1 West krijgt als laatste 1 wijkcentrum 'N STUKJE BOEK VOOR UNICEE ÉlXNA Knutselen, lezen en toneel in kinderboekweek VIAARDI10S DAGBLAD SGHIEDAMSCHE GBURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 9Je moet het wel verrekt goed doenGoudriaan' Celstraf ËXHaDïïÉH V oor lichting kr ij gt informatiecentrum Woonwagens naar Maasdijk Hadjememaar in Passage Naturisten: proef geslaagd Stel u koopt tijdens de kinderboeken week voor f 15,- een Gouden- of Zilveren Griffelboek 1984 bij Bruna. Dan legt Bruna van dat bedrag f 1,50 opzij voor Unicef. En dat gebeurt met alle Gouden- en Zilveren Griffelboeken 1984. Steeds gaat 10% naar Unicef. Deze actie loopt alleen bij Bruna. Dus als u de afbeelding hiernaast op eén etalage- ruit ziet, staat u voor een Bruna-winkel. Kom dan vooral binnen. Want als u inderdaad zo'n boek bij Bruna koopt,doet u niet alleen uw eigen kind 'n plezier. Maar ook dat van 'n ander. [V-, Speurtocht voor De Springplank Amnesty: frivole manifestatie tegen martelen Hersenschudding Vrouw diep in de schulden DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 De Bruijn complimenteert opvolger: Vlaardingen „Op een eeuwenoude dijk, te genover een eeuwenoude kerk; als daar iets vervangen moet worden is het begrijpelijk dat anderen dan het gemeentebestuur daarover willen meepraten", zei oud-wethouder Teun de Bruijn gisteravond voor hij het eerste exem plaar van het boek Het gat in de Markt uitreik te, In zijn tijd was dat er niet, al die inspraak en openbaarheid. „Je moet het wel verrekt goed doen, Goudriaan", zei hij met een knipoogje naar de huidige wethouder van stadsontwikke ling, „als je zo lang kan zitten tegen de regels van de culturele revolutie m." Een lange rij sprekers opende in de Stadsge hoorzaal de expositie Het gat in de Markt; het begin van een manifestatie over stedebouw en architectuur in Vlaardingen die nog drie bij eenkomsten omvat. De Bruijn overhandigt Het gat in de Markt aan Bas Goudriaan. Behalve oud-wethouder De Bruijn hadden ze allemaal sug gesties over hoe het beter kan en beter moet met de inrich ting van de binnenstad. De Kunststichting vond dat kuns tenaars daar meer bij betrok ken moeten worden, de Histo rische Vereniging dat de Vlaardingse monumenten een betere bescherming verdienen. Ton Martens vond dat de be woners meer bij de plannen betrokken moeten worden, /.Wij laten met deze manifesta tie zien, dat wij serieus met stadsvernieuwing bezig zijn", zei hij namens de bewoners- groep Centrum. „Toch worden wij gezien als lastige bemoei als. De inspraak is tijdrovend en ondoelmatig, horen wij steeds." Volgens Mariens pro beert de gemeente met die verwijten haar eigen onkunde te verbloemen. „Het is zo jam mer dat we niet met elkaar kunnen praten", zei hij. „Ken nelijk hebben gemeente en be woners allebei een goede dok- jtêr nodig. Misschien is deze vdianifestatie een remedie." Jn zijn tijd, zei oud-wethouder 'Pe Bruijn, die van 1947 tot ,1970 de touwtjes van stede- bouw in Vlaardingen in han den had, waren die lastige be moeials van bewoners er niet. ^Toen ging er opeens een nieuwe wind waaien", riep De Bruijn in herinnering. „Provo, Kabouters, inspraak, open baarheid van commissieverga deringen en het idee dat alle raadsleden een jaartje wethou der moesten zijn: ik vond het allemaal onbestaanbaar." Des te meer bewondering toonde hij voor Goudriaan, die al die stormen al tien jaar doorstaat. De oud-wethouder