'Schiedam wordt weer een echte molenstad' Jan Anderson verruilt treintjes voor de kerk Bondsspaarbank is druk aan 't bouwen I Midden-Delfland actief in Schiedam en Maassluis OVER DE KOP 'Verkeerslichten op Nieuwe Damlaan moeten weer aan' Kwartet: op banden voorzien WAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Inbraak tijdens vakantie Autokrakers aangehouden Parkweg weer open Streekmuseum blijft in 'goeie ouwe tijd' _L_ Licht gewonden bij ongevallen Man door jongens gemolesteerd Koffiedief ■HIP Schiedam De Schiedamse Bondsspaarbank grijpt We- reldspaardag 1984 aan voor de aankondiging van een drietal bouwprojekten Voor de spaarders blijft We- reldspaardag even aantrekke- Vlaardingen Een bewoon ster van Van der Driftstraat kwam zondagvond tot de ont dekking dat inbrekers tijdens haar vakantie een ongewenst bezoek aan haar woning had den afgelegd. De vrouw mist sieraden en geluidsapparatuur ter waarde van 10500 gulden. Onbekenden namen van een té koop staand pand aan de Oosthavenkade de houten bui tendeur en een tussendeur met geslepen gla^mee. De waarde van de deuren is 4300 gulden. Vlaardigen De politie heeft zondagnacht twee 14-jarige knapen aangéhouden, die be zig waren in te breken in ge parkeerde auto's op een par keerplaats bij de Lepelaarsin gel. Het uit Vlaardingen af komstige duo bekende enkele auto's te hebben doorzocht en cassettebandjes te hebben ge stolen. Schiedam De verkeerschaos op' de Parkweg door de aanleg van de trambaan is afgelopen. Vanaf vandaag gaat hel werk verder aan de Burgemeester van Haarenlaan. De afslag naar de Pierson- straat in de richting van de Jo- han de Wittsingel is deze hele week afgesloten. Het verkeer over de Van Haarenlaan zal over één rijstrook worden ge leid. lijk als in de voorgaande jaren, maar het leek de direktie deze keer ook een goede aanleiding om wat expansieplannen te omhullen. Het kantoor aan de Populie renlaan wordt opgeheven en maakt plaats voor een splin ternieuwe vestiging in de Hof van Spaland. Het gebouw dat nu nog in de steigers staat, wordt zelfs aan de buitenkant in de 'huisstijl' van de Bonds spaarbank opgetrokken. Het tweede kantoor komt in hei nieuwe centrum aan de Scheepvaartweg en zal voor de bewoners van Woudhoek- Noord de eerste financiële in stelling in hun wijk worden. Het derde bouwobject wordt gerealiseerd aan de Mgr. No- lenslaan, als vervanging voor de oudere kantoren aan de Nolenslaan en het Wibaut- plein. Wanneer deze drie nieuwe vestigingen in bedrijf zijn, zal de Schiedamse Bondsspaar bank beschikken over negen kantoren. De hoofdvestiging blijft aan de Lange Nieuw- straat. Directeur Klaas van de Geest herinnerde er in dat verband aan, dat juist de Bondsspaar bank veel waarde hecht aan zijn binding met Schiedam en zich duidelijk wil manifeste ren als een bank van, voor en door Schiedammers. De eerste kregen van wethouder Zijdeveld een grammo foonplaatje Rita, de vrouw van Jan Anderson, achter de toonbank van het oude snoepwinkeltje in het streekmuseum. Vlaardingen „We kunnen nog een heel eind terug. Als je normaal met geld doet, dan gaat het ook," De twee oudere echtparen waren het duidelijk met elkaar eens dat Nederland gemakkelijk 2uiniger kan doen, nadat ze zaterdagmiddag tijdens een bezoek aan het streekmuseum Jan Anderson weer eens hadden aanschouwd hoe het in vroeger jaren toe ging. Jan Anderson zelf hoorde het gesprek voor de deur van het museum niet. Anders had hij er zeker wat van gezegd. „Als mensen over die goeie ouwe tijd