Kaag prima in orde ONDERZOEK BIJ VEEHOUDERS ZUIDBUURT Fluor maakt koeien ziek B en W houden vast aan 1550 parkeerplaatsen Fabriplein wil duidelijkheid over beheer van grondwater p Stadsvernieuwing op tweede plan? 1 VLAARDINGG DAGBLAD SGHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van Kleef hekelt lijst van commissies Wsmrn Extra contingent Vrouw steekt gordijnen in brand Woonwagen bewoners krijgen bezoek OJC heft zichzelf op Ondernemers geloven in Business School WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 Schiedam PvdA-gemeenteraadslid Hans van Kleef is bang" dat het college van B en W op uiterst subtiele manier ivil bereiken dat stadsvernieuwing een ondergeschoven kindje wordt binnen het gemeentelijk beleid. Dat leidt hij af. uit de deze maand verschenen nieuwe lijst van commis sies in Schiedam. Daarin staat de commissie stadsvernieu wing gerubriceerd onder de 'in mindere mate belangrijke commissies*. In een serie vragen aan het college vraagt Van Kleef zich af of hij die kwalificatie inder daad moet insehauen als een manier om gemeenteraad en bevolking duidelijk te maken dat er een beleidswijziging is opgetreden. Mocht dat zo zijn dan is de PvdA'er het daar niet mee eens, laat hij op voor hand weten. „Ik vind het nogal een on doorzichtige zaak", vertelt de socialist. „Er staat namelijk nergens in dat boekwerkje wie verantwoordelijK is voor het maken van die lijst. In het voorwoord ondertekenen zij met 'de samenstellers1. Dan weet je natuurlijk nog niets. In zijn vragen verlangt Van Kleef vooral opheldering, maar geeft het college ook als wijze raad mee voortaan zorg vuldiger voorlichting te geven. „Het is dat het boekwerkje sa men met andere gemeentelijke stukken bij mij is thuisbe zorgd, anders zou ik niet eens weten dat de lijst van de ge meente afkomstig is." Maassluis Het veerschip Kaag heeft de tweejaar lijkse keuring van de scheepvaartinspectie goed doorstaan. De pont van de stichting veerdienst de Nieuwe Maas, die enkele dagen op de helling staat bij scheepswerf De Haas in Maassluis, is prima 'in orde. Voorzitter Steinmann van de stichting verwacht dat de boot, waarmee het fiets-voetveer tussen Vlaardïngen, Pernis en Hoogvliet wordt onderhouden morgen of overmorgen weer in het water kan. In ieder ge val zaterdag gaat de Kaag weer de overtochten maken. Bij de scheepswerf worden te vens enkele werkzaamheden uitgevoerd aan de voormalige rondvaartboot, die wordt be mand door werklozen met be houd van hun sociale uitke ring, De onderkant wordt schoongemaakt en geteerd en er is een kleine reparatie noodzakelijk aan het roer, waarin wat speling zat. Verder krijgt de motor een opknap beurt en worden nieuwe af voeren gemaakt. „Het viel ons honderd procent mee", zegt voorzitter Stein- mann. „De boot is nog in pri ma conditie." Voor de periode dat de Kaag op de helling staat, heeft de veerdienst het motorschip Vischplaat ge huurd, zodat de overtochten normaal door konden gaan. De veerpont Kaag staat op de helling voor de tweejaar- lijkse keuring van de scheep- gg vaartispectie Maasland Bijna al het rundvee in de Zuid- buurt tussen Viaardin gen en Maassluis is ziek of zal het worden. Dat komt door de lucht-, bo dem- en waterverontrei niging van de Rijn mond-industrie. De circa 350 koeien krijgen via gras en hooi een teveel aan vooral fluoride bin nen. Dit melden de circa 20 plaat selijke veehouders, onderzoe kers van de Rijksuniversiteit in Utrecht en het Centrum Landbouw en Milieu (CLM) in een gisteren in Maasland gepresenteerd rapport, dat een samenvatting is van een onderzoek naar de effecten van luchtverontreiniging op rundvee in de Zuidbuurt. Vooral Afvalverwerking Rijn mond (AVR) en twee kunst- mestfabrieken aan de Water weg worden hierbij als schul dige aangewezen. AVR heeft volgens de Dienst Centraal Siem van der Kooij: „Aan de gebitten van mijn koeien kan