reikte de boeken uit aan Goudriaan en aan de zoon van architect Van Tijen, die de stedebouwkundi- ge opzet van bijna de hele stadsuitbreiding van Vlaardin gen maakte. „Een ding stond indertijd voor ons vast", zei De Bruijn nog, „saneren is een eeuwigdurende zaak. Daar wa ren wij niet zo bang mee. Al leen de Maassluissedijk, de Hoogstraat en de Markt, die moesten blijven zoals ze wa ren." Maassluis De woonwagen bewoners die onlangs in Maassluis zijn neergestreken mogen van de gemeente overwinteren op een stuk braakliggend terrein aan de Maasdijk, gelegen aan het einde van de Westlandseweg. Tot 1 april 1985 mogen de woonwagenbewoners van dat terrein gebruik maken. De gemeenteraad van Maas sluis komt vanavond (19.30 uur) in een extra zitting bij een om zich over het voor stel van het college te bui gen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om een krediet van 18.000 gulden be schikbaar te stellen om een aantal voorzieningen te tref fen. De gemeente moet zor gen voor de aanvoer van wa ter en electriciteit en er wordt op het terrein ook. een toiletgroep geplaatst. De woonwagenbewoners krijgen van de gemeente geen voorkeursbehandeling bij de toewijzing van een plaats op het permanente woonwagenkamp, dat over een jaar in gebruik wordt ge nomen: „Daar is ook een aantal andere gegadigden voor", aldus wethouder Mees Duimelaar. „In de loop van het jaar gaan we bekijken wie er allemaal hebben inge schreven. Iedereen krijgt van ons een gelijke behande- ling" Schiedam Verwonderd mochten in de moderne keken de omstanders gis- nieuwe zaal al hun spring- H termorgen, vanonder hun en duikelkunsten aan de paraplu's naar het bord, genodigden laten zien. dat de Schiedamse wet- Voor de leerlingen van de 5 houder Luub Hafkamp op Erasmus-, de Borgesius- de hoek van Aleidastraat en de Mauritssehool bete- en Jan van Avennestraat kent de opening van het had onthuld. Bouw wijk- nieuwe gymnastieklokaal centrum: dat klopte. Ont- het einde van jarenlang s werp dienst gemeentewer- gymmen in een oude zaal f= ken: dat was ook correct, aan de Huismansstraat. Maar: in overleg met de Een verleden dat zij liever Sjj toekomstige bewoners..? zo snel mogelijk willen s „Nooit geweten dat er in vergeten. dat centrum mensen zou- Het wijkcentrum voor i| den gaan wonen." Sehïedam-West, dat vol- s Met de onthulling van het gens plan in de herfst van s bord door wethouder Haf- volgend jaar klaar moet kamp (welzijn) begon de zijn, omvat een grote zaal, bouw van voorlopig het een ontmoetingsruimte, laatste wijkcentrum in een peuterspeelzaal en in Schiedam. Alle andere de kelder een speciale wijken hebben er al een ruimte voor jongeren. Als s en nu is West aan de het gebouw klaar is houdt 5 beurt. De bouw begon nog wijkcentrum De Bever op net op tijd om aanspraak te bestaan. Ook de activi- j| te kunnen maken op een teilen van clubhuis De s bijdrage van het rijk via Kreek aan de Lange Ha- S de interim saldoregeling ven verhuizen volgend (ISR). Die bijdrage dekt jaar naar het nieuwe ge- s ruim een kwart van de bouw. S „Dat in deze tijd zo'n duur s centrum nog gebouwd kan worden is mede te danken aan de positieve samen- werking tussen gemeente en bewoners", zei Haf- 5 kamp. Maar enkele bewo- ners morden over de s fraaie bomen, die al tij- 5 dens de voorbereidingen S tot de nieuwbouw zijn ge- §j sneuveld. Ook de wens s= van bewoners om het wijkcentrum te voorzien van zonnecollectoren