staan te zwijmelen, hak ik er gelijk in", had hij even te voren nog uitgelegd. „Ze zien zoveel over het hoofd. Als ze bij voorbeeld praatten over de broodprijs van vroeger, dan vergeten ze hoe weinig hun vaders verdienden. En dan die opmerkingen dat het vroeger zo gezellig was. Ik dank je de donder. Er was geen alterna tief. Ze hadden geen geld voor een uitje- Ze moesten wel bij elkaar op de stoep gaan zitten. En dat noemen ze dan de goeie ouwe tijd." Anderson maakte *s middags de balans op van de tentoon stelling 'Van trekschuit tot strippenkaart', die zaterdag voor het laatst was te zien in het museumpje in Vlaardin gen. Sinds 14 april brachten 2400 mensen een bezoek aan dë;expositie. Toen het museum zaterdagmiddag om vier uur sloot trok Jan Anderson direct een overall aan om de ten toonstelling af te breken en plaats te maken voor de nieu we expositie 'De kerk in het midden', die aanstaande zater dag van start gaat. D-trein Het vele fotomateriaal, onder andere van de tol bij Vijfslui- zén (de doorgang van een schaap of varken kostte 2,5 cent), strontkarren, het auto- veer van Vlaardingen naar de overkant dat overbodig werd na de ingebruikname van de Beneluxtunnei, modellen van bakkerskarren en een hele reeks bus- en treinkaartjes werden opgeruimd. Ook de ge ëxposeerde mod el treintjes werden ingepakt, zoplat de ei-- genaar, burgemeester Fred van Lier, er thuis weer mee kan spelen. Ook het model van een turquoise D-trein, waarvan de kleur in het begin van de vijftiger jaren was uit gezocht door de echtgenote van de toenmalige NS-direc- teur. Dat de directeursvrouw zich met de kleurkeuze maar beter niet kon bemoeien werd al snel duidelijk: de turquoise rijtuigen zagen er na enkele dagen zo vuil uit dat werd overgegaan tot het donker blauw, dat de hedendaagse D- treinen nog steeds opsiert^ Zwart pak Jan Anderson en de tien 'vrienden' van hel museum („Ik vind het best aardig dat iedereen mij de eer toeschuift, maar zonder de vrienden gaat het echt niet") hebben bij het samenstellen van de nieuwe tentoonstelling veel moeite moeten doen om geen verte kend beeld te geven van de geloofsbeleving in Vlaardin- gen. „We zouden het hele museum kunnen volhangen met katho lieke afbeeldingen. Daar is zo veel materiaal van. De katho lieken wisten van alles wat moois te maken, terwijl het bij de protestanten maar mager tjes is. Dat was met het zwarte pak naar de kerk en verder niets, zo lijkt het wel. Om de protestanten niet voor het hoofd te stoten hebben we be wust veel roomse dingen weg gelaten." Sinds de oprichting in 1976 hebben 34.7000 mensen een bezoek gebracht aan' het streekmuseum aan de KetheJ- weg 50, dat zaterdags en iedere eerste zondag van de maand van twee tot vier is geopend, Anderspn zegt dat de belang stelling van het publiek vooral uitgaat naar tentoonstellingen over de oorlog. „Dat wordt op geklopt door tv en kranten, zoals pas weer met de slag om Arnhem en de Irenebrigade", meent Anderson die onmid dellijk spijt krijgt van zijn woordkeuze. „Opgeklopt klinkt te negatief. Ik geloof dat het komt omdat de mensen nu pas realiseren "dat we zijn bevrijd. Het wordt wat afstan delijker bekeken. Daarom is er zoveel belangstelling voor die tiid." Bij het samenstellen van ten toonstellingen maakt het streekmuseum dankbaar ge bruik van voorwerpen en fo to's die door derden beschik baar worden gesteld. Ook - urenlange gesprekken met ou deren leveren het nodige op. Zo wordt Jan Anderson regel matig aangeschoten door men sen, die