je zien, hoe slecht het milieu hier is. De tanden wor den er slecht van." De Afvai- verwerking Rijnmond (inzet), met daarachter de Zuidbuurt: grote fluoride-uitstoot. Milieubeheer Rijnmond (DCMR) de toegestane hoe veelheid aan fluoride-uitstoot verschillende malen over schreden. De boeren en onderzoekers stellen dat de uitworp van flu or en andere schadelijke stof fen door de Rijnmond-indus trie aan banden moet worden gelegd en dat de schade dient te worden vergoed. Maar zelfs als dat wordt bereikt, zegt het rapport, is het de vraag of de landbouw in de Zuidbuurt nog reele bestaansmogelijkheden heeft. Minder Negatieve gevolgen voor de kwaliteit van de melk, kaas en het vlees heeft de ziekte op dit moment niet. De door de koe geproduceerde hoeveelheid melk loopt door de schadelijke stoffen wel met tien tot twaalf procent terug van 5500 liter per jaar (landelijk gemiddelde) naar circa 4900. Ook wordt het dier in haar groei belemmerd. De nu ontstane minder-op- brengst voor het bedrijf be draagt volgens veehouder Siem van der Kooij uit de Zuidbuurt tussen de 400 en 500 gulden per koe per jaar. „Ze geven minder melk, je moet ze meer krachtvoer geven en bij de slacht leveren ze minder op", geeft hij de details weer. Hoogste De Zuidbuurt heeft volgens een artikel van ir. L. van der Eerden van het Instituut Plan- tenziekmkundig Onderzoek de hoogste concentratie fluor van heel Nederland, 's Winters wordt de adviesnorm met ver moedelijk 70 procent over schreden. Het omringende Delfland komt dan aan 40 tot 70 procent. Fluor dringt door in het been- dergestel en maakt dat aan vankelijk hard. Een teveel er van zorgt voor brosheid. Dat is vooral te zien aan de sleehie, afbrokkelende tanden van on derzochte koeien. Na de slacht blijk? ook in het skelet een veel te hoog gehalte aan fluor te zitten. Maasland Veehou ders in de Zuidbuurt willen een extra contin gent melk. De super heffing, die de produc tie aan banden legt, stelt de hoeveelheden vast op basis van de productie van het vori ge jaar. De koeien in de Zuid buurt hebben echter te kampen met een min dere produktie wegens fluoride-vergiftiging. Wanneer geen uitzonde ring voor de Zuidbuurt wordt gemaakt, wordt volgens de veehouders de achterstand van de melkproductie ook voor de toekomst vast gelegd. Vlaardïngen Voorlopig blijft het Vlaardings gemeentebe stuur vasthouden aan een aantal van 1550 noodzakelijke parkeerplaatsen in het centrum. Het overgrote deel van de auto's (1100) moet in parkeergarage Afrol worden onderge bracht. Op straat moeten 200 plaatsen voor ultra-kort parke ren worden gerealiseerd, terwijl er 250 parkeerplaatsen moeten komen voor bewoners die als belangehebbenden kunnen worden aangemerkt. Met die kijk op de parkeerbe- hoefte in de stad distantiëren B en W zich enigszins van de behoefte die uit een C.I.M.K. rapport blijkt. Dat rapport is in opdracht van Viaardlngse middenstandsorganisaties op gesteld. Daarin wordt becijferd dat er 1750 parkeerplaatsen nodig zijn. De 200 extra plaat sen zouden op straat moeten worden gevonden ten behoeve kort parkeren. Vlaardïngen Een 24-jarige ^bewoonster van de Sperwer- laan heeft gistermiddag in overspannen toestand de gor dijnen en een stoelkussen in haar woning in brand gesto ken. Direct daarna verliet zij de woning. Omdat haar vader het beginnende brandje tijdig ontdekte kon die met hulp van een buurman snel worden ge- 'blust. Het college vindt dat pas als de effecten van de parkeergarage on de invoering van betaald parkeren bekend zijn er over een hoger aantal plaatsen een beslissing kan worden geno- Inmïddels heeft Van Wijnen Vastgoed B,V. een bouwplan voor de garage ontworpen. Dat gaat uit van 400 plaatsen voor centrum-bezoekers. De garage moet gedeeltelijk worden inge bouwd door een winkel en 86 woningen. Voor die huizen zullen 63 parkeerplaatsen wor den ingeruimd. Ook op de