werd niet vervuld. Andere 2 maatregelen om energie te s besparen zijn wel geno- men. 1 S half miljoen gulden die het centrum kost. Volgend 5 jaar is de ISR-regeling af- gelopen. „Dan was dit pro- H ject onmogelijk geweest", zei Hafkamp, s De wethouder opende en passant ook nog even de nieuwe gymzaal naast het s wijkcentrum. Met de bouw daarvan werd in april begonnen. Hafkamp s gooide vanaf de vrije wor- plijn de bal in de basket H bij de tweede poging en H daarmee was de opening een feit, De leerlingen van de drie scholen in Schiedam-West ^iiiniuntiEiii] Hum iiiiniinii mi n ui mi iimniiiniiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiitiii iimiii ni Vlaardingen De politie heeft een 21-jarige Vlaardin- ger van huis gehaald, omdat hij een geldboete die hem was opgelegd door de politierechter niet had betaald. De man is in afwachting van zijn vervoer naar het Huis van Bewaring opgesloten in en cel in het po litiebureau. Een lotgenoot van de 2l-jarige veroordeelde heeft zich vrij willig bij de politie gemeld. Ook hem was een geldboete opgelegd, maar die kon hij niet betalen Schiedam Hadjememaar was in het Amsterdam van de jaren twintig niet zo maar een clochard. Hij was tegelijkertijd de meest ge liefde en gehate zwerver die Nederland ooit heeft gekend. Bedelen, zingen, stelen en vooral drinken waren zijn bezigheden. Het leven van de clochard ver anderde toen hij in de ge meenteraad van de stad werd gekozen. Die gegevens vormen het vertrekpunt voor het ge lijknamige stuk 'Hadjeme maar' dat het Nooy's Volks theater zaterdag in het Schiedamse Passage Thea ter op de planken brengt. Volkstoneel over roman tiek, kunstenaars. Dolle Mi- na's, oplichters en alles wat zo typerend was voor Am sterdam in die periode. Belangrijke rollen zijn weg gelegd voor Wim Wama, Dick Rienstra, Hanny Vree en IJ f Blokker. Het geheel wordt omlijst met veel zang en dans en een 'levend' or kest in de bak. Aanvang 20.15 uur. Beleid voor minima in de steigers Schiedam Om een plaatselijk beleid voor echte minima van de grond te krijgen roept de gemeente Schiedam bin nenkort vijf projectgroe pen in het leven. Die heb ben tot taak met concrete ideeen te komen voor zo'n beleid. Nog voor 1 decem ber dit jaar moeten de groepen rapporteren met welke suggesties zij op de proppen komen. Hun be vindingen worden als be langrijke bouwstenen ge zien voor een later te ver schijnen nota over het mi nimabeleid. Een projectgroep gaat zich buigen over de onderwerpen woonlasten, energie en ge meentelijke belastingen. Een tweede onderzoekt schuldre geling en budgettering. De derde stort zich op onderwijs, sport- en jeugdzaken en een vierde bestudeert de algeme ne bijstandswet. Tenslotte is er nog een groep die de naam 'Idee' heeft gekregen en clientparticipatie gaat on derzoeken. Eind juni werden de eerste stappen gezet voor een mini mabeleid. Toen nam de Schie damse gemeenteraad 'kamer breed' een plan van het colle ge van B W over om een fonds m het leven te roepen waaruit de armste Schiedam mers geholpen kunnen wor den. Voor dit jaar wordt 5G.0ÖÖ gulden in die pot gestort. Het is de bedoeling dat het crisis fonds in 1985 nog eens met een ton wordt gevoed. Vooruitlopend op het formule ren van een concreet- beleid pleitte de CPN er in juni nog eens voor dat de gemeente 'al vast voorlichting kan geven over de kwijtscheld mgsmoge- lijkheden van onroerend goed- bclasting'. Omdat B W de nieuwe