te krijgen. Robert zelf huivert bij de ge dachte van 'eenzame opslui ting'.' „Ik wil best in een ge vangenis zitten, maar niet in een politiecel. Daar word ik gek van". Hij put uit ervaring. „Ik heb er al eens een paar da gen doorgebracht Verschrik kelijk. Ik kan niet anders zeg gen Hoe kan het gebeuren dat po litie, officier van justitie, kan tongerecht, huisarts, het RI AGG en GG/GD tesamsn fa len om met een acceptabele oplossing op de proppen te ko men? 'Geknakt' Huisarts Van der Molen over de zaak: „Lieden die geknakt dreigen te worden, behoren dit niet te ondergaan. Ik kan in verband met mijn beroepsge heim weinig over de situatie van Robert zeggen, maar in het algemeen vind ik dat der gelijke cellen niet voor lang durige opsluiting zijn toege rust Met een soortgelijke zaak ben ik vorig jaar geconfron teerd. Die persoon is tamelijk verdwaasd uit de politiecel te voorschijn gekomen". Hoewel Van der Molen enigs zins terughoudend is met zijn commentaar is het volgens mevrouw Van Eek duidelijk dat haar zoon het type is dat 'geknakt' uit zo'n cel kan ko men. „Hij is bij een psychiater van het RIAGG onder behande ling. Dat gebeurt niet voor niets. Het RIAGG heeft hem trouwens schandalig in de kou laten staan. Ze hebben daar doodleuk gezegd dat Robert het kantongerecht maar moet bellen. Ze steken geen vinger naar hem uit". Behandelend pyschiater Peter Borgs beroept zich op zijn be roepsgeheim, „Ik kan geen ge gevens verstrekken". Ook wanneer hem wordt gevraagd een theoretische beschouwing te houden over de handelswij ze van het RIAGG in voorko mende gevallen, houdt hij de boot af. „Er is geen eenduidige gedragslijn te geven", heet het. Een poging van mevrouw Van Eek om via de GG/GD het probleem aan te kaarten was eveneens tot mislukken ge doemd. „Daar werd ik weer doorverwezen naar de politie. Om radeloos van te worden". Doorverwezen En hoe bent u bij het kanton gerecht gevaren? „Ik heb een briefje gestuurd naar de offi cier van justitie. Gaf ook niet thuis. Heeft Robert er op ge wezen dat hij niet voor een al-, ternatieve straf in aanmerking komt. Als je belt wordt je doorverwezen. Zo ben ik ook geen steek verder gekomen". Op het politiebureau zegt hoofdinspecteur Gijs Bierling met de hele affaire in z'n maag te 2itten. Op het spoor gezet door wijkagent Zwikker, die zelf ook tevergeefs een brief naar het kantongerecht stuurde, vindt Bierling dat de Vlaardingse cellen met zijn ge outilleerd voor langdurige op sluiting. „Wij willen hem best een paar dagen hier opsluiten om justitie te helpen, maar dan moet hij toch naar een huis van bewaring. Het is te idioot om over te praten om iemand lang bij ons onder te brengen. Zeker als zo'n persoon psychi sche problemen heeft"-. Bier ling zegt dan ook blij te zijn dat minister Korthals Altes binnenkort tot verruiming van celcapaciteit wil overgaan. „Huizen van Bewaring garan deren een grotere bewegings vrijheid en sociale contacten. Dat kunnen wij niet bieden". Robert wijst er nog op dat poli tiemensen niet zijn opgeleid als gevangenisbewaarders. „Ze moeten het erbij doen. Ik heb al eens meegemaakt dat je uren kan wachten op een glas water". ■Voorlopig is het arrestatiebe vel even in een bureaulade bij de politie verdwenen. Vorige week vrijdag had zijn celstraf moeten ingaan. Robert heeft nu twee weken respijt. „Ik heb met mezelf eindelijk een beetje schoon schip ge maakt. Klauter er weer een beetje bovenop", verzucht hij. „Maar ik weet zeker dat ik hier onderdoor ga. Ook al schijnt het de bedoeling te zijn dat m'n straf in periodes van ten hoogste veertien dagen aan een stuk wordt opgesplitst". „Langer dan veertien dagen is inderdaad veel te gek", vindt ook Bierling die zegt blij te zijn als justitie z'n eigen boon tjes weer kan doppen. het water, maar meer facilitei ten hebben we niet Een accu zorgt voor licht, maar een koel kast aansluiten kan dus niet. De gemeente heeft ons bijna met niets geholpen". Het zit de woonwagenbewoners vooral dwars dat ze in vrijwel geen etüel overleg betroken zijn. Henme Desoendre: „De ge meente stelt op onze mening geen prijs. Er komt hier in de stad aan wel een woonwagen centrum, maar over de toewij zing krijgen wij niets te horen. Dat klopt toch niet". De woonwagenbewoners willen overwinteren in Maassluis. Op welke plek maakt eigenlijk niet uit. „Als het maar een beetje achteraf is", heeft Hennie Des- cendre geen specifieke voor keur. „Wij hebben tenslotte ook recht op een beetje privacy. Het liefst blijven we na de winter op de plaats staan, want wat moeten we nu met een periode van zes maanden. We willen iets permanents hebben". De caravans van de woonwa genbewoners, zes in getal, staan nu op het parkeerterrein nabij de Koningshoek, net naast de benzinepomp van Total De woonwagenbewoners mo gen geen gebruik maken van de toiletgroep van het tanksta tion en ook niet van het water. Slechte ervaringen in het verle den met woonwagenbewoners liggen daaraan ten grondslag „Ik volg ook maar de richtlij nen van het hoofdkantoor", al dus de beheerder, de heer Gel der. „We hebben een paar nare ervaringen achter de rug en dan ga je wel oppassen natuur lijk". „Logish dat we niet van het tankstation gebruik mogen ma ken om bijvoorbeeld naar het toilet te gaan. Zij moeten ook de waterrekening betalen. De ge meente kan voor fasciliteiien zorgen, maar we krijgen ge woon geen medewerking. Het hoeft de gemeente echt geen geld te kosten", is de mening van Hennie Descendre. De gemeente Maassluis denkt daar evenwel anders over. De heer Veenhoven van de afde ling algemene zaken: „Zij heb ben bijvoorbeeld geen verdeel kast om de stroom te distribue ren. Zo'n kast aanschaffen kost toch al gauw 4.000 gulden. Na tuurlijk een beetje overdreven om dat grid uit te geven als die mensen na een half jaar alweer weg gaan. We kunnen wel sub sidie van het ministerie krijgen, maar dsm moet de accommoda tie wel een semi-permanent ka rakter hebben. Kortom, er zit ten nogal wat haken en ogen aan. We willen eerst ook het fi nanciële plaatje verder bekij ken, want het heeft voor ons al gemeente nogal wat consequen ties".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1