wijze van ontslui ting van de garage hebben B en W inmiddels enig zicht. Het is de bedoeling dat het verkeer dat de garage verlaat uitslui tend- via de route Gedempte Biersloot - Delftseveerweg gaat rijden. Voor de bouw van de garage is het verder noodzakelijk dat de gemeente enkele percelen grond in bezit krijgt. -De on derhandelingen daarover met Patrimoniumi's Woningen ver keren in een afrondende fase. Maassluis 1 In verband met de bruiloft van één van de woonwagenbewo ners zijn nog twee families neergestreken op het par keerterrein nabij winkel centrum Koningshoek. Op het terreintje staan nu acht woonwagens. „Maar ze gaan zeker niet mee naar de tijdelijke standplaats waar de rest gaat overwinteren", aldus de heer Veenhoven na mens de gemeente. De woonwagenbewoners be trekken eind deze week toch de tijdelijke stand plaats aan de Maasdijk. Aanvankelijk weigerden ze van het terrein gebruik te maken omdat er te wei nig voorzieningen zijn. Na een extra beraad tussen ambtenaren van de ge meente en de woonwagen bewoners is een passende oplossing uil de bus geko men. Gemeentewerken heeft inmiddels sintels op .het terrein gestort. Ook de problemen omtrent de electriciteitsvoorziening zijn uit de wereld. Veenhoven: „Het ligt nu een beetje aan de mensen zelf hoe snel ze van het te- rein gebruik kunnen gaan maken. De sintels moeten ze zelf over het terrein verdelen en ze zouden ook helpen bij het graven van de geulen om alle kabels weg te werken". Schiedam De bewoners- werkgroep Fabriplein ver wijt de gemeente Schiedam dat zij op een laconieke, zelfs onverantwoordelijke manier omgaat met de grondwaterproblematiek in de wijk. De bewoners zijn boos dat Schiedam haar 'morele verantwoor delijkheid' niet accepteert en 'terzake kundige aanbe velingen in de wind slaat*. Al geruime tijd wacht de buurt met smart op de uitkomsten van een grondwateronderzoek. Dat onderzoek was nodig om dat een bouwtechnisch rapport aan het licht bracht dat van een aantal panden de houten paalfunderingen droog ston den en verrot waren. Boven dien klaagden verschillende bewoners over natte kelders en tuinen. Aanvankelijk zou het grondwateronderzoek in de zomermaanden zijn afge rond. Rapportage laat evenwel nog steeds op zich wachten. De werkgroep heeft de gemeente tot heden evenmin een ant woord kunnen ontfutselen op de vraag wie verantwoordelijk is voor het grondwaterbeheer. Gemeentewerken geeft toe dat inderdaad nog steeds aan een bestuurlijk standpunt rond de verantwoordelijkheid wordt gesleuteld. In een informatiekrant voor Fabriplein en omgeving wordt die houding gehekeld omdat verschillende Nederlandse ge meenten de competetentie- vraag laten voor wat die is en in voorkomende gevallen gaan onderbandelen over oplossin gen. 'Niet de gemeente Schie dam'. verzucht de werkgroep teleurgesteld. Als schrijnend wordt in het artikel de manier getypeerd waarop Schiedam meent aanbevelingen van Ge- otechniek in Rotterdam naast zich te kunnen neerleggen. Die op dat punt deskundige organisatie constateerde in 1978 dat in de omgeving van woningen op staal geen opho- gingswerken meer moeten worden uitgevoerd. Concrete aanleiding daarvoor was de staat van de funderingen in de Mariastraat. „De Mariastraat is echter veel hoger dan vroe ger", constateert de werk groep. Volgens gemeentewerken is er geen sprake van een 'ontoe laatbare ophoging'. „De stalen fundering is vervangen door palen, Het peil kan dus wor den aangepast", meent ge meentewerken. Kerkbestuur vangt bot bij gemeente Vlaardïngen Het rooms ka tholieke kerkbestuur St. Wïllï- brord heeft tevergeefs bij de gemeente Viaardingen aange klopt voor een vergoeding van glasschade. Van hun kerk aan het Erasmusplein werden ok tober vorig jaar enkele ruiten vernield. Dat gebeurde tijdens de najaarskermis, die op het Erasmusplein werd gehouden. Aangezien de daders bij de po litie onbekend