weten dat hij een enorme belangstelling voor het Vlaardingse verleden heeft. "\~,Niet alleen de voor werpen of foto's zijn belang rijk", stelt Jan Anderson. „Het. gaat vooral om het verhaal dat erbij hoort. Sommigen kunnen zo gedetailleerd vertellen dat je er meer aan hebt dan de ge gevens in het gemeentear chief." Nu zijn er nog ieder jaar wis selende tentoonstellingen in het streekmuseum. Maar de bedoeling is dat in 1986 een permanente expositie wordt ingericht van de geschiedenis van Vlaardingen. „Zeer luch tig en eenvoudig. Op een ni veau dat iedereen het kan be vatten, Als wé die tentoonstel ling over de geschiedenis sa menstellen heb ik een kind voor ogen dat van IJsselmon de naar de Spechtlaan in Vlaardingen verhuist. Die moet het ook snappen." Schiedam/Maassluis In Maasland worden volgende week enkele plannen gepre senteerd, die betrekking heb ben op Schiedam en Maassluis, maar in deze gemeenten nog nauwelijks bekend zijn. Het bureau van uitvoering voor de reconstructie van Mid den-Delfland laat donderdag 25 oktober plannen zien voor de recreatieve inrichting van Woud hoek-N oord, ten noor den en ten westen van de Schiedamse stadsuitbreiding. Er zijn ook plannen te 2Ïen voor de bouw van een brug over de Boonervliet bij Maas sluis. Het streven.van de reconstruc tiecommissie is, als iedereen akkoord gaat, om eind 1985 of .anders begin 1986 met de uit voering van "die projecten te beginnen. Dat geldt behalve voor de sport in Woudhoek en de brug over de Boonervliet ook voor het .herstel van enke le kerkepaden, die onlangs door de NCRV-televisie wer den genoemd: het Doelpad en de Dijkpolder bij Maasland. Op de informatiedag, volgende week donderdag, zullen 's middags en 's avonds mede werkers van het bureau van uitvoering Midden-Delfland aanwezig zijn om de plannen desgevraagd toe 'te lichten en op op- en aanmerkingen te no teren. Ook zullen nieuwe pro jecten bekend worden ge maakt Publiek kan er terecht van twee tot vijf uur en van half acht tot tien uur. Het adres is Foppenpolder lc te Maasland, nabij de plek waar de Zuidbuurtseweg onder rijksweg 20 doorkomt Schiedam „Schiedam wordt weer een bouwt. Vol trots deed hij de bezoekers echte rnolenstad", grapte ONS-voorlich- van het open huis, dat de nutsbedrijven ter Marl Dingenouts, terwijl hij wees op zaterdag hielden, uit de doeken dat een model van een windturbine, die de Schiedam een toonaangevende rol speelt ONS op het voormalige terrein van bij energiebesparing, scheepswerf de Nieuwe Waterweg De turbine langs de Nieuwe Maas wordt de tweede wind molen voor de opwekking van elektriciteit van de ONS. En kele jaren geleden werd op het terrein van de ONS langs de Sehie de eerste windturbine in gebruik genomen, waarmee de eigen behoeft aan elektriciteit van het nutsbedrijf voor de helft wordt bevredigd. En be gin dit jaar verscheen op enke le honderden meters van de ONS de tweede windturbine in Schiedam, neergezet door een bedrijf dat de door de vele vriescellen forse elektriciteits rekening met behulp van windkracht wil drukken. Voorts heeft de ONS plannen om langs rijksweg 20 aan de kant van het Beatrixpark 2es kleinere windturbines neer te zetten. Vandaar het grapje van Mari, die er ook op wees dat al in 1954 een proef is gedaan om molen De Walvisch aan de Nieuwe Haven te gebruiken, voor de opwekking van elek triciteit. Dat experiment mis lukte overigens, want de mo len bleek niet bestand tegen de sterk wisselende belasting. Naar schatting een kleine tweeduizend