aanslagen de deur uit hebben laten gaan zonder op die mogelijkheid te wijzen, is de CPN nu zelf een voorlich tingscampagne gestart. Maassluis De naturistische zwemvereniging Puur Natuur is tevreden over de proef met het naturistisch zwemmen in zwem bad Dol-fijn in Maassluis. De afgelopen vier zondagen is het be zoekersaantal gestaag gestegen. Vooral gezinnen blijken interes se te hebben voor deze vorm van zwemmen. De vereniging, die zijn oorsprong heeft in Zevenhuizen, heeft inmiddels met de gemeente Maassluis afgesproken dat er voort aan elke zondag naturistisch gezwommen kan worden tussen half, een en half twee. Binnenkort wordt in het zwembad een solarium geplaatst waar van de zwemmers gebruik kunnen maken. De vereniging houdt ook regelmatig sauna-avonden in Vlaardingen. tnCDAVTtrA VEROMCA HAZELHOFF tekeningen: A—n. SjALOOM Vlaardingen Leerlingen van kleuterschool Margriet en de Prins Hendnksehool in Vlaardingen trekken vrij dagmiddag de buurt in om te zoeken naar letters Dat ge beurt in het kader van een speurtocht. De bedoeling is dat de kinderen letters op sporen die samen het woord Springplank vormen. Dat is namelijk de nieuwe naam van de basisschool. Na de speurtocht wordt om half vier door de jongste ert oudste leerling het naam bordje van de school onthuld. -wuy Vlaardingen Veel grootser opgezet dan te doen gebrui kelijk presenteren de Vlaar dingse Amnesty groepen zich vrijdag 19 oktober in de Har monie met een manifestatie tegen martelen. Waar Am- nesty-groepen zich veelal met schrijfavonden terug trekken in achterafkamertjes om het beoogde doel te berei ken, treden ze dit keer naar buiten met een bont gebeu ren van muziek, dans, zang en theater. Die frivole omlijsting houdt echter niet in dat de zaak waarom het gaat uit het oog wordt verloren Zo zal er ook een grote hoeveelheid infor matie worden verstrekt over het martelen in een reeks van landen. De presentatie van de mani festatie is in handen van schrijfster, columniste en ca baretière Marjan Berk. Ook de Vlaardingse huisartsen- kring verleent medewerking aan de manifestatie. De dok toren zijn maanden bezig ge weest om gezamenlijk een verklaring op te stellen waarin zij zich tegen marte len uitspreken. Vooruitlopend op de mani festatie staat er zaterdag een stand van Amnesty op het Liesveld. Daar kunnen de programmaboekjes voor de manifestatie worden ge kocht. Die gelden tevens als toegangsbewijs. De stand staat vooral in het teken van gemartelde vrou wen. Voor vrouwen die ge weldloos van hun recht op vrije meningsuiting gebruik wilden maken en om die re den zijn opgepakt, wordt vrijlating bepleit. Er worden voorbedrukte kaarten ver kocht om dat te bereiken. In het PEC-centrum aan de Corn. Houtmanstraal is van af maandag een tentoonstel ling over het thema martelen te bezichtigen. Schiedam Een 46-jarige Vlaardingse vrouw is gister middag met een zware her senschudding en kneuzingen opgenomen in het Hoiyzie- kenhuis, na een aanrijding op de Vlaardingerdijk in Schiedam. Een Vlaardingse jongen op een bromfiets wilde haar rechts inhalen, omdat de vrouw aan de linkerkant van het fietspad reed. Toen ze echter het geluid van de brommer hoorde zwenkte ze terug naar rechts. Een bot sing was toen onvermijdelijk. Er werd niet alleen gelachen en gelezen op de lach- en lees- markt in de Blauwe Brug, waarmee gistermiddag in Schiedam de kinderboekenweek begon. Er werd ook geknipt en ge plakt, er