zijn, heeft het kerkbestuur zich tot de ge meente gewend met het ver zoek de schade te vergoeden. Schiedam De stichting Open Jongerencentrum Schie- dam-Noord zal zichzelf per 31 december opheffen. De OJC- besiuurders hebben geen fut meer: „Wij zijn het jarenlange dralen van de gemeente moe," zeggen Nico Ooms, Jaap van der Hoek en Piet Penning, Vanavond zullen de bestuur ders het in een aparte verga dering hebben over de wijze van afbouw. Penning: „De tot standkoming van accommoda tie voor jongeren iaat nu zo lang op zich wachten, terwijl wethouder Hafkamp al een lijd loopt te verkondigen snel met een oplossing te komen, dat wij ons toch wel erg be zorgd gaan maken." Maar de stichting OJC heeft zich jaren bezorgd gemaakt en vindt het nu welletjes. Als er zich vrijwilligers aandienen, zullen zij de OJC-papieren graag overdragen, maar Pen ning c.s. hebben daar geen en kele verwachting van. Doordat de realisatie van een OJC altijd uitbleef, hebben veel medewerkers en vrijwilli gers er het bijltje bij neerge legd. Een conflict, twee jaar geleden, met de toenmalige jongerenwerker Jaap van der Graaf heeft het voortbestaan van het OJC geen goed ge daan. Ook de loskoppeling tus sen OJC en SSSN, die begin dit jaar een tumultueus twist gesprek opleverde in de wel- zijnscommissie van wethouder Hafkamp, laat nog altijd op zich wachten. De OJC-bestuurders betreuren het, dat wethouder Hafkamp geen ideeen ontvouwt over het gesloten jongerencentrum Playboy's Place en dat hij geen aandrang uitoefent op de wïjk- organisatie om een nieuwe jongerenwerker aan te stellen. De suggestie om een eventueel OJC te koppelen aan de Blau we Brug vindt bij de stichting OJC zelf geen enkele weer klank. Zie ook pagina 17 Viaardingen Het leek meer op een getuigenis voor een godsdienstige stroming dan op een voorlichtingsbij eenkomst voor ondernemers, gisteravond in het gebouw van de kamer van koophan del aan de Hoflaan. Frans Kuil, van het gelijknamige bedrijf dat de hapjes en drankjes verzorgt op feest jes, had zijn mond vol van de Small Business School (SBS). „Als ik de cursus met had ge- gaan. dan had mijn bedrijf het niet gered. We dachten dat we er financieel goed voorston den. Maar vorig jaar. tijdens de cursus van de SBS, kwam ik erachter we eigenlijk in grote liquiditeitsproblemen za ten." Behalve de party-koning ge tuigden nog twee ondernemers over hun ervaringen, en de daarop volgende successen, na een 28-daagse cursus bij de Small Business School voor 14.000 gutden. Alle drie vertel den ze dat ze een leerzaam jaar achter de rug hadden en de problemen als manager be ter aan konden. De ruim vijftig ondernemers, waren een gewillig gehoor voor hun drie Vlaardingse col lega's, die in navolging van docent Mulder de Small Busi ness School de lucht in prezern De bijeenkomst was een initia tief van de Industriële Kring Viaardingen, die meent dat de lokale ondernemers en mid denstanders best een oppep- pertje kunnen gebruiken in plaats van zich neer te leggen bij miserabele bedrijfsresula- ten. „Schrijf eens op wat u van uzelf denkt. De vraag is wat er fundamenteel fout is met uw bedrijf. Met een groot woord heet dal strategie", hield do cent Mulder de aanwezigen voor, er telkens op hamerend dat een cursus op de Business School enorm verhelderend kan werken voor de onderne mer, die het niet meer weet. Over congressen, symposia en andere cursussen wist hij te vertellen dat hei vooral be langrijk was om in de pauze ervaringen met andere onder nemers uit te wisselen, ,,'i Is alleen jammer dat de pauzes altijd te kort zijn. Het gaat er juist om om te praten met on dernemers uit andere bran ches. Zelfs een ordinair café noemen wij van de SBS Crea tief. Na afloop van de cursus sen houden we daarom ook al tijd een staande borrel met een hap. Daar steek je wat van op."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1