mensen namen zaterdag een kijkje bij de ONS, dat de deuren had open gezet omdat honderd jaar geleden voor het eerst stroom werd ge leverd in Nederland. Dat was in Rotterdam. Schiedam moest nog tot 1913 wachten op de eerste stopcontacten. Vandaar dat het accent van de open dag lag op de elektriciteitsvoorzie ning. Moskou Behalve de ONS zelf gaven di verse instanties en bedrijven voorlichting. Philips, die was uitgenodigd omdat de Schie damse straten worden verlicht met energiezuinige lampen van het bedrijf uit Eindhoven, nam gelijk de kans maar waar om het nieuwste model kleu rentelevisie met stereo-geluid aan te prijzen. Verder kon worden gekeken naar enkele buitenlandse tv-programma's Moskou, Italië en Music Box die de ONS met eigen antennes via satelieten ont vangt. Met een speciale schote lantenne is de ONS in staat circa twintig buitenlandse tv- programma's te ontvangen. Erg populair bij de jeugdige bezoekers was een hoogwer ker, die wordt gebruikt voor reparaties aan lantaarnpalen. Met de gondel werd een hoog te van 16,5 meter bereikt en na afloop kregen de kinderen een 'officieel' hoogwerkersbre vet ten bewijze dat ze de vlucht goed hadden doorstaan. Tippelaars Aan de wandeltocht die de ONS had georganiseerd in sa menwerking met de Schie damse Tippelaars namen onge veer tweehonderd mensen deel. Je kon ze door de hele stad zien lopen sommigen in trainingspak - met een routebeschrijving in de hand die de wandelaars moest wij zen op 'energie-aantrekkelijke aandachtspunten', zoals hoog spanningsmasten, schakelsta tions.' Ook de aanleg van de trambaan was 20'n aandachts punt; „immers zonder stroom is het rijden van een tram on denkbaar". hadden de organi satoren bedacht. Plaatje De eerste tien bezoekers kre gen van weihouder Chris Zij develd een grammofoonplaatje het nummer 'Doe het electrïsch" van Louis Davids uit de dertiger jaren. De 76-ja- rige Koos van der Laan, die als oud-werknemer nog eens bij de ONS kwam kijken, \yist zich dat nog wel te herinne ren. „Ik weet nog goed dat we thuis gaslampen hadden. Mijn moeder kookte nog met petro leum. Waarom ik ben komen kijken? Och ja, je steekt er al tijd wat van op." Een 23-jarige automobilist uit Maassluis is zaterdagavond op de Rozenlaan met zijn wagen over de kop geslagen. De chauffeur raakte bekneld in de auto, die na de buiteling ondersteboven bleef liggen. De politie wist hem uit zijn 'ha chelijk positie te bevrijden. De man raakte in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt. Volgens de politie vermoedelijk door alcoholgebruik en een te hoge snelheid. Hij is opgenomen in het Holyzfekenhuis. Schiedam Bij ongelukken in Schiedam zijn dit weekend in Schiedam weggebruikers licht gewond geraakt. Zondagmorgen vroeg verloor een 22-jarige vrouw uit Rotter dam op de Mozartlaan de macht over hel stuur. Haar auto raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stil stand. Zij kwam er met een snijwond boven het oog vanaf. Haar 31-jarige passagier uit Rozenburg was minder for tuinlijk. Hij moest met een ge broken knieschijf, een gebro ken pols en diverse snij won den in het Schieland zieken huis worden opgenomen. Op de Horvathweg botste een 32-jarige Schiedammer, die la ter bleek te hebben gedron ken, op een lichtmast. Hij schoot met zijn wagen door de middenberm de andere weg helft op. Tegenliggers konden door krachtig te remmen voorkomen dat er nog meer brokken weer gemaakt. De man klaagde na het ongeluk over hevige pijnen in zijn borst. Op het Nieuwelandsplein werd een 16-jarige fietser door een bromfietser aangereden. De fietser hield er een hersen schudding aan over. Schiedam Een 23-jarige Schiedammer is gisteravond om half elf op de Mgr. Nolens laan door vijf onbekende jon gens gemolesteerd. De man liep met zijn vriendin naar huis, toen hij zonder enige aanleiding door het vijftal werd besprongen. Hij werd over het hele lichaam geschopt en geslagen. In het Schieland - ziekenhuis werden diverse kneuzingen geconstateerd. Na behandeling kon hij naar huis. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben weer protesten binnen gekregen uit de wijk Nieuw- land tegen het uitschakelen van de verkeerslichten op de kruising van de Nieuwe Dam- Vlaardingen Een 25-jarige Rotterdammer is vrijdagavond betrapt toen hij bij een super markt aan de Van Hogendor- plaan zestien pakken koffie wilde meenemen zonder te be talen. De eigenaar van een radtoy en tv-zaak aan het Veerplein 'was minder fortuinlijk. Daar ging een winkeldief er vandoor met een video-recorder van 1800 gulden. laan en de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan. Scholen, bejaarden- en buurt huizen in de omgeving van het kruispunt vinden dat de ver keerslichten weer in werking moeten worden gesteld. Nog voordat de maatregel begin deze maand inging, leidden protesten er toe dat de ver keerslichten voor en na schooltijden wel werden inge schakeld. Aanvankelijk was het de bedoeling van de ge meente om ze permanent bui ten werking te stellen. De protesterende instanties vrezen dat burgemeester en wethouders in de nabije toe komst van plan zijn de. ver keerslichten toch permanent uil te schakelen. Redenen voor de uitschakeling een plan netje van wethouder Zijdeveld zijn het wegnemen van overbodige hinder voor (auto- verkeer, dat vaak nodeloos staat te wachten, en energiebe sparing. Het gaat om een proef, die tot de zomer van volgend jaar duurt. Ook op de Laan van Bol 'Es zijn de ver keerslichten uitgeschakeld, maar daartegen zijn geen pro testen binnengekomen. Zijn de resultaten van het experiment positief, dan overwegen B en W op meerdere plaatsen ver keerslichten uit te schakelen. In de protestbrief aan burge meester en wethouders wordt er op gewezen dat bewoners van Nieuwland intensief ge bruik maken van de over steekplaatsen op het kruispunt en dat uitschakelen van de verkeerslichten vragen om on gelukken is. Voorgesteld wordt om een groene golf in te stellen op de Nieuwe Damlaan en een drukknopsysleem voor voetgangers, zodat hel opont houd bij de verkeerslichten beperkt kan blijven. Schiedam Een groep van vier jongens, in leeftijd varië rend van 16 tot 24 jaar, heeft zondagmorgen vroeg op de route Van Houtenlaan, Wi- bautstraat, Nolenslaan een spoor van vernielingen aange richt kwartet Werd opge pakt nadat eeri baksteen door een etalageruit te hebben ge gooid. Op het politiebureau be kenden zij een reeks van vijf tien vernielingen. De jongens hadden het vooral voorzien op autobanden, die 2e lek prikten. In enkele gevallen werden auto-onderdeïen ontvreemd. Later op de dag had de politie op de Mozartlaan de handen vol aan twee bromfietsbe stuurders. Zij werden aange houden omdat beiden geen helm droegen. Het duo werd vervolgens kwaad op de agen ten en probeerde hen met en kele trappen van het lijf te houden. Toen het de agenten uiteindelijk lukte de jongens in de politiewagen te krijgen, trapte een van de jongens een nortier totaal uit z'n voegen. T l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1