waren lachfilmpjes, de kinderen konden spelletjes doen en zoals deze foto van een Schiedams meisje laat zien werd er ook ingespannen getekend. Alle Schiedamse kinderen uit de derde tot en met de zesde klassen van de lagere scholen konden terecht in de Blauwe Brug. Ook in Vlaardingen werd verteld, geknutseld en ge kleurd bij de opening van de kinderboekenweek. Daar ge beurde dat in de bibliotheek aan de Fransenstraat. In Maassluis werd volgens traditie een kinderjury gevormd, die uit veertig kinderboeken de tien beste koos. Roald Dahl kwam als onbetwistbare winnaar uit de bus. Meer dan hon derd kinderen deden mee en daar waren er bij, die wel twin tig boeken 'verorberden'. Van de top-tienboeken is een ten toonstelling gemaakt in de bibliotheek In de Koningshof. De Schiedamse lach- en leesmarkt beleeft volgende week woensdag een reprise in zaa\ Irene. Voor de Vlaardingse le zertjes is er zaterdag een toneelstuk in de bibliotheek en in Maassluis worden de kinderen vrijdagmiddag uitgenodigd om in de Koningshof te komen kijken naar de mimespeier Paul Fiaton. Vlaardingen De afdeling voorlichting op de gemeente secretarie zal binnen kon wor den uitgebreid met een echt informatiecentrum. Op de plaats waar voorheen het VVV-kantoor was gehuisvest zal het publiek straks tn een sfeervolle omgeving kennis kunnen nemen van allerlei in formatie over het gemeentelij ke reilen en zeilen De raads- en comimssiesiukken, beleids nota's en tal van ander infor matiemateriaal komt daar ter inzage voor iedereen die er maar kennis van wil nemen De Vlaardingse voorJichtings- afdelïng moest tot nu toe een dergelijke voorziening node missen. Weliswaar stond op de afdeling wel een tafel waar wat spullen op lagen, en waar het publiek even kon gaan zit ten, maar dat was geen echt informatiecentrum te noemen, ook al vanwege het weinig uit nodigende karakter. In de nieuwe opzet moet de afdeling veel toegankelijker worden. Volgens Wim van Pelt, de nieuwe sectorchef van voor lichting die onlangs Han Spruijt opvolgde, is de bedoe ling dat ook ambtenaren van het informatiecentrum ge bruik maken om nog eens wat dingen op te zoeken. Naast de gemeentelijke informatie zul len ook de plaatselijke kramen er te vinden zijn. Van Pelt heeft bij het ontwik kelen11 van het idee voor het informatiecentrum met een schuin oog naar Maassluis ge keken waar een soortgelijke voorziening, in de hal v«in liet stadhuis, uitstekend functio neert. Het zal nog enkele weken du ren voor het informatiecen trum tn de nieuwe opzet ge heel gereed is Het wachten Is onder meer nog op nog war aanvullend meubilair Wel is inmiddels een gezellige zit hoek gevormd, die echter mo menteel nog wat verloren in de verder kale ruunte staat. Of de balie, die de afdeling voorlichting nu nog gedeelte lijk afsluit, met de ingebruik name van het informatiecen trum ook geheel zal verdwij nen is nog niet beslist Dat zou echter ook een hele verbete ring zijn Maassluis De politie van Maassluis heeft een 47-jarige vrouw uit die gemeente aan-' gehouden voor oplichting. De vrouw heeft in een tijds bestek t van ongeveer twee jaar voor ongeveer 60.000 gulden geld geleend. Zij heeft slechts een zeer klein gedeelte daarvan aan de ne gen schuldeisers kunnen te rugbetalen. Twee jaar geleden werd zij voor een soortgelijke zaak aangehouden. Toen betrof het een bedrag van meer dan een ton.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1